SkyscraperCity Forum banner

x_y_of_z_posts

·
88302935
Joined
·
x_posts
Zakładam ten wątek ( tak jak chciał bodajże redoxygen) o narzekaniach, gdybaniach itp itd o mieście Radomiu.
:cripes:Miasto pod kreską?

350 milionów złotych – takie jest mniej więcej obecne zadłużenie miasta. Oznacza to, że jeden radomianin musiałby oddać kilkanaście tysięcy złotych ze swoich dochodów rocznie. Radni opozycji nie mają złudzeń, przyszłoroczny budżet Radomia na pewno nie poprawi w znaczący sposób kondycji finansowej miejskiego skarbca. A skok cywilizacyjny, który mieliśmy wykonać, może okazać się skokiem w przepaść – i to bez spadochronu.

Rządzący Radomiem politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzili, że dzięki wykonanemu skokowi cywilizacyjnemu Radom zmieni się w nowoczesnego mercedesa. Problem jednak w tym, że – jak zauważają radni opozycji - ten mercedes zaczyna sam zjeżdżać - po równi pochyłej. – Dobry skaczący powinien się asekurować, a my lecimy po równi pochyłej – mówi radny Radomian Razem Kazimierz Woźniak. Teraz skarbnik miasta będzie musiał się mocno nagimnastykować, żeby zabezpieczyć pieniądze na bieżące wydatki, a funduszy zaczyna brakować. Nie spływają środki unijne, które miały zmniejszyć zadłużenie, a to - trzykrotnie wzrosło i wynosi już około 350 milionów złotych. – Moim zdaniem prezydent przedobrzył, inwestycje skumulowano w zbyt krótkim czasie przed wyborami – mówi radny SLD Bohdan Karaś. – Sytuacja miast jest w tej chwili bardzo trudna – dodaje Karaś. Jak twierdzi opozycja, prezydent nie przygotował, wzorem swoich poprzedników, w ostatnim roku kadencji, budżetu zrównoważonego w którym przynajmniej deficyt zostałby zmniejszony. Jak obliczył radny Kazimierz Woźniak, same koszty obsługi kredytów to kwota około 40 milionów złotych. Te pieniądze to nie raty na spłacenie kredytu, to wyłącznie odsetki od tych rat. – Po latach tłustych nadejdą teraz lata chude i to bardzo chude – uważa radny Woźniak. Władze miejskie skuszone własną wizją rozwoju Radomia zaciągnęły kilka kredytów, często twierdząc, że robią to na wyjątkowo korzystnych warunkach. Teraz przychodzi czas na spłatę tych zobowiązań. Radni nie mają wątpliwości – władze wydają więcej niż mają, jednocześnie nie pracują na rzecz rozwoju miasta, poprzez ściągnięcie do Radomia nowych inwestorów.Z informacji, które ma opozycja wynika, że bezrobocie w Radomiu wzrasta. – Niektórzy mieszkańcy wracając z koncertów i imprez plenerowych organizowanych przez magistrat pytali mnie, co z tego dla nas zostanie – przytacza swoje rozmowy z radomianami radny Jakub Kluziński z Kocham Radom. A zostanie m.in. perspektywa spłaty rat kredytów wraz z odsetkami, czyli blisko 1600zł rocznie na mieszkańca Radomia uwzględniając emerytów i niemowlęta. Oraz cięcie wydatków na remonty i przebudowy – na wielkie inwestycje w najbliższych 4 latach, także jak twierdzi opozycja – liczyć nie będziemy mogli. Radni przypuszczają, że w związku z trudną sytuacją miejskiego skarbca mogą wzrosnąć także gminne podatki.

2010-10-12 Dami

****. ****. ****.
 

·
Leningreen
Ostblock
Joined
·
x_posts
Każda sytuacja ma swoje plusy i minusy. W tej konkretnie dostrzegam dość dużo plusów. Ja nie uważam, żeby stan finansów miasta był zły, a już bynajmniej nie katastrofalny.
Stwierdzenia "a co nam z tego zostanie" uważam, że wieją li tylko populizmem.
 

·
88302935
Joined
·
x_posts
Ranking odzwierciedla jednak sportową atrakcyjność polskich miast - komentuje Ligę Miast Sport.pl Michał Gradzik z Pentagon Research. - Gdybym chciał uprawiać turystykę sportową i pojeździć po Polsce kierując się tym, gdzie mogę obejrzeć mecz na wysokim poziomie i w dobrych warunkach, to odwiedziłbym właśnie Kraków, Gdynię i Poznań wstępując po drodze do Bełchatowa i Warszawy - wylicza Gradzik.

Liga Miast Sport.pl:

miasto punkty rankingowe drużyny w ekstraklasie medale
1. Kraków 27 5 2
2. Gdynia 25 5 4
3. Poznań 25 5 1
4. Bełchatów 23 2 1
5. Warszawa 22 6 -
6. Kielce 19 3 1
7. Gdańsk 16 4 1
8. Leszno 16 2 1
9. Wrocław 15 5 -
10. Toruń 13 3 2
11. Chorzów 13 2 1
12. Jastrzębie 13 2 1
13. Lubin 12 3 1
14. Zielona Góra 12 1 1
15. Bydgoszcz 11 4 -
16. Łódź 10 3 1
17. Bielsko-Biała 10 1 1
18. Częstochowa 9 2 -
19. Rzeszów 9 1 1
20. Muszyna 8 1 1
. Kwidzyn 8 1 1
. Włocławek 8 1 1


miasto punkty rankingowe drużyny w ekstraklasie medale
23. Bytom 8 1 -
24. Gorzów Wlkp. 7 2 1
25. Olsztyn 7 2 -
26. Białystok 6 2 -
27. Dąbrowa Górnicza 6 1 1
. Starogard Gd. 6 1 1
. Płock 6 1 1
30. Kędzierzyn-Koźle 6 1 -
31. Koszalin 5 2 -
. Sopot 5 2 -
33. Lublin 5 1 1
. Nowy Targ 5 1 1
35. Piotrków Tryb. 4 2 -
36. Wodzisław 4 1 -
. Gliwice 4 1 -
38. Zgorzelec 4 1 -
. Puławy 4 1 -
40. Tychy 3 1 1
41. Wieluń 3 1 -
. Radom 3 1 -
. Tarnów 3 1 -
....
61. Rybnik 1 1 -
. Jelenia Góra 1 1 -
. Olkusz 1 1 -
. Pruszków 1 1 -
. Oświęcim 1 1 -
. Katowice 1 1 -
. Sanok 1 1 -

http://www.sport.pl/sport/1,65026,8465683,Liga_Miast_Sport_pl__113_druzyn__67_miast___co__gdzie.html

:pet:
 

·
...
Joined
·
x_posts
Warszawa szansą Radomia


prof. Grzegorz Gorzelak, ekonomista* 2010-10-25, ostatnia aktualizacja 2010-10-22 18:08:35.0

To nie jest winą ani Tuska, ani Wałęsy, że nieodpowiedzialni ludzie jeżdżą zdezelowanymi busami
Aleksandra Klich: W Polsce ciągle są wielkie obszary biedy. Ostatnio zobaczyliśmy to przy okazji wypadku pod Nowym Miastem nad Pilicą. Nowa rządowa strategię zrównoważonego rozwoju kraju stawia jednak na rozwój metropolii. Biedni znów stracą?

Grzegorz Gorzelak: Przeciwstawienie metropolii obszarom biedniejszym jest fałszywe. Powiem więcej - jeżeli metropolie nie będą się rozwijać, to odczuje to cały kraj, a wtedy obszary uboższe rzeczywiście stracą.

Mało kto wierzy, że rozwój metropolii to szansa dla ubogich.

- To się uda, jeśli będziemy lepiej wiązać ośrodki peryferyjne z centralnymi. Ktoś mnie ostatnio zapytał, jakie są szanse rozwoju Radomia. Powiedziałem, że niewielkie, bo Radom jest odcięty od Warszawy dwugodzinnym dojazdem samochodem i korkiem w Raszynie. Żaden biznes nie przeniesie się z Warszawy do Radomia, a przeniósłby się, gdyby dało się tam dojechać w 40 minut czystym, wygodnym i punktualnym pociągiem. Póki to nie nastąpi, ludzie, którzy nie mają pracy w Radomiu, muszą akceptować uciążliwe dojazdy do Warszawy.

Starymi busami, bo nie ma ani pekaesów, ani pociągów.

- Bo państwo - służby rządowe i samorząd - niedostatecznie wykonuje swoje obowiązki, zezwalając na zachowania zagrażające elementarnemu bezpieczeństwu. Nie sądzę, żeby w Szwecji przyszło komuś do głowy wozić ludzi na drewnianych ławkach. A u nas przychodzi, bo policja zamiast ścigać busy wiozące śmierć, siedzi w krzakach i wlepia mandat komuś, kto przekroczył prędkość o 5 km.

Ale to działanie restrykcyjne.

- Nie, to kwestia niezgody na bylejakość i improwizację. Wójt może - i powinien - iść do komendanta policji i powiedzieć: - Słuchaj, Józek z Cześkiem wożą ludzi zdezelowanym busem. Zrób coś z tym.

Jestem przekonany, że o warunkach przewożenia ludzi wiedzieli w Drzewicy wszyscy, tylko nikt się temu nie przeciwstawił. Jest tu pewna analogia z katastrofą smoleńską: tam dowódca sił lotniczych zezwala - nie zakazuje! - na lądowanie bez widoczności, tu komendant policji zezwala na jazdy w busach z drewnianymi ławkami.

Moim zdaniem jeśli wójt wie, że ludzie nie mają pracy na miejscu i jeżdżą dwie godziny na jabłka, to powinien im zorganizować transport.

- Gmina nie będzie ludzi wozić na jabłka, ale obowiązkiem wójta - samorząd jest przecież elementem państwa! - jest skłonienie właściciela busa do przestrzegania prawa. Może mu pomóc załatwić kredyt, a ludzi uświadomić: nie jeździjcie w takich warunkach, bo może być tragedia. Trzeba zmieniać mentalność ludzi i od tego jest państwo, czyli rząd i samorząd. A jak ludzie tego nie rozumieją, to trzeba ich zmusić.

A jeśli takie nawyki wynikają z biedy?

- Ludzka bieda zaniechań państwa nie usprawiedliwia. Ludzie mają prawo do zachowań uznanych przez siebie za korzystne, nawet jeżeli to zagraża ich (ale tylko ich) bezpieczeństwu. Państwo jest jednak od tego, by zachowania te eliminować, nawet zakazem i nakazem, oraz karą. Czy mamy zezwolić na wydobywanie węgla z biedaszybów, które grożą śmiercią?

A co można zrobić, by biedę eliminować?

- Wie pani, co jest najważniejsze w naszym zacofanym kraju? Edukacja. Każde dziecko musi iść do przedszkola. Część pieniędzy, które idą dziś na kolejne ścieżki rowerowe albo lokalne drogi, należy więc wydawać na przedszkola, ich wyposażenie, internet w szkołach, biblioteki, pracownie szkolne, a także na szkolenie nauczycieli - po to, by dziecko z małej miejscowości, które ma w domu mniej książek niż rówieśnik z wielkiego miasta, mogło przełamać tę różnicę w kapitale kulturowym.

Samorządy boją się miękkich inwestycji, bo nimi trudno się pochwalić przed wyborcami.

- Ulegając populizmowi, ograniczają szanse dzieci wyborców na awans życiowy. Poza tym edukacja jest potrzebna także dorosłym, nawet tym, którzy już osiągnęli wysoki status. A może im przede wszystkim?

A co może i powinien robić rząd?

- Wszyscy mówimy o innowacjach. Tylko że innowacja to nie zjawisko techniczne, ale głównie społeczne. A żeby polska gospodarka kiedyś stała się bardziej innowacyjna, to należy już zmienić model funkcjonowania szkoły i dziecka w szkole. Nauczyciel powinien tyle zarabiać, żeby opłaciło mu się siedzieć w szkole od 8 do 16. Powinien się dokształcać, żeby zająć dzieckiem kompleksowo. Encyklopedyczny i indywidualistyczny model edukacji należy zamienić na zorientowany na wspólne i twórcze rozwiązywanie problemów.

Czy strategia rozwoju regionalnego kraju, w której kładzie się nacisk na rozwój metropolii, rodzi niebezpieczeństwo, że wyludnią się tereny biedne na ścianie wschodniej?

- To proces, którego nie będziemy w stanie powstrzymać. Co więcej - czy musimy się temu przeciwstawiać? Po to, żeby region mógł się szybko rozwijać, musi istnieć popyt na jego zasoby: ziemię, bogactwa naturalne (w tym krajobraz), zabytki, ludzi. Jeśli go nie ma, to nie może się on rozwijać szybko, co nie znaczy, że nie będzie rozwijał się w ogóle. Rozwój ten będzie jednak wolniejszy niż obszarów, które są atrakcyjne dla inwestorów i dla ludzi, szczególnie tych wysoko wykształconych. Ale wolniejszy rozwój będzie skłaniał ludzi do poszukiwania lepszych szans życiowych, które znajdą w większych miastach - tak jak dawniej znajdowali o ośrodkach przemysłowych.

Nie mamy społecznego obowiązku kreowania tam rozwoju?

- Państwo może "kreować" rozwój, ale nie wbrew racjonalności gospodarczej. Dziś np. Bank Światowy opowiada się za koncentrowaniem ludności w dużych miastach, choćby dlatego, że ludzie mogą w nich wchodzić w wiele interakcji. Jest w tych miejscach większa skłonność do innowacji, są większe szanse rozwoju. Taką receptę na rozwój Bank daje np. Rosji.

Rozumiem, że kraje nordyckie uważały, że muszą utrzymać ludność na północy, żeby komuniści ze Związku Radzieckiego nie zajęli pustych terenów. Ale u nas nie ma takich geopolitycznych uwarunkowań i, jak sądzę, możemy dopuścić do depopulacji (przecież nie zupełnej) niektórych obszarów kraju. Białoruś nas nie zaleje.

Jednak żal mi tych opuszczonych miasteczek i pozostawionych samym sobie ludzi.

- Mnie też jest żal. Ale i w wielkich, i w średnich miastach - szczególnie tych poprzemysłowych - też jest dużo ludzi, którzy sobie nie radzą. Owszem, można mieszkańcom mniejszych miejscowości pomóc, dając zasiłek, jednak wójt czy burmistrz nie stworzy im miejsc pracy. Może natomiast starać się pomóc przedsiębiorczości, co może przynieść efekty w krótkim okresie. Ale w długim horyzoncie nakłady na edukacje będą zwracać się bardziej.

*Grzegorz Gorzelak - profesor ekonomii, specjalista od gospodarki przestrzennej, rozwoju regionalnego i lokalnego oraz polityki regionalnej. Dyrektor Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego

Gazeta Wyborcza
 

·
...
Joined
·
x_posts
Ciekawe dane z GUSu, dochody Radomia nie są najtragiczniejsze. Choć do średniej krajowej brakuje, to wiele miast wojewódzkich ma większe problemy.

Najniższe dochody budżetów miast na 1 mieszkańca - stan na 31.12.2008 r.

l.p. POLSKA 3890,3
Miasta Województwa w zł
1 Piekary Śląskie ŚLĄSKIE 2456,09
2 Świętochłowice ŚLĄSKIE 2472,63
3 Sosnowiec ŚLĄSKIE 2820,85
4 Mysłowice ŚLĄSKIE 2823,14
5 Chełm LUBELSKIE 2971,72
6 Częstochowa ŚLĄSKIE 3014,06
7 Skierniewice ŁÓDZKIE 3045,50
8 Siemianowice Śląskie ŚLĄSKIE 3054,69
9 Jastrzębie-Zdrój ŚLĄSKIE 3071,80
10 Lublin LUBELSKIE 3093,53
11 Koszalin ZACHODNIOPOMORSKIE 3113,01
12 Gorzów Wielkopolski LUBUSKIE 3143,93
13 Bytom ŚLĄSKIE 3147,69
14 Szczecin ZACHODNIOPOMORSKIE 3148,85
15 Ruda Śląska ŚLĄSKIE 3177,06
16 Elbląg WARMIŃSKO-MAZURSKIE 3199,29
17 Białystok PODLASKIE 3204,69
18 Legnica DOLNOŚLĄSKIE 3207,36
19 Zabrze ŚLĄSKIE 3228,64
20 Tarnobrzeg PODKARPACKIE 3234,24
21 Bydgoszcz KUJAWSKO-POMORSKIE 3237,70
22 Łomża PODLASKIE 3247,18
23 Chorzów ŚLĄSKIE 3263,63
24 Biała Podlaska LUBELSKIE 3282,57
25 Piotrków Trybunalski ŁÓDZKIE 3287,13
26 Suwałki PODLASKIE 3301,58
27 Siedlce MAZOWIECKIE 3319,99
28 Radom MAZOWIECKIE 3348,34
29 Łódź ŁÓDZKIE 3361,49
30 Przemyśl PODKARPACKIE 3375,44


Najmniejsze wydatki budżetów miast na 1 mieszkańca - stan na 31.12.2008 r.

L.p. POLSKA 4026,3
Miasta Województwa w zł
1 Świętochłowice ŚLĄSKIE 2486,51
2 Piekary Śląskie ŚLĄSKIE 2494,26
3 Jastrzębie-Zdrój ŚLĄSKIE 2650,73
4 Sosnowiec ŚLĄSKIE 2684,90
5 Siemianowice Śląskie ŚLĄSKIE 2885,95
6 Chełm LUBELSKIE 2999,25
7 Skierniewice ŁÓDZKIE 3045,94
8 Częstochowa ŚLĄSKIE 3086,02
9 Szczecin ZACHODNIOPOMORSKIE 3108,46
10 Gorzów Wielkopolski LUBUSKIE 3118,14
11 Bytom ŚLĄSKIE 3126,44
12 Koszalin ZACHODNIOPOMORSKIE 3128,04
13 Chorzów ŚLĄSKIE 3130,94
14 Suwałki PODLASKIE 3180,11
15 Ruda Śląska ŚLĄSKIE 3221,68
16 Biała Podlaska LUBELSKIE 3233,84
17 Tarnobrzeg PODKARPACKIE 3239,87
18 Białystok PODLASKIE 3243,63
19 Elbląg WARMIŃSKO-MAZURSKIE 3247,03
20 Dąbrowa Górnicza ŚLĄSKIE 3272,70
21 Łomża PODLASKIE 3273,40
22 Legnica DOLNOŚLĄSKIE 3374,17
23 Mysłowice ŚLĄSKIE 3380,67
24 Ostrołęka MAZOWIECKIE 3415,12
25 Siedlce MAZOWIECKIE 3416,41
26 Łódź ŁÓDZKIE 3455,96
27 Zabrze ŚLĄSKIE 3457,19
28 Lublin LUBELSKIE 3460,09
29 Radom MAZOWIECKIE 3463,23
30 Piotrków Trybunalski ŁÓDZKIE 3476,57
 

·
...
Joined
·
x_posts
Awans w rankingu

Radom zajął 24. Miejsce w rankingu „Przekroju” dotyczącego miast przyjaznych obywatelom. To trzecia pozycja od końca. Dziennikarze tygodnika podkreślają, że nie jest najgorzej, bo od ostatniego takiego rankingu, przeprowadzonego 15 miesięcy temu, Radom awansował o 3 pozycje. Ale trzeba także dodać, że do liderującej na liście Gdyni brakuje nam naprawdę sporo i potrzeba co najmniej kilku lat by miasto przesunęło się w tabeli o kilka miejsc w górę.

Najgorzej jest z bezrobociem. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy utrzymuje się ono u nas w granicach dwudziestu procent. Ale „Przekrój” wziął pod uwagę dane GUS-u, z których wynika, że w Radomiu stopa bezrobocia sięga czternastu procent. To najwyższe bezrobocie wśród miast, które są w rankingu. Za ten wynik Radom dostał 0 na możliwe 40 punktów. Równie źle wypadamy pod względem wysokości zarobków. Na maksymalnych 60 punktów Radom dostał zero, bo mieszkańcy zarabiają niecałe 88 procent średniej krajowej. Na pocieszenie - zero dostały również m.in. Rzeszów, Olsztyn, Częstochowa, Kielce i Bytom. Słabo wypadamy także pod względem: ilości ścieżek rowerowych, teatrów, przedszkoli i terenów zielonych. Nieco lepiej jest za to w takich pozycjach jak transport, drogi, żłobki, pozyskiwanie środków unijnych, dostęp do bezpłatnego internetu i ilości basenów. W tych pozycjach jesteśmy średniakiem, choć raczej w drugiej połowie zestawienia. Pochwalić możemy się za to małą przestępczością i dużą ilością szpitalnych łóżek. Na tych polach w tyle zostawiamy takie potęgi jak Kraków czy Wrocław.

Z kolei liderujemy w dwóch innych pozycjach: w Radomiu mamy najczystsze powietrze i najtańszy jest metr sześcienny wody. Mamy także tanie mieszkania. Cena za metr kwadratowy stawia nas na wysokiej 4. pozycji. Taniej jest jedynie w Bytomiu, Sosnowcu i Gorzowie Wielkopolskim. Biorąc pod uwagę poprzedni ranking Radom awansował o trzy oczka. To – patrząc na punkty – duży skok, choć 24 miejsce na 26 miast chluby nie przynosi. W zestawieniu Radom otrzymał 254 punkty, podczas gdy prowadząca w tabeli Gdynia aż 404. Dziennikarze tygodnika dodają jednak, że Radom dopiero czeka na prawdziwy boom. Miasto może okazać się bardziej przyjazne mieszkańcom i awansować w tabeli dzięki... Warszawie. Według danych GUS-u ponad 20 tysięcy radomian zatrudnionych jest na umowę o pracę w stolicy. Dzięki skróceniu czasu przejazdu do Warszawy i niższych kosztów życia w mieście, Radom będzie miał szansę być atrakcyjnym przedmieściem Stolicy i to może gwarantować nam sukces.

2010-11-17

www.telewizja.radom.pl
 

·
Leningreen
Ostblock
Joined
·
x_posts
^^ Na uwagę zasługuje cytat z Przekroju:

Kogo czeka boom
O tym, jak miasta szybko się zmieniają, świadczy przykład Radomia, który w tym roku opuścił ostatnie miejsce zajmowane w poprzednim rankingu. Swój szybki rozwój zawdzięcza bliskości Warszawy.
Według danych pochodzących z urzędów skarbowych ponad 20 tysięcy radomian (z 224 tysięcy ogółu mieszkańców) jest zatrudnionych na umowę o pracę w stolicy. Dzięki skróceniu czasu przejazdu do Warszawy Radom dopiero czeka na prawdziwy boom. Z powodu o wiele niższych kosztów życia będzie mógł być atrakcyjnym „przedmieściem” stolicy Polski.
Jednak już sam ranking, jak i ostatnio - w połowie punktów bzdetny tak samo, jak i poprzedni. Najlepiej pokazują to roszady - np. Rzeszów, który wcześniej był na 2 miejscu, teraz jest na 13, czy Olsztyn 5=>13. Radom i Kielce w górę - aż tak się u nas poprawia, a gdzie indziej pogarsza? Nieeeee.

Znowu powtórzę praktycznie to samo, co w 2009 odnośnie do tego rankingu (zmiany są niewielkie):

A) Za miarodajne uważam czynniki (nie ulega wątpliwości, ze każdy ma bezpośredni wpływ na jakość życia, a zasady ich ustalania są jasne) :
8 edukacja
9 przestępczość
10 sądy karne
11 sądy cywilne
16 m2 mieszkania
18 internet
24 powietrze

B) Za częściowo miarodajne (nie ulega wątpliwości, że każdy ma jakiś także wpływ na jakość życia, ale zasady ich ustalania są wybiórcze)

1 bezrobocie - wg mnie nie ma az tak znaczacego wplywu na komfort zycia w miescie w kontekscie zbyt duzej ilosci przyznanych punktow

2 zarobki - a dlaczego nie zarobki a "koszyk" czyli koszty zycia?

12 ginekolog - dlaczego ginekolog, a nie specjalista ogółem?

13 szpital - czynnik trudny do oceny (ale majacy duzy wplyw) z uwagi na specjalizacje szpitali i ich miejski, regionalny badz krajowy charakter. Im bardziej scentralizowane jest szpitalnictwo w wojewodztwie, tym wiecej jednostek bedzie posiadala stolica wojwewodztwa na przyklad. Nie mozna wg mnie wiekszej ilosci krajowych centrow lecznictwa na przyklad uznawac za wzrost jakosci zycia w miescie. Na tej podstawie na przyklad Zakopane wykosiloby pol polskich miast, tak samo jak miasta slaskie, gdzie szpitale sa porozsiewane np. po roznych malych miastach. Stad tez ocenialnym np. tylko roznorodonosc specjalizacji oddzialow, ale to tez doprowadzi do tego, ze im wieksze miasto, tym bedzie mialo wiecej punktow. Cholera wie jak tu zastosowac logiczny przelicznik.

19 baseny i 23 zieleń - tutaj oczywiscie czynniki sa wazne, jednak wybiorcze. Dlaczego liczyc ilosc basenow, a nie liczyc ilosci np. boisk wielofunkcyjnych czy innych obiektow sportowych i z tego wyciagnac jakas srednia? Ot w Radomiu mamy od pierona sztucznych boisk, w Kielcach jest jeden Orlik. Poza tym u nas policzono 2 baseny. Nikt nie zwrócił uwagi, że w zasadzie to jest ich 5.
To samo tyczy sie zieleni, bo bezposredni wplyw na komfort ma powierzchnia terenow zieleni urzadzonej na ilosc mieszkancow, a nie powierzchnia zieleni po odjeciu terenow rolnych. Tereny zieleni nieurzadzonej powinny byc uwzgledniane, ale oddzielnie i nie w takim stopniu. Takie podejscie oznacza, ze niektore z miast majace ponad polowe powierzchni w lasach sa fajne? Toz takie miescinki jak Pionki np. tu dostalyby full punktow...

21 kina i 22 teatr - czynniki jak najbardziej wazne, ale znowu wybiorcze i niepotrzebnie rozbite. To, ze miasto posiada budynek filharmonii oznacza, ze dostanie punkty, a jesli orkiestra nie korzysta ze swojego budynku, tylko ma wspolny ze szkola muzyczna, badz gra w oddzielnej sali koncertowej juz sie nie liczy? Ale to bardziej dygresja, bo braklo np muzeow czy amfiteatrow - dlaczego? Rozumiem, ze to akurat kina, filharmonie i opery ksztaltuja kulture.

C) Za absolutnie niemiarodajne (nie ulega watpliwosci, ze kazdy ma bezposredni wplyw na jakosc zycia, a zasady ich ustalania w tym rankingu sa calkowicie nielogiczne)

3 drogi - calkowicie nieracjonalne zalozenie ilosci drog na kilometr. Logiczne, ze im miasto bardziej rozlane i z mniejsza gestoscia zaludnienia, tym drog wiecej. Jednak im miasto bardziej zwarte (co jest pozadanym zjawiskiem), tym mniej ma drog i tym gorzej wypada w rankingu. Poza tym jak liczyc ilosc drog w miescie na kilometr, skoro niektore miasta sa prawie w calosci zurbanizowane, a inne posiadaja np. 70% powierzchni w lasach. W jednych jest wiecej terenow rolniczych, na ktorych kiedys planowano rozbudowe, na innych jest ich mniej. Bzdura i to potworna.

4 transport - liczba pasazerow przewiezionych w transporcie to juz calkowita zalosc, bo ilosc pasazerow nie jest wprostproporcjonalna do jakosci komunikacji zbiorowej, ale zalezy przede wszystkim od rodzaju zabudowy, jej gestosci, srednich odleglosci od srodmiescia, rozlokowania zakladow pracy itd. Tutaj trzeba bylo wziac, jak to w niejednym rankingu robiono:
-wiek taboru
-niskopodlogowosc
-cene biletu
-wydajnosc - ilosc pasazerow/praca przewozowa
Zastosowanie takich metod jakie w rankingu powoduje, ze w takim Sosnowcu sa doliczone osoby jadace tramwajem tranzytem do Katowic przez Sosnowiec, podobnie samo w Sopocie. W Radomiu jest policzona sama czysta komunikacja miejska, w Kielcach miejska z podmiejska, a w Warszawie miejska, podmiejska i cala aglomeracyjna zarzadzana przez ZTM.

Dodatkowo powinno sie uwzglednic ilosc regularnych polaczen miedzymiastowych i regionalnych, autobusowych i kolejowych (gdzie miedzymiastowe to np. te powyzej 60 kilometrow).

5 gęstość zaludnienia - im wieksza gestosc zaludnienia, tym dla miasta lepiej - bo ma mniejsze problemy transportowe, mniejsze odleglosci do pokonania itd. Zalety zwartej zabudowy sa powszechnie znane. Jednak autorzy uznali, ze im mniejsza gestosc zaludnienia tym lepiej (tak jak 40 lat temu w USA). Oznacza to, ze im bardziej rozlane miasto, tym lepiej. Poza tym nikt nie odejmowal tu terenow niezurbanizowanych w miastach, aby okreslic faktyczna gestosc zaludnienia.

6 i 7 żłobki i przedszkola - wszystko byloby ok, gdyby liczono liczbe chetnych na jedno miejsce, a nie liczbe dzieci w wieku przedszkolnym na jedno miejsce w zlobku. To tak, jakby liczyc liczbe miejsc na uczelniach do liczby mlodziezy w miescie w wieku studenckim i wnioskowac po tym o sile akademickiej. Rozumiem, ze trzeba wybudowac przedszkola i zlobki, aby staly puste, bo wtedy w statystyce takiej bedzie lepiej. Kazde miasto inaczej sobie radzi z tym problemem - np. w Radomiu zapewnione jest prawie 100% miejsc w przedszkolach dla dzieci chętnych. Jednak tego ranking nie uwzgledni.
Zatem jeszcze raz powtorze-liczba chetnych/liczba miejsc, a nie liczba dzieci w okreslonym wieku/liczba miejsc

14 endoproteza - dlaczego akurat endoproteza? A nie ogólnie zabiegi specjalistyczne w uśrednieniu? Takim sposobem połowa miast dostała po 0 punktów - Radom 12, co i tak nie zmienia faktu, że czynnik bzdurny.

15 m3 wody - jak mozna w ogole uwzgledniac cene wody nie uwzgledniajac ceny m3 sciekow? Kazdy, kto odbiera wode do wykorzystania w domu musi odprowadzac scieki, stad tez cena powinna byc zsumowana. Po drugie nikt nie zwrocil w ogole uwagi na jakosc wody i ekologie. Dla przykladu Radom dostal 20 pkt, bo wode ma tansza od Kielc (13 pkt), ale porownywalnej, bo I klasy jakosci, jednak po uwzglednieniu odprowadzenia sciekow dostalibysmy po tyle samo praktycznie. A Warszawa, gdzie leci z kranow smierdzaca i zolta niejednokrotnie woda, dostala tyle punktow co Kielce. Toz to musialby byc gospodarka socjalistyczna, aby cena m3 wody nie byla zalezna od jakosci, czyli inwestycji w ujecia i oczyszczanie. To samo tyczy sie oczyszczania, bo np w Warszawie polowa sciekow trafia bezposrednio do Wisly, a np. w Radomiu sa w 100% oczyszczane.

17 fundusze unijne wykorzystane - jak wiadomo, fundusze to nie tylko kwestia ich wydatkowania, ale też możliwości pozyskania. Inne ma Radom, inne mają Kielce, a jeszcze inne Gdańsk, każdy też w danym roku realizuje różne projekty - jedni wielkie, inni małe. Nie patrząc też na to, że mazowieckie w ogóle sobie nie radzi z konkursami, a ściana wschodnia dostaje je w gratisie POPW. Można by się było pokusić o łączne wnioskowane kwoty po pozytywnej weryfikacji w TRYBIE KONKURSOWYM za jakiś tam dłuższy okres - ale to bardziej oddaje poziom urzędu, a nie zycia. Zatem jedynym miarodajnym, wydaje się tu ogólna kwota wydana na inwestycje na 1 mieszkańca, a nie tylko z funduszy, w okresie np 3 lat.

Dlaczego nikt nie porownal np wydatkow na inwestycje i pozyskania kasy zewnetrznej w porownaniu do proporcji wydatkow budzetu miasta - przeciez to jest czytelne i ma bezposrednie przelozenie na zycie mieszkancow, bo za te kase nie buduje sie prywatnych mieszkan, tylko to idzie na "chwale" wszystkich mieszkancow...

20 ścieżki rowerowe - to juz jest w ogole przykry temat. Taka Gdynia czy Kielce dostali full punktów, Radom 1 :lol:

25 dodatkowe od Przekroju - w ogole nieobiektywne. Wzieto sobie jakies inwestycje czy wydarzenia i je oceniono wg uznania. Ot szkoła muzyczna w Radomiu 5 pkt, Toruń 12, bo mają dużo imprez, a Częstochowa 14, bo przebudowują filharmonię i "będzie to jedna z najnowocześniejszych sal koncertowych w kraju." :bash:Jak widac powyzej, czynniki wg mnie calkowicie nieracjonalnie obliczone to ok 1/3 punktow w calym rankingu. Jesli ktos ma zastrzezenia co do pogrupowania czynnikow to slucham uwaznie:)

PS. W ogole braklo (za wyjatkiem powietrza) ogolnie pojetej ekologii:
-kosztow ogrzania metra powierzchni mieszkania z miejskiej sieci CO (ktore sa z ekologia powiazane za pomoca ilosci ocieplonych budynkow oraz strat w przesyle), ktore z pewnoscia maja wiekszy wplyw na koszt zycia (a zatem i jego jakosc) niz cena m3 wody (ze sciekami!).
-ilosci procentowej sciekow oczyszczonych oraz odzyskanych odadow
-procentu przylaczonych mieszkancow (budynkow) do kanalizacji i wodociagow

I mozna jeszcze tak dluuugoooo.

Obecny ranking w całej krasie: http://www.przekroj.pl/pub/files/tabele/rankingmiast_2010.pdf
Stronnicze punkty dodatkowe tutaj: http://www.przekroj.pl/wydarzenia_kraj_artykul,7794.html
I sam artykuł: http://www.przekroj.pl/wydarzenia_kraj_artykul,7837.html

Zeszłoroczna moja "analiza" tego barachłowatego rankingu tutaj (znikome odstepstwa, wiekszosc przekopiowalem): http://inwestycje.jupiter.superhost.pl/forum/viewtopic.php?p=85180#85180
Sam poprzedni ranking tutaj: http://www.przekroj.pl/pub/files/miasta_tabela_03.pdf
 

·
...
Joined
·
x_posts
^^ Większość rankingów trzeba brać z przymróżeniem oka, a te ścieżki rowerowe to chyba z fusów liczą:lol:

Kolejna porcja ciekawych danych, Rzeczpospolita:

Jesteśmy w czołówce, choć do liderów sporo brakuje, na szczęście. Duża część tych wydatków jest moim zdaniem uzasadniona, tragedii nie ma, najgorzej jest z pozyskiwaniem dotacji, tutaj klapa. Jestem zaskoczony wynikiem Lublina, zwłaszcza, że o długu miasta się tam nie mówi, a i jego przyczyny - inwestycji - nie widać (chyba, że jest to spowodowane POPW, z którego płyną olbrzymie dotacje...).


i nowy budżet:


Mamy budżet
2010-11-18 21:15:00


O ponad połowę mniej niż w tym roku na inwestycje, ani złotówki na budownictwo socjalne i tylko niewiele ponad 1 mln zł na renowację prywatnych zabytków, ale za to z nadwyżką w wysokości 3,5 mln zł – tak wygląda projekt budżetu 2011

W tym roku projekt trafił do Biura Rady Miejskiej w ostatnim możliwym dniu, czyli 15 listopada po południu. Dochody Radomia w przyszłym roku mają być wyższe od tegorocznych o ponad 60 mln zł i wyniosą 867 mln 526 tys. zł. Dzięki temu, że wydatki zaplanowano niższe o ponad 60 mln, mamy nawet nadwyżkę w wysokości 3 mln 509 tys. zł. Obsługa długu publicznego to 18 mln 440 tys. 410 zł.

Transport i łączność pochłoną w przyszłym roku prawie 76,4 mln zł, oświata – 188,2 mln, pomoc społeczna - 35,4 mln zł, gospodarka komunalna – 24 mln, a gospodarka mieszkaniowa - 30,4 mln. Wydatki na kulturę w 2011 roku prawie się nie zmienią w porównaniu z tym – 6 mln 630 tys. zł, a na ochronę zdrowia wydamy 4,1 mln zł.

Na administrację publiczną miasto planuje przeznaczyć 39,4 mln zł, w tym „zapewnienie prawidłowego funkcjonowania UM” to 34,3 mln zł. Nieco ponad 2,8 mln zł zaplanowano na promocję miasta. To wydatki związane z organizacją imprez – m.in. Air Show 2011, konferencji i kampanii reklamowych. Część pieniędzy przeznaczona zostanie na promocję miasta w Internecie – magistrat chciałby opracować nową stronę internetową, wyprodukować film o Radomiu (wirtualny spacer, prezentacja multimedialna) i przeprowadzić badanie opinii publicznej. Na gadżety, upominki i nagrody rzeczowe przewidziano 350 tys. zł, a na pokrycie zagranicznych wyjazdów służbowych – 30 tys. zł. Wydatki dotyczące strategii rozwoju miasta i „działań związanych z pozyskiwaniem inwestorów” to 250 tys. zł. Organizowanie imprez, których „głównym przesłaniem jest promocja miasta i wykazanie, że radom to ośrodek aktywny kulturowo” to koszt 300 tys. zł.

Jeśli chodzi o inwestycje, to – w porównaniu z rokiem 2010, kiedy przeznaczono na nie ponad 234 mln zł – niewiele się będzie działo. W projekcie tegorocznego budżetu na inwestycje drogowe (łącznie z oświetleniem ulic) planowano kwotę prawie 108 mln zł. W przyszłym roku niewiele więcej, bo 111 mln 816 tys. 531 zł wydamy na wszystkie inwestycje w mieście; inwestycje drogowe, komunalne i oświatowe to 62,8 mln zł, pozostałe wydatki inwestycyjne – 48,9 mln.

Drogi to w przyszłym roku raptem 12 zadań na kwotę nieco ponad 41 mln zł. W części są to przedsięwzięcia już zaczęte, w części te, które wypadły z tegorocznego budżetu. Zaplanowano m.in. budowę obwodnicy południowej (25 mln zł), budowę przedłużenia ul. Mieszka I od ul. Żółkiewskiego do Witosa, pierwszy etap (6 mln zł), rozbudowę ul. Ofiar Firleja (4 mln zł) i przebudowę ulic wokół Słonecznego Centrum (3 mln zł). Ma powstać dokumentacja przebudowy ul. Młodzianowskiej (2 mln zł) i budowy trasy N-S (1 mln zł). W projekcie budżetu 2011 znalazła się także budowa ścieżek rowerowych na Południu (3 mln zł), które miały być zrobione w tym roku, oraz budowa ulic w strefie Łucznik (1,5 mln zł), które również wyleciały z tegorocznych zadań. Na budowę ulic w ramach czynów społecznych miasto zamierza przeznaczyć 4 mln zł.

Hojnie obdarowano stadion przy ul. Narutowicza – 12 mln zł, korty tenisowe na Borkach to raptem 2 mln zł. Na zakup wyposażenia dla nowego pawilonu ginekologiczno-położniczego mamy wydać 2 mln 980 tys. zł. PG nr 5 i 6 dostaną boiska w ramach programu Orlik 2011; każde ma być dofinansowane kwotą 1,3 mln zł. W przyszłym roku powinna się zakończyć rozbudowa PSP nr 18 przy ul. Ofiar Firleja; to koszt 4,3 mln zł. Doczekamy się też – za 3 mln zł - nowych fontann na placu Konstytucji 3 Maja; koncepcja została wybrana w przetargu kilka miesięcy temu. Nie będziemy za to w przyszłym roku budować mieszkań socjalnych.

Na utrzymanie zieleni w mieście miasto chce przeznaczyć w przyszłym roku 1 mln 472 tys. 580 zł, ale na dotacje dla prywatnych właścicieli zabytkowych obiektów tylko 1 mln 90 tys. zł. Program ratowania zabytków przy udziale miejskich pieniędzy uruchomiony został w 2009 roku; wtedy przeznaczono na dotacje 3 mln zł. W tym roku było to 2 mln 750 tys. zł.

Na pewno nie przybliży się powstanie parku Mleczna. W 2011 miała być opracowana dokumentacja projektowa dróg i bulwarów Mlecznej, ale takiego zadania nie ma. Dobrze, że będą kontynuowane badania archeologiczne na Piotrówce, w ramach współpracy z PAN-em; w projekcie na to przedsięwzięcie przeznaczono 100 tys. zł.IWONA KACZMARSKA

7 dni
 

·
Registered
Joined
·
x_posts
Ot w Radomiu mamy od pierona sztucznych boisk, w Kielcach jest jeden Orlik.
- to jest tak zwana "półprawda"

A prawda pełna jest taka, że w Kielcach mamy:
- 1 Orlik
- 9 sztucznych boisk, w tym jedno pełnowymiarowe (60x90m) (przy Arenie Kielce)
(Do końca roku w Kielcach zostaną oddane do użytku kolejne dwa boiska przyszkolne i jeden kolejny Orlik)

No, ale porównanie "od pierona" >> "jedno" :) robi wrażenie
 

·
...
Joined
·
x_posts
^^To ja jeszcze doprecyzuję, że w Radomiu jest

-21 sztucznych boisk przyszkolnych (ile z nich jest orlikami nie wiem, ale w tym roku w drugiej bodaj transzy wybudowano 3)
-2 pełnowymiarowe oświetlone z trybunami (przy budowlance i staszicu - o wymiarach 74x115 m, (pole gry 68 x 105m) które ma certyfikat FIFA QUALITY CONCEPT FOR FOOTBALL TURF - 2 STAR).

W przyszłym roku będą budowane jeszcze 2 orliki. Pod tym względem Radom ma świetną infrastrukturę, uważam to za jeden z największych plusów rządów Kosztowniaka.

p.s. nie ma dokładnych danych w necie prócz artykułów, jeśli coś kręcę - poprawcie.
 

·
...
Joined
·
x_posts
Taka ciekawostka z www.radom.pl :


Żądamy sprostowania
2010-12-01

Gmina Miasta Radomia na podstawie art. 31 oraz art.32 Prawa Prasowego żąda opublikowania przez redakcję „Pulsu Biznesu” sprostowania nieprawdziwej i godzącej w dobre imię i wiarygodność Gminy Miasta Radomia informacji opublikowanej w artykule „I najlepsi ignorują inwestorów” – „Puls Biznesu”, 29.11.2010, autorstwa red. Małgorzaty Grzegorczyk.

Informacja ta zawarta jest w słowach: „Gdańsk, Radom, Mielec, Tychy, Gliwice czy Wrocław — to tylko niektóre ze znanych z inwestycji miejscowości, których władze nie odpowiadają na e-maile od przedsiębiorców. To wyniki badania studentów SGH, którzy sprawdzili Złotą Setkę gmin uznanych w 2009 r. za najatrakcyjniejsze dla inwestorów w przygotowanym przez uczelnię raporcie”.

W rzeczywistości do władz miasta Radomia nie zostało skierowane zapytanie, na które miałaby być udzielona odpowiedź. W załączeniu przesyłamy Państwu wyjaśnienie p. Konrada Zawodzińskiego reprezentującego Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych przy Instytucie Przedsiębiorstwa SGH, które przeprowadzało badanie, będące podstawą artykułu. Jak jasno wynika z udzielonego przez p. Konrada Zawodzińskiego wyjaśnienia, „gmina (Miasta Radomia) nie powinna była się pojawić w artykule, gdyż nie była przedmiotem naszego badania.(…) W rankingu stanowiącym podstawę dla naszego badania Radomia nie było, więc nie wysłaliśmy do Państwa maila”.

Żądamy wyjaśnienia, jak mogło dojść do sytuacji wymienienia nazwy miasta Radom w tak negatywnym kontekście, bez żadnych ku temu podstaw i wbrew sugestiom autora badań, co potwierdzają słowa p. Konrada Zawodzińskiego : „Wyraźnie poprosiłem o usunięcie nazw kilku gmin, w tym nazwy Państwa gminy. W mailu, który Pani Redaktor na pewno otrzymała, krótko wyjaśniłem, dlaczego Radom nie powinien figurować w artykule”.

Nieprawdziwa i szkalująca Gminę Miasta Radomia informacja, jakiej dopuściła się autorka artykułu „I najlepsi ignorują inwestorów”, opublikowanego na łamach „Pulsu Biznesu”, została wielokrotnie powielona przez inne media. Stała się tym samym źródłem wielkich strat dla wizerunku Gminy Miasta Radomia, które mogą mieć przełożenie na wymierne straty materialne związane z utratą potencjalnych inwestorów, zniechęconych wynikającą z artykułu złą opinią władz miasta Radomia w kontekście relacji z inwestorami.

Formę zadośćuczynienia za wyrządzone straty mogłaby stanowić dodatkowa publikacja na łamach „Pulsu Biznesu” stosownych w takiej sytuacji przeprosin.

Kancelaria Prezydenta RadomiaZałącznik:

Fragmenty odpowiedzi p. Konrada Zawodzińskiego reprezentującego Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych przy Instytucie Przedsiębiorstwa SGH, które przeprowadzało badanie, będące podstawą artykułu, na zapytanie dyrektora Kancelarii Prezydenta Radomia dotyczące uwzględnienia Radomia w jego kontekście:

„W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że Państwa gmina nie powinna była się pojawić w artykule, gdyż nie była przedmiotem naszego badania (tzw. audytu elektronicznego, o który Pan pytał). Postaram się wyjaśnić leżące po naszej stronie kwestie.

Podstawą określenia próby badawczej była tzw. Złota Setka Gmin, tj. ranking atrakcyjności inwestycyjnej wiodących gmin Polski, przygotowany w ubiegłym roku przez Zespół pod kierunkiem Pani Profesor H. Godlewskiej-Majkowskiej. Tegoroczny ranking, najprawdopodobniej dobrze znany Pani Redaktor, powstał w wyniku badania prowadzonego równolegle z naszym. W rankingu stanowiącym podstawę dla naszego badania Radomia nie było, więc nie wysłaliśmy do Państwa maila.

Nazwa Państwa gminy nie występuje również w przesłanym autorce artykułu materiale, który od dnia wysyłki do Pani Redaktor jest także dostępny na stronie Instytutu Przedsiębiorstwa SGH: http://www.sgh.waw.pl/instytuty/ip/kolo/badania/. (…)

W toku korespondencji z autorką artykułu, otrzymałem w drugiej połowie ubiegłego tygodnia tekst (wersję roboczą) tekstu, w którym, przypuszczalnie wskutek porównania tegorocznego rankingu z zawartym w udostępnionym przeze mnie materiale wykazem gmin, które odpowiedziały, znalazła się nazwa Państwa gminy, wśród innych określonych przez autorkę jednostek, które na przesłane zapytania nie zareagowały. Doprecyzowując przesłany materiał, wyraźnie poprosiłem o usunięcie nazw kilku gmin, w tym nazwy Państwa gminy. W mailu, który Pani Redaktor na pewno otrzymała, krótko wyjaśniłem, dlaczego Radom nie powinien figurować w artykule.

Bardzo mi przykro, ale bezsprzecznie, z przyczyn całkowicie niezależnych ode mnie, Radom został omyłkowo wspomniany w artykule.

Z poważaniem,

Konrad Zawodziński

Studenckie Koło Naukowe
Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych
przy Instytucie Przedsiębiorstwa SGH


Autor: admin
 

·
...
Joined
·
x_posts
Takie zestawienie


2009--------------------------------
2010--------------------------------
2011

nie wiedziałem gdzie wkleić:Radomianka na czele spółki PKP S.A.
cig
2010-12-30, ostatnia aktualizacja 2010-12-30 13:29


Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKP S.A. powierzyło członkowi Zarządu Spółki Marii Wasiak, pełnienie obowiązków Prezesa Zarządu Spółki PKP S.A.

Maria Wasiak z wykształcenia jest prawniczką. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim zrobiła aplikację sędziowską, przez dwa lata była asesorem w wydziale cywilnym radomskiego sądu. Od 1990 roku pracowała jako radca prawny w prywatnej kancelarii. Dokładnie przez rok - od sylwestra 1997 roku - była wicewojewdą radomskim, desygnowana na to stanowisko przez Unię Wolności. Była współzałożycielką radomskich struktur Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, później Unii Demokratycznej i UW. Od 1994 do 1997 roku przewodniczyła Radzie Regionalnej Unii.

W 1999 r. objęła stanowisko szefa gabinetu politycznego ministra transportu Tadeusza Syryjczyka. Jak twierdziła wtedy, w życiu prywatnym "nie ma żadnej pasji maniakalnej", choć lubi muzykę klasyczną. Stara się też za każdym razem inaczej spędzać urlop - ostatnio latem wspinała się w Dolomitach.

www.radom.gazeta.pl
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
x_posts
Dzisiejsze święto uczciłem wykonaniem zestawienia 10 najwyższych obiektów w Radomiu. Oto one:
1. Maszt transmisyjny RON na Wacynie - 156,6m
2. Komin Elektrociepłowni Radom - 152,4m
3. Komin Ciepłowni Południe - 119,2m
4. Maszty transmisyjne RON na Wacynie, trzy sztuki - 107,7m; 101,3m; 101,0m
5. Katedra ONMP, ul. Sienkiewicza - 70,7m
6. Komin Ciepłowni Północ, ul. Rodziny Ziętalów - 65,7m
7. Kościół, ul. Słowackiego, Glinice - 62,1m
8. Anteny na budynku Komendy Wojewódzkiej ul. 11. Lispopada, trzy sztuki - 56,1m
9. Anteny na wieżowcu, Struga / Szklana - 54,2m
10. Kościół Farny, ul. Rwańska - 53,6m
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
x_posts
można wiedzieć skąd wziąłeś te dane? nie wiesz może jaką wysokość ma kościół MBKŚ na Grzybowskiej?
P.S. Dobra robota:applause:
Są to dane wojskowe o wysokości przeszkód lotniczych. Wyszperał je kolega Miro z FRI.

Kościół przy ul. Grzybowskiej - 53,4 m, tylko 20cm niższy od Fary (chyba, że się dalej zapada...)
 

·
...
Joined
·
x_posts
^^Zapadanie się tego kościoła to najpewniej urban legend.
 
x_y_of_z_posts
Top