SkyscraperCity banner

1 - 20 of 6139 Posts

·
...
Joined
·
4,416 Posts
Discussion Starter #1
Tak jak w tytule wątek poświęcony ogólnym dyskusjom, nowym połączeniom, statystykom, przewoźnikom, promocji i wszystkim tym co nie dotyczy bezpośrednio inwestycji w infrastrukturę, rozbudowę Portu Lotniczego i lotniska w ogóle.
 

·
...
Joined
·
4,416 Posts
Discussion Starter #2
Z Radomia polecimy do Egiptu
04-11-2013

Biuro Podróży Alfa Star, jeden z największych touroperatorów w Polsce, uruchomiło sprzedaż wycieczek do Hurghady w Egipcie z wylotem z Radomia. Połączenie będzie realizowane samolotami typu Airbus A320, należącymi do egipskich linii Nesma Airlines. To pokazuje, że lotnisko w Radomiu ma możliwości operacyjne, żeby obsługiwać tego typu maszyny. Airbus A320, obok Boeinga B737 jest najpopularniejszym na świecie samolotem średniego zasięgu.

Wycieczki można rezerwować od 4 listopada w systemie internetowym touroperatora, na stronie internetowej www.alfastar.pl. Wylot pierwszego samolotu do Egiptu jest planowany na 19 czerwca. Kolejne będą się odbywały w każdy czwartek, aż do końca października. Zarząd Alfa Star nie wyklucza przedłużenia operacji także na sezon zimowy. Obydwie strony będą dążyć do tego, żeby był to kierunek całoroczny.

„Konsekwentnie realizujemy założony plan uruchomienia cywilnego portu lotniczego w Radomiu. Cieszy nas, że jeden z największych w kraju touroperatorów już teraz dostrzegł ogromny potencjał radomskiego lotniska. To historyczna chwila, ale zapewniam, że dzięki determinacji władz Radomia i zarządu spółki takich „historycznych” momentów będzie coraz więcej” mówi Tomasz Siwak, Prezes Zarządu spółki Port Lotniczy Radom S.A.

Atuty naszego lotniska, które zauważyła firma Alfa Star dostrzegają także inni przewoźnicy, z którymi są prowadzone zaawansowane negocjacje.

Zarząd spółki Port Lotniczy Radom S.A. planuje do końca roku uzyskać certyfikat lotniska użytku publicznego i wpis do rejestru lotnisk cywilnych. Do czerwca przyszłego roku mają być także oddane do użytku urządzenia nawigacyjne, które buduje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Tym samym stanie się możliwe uruchamianie także regularnych połączeń z radomskiego lotniska.

http://www.lotnisko-radom.eu/pl/aktualnosci,2,88


/////////////////////////////


Jesteśmy w Strategii Rozwoju Mazowsza
08-11-2013
Radomskie lotnisko jednym z najważniejszych projektów gwarantujących rozwój Województwa Mazowieckiego. Radni Sejmiku uchwalili Strategię Rozwoju Mazowsza do roku 2030.

Z wielu analiz wynika, że dostęp do usług lotniczych jest jednym z 3 podstawowych czynników mających wpływ na lokalizację inwestycji.
Radomskie lotnisko będzie pozytywnie oddziaływało nie tylko na okolice Radomia, ale także na całe południe Mazowsza oraz Ziemię Świętokrzyską.
Będzie stymulowało napływ nowych inwestycji oraz rozwój już istniejących firm. Nie bez znaczenia jest fakt, że w zasięgu oddziaływania lotniska mieszka ponad 5,5 mln osób. Prognozy przewidują obsługę 60 tysięcy pasażerów od czerwca do końca grudnia 2014 roku i sukcesywny wzrost, tak aby już w 2020 roku obsłużyć prawie 600 tysięcy pasażerów.
Także doskonałe położenie Radomia i jego lotniska na mapie Polski i Europy, ogromny potencjał ekonomiczny Regionu Radomskiego zadecydowały o ujęciu
Portu Lotniczego Radom w kluczowym dokumencie władz Mazowsza.
Trwają zabiegi aby radomskie inwestycje lotniskowe znalazły się w Kontrakcie Terytorialnym, który stanowi umowę pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a samorządem.
Ma to zagwarantować zrównoważony rozwój wszystkich mazowieckich regionów.

Zapisy o radomskim lotnisku znajdziecie na stronach 29, 56, 86 i 87 Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 roku.

linki do Strategii i artykułu: http://www.lotnisko-radom.eu/pl/aktualnosci,2,90
 

·
Registered
Joined
·
1,215 Posts
"Także doskonałe położenie Radomia i jego lotniska na mapie Polski i Europy, ogromny potencjał ekonomiczny Regionu Radomskiego zadecydowały o ujęciu"

No, nie popadajcie w samozachwyt, to doskonałe położenie w Europie - ojej. :lol:
 

·
N 51° 23' E 21° 09'
Joined
·
4,572 Posts
No, nie popadajcie w samozachwyt, to doskonałe położenie w Europie - ojej. :lol:
Nie ma co płakać. Przeprowadź się 100km na poludnie i będziesz w "inikatowej lokalizacji" :D
A serio to czasem aż sie wstyd robi jak piszą takie farmazony nic nie warte. Tak - w skali Europy mamy unikatowe polożenie. Lublin 120km dalej może sie schować :lol:
 

·
Registered
Joined
·
543 Posts
Jak otwierali LUZ to w lokalnych mediach napisali, że jest to najdalej na wschód wysunięty port lotniczy w UE. Zapomnieli o Finlandii, Cyprze, Bułgarii, Rumunii i krajach nadbałtyckich :bash:
 

·
...
Joined
·
4,416 Posts
Discussion Starter #7
Jedna znajoma mówiła mi, że tak ok 2 tyg. temu na lotnisku był pasażerski pokroju Airbus A320 (większy od CASy, odrzutowy, w cywilnym malowaniu, nie Jak). Może ktoś wie co to było (z czym pomyliła)?
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Prognozy przewidują obsługę 60 tysięcy pasażerów od czerwca do końca grudnia 2014 roku i sukcesywny wzrost, tak aby już w 2020 roku obsłużyć prawie 600 tysięcy pasażerów.
Pierwszy raz widzę realne do spełnienia prognozy. Ruch pasażerski to jedno, radom powinien się nastawić na obsługę ruchu GA, bardzo szybko rośnie liczba posiadaczy samolotów i uprawnień do pilotowania w naszym kraju.
 

·
...
Joined
·
4,416 Posts
Discussion Starter #10
Tak, w projekcie jest przewidziany terminal cargo i odpowiadająca mu część płyty, oraz osobny wjazd dla pojazdów ciężarowych (od ul. Odrodzenia).
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
A jak duży ruch generuje GA? Nie pamiętam z Lublina jakiś wielkich liczb, pewnie ze względów biznesowych taki ruch jest ważny ale procentowo to chyba daleko za czarterami i tanimi liniami.
GA to nie tylko biznes....no i takowi goście nie pertraktują miesiącami i latami żeby lotnisko zeszło im z opłat i jeszcze zabuliło za lądowanie, GA ląduje według cennika, obsługiwane i tankowane jest wg cennika, także mogą być z tego teoretycznie większe pieniądze niż z lądowań dużych pasażerskich maszyn... Statystyk pasażerskich z tego nie będzie, ale co z takich statystyk za którymi idą miliony na debecie
 

·
Banned
Joined
·
646 Posts
Lotnisko i obwodnica zachodnia w strategii

Środa 13.11.2013 00:08
Radni sejmiku województwa uchwali Strategię Rozwoju Mazowsza do 2030 roku. Wśród projektów, które będą realizowane w ciągu kilkunastu najbliższych lat znalazła się m.in. budowa obwodnicy zachodniej Radomia, rozwój lotniska Radom - Sadków oraz powstanie Parku Kulturowego Stary Radom.
- Cieszę się, że te inwestycje znalazły się w Strategii. Liczę jednak na to, że zostaną one zrealizowane wcześniej niż do 2030 roku - mówi prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. - Wszystko zależy od środków, jakimi będziemy dysponowali - odpowiada wicemarszałek Leszek Ruszczyk.


Zgodnie z dokumentem przyjętym przez radnych sejmiku województwa mazowieckiego, do 2030 roku mają zostać zrealizowane kluczowe projekty dla subregionu radomskiego związane z oświatą, kulturą, transportem i energetyką. Chodzi tu o modernizację linii kolejowej Radom - Łódź oraz Kielce - Radom - Warszawa, budowę dróg ekspresowych S7 i S12, a także obwodnicy zachodniej miasta. Mazowsze będzie wspierało także regionalne lotnisko Radom - Sadków.

- Walczyliśmy o wpisanie portu lotniczego długo i jestem bardzo zadowolony, że radni województwa w końcu zaakceptowali tę kwestię. Myślę, że nacisk na to zadanie powinno być większe. Wsparcia potrzebuje samo lotnisko, jak również cała infrastruktura wokół niego, w tym drogi dojazdowe - mówi prezydent Andrzej Kosztowniak.

DO 2030 ROKU CZEKAĆ NIE MOŻEMY

Władze Radomia wierzą, że dużą część zakwalifikowanych zadań uda się zrealizować przed zakończeniem 2030 roku.

- Cieszę się, że te wszystkie projekty w ogóle znalazły się w Strategii. Jednak bardzo liczę na to, że wymienione w tym dokumencie inwestycje zostaną zrealizowane znacznie wcześniej. Jeśli budowa dróg lub modernizacja linii kolejowych miałyby zakończyć się dopiero w 2030 roku to oznaczałoby, że ktoś nie rozumie naszych podstawowych potrzeb - dodaje prezydent Kosztowniak.

Wcześniejszej realizacji poszczególnych punktów dokumentu nie wykluczają władze województwa.


http://www.cozadzien.pl/wiadomosci/region/19482.html
 

·
...
Joined
·
4,416 Posts
Discussion Starter #13
Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w Radomiu.

Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na południowym Mazowszu. Rano odwiedził Szydłowiec, natomiast przed południem przyjechał do Radomia.
 
Prezydent Bronisław Komorowski swój pobyt w Radomiu rozpoczął od wizyty w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego na Sadkowie. Spotkał się tutaj z dowódcami Sił Powietrznych, 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego i dęblińskiej Szkoły Orląt. - Jest to największe wyróżnienie, jakie może spotkać nas, lotników. Prezydent nie zawsze sobie może pozwolić, by przyjechać do jednostki lotniczej, tym bardziej do jednostki szkolnej. Chcieliśmy pokazać prezydentowi system szkolenia lotniczego, pokazać młodych pilotów i podchorążych. Chcieliśmy pokazać także samoloty, którymi dysponujemy – mówi generał broni Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych.

Na lotnisku obecny był także prezydent Radomia. - W każdej sytuacji wizyta Prezydenta RP jest ważna dla każdego miejsca, które odwiedza. Pan prezydent Bronisław Komorowski jest związany rodzinnie i sentymentalnie z Radomiem. Dlatego ta wizyta jest ważna tak dla nas, jak i samego prezydenta – mówi Andrzej Kosztowniak.

Na zakończenie wizyty na lotnisku na Sadkowie prezydent Komorowski zwiedził wystawę sprzętu używanego w 42 bazie. - Patrzę z jednej strony z satysfakcją, a z drugiej trzymam kciuki za dalszą współpracę między wojskiem, a stroną cywilną na tym lotnisku. Wojsko ma ograniczone możliwości finansowe w utrzymywaniu różnych lotnisk i chciałbym bardzo, by decyzja, którą wcześniej podjęto była z korzyścią dla rozwoju tego regionu – powiedział Bronisław Komorowski Prezydent RP.

Prosto z lotniska prezydent Komorowski pojechał pod pomnik radomskiego Czerwca, gdzie wraz prezydentem Radomia złożył kwiaty.

Film i artykuł: http://telewizja.radom.pl/dami-radom,,content,42,news,6509,telewizja,aktualnosci.html
 

·
...
Joined
·
4,416 Posts
Discussion Starter #14
O lotnisku na sesji.

19 czerwca odbędzie się pierwszy oficjalny lot pasażerski z lotniska na Sadkowie. Egipskimi liniami NESMA na trasie Radom – Hurgada – Radom realizowane będą loty organizowane przez biuro podróży Alfa Star. Między innymi tę informację, a także szereg wiadomości dotyczących postępu prac na lotnisku przedstawił na sesji prezes spółki Port Lotniczy Radom S.A.

Tomasz Siwak informował między innymi o zaawansowaniu prac związanych z montażem radiolatarni systemu DVOR oraz innych kwestiach związanych z nawigacją na lotnisku. Nie zabrakło informacji o pracach przy modernizacji ciągów jezdnych, infrastrukturze kanalizacyjnej, liniach energetycznych, a także o pracach w samym budynku portu, które jeszcze w tym roku powinny być zakończone. W czasie wystąpienia prezesa spółki podczas sesji Rady Miejskiej negatywnych wiadomości nie było. - Pasmo dobrych wiadomości dla tego obiektu dopiero się zaczyna i bez względu na to, jak szybko on się będzie rozwijał, to będzie jeden wielki, mam nadzieję, dobry news – twierdzi Tomasz Siwak, prezes spółki Port Lotniczy Radom S.A.

Tyle, że na razie sami radni mają szereg wątpliwości, głównie finansowych. - Nie słyszymy do dnia dzisiejszego żadnych uzasadnień ekonomicznych, czy to lotnisko ma szansę na to, by nie generować długów – mówi radny Wiesław Wędzonka z PO. – Nie wiemy kiedy lotnisko będzie rentowne: czy to będzie rok, dwa, pięć czy dziesięć – dodaje W. Wędzonka.

- Mają to być jeden lub dwa loty w tygodniu. Ale jeśli chcemy żeby lotnisko się bilansowało tych lotów ma być 100 razy więcej – twierdzi Piotr Szprendałowicz, radny niezależny. - To pokazuje jak dużą pracę do wykonania ma zarząd spółki i jak wielkie nakłady finansowe są potrzebne, żeby dostosować to lotnisko do wymogów przewoźników i oczekiwań pasażerów – uważa P. Szprendałowicz.

- Musimy wysłać z Radomia około pół miliona osób, żeby lotnisko się finansowało – twierdzi radny klubu Radomianie Razem/Kocham Radom Kazimierz Woźniak. - Według mnie jest to nierealne. Jeżeli nie znajdziemy jakiegoś kontrahenta, który wspomoże finansowo to lotnisko, to będzie to przedsięwzięcie mocno deficytowe – dodaje K. Woźniak.
Prezydent Radomia twierdzi, że rzeczywiście przez kilka lub kilkanaście lat miasto do lotniska może dokładać. W pewnym momencie – zdaniem prezydenta – przyjdzie także czas na zysk.

- Port lotniczy to nie tylko samo lotnisko, to także otoczenie biznesowe – uważa prezydent Radomia. - To jest to wszystko co pracuje również na jego rzecz. To jest pewnego rodzaju warunek sine qua non do tego, aby w mianowniku obok szkolnictwa wyższego postawić port lotniczy i funkcjonować jako silny ośrodek miejski, mający jakieś ambicje – mówi Andrzej Kosztowniak.
To plan władz Radomia i plan prezesa spółki. Optymizm prezesa spółki powinien być więc zrozumiały. Radomianie o postępach prac mają się dowiadywać wtedy, gdy przyjdzie na to czas. - Spółka ma politykę informowania o faktach, a nie o spekulacjach. Dlatego państwo i opinia publiczna dowiadujecie się o wszystkim dopiero w momencie sformalizowania sprawy – informuje Tomasz Siwak.

Na razie fakty są takie, że spółka podjęła rozmowy z przewoźnikami oferującymi tanie połączenia. Jakimi? To tajemnica handlowa. Fakt drugi jest taki, że do tej pory z tegorocznej transzy port dostał od miasta około 10 mln złotych. Pozostałe 15 mln ma być przekazane do końca roku. Fakt trzeci: żeby z Sadkowa mogły startować wszystkie typy statków powietrznych potrzebna jest rozbudowa pasa startowego. To ma być możliwe w przyszłym roku. Między innymi dzięki emisji obligacji na kwotę ok. 180 milionów złotych. Po tej emisji zdaniem prezesa możliwe będzie zbilansowanie spółki. Czy tak się faktycznie stanie? Odpowiedź przynieść mają kolejne lata.


Film i artykuł:http://telewizja.radom.pl/dami-radom,,content,42,news,6542,telewizja,aktualnosci.html
 

·
It is very important
Joined
·
1,445 Posts
Przegląd prasy. 28.11.2013

Jak można doprowadzić do sytuacji, że oddalone o 30 km lotnisko — port w Gdańsku z trudem się rozwija, a władze Gdyni chcą budować własne - mówi Jacek Krawczyk, wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

Czy w Brukseli jest dzisiaj dobra pogoda dla pomocy publicznej dla branży lotniczej?

Jest zdecydowanie nadal zbyt dobra dla lotnisk regionalnych i dla linii niskokosztowych stamtąd latających. Z drugiej strony jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek do przewoźników tradycyjnych ta pogoda jest słaba. Poddawani są ostrej procedurze, opartej na bardzo wymagających przepisach.

Przy tym jeśli spojrzymy na mapę Polski sprzed 20 lat, to widać, że mieliśmy wtedy problem: północno-wschodnia Polska była całkowicie pominięta w transporcie lotniczym. Minęło 20 lat, wydaliśmy mnóstwo pieniędzy na rozwój branży i co? Nadal Polska południowo-wschodnia pozostaje problemem. Na co wiec wydaliśmy te pieniądze? Niestety również na lotniska, które są oddalone od siebie o 80-90 kilometrów. Bo przecież budowanie lotnisk w Radomiu i Lublinie jest naprawdę kanibalizacją portów w Rzeszowie, Warszawie i Modlinie. Dla Radomia naprawdę nie widzę żadnej przyszłości.

Cały artykuł tu.
 
  • Like
Reactions: -PePe-

·
...
Joined
·
4,416 Posts
Discussion Starter #16
"Kanibalizacja" ciekawe określenie wymyślił, żeby zakamuflować słowo "konkurencja". Kolejny artykuł, który mówi o lotniskach w kontekście centralnego lub unijnego finansowania, który przynajmniej w tym jednym sensie ma się nijak do lotniska Sadków. Sam tytuł wiele mówi:

Lotnisko w Gdyni? To skandal!
Dla mnie ciekawsza wzmianka o wysokim rangą menadżerze z Lufthansy:

Kilka dni temu rozmawiałam z wiceprezesem europejskim Lufthansy, która mocno rozpycha się w regionach, czy zamierza latać do Łodzi, Szczecina i Lublina? Odpowiedział: nie. Bo Lublin, to Rzeszów, Szczecin-, to dla nas Berlin, a Łódź od czasu otwarcia autostrady, to Warszawa. I nie chciał wierzyć w lotniskowe ambicje Radomia.

O to mi właśnie chodzi. I dlatego chcę wezwać polski rząd, żeby przeprowadził analizę i zobowiązał marszałków i samorządy do tego, by podały ile pieniędzy wydały pieniędzy na budowę lotnisk i w jaki sposób te środki przełożyły się na miejsca pracy. O tych miejscach pracy mówi najczęściej prezes Ryanaira, Michael O'Leary zarządzający największą linią europejską, która finansuje swoją działalność z pieniędzy tak prywatnych, jak i i publicznych.
Żeby taki raport był bezstronny to lepiej, żeby był wykonany centralnie, a nie przez samorządowców, którzy są entuzjastami swoich pomysłów.

Istnieją takie opracowania z polskiego podwórka, powiedzmy Łodzi czy Bydgoszczy?
 

·
Registered
Joined
·
1,215 Posts
Ten artykuł mówi także o publicznych peniądzach, z których Sadków jak najbardziej korzysta, co wynika z poprzedniego twojego postu. Moim zdaniem "kanibalizacja" to dobry termin opisujący przypadek budowy lotniska, które szkodzi sąsiednim portom lotniczym a samo nie ma szans na rentowność.
 

·
Registered
Joined
·
1,242 Posts
Ten artykuł mówi także o publicznych peniądzach, z których Sadków jak najbardziej korzysta, co wynika z poprzedniego twojego postu.
Lotnisko w Radomiu póki co korzysta z pieniędzy, które wykłada Radom (inna sprawa że są to pieniądze publiczne, ale akurat w przypadku tych pieniędzy to Radom decyduje na co chce je przeznaczyć).

Moim zdaniem "kanibalizacja" to dobry termin opisujący przypadek budowy lotniska, które szkodzi sąsiednim portom lotniczym a samo nie ma szans na rentowność.
Jeżeli pojawia się konkurencja to jest to oczywiste że szkodzi drugiemu podmiotowi (firmie). Ale co za tym idzie konkurencja pomaga pasażerom (klientom). Na tym polega wolny rynek.

//Na koniec jeszcze dodam, że ja widzę lotnisko w Radomiu jako nieduże lotnisko regionalnie zbudowane za małe pieniądze, skierowanie głównie na loty GA oraz loty pasażerskie (raczej emigracyjne + czarterowe). Obecny terminal w Radomiu ma przepustowość 550 tys pasażerów i sądzę że przy takiej liczbie pasażerów jest duża szansa na wyjście na plus (niskie koszta inwestycji początkowej + współdzielenie lotniska z wojskiem). Jeżeli chodzi o rozbudowę lotniska o nowy terminal itd. to tutaj akurat jestem przeciwny, chyba że się okarze że jest takie zapotrzebowanie ze strony pasażerów.
 

·
Leningreen
Ostblock
Joined
·
3,437 Posts
Z jednej strony artykuł dobrze opisuje problematykę, z drugiej tragicznie.
Bo owszem - uruchamianie portów regionalnych, to oddolna próba rozwoju regionów. Skoro państwo na tym rozwoju się wykłada i ma go gdzieś, to samorządy biorą sprawy we własne ręce i robią co mogą.
Tragicznie - bo i jakie tam argumenty padają? Argumenty o konkurencji i dotowaniu LOTu w jednym, a do tego to wszystko zestawione p-ko konkurowaniu tanich linii? Bzdet dokładnie taki sam jak i argument Lublin=Rzeszów.
 
1 - 20 of 6139 Posts
Top