SkyscraperCity banner

1 - 20 of 4173 Posts

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Tworze nowy thread, zeby w jednym miejscu zebrac info dotyczace projektu utworzenia w Radomiu Cywilnego Portu Lotniczego na bazie lotniska szkolnej jednostki wojskowej na Sadkowie.Oficjalna strona lotniska: http://www.lotnisko-radom.eu/

Official site of Airport Radom: http://www.lotnisko-radom.eu/eng/

Tu jest link do nieoficjalnej strony prezentujacej lotnisko: http://www.lotnisko-radom.it.pl ;

Z podanej strony dwie mapki pokazujące położenie Radomia w Polsce i radomskiego lotniska w mieście:

a to mapka z oficjalnej strony lotniska pokazująca lotnisko Radom w sieci lotnisk polskich:

 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #2
Airport Sadków?
Lada chwila miasto ma zyskać od wojska teren pod lotnisko

Samoloty cywilne od czasu do czasu lądują na radomskim lotnisku, ale do budowy portu lotniczego z prawdziwego zdarzenia jest jeszcze daleko.Prezydent Radomia powołał komisję przetargową, która ma zbadać, czy w Sadkowie może powstać cywilny port lotniczy. Być może już w przyszłym tygodniu minister obrony narodowej zgodzi się na oddanie miastu trzech hektarów gruntu w północnej części lotniska.
- Jesteśmy już na końcowym etapie starań o uzyskanie od wojska terenów na Sadkowie, na których będzie mógł być zbudowany cywilny port lotniczy - powiedział Andrzej Banasiewicz, wiceprezydent Radomia, odmawiając jednak podania szczegółów rozmów z wojskiem. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o trzy hektary gruntu w północnej części lotniska.
- Przez dwa lata trwały rozmowy na ten temat na różnych szczeblach władz wojskowych, a w tej chwili brakuje już tylko podpisu ministra. Ta decyzja może być kamieniem milowym w sprawie portu lotniczego. Dopiero po przekazaniu gruntów miastu będzie można myśleć o utworzeniu spółki i budowie pasażerskiego i towarowego portu lotniczego - dowiedzieliśmy się od osoby, która w imieniu władz Radomia prowadziła rozmowy z wojskiem.
Póki co władze Radomia zamierzają zlecić wykonanie dokumentacji koniecznej do uzyskania koncesji na prowadzenie cywilnego portu lotniczego. Prezydent Radomia powołał komisję, która ma wyłonić wykonawcę dokumentacji. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z funduszu DEAR. Jest to program wspierający samorządy, na których terenie funkcjonują cywilne lotniska przekształcone z wojskowych. Partnerami programu są między innymi miasta Radom i Słupsk, powiat Parchim i miasto Lahr w Niemczech, dystrykt Thanet w Wielkiej Brytanii i region Magnesia w Grecji.

=========
"echo dnia"
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #3
Jest zgoda na lotnisko cywilne w Radomiu

Minister Obrony Narodowej Radosław Sikorski podpisał decyzję o przekazaniu do 2020 roku Agencji Mienia Wojskowego trzech hektarów terenów lotniskowych położonych na Sadkowie. To pierwszy ważny krok w kierunku budowy cywilnego portu lotniczego w Radomiu.
Minister w swojej decyzji zaznaczył, że przekazany teren musi zachować charakter lotniskowy. O przekazanie miastu trzech hektarów gruntów w północnej części lotniska na Sadkowie władze Radomia zabiegały od wielu lat. Wydzielenie z terenu lotniska gruntu i przekazanie go cywilnym władzom jest bowiem warunkiem koniecznym do utworzenia pasażerskiego lub towarowego portu lotniczego. Agencja Mienia Wojskowego ma otrzymać teren w III kwartale tego roku, a dopiero później będzie mogła go przekazać miastu.
Władze Radomia ogłosiły też przetarg na opracowanie studiów wykonalności Cywilnego Portu Lotniczego w Radomiu. Dokument taki jest niezbędny w staraniach o uzyskanie koncesji, ale też do ewentualnych zabiegów o wsparcie ze strony funduszów unijnych.
- Wokół lotniska było przez lata zbyt wiele bezproduktywnego szumu, dlatego nie chcę wypowiadać się w tej sprawie. Lepiej bez dużego rozgłosu doprowadzić sprawę do końca – tyle do powiedzenia na temat decyzji MON miał prezydent Radomia Zdzisław Marcinkowski.
Pomysł utworzenia portu lotniczego w Radomiu napotyka na krytykę ze strony wielu ekspertów, którzy podnoszą głównie kwestię zbyt dużych kosztów takiego przedsięwzięcia.
– Padają bardzo różne cyfry. Jedni mówią o 80 mln złotych, inni o 300 mln złotych. Póki dokładnie nie określimy jaki charakter ma mieć port lotniczy na Sadkowie, takie dyskusje są bezprzedmiotowe. Przecież teoretycznie istnieje taka możliwość, że obsługą ruchu lotniczego zajmą się na zlecenie specjaliści wojskowi. Wojsku też można zlecić na podstawie odrębnej umowy np. zabezpieczenie przeciwpożarowe – mówi chcący zachować anonimowość ekspert od spraw lotniczych.
Z opinią taką nie zgadza się podpułkownik Krzysztof Baranowski Komendant lotniska na Sadkowie: - Wojsko nie ma uprawnień do obsługi cywilnego ruchu lotniczego. Jeśli chcemy zapewnić pełne bezpieczeństwo dla podróżnych to trzeba się liczyć z dużymi wydatkami na potrzebne urządzenia. Jedno jest jednak pewne – lotnictwo obok informatyki, to najszybciej rozwijające się na świecie dziedziny i budowa portu cywilnego w Radomiu na pewno ma sens – powiedział Krzysztof Baranowski.
W Polsce obok lotnisk wojskowych cywilne porty powstały już m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i ostatnio Łodzi.
======
"echo dnia" 11 lipiec 2006
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #4
Brytyjska firma przygotuje studium wykonalności portu cywilnego

Brytyjska firma Parsons Brinckerhoft Limited wygrała przetarg na opracowanie studium ekonomicznego dla cywilnego portu lotniczego na radomskim Sadkowie
Studium wykonalności to pierwszy krok w procedurze tworzenia portu cywilnego. Dokumentacja wraz z biznesplanem i projektem architektonicznym, a także zgoda Urzędu Lotnictwa Cywilnego na prowadzenie tego typu działalności są konieczne, aby prowadzić rozmowy z wojskiem na temat przekształcenia lotniska wojskowego w cywilne i pozyskania gruntów na ten cel.

Do przetargu na wykonanie studium stanęły dwie firmy: brytyjska Parsons Brinckerhoft Limited i warszawska Crowley Infrastrukture Group. Pierwsza podała cenę 45 tys. zł, druga 68 tys. Komisja przetargowa wybrała ofertę Brytyjczyków. Na przygotowanie studium ma ona miesiąc od daty podpisania umowy z miastem.
====
"GW"
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #5
Miasto poszukuje specjalisty od lotnisk

Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko głównego specjalisty do spraw lotniskowych
Jak wynika z ogłoszenia na internetowej stronie Radomia, główne obowiązki kandydata to m.in. nadzór nad opracowaniem i złożeniem do ministrów obrony narodowej i transportu wniosku o wyznaczenie spółki Port Lotniczy Radom SA jako podmiotu zarządzającego lotniskiem. Specjalista ma też czuwać nad opracowaniem i złożeniem wniosku do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wpisanie Sadkowa do rejestru lotnisk cywilnych. Należeć będzie do niego również nadzór nad opracowaniem przez spółkę PL Radom koncepcji dostosowania lotniska do wymogów lotnictwa cywilnego.

Magistrat wymaga, by kandydat ukończył studia z zakresu ekonomii, prawa lub zarządzania. Musi mieć też co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe w lotnictwie cywilnym. Powinien znać m.in. problematykę rynku transportu lotniczego. Będą brani pod uwagę tylko ci, którzy znają dobrze angielski i posiadają "certyfikat dla audytorów z zakresu certyfikacji lotnisk komunikacyjnych wg wymogów ICAO".

Czemu gmina nagle poszukuje fachowca od lotnisk? - Jesteśmy bardzo blisko tego, żeby lotnisko funkcjonowało, dlatego już poszukujemy specjalistów. Czekamy jeszcze na potrzebne pozwolenia i pewne decyzje. Więcej szczegółów podamy we wrześniu, kiedy będziemy już mogli operować faktami - wyjaśnia Andrzej Banasiewicz, zastępca prezydenta Radomia.
====
GW

Cos wladza robi w tym kierunku, choc od pierwszych pomyslow, oficjalnych, na lotnisko w Radomiu mija jakies 5 lat...
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #6
Specjalista zatrudniony przed konkursem

Magistrat ogłosił konkurs na specjalistę ds. lotniskowych, ale wcześniej już takiego zatrudnił. To Ryszard Zębala odwołany w ubiegłym roku z funkcji wiceprezesa Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach

Zębala pracuje w radomskim magistracie od 8 sierpnia. Dzień wcześniej - jak powiedział nam sekretarz miasta Włodzimierz Dłużewski - prezydent zarządził utworzenie etatu głównego specjalisty do spraw lotniskowych. Zębala ma umowę na czas określony (do momentu rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko).

Ogłoszenie konkursie zostało zamieszczone 21 sierpnia w BIP na stronach internetowych miasta.

Dlaczego miasto tworzy fikcję? - To nie jest fikcja. Jeśli jest wolny etat można kogoś zatrudnić do czasu naboru - odpowiada Dłużewski. I zachwala fachowość Zębali: - Ma doświadczenie w zarządzaniu lotniskiem, bo w latach 1996-2005 był członkiem zarządu międzynarodowego portu lotniczego krakowskich Balicach. Jeśli spełni też inne warunki konkursu, ma duże szanse na jego wygranie.

Zastępca prezydenta Andrzej Banasiewicz uważa, że Zębala "trafił się miastu jak ślepej kurze ziarno". I nie wnikał w to, czy został odwołany z funkcji wiceprezesa MPL w Balicach i z jakiego powodu. - Znalazłem człowieka, którego na tym rynku uważam za jednego z najlepszych fachowców, który posiada np. uprawnienia do certyfikowania lotnisk. Porządkuje wszystko i przyspiesza. A jesteśmy w trakcie załatwiania 17 różnych pozwoleń i jesteśmy blisko ich finalizacji - mówi Banasiewicz.

Urodzony w Radomiu Zębala jest ekonomistą, absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, ma też ukończone studia podyplomowe z prawa gospodarczego i zarządzania nieruchomościami. Przed pracą w Balicach był wójtem gmin Iwkowa i Zabierzów, a także komisarzem tej ostatniej gminy. Wprowadził ją jako udziałowca do spółki Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice, a potem już jako członek zarządu MPL brał udział w przekształcaniu lotniska wojskowego w cywilne.

Z funkcji wiceprezesa krakowskiego portu lotniczego Zębalę odwołano 15 kwietnia 2005 r. razem z prezesem, choć kadencja upływała dopiero w czerwcu. Powód? Mniejszościowi udziałowcy spółki - województwo małopolskie i gmina Kraków - zarzucali zarządowi portu m.in., że nie dość energicznie zabiegał o sprowadzenie do Krakowa tanich przewoźników, a największego z nich - irlandzkiego Ryanaira - na pewien czas zniechęcił do ulokowania się w balickim porcie.

- To bezzasadne zarzuty - mówi Ryszard Zębala. - Prowadziliśmy rozmowy z Ryanair, ale ten zażyczył sobie preferencyjnych warunków. Nie zgodziliśmy się na obniżenie opłat lotniskowych dla tego przewoźnika, na czym innym udziałowcom bardzo zależało, i to było bezpośrednim powodem zakończenia współpracy z nami - dodaje.

Sam zaproponował swoją kandydaturę na stanowisko specjalisty ds. lotniskowych w radomskim magistracie. - Kilka samorządów w Polsce poszukuje takich specjalistów, ale ze względu na moje korzenie wybrałem Radom - mówi. Zastanawia się nad udziałem w konkursie. Zdaje sobie sprawę, że nie musi go wygrać.
====
GW

No to za drugie Balice w Radomiu :cheers:
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #7
Informacja nie związana z uruchomieniem ruchu pasażerskiego na lotnisku, ale jakże przyjemna...

AIR SHOW'2007 Radom

Przyszłoroczne pokazy lotnicze Air Show odbędą się w Radomiu - zdecydował generał Stanisław Targosz, dowódca sił powietrznych

Choć pisma w tej sprawie magistrat jeszcze nie otrzymał, informację o lokalizacji imprezy potwierdził nam wczoraj oficjalnie major Maciej Woźniak, rzecznik dowódcy. Akrobacje na myśliwcach i samolotach cywilnych oraz wystawy sprzętu wojskowego obejrzymy na przełomie sierpnia i września. Brane są pod uwagę dwa terminy 25-26 sierpnia albo - tydzień później - 1-2 września.

Choć w dowództwie rozpoczęła już prace specjalna komórka zajmująca się pokazami, major Woźniak nie był w stanie powiedzieć nam czy ma ona jakieś szczególne plany co do przyszłorocznej imprezy. - Raczej wielkich zmian nie będzie - mówi Ryszarda Kitowska, rzeczniczka prezydenta Radomia. - Pokazy w takiej formie jak dotychczas zyskały aprobatę wojska i uznanie widzów - dodaje.

Przypomnijmy, że o organizację przyszłorocznych pokazów starał się również Poznań. Wojsko było jednak bardzo zadowolone z radomskich edycji (było ich już cztery) tym bardziej, że ostatnia, w 2005 roku, przyciągnęła rekordową widownię - około 170 tys. osób.


=====
GW

Zapraszamy w przyszłym roku:)
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #8
Na drodze do lotniska

Już za rok możemy polecieć z Radomia w świat. Oczywiście jeśli wcześniej znajdą się inwestorzy skłonni wybudować nasze lotnisko

O cywilnym lotnisku w Radomiu marzą już władze kolejnej kadencji. Za każdym razem radomianie mogą usłyszeć, że jest ono tuż-tuż. O tym, że tak jest, usiłowano przekonywać radomskich parlamentarzystów i dziennikarzy także we wtorek. Zebrani mogli się zapoznać z wynikami realizacji programu DEAR, czyli Rozwoju Gospodarczego Regionów Lotniskowych. W Radomiu program realizowany jest od dwóch lat i właśnie dobiega końca. Na co wydaliśmy w tym czasie około 45 tys. euro (75 proc. to wsparcie UE)? Rafał Grzeszczyk z UM w takiej oto kolejności przedstawił wydatki: ulotki, teczki, długopisy reklamowe, stworzenie strony internetowej, wizyty w innych miastach DEAR, np. Słupsk, wizyty jakichś delegacji.

Fachowe studium

Wreszcie okazało się, że 40 tys. zł wydaliśmy też na przygotowanie "Studium uwarunkowań ekonomicznych dla cywilnego portu lotniczego Radom". Najlepszą ofertę, jak twierdzi dyrektor Wydziału Rozwoju i Promocji UM Jerzy Kacak, przedstawiła Parsons Brinckerhoff Ltd. Firma działa ponad sto lat i prowadzi interesy na całym świecie. W Europie była m.in. zaangażowana w tworzenie lotniska w Madrycie i jednego z terminali na londyńskim Heathrow.

Studium zaprezentowali: przedstawiciel firmy John Oakshot oraz prof. Czesław Jarosz z Politechniki Krakowskiej. Według nich stworzenie lotniska w Radomiu ma kosztować na początek około 374 mln zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wyposażenia lotniska w systemy bezpieczeństwa, wykupu około 200 działek i 90 garaży w okolicy. Przyjęto założenie, że lotnisko będzie pracować 16 godzin na dobę. - Przynajmniej dopóki radomianie się nie przyzwyczają. Z cargo, które działa głównie nocą, raczej rezygnujemy - mówił Jarosz. - Jak interes będzie się dobrze rozwijał, to lotnisko obejmie w sumie 20 ha i po dziesięciu latach może z niego korzystać nawet 6 mln osób rocznie. Wtedy na samym lotnisku powstałoby 6 tys. miejsc pracy, a w regionie co najmniej 24 tys. - przekonywał Jarosz. - Zysk w 2010 r. mógłby wynieść 133 mln - twierdził natomiast Oakshot.

Podobno nie musimy się obawiać konkurencji innych lotnisk w pobliżu Warszawy, bo ruch rozwija się tak szybko, że pasażerów wystarczy dla wszystkich.

Poszukamy inwestorów

Kto miałby się tym wszystkim zająć? Port Lotniczy Radom SA spółka gminna formalnie działająca od kilku tygodni. Problem w tym, że ma ona 500 tys. zł kapitału zakładowego i jak na razie jest "adresatem różnych pism". Tak mówi Ryszard Zębala, główny specjalista w UM ds. lotniskowych. - Musimy dopełnić mnóstwa różnych formalności, ale już mamy sukces, bo dostaliśmy akceptację od MON i Ministerstwa Transportu. Zostaliśmy umieszczeni w programie tego ostatniego, który zakłada, że na tworzenie takich lotnisk jak nasze w latach 2007-13 będzie 8 mld euro - przekonywał Zębala. Pytany przez "Gazetę", kiedy z Sadkowa odleci cywilny samolot rejsowy, stwierdził z optymizmem: - Jesień 2007 r. A dokąd polecimy, zależy od linii lotniczych. Rozmowy ze Sky Europe i Ryanair już trwają.

Skąd pieniądze na inwestycje? - Albo będziecie płacić sami, albo ściągnięcie inwestorów - stwierdził Oakshot.

- Działalności gospodarczej nie będziemy prowadzić, poszukamy inwestorów - wyjaśnił wiceprezydent Andrzej Banasiewicz.

- Parsons Brinckerhoff Ltd. obiecało już nam w tym pomóc - dodał Kacak.

Którędy na Sadków?

Jak rozwiązać problemy komunikacyjne np. z budową dróg dojazdowych do lotniska w mieście, dróg prowadzących z pobliskich miast do Radomia, parkingów itd., nie było wczoraj w ogóle mowy.

Na prezentacji obecny był Adam Włodarczyk. To za jego prezydentury pojawiła się myśl o cywilnym Sadkowie. - Jestem zaskoczony rozmachem planu. Miliony pasażerów rocznie? A jak się dostaną na Sadków? Już teraz korki paraliżują Radom. Potrzebnych jest dużo więcej danych, by ocenić realnie projekt. Może nie powinien być on prezentowany teraz, kilka dni przed wyborami, bo to nie czas na dyskusje o lotnisku. W każdym razie, to że za rok będziemy latać z Sadkowa, to można między bajki włożyć - komentuje Włodarczyk.
====
GW

sprawa lotniska przylatuje z głębokim hukiem tuż przed wyborami:eek:hno:
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #9
Radom dostanie z funduszy unijnych 8,2 mln zł na przekształcenie lotniska wojskowego w cywilne

[...] Chodzi o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-13. Na Mazowszu będzie do wydania prawie 1,8 mld euro. Część pieniędzy podzielił we wtorek Zarząd Mazowsza, dofinansowując tzw. projekty kluczowe, czyli mające znaczenie dla rozwoju całego regionu. Zostaną one dofinansowanie z UE i nie muszą już brać udziału w konkursach [...]

[...] Jak powiedział nam członek Zarządu Województwa Piotr Szprendałowicz, zagwarantowane mamy pieniądze na dwa projekty - lotnisko (8,2 mln zł, czyli 40 proc. z kwoty 20,5 mln zł, którą uznano za szacunkową wartość inwestycji, choć miasta pisało o 82 mln zł na I etap, a całość to ok. 200 mln zł)
Szprendałowicz powiedział nam, że lista rankingowa postała "w oparciu o pewne algorytmy, a całość dokonała się za poprzedniego zarządu". Lista trafi jeszcze do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które ma ją zweryfikować. Jego zdaniem projekty radomskie nie zostały dobrze przygotowane. Ma także obawy, czy miasto zdoła wykorzystać pieniądze przeznaczone na lotnisko. Na razie trwają skomplikowane procedury związane z przekazaniem nieruchomości Agencji Mienia Wojskowego, od której dopiero może ją przejąć gmina. Szprendałowicz wskazuje, że bardziej zaawansowane są prace przy tworzeniu lotnisk w Sochaczewie (szacunkowy koszt to 212 mln zł) oraz Modlinie (190 mln zł). Obie inwestycje dostaną też wsparcie z RPO.

- Liczymy także na dotację z Ministerstwa Transportu. I wciąż poszukujemy inwestora, bo gmina nie udźwignie ciężaru tworzenia lotniska - mówi Kacak [...]
====
GW

link do całego artykułu http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=286371&page=10

Te 20mln PLN to chyba starczy na drogę dojazdową i farbę na pasy!!!
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #10
Więcej na lotnisko

Kwotą ponad 31 mln zł, a nie jak pierwotnie informowano 8,2 mln zł, dofinansowany zostanie projekt utworzenia w Radomiu cywilnego portu lotniczego.

Projekt znalazł się wśród kluczowych na Mazowszu, które współfinansowane będą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. - Według zapisów na liście rankingowej projektów, orientacyjny koszt radomskiego projektu podano w kwocie 20,5 mln zł, zaś przyznane dofinansowanie w kwocie 8,2 mln zł. W trakcie analizy zapisów dotyczących uruchomienia lotnisk cywilnych w Radomiu, Modlinie i Sochaczewie spostrzegłem istotną pomyłkę - informuje "Gazetę" Piotr Szprendałowicz, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Koszt radomskiego projektu wyrażony był w euro, mimo że rubryka kosztów w formularzu zgłoszeniowym wyrażona była w złotych. Po przeliczeniu na złotówki okazało się, że dofinansowanie dla lotniska w Radomiu sięgnie ponad 31 mln zł. Zaistniała sytuacja tylko potwierdza nie najlepszy poziom projektów przygotowanych jeszcze przez poprzednie władze Radomia.
====
GW

To troszke więcej tych $$$ sypnęli... eh :no:
 

·
88302935
Joined
·
2,892 Posts
Ma powstać dziewięć nowych lotnisk

Bez dziewięciu nowych lotnisk, krajowa sieć lotniskowa nie obsłuży spodziewanego w 2010 roku ruchu lotniczego - stwierdza resort transportu w nowym programie rozwoju sieci lotnisk.

...Potrzebne nowe porty

Autorzy raportu stwierdzają więc, że do 2010 roku należy rozbudować obecną
infrastrukturę lotniskową o kilka nowych portów lotniczych.

- Z analizy funkcjonujących już portów lotniczych wynika, że celowe jest
uzupełnienie infrastruktury transportu naziemnego o 2-3 porty regionalne.
Mogłyby one być zlokalizowane w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim lub lubelskim - czytamy w programie.

W programie sugerowane jest również zlokalizowanie portów o charakterze
lokalnym lub regionalnych na Pomorzu Zachodnim oraz w województwie świętokrzyskim.

Dodatkowo, w związku z porzuceniem planów budowy nowego centralnego portu lotniczego dla Polski, autorzy programu wskazują na konieczność budowy tak zwanych lotnisk wspomagających Okęcie. Zdaniem resortu transportu możliwe są cztery lokalizacje takich lotnisk: Modlin, Sochaczew, Mińsk Mazowiecki i Radom. :banana:www.mt.gov.pl/article/aktualnosci/article.php/id_item_tree/fe065701f2be641281188b13b62c9cbe/id_art/03ac2f3876c06cc48ba826d36cd5dfe3
 

·
88302935
Joined
·
2,892 Posts
Mamy pierwszą niepersonalną decyzję prezydenta Radomia. Tak przynajmniej reklamuje ją sam prezydent. Jutro prezydent odbierze zatwierdzone już przez ministra obrony i ministra transportu porozumienie, na mocy którego można powołać operatora do zarządzania lotniskiem cywilnym na Sadkowie. Dzięki zawarciu tego porozumienia Sadków zostanie wpisany na listę lotnisk cywilnych – poinformował Andrzej Kosztowniak.

Jutro prezydent Andrzej Kosztowniak wybiera się do Warszawy, by złożyć podpis na tym dokumencie. Jak powiedział nam prezydent, spółką zarządzającą lotniskiem na Sadkowie będzie miejski podmiot o nazwie Port Lotniczy Radom S.A. Kolejny etap to porozumienie z wojskiem, od którego zależy na jakich zasadach i czy w ogóle na Sadkowie będzie cywilne lotnisko. Porozumienie powinno określić zasady współużytkowania tego terenu. W tej sprawie prowadzone są rozmowy, m.in. z agencją mienia wojskowego, które dotyczą również przekazania miastu większego terenu niż obiecane trzy hektary.
 

·
sztukmistrz z lublina
Joined
·
813 Posts
z tego co widzę to pas ma 2000m ale nie wiem czy tyle wystarczy na tanie linie,
interesuje mnie to również ze względu na lubelski świdnik:)
 

·
Registered
Joined
·
2,130 Posts
^^ Świdnik już nie będzie potrzebny:lol: Będzie Warszawa, Radom, Kielce, Rzeszów, kto wie, może pojawi się nowy Vahap Toy i Biała Podl. też będzie miała lotnisko... A w Lublinie dalej będzie trwała przepychanka z susłami, a za jakiś czas powróci kwestia interesów panów z PSL.
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #18
Drobny krok w stronę lotniska

W magistracie mówią o historycznej chwili, ale nikt nie sili się nawet na spekulacje - kiedy polecimy z radomskiego lotniska. Wiadomo, że droga jeszcze kręta i daleka

Historyczna chwila miała miejsce właściwe już 24 stycznia, bo wtedy były minister obrony Radosław Sikorski oraz wciąż będący ministrem transportu Jerzy Polaczek podpisali porozumienie dotyczące wyznaczenia podmiotów, które będą zarządzały trzema lotniskami na Mazowszu: w Sochaczewie, Mińsku Mazowieckim oraz Radomiu. W środę dokument porozumienia oficjalnie i uroczyście w Ministerstwie Transportu tylko przekazano.

W Radomiu lotniskiem zarządza spółka Port Lotniczy Radom przekształcona w ub.r. ze spółki Radom-Media. Na konferencji prasowej prezydent Andrzej Kosztowniak, a także specjalista do spraw lotniskowych magistratu Ryszard Zębala tłumaczyli, że właśnie teraz rozpoczyna się prawdziwa droga w kierunku utworzenia portu lotniczego. Bo dopiero zarządzający może występować o kolejne pozwolenia. Musi więc przede wszystkim wystąpić z wnioskiem o zarejestrowanie lotniska w rejestrze lotnisk cywilnych, potem starać się o certyfikację. Na najważniejsze pytanie: kiedy z Radomia wyleci pierwszy pasażerski samolot, wczoraj w magistracie odpowiedzieć nie umiał nikt.

- Koło zamachowe ruszyło, ale jesteśmy zależni od wielu podmiotów i trzeba jeszcze mnóstwo pozwoleń - mówił prezydent Kosztowniak. I przypomniał, że pierwszej wzmianki o lotnisku dogrzebał się w magistrackich dokumentach sprzed siedmiu lat.

Ale wcześniej w Warszawie Zębala mówił, że już nawet w przyszłym roku miałyby na Sadkowie lądować samoloty tanich linii, czarterowe i towarowe.

Pozwolenia na nic się zdadzą, jeśli gmina nie znajdzie partnerów do przygotowania i prowadzenia przedsięwzięcia. Ze studium wykonalności, które zrobiła w ub.r. dla miasta brytyjska firma, wynika, że maksymalne koszty budowy lotniska i zakupu wszystkich urządzeń to ok. 374 mln zł. Na pierwszy etap rozbudowy lotniska potrzeba 100 mln zł. - Prowadzę wstępne rozmowy z kilkoma grupami kapitałowymi - zaznaczył prezydent. Dodał, że rozmawiał też z marszałkiem Mazowsza Adamem Struzikiem o ewentualnym udziale w przedsięwzięciu samorządu wojewódzkiego.

Radomskie lotnisko wojskowe, podobnie jak krakowskie Balice, będzie tylko współużytkowane przez stronę cywilną. Prezydent chce powiększyć z trzech do 20 ha obszar, który miastu przekaże Agencja Mienia Wojskowego. Ryszard Zębala mówił, że jeśli lotnisko miałoby rocznie obsługiwać 400-500 tys. pasażerów, to potrzeba ok. 500 miejsc parkingowych. Płyta postojowa musiałaby pomieścić osiem samolotów, a to dodatkowo trzy-cztery hektary. Twierdzi, że na Sadkowie staną terminale - pasażerski i cargo, trzeba też poprawić parametry drogi startowej.

Przypomnijmy, budowa radomskiego lotniska znalazła się na liście projektów kluczowych, które już mają zagwarantowane finansowanie z UE. Projekty wybierał zarząd województwa mazowieckiego, który zdecydował o przyznaniu dla lotniska 8,5 mln euro. Radomski port znalazł się także w rządowym Projekcie Rozwoju Lotnisk i będzie można skorzystać z kolejnych pieniędzy.

Czy jednak Mazowsze potrzebuje aż tylu lotnisk? Obok Okęcia miałyby działać aż cztery porty regionalne. Marszałek województwa Adam Struzik twierdzi, że w naszym regionie jest miejsce dla tylu lotnisk. - Wykazały to nasze analizy ruchu lotniczego do 2020 r. - zapewnia. Samorząd Mazowsza w tym roku zagwarantował nie tylko 15 mln zł na port w Sochaczewie, ale i 30 mln zł dla Modlina. - Jeśli będą propozycje dofinansowania lotnisk w Mińsku i Radomiu, to nie wykluczamy, że również na nie przystaniemy - zapowiada marszałek Struzik.

Mnożenie lotnisk krytykuje jednak Adrian Furgalski, ekspert transportowy Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. - Zamiast myśleć o uruchamianiu aż czterech lotnisk, powinno się skupić na szybkiej przebudowie jednego - w Modlinie. Dopiero, gdy ono się zapcha, czyli pewnie za kilkanaście lat, można budować kolejny port - radzi Adrian Furgalski.
====
GW
 

·
2012
Joined
·
3,335 Posts
Discussion Starter #19
z tego co widzę to pas ma 2000m ale nie wiem czy tyle wystarczy na tanie linie,
interesuje mnie to również ze względu na lubelski świdnik:)
powinno wystarczyć-w końcu na Air Show lądowały samoloty prezydenckie i wielkie wojskowe transportowce...
 

·
88302935
Joined
·
2,892 Posts
1 - 20 of 4173 Posts
Top