SkyscraperCity banner

141 - 160 of 337 Posts

·
N 51° 23' E 21° 09'
4,572 Posts
Ten blok między XIX - wiecznymi kamienicami wygląda strasznie. Warto dodac, że aby do postawic jedną z nich wyurzono za naszego kochanego komunizmu :(
Gdzieś w domu mam zdjęcia tej poprzedniej kamienicy, znajdę to umieszczę.

PS. Kiedyś sobie powiedziałem, że jak się w życiu "poważnie dorobię" to to COŚ kupię zbuurzę i zbuduję coś pasującego do reszty :)
Tak więc trzymajcie kciuki za mój plan :)
Pozdrawiam

·
Registered
2,629 Posts
Ktoś powinien ponieść konsekwencję za to co sie stało z miastami robotniczymi po '89 roku. Zniszczono je, zamiast stopniowo przyzwyczajać do gospodarki rynkowej. Nawet UE w tym zakresie bardziej dbała o np. Hiszpanię (obawy Hiszpanów, że Polska będzie teraz głównym beneficjentem środków z UE). Pomimo nie klasyfikowania się do pomocy z UE jest udzielana jeszcze tzw. pomoc przejściowa Hiszpanii.

·
Registered
2,751 Posts
Nie powiem, całkiem ciekawie się prezentuje ten Radom :D Bardzo fajne fotki :) Czas się tam wreszcie wybrać ;-) Ale i tak wolę Kielce! ;D

·
Banned
1,670 Posts
niestety niczym radom mnie nie zaskoczyl szczerze mowaic niema niczego godnego podziwiania przykro mi ale takie sa moje odczucia

·
N 51° 23' E 21° 09'
4,572 Posts
Polichromie w radomskich kamienicach

Tytułem wprowadzenia. Zaczerpnięte z Wikipedii.

"Polichromia - wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów, podniebienia sklepień, rzeźb stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych. Polichromie wykonywano nie tylko na materiałach kamiennych i tynkach, ale także na drewnie, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń w budownictwie sakralnym i świeckim."

A tak się prezentują polichromie w Radomiu. Większość namalowana w drugiej połowie XIX w. Dokładnych dat oraz autorów niestety nie znam.

Pierwsza seria dotyczy polichromii w kamienicy przy Piłsudskiego 9. Mieszkał tam słynny polski malarz - Józef Brandt. Jedna z mieszkających tam osób powiedziała mi, że to właśnie on wykonał te malowidła "...za czynsz". Ile w tym prawdy, nie wiem.

Schody sygnowane przez Kindta. Kawał dobrej roboty...

Kolejne fotki zrobiłem w kamienicy przy Moniuszki 17. Tu nie tylko sufity, ale też ściany są pokryte malowidłami. Przedstawiono w nich alegorie wszystkich pór roku.

I tu są równie ciekawe żeliwno - drewniane schody.

Teraz polichromie z nieco starszych kamienic. Pierwsza seria ze stojącej przy ul. Żeromskiego 7.

Kolejna seria ze słynnej Apteki Pod Białym Orłem założonej przez Jana Konrada Burcharda. Mieści się ona przy ulicy Żeromskiego 5.

Teraz wracamy znowu pod koniec XIX wieku. Kamienica narożna Żeromskiego/Focha. Bardzo zniszczona polichromia, ale przynamniej zabezpieczona (w sensie, że nie ma już zamieszkującej patologii w tej klatce:))

Uwagę zwracają również piekne drzwi i ozdoby ponad nimi...

...a i posadzki też są ciekawe.

Teraz powrót na ulicę Piłsudskiego a konkretnie pod nr 13. Tu też są na klatkach schodowych piękne polichromie.

I tu też są ciekawe dekoracje drzwi do mieszkań:

A i sama konstrukcja schodów przyciąga uwagę:

Teraz kilka fotek z kamienicy z ulicy Traugutta. Niestety nie pamiętam numeru. W owej kamienicy mieścił się niegdyś Hotel Francuski.

Równie wystawne są balustrady. Przepiękne robota :)

To chyba tyle. Są jeszcze w Radomiu inne polichromie, ale nie miałem do nich dostępu. Mam tu na myśli malowidła z kamienicy, w której mieszkał Jacek Malczewski. Były podobne też w niedawno zburzonym pałacyku Karschów przy ulicy Limanowskiego. Są też w gmachu sądu przy Sienkiewicza, ale tam jest zakaz fotografowania. Pewnie jeszcze coś pominąłem...a może i nie :)

Pozdrawiam
TETA

·
Refurbished_Parka_Boy
4,312 Posts
niestety niczym radom mnie nie zaskoczyl szczerze mowaic niema niczego godnego podziwiania przykro mi ale takie sa moje odczucia
NO i co pawelM? Mnie te polichromie i balustrady bardzo zaciekawiły.

TETA dzięki :)

·
88302935
2,996 Posts
Ten blok między XIX - wiecznymi kamienicami wygląda strasznie. Warto dodac, że aby do postawic jedną z nich wyurzono za naszego kochanego komunizmu :(
Gdzieś w domu mam zdjęcia tej poprzedniej kamienicy, znajdę to umieszczę.

PS. Kiedyś sobie powiedziałem, że jak się w życiu "poważnie dorobię" to to COŚ kupię zbuurzę i zbuduję coś pasującego do reszty :)
Tak więc trzymajcie kciuki za mój plan :)
Pozdrawiam
A jakby zrobić z tego 2 kamienice podobne do tej obok? Trochę boniowania, gzymsów, atykę, jakieś pilasterki itp odpowiednie okna, zlikwidować tę witrynę na piętrze i kontynuować linię okien niżej, odpowiednia kolorystyka - to może nie rzucałoby się to tak w oczy? :master: :2cents:

A wnętrza przepiękne, dzięki Teta.

·
N 51° 23' E 21° 09'
4,572 Posts
A jakby zrobić z tego 2 kamienice podobne do tej obok? Trochę boniowania, gzymsów, atykę, jakieś pilasterki itp odpowiednie okna, zlikwidować tę witrynę na piętrze i kontynuować linię okien niżej, odpowiednia kolorystyka - to może nie rzucałoby się to tak w oczy? :master: :2cents:

A wnętrza przepiękne, dzięki Teta.
To by było coś. Jest tyle firm oferujących gatową sztukaterię, nawet taką styropianową, że napewno coś fajnego można jeszcze wyciągnąć z tego pudła.

Pozdrawiam

·
Registered
5 Posts
naprwade nic ciekawego w tym Radomiu nie macie, miasto wielkosci mojego Torunia, a zabytki sprawiają wraznenie jak by sie bylo w 10-tysiecznym miasteczku... PzDr! :nocrook:

·
Człowiek Wschodu:-)
5,615 Posts
^^Mało pokazali. Jeszcze dużo zostało.
Zresztą po co takie teksty? Kilkanaście zabytkowych kosciołów, paręset kamienic, kilka fabryk, gmachy rządowe z czasów Królestwa Polskiego - jak w 10tys. miasteczku? Ciekawe gdzie są takie miasteczka? Z perspektywy Lublina czy Poznania w Toruniu jest niedużo zabytków :D
Każde miasto ma swoją historię i jej ślady - i na tym polega jego wyjątkowość.

·
N 51° 23' E 21° 09'
4,572 Posts
No to pare fotek, bo coś ostatnio tu pusto.
Na przemian stare i nowe.

Drzwi od kościoła Św. Wacława na Placu Starego Miasta. Widoczna data 1564, ale kościół jest wiele starszy.

Biurowiec na ul. Żeromskiego

W podziemiach Muzeum im. Malczewskiego w Rynku można zobaczyć wystawę "zanim powstało miasto" oraz "Był zamek..."

Kolejny biurowiec. Ul. Czachowskiego

Herb guberni radomskiej na budynku dawnej Loży Masońskiej z 1814 r.

·
lublinianin
3,413 Posts
^^
piękny budynek. trochę mi się kojarzy z lubelskim hotelem europa...

ten bank rzemiosła też całkiem ok :)

·
Registered
163 Posts
Discussion Starter #160
Radom ul Żeromskiego lata 60 autor zdjęcia W.Stan

to samo miejsce w czerwcu 2007

Najśmieszniejsza jest ta reklama :) 40 lat mineło.............:)

c.d.n.

141 - 160 of 337 Posts