SkyscraperCity banner

3081 - 3100 of 17028 Posts

·
Bird in Space
5,309 Posts
Stiu. Mai ales Mioveni-Pitesti (pentru exportul spre portul Constanta a industriei locale) ar fi extrem de necesar.

Oricum eu sunt inamicul nr. 1 al tractiunii Diesel, pentru ca e poluanta, scumpa si incurajeaza furtul de motorina.
nu cred ca locomotivele incurajeaza furtul; banuiesc ca alti factori sunt de vina. :lol:

·
Registered
6,902 Posts
Normal, dar de pe locomotiva electrica nu ai ce combustibil sa furi. Valabil si pentru autobuz vs. troleibuz si alte distractii.

·
Banned
5,022 Posts
Oricum eu sunt inamicul nr. 1 al tractiunii Diesel, pentru ca e poluanta, scumpa si incurajeaza furtul de motorina.
Nu poti sa zici ca intre scule preferi patentul si urasti ciocanul. Normal ca daca folosesti pantentul pe post de ciocan ai dezavantaje.

Asa este si tractiunea feroviara. Electrificarea inseamna costuri mari de punere in functiune si de operare, pentru ca mentenanta este scumpa. Trebuie deci sa fie justificata de un trafic constant ridicat, ca sa poti beneficia de avantajele tractiunii electrice.

In schimb tractiunea Diesel iti ofera putere acolo unde traficul nu este atat de ridicat si poti in felul asta sa operezi trenuri, fara costurile mari ale tractiunii electrice.

·
Registered
6,902 Posts
Desigur, insa pe termen lung cred ca electrificarea intr-o mai mare masura a retelei e preferabila.

·
Banned
5,022 Posts
Desigur, insa pe termen lung cred ca electrificarea intr-o mai mare masura a retelei e preferabila.
...daca traficul o justifica. Desigur, un guvern responsabil si cu viziune ar incuraja transportul pe calea ferata, crescand traficul si justificand electrificarea.

·
Moderator
12,054 Posts
Acum cateva zile va spuneam ca am vazut vagoane Acvila in gara din Timisoara pe care scria Arad - Timisoara. Astazi am vorbit cu un cunoscut care mi-a spus ca saptamana aceasta a circulat cu acest tren, ca personal, intre Vinga si Arad. Sa speram ca vor fi introduse mai multe rame de acest tip :)

·
Registered
827 Posts
Alaltaieri rapidul de la Bucuresti la Cta a avut intarziere 30minute. Daca ei nu pot sa faca traseul in 3h.50min fara intarziere, cum o sa poata in cateva zile sa reduca timpii cu o ora si sa se si tina de acest orar?
Tot ce sper e ca, fiind pe ultima suta de metrii, ultimele lucrari implica racordari, teste etc, de aceea si intarzierea.

·
Banned
5,022 Posts
Dupa cum ziceam: ERTMS 1 nu este inca implemetat. Exista balize pe linie si atat. Probele incep peste o saptamana, cu sigura locomotiva pilot existenta. Dupa care, acel prim lot de 6 locomotive echipate ERTMS 1 ale CFR Calatori ar putea fi gata, daca stelele sunt aliniate, prin sfarsitul anului. Deci, pana atunci se va circula la 140 km/h, pe TMV.

Dupa ce o sa avem ERTMS 1 operational ramane insa problema ca degeaba avem ERTMS in linie, daca locomotivele nu au echipamentele. Pentru ca cele 6 locomotive al CFR Calatori nu vor putea asigura nici macar trenurile lor. Insa pe linie circula si CFR Marfa si operatori privati etc. Pe care nu i-am auzit sa aiba vreo intentie imediata sa-si puna ETRMS. Caz in care o sa fie ca la circulatia de pe M1/3 (metrou Bucuresti), unde circula alternate Bombardier si IVA, dupa fiecare schimbandu-se din dispecerat tipul de instalatie de siguranta activa, pentru ca IVA nu are ATO. Ceea ce in ansamblu face ineficienta utilizarea ATO pe M1/3.

Deci, pana o sa fie 160 pe Constanta si toata lumea cu ERTMS si eu sunt curios cum se vor tine timpii de mers.

·
Registered
5,361 Posts
Dupa cum ziceam: ERTMS 1 nu este inca implemetat. Exista balize pe linie si atat. Probele incep peste o saptamana, cu sigura locomotiva pilot existenta. Dupa care, acel prim lot de 6 locomotive echipate ERTMS 1 ale CFR Calatori ar putea fi gata, daca stelele sunt aliniate, prin sfarsitul anului. Deci, pana atunci se va circula la 140 km/h, pe TMV.

Dupa ce o sa avem ERTMS 1 operational ramane insa problema ca degeaba avem ERTMS in linie, daca locomotivele nu au echipamentele. Pentru ca cele 6 locomotive al CFR Calatori nu vor putea asigura nici macar trenurile lor. Insa pe linie circula si CFR Marfa si operatori privati etc. Pe care nu i-am auzit sa aiba vreo intentie imediata sa-si puna ETRMS. Caz in care o sa fie ca la circulatia de pe M1/3 (metrou Bucuresti), unde circula alternate Bombardier si IVA, dupa fiecare schimbandu-se din dispecerat tipul de instalatie de siguranta activa, pentru ca IVA nu are ATO. Ceea ce in ansamblu face ineficienta utilizarea ATO pe M1/3.

Deci, pana o sa fie 160 pe Constanta si toata lumea cu ERTMS si eu sunt curios cum se vor tine timpii de mers.

Nu exista posibilitatea sa-i "convingi" pe operatorii care nu au ERTMS 1 sa-si instaleze sistemul? Ma gandeam la rutarea lor pe cai ocolitoare... dupa un timp, o sa-si doreasca instalarea ERTMS pe locomotive.

·
Banned
5,022 Posts
Nu exista posibilitatea sa-i "convingi" pe operatorii care nu au ERTMS 1 sa-si instaleze sistemul? Ma gandeam la rutarea lor pe cai ocolitoare... dupa un timp, o sa-si doreasca instalarea ERTMS pe locomotive.
Teoretic poti. De fapt, chiar se va face oficial "convingere", prin oferirea unei perioada de gratie, dupa care va fi introdusa taxara diferentiata la accesul pe linie, in asa fel inca sa te "convingi" singur a e mai ieftin sa operezi cu ERTMS. Problema economic este insa ca tranzitiile astea nu pot fi bruste. Echipamentele sunt scumpe si daca strangi cu usa operatorii feroviari, ii omori, iar asta nu este bine pentru statul care impune cu forta. Ideea este ca trebuie a intelegem, ca desi instalatia ERTMS va fi functionala in 6-12 luni, beneficiile reale se vor simti abia peste 2-4 ani. Si asta este un termen normal de tranzitie, nu unul hei-rupist, asa cum se tot anunta la nivel politic.

Probabil cel mai mare rau in aceste dezvoltari de infrastructura il fac anunturile nesincere si nefundamentate. Eu unul daca mi s-ar spune ca, nu stiu, Romania se apuca de HSR azi, urmand ca in 2023 sa se deschida linia, as fi mult mai incantat, decat sa mi se spuna ca din vara asta circul cu 160 km/h, desi stiu clar ca nu se poate.

·
Genuine Tatar
11,997 Posts
Conform infofer.ro, saptamana aceasta ar trebui sa se poata ajunge din Constanta in Bucuresti in aprox. 3 ore, si invers...
De asemenea, la unele trenuri pe acelasi traseu vad vagoane restaurant.
Va voi tine la curent despre acestea. :D

·
Arădean
Aradean
2,356 Posts
Asta e veste buna si ma bucura intentia lor insa tare imi este ca ramane doar la stadiul de vorbe si promisiuni. Ei abia acum trebuie sa identifice banii necesari investitiei, deci perspectivele sunt destul de sumbre din punctul meu de vedere.

·
Banned
5,022 Posts
Scos de la naftalină: 500 de milioane de euro într-un proiect ceauşist născut mort.
Construcţia liniei de cale ferată care scurtează cu 117 km distanţa dintre Bucureşti şi Sibiu va începe chiar din acest an.

http://www.money.ro/scos-de-la-naftalina--500-de-milioane-de-euro-intr-un-proiect-ceausist-nascut-mort_989431.html
Pe deoparta ma bucur, pentru ca e bine ca subiectul mai iese din cand in cand in public. Pe de alta parte nu pot sa nu remarca similitudinea cu 2003-2004. La acea vreme PSD a alocat LA FEL, bani pentru studii, cu un an inainte de alegeri. Iar in 2004, anul alegerilor, PSD a semnat contractul DE EXECUTIE a lucrarilor de repunere in functiue a liniei Valcele - Ramnicu Valcea. Dupa care in februarie 2005 Dobre a inchis santierul, caonsiderand lucrarea o tampenie. Azi Dobre este secretar general al Ministerului. O fi "reevaluat" lucrarea? Saupur si simplu se mai pregateste o spaga?

Apropo, articolul est inexact. Linia s-a construit intre 1979 si 1989 si in 1989 a fost pusa in functiune, aparand inclusiv in Mersul Trenurilor. Lucrarea nu era completa, dar linia era circulabila pe toata lungimea. Insa inundatiile din vara lui 1991 i-au fost fatale.

Reconstructia este necesara pe o portine de circa 5 km din tot traseul. Lucrarile grele, adica tunelele Gibei si Plostina, precum si viaductul Topolog (cel mai lung viaduct feroviar din Romania). Cred ca am mai spus-o: costul reactualizat al lucrarilor existente in teren si une de utilizat este de circa 2 mld. EUR

De fapt aici ma incurca si suma avansata de Money.ro: 500 mil EUR. E un pic WOW! Nu stiu cati cunoasteti linia existenta, dar daca ceea ce exista s-a facut cu echivalent 2 mld. EUR, nu pricep ce se mai poate face cu 500 mil EUR. Ok, terenul este instabil, dar costa 100 de mil EUR / km sa-l tii in loc? La banii astia cred ca excavezi tot terasamentul si-l torni la loc in beton armat. Nici chinezii n-au dat 100 mil. EUR / km pe linia spre Lhasa. Si aia este peste permafrost, cu un super terasament racit vara ca sa nu se dezghete permafrostul. Asta apropo si de faptul ca daca exista vointa, inginerii gasesc solutii. Si ma gandesc ca daca chinezii au reusit sa construiasca peste permafrost, nu exista teren "prea instabil", pe care sa nu poti sa construiesti cale.

De asta zic, pute a spaga electorala, la pachet cu reabilitatea DJ de 10 mld EUR.

·
Registered
242 Posts
Apropo, articolul est inexact. Linia s-a construit intre 1979 si 1989 si in 1989 a fost pusa in functiune, aparand inclusiv in Mersul Trenurilor. Lucrarea nu era completa, dar linia era circulabila pe toata lungimea. Insa inundatiile din vara lui 1991 i-au fost fatale.
Cum era circulabila daca unele viaducte erau neterminate (nu ma refer la finisaje, vezi aici http://www.railwayfan.ro/?ml=27&r=1 , dupa tunelul Gibei) si multe podete erau lipsa?

·
Banned
5,022 Posts
Cum era circulabila daca unele viaducte erau neterminate (nu ma refer la finisaje, vezi aici http://www.railwayfan.ro/?ml=27&r=1 , dupa tunelul Gibei) si multe podete erau lipsa?
Acele viaducte erau anterior rambleuri inalte. Ceea ce vezi azi sunt tentative de lucrari de dupa 1991. Aici a si fost problema liniei: ca sa fie aprobabata de Ceausescu, i s-a redus drastic costul. Pe deoparte s-au scos din proiect consolidari de pamant absolut necesare, pe de alta, multe viaducte din proiectul initial din anii '70 au fost inlocuite cu rambleuri. A ajuns primul an ploios din 1991 si tot ce n-a fost facut cum trebuie a cedat.

Chiar la iesire din Gibei - se vede si-n pozele de Railwayfan - este o succesiune de doua viaducte a caror constructie a inceput in anii '90 si n-au mai fost terminate niciodata. Acele doua viducte inlocuiesc un rambleu surpat si spalat, rambleu care avea peste 10m inaltime. In afara de astfel de viaducte in loc de rambleu spalat, nu lipseste nici un pod. In schimb, daca tot ai dat link pe Railwayfan, uita-te la cat de impunator este viaductul Topolog, care sta in picioare din 1988 fara ca cineva sa aiba grija lui. Merita vazute pe dinauntru si Plostina si Gibei, care n-au pic de inflitratie, desi de 20 de ani n-a dat nimeni 1 leu pe intretinerea lor.

·
Registered
242 Posts
Multumesc pt informatii, nu stiam ca viaductele acelea neterminate sunt incercari de reconstruire de dupa 1990. Tunelul arata intr-adevar foarte bine (am mai vazut poze si aici http://transport-in-comun.ro/trenuri/infra/linia219.htm ), ca si viaductul de la Topolog, desi pe alocuri betonul pare cam "ros"... Sper ca n-au facut mari economii si la calitatea/cantitatea de beton/armatura, mai ales la viaduct...

·
Banned
5,022 Posts
Multumesc pt informatii, nu stiam ca viaductele acelea neterminate sunt incercari de reconstruire de dupa 1990. Tunelul arata intr-adevar foarte bine (am mai vazut poze si aici http://transport-in-comun.ro/trenuri/infra/linia219.htm ), ca si viaductul de la Topolog, desi pe alocuri betonul pare cam "ros"... Sper ca n-au facut mari economii si la calitatea/cantitatea de beton/armatura, mai ales la viaduct...
Daca sta el in picioare de imediat 25 de ani, fiind practic abandonat, atunci sigur a fost bine facut. Tine cont ca betonul armat avea un pret ridicol de mic atunci, fata de preturile de acum...

·
Moderator
12,054 Posts
Gara Bucuresti Nord:

sursa

3081 - 3100 of 17028 Posts