SkyscraperCity banner

9801 - 9820 of 18313 Posts

·
Registered
968 Posts
nu.
timpul de realizare a proiectului este de 40 de luni. daca semnam maine si tot nu ne incadram. am pierdut deja un an cu contestatiile. daca nu era nici o contestatie am fi semnat contractul in septembrie anul trecut. acum e deja octombrie.

·
Registered
2,678 Posts
Imposibil sa dureze 3 ani si 4 luni niste lucrari de implementare a unui sistem de semnalizare. Adica aproape dublu cat santierul intregii reabilitari a caii ferate.

·
Registered
7,074 Posts
mai mult dureaza testarea si comisionarea si trainningul vechilor impiegati de miscare.

Apropo...motorzbh...macar in privinta asta se face ceva? sau candva o sa avem acest sistem, dar impiegatii de miscare (foarte multi nu au deschis un computer in viata lor)...vor fi pusi sa-l opereze.

·
Registered
968 Posts
sunt deja interlocking-uri in multe statii si IDM-stii se descurca. ERTMS-ul este oarecum simplu de utilizat pentru IDM. mai greu e pentru mecanici.
vom vedea pilotul cum merge.
sunt 17 statii de schimbat.
pilotul cu trei si dureaza deja de 2 ani si inca nu s-a schimbat nimic.

·
Student CFDP
536 Posts
Blidar trimite 73 de vagoane de 73 mil. euro în Cehia

Omul de afaceri Valer Blidar, unul dintre puţinii industriaşi români, care deţine fabrica Astra Vagoane Călători din Arad, a câştigat recent un contract de circa 73 mil. euro cu compania cehă RegioJet, primele unităţi urmând să fie livrate în decembrie, anul acesta.

„Confirm informaţia, dar nu pot da alte detalii“, a spus Blidar.

Contractul prevede livrarea a 73 de vagoane, iar noua flotă va deservi linia Praga-Hamburg, care va fi lansată la finalul anului viitor de către RegioJet în parteneriat cu gigantul Deutsche-Bahn.

Potrivit informaţiilor publicate de Railway Gazette, una dintre cele mai im portante surse de informaţii legate de industria feroviară, aceasta nu este prima colaborare dintre compania condusă de omul de afaceri român şi RegioJet. Astfel, în iunie 2010, Astra Vagoane Călători a semnat un contract de 50 mil. euro cu compania cehă pentru livrarea a 50 de vagoane noi capabile să circule la o viteză de 200 de kilometri pe oră, cu saloane de prima şi a doua clasă, dar şi cu spaţii speciale de joacă şi pentru întâlniri de afaceri.
http://www.zf.ro/companii/blidar-trimite-73-de-vagoane-de-73-mil-euro-in-cehia-11552331

Un an bun pentru cei de la Astra Vagoane, intai contractul cu cei din Brazilia, si acum cu RegioJet.

·
Registered
165 Posts
Iata cum arata imprejurimile statiei Hoghilag (M300 intre Danes si Dumbraveni). Firul nou e firul I. Poza e facuta spre Danes:

Cota sinei a fost ridicata considerabil, se vede in aceasta poza facuta in directia opusa, spre Dumbraveni (Medias):

Am ajuns in sfirsit sa vad si eu ce se intimpla la tunele. Acesta e cel de sub Hula Danesului, adica tunelul mare (al doilea daca vii dinspre Sighisoara spre Medias). Aici va fi intrarea pe partea Danesului (vedere spre est, spre Sighisoara):

Dupa cum se observa, joia la prinz e o forfota incredibila, zece muncitori pe metru patrat:

Linia noua, dupa ce iese din acest tunel va trece pe cele doua podete, prin cimpul cu hamei si va face jonctiunea cu actualul traseu in acea curba din plan indepartat (vedere spre vest, spre Danes):

Capatul celalalt al tunelului, aceeasi activitate febrila:

Nu m-am mai chinuit sa pozez la celalalt tunel pentru ca stadiul lucrarilor e acelasi ca la asta...

·
AUTOBANN.ED
43,138 Posts
Avem multe necunoscute si nu facem decat sa speculam. Putem de exemplu crede ca de fapt totul a fost un aranjament (esuarea privatizarii), pentru ca CFR Marfa sa ramana in continuare la stat, la dispozitia guvernantilor, fiind o vaca de muls. Daca se privatizeaza tot ce e de muls (marile companii de stat), ce interes mai e sa te zbati sa ajungi la putere? De ce credeti ca se amana la nesfarsit marile privatizari acre trebuiau realizate de acum 10 ani?
De fapt asta a si fost.

·
Moderator
12,411 Posts

·
Registered
1,908 Posts

Dumnezeule, linia din dreapta (firul nereabilitat) este functionala? Ce mare diferenta fata de firul reabilitat. :eek:hno:
Cu atatea denivelari cum naiba sa mai ai pretentia sa mergi repede? Jalnic.
Si cand te gandesti ca este ditamai coridorul european. In conditiile astea este greu sa te gandesti la o linie de HSR, saltul este prea brutal.

·
Registered
2,678 Posts
In premiera va prezint astazi prima filmare aeriana cu reabilitarea CF Vintu de Sus-Sighisoara. Poate face cineva care se pricepe si un rezumat cu ce firme lucreaza si pe ce loturi, eu unul habar nu am. Termenele de finalizare de asemenea cred ca sunt o necunoscuta pentru toata lumea.

Ce parere aveti de cimitirul de vagoane de la 08:15? Ca tot e la moda subiectul CFR Marfa...

·
Registered
7,074 Posts
15.02.2012 (ordin de incepere)
Execuţia lucrărilor de construcţii şi instalaţii – Secțiunea Coşlariu – Sighişoara. Lot 1 - Ațel - Sighișoara (nume proiect)
872.643.737,73 (buget)
36 (durata executie)
Asocierea FCC CONSTRUCCION SA – ALPINE Bau GmbH – SC AZVI SA. (constructor)
17,15 (stadiu executie la 01.09).
8,95 (stadiu executie la 01.04).

26.04.2012
Execuţia lucrărilor de construcţii şi instalaţii – Secțiunea Coşlariu – Sighişoara. Lot 3 - Micăsasa - Coșlariu
721.852.150,60
36
AKTOR TEHNICAL SOCIETE ANONYME ( AKTOR S.A ) – SC ARCADA COMPANY S.A, denumită „Asocierea AKTOR – ARCADA”
33,36
9,72
20
21.05.2012
Execuţia lucrărilor de construcţii şi instalaţii – Secțiunea Coşlariu – Sighişoara. Lot 2 - Ațel - Micăsasa
747.497.929,80
36
FCC CONSTRUCCION S.A. – ALPINE BAU GmbH – AZVI S.A. – S.C. STRACO GRUP S.R.L.
12,72
3,1

12.12.2011
Execuţia lucrărilor de construcţii şi instalaţii – Secțiunea Coşlariu – Simeria. Sectiunea 3-Tronson Vintu de jos-Coslariu
766.924.828,85
30
LD
IMPRESSA PIZZAROTTI $CS.p.A
14,85
8,34

Nu este exact in ordinea kilometrilor. Si nu le-am pus in tabel. si explicatii la ce inseamna am pus doar la primele. Poate le pune cineva. S-ar putea pune chiar pe film Eurocopter.

·
Registered
1,800 Posts
wow!

sa intelegem ca in 2 ani, deci la sf lui 2015, se va circula cu 160 km/h intre Curtici-km 614 + Vintu- Sighisoara?

cum se pregateste, de ex, CFR Calatori in anticiparea acestui upgrade major de infra?

·
Registered
7,074 Posts
Nu chiar. Acestea sunt contracte fara semnalizari de 160. Vezi...si offul lui Motorzbh.

Si oricum in primul an au facut cam 4% (in medie), in al doile...(cam maxim inca 21%). Daca termina de fapt in vreo 4 ani (cel mai probabil 5 ani) sa fim fericiti. De fapt cred ca se va termina la limita pentru N+3. Deci eu as zice poate prin 2018 sa vedem asa ceva...dar nu peste tot.

9801 - 9820 of 18313 Posts