Skyscraper City Forum banner
1561 - 1580 of 20141 Posts

·
Registered
1,275 Posts
Si ce bine ar fi sa scapam odata de CFR. Ar fi o usurare de 1 miliard de EURO anual la bugetul de stat, bani care se pot investi in infrastructura, inclusiv cea feroviara.

Cat despre "vandut" cui trebuie... crezi ca acum din miliardul de euro subventii o parte nu se duc tot "la cine trebuie". Dupa aceea macar dispare stilul 'tu-i masa la care se lucreaza acum la stat.

Eu sincer nu inteleg cum de pot exista inca oameni in România, care sa fie impotriva privatizarii economiei, care dupa 50 de ani in care statul a dus economia la faliment sa creada inca in mitul ca statul poate gestiona o firms, o intreprindere intr-un mod profitabil.

Uite exemplul SIDEX Galati. Pana la privatizare Sidexul avea pierderi uriase, de sute de milioane anual. Fiind al statului, adica al nostru, al tuturor vezi doamne, statul acoperea de la buget pierderile, adica practic plateam cu totii ca un colos industrial sa-si plateasca angajatii, materia prima si energia consumata, desi nu putea sa-si vanda marfa la un pret care sa acopere aceste costuri, numai de dradul de a ne mândri ca avem siderurgie. Dupa privatizare pe o suma foarte mica (lucru criticat atunci) statul nu numai ca nu a mai trebuit sa plateasca subventii si sa acopere pierderi, dimpotriva, fara sa miste un deget, incaseaza impozit pe salarii, TVA, si chiar impozit pe profi in anii cu profit.

E chiar asa de greu de inteles ca ce-i al statului de fapt nu este cu adevarat "al nostru", e doar parte a unei gauri negre in care se ascunde incompetenta, furt, santaj, pierderi, ineficienta.

Vrem sa fim ca in Europa de Vest, sa avem autostrazi, cai ferate, venituri mai mari... dar nu intelegem ca atunci trebuie sa aplicam modelul economic de acolo.... asta ca sa nu mai vorbim de modelul uman de acolo: munca si seriozitate, apoi abia pretentii.
privatizarea totala este o prostie...
Uite sa luam un exemplu: o termocentrala. Chiar si avand costuri mari de functionare si intretinere, unele dintre ele sunt usor pe profit. Sa zicem ca vine "intreprinzatorul"(roman sau strain, n-are a face.. Cei straini s-au comportat identic cu cei romani in momentul in care au "investit" la noi). Ce gandeste el? Pai decat sa am un profit mic pe termen scurt, mai bine merg cu ea(fara reparatii, retehnologizare, nimic) cat merg, dupa care o vand la fier vechi+terenul si castig mult mai mult si repede. Sa nu-mi spuneti de contracte de privatizare facute cu cap(plan de investitii, sa n-aiba voie sa faca aia si ailalta etc.) in romania, ca n-o cred. Cei ce investesc in Romania n-au decat un singur scop: imbogatirea rapida.. Nu investitii si afaceri de familie, care sa dea roade peste 10-20 de ani..
Cine vorbeste de privatizare totala in Romania, nu stie ce spune.. Imi pare rau daca am suparat pe cineva, dar asta e situatia reala. Povestile frumoase nu-si au locul aici.
De altfel, in Europa si in lume, sunt o gramada de societati controlate de stat care functioneaza perfect si cu profit mare. Deci solutia universala nu a fost privatizarea.
(sncf, care controleaza linii de genul tgv, este si azi 100% a statului francez...)

·
Registered
7,101 Posts
Asta nu se va intampla niciodata.In primul rand orice pentru orice tara din lume dezvoltarea drumurilor si a caii ferate sunt o prioritate legate de siguranta nationala,cu alte cuvinte sunt definite cu caracter strategic.Problema e ca la noi de 20 de ani de zile nu s-au mai bagat foarte multi bani in modernizarea infrastructurii feroviare exceptie fac cele 2 coridoare in lucru.Culmea e ca lipsa modernizarii infrastructurii a salvat cel putin pana acum cfr calatori de faliment.Pentru ca daca aveam infrastructura feroviara care sa permita viteza trenurilor de cel putin 160 km/h sunt sigur ca marii operatori din europa investeau si in Romania cum sa intamplat si in Ungaria de altfel.Problema e ca noi nu avem un progam de dezvoltare feroviara precum statele U.E ,daca politica feroviara a U.E este sa reduca cat mai mult traficul auto pe autostrazi pentru camioane noi il crestem.Nu sunt de acord cu tine cu aeroporturile,o calatorie pe calea ferata cu trenul la o viteza decenta este mai ieftina decat o calatorie cu avionul si un pic mai scumpa decat cu autobuzul dar mai confortabila mai ales daca iti iei bilet la vagon de dormit.
Stiu ca nu s-a mai facut, de aceea si ma gandeam la o privatizare conditionata (nu inchizi linia X, Y Z, te obligi sa modernizezi linia A, B, C... in schimb poti percepe TUI de la orice operator in limitele setate de lege). Nu e de parca acuma mai poti numi caile ferate "strategice". Sa nu uitam ca exista o magistrala (nu linie secundara) inchisa de la un banal parau umflat, pentru ca nimeni nu da 15 mil de Euro (bani pt centura unui orasel, de exemplu) pentru a fi reparata. Decat sa persisti in a distruge ceva, mai bine il vinzi...

Iar legat de investirea banilor obtinuti in aeroporturi, ma refeream la orientarea traficului de pasageri spre Romania mai ales spre Europa de Vest, unde e crunt de neconvenabil sa calatoresti cu trenul sau masina...

·
Registered
9,600 Posts
Un alt articol pe aceeasi tema

Trenuri private pentru clujeni

de Florentina Tatar, 26 septembrie 2010, 22:55

Uploaded with ImageShack.us

Din 15 septembrie, Cluj-Napoca este “legat” de Bistriţa şi Oradea cu trenuri private, garnituri moderne care circulă cu viteză de accelerat şi confort sporit, însă la preţ de tren personal.

Noile trenuri se remarcă în gara clujeană pentru că sunt roşii, inscripţionate cu transferoviar.ro şi pleacă spre cele două destinaţii, Bistriţa şi Oradea, de două ori pe zi. Garniturile au aceeaşi viteză ca şi acceleratul, de aproximativ 100-120 de kilometri pe oră, însă călătorii scot din buzunar aceeaşi sumă de bani pe care ar da-o pentru o călătorie pe aceeaşi distanţă cu personalul. Compania care operează aceste transporturi, Transferoviar Grup, al cărei acţionar majoritar este omul de afaceri clujean Călin Mitică, oferă gratuităţi şi reduceri pentru elevi, studenţi şi persoanele defavorizate, la fel ca şi la CFR Călători.
O cursă între Cluj-Napoca şi Oradea cu garniturile Transferoviar costă doar 14,60 lei, iar pentru cele care merg şi vin de la Bistriţa se achită 12,40 lei.

“Nu avem casierii la gară, la noi se plăteşte direct în tren. Am început din 15 septembrie. Cred că acum, când încep facultăţile, vom avea mulţi călători”, ne-a declarat Dărăban Imre (foto jos), şef de tren pe ruta Cluj-Napoca - Oradea. El are şi o nemulţumire: afişele amplasate în gară, care promovează noile rute Transferoviar, sunt smulse sistematic.

“Trenurile noastre au uşi automate şi câte două toalete la fiecare 81 de metri. Sunt construite în Germania. Oamenii vin, se miră, sunt mulţumiţi de confort, chiar şi iluminatul în interior este diferit de cel cu care erau obişnuiţi în vechile trenuri româneşti. S-a întâmplat să urce din curiozitate oameni care îşi luaseră deja bilete la personal, apoi s-au răzgîndit, au mers la casierie în gară ca să îşi ia banii pe bilet înapoi şi au călătorit cu noi”, a mai spus şeful de tren. Acesta a lucrat la CFR Călători din 1968, apoi s-a pensionat şi primeşte lunar doar 1.220 de lei din partea statului, astfel că acum lucrează pentru Transferoviar. În noile garnituri, şeful de tren Dărăban Imre are şi misiunea să îi instruiască pe angajaţii care au mai puţină experienţă.

Automotoarele sunt de tip VT624 şi au fost puse în circulaţie de către Transferoviar Grup după ce au fost modernizate la Remarul 16 Februarie Cluj-Napoca. “Ne-am propus să oferim aceleaşi facilităţi ca şi CFR Călători. Diferenţa este viteza de tren accelerat, confortul şi preţul care este, practic, la jumătate”, a declarat Ştefan Adrian, director Transferoviar . “Sperăm să atragem publicul călător prin condiţiile pe care le au la dispoziţie, ore potrivite şi legături cu trenurile care au destinaţii lungi. De pildă, pe ruta Bistriţa-Timişoara sau Bistriţa-Oradea sunt legături directe doar cu mijloace de transport auto, aşa că ne putem gândi să introducem trenuri. În funcţie de investiţii, vrem să acoperim regiunea Clujului, după care ne vom gândi, poate, la extinderi”, a adăugat directorul.

Gratuităţi şi reduceri

La fel ca la CFR Călători, la călătoriile cu noile trenuri se oferă gratuităţi şi reduceri pentru copii de până la 10 ani, elevi, studenţi, pensionari, deţinuţi politici, revoluţionari, persecutaţi etnic, posesori ai certificatelor de moţ sau persoane cu dizabilităţi. Din gara Cluj, trenurile private pleacă la Bistriţa la 7:15 şi 16:20 şi ajung la 09:42, respectiv 19:00. Plecările din Bistriţa spre Cluj-Napoca au loc, conform site-ului companiei, la orele 10:00 şi 20:34 şi trenurile sosesc în gara clujeană la 12:19, respectiv 22:59. Orele de plecare de la Cluj spre Oradea sunt 07:32 şi 13:31, cu sosire la ora 10:42, respectiv 16:43. De la Oradea trenurile au plecare la 12:52 şi 17:32, cu sosire în Cluj-Napoca la 15:52, respectiv
20:43.
Sursa: Ziua de Cluj

Mai multe poze de pe traseu si din interior, aici

·
Banned
244 Posts
De ce zici ca-s mai periculoase?
sunt niste vechituri din anii 70 aduse din franta....si chipurile modernizate,problema e ca in romania toti operatorii feroviari de calatori prefera sa cumpere de la fier vechi dupa care chipurile sa modernizeze decat sa investeasca niste bani in utilaje noi cu confort si siguranta sporita...........

·
Banned
244 Posts
Asa arata un tren personal de la Regiotrans:

Eu zic ca se prezinta cel putin onorabil.
Ok,si daca vrei iti dau niste site-uri unde poti gasi si poze cu trenurile regionale de la cfr,si ai sa vezi ca per total cfr-ul ofera servicii mai bune,dar au si o suprafata mare de acoperit deci nu poate fi acelasi confort peste tot.Ideea e alta,la cfr calatori trenurile de persoane sunt subventionate,deci nu au cum sa iasa in pierdere dar chipurie ies in pierdere ca sunt anumite interese ale unor oameni ca rutele sa devina private.Vine o firma din asta fantoma care pana acum cativa ani nu a auzit nimeni de ea,isi cumpara 2 raciuri de la francezi baga putini bani intr-o renovare cat de cat decenta,obtine dreptul de la AFER sa circule cu raciurile pe calea ferata si incep sa faca profit...

·
Moderator
I own a PC computer
15,940 Posts
Ideea e alta,la cfr calatori trenurile de persoane sunt subventionate,deci nu au cum sa iasa in pierdere dar chipurie ies in pierdere ca sunt anumite interese ale unor oameni ca rutele sa devina private.Vine o firma din asta fantoma care pana acum cativa ani nu a auzit nimeni de ea,isi cumpara 2 raciuri de la francezi baga putini bani intr-o renovare cat de cat decenta,obtine dreptul de la AFER sa circule cu raciurile pe calea ferata si incep sa faca profit...
Cum adica nu au cum sa iasa in pierdere? Din moment ce de la buget se cheltuie niste bani pentru CFR iar inapoi vin mult mai putini, inseamna ca e mereu pe pierdere. Si motivul pentru care se iese in pierdere e ca se face blatul. Chiar daca trenul e plin, cel putin la personale, mai putin de jumate au bilet. Au fost trenuri la CFR care calatoreau arhipline, dar in statistici erau mereu goale, pentru ca nu platea nimeni bilet. Unele din liniile astea au fost luate de privati (poti sa le spui "firme fantoma", nu schimba cu nimic situatia) care au adus trenuri vechi, la mana a doua, dar superioare dpdv al confortului fata de ce avea si inca mai are CFR-ul. Pe liniile astea nu se face blatul, toata lumea ia bilet, direct din tren. Asa ca pot avea si profit.

Saptamana trecuta am fost la Bucuresti cu un accelerat de la Regiotrans, si m-am intors cu un rapid (Bucuresti-Viena) de la CFR. Acceleratul ala "prapadit" era superior rapidului ala mizerabil si plin de tigani (care nu plateau, evident, bilet, ca se stiau bine cu controlul si stateau cu ei de vorba ca in familie) de la CFR din toate punctele de vedere.

·
Banned
244 Posts
Cum adica nu au cum sa iasa in pierdere? Din moment ce de la buget se cheltuie niste bani pentru CFR iar inapoi vin mult mai putini, inseamna ca e mereu pe pierdere. Si motivul pentru care se iese in pierdere e ca se face blatul. Chiar daca trenul e plin, cel putin la personale, mai putin de jumate au bilet. Au fost trenuri la CFR care calatoreau arhipline, dar in statistici erau mereu goale, pentru ca nu platea nimeni bilet. Unele din liniile astea au fost luate de privati (poti sa le spui "firme fantoma", nu schimba cu nimic situatia) care au adus trenuri vechi, la mana a doua, dar superioare dpdv al confortului fata de ce avea si inca mai are CFR-ul. Pe liniile astea nu se face blatul, toata lumea ia bilet, direct din tren. Asa ca pot avea si profit.

Saptamana trecuta am fost la Bucuresti cu un accelerat de la Regiotrans, si m-am intors cu un rapid (Bucuresti-Viena) de la CFR. Acceleratul ala "prapadit" era superior rapidului ala mizerabil si plin de tigani (care nu plateau, evident, bilet, ca se stiau bine cu controlul si stateau cu ei de vorba ca in familie) de la CFR din toate punctele de vedere.
Pai daca statul subventioneaza rutele de navetisti,adica de trenuri personale?Asta inseamna ca cheltuielile sunt acoperite si chiar daca vindeau si 5 bilete,ala era profitul.Ahh,ca blatistii mergeau cu nasii e partea 2-a pentru ca atata vreme cat pestele se impute de la cap e logic ca si "coada" e imputita,nu?Cat in ceea ce priveste restul la ce ai scris tu,asta e impresia generala pe care vor sa o lase populatiei acei oameni cu interese despre care vorbeam.In privinta rapidului de viena te contrazic,poate ai fost prin anii 90 cu rapidul de viena.Daca tu crezi ca vagoanele noi si moderne de la asta vagoane calatori sunt inferioare harbului de la regiotrans e bun.......App. de curatenie sunt responsabili si calatorii......... http://www.youtube.com/watch?v=lnZZw9zhcqc

·
Moderator
I own a PC computer
15,940 Posts
In privinta rapidului de viena te contrazic,poate ai fost prin anii 90 cu rapidul de viena.Daca tu crezi ca vagoanele noi si moderne de la asta vagoane calatori sunt inferioare harbului de la regiotrans e bun.......
Ma contrazici degeaba, eu am fost miercurea trecuta cu el. Erau vagoane compartimentate, cu cate 6 locuri in compartiment. Scaune vechi, cu tapiteria rupta sau murdara, pline de praf si o caldura incredibila. Vagoanele alea noi si frumoase nu merg pe toate trenurile. Vagoane noi am prins doar odata, pe acceleratul Bucuresti-Sibiu, si da, alea erau ok, desi prost intretinute (usi care nu se mai inchideau, etc). Si tot continuand sa spui ca vagoanele de la Regiotrans sunt "harburi" inteleg ca nu ai calatorit niciodata cu ele.

·
Banned
244 Posts
Ma contrazici degeaba, eu am fost miercurea trecuta cu el. Erau vagoane compartimentate, cu cate 6 locuri in compartiment. Scaune vechi, cu tapiteria rupta sau murdara, pline de praf si o caldura incredibila. Vagoanele alea noi si frumoase nu merg pe toate trenurile. Vagoane noi am prins doar odata, pe acceleratul Bucuresti-Sibiu, si da, alea erau ok, desi prost intretinute (usi care nu se mai inchideau, etc). Si tot continuand sa spui ca vagoanele de la Regiotrans sunt "harburi" inteleg ca nu ai calatorit niciodata cu ele.
Avand in vedere ca tatal meu lucreaza la cfr iar eu sunt pasionat de trenuri de cand eram copil deci stiu ce vagoane circula si pe unde (informatie pe care o gasesti pe toate forumurile romanesti de pasionati)te contrazic din nou.Ruta bucuresti viena tot timpul a avut cele mai frumoase si occidentale vagoane,iar in clipul pe care ti l-am prezentat apar 2 vagoane rosii de la cfr construite de astra arad care sunt compartimentate.Iar ultimele 2 vagoane unul apartine de de QBB caile ferate austriece si ultimul de České dráhy ,caile ferate cehe...cu alte cuvinte nu erai obligat sa calatoresti in vagoane cfr........Iar cu regiotransul nu stiu ce tot deschizi subiectul cu ei.........am calatorit si cu regiotransul si stiu si cum sa infintat si cum au castigat rutele...........si tot as alege cfr calatori.......macar acolo nu imi vand gogosi prajite.

·
Moderator
I own a PC computer
15,940 Posts
@peter_gabriel: Rapidul cu care am calatorit a fost R346, pe 22 septembrie, cu plecare din Bucuresti la 15:15. Spre deosebire de cel din clipul de pe youtube, acesta cu care am fost eu avea doar un vagon CFR albastru: primul, de langa locomotiva, de clasa 1. Celelalte erau cele rosii, plus vagon de dormit de la OBB si inca 2 (daca nu ma insel), tot straine. Am mers in acel vagon pentru ca acolo am avut locul, dupa cum scrie si pe bilet :dunno:

Motivul pentru care am adus in discutie Regiotrans a fost pentru ca, din punctul meu de vedere, al calatorului obisnuit, de fiecare data cand merg cu CFR-ul am impresia ca cineva isi bate joc de mine si de banii mei, iar dincolo calatoresc decent. Si nu cred ca sunt doar eu foarte ghinionist.

·
Banned
244 Posts
@peter_gabriel: Rapidul cu care am calatorit a fost R346, pe 22 septembrie, cu plecare din Bucuresti la 15:15. Spre deosebire de cel din clipul de pe youtube, acesta cu care am fost eu avea doar un vagon CFR albastru: primul, de langa locomotiva, de clasa 1. Celelalte erau cele rosii, plus vagon de dormit de la OBB si inca 2 (daca nu ma insel), tot straine. Am mers in acel vagon pentru ca acolo am avut locul, dupa cum scrie si pe bilet :dunno:

Motivul pentru care am adus in discutie Regiotrans a fost pentru ca, din punctul meu de vedere, al calatorului obisnuit, de fiecare data cand merg cu CFR-ul am impresia ca cineva isi bate joc de mine si de banii mei, iar dincolo calatoresc decent. Si nu cred ca sunt doar eu foarte ghinionist.
Probabil au avut o defectiune la un vagon si l-au inlocuit cu unul mai vechi,nu cunosc,ce-i drept aici imi dau cu presupusul.Dar te asigur ca cfr calatori a bagat tot timpul cele mai noi si mai moderne vagoane intai pe rutele internationale,si abia apoi pe rutele nationale spre ex. noile vagoane de dormit astra arad cu seria 70-91 WLABmee http://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=113&t=721

·
Registered
3,874 Posts
^^wow!

ce i si mai adevarat e ca multi romani nici nu stiu de existenta noilor vagoane de cuseta, inca au ramas cu imaginea celor vechi, samd...
eu cred ca la capitolul vagoane se lucreaza, incet ce i drept, sectorul personalelor-acceleratelor a ramas mult in urma.
problema cea mai mare la cfr ramane starea foarte proasta a infrastructurii, calea de rulare.

·
N/A
2,503 Posts
Are dreptate peter_gabriel, poate sa confirme si sotul soacrei unchiului surorii mele adoptive de pe partea tatalui meu, care este sef la regionala timisoara. lol.

Lasand mica ironia de mai sus deoparte, intr-adevar CFR Calatori "directioneaza" vagoane (si locomotive) modernizate recent pe rutele internationale. Ca mai sunt "scapari" si baga si vagoane nemodernizate e alta mancare de peste. (informatie obtinuta de pe un forum al pasionatilor de trenuri)

·
Banned
244 Posts
^^wow!

ce i si mai adevarat e ca multi romani nici nu stiu de existenta noilor vagoane de cuseta, inca au ramas cu imaginea celor vechi, samd...
eu cred ca la capitolul vagoane se lucreaza, incet ce i drept, sectorul personalelor-acceleratelor a ramas mult in urma.
problema cea mai mare la cfr ramane starea foarte proasta a infrastructurii, calea de rulare.
Problema la cfr nu e infrastructura.......ceea mai mare problema e coruptia prezenta de la cel mai inalt nivel pana la cel mai mic,a 2 este incompetenta autoritatilor de a atrage fonduri europene si subfinantarea cu care se confrunta caile ferate romane,iar a 3-a cred ca e lipsa unui plan de lunga durata privind revitalizarea transportului pe cale ferata precum si revitalizarea companiilor,iar al 4-lea lipsa oamenilor competenti si cinstiti care sa faca toate astea ^^

1561 - 1580 of 20141 Posts