SkyscraperCity banner

1 - 20 of 65 Posts

·
Registered
1,252 Posts
Discussion Starter #1
Sarajevo (iliti Saraj'vo za one koji su po autohtonom obicaju skloni gutanju samoglasnika) je grad u kom sam rodjen i proveo dobar dio djetinjstva i najranije mladosti te u isti s vremena na vrijeme skoknem. Ovaj put sam proveo dva dana pocetkom januara 2008.

Pritom sam ignorisao/zaboravio cinjenicu da su decembar i januar naucno dokazano najgori mjeseci za posjetu ovom gradu. Nadmorska visina od 600m, geog. polozaj u kotlini okruzenoj visokim brdima i planinama cine brutalnu hladnocu, snijeg, bljuzgavicu i gusti smog uobicajenim zimskim pojavama u Sarajevu. Gledajuci sad ove fotke cini mi se da u potpunosti i ne docaravaju koliko je vrijeme bilo hladno, jadno i gadno. Moracete da mi vjerujete na rijec. Osim sto sam se smrznuo k'o p#@%&, pokupio sam i gadnu prehladu koju evo sad lijecim.

Prvo ide Novo Sarajevo, oko zgrada opstine, Elektroprivrede i Hitne Pomoci, kraj gdje sam nekad zivio.

simbol slovenackog preduzetnistva

·
Registered
1,252 Posts
Discussion Starter #2
Prelazimo na lijevu obalu Miljacke. U pitanju je i dalje opstina Novo Sarajevo, ali drugo naselje - Grbavica.

nekadasnja zgrada Poljoprivrednog fakulteta sada je u fazi rekonstrkcije u Franjevacki skolski centar. neko mi rece da joj je to i bila namjena prije 2. svjetskog rata

nedavno ponovo otvorena legendarna slasticarna 'Jadranka' ima mitsko mjesto u mom djetinjstvu. otvorena jos ranih 1950-ih pod starateljstvom, a kasnije i vlasnistvom, Nikole Bukvica, lika iz Vojvodine koji je poslije "onog" rata dosao u Sarajevo, vremenom je postala najpoznatija slasticarna u gradu. stari Nikola je umro tokom 1980-ih, a radnju su nastavili da vode njegova cerka i sin. po izbijanju "ovog" rata familija bjezi u Toronto gdje pocetkom 2000-ih otvaraju radnju koju sad vode Nikolini unuci. sin Sasa se proslog ljeta vratio u Sarajevo i ponovo aktivirao 'Jadranku' na starom mjestu nakon sto mu je vracena lokacija. kako cujem uporedo je otvorio nesto i na Palama.

·
Registered
1,252 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Idemo dalje....

Skenderija

na putu prema Kosevu

Ciglane

gradsko groblje Bare (tacnije njegov pravoslavni dio)

nazad prema gradu

u kadar su mi uletjela kola beogradske registracije sa sve SRB naljepnicom. pricao sam sa nekim ljudima koji su sa srpskim tablicama vozili po Sarajevu i svi kazu da uglavnom nisu imali problema sto nikako nije bio slucaj prije 4-5-6 godina.

Bascarsija (tacnije njen, nazovimo ga, rezidencijalno-nekomercijalni, da ne kazem mahalski, dio)

a sada ugostiteljsko-turisticki dio Bascarsije

sa desne strane se vidi cevabdzinica 'Petica'. cevabdzinice na carsiji uglavnom drze bivsi fudbaleri FK Sarajeva ili Zelje, tj. kako mi je jedan lokalac sa sve karakteristicnim naglaskom pojasnio: "gastarbajteri na cevape idu u 'Zelju', a mi sa prefinjenijim ukusom idemo u 'Peticu'".

macka se trese od hladnoce na -15

jedan od zanimljivijih posljeratnih fenomena na carsiji su mi grupice od po uglavnom tri djevojke ispod ili oko 20 godina starosti koje se uhvate ruka pod ruku i sve nasminkane sa feredzom (ili zarom ili kako se vec zove - pokrivena im je kosa ali se lice vecim djelom vidi) hodaju i trckaraju okolo. elem, to toliko jednobrazno djeluje da sam u prvi mah pomislio da vidjam iste tri cure na razlicitim mjestima po carsiji. druga zanimljiva stvar je da su "zamotane i nasminkane mlade curice u grupama od tri" jedino vidljive na carsiji dok ih po ostalim krajevima grada nisam vidjao.

kaHVana sa erotskim konotacijama

polako prelazimo u austrougarski dio grada

mjesto gdje su se na Vidovdan 1914. sreli i za zdravlje upitali Gavro Princip i Franjo Ferdinand. najbolje je da se ta ulica sada zove Zelenih Beretki :).

za vrijeme komunizma: Principov most. prije i poslije toga: Latinska cuprija. narandzasta zgrada u pozadini je francuska ambasada ako se dobro sjecam.

pogled sa mosta na zgradu u kojoj je nekad bio Muzej Mlade Bosne u vrijeme dok je po zvanicnoj ideologiji Princip bio "svijetli borac za slobodu juznih Slovena". unazad par godina u toj zgradi je Muzej grada Sarajeva 1900-1917 koji je spomenik austrougarskoj vladavini u Bosni od aneksa do kraja Prvog svjetskog rata. u skladu sa novom dominantnom ideologijom i Princip je postao "mracni velikosrpski terorista".

pogled sa Latinske cuprije/Principovog mosta na istok (uzvodno)

pogled sa mosta na zapad (nizvodno)

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
36,425 Posts
Deluje prilicno sumorno po ovakvom vremenu (kao i Beograd) pa je nezahvalno po njima suditi. Inace ne volim ovakav tip grada ali deo uz reku ima veliki potencijal ako bi se sredile fasade

·
Banned
20,779 Posts
Hvala na slikama i trudu Zvonko:eek:kay: Mislim da je ovo ubedljivo najbolji Sarajevo topik sto sam video do sada na ovim forumima:yes:

Prvi put sam bio u Rajvosi tek pre par meseci (Aprila 2007) i moram reci, vrlo mi se dopao grad a pogotovo ljudi.

·
Registered
1,333 Posts
Svidja mi se stil pisanja, npr."kad su se Gavro i Franc F. upitali za zdravlje" :)
Mislim da slike nisu reprezentativne (naravno zbog vremena) i da grad mnogo ljepse izgleda u proljece, recimo. Sto se tice atmosfere, ja sam jos nekad 1999e bio u gradu prvi put iza rata i stvarno nisam primjetio (osim ponekog sto se kaze "random" psovanja "cetnika" na pijaci i dosta zamotanih cura na Bascarsiji) neki pretjerani radikalizam, sto sa cinjenicom kako je grad razaran godinama je zacudjujuce pozitivan znak. Moje licno misljenje ja da manje-vise svi gradovi u Bosni koji su bili pod direktnim ratnim dejstvima (Brcko, Sarajevo, Doboj, Tuzla, itd.) su dobro sjebani na duze staze, znaci ogroman priliv izbjeglica i mjenjanje stanovnistva, opadanje kulture, radikalizacija stanovnistva, apatija i agesivnost ocajnika......sve je to bilo vidljivo godinama iza rata (i dan-danas je u prilicnoj mjeri, ako cemo iskreno), ali stvari se polako popravljaju. Za nadati se da ce stvari da krenu bolje i mnogo brze nego dosad.......na kraju krajeva jedina alternativa je rat, a to valjda niko vise i ne zeli.

·
primeval ooze
1,428 Posts
Sarajevo je unakaženo blokovima. :eek:hno:

Deo uz reku izgleda super, uz malo renoviranja, moglo bi da bude baš dobro. Onda bi mogli da pokažu dva Sarajeva u punom sjaju, Otomanski i Austrijski. :cheers:

Hvala na slikama Zvonko.

·
Banned
399 Posts
e zvonko, vidim da si nekad živio u mom kvartu? u koju si osnovnu školu išao :D

iako odlična reportaža imaš par, po meni, pogrešnih konstatacija:
- ono nije francska ambasada, ista se nalazi na džidžikovcu, odnosno iznad velikog parka
- nisam baš razumio ono s erotskom konotacijom "kaHvane" osim ako tucana kafa ne izaziva takve fantazije...

·
Vojvoda Blasphemous
4,053 Posts
unatoč ovakvom vremenu Rajvosa izgleda baš ok,u proljeće i ljeto je sigurno još pet puta bolje :eek:kay:
super slike zvonkec :) :eek:kay:

·
Registered
721 Posts
Zar je imao puno opcija, Bane ili Borisa. Nego za neupucene, ove fotke pod Grbavica su vise neka medja izmedju nje i Kovacica, granica je bas ova ulica uzbrdo prema starijim austrijskim vilama. Grbavica (I i II) je mnogo veca.
Cestitke Zvonki (tako se voli svoj grad :|)za nadasve realnu foto-reportazu kako grad zaista izgleda kad zabijeli i kad se spusti smagla. Ovo je bolje od bilo koje od onih foto-slikovnica sa AA dijela.

·
Registered
1,252 Posts
Discussion Starter #12
e zvonko, vidim da si nekad živio u mom kvartu? u koju si osnovnu školu išao :D
Zar je imao puno opcija, Bane ili Borisa.

der ju go, sve znate. :)

isao sam u 'bane surbat', mada je malo falilo da me upisu u 'borisu' jer je kao imala reputaciju "bolje skole".

·
Registered
431 Posts
svaka cast za fotke.. sarajevo je lijepo vazda bilo i ostace..

·
Overlord of Evil
490 Posts
Sarajevo je jakop lep grad i definitivno nije za posecivanje u januaru ili februaru,maj i jun su po meni najbolji,slike su super samo mislim da mnoga lepa zdanja nisu uslikana inace imam stan na Hrasnom na 19 spratu odakle puca pogled na celi grad...eto cisto da se malo pohvalim:):cheers:

·
Registered
1,212 Posts
meni po ovim slikama Sarajevo nije nesto posebno. Nevidim nikakvu lepotu ali kakvih ima jos na Balkanu grad je u odnosu na njih sasvim OK.

·
Overlord of Evil
490 Posts
grad je lep posebno taj austrijski, zgrade su skladne,uz reku su uglavnom iste visine,sve izgleda sumorno zbog vremena ali veruj mi da je stari deo grada veoma lep,ima tu jos dosta da se radi,i na infrastrukturi i na posledicama od rata,ono sto je interesantno je da se jako puno starih fasada renovira samo u starom gradu izbrojao sam preko trideset,negde i po nekoliko fasada u istoj ulici.kako ostatak Bosne izgleda u Sarajevo se jako puno ulaze,treba da vidite Mostar,nekad jedan od najlepsih gradova SFRJ danas je ruglo kakvo ne mozete ni da zamislite....a ni ostali gradovi nisu puno odmakli...nazalost jer imaju jako puno potencijala,Travnik,Jajce,Prozor,Bihac,Prijedor su samo neki od njih

·
Registered
1,212 Posts
Ja sam od gradova u BiH bio samo u Banja Luci i kao grad mi se svideo. Delovao je cisto i sredjeno sa puno zelenila. Ostale gradove mogu samo da ocenim po fotosima. Nesumnjam da je centar lep bas kao i u svakom gradu ali grad nije samo centar zar ne?

·
Banned
399 Posts
der ju go, sve znate. :)

isao sam u 'bane surbat', mada je malo falilo da me upisu u 'borisu' jer je kao imala reputaciju "bolje skole".
aha, ja sam se dvoumio da li si išao u alija alijagić ili u bratstvo i jedinstvo s obzirom da si slikao dio oko elektroprivrede... hmmm, i ja bih se vjerovatno prebacio u bane šurbat da se nije zaratilo, ovako sam do 4. išao u bratstvo i jedinstvo :)

·
Banned
4,907 Posts
a ni ostali gradovi nisu puno odmakli...nazalost jer imaju jako puno potencijala,Travnik,Jajce,Prozor,Bihac,Prijedor su samo neki od njih
Kad si bio zadnji put u PD ja ljetos i grad je preporodjen. Tacno je da je bio ziva depresija.

1 - 20 of 65 Posts