SkyscraperCity banner
1 - 20 of 776 Posts

·
Banned
105 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Plava obilaznica

Umjesto cestovnim koridorom oko Neuma trajektima

Dva trajekta kapaciteta oko 150 vozila i 2.000 putnika već do kraja ove godine počet će se graditi u Hrvatskoj kako bi u floti Jadrolinije od 1. srpnja naredne godine preuzeli ulogu 'plave' obilaznice Neuma.Trajekti bi plovili između lokacije Klek na kopnu i Brijeste na Pelješcu a vožnje bi trajala svega desetak minuta.
Ukoliko bi se ova varijanta prihvatila, bilo bi relativno jednostavno urediti pristupne ceste, jer bi u tom slučaju trebalo asfaltirati svega nekoliko kilometara prometnica. Pričuvna i manje atraktivna opcija bila bi usmjeravanje trajekata prema Trpnju, piše Novi list

U Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture u tijeku su razgovori oko realizacije projekta po načelu »gradnja domaće flote na domaćim navozima i bez državnih jamstava«, čime bi se istovremeno osigurao bolji standard brodovlja 'Jadrolinije', te dao posao hrvatskim brodogradilištima.

U igri su u prvoj seriji dva velika trajekta od kojih je svaki vrijedan između 7 i 8 milijuna eura, te u nešto dugoročnijoj varijanti još dva trajekta sličnih karakteristika, pa je ukupno riječ o četiri trajekta vrijedna oko 30 milijuna eura.

Svi ti brodovi naravno neće ići isključivo na Pelješac, već na ostale trajektne linije na Jadranu ovisno o potrebama. Bit će to najveći ikada izgrađeni trajekti za 'Jadroliniju', jer će biti dugi oko 100 metara i imat će veći kapacitet od najvećih u floti kao što su trajekti 'Hrvat' i 'Juraj Dalmatinac'.

Kako se doznaje iz neslužbenih izvora kreditnu liniju za ovaj posao trebalo bi osigurati pulsko Brodogradilište Tehnomont, gdje već imaju načelne dogovore s bankama, koje su spremne bez posebnih državnih jamstava podržati posao.

Bit će izuzetno zanimljivo vidjeti tko će trajekte graditi, a u igri su uz Tehnomont i Brodosplit, riječki '3. maj', te Brodogradilište Kraljevica, kojemu bi to mogao biti prvi značajniji posao od otvaranja stečaja. Moguće su i podjele segmenata posla između spomenutih škverova o čemu tek treba postići dogovore.

Načelno najbolje reference imaju Brodosplit i Kraljevica, jer su slične trajekte za Jadroliniju već gradili, pa je tako 2007. godine u Kraljevici izgrađen trajekt 'Hrvat' kapaciteta 138 automobila i 1.200 putnika.

Cijeli posao izuzetno je važan i u kontekstu rješenja problema prolaska kroz Neum, gdje se razmatra nekoliko mogućih varijanti trajektnog povezivanja. Najekonomičnija bi bila izgradnja trajektnih pristaništa na lokaciji temeljnih stupova Pelješkog mosta, jer je riječ o uvjerljivo najkraćoj prometnoj vezi, koja bi garantirala najmanju cijenu karte za trajekt i najmanje troškove održavanja linije, pa bi stoga i vožnje mogle biti učestale ovisno o prometnim potrebama, koje se razlikuju u sezoni i izvan nje.
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/197539/Neum-ce-se-obilaziti-trajaktima.html

·
Registered
1,004 Posts
PELJEŠKA CESTA POSTAJE GLAVNI TRANZITNI PRAVAC

Kud će kamioni kad se s trajekta iskrcaju u Brijesti ?

Dva trajekta kapaciteta oko 150 vozila i 2.000 putnika već do kraja ove godine počet će se graditi u Hrvatskoj kako bi u floti Jadrolinije od 1. srpnja sljedeće godine preuzeli ulogu "plave" obilaznice Neuma, piše Glas Slavonije. Župan Dobroslavić smatra kako to nije rješenje.

Najekonomičnija bi bila gradnja trajektnih pristaništa na lokaciji temeljnih stupova Pelješkog mosta, jer je riječ o uvjerljivo najkraćoj prometnoj vezi, koja bi garantirala najmanju cijenu karte. Tako bi vožnja trajektom između lokacije Klek na kopnu i Brijeste na Pelješcu trajala samo desetak minuta, piše Glas Slavonije, navodeći kako se o ovoj temi razgovaralo prošlog tjedna u Rijeci u vrijeme posjeta ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Siniše Hajdaša Dončića.

O ovoj temi danas s raspravljalo i na Županijskoj skupštini DNŽ. Naime vijećnik Mato Franković pitao je župana Dobroslavića Hoće li ministarstvu skrenuti pažnju na činjenicu kako je struka ustanovila da kretanje većih plovila štetno utječe na žive organizme u Malostonskom zaljevu.
Župan Nikola Dobroslavić odgovorio je kako županija nije bila uključena u ove razgovore.

"Bio sam na sastanku u Pločama sa Ministrom Dončićem i iznio razmišljanja i stav Županije, ali nisam ga uvjerio, ali nije ni on uvjerio mene da je Vlada u pravu. Neprihvatljivo je da se Županija ne uključuje u rasprave. Postoji inicijativa od strane Ministarstva da se problem prolaska kroz Neum, od 1.7. iduće godine ublaži uz postojeću trajektnu vezu i nadopuni trajektnom linijom na podnožju stupova budućeg Pelješkog mosta" kazao je župan i dodao da to nije rješenje.

Podsjetit ćemo sve one koji su zaboravili, kako je u sklopu Pelješkog mosta planirana izgradnja brze ceste od Brijeste do Stona, koja nije izgrađena, a trenutni kapaciteti Pelješke ceste nisu dovoljni ni za sadašnje potrebe, a kamoli za pojačan promet kamiona i osobnih vozila.

http://dubrovniknet.hr/novost.php?id=18478

·
Registered
2,957 Posts
I koridor I riješenje s brodovima su idiotska riješenja ..jedino pelješki most ili možda nekakav tunel pod morem je dobro riješenje !

Uostalom mi smo u BIH potpuno diskriminirani ..da eventualno hrvatske politicke opcije imaju tamo kljucan uticaj ..i o koridoru bi se dalo pricat ali s obzirom da je politicko sarajevo nastrojeno neprijateljski prema opcehrvatskim interesima i interesima HR ..njima se nikako nebi smilo ici na ruku a koridor in ide na ruku nazalost

·
ZAG-DMK
10,339 Posts
Po meni je trajekt dobro rješenje isključivo uz obrazloženje da je to privremeno (zbog nedostatka novaca) prije nastavka gradnje Pelješkog mosta. Svakako bolje nego koridor kroz drugu državu vlastitim novcima.

·
Registered
589 Posts
I koridor I riješenje s brodovima su idiotska riješenja ..jedino pelješki most ili možda nekakav tunel pod morem je dobro riješenje !

Uostalom mi smo u BIH potpuno diskriminirani ..da eventualno hrvatske politicke opcije imaju tamo kljucan uticaj ..i o koridoru bi se dalo pricat ali s obzirom da je politicko sarajevo nastrojeno neprijateljski prema opcehrvatskim interesima i interesima HR ..njima se nikako nebi smilo ici na ruku a koridor in ide na ruku nazalost
Po meni je trajekt dobro rješenje isključivo uz obrazloženje da je to privremeno (zbog nedostatka novaca) prije nastavka gradnje Pelješkog mosta. Svakako bolje nego koridor kroz drugu državu vlastitim novcima.
Slažem se s obojicom.

Ali ima jedan veliki ALI.

Pošto bi se most svakako trebao početi graditi za 5-6 godina, trajektna pristaništa bi trebalo graditi u neposrednoj blizini mosta kako bi se mogla koristiti i za vrijeme gradnje mosta i kako bi omogućila neometanu gradnju mosta na postojećim temeljima.
Imam osječaj da nas opet netko nagovara da sjebemo temelje mosta što opet nije dobro.

Treba potpuno nova trajektna pristaništa napraviti istovremeno s izgradnjom trajekata, a koja bi služila i do izgradnje mosta a i poslije za trajektnu liniju prema otocima, a to bi bilo i vrlo rentabilno jer bi novi trajekti nastavili biti u uporabi i nakon izgradnje mosta.

Meni je glupost na temeljima mosta graditi trajektno pristanište jer će se zbog mosta opet morati praviti 2 nova pristaništa da se most može izgraditi, a i opet rekonstruitrati temelji mosta.

Netko gadno opstruira gradnju mosta na sve moguće načine (od izmišljanja koridora kroz BiH, pa kroz luku Ploče, pa kroz gradnju pristaništa na temeljima mosta što bi otežalo gradnju mosta) i neovisnost cijelokupnog teritorija Hrvatske.

·
Moderator
17,074 Posts

Sumnjam da Sarajevo ima ikakve velike i značajne interese prema Neumu, mislim na gospodarstvo jel. Koliko znam tamo je ugl turizam aktualan, pa ugl sva lova ostaje lokalnom stanovništvu i općini. A i da se gradi most, pa to im trebala biti zadnja briga. Tako da sumnjam da BiH ide blokirat Hrvatsku radi 2 i po kvadrata svog mora.

·
free-lance
11,252 Posts
bilo kako bilo betterment Pelješke ceste ne gine. S time treba početi - ODMAH! Ona važi za sve varijante...a para za to ima. Sigurno. Ako se mogu trenutno izvoditi radovi na stotinjak kilometara državnih cesta (minimum) ,onda može i na tridesetak Peljeških km.
A pristanište? Da,naravno. Odvojeno od temelja mosta. Da se može paralelno graditi most, čim bude love. Stvar rješena.
:cheers:

·
Registered
1,295 Posts
A velikog rješenja. Trajekt će možda u sezoni isplovljavati svakih pola sta u udarnim terminima, izvan sezone svakih sat vremena, koštat će minimalno 100 kn i produžiti put do Dubrovnika za još pola sata do sat.

·
ZAG-DMK
10,339 Posts
Vrlo je diskuabilno da će koštati 100kn a još diskutabilnije koliko će profužiti put do Dubrovnika s obzirom kakav će tada biti režim na granici.

·
CRUISE CONTROL FOR COOL
352 Posts
Vrlo je diskuabilno da će koštati 100kn a još diskutabilnije koliko će profužiti put do Dubrovnika s obzirom kakav će tada biti režim na granici.
Ako uspoređujem ovogodišnji cjenik jadrolinije mislim da bi bila realna cjena oko 70Kn (hipotetična linija Međed - Blaca). Rješenje je više malih trajekta (3 ili 4), koji plove bez prestanka kada je gužva i po plovidmenom redu kada je nema. I jasno linije u noćnim satima.

Rješenje kako je sada na Cresu, kada je jedan veliki trajekt, koji plovi na sat ili sat i pol je loše, jer ili se ti produži put za sat ili voziš brzo ko majmun do trajektnog pristaništa.

A neko rješenje mora doći asap. Na primjer, mi smo za snimanje u Dubrovniku trebali voziti neke stvari, za koje nije bilo šansi, da u kratkom vremenu idu preko carine na Neumu. I tako su tri šlepera čekala skoro cjeli dan, da su išli trajektom za Trpanj i patili po cesti preko Pelješca. A zbog toga uvjek se tri puta pita, je li potrebno snimat baš u Dubrovačkom primorju ili postoje alternativne lokacije. A priznajmo si, dobre klijente dobiva se baš na Dubrovnik.

·
Registered
589 Posts
Ja ne znam koja je računica Vlade, ali definitivno im je kriva računica.

Najmanje 2 trajekta koštaju 100 milijuna kuna, a najavljuju i više trajekata, možda 4 komada, a to je 200 milijuna kuna. I to prema njihovoj procijenjenoj cijeni jednog trajekta od 50 milijuna kuna, a što vjerovatno neće biti ta cijena nego će cijena biti možda i duplo veća po trajektu, znači 100 milijuna kuna, pa bi za 4 trajekta cijena bila 400 milijuna kuna. Uzmimo još i cijenu izgradnje pristaništa na obje strane trajektne linije svaka neka je 100 milijuna kuna, znači obje 200 milijuna kuna, i kad to dodamo na 400 milijuna kuna za izgradnju trajekata, ispada da će ukupna cijena dovođenja u uporabu trajekata je oko 600 milijuna kuna.
4 trajekta najmanje bi bilo potrebno da se pomorski promet može odvijati "normalno" bez dugotrajnih čekanja. I naravno da to neće biti dobro rješenje jer će linije preko noći biti nerentabilne i stvarati godišnje gubitke od najmanje 200 milijuna kuna. Nažalost, ljudi putuju i po noći i dostava robe prema Dubrovniku traje cijelu noć i kad noćne linije ne bi bilo na trajekt bi se moralo čekati od večeri do jutra.
Dakle ako bi išle i noćne trajektne linije da Dubrovnik ne bude odsječen preko noći od ostatka Hrvatske koje bi bile nerentabilne jer bi trajekti prevozili samo po 5-6 vozila, onda bi u 5 godina gubitci bili za svaku godinu po 200 milijuna kuna pa bi ukupni gubitci trajektne linije iznosili milijardu kuna.
Ako zbrojimo izgradnju trajekata, trajektnih pristaništa i gubitke u poslovanju trajektne linije u 5 godina dolazimo do iznosa od 1 milijardu i 600 milijuna kuna.
Za svakih narednih 5 godina još po milijardu kuna gubitaka i zbog istih gubitaka noćne linije će se zatvoriti već u samom startu i Dubrovnik će biti odsječen od ostatka Hrvatske svake noći.
Čak i s uvođenjem trajektne linije, biti će potrebno izgraditi čvrstu cestu od trajektnog pristaništa na Pelješcu do Dubrovnika koja može podnijeti tranzitni teret a da se ne raspadne, što znači da ušteda neće biti značajna izgradnjom trajektne linije.

Dakle da zaključim, u 5 godina eksploatacije trajekata cijena trajektne linije će biti jednaka kao i izgradnja mosta, približno oko 1 milijardu i 600 milijuna kuna.
Nakon 5 godina trajektna linija će samo donositi gubitke od 1 milijardu kuna u 5 godina, dok bi most donosio profit od naplate cestarine.
Definitivno je most, iako skuplja investicija, višestruko ekonomičnije rješenje od trajektne linije koja će samo proizvoditi gubitke.
A most je i jedino rješenje koje omogućuje neovisan promet prema Dubrovniku, a i povećanje prometa na autocesti A1 te veću zaradu na prihodima od cestarina.

Stvarno mi je žao što naša Vlada to nije sposobna vidjeti i na taj način neće rješavati interese Hrvatske u vidu teritorijalne neovisnosti.

Ako je to problem koji se mora riješti zbog ulaska u Evropsku uniju onda treba graditi most i ništa drugo a manje je bitno hoće li to biti dio Jadransko Jonske autoceste, ali uvjeren sam da bi Pelješki most sigurno bio dio Jadransko Jonske
autoceste a čak i ako ne bude ne gubimo ništa s time jer smo riješili problem koji je od interesa Republike Hrvatske.

Znam da država ima manjka novca i da mora rezati troškove, ali ako zbog ulaska u EU moramo riješiti tranzit kroz Hrvatsku do Dubrovnika zbog Šengenske granice, Pelješki most je jedini projekt u Hrvatskoj na kojem se ne smije štediti.
Dakle sve druge autoceste, baš sve pa čak i one koje su pri završetku, treba prekinuti izgradnju, zato jer se država ne smije dalje zaduživati. Ukoliko ni to nije dovoljno onda treba svim ministarstvima odrezati još 100 milijuna kuna jer baš sve grupacije društva moraju jednako podnijeti teret koji je u interesu Republike Hrvatske.

To je sve što sam imao reći a tiće se Šengenske granice, trajektne linije, Pelješkog mosta i neovisnosti cjelokupnog teritorija Hrvatske i njenog gospodarstva.

A što se tiče ostalih autocesta koje su već u izgradnji trebalo bi čim prije bude bilo moguće izgraditi samo 1 pravac autoceste umjesto oba pravca, da bi se završeni dijelovi svih započetih autocesta mogli naplaćivati, a kad se jedan pravac dovrši na svim autocestama paralelno s naplatom cestarina graditi i drugi pravac na svakoj od tih autocesta.

Ostale autoceste kojima nije započela gradnja a Hrvatska ih ima u planu proširenja mreže autocesta mogu se dati u koncesiju.
Koncesija ne bi smjela biti duža od 20 godina jer Hrvatskoj nikako nije u interesu da se odrekne svojih prihoda na duži rok od 20 godina.
Za 20 godina se mogu zaraditi pristojni novci i država ne smije pristajati na ucjenu potencijalnih koncesionara oko produženja roka koncesije.
Ukoliko ne bude zainteresiranih koncesionara država će malo pomalo sama graditi autoceste kako se ne bi odrekla zarade od cestarina.
Vlada mora znati razlikovati investicije koje su u interesu Hrvatske od investicija koje štete interesima Hrvatske, a koncesija duža od 20 godina na trasu autoceste šteti interesu Hrvatske.

Eto toliko od mene, ali i dalje pokušavam razumjeti zašto Dubrovčani nisu svaki dan na Markovom trgu ispred zgrade Vlade sa transparentima "PELJEŠKI MOST - CJELOVITA HRVATSKA". Pa zar je to tako teško organizirati, unajmiti stan u Zagrebu i po 2 Dubrovčanina svaki tjedan spavaju u tom stanu i po cijele dane drže transparent u rukama "PELJEŠKI MOST - CJELOVITA HRVATSKA" na Markovom trgu. Naravno da bi ih i Pelješčani mijenjali. To bi mogla i 2 čovjeka samo raditi, a kamoli kad bi se 100-200 ljudi izmjenjivalo svaki tjedan.

·
Banned
105 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Ako zbrojimo izgradnju trajekata, trajektnih pristaništa i gubitke u poslovanju trajektne linije u 5 godina dolazimo do iznosa od 1 milijardu i 600 milijuna kuna.
-Realna cijena izgradnje mosta je 4 milijarde kuna
-Budući da bi most bio besplatan, on bi stvarao još veće gubitke
-Trajekti imaju vrijeme eksploatacije mnogo duže od 5 godina
-Cesta bi se obnavljala iovako-ionako
-Ekonomska računica isplativosti trajektne linije ti je debelo manjkava
-Opet pokazuješ elementarno nepoznavanje materije

·
ZAG-DMK
10,339 Posts
Most je dugoročno rješenje... troškovi trajekta kroz 5-6 godina korištenja sigurno bi dosegli na bar 50-60% izgradnje mosta... po meni je već to dovoljan argument za izgradnju mosta. Trajekti svakako nebi bili vječno, a dobar dio novca bi bio bačen, počevši od gradnje bespotrebnih pristaništa i sl.

·
Registered
589 Posts
-Realna cijena izgradnje mosta je 4 milijarde kuna
-Budući da bi most bio besplatan, on bi stvarao još veće gubitke
-Trajekti imaju vrijeme eksploatacije mnogo duže od 5 godina
-Cesta bi se obnavljala iovako-ionako
-Ekonomska računica isplativosti trajektne linije ti je debelo manjkava
-Opet pokazuješ elementarno nepoznavanje materije
Opet nisi u stanju ni protumačiti si što sam napisao ali ne zamjeram ti to jer to ni ne primjećuješ.

Samo ću ti napomenuti da pročitaš pažljivo barem još 10 puta što sam napisao pa možda shvatiš koliko si nesvjestan svoje nesposobnosti za razumno prosuđivanje.

Posebno obrati pažnju na to da nisam spominjao vrijeme eksploatacije trajekata od 5 godina, dapače rekao sam da svakih 5 godina trajektna linija nanosi gubitke od 1 milijardu kuna a to znači da bi nakon 10 godina gubici na trajektnoj liniji bili 2 milijarde kuna, nakon 15 godina 3 milijarde kuna itd., i ma koliko koštao Pelješki most trajektna linija će u konačnici biti skuplje rješenje od njega i na neusporedivo nižoj razini pružene usluge od Pelješkog mosta.

1 - 20 of 776 Posts