SkyscraperCity Forum banner
1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
2,026 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Raszyn Transmitter ( http://en.structurae.de/structures/data/index.cfm?ID=s0012617 ) is a facility for longwave broadcasting southly of Warsaw. It has
a 335 metre tall guyed mast radiator as antenna, which was built in 1949 and which
is insulated against ground. This mast was until 1962 the second tallest tower of Europe (the Blaw-Knox Tower at Vakarel, Bulgaria, built in 1937 was the tallest at those days).
Raszyn Transmitter was until the inaugauration of Konstantynow Transmitter with its 646 metre mast used as transmission site for the central longwave transmitter on 225 kHz.
From 1974 to 1978, it was the backup transmitter for Konstantynow. After 1978 it was used for broadcasting a second Polish radio programme at daytimes in the longwave range on 198 kHz.
After the collapse of the radio mast of Konstantynow Transmitter, it was until the inaugauration of the new Solec Kujawski Longwave Transmitter for transmission on 225 kHz, since the inaugauration of
Solec Kujawski Transmitter, it serves again for daytime broadcasting on 198 kHz.


The mast from far away


Basement of Razyn Radio Mast. Compare the size of the basement insulators to the man!
When transmitter is running noone may stand, where the man n the picture is, because the mast is then under high voltage!


View up the mast


Close-up view at guy and the huge insulator with which it is fixed to the mast


The mast get a new paint coat. Hereby some parts former red are painted white


The top of Raszyn Radio Mast


...and here a photograph of Warsaw taken from the top of Raszyn Radio Mast.
The well-known Palace of Science and Culture can be seen very clearly!

Source: http://www.ukf.pl/index.php/topic,178.0.html
 

·
Registered
Joined
·
5,637 Posts
Bardzo ciekawe zdjęcia. Maszt nie jest w samym Raszynem, lecz jakieś 20 kilometrów o Raszyna, na północny wschód od wsi Szczaki.
Zawsze sie chciałem tam wybrać, ale jakos nigdy nie było okazji. Maszt widać czasem jak się leci samolotem na Okęcie
 

·
Registered
Joined
·
5,637 Posts
I jeszcze info z http://www.radioam.net/old/ciekawe_artykuly/maszty_1pr/index.htm
www.radioam.net said:
Pierwszą stację nadawczą (nadajnik i maszty) Programu I PR wybudowano w Raszynie pod koniec 1930 r. Wykonawcą samych dwóch 200-tu metrowych masztów była fabryka Cegielskiego z Poznania a realizacja zamówienia trwała 6 miesięcy. Maszty nie były jednak promiennikami, lecz służyły do zaczepienia na ich wierzchołkach 280-cio metrowej anteny typu "T". Była to najwyżej zawieszona antena na świecie, a Program I PR był najsilniejszą stacją długofalową w Europie i jedną z najsilniejszych na świecie. Nadajnik lampowy był zamontowany pod nadzorem specjalistów ze znanej firmy Marconi.

Od 4 stycznia 1931 r. radiostacja nadawała sygnał testowy z połową mocy nominalnej, 7 lutego wyemitowano próbną audycję, natomiast od 14 lutego 1931 r. rozpoczęto regularną emisję na 1339,3 m z mocą 120 kW. Oficjalne otwarcie radiostacji odbyło się bez większych uroczystości 24 maja 1931 r.

Pomimo niewielkiej mocy nadawczej program odbierano na terenie całej Polski i to za pomocą bardzo prostych odbiorników detektorowych nie posiadających własnego zasilania (odbiorniki te prąd potrzebny do działania i zasilenia słuchawek sygnałem akustycznym pobierały z ... powietrza, wykorzystując energię w.cz. transmitowaną przez nadajnik i wyfiltrowywaną w obwodzie rezonansowym nastrojonym na wymaganą częstotliwość odbiorczą). Postępująca elektryfikacja i industrializacja państwa, a także pojawienie się wielu europejskich stacji nadawczych spowodowało, że sygnał o dotychczasowej mocy zaczął być coraz mocniej zakłócany i jego odbiór stawał się coraz trudniejszy. Dlatego w 1938 r. podjęto decyzję o wymianie nadajnika na silniejszy. Zaplanowano jego rozbudowę i osiągnięcie mocy 600 kW. Gdyby projekt doczekał się realizacji, byłaby to najsilniejsza radiostacja na Ziemi. Prace konstrukcyjne przerwał wybuch II wojny światowej. 6 września 1939 r. nadajnik został zniszczony, a jeden z masztów wysadzony w powietrze przez wycofujące się polskie wojsko.

W 1945 r. przystąpiono do odbudowy Raszyna. Polsce został przekazany z wielką pompą od ZSRR nadajnik o mocy zaledwie 50 kW. Oczywiście tajemnicą pozostawało to, że był to ... nasz własny przedwojenny średniofalowy nadajnik zrabowany przez Sowietów na początku wojny (!).

Adaptacja i uruchomienie nadajnika trwały 5 miesięcy. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1945 r. Nadawano na falach średnich o długości 522 m a następnie 395,5 m. To tymczasowe rozwiązanie zostało zastąpione w 1949 roku przez nadajnik długofalowy dużej mocy (200 kW). Anteną był stalowy maszt kratownicowy o wysokości 355 m., będący wówczas najwyższą konstrukcją w Europie. W 1958 r. zadecydowano o zwiększeniu mocy do 500 kW. Osiągnięto to przez dobudowanie do istniejącego nadajnika drugiego, o mocy 300 kW. Oba nadajniki pracowały wspólnie do grudnia 1992 r. Zastąpiono je przez nowoczesny nadajnik firmy Asea Brown.
Poczytajcie tez o słynnym maszcie w Gąbinie. Na CN Tower w Toronto był nawet napis, że to najwyzsze budowla, wlaśnie od czasu zawalenia sie masztu w Gąbinie:)
 

·
Great Ape Project
Joined
·
4,876 Posts
Szczęśliwie są zdjęcia HR na Google Maps :cheers:
Ciekawe jak by to wyglądało, gdyby na szczysie przytwierdzić tani aparacik z dużym zoomem i robić (zdalnie of course, bo zasuwać tam i z powrotem... :crazy: ) zdjęcia Wa-wy np. co tydzień. Po klikunastu latach zapuszczona animacja pokazywałaby jak na horyzoncie rośnie urbanistyczna "trawka" (czyli dosłownie jak "rośnie miasto") :)

BTW. Dlaczego ten wątek jest w dziale "Wieści z budowy" ??? :sly:
 
1 - 7 of 7 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top