SkyscraperCity banner

1 - 20 of 29 Posts

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,878 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Jako że niedawno wyłoniono generalnego wykonawcę pomyślałem że dobrze będzie mieć wątek gdzie informacje będą w jednym miejscu. Co prawda, z racji lokalizacji budowy, wielu zdjęć się nie spodziewam ale kilka ciekawostek pewnie się tu znajdzie.

Amerykanie rozpoczynają stacjonowanie w Redzikowie

Przedstawiciele strony amerykańskiej rozpoczynają swój stały pobyt na terenie kompleksu wojskowego w Redzikowie- informuje Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie.


1 lutego na teren kompleksu wojskowego w Redzikowie przybyli przedstawiciele Agencji Obrony Rakietowej (MDA), amerykańskiej Marynarki Wojennej z rejonu Europy (NAVY EUROPE) oraz Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych (USACE) rozpoczynając w ten sposób oficjalne funkcjonowanie grupy organizacyjno-przygotowawczej komponentu amerykańskiego. Głównym zadaniem jest przygotowanie terenu uzgodnionego Bazy pod budowę amerykańskiej instalacji obrony przed rakietami balistycznymi.

Wg MON stan osobowy przedstawicieli strony amerykańskiej będzie na bieżąco ulegał zwiększeniu, ale na razie dokładnie nie wiadomo, jak jest liczny

http://www.gp24.pl/serwisy/tarcza-a...czynaja-stacjonowanie-w-redzikowie,id,t.htmll


Już wiadomo, kto wybuduje bazę tarczy antyrakietowej w Redzikowie

Kontrakt na budowę kluczowej części bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie wygrała amerykańska firma AMEC Programs Inc.


Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami Departament Obrony USA podpisał pierwszy kontrakt na budowę bazy w Redzikowie. Infrastrukturę pod najważniejsze elementy tarczy, czyli m.in. radar i wyrzutnie, ma zapewnić AMEC Programs Inc. z Alpharetta w stanie Georgia w USA.

Koszt to ponad 182 miliony dolarów. Prace na terenie byłego lotniska wojskowego w Redzikowie mają zakończyć się do 9 kwietnia 2018 roku.

To pierwsze tak duże postępowanie dla tego projektu, choć nie ostatnie. Korpus Inżynierów US Army przygotowuje oddzielny przetarg na budowę całej infrastruktury towarzyszącej.

Drugie zamówienie ma dotyczyć budowy biur, mieszkań, hangarów i innych obiektów, w których marynarze US Navy, obsługujący instalację, będą pracować i żyć. Strona amerykańska na ten cel zamierza przeznaczyć kwotę od 25 do 100 milionów dolarów i przygotowuje postępowanie przetargowe.

Przypomnijmy, że Amerykanie podpiszą umowę z jedną dużą firmą, z którą o ewentualnych zleceniach będą rozmawiać mniejsi, w tym miejscowi podwykonawcy.

Równolegle w Redzikowie pojawili się pierwsi żołnierze.

- Są to pracownicy amerykańskich instytucji zaangażowanych w budowę bazy - informuje Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. o pracowników Agencji Obrony Rakietowej, Marynarki Wojennej USA oraz Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych

Tymczasem straty z tytułu obecności bazy wciąż liczą lokalne samorządy. Konwent wójtów i burmistrzów powiatu słupskiego zlecił opracowanie raportu dotyczącego utraconych korzyści w wyniku lokalizacji elementów tarczy w Redzikowie.

Dokument ma pomóc w rozmowach z rządem dotyczących kwestii rekompensat, bo tarcza wprowadza pewne ograniczenia, co może odstraszać inwestorów. Samorządowcy liczą głównie na wsparcie przy inwestycjach infrastrukturalnych, ale także na pomoc w znalezieniu strategicznego inwestora dla regionu.

http://www.strefabiznesu.gp24.pl/ar...uje-baze-tarczy-antyrakietowej-w-redzikowie-0

Wiadomo już kto wybuduje tarczę antyrakietową w Redzikowie

Przetarg na budowę amerykańskiej bazy w Redzikowie wygrała firma AMEC Programs Inc. z Alpharetta w stanie Georgia
.

Kontrakt wart jest 182,753,859 dolarów. Baza ma być ukończona do 9 kwietnia 2018 r. O wyniku przetargu, w którym brały udział cztery firmy, poinformował Departament Obrony USA. Bazę w Redzikowie obsługiwać będzie maksymalnie 300 marynarzy i pracowników cywilnych. Na terenie byłego lotniska wojskowego znajdzie się wyrzutnia pocisków SM-3 i radar w budynku przypominającym nadbudówkę okrętu.

Wszystkie te elementy zostaną sprzężone przez cyfrowy system Aegis Ashore. Jego morska wersja zainstalowana jest na niektórych okrętach US Navy. Cztery z nich patrolują stale Morze Śródziemne i są częścią tarczy w Europie. Podobnie lądowa baza w rumuńskim Deveselu, którą właśnie oddano do użytku. Analogiczna baza znajdzie się w podsłupskim Redzikowie.

http://www.gp24.pl/serwisy/tarcza-a...e-tarcze-antyrakietowa-w-redzikowie,id,t.html


Wizualizacja tarczy w RedzikowieDwa zdjęcia samego lotniska

I na koniec, film i dwa zdjęcia z podobnej instalacji na Hawajach


I dwa z budowy tarczy w Rumunii 

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,878 Posts
Discussion Starter · #3 ·
^^

Z tego co kojarzę, to od przekazania Amerykanom, bodajże w 2012, lądują tylko jednostki wojskowe i rządowe i to też w niewielkich ilościach. Obecnie teren w Redzikowie to przestrzeń powietrzna USA. Natomiast po wybudowaniu tarczy lotnisko, przynajmniej w obecnej formie, ma zostać zlikwidowane. Hangary i schrono-hangary na samoloty już zostały zburzone.

Znalazłem jeszcze film ukazujący lotnisko w 2008 roku.

 

·
Registered
Joined
·
1,152 Posts
Co się dzieje z lotniskiem w Redzikowie? Przylatuje tam coś czasem? Będzie miało jakieś zastosowanie przy tarczy?
Do czasu przekazania lotniska stronie amerykańskiej lotnisko było nieczynne, chociaż o ile dobrze pamiętam były przypadki awaryjnych lądowań na płycie.

Lotnisko w podsłupskim Redzikowie przechodzi do historii, a wraz z nim bogata tradycja lotnictwa w Słupsku i okolicach. Zaczęło się od sterowców w Jezierzycach i lotniska w Słupsku w okolicach ulicy Grottgera, potem wszystko przeniosło się do Redzikowa gdzie już przed wojną latano do Berlina czy Gdańska. Loty cywilne odbywały się także w latach 70 i 80, można było dostać się chociażby do Warszawy. Redzikowo to także historia 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Wojskowego, stare Migi, samoloty-pomniki mające wymalowane słupski herb można zobaczyć przy ulicy prowadzącej do bramy jednostki.

Ciężki wątek do fotografowania, z wyjątkiem budowy płotu i hałd gruzu nic nie wiadomo o stanie i postępie prac. Jedyny plus jest taki że gruz z byłych hangarów z lotniska posłużył jako podbudowa do nowo powstającej ścieżki rowerowej między Słupskiem a Redzikowem :)

Pytanie czy bocznica kolejowa będzie potrzeba przy nowej funkcji lotniska, chociażby przy budowie bazy. I ważniejsza sprawa, jak funkcjonowanie bazy wpłynie na samo miasto.
 

·
Registered
Joined
·
12,537 Posts
Wojewoda Pomorski w Gdańsku działając na podstawie art. 49 i art. 61 Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23 t.j.) i art. 53, ustawy z dnia 27 marca 2003 r. – O planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015r., poz. 199 t.j. ) z a w i a d a m i a,
że w dniu 17 marca 2016 r. na wniosek Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni, została wydana decyzja nr 4/2016 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego pn.:

„Budowa parku sprzętu technicznego w kompleksie wojskowym w Redzikowie”

na dz. nr 43/43 obr. 21 Redzikowo, gm. Słupsk, w granicach terenu zamkniętego
http://www.gdansk.uw.gov.pl/obwiesz...sie-wojskowym-w-redzikowie-na-dz-nr-43-43-obr
 

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,878 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Tarcza antyrakietowa startuje i się kontaktuje

Podpowiadamy, gdzie firmy z regionu mają szukać informacji dotyczącej kontraktu na budowę amerykańskiej instalacji.


W połowie lutego Departament Obrony USA ogłosił przyznanie AMEC Programs Inc. z Alpha retta w stanie Georgia kontraktu na budowę kluczowej infrastruktury tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Amerykańska firma otrzyma 182 miliony i ma czas do 9 kwietnia 2018 roku na wywiązanie się z umowy. To ona wybuduje wojskową część bazy.

Było to pierwsze tak duże postępowanie, ale nie ostatnie. Na rozstrzygnięcie czeka wciąż przetarg ogłoszony w październiku ubiegłego roku, a zamknięty w styczniu 2016.

Jak już pisaliśmy, dotyczy on budowy biur, hangarów i innych obiektów, w których marynarze US Navy, obsługujący bazę, będą pracować i żyć. Jak informował korpus inżynierów US Army, strona amerykańska na ten cel zamierza przeznaczyć kwotę od 25 do 100 mln dolarów. Również ta umowa zostanie podpisana z jedną dużą firmą. To z nią o ewentualnych zleceniach mogą rozmawiać mniejsi, w tym miejscowi podwykonawcy. Ci ostatni pytają redakcję „Głosu”, gdzie i jak szukać informacji na ten temat.

Za biurem prasowym US Army Corps of Engineers podpowiadamy: o możliwościach współpracy z AMEC Programs należy rozmawiać z Jeffreyem-Micha elem Kane’em. Kontakt tel. to +1 770 360 0590. Można także wysłać e-mail na adres: [email protected]. Natomiast firmy zainteresowane podwykonawstwem przy drugim zamówieniu powinny monitorować stronę amerykańskiego urzędu zamówień publicznych, gdzie wkrótce pojawią się informacje o zwycięzcy przetargu.

Kontakt
Jeffrey-Michael Kane
Office of Contracts & Compliance
Mobile +1 770.359.8500
Office +1 770.360.0590
[email protected]
http://www.gp24.pl/serwisy/tarcza-a...yrakietowa-startuje-i-sie-kontaktuje,9885418/

W artukule jest jeszcze wizka lotniska. Z tego co widzę, znalazło się chyba miejsce na boisko do baseballa ;)

 

·
Registered
Joined
·
177 Posts
Może trochę OT
Na rogu Kosynierów i Hubalczyków ruszyła budowa mieszkań dla amerykanów którzy będą służyć w bazie.
 

·
Registered
Joined
·
12,537 Posts
Wojewoda Pomorski w Gdańsku działając na podstawie art. 49 i art. 61 Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23 t.j.) i art. 53, ustawy z dnia 27 marca 2003 r. – O planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r., poz. 778 t.j. )

z a w i a d a m i a,

że w dniu 26 lipca 2016 r. na wniosek Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni, została wydana decyzja nr 8/2016 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego pn.:

„Przebudowa budynku koszarowego nr 14 wraz ze zmiana sposobu użytkowania na budynek wielofunkcyjny w kompleksie wojskowym w Redzikowie wraz z budową przyłączy i zewnętrznych instalacji podziemnych: wodnych, elektroenergetycznych, cieplnych, kanalizacji sanitarnej, deszczowej i teletechnicznej, a także z budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych, miejsc postojowych i ciągów pieszych”
na dz. nr 43/42 obr. 21 Redzikowo, gm. Słupsk, w granicach terenu zamkniętego
http://www.gdansk.uw.gov.pl/obwiesz...yjny-w-kompleksie-wojskowym-w-redzikowie-spra
 

·
Registered
Joined
·
1,356 Posts
To jest chyba najważniejsza inwestycja w naszym kraju pod względem bezpieczeństwa nukleanrego, a jej zainteresowanie jest tak znikome jak budowa nowej biedronki w mieście do 100k mieszkańców (jak nie mniejsze).
 

·
Registered
Joined
·
1,152 Posts
Ciężko pisać cokolwiek na temat tej inwestycji, nie mówiąc już o jakichkolwiek zdjęciach. Nowe ogrodzenie stoi, żołnierze Batalionu Bazy w Redzikowie oraz pracownicy ochrony stoją przy wejściu na teren bazy, Amerykanie się kręcą i szukają mieszkań w Słupsku. Na terenie lotniska trwają pracę, raczej nie polecałbym kręcenia się w okolicy z aparatem ;)
 

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,878 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Turcy budują tarczę antyrakietową w Redzikowie i mają problem

Turecka firma budująca obiekty zaplecza socjalnego tarczy antyrakietowej ma problemy z rekrutacją pracowników. Polacy nie chcą pracować za najniższą krajową.


Poszukiwani są pracownicy do budowy zaplecza socjalnego amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Praca jest od zaraz, ale chętnych brak.

- Zatrudnimy co najmniej 50 robotników budowlanych. Niepotrzebne jest żadne doświadczenie ani wykształcenie. Wystarczą chęci do pracy - mówi Kamil Kocay, dyrektor administracyjny tureckiej firmy Zafer Taahhut Insaat Ve Ticaret Anonim Sirketi.

To duża firma z siedzibą w Ankarze, stolicy Turcji, która wygrała przetarg na budowę całego zaplecza socjalnego wojskowego obiektu: biur, hangarów, punktu medycznego, straży pożarnej i innych obiektów, w których marynarze US Navy, obsługujący bazę, będą pracować i mieszkać.

Kamil Kocay, z pochodzenia Turek, jest zaskoczony, że ludzie nie chcą pracować. - Ściągnęliśmy naszych z Turcji, bo musieliśmy już zacząć - mówi.

Najpierw firma Zafer Taahhut Insaat Ve Ticaret Anonim Sirketi poszukiwała trzech inżynierów: budowy, geologii i środowiska. Ogłoszenia ukazały się na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku. Inżynierowie już się znaleźli. Wciąż jednak brakuje robotników budowlanych.

Pracodawca informuje w ogłoszeniu, że gwarantuje umowę o pracę na czas określony w godz. 7-17 z możliwością wypracowania nadgodzin. Proponowana stawka brutto to 1850 zł.

- Jeśli pracodawca proponuje najniższą krajową, to trudno będzie mu znaleźć pracowników - mówi Marcin Horbowy, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku.

Z kolei Kamil Kocay, zaznacza jednak, że tak tylko podał w ogłoszeniu. - Jesteśmy w stanie dać 1600 zł na rękę, a jeśli zbierze się grupa 25 pracowników ze Słupska, to zapewnimy także transport - zapewnia.

Pracownicy podpiszą umowy na pół roku. Praca jest od zaraz. - Musieliśmy już zacząć, aby wyrobić się w terminie, dlatego ściągnęliśmy do pracy naszych ludzi z Turcji. Mieszkają w hotelu - mówi Kocay. W tej chwili przy budowie zaplecza socjalnego amerykańskiej bazy pracuje 30 Turków.

Przypomnijmy, że głównym wykonawcą kluczowej, wojskowej infrastruktury bazy jest amerykańska firma Amec Programs Inc. To dla niej pracuje wielu polskich i lokalnych podwykonawców. Z kolei firma Zafer Taahhut Insaat Ve Ticaret Anonim Sirketi wygrała przetarg na budowę całego zaplecza socjalnego. Niemal identyczne budowała przy podobnym obiekcie w Rumunii.
Przypomnijmy, że baza antyrakietowa w rumuńskim Deveselu już działa. Turecka firma podpisała wiele kontraktów z Korpusem Inżynieryjnym Armii Stanów Zjednoczonych.

- Wykonywaliśmy wiele obiektów wojskowych dla Amerykanów, m.in. w Afganistanie, w tej chwili budujemy siedzibę Ambasady Amerykańskiej w Papule Nowej Gwinei - mówi Kamil Kocay.
http://www.gp24.pl/strefa-biznesu/w...kietowa-w-redzikowie-i-maja-problem,10540948/
 

·
Registered
Joined
·
607 Posts
Mam w rodzinie pracowników budowlanych i 1,6 tys, na rękę to nawet nie jest połowa tego, co zarabiają. Turcy się przeliczyli.
 

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,878 Posts
Discussion Starter · #17 ·
11 października 2016

Pierwsza oficjalna wizyta amerykańskiego dowódcy w Redzikowie

Polski dowódca batalionu oraz amerykański dowódca Navy Support Facility (NSF) podpisali we wtorek dokumenty określające procedury wzajemnego funkcjonowania przez obie strony w Redzikowie.


Wizyta amerykańskiego dowódcy w miejscu tymczasowego stacjonowania jednostki dała możliwość dokładnego zapoznania z dowództwem i sztabem batalionu ochrony bazy w Redzikowie, warunkami codziennej pracy i realizacji etatowych zadań. Jej głównym celem było jednak podpisanie przez płk. Witolda Bartoszka i capt (U.S. Navy) Chrisa Landisa następnych „Stałych Procedur Operacyjnych” (SOP). Są one efektem wdrażania w życie poszczególnych porozumień wykonawczych do umowy pomiędzy rządami RP a USA o budowie instalacji amerykańskiego systemu obrony przed rakietami balistycznymi.
http://www.gp24.pl/serwisy/tarcza-a...amerykanskiego-dowodcy-w-redzikowie,10728634/18 października 2016

Mostostal z kontraktem na 20 mln zł w Redzikowie

Na zlecenie Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni Mostostal Warszawa zrealizuje nowy kontrakt dla jednostki wojskowej w Redzikowie. Oficjalnie zawarcie umowy odbyło się w dniu 17 października.


W ramach podpisanej umowy Mostostal Warszawa dokona modernizacji budynku nr 20 na potrzeby 6 Wojskowego Oddziału Gospodarczego oraz jednostki wojskowej w Redzikowie.

Obecnie obiekt nie jest użytkowany. Składa się z dwóch 3-kondygnacyjnych części o przeznaczeniu hotelowym, sztabowo-biurowym ze stołówką. Po przebudowie i ukończeniu wszystkich robót budowlano-instalacyjnych budynek będzie w pełni przystosowany do pełnienia tych funkcji.

Zakres prac obejmuje wykonanie nowej elewacji budynków, wymianę pokrycia dachowego, remont istniejących pomieszczeń, montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej oraz dostawę wyposażenia. Oprócz tego inwestycja zakłada zagospodarowanie terenu przyległego do budynku, w tym wyburzenie budynków nr 21 i 22, budowę parkingów i nawierzchni utwardzonych, wiaty na śmieci obudowy ażurowej na agregaty chłodnicze, wycinkę drzew oraz przebudowę przyłączy.

W przypadku zleceń realizowanych na potrzeby wojska wykonawca musi spełniać wyśrubowane kryteria. Nie każda firma może przystąpić do takiego przetargu. Należy posiadać odpowiednie uprawnienia i certyfikację i takie właśnie posiada Mostostal Warszawa. Oddział Północny już wcześniej realizował podobne inwestycje. W ostatnich latach wystąpiliśmy w roli generalnego wykonawcy przy przebudowie hali sportowej oraz basenów w ośrodku wojskowym w Mrągowie oraz przy budowie budynków garażowych z placami manewrowymi w jednostce wojskowej w Braniewie. Zadanie w Redzikowie stanowi jednak najbardziej prestiżową realizację ze względu na znaczenie obronne tamtejszej jednostki – powiedział Maciej Sasak, Dyrektor Oddziału Północnego.

Kompleks wojskowy w Redzikowie został uznany za priorytetowy obszar dla Polskich Sił Zbrojnych. Funkcjonująca tam jednostka wojskowa jest z kolei uznawana za strategiczną formację żołnierską dla obronności kraju i dalszego rozwoju polskich sił obronnych. Placówka podlega stałej modernizacji celem dostosowywania do obowiązujących wymogów wojskowych.
http://www.gp24.pl/serwisy/tarcza-a...ontraktem-na-20-mln-zl-w-redzikowie,10756448/
 

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,878 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Ważne uroczystości na terenie bazy w Redzikowie

Dwie ważne uroczystości odbyły się w środę w Redzikowie. Oficjalnie ustanowiona została baza amerykańska, a polski Batalion Ochrony Bazy otrzymał swój sztandar


Sztandar przekazali rodzice chrzestni chorągwi - słupska posłanka Prawa i Sprawiedliwości Jolanta Szczypińska oraz były dowódca 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z Redzikowa pułkownik Franciszek Klimczuk. Sztandar w imieniu prezydenta RP wręczył Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych generał brygady Dariusz Łukowski. W imieniu jednostki sztandar przyjął dowódca Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie pułkownik Witold Bartoszek.

Dowódcą amerykańskiej części bazy w Redzikowie został kapitan Rick Gilbert, który jest w naszym kraju od pięciu dni. Pilnie uczy się jednak języka polskiego i zna już kilka podstawowych zwrotów. W polsko-amerykańskiej uroczystości wzięli udział wysocy rangą przedstawiciele 6. Floty USA. To jej i jej dowództwu w Neapolu podlega baza w Redzikowie. Stronę polską reprezentowali przedstawiciele prezydenta RP, Ministerstwa Obrony Narodowej, armii oraz samorządu z regionu słupskiego.

Przypomnijmy, że w maju tego roku odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy bazy pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Symboliczne wbicie szpadli wykonało ośmiu członków polskiej i amerykańskiej delegacji. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda, minister MON Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz przedstawiciele administracji USA z zastępcą sekretarza obrony Robertem Workiem.

(...)
http://www.gp24.pl/serwisy/tarcza-a...a-terenie-bazy-w-redzikowie-zdjecia,11520410/
 

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,878 Posts
Discussion Starter · #20 · (Edited)
Doszły nowe zdjęcia na Googlach, z nie wiem kiedy ;) Pasek podaje dzisiejszą datę ;)

EDIT: Już wiem, 26.09.2016, miesiąc później jak zdjęcia z postu powyżej.

 
1 - 20 of 29 Posts
Top