Skyscraper City Forum banner
3301 - 3320 of 3527 Posts

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
Joined
·
17,130 Posts
Człowieku, w jakiej rzeczywistości Ty żyjesz?! :nuts: Piszesz tak jakby panował jakiś wszechobecny zabytkowiczowski terror, tymczasem sytuacja jest zgoła odwrotna: wszędzie obowiązuje kapitalistyczna wolnoamerykanka, a w nielicznych obszarach chronionych egzekwuje się rygorystyczny wenecjanizm. Ile miałeś w Warszawie w ciągu ostatnich 10 lat rekonstrukcji, a ile zupełnie nowych inwestycji w obszarach zabytkowych? "Architektom zabrania się projektować w stylach współczesnych" - NO JA NIE MOGĘ, DOWCIP MIESIĄCA :lol::nuts: Kolego, chyba poddali Cię hibernacji w szczytowym okresie socrealizmu i dopiero się przebudziłeś i nawet nie zdążyłeś wyjrzeć za okno. Chyba, że owym "terrorem" jest dla Ciebie to, że kilkoro absolutnie niedecyzyjnych nerdów sobie narzeka na forum. Tak boicie się utraty swojego monopolu, że chcecie im zabronić nawet tego?
Nie interesuje mnie co się buduje, a co nie. Interesuje mnie wypowiedź do której się*odnoszę. I wiele innych w tym wątku (tak, do wypowiedzi nerdów). Ja rozumiem, że niektórzy mają fetysz rekonstrukcji, czy historyzmu. Tylko, że to jest właśnie fetysz. Co do zasady stawia się*budynki współczesne. Czasami jak ktoś ma fantazję to nowoczesne, wyprzedzające modę i trendy (bo taka też jest tendencja, że ludzie lubią wybiegać w przód). Tak się*budowało i od takiej zabudowy trzeba zacząć. A nie od historyzmu, rekonstrukcji. To jest jakaś fanaberia (czasami słuszna). I trzeba to traktować jako fanaberię. Jak czytam, że budowanie współcześnie traktuje się*jako zarzut i wymaga się*rekonstrukcji, historycyzmu, to mi wykręca kiszki. Budowanie według współczesnych trendów nie może być żadnym zarzutem! To jest standard. Czy komuś się to podoba czy nie. Nawet jak ktoś woli historyzm, czy rekonstrukcję, to musi uznać pierwszeństwo zabudowy współczesnej. Tak jak ludzie wybierają najpierw samochody współczesne, a tylko niektórzy zabytkowe. Nie wymagajmy, by pierwszym wyborem była Syrena 105. Pierwszym wyborem będzie Skoda Fabia. Ale dla niektórych to będzie skandal.

O to mi chodzi. Że wiele osób tu udzielających się stawia rekonstrukcję na pierwszym miejscu i nie uznaje tego, że tak się*obecnie nie buduje. Tak buduje się*obecnie w bardzo niewielkim stopniu. I nie będzie to nigdy większy procent. Największym procentem będzie zawsze zabudowa współczesna, w każdym miejscu. I warto to sobie przyswoić, a nie wkurzać, się*na to, że ktoś we współczesny sposób interpretuje jakąś zabudowę. Bo to nie ma co się*wkurzać i obrażać projektantów, bo to co robią to jest normalny sposób projektowania. Nienormalnym (bez nacechowania negatywnego) jest projektowanie w stylach przeszłych.

A i jeszcze jedno. OIDP to w Warszawie nie odbudowano od 40 lat nic. A i wcześniej były nieliczne przypadki. Chyba, że patrzymy tylko na elewację. To wtedy może trochę więcej.
 

·
tararam!
Joined
·
3,611 Posts
Wielkich akcji? nie żartuj, obecnie w Polsce rekonstruuje się pojedyncze zabytki.
Chyba, że masz na myśli Niemcy, tam rzeczywiście jest to jakoś zaplanowane i wykonane ze sporym rozmachem (ale i pragmatyzmem w kwestiach drugorzędnych) i realizacje z Drezna, Berlina, Frankfurtu i paru innych miast mogą budzić podziw u zwolenników i niechęć u przeciwników rekonstrukcji.
No owszem, Niemcy mają w tym względzie do nas pół wieku opóźnienia...

A co do ideologii..
To była kwestia ideologiczna, czasem nawet bardzo, ale kiedyś... dzisiaj chyba tylko w dyskusjach na takim forum jak to.
A w rzeczywistości to bardziej pragmatyzm, dochody z turystyki (chociażby odbudowa Dubrownika po bombardowaniach), odtwarzanie symboli (odbudowa mostu w Mostarze), czy powracanie do własnej historii w przypadku bogatych Niemiec (stać ich).
Zaciekłe spory o kartę wenecką, autentyczność (lub nie) i temu podobne, to dziś bardziej domena pryszczatych studentów i kilku stetryczałych profesorów.
Obawiam się, że przeczysz samemu sobie. Jeśli rekonstrukcja to odtwarzanie budowli-symboli i budowa narracji historycznej, jeśli dokonuje się jej dlatego, że jakieś budowle były symbolami tożsamości społeczeństwa albo pomnikami tej historii, o której trzeba przypominać – robi się to właśnie z powodów ideologicznych. Nie inaczej.
 

·
the city
Joined
·
3,210 Posts
No owszem, Niemcy mają w tym względzie do nas pół wieku opóźnienia...
Mają, ale nadrabiają i dzieje się to teraz, a nie za Piasta Kołodzieja (pardon - Józefa Wissarionowicza).
A my jak ci gawędziarze "panie dziejku" mamy ciągle opowiadać o osiągnięciach z epoki dinozaurów. :D

Obawiam się, że przeczysz samemu sobie. Jeśli rekonstrukcja to odtwarzanie budowli-symboli i budowa narracji historycznej, jeśli dokonuje się jej dlatego, że jakieś budowle były symbolami tożsamości społeczeństwa albo pomnikami tej historii, o której trzeba przypominać – robi się to właśnie z powodów ideologicznych. Nie inaczej.
Pusta retoryka...
Na symbolach i historycznej tożsamości dzisiaj się nieźle zarabia (jeśli byłeś w Mostarze lub Dreźnie dobrze wiesz o czym mówię...)
A kilka argumentów "wyższego rzędu" doskonale pomaga w otrzymywaniu funduszy z budżetu i dotacji z EU.
Taka to "bla bla " ideologia :D
 

·
Registered
Joined
·
1,184 Posts

Odbudują pałac. W środku będzie czterogwiazdkowy hotel

Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni, która zamierza odbudować XVII-wieczny Pałac Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, przygotowuje obecnie dokumentację techniczną. Sam prezes fundacji nie chce zdradzać wielu informacji. Więcej do powiedzenia mają władze miasta.


Wiadomo jedynie, że obiekt ma być czterogwiazdkowym hotelem z ok. 100 pokojami. – Prace nad odbudową przebiegają zgodnie z wcześniejszymi założeniami – informuje Maciej Bąk, prezes gdyńskiej fundacji, w radzie której zasiada m.in. twórca SKOK senator Grzegorz Bierecki. I to senator Bierecki w kwietniu rozmowie z nami powiedział że „środki na odbudowę są gromadzone. A skomplikowane sprawy związane z ochroną konserwatorską terenu wydłużają terminy”.

Przypomnijmy, że miasto we wrześniu 2015 roku podpisało list intencyjny w tej sprawie z fundacją Fundusz Rewitalizacji. Pałac miałby stanąć w Parku Radziwiłłowskim w miejscu dawnej rezydencji magnackiej Radziwiłłów. – Koncepcja, którą przygotowała fundacja okazała się bardzo ciekawa. Była konsultowana z konserwatorem zabytków. Teraz fundacja przystąpiła do przygotowania dokumentacji technicznej, tak aby założenie pałacowe spełniało warunki obiektu hotelowego – mówi Adam Chodziński, zastępca prezydenta Białej Podlaskiej.

Do uzgodnienia pozostaje sprawa przekazania miejskiego gruntu pod inwestycję. – Wykluczamy możliwość sprzedaży gruntu. Będziemy natomiast poszukiwać formy prawnej aby inwestor mógł ten grunt od miasta wydzierżawić. Chodzi o to, aby inwestorowi zwrócił się poniesiony nakład, a później aby pałac służył miastu i pozostał w zasobach miejskich. Do ustalenia pozostaje m.in. długość dzierżawy – tłumaczy zastępca prezydenta.

Władze miasta chcą tę kwestię przedyskutować z prawnikami, urzędnikami i radnymi. – Zależy nam, aby obiekt był dostępny dla mieszkańców, to znaczy, by nie był odgrodzony, tak aby każdy mógł wejść do środka i go obejrzeć – zaznacza Chodziński i dodaje, że miasto nie będzie uczestniczyć finansowo w odbudowie obiektu. A inwestycję szacuje się na 40-50 mln zł. – Gdy inwestor zgromadzi pełną dokumentację techniczną uzgodnioną z miastem i konserwatorem zabytków, będzie miał środki na inwestycję, to będziemy o tym szeroko dyskutować – zapewnia zastępca prezydenta.

Temat odbudowy pałacu Radziwiłłów pojawił się ostatnio podczas posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu rady miasta. Radny Kamil Paszkowski, jednocześnie dyrektor biura senatora Grzegorza Biereckiego, zdradził wówczas, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to obiekt mógłby być gotowy w 2019 roku. W lipcu ma upublicznić więcej informacji na temat inwestycji.
http://www.dziennikwschodni.pl/bial...dzie-czterogwiazdkowy-hotel,n,1000200590.html
 

·
Registered
Joined
·
2,377 Posts
^^ temat jest już wałkowany od kilku lat. Ostatnio stanęło na tym, że miejski konserwator zabytków nie chciał się zgodzić na dodatkowe piętro budynku. Tym razem, temat zapewne wrócił przed wyborami samorządowymi, żeby ciemny lud mógł kupić ten bullshit Biereckiego.
 

·
Registered
Joined
·
1,274 Posts
Interesuje mnie wypowiedź do której się*odnoszę. I wiele innych w tym wątku (tak, do wypowiedzi nerdów). Ja rozumiem, że niektórzy mają fetysz rekonstrukcji, czy historyzmu. Tylko, że to jest właśnie fetysz.
Wygląda jakby Wasza dyskusja odnosiła się do konkretnego projektu szklanej kolumnady w Pałacu Saskim. W tym przypadku muszę się przyznać, że również należę do osób, które mają duży problem z niezdrowym fetyszem nowoczesności, w którym jakieś wybujałe ego nakazuje na siłę ulepszać coś co poprawy wcale nie potrzebuje.

Co do zasady stawia się*budynki współczesne. Czasami jak ktoś ma fantazję to nowoczesne, wyprzedzające modę i trendy (bo taka też jest tendencja, że ludzie lubią wybiegać w przód).
Warszawa jest dość duża i całkiem sporo się w niej buduje, jak przyglądam warszawskie inwestycje, to niektóre projekty są lepsze inne gorsze, ale przytłaczająca większość z nich raczej na jakąś wybitną innowacyjność się nie łapie. Skoro tamte nie wybiegają w przód to skąd wniosek, że nowy projekt zamiast rekonstrukcji nagle wyskoczy z wybitnością. To kwestia jakiegoś pola energetycznego w starszych częściach miasta czy co ;-).

Tak się*budowało i od takiej zabudowy trzeba zacząć.
Wracając do Pałacu Saskiego – na początek postawimy tam nowoczesny szukany kloc, aby następnie ze zdumieniem odkryć, że dziesiątki podobnych stoją na Służewcu i jeden więcej żadnej wartości dodanej nie wnosi.

Budowanie według współczesnych trendów nie może być żadnym zarzutem!
Dla mnie może i mam konkretny przykład – Wyspa Spichlerzów w Gdańsku. Proponowana zabudowa zupełnie mnie nie przekonuje, ani to oparte na rekonstrukcji co by nadało charakteru miejscu, ani to wartościowa nowa zabudowa o wybitnej architekturze. Zaprojektowane budynki łapią się pod hasło „współczesne trendy”, a mimo to jak na taką lokalizację to ciągle za mało.

Nie wymagajmy, by pierwszym wyborem była Syrena 105. Pierwszym wyborem będzie Skoda Fabia.
Ciekawy przykład, bo pomimo wszystkich wad przestarzałej konstrukcji zawsze znajdzie się ktoś pokocha Syrenkę, zaś Fabię bierze się ze względów użytkowych, nie emocji. Pamiętajmy że architektura ciągle pozostaje działem sztuki, a nie samymi maszynkami do mieszkania.
Mam wrażenie, że niektórzy w ramach rekonstrukcji/historycyzmu rozumieją wiernie odtwarzać
nawet zewnętrzne wychodki. Owszem możemy iść drogą Château de Guédelon, ale to będzie eksperyment, a nie sposób na rozwiązanie problemów mieszkaniowych. Z drugie strony mamy choćby 520 Park Avenue w NY i nie sądzę aby tam ktokolwiek rezygnował z współczesnych udogodnień.

I nie będzie to nigdy większy procent. Największym procentem będzie zawsze zabudowa współczesna, w każdym miejscu.
Oczywiści, że rekonstrukcja jest promilem inwestycji i zawsze pozostanie, choćby dlatego, że nie gwałtowna urbanizacja jest świeżym procesem i nawet blokowiska to pierwsza generacja zabudowy. Z tego również powodu należą do zwolenników rekonstrukcji, bo odzyskujemy te kilka wartościowych obiektów, szczególnie w kontekście jak je wcześniej straciliśmy, a nowa tkanka nie cierpi bo wolnego miejsca dla niej mamy w nadmiarze.

Bo to nie ma co się*wkurzać i obrażać projektantów, bo to co robią to jest normalny sposób projektowania.
Czasami wszystko sprowadza się do „you had one job” - projektancie szanuj jedynie to ca dostałeś i kiedy zaczyna on wydziwiać choć nikt tego nie potrzebuje to jest powód do złości, tylko po naszej stronie.

Nienormalnym (bez nacechowania negatywnego) jest projektowanie w stylach przeszłych.
Taki renesans z dumą obnosi się ze swoimi nawiązaniami do stylów antycznych. Nazywanie nienormalnym jeden z najlepszych okresów sztuki europejskiej jest trochę dziwne. Ogólnie to cała historia sztuki polega naprzemiennym odkrywaniu przeszłości i poszukiwani nowości. Zapewniam Was, że przyjdzie czas, że ludzie będą zastanawiali się jakie to bezguście ta prosta szklana ścian, barany nawet gzymsu nie dali. Może kiedyś na FPW będą dyskutować czy należy rekonstruować Rondo1.
 

·
lilium inter spinas
Joined
·
2,464 Posts
nie rozumiem zazdrosci zamku berlinskiego w sensie rekonstrukcji. W Warszawie - żaden beton, piwnice oryginalne, prawdziwe ceglane sklepienie nad parterem i prawie kompletnie zrekonstruowane wnętrza na piano nobile, składające się w dużej mierze z elementów oryginalnych. W Berlinie - nic z tego. Rekonstrukcja wnętrz, oprócz jednej klatki schodowej, nawet nie będzie możliwa z powodów technicznych. Po za tym z oryginalnych wnętrz zachowało się prawie nic. Sklepienie zostanie zrekonstruowane w przejsciach bramnych, tylko nie murowane a raczej "po poznańsku".

W sensie czystej architekturalnej jednak rozumiem zazdrosć :)
 

·
Moderator
Joined
·
10,328 Posts
Wygląda jak sztukateria ze sztucznego kamienia. Znam jedną współczesną rekonstrukcję, gdzie zastosowano taki sztuczny piaskowiec i wygląda to bardzo podobnie. Negatywny odbiór wzmacnia jeszcze słabe dopasowanie elementów - szerokie przerwy między fragmentami dekoracji w losowych miejscach. Jak klocki lego. Plastik fantastik.
 

·
lilium inter spinas
Joined
·
2,464 Posts
^^ jeszcze nie jest gotowe. Nie wiem czy na końcu jeszcze dodają trochę cementu w przerwami; zrobili to przynajmniej na elewacji wschodniej, tej współczesnej.
Znam dużo przypadków gdzie stosowano sztuczny kamień; tu na pewno nie.
Tu możesz czytać jak to zrobią. Kiepski angielski ale czytelny :)

(...) piece for piece, the sculptors have been shaping the decorative elements – some of them colossal – of the Baroque facade and casting them in plaster. This includes the models for the entire facade, the eagles from the mezzanine level, and an abundance of consoles, cartouches and capitals. In a final step, the plaster casts are carved in sandstone using the time-honoured hammer and pointwork technique. Some of the larger heraldic cartouches have been produced in the sculptors’ own studios.

For the modelling, traditional craftsmanship is being aided by high-tech processes and materials. For example, sections of the surviving entrance Portal IV, which had been integrated into the nearby Staatsratsgebäude, were duplicated as a model for the sculptors by means of 3D printing.
 
3301 - 3320 of 3527 Posts
Top