SkyscraperCity banner

1761 - 1780 of 1867 Posts

·
Registered
1,951 Posts
scuzati-mi ignoranta, dar eu nu inteleg ce fac acolo. Aia e zgura, da ? nu are rezistenta sau ceva similar, deci, cum s-ar putea face fundatii in acel material, care este, in esență, nisip, turnat peste ceea ce este, in esenta, nămol de 2-3 metri adancime...

·
Registered
1,406 Posts
Speram ca n-au de gând sa bage chiriași fără măcar sa fie pusa sticla mai sus.
Acolo ar fi trebuit sa vina Kika, care a fost cumpărată de alții Jimmy (nu știu numele exact), se pare ca au renuntat

·
Registered
228 Posts
Sunt curios daca acea fata de sticla e cumpărată de la qfort 😛
Era un articol pus aici și scria ceva și de hervis ..probabil în clădirea asta o sa vina

·
Registered
1,921 Posts
Nu îmi dau seama, care este acel teren de la regia de tutun despre care vorbiți ca amplasament Kaufland?

·
Registered
376 Posts
Progresul este semnificativ in ultimele zile.
Am marcat cu acea sageata un posibil drum. Din ce observai parea ca insista pe locul acela si ca oricum este peste nivelul a ceea ce au "lucrat" pana acum cu zeci de cm. In plus pareau ca taseaza mai bine.
A vazut cineva proiectul? Poate ne dam seama cum ar veni pozitionate cladirile si drumurile/aleile.

1018494

·
Registered
1,406 Posts
1018543

Asta e tot ce avem, ma rog, e suficien sa ne dam seama cum o sa fie. Cam ca Baneasa sau Polus Cluj, acestea au mare succes, personal si mie mi se par mai bune acestea pe un etaj, doua decat cele pe mai multe etaje. Acolo unde ai marcat tu o sa fie Dedeman

·
Registered
696 Posts
De ce ti se par mai bune astea pe un etaj? Personal, cred ca e mai ok pe 2-3 etaje. Prefer sa nu ma plimb printr-un mall pana la un anumit magazin ca prin IKEA/Jumbo. Asa, ma duc direct la etajul x, care are deja o suprafata mult mai mica.
Un mall cu etaje mai multe poate oferi si o terasa pe acoperis.. De acord, aici nu ar fi neaparat vreo priveliste, dar in general e o idee mai buna.
Eu nu am fost foarte multumit de ideea de mall in zona asta si pentru ca terenul nu cred ca le permite decat parcare afara.
Daca mai include si hypermarket (nu stiu daca e in proiect), nu-mi place sa vada carucioare plimbandu-se prin mall.

·
Registered
1,406 Posts
Mai bune, gen mai atractive, daca te uiti la mercur afacerile incep sa scada cum urci cate un etaj, aparent asa ne place noua romanilor, un hypermarket mare, magazine la parter si food zone+ cinema la et 1. Park lake care mi se pare cel mai frumos mall din Romania, intr-o zona perfecta, legat de parc etc nu rupe norma pt ca e foarte incurcat cu hypermarketul la subsol, in comparatie cu Afi care daca n-ar avea globul ala central pentru mine ar fi fix Electro.

Da si mall-ul asta are carrefour prevazut ca altfel era gol

·
Take a rest in Bucharest
8,557 Posts
Mai bune, gen mai atractive, daca te uiti la mercur afacerile incep sa scada cum urci cate un etaj, aparent asa ne place noua romanilor, un hypermarket mare, magazine la parter si food zone+ cinema la et 1. Park lake care mi se pare cel mai frumos mall din Romania, intr-o zona perfecta, legat de parc etc nu rupe norma pt ca e foarte incurcat cu hypermarketul la subsol, in comparatie cu Afi care daca n-ar avea globul ala central pentru mine ar fi fix Electro.

Da si mall-ul asta are carrefour prevazut ca altfel era gol
Nu mi se pare relevant numărul de etaje. Mega Mall are 4 etaje și sunt pline toate. La fel e și cu Promenada din București. La Mercur nu văd ce aglomerație să fie la acel cinema, din câte am înțeles nu e OK pentru că nu e Cinema City.

• Like
Reactions: andreicukapp

·
Registered
1,317 Posts
Si Iulius Town din Timisoara are mai multe etaje, nu stiu cate ca m-am pierdut si pe alocuri urci catre mai multe, din zona foorcourt pare ca are doar doua...

Mercurul e in fail datorita lipsei locurilor de parcare si lipsei de spatiu insemnat intr-un singur loc.

Parklake mi se pare si mie cel mai bine realizat mall din tara, cel putin ca si concept.

Mie Polus Cluj (vivo) nu imi place. Mergi foarte mult dintr-o parte in alta si nu ai spatii de relax, promenada.

·
Registered
1,921 Posts
Si Palas Iasi e tot pe 2 etaje si mult mai placut decat Iulius Tudor. E o senzatie de spatiu mai buna...La fel si Iulius Timisoara...groaznic de claustrofobic, m-am pierdut de fiecare data...Observ o evolutie a designului de Mall, avem acestea din perioada 2005 (Iulius Iasi, Cluj, Timisoara, Bucuresti Mall) practic prima generatie pe stil american si urmatoarele din 2015 incoace pe dezvoltare pe orizontala cu spatii largi deschise (Palas, Afi etc)

·
Registered
1,406 Posts
1761 - 1780 of 1867 Posts