Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 205 Posts

·
Registered
3,730 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Za skorasnjeg puta. Imao sam prakticno sam tri i po sata da obidjem grad sa aparatom, a vreme je bilo nikad ruznije, tmurno i maglovito ...

Skoncentrisao sam se na sam centar grada pre svega ono sto je sacuvano od svih katastrofa koje su ga snasle: zemljotresi, bombardovanje i naravno Causesku ciju sam zaostavsinu elegantno izignorisao ( osim jedne slike ili dve).

Juzni obod centra tipicne stambene zgrade... idemo ka parlamentu

hotel Marriot izgradjen u soc realisticnom stilu da se uklopi sa okolinom

ove je prakticno ulaz u samo jezgro grada na pocetku mosta preko reke Dambovita gde su ove dve karakteristicne zgrade

zgrade uz obalu reke

palata pravde, takodje uz obalu

ovde je grad prakticno presecen Causeskovim bulevarom

nisam prelazio bulevar i evo vracamo se u predratni Bukurest

Ruska crkva

ulice u centru

simpaticne crkve, iako ih je dosta sruseno i dalje se nalaze na svakom uglu u gradu....

·
Registered
3,730 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Trg koji se rekonstruise

u pozadini je sediste Univerziteta

Dalje ka centru...

ovde se priblizavamo onome sto postaje pesacka zona Bukuresta

i ovako pocrnela je prelepa, Bukurest je imao intezivni razvoj tokom 1930ih i otuda mnogo sjajnih primera arhitekture tog doba

Stari tip trznih centara

·
Registered
3,730 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Narodna banka, nova zgrada

ovde se desno vidi krilo stare zgrade banke

generalno urbani mobilijar je u ocajnom stanju, ali u ovom delu grada pocelo je poplocavanje ulica i ostali prateci radovi..

·
Registered
3,730 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Fasade vise/manje.. naravno mnoge su odavno zrele za obnovu...
Arhitektura Bukuresta je takva da su sve zgrade originalno bele, sivkaste, bez.. pa ne ocekujte neko sarenilo...

Mnogo veci problem je ocajno stanje plocnika , ulice pune rupa u samom centru, zardjale bandere sa kojih vise kablovi....
Tu stvarno nisu nista ulagali.... osim ove nove pesacke zone u centru koju pocinju da razvijaju

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,938 Posts
Bukurešt je kopirao Pariz pa je tako i dobio nadimak Istočni Pariz, tako da to je ta neka boja fasade kao i tamo. Pariz iako nije šaren kao Tirana, ipak nije siv grad kao Bukurešt jer se fasade stalno održavaju.

Ne znam kako je tamo, da bih poredio sa Beogradom, ali sa slika deluje da je drastično lepši od Sofije.

·
Registered
3,730 Posts
Discussion Starter · #8 ·

Kao sto rekoh ovakvih crkvica ima na svakom drugom uglu, bas karakteristicno bukurestanski..

Nadam se da planiraju da ovu ulicu pretvore u pesacku

detalj fasade sa crkvice sa gornje slike levo

na kraju ulice izbijamo na ovu lepu palatu

Bukurest je ranije bio poznat kao mali Pariz ili Pariz istoka... i zaista ima dosta tipicne pariske arhitekture ( Beaux art skola), dosta razlicito od Sofije koja je furala centraloevropski AU stil ili Beograda koji je mix ta dva... ( kad su pitanju prvobitni uzori u urbanizaciji ta tri grada)

Pariz ili Bukurest?

idemo dalje

zanimljiva stambena zgrada u nacionalnom rumunskom stilu

ova fotka ko da je snimljena negde u Beogradu :D

pomenuh vec problem kablova. Grad je tolerisao da svaki provajder kaci zice gde i kako hoce i na kraju je doslo do toga da ovakvi prizori nisu uopste retkost u najstrozijem centru grada

idemo dalje

ova zgrada mi se jako dopala

·
Registered
3,730 Posts
Discussion Starter · #9 ·
....

Ne znam kako je tamo, da bih poredio sa Beogradom, ali sa slika deluje da je drastično lepši od Sofije.
Iskreno mislim da je Bukurest najpodcenjeniji grad u regionu i glupo je sto ga svi identifikuju sa Causeskom i onim sto je on radio. To je bio grad koji se intenzivno razvijao u periodu pre drugog sv rata... Ima raskosne javne zgrade i palate..
Dobar deo centra je sacuvan i kad bi se renovirao izgledao bi sjajno. I da, definitivno je lepsi od Sofije...

nastavak naravno sledi....

·
Registered
Pomerač metroa
15,594 Posts
Ovo obecava!Zaista izgleda obecavajuce u odnosu na Sofiju i Beograd.Razumem da ne moze prici Budimpesti,ali se vidi taj predratni uzlet.

Ocekujem nastavak reportaze.

P.S.Nadam se da si se vozio i metroom,voleo bih cuti utiske

·
Banned
4,160 Posts
Odlicne slike, kao i uvek by Rascian :)

Iako nisam nikad bio ni u Sofiji ni u Bukurestu, oba grada imaju dosta lepih zgrada, posebno vila koje su gabarita beogradskih iz npr. Uzicke, gde ne smes ni da udjes sa fotoaparatom... stp NIKAKO ne razumem. Sta ko moze da uradi sa slikama? Pa sta ako tu prenoci neki ambasador... ffff... Ionako je pola vojske i policije skoncentrisano da ih cuva od cestica smoga, ako koja dopre kroz zelenis :|

Elem, jedva cekam nastavak :cheers:

·
Banned
2,240 Posts
Čim sam ugledao temu, obradovao sam se. Jedva čekam nastavak. :cheers:

I ja bih hteo da te pitam kakav je grad u poređenju sa Beogradom? Bar ovako na prvi pogled... Na njihovom forumu je neko napravio reportažu o BG-u, i komentari autora reportaže su bili o tome kako zavidi Beogradu na većem broju očuvanih predratnih zgrada, stanju fasada, puteva i sl. Kakav si ti utisak stekao?

·
Super Moderator
19,114 Posts
definitivno jedna od boljih reportaža u zadnje vrijeme na SSC-u :yes:
grad me ugodno iznenadio, ima predivnu arhitekturu.
čuo sam ružne priče o bukureštu, ali ovo da se obnovi nebi uopće izgledalo loše, čak naprotiv, bilo bi izuzetno privlačno.

PS...one bandere su zbilja loše, baš kao one iz slum predgrađa rio de janeira.

1 - 20 of 205 Posts