SkyscraperCity banner

10721 - 10740 of 10807 Posts

·
.'.
1,608 Posts
Ce epic fail Fabrica de Glucoza. Cred ca daca ne strangeam 2-3 baieti sa o proiectam, ne iesea ceva mai bun, efectiv zici ca e facuta la misto.

In alta ordine de idei, vad ca s-a curatat banda 1 de masini pe Stefan cel Mare, cei vreo 100 de metri intre Dorobanti si Polona. Nu-mi fac mari sperante, imi imaginez ca e un hei-rup de 1 luna, cum au mai fost pe Mihalache, Colentina, Mihai Bravu, etc. Peste o luna, cand mai uita lumea, o sa fie la fel.

·
Registered
2,980 Posts
Primăria Capitalei, obligată să reevalueze ofertele depuse la licitația pentru achiziția a 100 de tramvaie / Decizie definitivă

hahahahahha "firea"

Primăria Capitalei este obligată să reevalueze ofertele depuse la licitația pentru achiziția a 100 de tramvaie, unde a fost desemnată câștigătoare oferta turcilor de la Durmazlar Makina San ve Tic A.Ş., în defavoarea producătorului român Astra Arad. Decizia a fost dată de Curtea de Apel București pe 24 iunie și este definitivă.

·
Registered
174 Posts
Tot legat de FDG:

• nu s-a mai luat in calcul giratoriu la petricani, va face parte dintr-un proiect viitor.
  • nu se va face giratoriu la G Constantinescu, cel putin nu in aceasta faza. Poate fi facut intr-un proiect viitor.
  • nu se vor pune stalpisori pe marginea pistei de biciclete deoarece doamna Primar a cerut ca in prima luna sa patruleze tot timpul politia locala si sa explice oamenilor ca nu e voie sa parcheze pe pista. In plus ar lua din spatiul pistei ceea ce nu se poate.
  • copacii plantati ieri sunt de forma pentru inaugurare, ca sa vada cum ar arata. Se cauta solutii deoarece nu se va prinde niciun copac din caua ca sunt instalatii de cabluri pe sub alveolele de pamant. Se investigheaza astuparea alceolelor si plantarea in afra trotuarului sau niste ghivece mari in care copaceii sa poata prinde radacini... No comment.

·
Registered
4,093 Posts
Eu anul asta nu mi-am dorit decat pur si simplu sa nu mai faca nimic. Ca mai mult strica. Pe orice pune mana iese o mizerie, mai bine sa plece in vacanta pana vine unul capabil.
La astia care suntem de prin Brasov sau Constanta deja s-a cronicizat sentimentul asta. Da' cunosc perfect senzatia. Mai nasol e cand vezi ca trec 4 ani de imbecilitati si dupa incep alti 4, si alti 4, si alti 4.

·
Registered
615 Posts
Nee, pe pagina lui Robu cel putin curge cu ovatii
Cei care judeca, sigur n-au bătut nici un cui la viața lor... ei cred ca e foarte simplu sa fi primar într-un oraș atât de mare, cu atât de mulți nemulțumitori, frustrați.
Eu cred ca nu partidul din care faceti parte conteaza atat de mult. Conteaza OMUL care vrea sa faca ceva bun pentru comunitatea al carui cap este. Ati facut multe lucruri bune si frumoase, s-a schimbat mult Timisoara. Bineinteles nu se pot face toate ,batand din palme. Si stati linistit, vesnic vor fii nemultumiti. Important este sa continuati a face, pentru ca atunci cand nu veti mai fi, lumea sa spuna "lucrul asta bun l-a facut Robu". Mult succes.👏👏👍👋🌷
Domnule Nicolae spuneti le si la restu de primari din romania sa faca la fel... Respect.. 🇷🇴
Domnule primar Robu ! Stimă și respect! Pentru tot efortul pe care îl depuneți ! Numai un orb nu vede ...

·
Registered
4,093 Posts
Nee, pe pagina lui Robu cel putin curge cu ovatii
Tu nu cred ca ai vazut laudele aduse lu' Scripcaru care ne-a scapat de cumplita oroare a tramvaiului. Cred ca si Mazare avea destui laudatori. Daca esti primar si n-ai echipa ta de postaci dublata de o armata de boomeri fericiti ca ai plantat panselute la ei in cartier de ce dracu mai esti primar? Indiferent cat de imbecil e un primar si cate aberatii face pe la el prin oras, tot va avea laudatori si chiar sustinatori inflacarati.

·
Registered
22 Posts
Firea, pune mana pe carte si lasa vaicarelile. Comparați va rog imaginile de mai jos cu ce s-a facut pe Fabrica de Glucoza. La Cluj avem piste de biciclete facute la standard, vehicule de transport in comun de la firme de top in Europa ( Mercedes, Solaris, Iveco, Pesa toate luate pe fonduri nerambursabile de pana la 98% din suma), avem borduri care colectează apele pluviale ca sa nu avem canale colectoare pe pista si sa deranjeze bicicliștii, avem display-uri care arată cand vine autobuzul in timp real si avem o infrastructura pietonala de nota 10. Va rog sa nu băgați in seama pagina de Facebook pe care sunt postate fotografiile. E o postare doar cu titlu informativ.

·
Registered
2,980 Posts
Firea, pune mana pe carte si lasa vaicarelile. Comparați va rog imaginile de mai jos cu ce s-a facut pe Fabrica de Glucoza. La Cluj avem piste de biciclete facute la standard, vehicule de transport in comun de la firme de top in Europa ( Mercedes, Solaris, Iveco, Pesa toate luate pe fonduri nerambursabile de pana la 98% din suma), avem borduri care colectează apele pluviale ca sa nu avem canale colectoare pe pista si sa deranjeze bicicliștii, avem display-uri care arată cand vine autobuzul in timp real si avem o infrastructura pietonala de nota 10. Va rog sa nu băgați in seama pagina de Facebook pe care sunt postate fotografiile. E o postare doar cu titlu informativ.
hai termina cu propaganda asta si cu comparatiile intre orasele romanesti. toate sunt la fel de jalnice. cu o floare nu se face primavara.

asa si pe calea victoriei sau pe kiseleff in bucuresti este ok, nu numai pe ferdinand in cluj. plus ca acel verde si rosu tipator.....nu prea aduce a europa.

·
Registered
479 Posts
hai termina cu propaganda asta si cu comparatiile intre orasele romanesti. toate sunt la fel de jalnice. cu o floare nu se face primavara.
absolut de acord - din pacate, Clujul e un oras totalmente overrated, poate cel mai overrated din regiune (ie. boredpanda, vice etc)

Piata Unirii e frumoasa si cred ca dupa ce va fi pietonalizata complet va arata spectaculos (poate chiar referinta pe plan local), insa in rest este extrem de slab. e haos urbanistic, talmes balmes, inghesuiala...mie inca imi da un aer de anii 90, pe alocuri

evident ca e un pas inainte ce au facut pe Ferdinand, insa cine a mers de curand pe acest bulevard stie ca e o zona oribila, moarta, parca fara speranta (de gustibus, evident). oricum, m-as bucura sa se schimbe in bine - e nevoie de concurenta intre orasele din RO

·
Registered
22 Posts
Nu e nicio propaganda. E o comparație între doua bulevarde recepționate in același timp. Mie mi se pare mare o mare diferenta, chiar dacă nu e perfect. Iar culorile acelea se vor estompa cu timpul. Acum dacă tie îți place mai mult Fabrica de Glucoza decât Ferdinand, asta e, avem gusturi diferite. Iar Kiseleff arată jalnic...

·
Registered
2,980 Posts
Nu e nicio propaganda. E o comparație între doua bulevarde recepționate in același timp. Mie mi se pare mare o mare diferenta, chiar dacă nu e perfect. Iar culorile acelea se vor estompa cu timpul. Acum dacă tie îți place mai mult Fabrica de Glucoza decât Ferdinand, asta e, avem gusturi diferite. Iar Kiseleff arată jalnic...
scoase din context. hai sa comparam atunci si o strada din cartierul domenii din bucuresti vs o strada din cartierul bulgaria din cluj. mere cu pere.

"Iar Kiseleff arată jalnic..." .... este clar, avem gusturi diferite :)

·
Registered
2,365 Posts
Tu nu cred ca ai vazut laudele aduse lu' Scripcaru care ne-a scapat de cumplita oroare a tramvaiului. Cred ca si Mazare avea destui laudatori. Daca esti primar si n-ai echipa ta de postaci dublata de o armata de boomeri fericiti ca ai plantat panselute la ei in cartier de ce dracu mai esti primar? Indiferent cat de imbecil e un primar si cate aberatii face pe la el prin oras, tot va avea laudatori si chiar sustinatori inflacarati.
Poate îmi poate explica cineva de ce psihilogic există nebunia asta? De ce primarii reușesc să-și strângă fanatici în jurul lor chiar dacă sunt niște gunoaie de oameni, dar de exemplu prim miniștri sau parlamentari sunt înjurați orice ar face? Dacian Cioloș are vreo 20% încredere în ochii românilor și asta din cauză că a fost PM, în timp ce unu precum Mazăre cred că avea încredere peste 40% în Constanța.

scoase din context. hai sa comparam atunci si o strada din cartierul domenii din bucuresti vs o strada din cartierul bulgaria din cluj. mere cu pere.

"Iar Kiseleff arată jalnic..." .... este clar, avem gusturi diferite :)
Este vorba de ce se face și de deschiderea primăriei de a face bulevarde de "top", în Cluj văd că se întâmplă asta, ăsta e al 2lea bulevard care arată foarte bine. În București? Din păcate în București ori se fac bulevarde decente (cam ce face negoiță) cu ceva gazon, niște dale okay, ori se fac niște mizerii struțocămile ce încearcă să le facă pe toate dar nimica bine.

Și care e treaba culorilor? Arată okay și să folosești verde pentru pistele de biciclete și roșu în jurul trecerilor de pietoni este o chestie foarte basic, o vezi în orice "manual" de cum să faci piste de biciclete.

10721 - 10740 of 10807 Posts