SkyscraperCity banner

10761 - 10780 of 10807 Posts

·
Registered
126 Posts
Oameni buni: vorbim de nerespectarea unui normativ... Trotuarele sunt sub minimul legal. Rezidențial există doar un bloc mare, dar deja vorbim de mii de persoane. Abia apoi ne gândim de potențialul de dezvoltare.

Și nu e singurul loc. Trotuarele de la podul Ciurel: o glumă proastă. Parcă pasajul Grigorescu - Hațeganu a avut și o extensie făcută: trotuare praf cu stâlpi pe mijloc. Alte bulevarde unde se taie din trotuare pentru locuri de parcare.

Aici nu vorbim de o întâmplare. Ci de un mod de a face lucrurile fără viziune. Repară alții altă dată

·
Registered
22 Posts
un bulevard situat in marginea unei metropole de peste 2 milioane de locuitori, la vreo 10 km de centru, care are in principal rol de colectare a traficului dinspre centru catre autostrada A3.
Vorbim deci de 2 bulevarde cu locatii si rol diferit. In cazul Bucurestiului trebuia sa se asigure cele 2 benzi pe sens pt a prelua traficul generos catre A3, la care sa se adauge piste de bicicleta si trotuare, pe cand in Cluj vorbim de o strada ultra-centrala cu unic sens, asemanatoare cu Calea Victoriei din Bucuresti (a carei reabilitare a fost o reusita).
Kiseleff situat la margine? Totusi, este un bulevard care unește 3 obiective strategice: Piata Presei Libere-Arcul de Triumf-Piata Victoriei. Are peste 30 de ani de cand nu s-a mai intervenit asupra lui. Pe langa asta, porțiunea dintre Piata Presei Libre este frecvent utilizată de pietoni si bicicliști pentru ca avem foarte multe obiective acolo: Muzeul Satului si doua intrări in Parcul Herăstrău. Iar trotuarul este praf. Voi atașa mai multe poze ca sa se vada mai clar.
Iar despre Calea Victoriei, intr-adevăr, n-am ce comenta. Este una dintre cele mai mari reușite ale lui Sorin Oprescu.

E adevărat, PS3 e singura care face treabă bună, alături de PS1, dar mai puțin.
Poti sa-mi dai exemplu de o lucrare efectuata de PS1? Eu am stat sa ma gandesc si mi-am dat seama ca nu exista, nici care sa arate bine, nici care sa arate prost.
247515
247517
247518
247519

·
Registered
4,676 Posts
Pentru mine ideal ar fi ca o primărie să aiba angajați arhitecți și peisagiști (sau să poată apela la institute de proiectare) care să facă treabă rapid.
Ceva de genul exista, de exemplu, Institutul de Planificare și Dezvoltare din Praga: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy - have a look.

Dar in cazuri complexe pregateste si supervizeaza concursurile, etc. IMO totusi e un model de urmat, adica e genul de autoritate care poate sa proiecteze si sa supervizeze uniformizarea mobilierului urban, etc.

·
Registered
39 Posts
La Fabrica de Glucoza nu am cunostina sa fi fost vreun tavalug de mesaje si comentarii ale locuitorilor care sa critice amenajarea trotuarelor - va rog sa ma corectati daca a existat. Si oricum, autoritatile n-au gasit nimic de schimbat pana acum, oricat de ridicol ar arata...
Ba da, au fost sute de mesaje pe pagina duamnei. Insa administratorii paginii le-au scos. Daca intri pe pagina gabitei cu g mic, o sa vezi sute, mii de felicitari, flori, multumiri, sunteti o minune, etc

·
Registered
1,711 Posts
Kiseleff situat la margine? Totusi, este un bulevard care unește 3 obiective strategice: Piata Presei Libere-Arcul de Triumf-Piata Victoriei. Are peste 30 de ani de cand nu s-a mai intervenit asupra lui. Pe langa asta, porțiunea dintre Piata Presei Libre este frecvent utilizată de pietoni si bicicliști pentru ca avem foarte multe obiective acolo: Muzeul Satului si doua intrări in Parcul Herăstrău. Iar trotuarul este praf. Voi atașa mai multe poze ca sa se vada mai clar.
Iar despre Calea Victoriei, intr-adevăr, n-am ce comenta. Este una dintre cele mai mari reușite ale lui Sorin Oprescu.
Unde am zis eu despre Kiseleff ca ar fi la margine?
Trotuarul din Kiseleff, portiunea dintre Arcul de Triumf si PPL, intr-adevar nu arata ine, insa in fapt nici nu prea arata a trotuar fiind folosit ca parcare de catre masini. Oricum nu e tocmai o zona de promenada (eventual cu bicicleta), acolo ajungi oricum cu masina/autobuzul/taxi/uber la obiective (Muzeul Satului, intrare Herastrau, etc) fiindca nu vad cum ai putea veni pe jos intr-o plimbare dinspre centrul Bucurestiului pana acolo (vorbim de vreo 5 km distanta fata de centrul orasului, alte orase au lungimea/latimea totala de 5 km). Deci pana nu se reglementeaza modul de parcare pe acolo nici nu e fezabil sa investesti in trotuare decente care vor fi inevitabil distruse.

·
Registered
22 Posts
Desi data trecuta am facut comparație intre Ferdinand din Cluj și Fabrica de Glucoza și poate nu e acelasi lucru (Ferdinand e in centru, pe când Fabrica de Glucoza e mai la iesire), astăzi o sa compar str. Buna Ziua cu Sos. Fabrica de Glucoza, străzi de același calibru, ambele la ieșire. Oricât as vrea eu sa spun sa Bucureștiul e pe primul loc la reabilitat infrastructura și la mijloace de transport in comun, nu prea pot sa spun asta. Cum Otokar și Bozankaya (Bucuresti) nu se compara cu Solaris și Mercedes (Cluj), asa nici Buna Ziua nu se compara cu Fabrica de Glucoza. Recunosc ca Bucuresti inca este pe primul loc, dar se menține aici dintr-o inerție. Dacă mai stam inca 2-3 mandate de primar general asa, s-ar putea ca orașe ca Oradea sau Cluj sa ii ia fata Bucurestiului.
255077

·
Registered
2,980 Posts
Recunosc ca Bucuresti inca este pe primul loc, dar se menține aici dintr-o inerție. Dacă mai stam inca 2-3 mandate de primar general asa, s-ar putea ca orașe ca Oradea sau Cluj sa ii ia fata Bucurestiului.
Bucuresti vs Cluj

255157

deja discutiile astea sunt un mare WTF

·
Take a rest in Bucharest
5,490 Posts
Eu circul cu 331 când mai merg la birou, care are Otokar (apropo, le-am văzut și în Marsilia), și nu pot să zic că sesizez vreo diferență de calitate față de Mercedes. Problema mea e cu direcția în care se duc banii, atâta tot.

·
Registered
38 Posts
Eu circul cu 331 când mai merg la birou, care are Otokar (apropo, le-am văzut și în Marsilia), și nu pot să zic că sesizez vreo diferență de calitate față de Mercedes. Problema mea e cu direcția în care se duc banii, atâta tot.
Suspensii mai bune la Mercedes, zgomotul motorului mai redus, cutia automata schimba mai omogen, fara sa smuceasca, rigiditatea carosoriei e mai buna, usile se deschid mai armonios. Per total un produs peste Otokar. Sunt curios cum vor imbatrani Otokarurile.

·
Take a rest in Bucharest
5,490 Posts
Nu te contrazic, doar zic că eu nu sunt atent/conștient de asemenea detalii, și cred că asta se aplică la o mare parte din pasagerii STB. Pe mine mă interesează să nu fie plin autobuzul (în ultima perioadă nu prea e, și chiar e convenabil) și să mă lase acolo unde am nevoie (și culmea e că 331 chiar are stație lângă Crowne Plaza, care se numește - for some reason - City Center) în timp util, restul detaliilor sunt pe un plan îndepărtat la importanță.

·
Registered
126 Posts
Ar mai fi confortul, adică temperatură decentă. Dacă faci saună, sunt de ajuns 2 stații să ai nevoie iar de duș (mai ales dacă luăm în considerare traficul)

Indirect este mentenanța să fie ieftină (în sensul că sunt fiabile etc.). Altfel te arde la buzunar, prin taxe ce-s irosite.

·
Registered
3,416 Posts
Se exagereaza cu Otokarele. Nu sunt nici pe departe atat de proaste, si de acord cu Dubreu ca nu ies in evidenta fata de alte autobuze (noi) din transportul public din Romania. Problema principala a transportului in comun din Bucuresti sunt tramvaiele (OK, si cateva troleibuze din parcul vechi). Acum cu anularea licitatiei e aproape cert ca Bucurestiul va avea cel mai vechi (si urat) parc de tramvaie din Romania in majoritatea urmatorului deceniu.

·
Take a rest in Bucharest
5,490 Posts
Nu blochează total, am mai scris de fenomenul ăsta: sunt parcate fără să fie frânate, astfel încât dacă vrei să-ți scoți mașina blocată poți să împingi mașina care o blochează. E ridicol, știu, dar..

• Like
Reactions: Randaal

·
Registered
1,711 Posts
Desi data trecuta am facut comparație intre Ferdinand din Cluj și Fabrica de Glucoza și poate nu e acelasi lucru (Ferdinand e in centru, pe când Fabrica de Glucoza e mai la iesire), astăzi o sa compar str. Buna Ziua cu Sos. Fabrica de Glucoza, străzi de același calibru, ambele la ieșire. Oricât as vrea eu sa spun sa Bucureștiul e pe primul loc la reabilitat infrastructura și la mijloace de transport in comun, nu prea pot sa spun asta. Cum Otokar și Bozankaya (Bucuresti) nu se compara cu Solaris și Mercedes (Cluj), asa nici Buna Ziua nu se compara cu Fabrica de Glucoza. Recunosc ca Bucuresti inca este pe primul loc, dar se menține aici dintr-o inerție. Dacă mai stam inca 2-3 mandate de primar general asa, s-ar putea ca orașe ca Oradea sau Cluj sa ii ia fata Bucurestiului.
View attachment 255077
Poate pare ca as tine cu Firea (pe care, repet, o cred total incapabila ca primar general al unui oras ca Bucurestiul), insa tot nu este o comparatie corecta. Str. Buna Ziua din Cluj este o strada rezidentiala care colecteaza traficul de pe stradutele cartierului si il dirjeaza spre oras. In schimb FdG este conceputa ca o sosea de mare viteza/autostrada urbana care preia traficul consistent deja colectat pe str Barbu Vacarescu si il dirijeaza spre autostrada A3. Platforma str Buna Ziua cuprinde 3 benzi auto, 2 piste de bicicleta si 2 trotuare (care sunt aproape la fel de inguste ca pe FdG), pe cand platforma FdG, care a trebuit serios largita in conditii mult mai dificile, are 4 benzi auto, dupa care mai trebuiau ingramadite 2 piste de bicicleta si 2 trotuare. Scopul FdG a fost mai mult indreptat spre traficul auto, colectarea lui si accesul rapid spre A3, pe cand str Buna Ziua este un bulevard de cartier care colecteaza mini-traficul de pe stradutele dintre blocuri. Sigur ca FdG putea iesi mai estetic, putea fi in unele locuri mai multa calitate, insa comparatiile cu Buna Ziua sau mai ales Ferdinand din Cluj sunt fortate. Firea spunea ca luat cunostinta de nemultumiri si urmeaza a se mai face ”corecturi”. Vom vedea.
Despre Otokar si Mercedes daca iau cativa calatori, ii leg la ochi si ii plimb cu cele 2 tipuri de autobuze, asemanarile vor fi atat de mari incat majoritatea n-o sa ghiceasca care e Otokarul si care Mercedes. Cam asta e diferenta de perceptie. Celelalte, urmeaza sa le vedem in timp.
Bucurestiul nu este pe primul loc din cauza unui bulevard reabilitat mai mult sau mai putin reusit, ci pt ca el este epicentrul economic, cultural, social si orice vrei tu al Romaniei. Cu bune si rele, cum altfel!

·
Registered
224 Posts
View attachment 255077
Am ajuns sa comparam iar orase care au 3 bulevarde cu Bucuresti...Sa fim seriosi!

FDG - Bucuresti(daca Firea arunca un pic de culoare pe pista probabil ca era de efect si pentru tine...)

Buna ziua - Cluj

Calea Victoriei - Bucuresti

Memorandumului - Cluj

Si sa nu uitam ca flota CTP este formata din 26!!! de tramvaie,251 de autobuze, 117 troleibuze si 41 de autobuze electrice...Fiti rationali si comparati-va(observ ca va place la nebunie acest lucru) cu orasele din liga voastra deoarece la nivelul capitalei chiar nu veti ajunge vreodata!

10761 - 10780 of 10807 Posts