Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 243 Posts

·
Moderator
12,724 Posts
Despre rânduirea peșcheșului de cale la răscrucile drumurilor preasprintene

^^ Ori o facem cum trebuie, ori nu o mai facem deloc...

·
Registered
1,133 Posts
Si daca tot s-a deschis topicul asta, sa vedem ce zice dl Silaghi:
http://www.finantistii.ro/transport...i-introduce-pe-coridorul-iv-paneuropean-73042

Peste cateva luni o sa zica la fel, sau o da la intors?

"Nu avem motive sa punem o taxa pe niste autostrazi pe care le facem din bani europeni cu o contributie mica de la bugetul de stat. Chiar nu avem motive. Motive am putea avea eventual la Autostrada Bechtel, dar nici acolo nu o sa aplicam pentru ca ar fi o discriminare ca pe portiunea de autostrada facuta pe bani europeni sa nu punem taxa, iar pe aceasta portiune sa punem taxa"

·
Registered
368 Posts
^^
In mare parte are dreptate. Majoritatea tronsoanelor nu au fost facute prin concesiune, ci a existat o finantare directa. Singurul motiv pentru care ar exista taxa pe A1 ar fi pentru intretinere. Astfel, nea' particularu' sa se ocupe de astfaltare si altele, si nu statul.

Totusi cred ca deocamdata nimeni nu poate da un raspuns clar. Am inteles ca pe A0 va fi concesiune (sa inteleg ca nu exista co-finantare europeana pentru parte a coridorului IV si IX?).
Aparent, cei care vor castiga pe A0 vor primi in grija A1 pana la Pitesti si A2, iar acolo s-ar baga porti de taxare...

In toata ameteala asta sper sa nu ne trezim cu jumate din autostrazi taxate cu vigneta si jumate cu porti. Ar fi haosul de pe lume.

·
Registered
61 Posts
Excelent acest thread! Sa recapitulam:

- pentru introducerea de taxe trebuie sa vedem pentru ce avem nevoie de bani. Adica pe ce ii cheltuim.

Din relatarile colegilor forumisti bugetul ministerului transportului, la o prima strigare ar avea nevoie de: 15.700km x 30.000 euro/km/an + 350km x 100.000 euro/km/an = 821 000 000 euro/an (am luat in calcul autostrazile in exploatare si nu cele deschise cu panglica si care nu s-a facut receptia).
Din Rovigneta am inteles ca s-ar strange in medie cca 160 000 000 euro.
Taxele de pod, impozitele pe masini trec administratia locala. Accizele pe carburanti sunt o mare necunoscuta. Faptul ca s-a eliminat acea taxa de drum inclusa in pretul carburantului nu se pot evalua banii care se strang pentru ministerul transporturilor. Mai exista fondurile nerambrsabile de la UE dar nu stim exact care sunt cifrele.
Pentru a avea sosele ca "afara" trebuie sa se acopere de la 160 000 000 euro/an pana la 821 000 000 euro/an. Ce este de facut?

·
Registered
7,074 Posts
Excelent acest thread! Sa recapitulam:

- pentru introducerea de taxe trebuie sa vedem pentru ce avem nevoie de bani. Adica pe ce ii cheltuim.

Din relatarile colegilor forumisti bugetul ministerului transportului, la o prima strigare ar avea nevoie de: 15.700km x 30.000 euro/km/an + 350km x 100.000 euro/km/an = 821 000 000 euro/an (am luat in calcul autostrazile in exploatare si nu cele deschise cu panglica si care nu s-a facut receptia).
Din Rovigneta am inteles ca s-ar strange in medie cca 160 000 000 euro.
Taxele de pod, impozitele pe masini trec administratia locala. Accizele pe carburanti sunt o mare necunoscuta. Faptul ca s-a eliminat acea taxa de drum inclusa in pretul carburantului nu se pot evalua banii care se strang pentru ministerul transporturilor. Mai exista fondurile nerambrsabile de la UE dar nu stim exact care sunt cifrele.
Pentru a avea sosele ca "afara" trebuie sa se acopere de la 160 000 000 euro/an pana la 821 000 000 euro/an. Ce este de facut?
Psihologic romanilor eu cred ca li s-ar potrivi o taxa inclusa in pretul combustibilului.

Orice altceva...nu prea are sorti de izbanda.

Am doua exemple: avem printre cel mai mare pret de combustibil din Europa....si ne doar fix in cot. se circula cu masina pentru orice nimic. Criza a scazut insignifiant vanzarile de combustibil.

Al doilea exemplu este al rovignetei actuale unde foarte, foarte multi nu cumpara si contesta absolut tot in justitie. Inclusiv transportatori. Si tot aici...uitativa la parcarile platitte....pentru 1-2 lei preferam sa parcam pe trotuare, sa ne certam cu politistul, sa contesatam amenda, sa parcam in fata parcarii...orice doar sa nu platim acea amarat de parcare.

·
Registered
502 Posts
Indiferent cum va fi taxata folosirea autostrazilor in Romania va fi cel putin o categorie de soferi nemultumiti. Si asta pt ca nu exista o formula care sa-i impace pe toti. Cea mai buna varianta ar fi atat rovinieta cat si plata "la consum" in functie de nr. de km parcursi, la libera alegere cu contract maxim anual in care fiecare sofer sa decida singur cum plateste in functie de ceea ce i se potriveste cel mai bine. Dar nu cred ca Romania sa fie acea tara care sa introduca acest sistem.

In Romania avem urmatoarele categorii: soferii amatori (cei care conduc foarte rar pe autostrada), autotransportatorii (care detin zeci sau sute de camioane sau autocare pt care Bucuresti-Arad ar insemna 50 de euro cu aprox. pt fiecare drum pt fiecare autovehicul in parte), navetistii (gen Timisoara-Arad), cei care calatoresc in interes de serviciu (distibuitorii, agentii), oamenii de afaceri etc. Pe de alta parte valoare rovinietei este data de nr de km construiti si deschisi circulatie, deci ea va creste in mod constant. In prezent se ridica in Slovenia la 30 de euro/luna 95/an pt un autoturism, iar in Ungaria ajunge la aprox. 150 euro/an tot pt un autoturism. E de asteptat ca si in Romania dupa alti 1000 de km de autostrada construiti sa avem aceleasi valori medii, daca se va mentine rovinieta, fata de 28 de euro/an cat plateste un autoturism in prezent.

·
Registered
3,638 Posts
^^ Cred ca pana ajungem sa avem o retea de autostrazi decente, mai vor fi tari care vor experimenta diverse sisteme. In Germania am vazut la TV ca testeaza un sistem pentru taxarea TIR-urilor, evident fara sa le opreasca la porti.

Cred ca putem prelua si noi un sistem eficient. Varianta cu porti de taxare mi se pare invechita si ineficienta.

Pe de alta parte, trebuie vazut si ce alte taxe platesc cei care cumpara combustibil si la ce cuantum se ridica.

·
Registered
81 Posts
Dupa parerea mea cel mai eficient mod de taxare in Europa este cel german, Toll Collect
Sunt taxati doar cei care intradevar deterioreaza drumul (vehicolele cu masa >3.5t).
Netaxarea autoturismelor "subventioneaza" turismul si IMM-urile.
In cazul nostru s-ar putea extinde nu doar la autostrazi ci la toate drumurile national-europene restul fiind complet gratuite.
Sa se taxeze semnificativ diferentele de clasa de poluare pentru a incuraja innoirea parcurilor auto pentru transportatori, astfel am scapa de camioanele si autobuzele care trebuiau casate cu zeci de ani in urma.

·
Registered
61 Posts
Indiferent cum va fi taxata folosirea autostrazilor in Romania va fi cel putin o categorie de soferi nemultumiti. Si asta pt ca nu exista o formula care sa-i impace pe toti. Cea mai buna varianta ar fi atat rovinieta cat si plata "la consum" in functie de nr. de km parcursi, la libera alegere cu contract maxim anual in care fiecare sofer sa decida singur cum plateste in functie de ceea ce i se potriveste cel mai bine. Dar nu cred ca Romania sa fie acea tara care sa introduca acest sistem.

In Romania avem urmatoarele categorii: soferii amatori (cei care conduc foarte rar pe autostrada), autotransportatorii (care detin zeci sau sute de camioane sau autocare pt care Bucuresti-Arad ar insemna 50 de euro cu aprox. pt fiecare drum pt fiecare autovehicul in parte), navetistii (gen Timisoara-Arad), cei care calatoresc in interes de serviciu (distibuitorii, agentii), oamenii de afaceri etc. Pe de alta parte valoare rovinietei este data de nr de km construiti si deschisi circulatie, deci ea va creste in mod constant. In prezent se ridica in Slovenia la 30 de euro/luna 95/an pt un autoturism, iar in Ungaria ajunge la aprox. 150 euro/an tot pt un autoturism. E de asteptat ca si in Romania dupa alti 1000 de km de autostrada construiti sa avem aceleasi valori medii, daca se va mentine rovinieta, fata de 28 de euro/an cat plateste un autoturism in prezent.
Eu cred ca daca sistemul este transparent, si Romanilor li se explica unde este cheltuit fiecare eurocent atunci nu vor mai fi nemultumiti. Cel mult cativa Giga Contra. Daca explici care este efortul ce trebuie facut, nu cred ca s-ar mai comenta ceva.
Atata timp cat nu stim de unde se finanteaza bugetul ministerului transporturilor, nu stim cum se cheltuie acest buget, putem sa vorbim de taxe si taxulete, oameni nemultumiti si altele mult si bine.
Este bine sa ne uitam si prin ograzile celorlalti dar Romania are nevoie de un sistem de finantare a infrastructurii feroviare si rutiere suplu, transparent si cu planuri anuale/cincinale/pe 10 ani.

·
Registered
1,616 Posts
^^Daca calculele Omuluidelamunte sunt corecte atunci nici macar sistemul de colectare propus de mine nu va fi suficient..Adica..
Vigneta a pentru a colecta fonduri f.necesare la mentinerea/modernizarea DN-urilor si DJ-urilor.
+ taxare autostrazi cu case (luat card intrare/platit iesire) pe astia 500km contruiti pana acum.Anual va trebui facuta intretinere/dezapezire etc + construiti macar 100-200km/an ceea ce costa!
Cine nu vrea sa plateasca pe autostrada va avea la dispozitie alternativa DN.
Pentru a strange fonduri aditionale se mai pot taxa separat anumite poduri , drumuri turistice (Tranasfagarasanul, Transalpina atc)
+pasaje..:)

ex:
http://en.wikipedia.org/wiki/Addison_Airport_Toll_Tunnel

·
Registered
3,638 Posts
Sa se mai ia din TVA platit pentru combustibil. Sau o taxa de bun simt sa fie incorporata in pretul combustibilului, rezulta ca daca cumperi cimbustibil mai mult, mergi mai mult si platesti mai mult.

As vedea o rovinieta diferentiata; pentru DN-uri si pentru DN-uri plus autostrazi.
Oricum se colecteaza mult din taxele si accizele actuale, pe langa cele 160 de mil din rovienieta.

·
Registered
52 Posts
Cu scuzele de rigoare, imi permit sa-l corectez pe autorul "topicului"... "Road taxation " suna ca dracu'! Din cate stiu eu, se cheama "road tax", sau mai exact "road TOLL". Taxation eu nu am vazut in engleza. Ma scuzati!

·
Registered
61 Posts
Sa se mai ia din TVA platit pentru combustibil. Sau o taxa de bun simt sa fie incorporata in pretul combustibilului, rezulta ca daca cumperi cimbustibil mai mult, mergi mai mult si platesti mai mult.

As vedea o rovinieta diferentiata; pentru DN-uri si pentru DN-uri plus autostrazi.
Oricum se colecteaza mult din taxele si accizele actuale, pe langa cele 160 de mil din rovienieta.
Intrebarea mea este: Care este suma colectata de la accizele pe carburant? Pun aceasta intrebare caci taxa de drum din carburanti a fost desfiintata si s-a marit un pic acciza (magarie mare). Unde se duc accizele? Cum se impart la nivel de buget/guvern?
Asa este normal, mergi mult -> consumi->platesti mult. Din pacate Romania nu are o economie care sa forteze mobilitatea oamenilor si a bunurilor. Deci, revin: Care este suma colectata de la accizele pe carburant?

·
Registered
3,638 Posts
Cu scuzele de rigoare, imi permit sa-l corectez pe autorul "topicului"... "Road taxation " suna ca dracu'! Din cate stiu eu, se cheama "road tax", sau mai exact "road TOLL". Taxation eu nu am vazut in engleza. Ma scuzati!
Taxation se foloseste in economie ca si impozitare. In schimbul impozitului platit nu primesti nimic inapoi.

Aici e vorba de taxa-platesti si primesti drumuri.

Oricum, chestia asta sa fie ultima problema, titlul threadului.

·
Registered
61 Posts
Sa ne spuna Ponta sau Silaghi.... sau taticul si mamica Florin Georgescu....
Citind articolul acesta (aici), dna Ministru Anca Boangiu afirma, ca bugetul ministerului Transporturilor a fost de 20 miliarde euro pe 10 ani. De unde deduc, ca in medie, in fiecare an, Ministerul Transporturilor are 2 miliarde de euro. Acesti bani se impart intre diversele sisteme de transport. Cat revine la CNADNR? (Vorbesc de bugetul de functionare CNADNR + investitii).

1 - 20 of 243 Posts