SkyscraperCity banner

2601 - 2608 of 2608 Posts

·
Registered
3,405 Posts

Un upgrade și un felicitări celor de la Harta calitatii drumurilor din Romania

Văd că în Timiș stăm bine, de aia eu nu prea m-am mai plâns de drumurile din România prea mult, ci mai degrabă de lipsa drumurilor rapide. Totuși Deta-Timișoara rămâne un drum de 2 lei. Un alt drum pe care-l cunosc de peste 20 de ani ca fiind în stare dezastruoasă este Comănești-Miercurea Ciuc unde mi se pare o bătaie de joc ca timp de 20 ani drumul să fie cu roșu. Acolo este clar că sunt orgolii între moldovenii neaoși și unguri.

Județul Botoșani pare a fi cel mai dezastruos, okay am înțeles, de vină e guvernul că Moldova nu are autostradă, dar că nu sunt drumuri județene decente, cine e de vină?

·
We are all pax.
2,508 Posts
Nu cred ca e vorba de nici un orgoliu. In plus tin minte ca acum doi ani incepusera asfaltarea in intregime a tronsonului cuprins intre Comanesti si Ghimes-Faget (limita judet Bacau/ Harghita). Inclin sa cred ca mai degraba harta nu este actualizata.

·
Registered
785 Posts
Nu cred ca e vorba de nici un orgoliu. In plus tin minte ca acum doi ani incepusera asfaltarea in intregime a tronsonului cuprins intre Comanesti si Ghimes-Faget (limita judet Bacau/ Harghita). Inclin sa cred ca mai degraba harta nu este actualizata.
Exact. Cu exceptia a circa 10-15 km in jud. Harghita, de la limita cu jud. Bacau si pana aproape de pas, drumul este albastru.De asemenea, DN2G Bacau - Moinesti este integral albastru acum.

·
We are all pax.
2,508 Posts
Problema este ca aici nu cred ca mai urmareste nimeni threadul pentru a actualiza harta propriu-zisa. Cred ca e peundemerg.ro un topic separat.

·
Registered
2,606 Posts
Nici pe peundemerg.ro nu mâine actualizată așa des, cred că nu mai are timp Vancouver.

Cât privește DN11, calitatea lui e departe de albastru. Da, a primit asfalt proaspăt, în start continuu, nu în peticwli, pe multe tronsoane, dar acest asfalt e ușor vălurit datorita fundamentului prost, îngust (nu e aceeași lățime că în cazul DN-urilor modernizate, mai ales pentru că lipsește acostamentul).

Pe porțiuni:
Brașov - limita de județ BV/CV: asfalt proaspat turnat, marcaje in curs de realizare
  • limita de jud BV/CV - ieșire Cernat: asfalt vechi, cu petice, acceptabil per total
  • ieșire Cernat - intrare Tg. Secuiesc: asfalt turnat anul trecut, marcaje prezente
  • Târgu Secuiesc: petic lângă petic, extrem de prost asfaltul
  • ieșire Tg. Secuiesc - Lunga: asfalt vechi, peticit, acceptabil
  • Lunga - vârful de panta din pasul Oituz: asfalt proaspăt turnat anul acesta, lipsa totala marcaje (deocamdată)
  • pasul Oituz (partea moldovenească, cea cu serpentine) asfalt prost, în unele zone răzuit pentru o viitoare asfaltare, în unele locuri alunecări de teren care au mâncat banda unu
  • Oituzul maghiar - limita judet CV/BC: asfalt bun, turnat acum 2-3 ani, marcat
  • limita jud CV/BC - Onești: asfalt turnat anul trecut, marcaje (încă persistă problema cu podul distrus de la Poiana Sărată)
  • Onești: asfalt prost, lucrări (au scos piatra cubica sau au asfaltat peste) + podul peste Trotuș în reconstrucție (se circula pe o banda)
  • Onești - Bacău: asfalt nou, turnat in ultimii 2 ani, marcat.
Per total o combinație mai degrabă de verde și galben, albastru nu prea merita nicăieri.

PS: da, știu, asfaltul se așterne, nu se toarnă. ;)

2601 - 2608 of 2608 Posts