SkyscraperCity banner

21 - 40 of 2608 Posts

·
Registered
2,220 Posts
Maine am sa plec spre Moldova spre Tecuci. Care e cea mai viabila ruta: pe Oituz sau pe Cheia de la Brasov? Ma refer la trafic si calitatea drumului.

·
...human being
538 Posts
Maine am sa plec spre Moldova spre Tecuci. Care e cea mai viabila ruta: pe Oituz sau pe Cheia de la Brasov? Ma refer la trafic si calitatea drumului.
Ai uitat de drumul DN 2D...pe la Tg. Secuiesc...el e mult mai direct.

se pare ca drumul e proaspat renovat...mai putin 6 km. care nu sunt facuti

Vezi ce zice Andmik de pe forumul reno.ro:
"L-am strabatut azi din directia Tg. Secuiesc.De la iesirea din Ojdula am facut 2 ore pina la intrarea in Focsani.Primii 6 km sunt neasfaltati dar se pot face cu 35km/h(pe ploaie).Urmeaza asfalt super! La limita dintre judete se lucreaza cu utilaje mari si mai sunt portiuni mici neasfaltate.Urmeaza o portiune dezastru la iesirea din Lepsa (cativa km) si apoi drum bun pina la Focsani.Pe langa autoturime si dube de marfa am intalnit si3 TIR care mergeau la Brasov.Auto personal e un Logan 1,5dci din 2007!"

Drum bun

·
We are all pax.
2,508 Posts
DN2: zona Afumati jale, asfaltul este praf, iar daca parcurgeti bucata Sinesti - Urziceni va recomand sa nu mancati inainte. Asfaltul este atat de valurit incat ai senzatia ca esti intr-o caruta de mare viteza.

·
Registered
590 Posts
Vara asta schimb ruta spre Budapesta, vreau sa trec granita pe la Bors si dupa aia sa merg pe drumul lor 4. N-am mai mers pe drumul ala de multi ani.
Poate sa-mi spuna cineva cum se merge pe acolo?

·
Registered
235 Posts
Vara asta schimb ruta spre Budapesta, vreau sa trec granita pe la Bors si dupa aia sa merg pe drumul lor 4. N-am mai mers pe drumul ala de multi ani.
Poate sa-mi spuna cineva cum se merge pe acolo?

Salutare,

Am fost acu 2 saptamani si era in regula.
E o portiune cu drum in lucru la punctele de jonctiune din centura Kisujszallas. Dar pe cand ai tu drum sper sa mergi chiar pe ea.
Sfat: sa nu depasesti 60 in localitati ca au schimbat ungurii legile. Afara pastreaza limita de 110.
Drum bun!

·
city master
432 Posts
Stie cineva daca podul peste Dunare giurgeni vadul oii e deschis? Si care ar fi cea mai buna varianta braila - constanta?
eu anul trecut am trecut cu bacul de la braila la macin si apoi am mers pana la constanta si am fost multumit de starea drumului dar si de traficul scazut care iti permite sa mergi constant.

·
Registered
7,074 Posts
eu am fost acu 1 saptamana. Pe langa ca e o portiune superba prin munti drumul e absolut superb si absolut gol si practic fara localitati.

Exista benzi de urcare peste tot, linii drepte foarte lungi, vizibilitati excelente.

Cred ca e unul din putinele nationale unde se poate scoate medie poate si de 100km/h.

·
Registered
5,181 Posts
Stie cineva daca podul peste Dunare giurgeni vadul oii e deschis? Si care ar fi cea mai buna varianta braila - constanta?
Cea mai buna varianta ca timp este Braila-Viziru-Bertestii de Jos-Giurgeni-Harsova-Constanta. Drumul judetean Viziru-Giurgeni este reabilitat recent si arata impecabil, pe teritoriul judetului Braila, si nu foarte rau pe cei cativa km din Ialomita. Daca nu te grabesti, treci cu bacul si mergi Macin-Ciucurova-E87-Constanta.

·
Registered
89 Posts
Salut,
Stiu ca e primul meu post aici, dar stiu de accost forum de ceva vreme. As avea nevoie de ceva informatii legate de starea drumurilor in RO.
Vin in RO saptamana asta cu destinatia: Nadlac- Galati.
M-ar interesa care ar fi traseul mai bun: Pe E68- Pitesti sau E60- Valea Prahovei ? Multumesc anticipat.

·
Registered
1,744 Posts
Discussion Starter #33
Salut,
Stiu ca e primul meu post aici, dar stiu de accost forum de ceva vreme. As avea nevoie de ceva informatii legate de starea drumurilor in RO.
Vin in RO saptamana asta cu destinatia: Nadlac- Galati.
M-ar interesa care ar fi traseul mai bun: Pe E68- Pitesti sau E60- Valea Prahovei ? Multumesc anticipat.
Eu as merge pe Nadlac - Arad - Deva - (DN7) - Sibiu (cu ocolitoarea A1) - Brasov (DN1) - Prejmer - Buzau (DN10) - Braila (ori pe DN2B direct ori pe E85 apoi DN22 la Rm. Sarat) - Centura Buzau - Galati.

Scapi si de V. Oltului si de V. Prahovei (prima vesnic aglomerata, a doua in reparatii), DN10 e destul de liber, si din cate stiu ok, si scurtezi destul de mult din distanta. Plus, peisajul pe la Siriu la baraj e cel putin spectaculos!

·
Registered
89 Posts
Eu as merge pe Nadlac - Arad - Deva - (DN7) - Sibiu (cu ocolitoarea A1) - Brasov (DN1) - Prejmer - Buzau (DN10) - Braila (ori pe DN2B direct ori pe E85 apoi DN22 la Rm. Sarat) - Centura Buzau - Galati.

Scapi si de V. Oltului si de V. Prahovei (prima vesnic aglomerata, a doua in reparatii), DN10 e destul de liber, si din cate stiu ok, si scurtezi destul de mult din distanta. Plus, peisajul pe la Siriu la baraj e cel putin spectaculos!

Mersi. Bv- Prejmer- Buzau e ok ? sau spart? N-am mai ghost pe acolo de prin 95...

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
Mersi. Bv- Prejmer- Buzau e ok ? sau spart? N-am mai ghost pe acolo de prin 95...
E vorba de DN10 aka "bolovani in cap". Drumul e super OK si mega-spectaculos, pe la Siriu (Barajul Siriu), pe Valea Buzaului, super zone. Problema e nu cumva sa prinzi ploaie ca mai mereu cad pietre si poti sa ramai blocat o perioada pe-acolo.

Asfaltul era inca aproape perfect anul trecut cand am trecut eu pe-acolo (in vara). Insa de-atunci n-am mai trecut.

DN10 Brasov-Buzau este un drum MUSAI de facut macar o data in viata. Daca ai ocazia eu zic "sa te risti" si daca ai parte de vreme frumoasa iti garantez ca nu vei regreta. :)

·
Registered
1,744 Posts
Discussion Starter #36
In 2010, cand am fost eu pe el era foarte bun (a fost refacut in 2006, din cate tin minte, si e bine intretinut). Sunt locuri in zona Siriu unde iarna mai o ia versantul la vale (sunt 2 locuri unde se circula pe o singura banda, semnalizata cu semafor). In rest, drumul e destul de liber. Nu mi-as face griji de starea DN10.

Nu stiu insa cum sunt DN 22/DN 2B, dar aici oricum nu prea ai mari alegeri de facut.

·
Moderator
3,597 Posts
Pana la urma am luat-o cu bacul pe la Brãila am asteptat vreo 15 min pana sa plece deci destul de ok iar drumul dupa e foarte frumos , pe langa muntii macinului prin podisul dobrogei , asfaltul este ok fara gropi sate foarte putine si foarte liber . Cand am intrat pe E87 TL CT s-a mai stricat treba : gropi si cam aglomeratie dar e mult mai bine decat pe la vadul oii harsova si apoi in Ct prin M Kogalniceanu. Merci de informatii baieti!

·
Registered
5,181 Posts
In 2010, cand am fost eu pe el era foarte bun (a fost refacut in 2006, din cate tin minte, si e bine intretinut). Sunt locuri in zona Siriu unde iarna mai o ia versantul la vale (sunt 2 locuri unde se circula pe o singura banda, semnalizata cu semafor). In rest, drumul e destul de liber. Nu mi-as face griji de starea DN10.

Nu stiu insa cum sunt DN 22/DN 2B, dar aici oricum nu prea ai mari alegeri de facut.
DN2B este foarte bun, DN22 mai prost, nereabilitat de mult timp. Si eu recomand aceeasi varianta de traseu, Nadlac-Brasov-DN10-Buzau-DN2B-Braila-Galati. DN10 era intr-adevar bun cand am fost anul trecut ultima data pe el.

Mai ar fi si varianta Brasov-Tg. Secuiesc-DN2D-Focsani-Galati. DN2D este in reabilitare de ceva timp, fiind foarte aproape de finalizare. Anul trecut in vara mai erau vreo 7-8km neasfaltati intre Ojdula si Lepsa, insa erau pregatiti de asfaltare. Nu stiu care mai e starea actuala.

·
Registered
2,220 Posts
DN2B este foarte bun, DN22 mai prost, nereabilitat de mult timp. Si eu recomand aceeasi varianta de traseu, Nadlac-Brasov-DN10-Buzau-DN2B-Braila-Galati. DN10 era intr-adevar bun cand am fost anul trecut ultima data pe el.

Mai ar fi si varianta Brasov-Tg. Secuiesc-DN2D-Focsani-Galati. DN2D este in reabilitare de ceva timp, fiind foarte aproape de finalizare. Anul trecut in vara mai erau vreo 7-8km neasfaltati intre Ojdula si Lepsa, insa erau pregatiti de asfaltare. Nu stiu care mai e starea actuala.
DN2D inca este inchis traficului. Am trecut saptamana trecuta pe acolo. La Ojdula sunt puse bariere. Eu zic ca varianta cea mai buna este prin Brasov si Buzau, dar trebuie nervi de otel aproape de Sebes... Cand am mers eu am stat 3 ore in trafic din cauza a doua accidente oribile plus semaforul din Sebes. Si azi dimineata am auzit ca iarasi era blocata circulatia din cauza unui accident timp de 3 ore. E criminal drumul acela!!!

21 - 40 of 2608 Posts