SkyscraperCity banner

1 - 20 of 393 Posts

·
Registered
950 Posts
Discussion Starter #1
W Moskwie i okolicach byłem kilkukrotnie, jest ona fascynującym miastem dla turysty i mimo że spędziłem tam łącznie parę tygodni to zdołałem jedynie zobaczyć część ciekawych miejsc, jest na pewno po co wracać. Miałem też okazję odwiedzić parę stolic obwodowych i jest to już zupełnie inny świat, też ciekawy ale na zupełnie inny sposób. Stolica to zdecydowanie światowa metropolia, obwody z drugiej strony to trochę taka podróż w przeszłość ;) Ostatni raz byłem tam w 2018tym, tuż przed mundialem, choć wyjazd niezwiązany z nim w żaden sposób a po prostu urlop, zacznę zatem od tego wyjazdu a potem zobaczymy co dalej ;)

Poranny lot z Wiednia i około południa jesteśmy na lotnisku Sheremetyevo gdzie wskakujemy w bezpośredni pociąg do centrum, Aeroexpress zabiera nas na dworzec Białoruski. Przejazd trwa pół godziny i kosztuje około 6€. Nie jest to jednak cel podróży, musimy dostać się na dworzec Kazański skąd wieczorem jedziemy dalej. Dworce są połączone oczywiście metrem linii okrężnej ale podróż nim z bagażem to istny tor przeszkód, zaczynając od masywnych drzwi wejściowych przez które trzeba się przepychać z walizką do niezliczonych podziemnych tuneli, półpięter i schodów łączących dworzec ze stacją/peronami metra, całe szczęście o tej porze było mniej ludzi, co nie znaczy że mało, ale nie trzeba było się cisnąć z torbami w wagonie jak sardynki ;) Na miejscu zostawiamy bagaż w przechowalni i idziemy na spacer po okolicy.

1. Zaraz przed dworcem jest zielony Plac Komsomolski z pomnikiem inżyniera P.P. Melnikowa, pioniera kolei rosyjskiej. Plac to taki trochę bastion otoczony ulicami na który można się dostać tylko przejściami podziemnymi, zresztą pozostając w konwencji wojennej sporo było na nim leżących na ławkach niedobitków jakiejś wcześniejszej libacji ;) Widok za to kapitalny, widać dwie z siedmiu sióstr, około 140 metrowe Hotel Leningradskaja i po lewej wieżowiec na placu Czerwonej Bramy, między nimi współczesny biurowiec, ponad 100m.

2. Sam budynek dworca jest też piękny, nawiązuje do rosyjskiego baroku i kazanskiego kremla, 1916r.

3.

4.

5.

·
Registered
950 Posts
Discussion Starter #2
6. Po drugiej stronie placu znajduje się dworzec Leningradzki a w tle po prawej widać fragment dworca Jarosławskiego, razem z metrem niezłe kombo ;)

7. Wracamy.

8. Hotel Leningradskaja.

9. Po prawej moderna a w tle udane współczesne pomo, centrum biznesu Domnikov.

10. Widok w tył.

·
Registered
950 Posts
Discussion Starter #3
11. Kierujemy się w stronę wieżowca na placu Czerwonej Bramy.

12. Zaraz obok jest zielony skwer i pomnik poety Lermontowa, z tym panem będziemy mieć więcej do czynienia podczas tego wyjazdu ;)

13. Podziemnym przejściem przekraczamy obwodnicę Sadową, która otacza centrum miasta.

14. Wieżowiec na placu Czerwonej Bramy w całej okazałości.

15. Modernistyczny ciekawy biurowiec kolei.

·
Registered
950 Posts
Discussion Starter #7
31. Budynek Tsentrosoyuz zaprojektowany przez Le Corbusiera a przed nim jego pomnik. Budynek jest świetny, ciekawszy z drugiej strony ale niestety tam nie poszliśmy tym razem :)

32.

33. Porcelana od imperatora ;)

34. Słońce powoli zachodzi.

35.

·
Registered
950 Posts
Discussion Starter #11
51. Wsiadamy w nocny pociąg, tym razem dwójka zamiast kupe, około 100€ za miejsce i dwa posiłki, ale jak dla mnie warto ;) Jedziemy do Penzy, 650 km, jak na warunki rosyjskie niedaleko ;) Jedynym minusem podróży był fakt że nie dało się otworzyć okna a w przedziale było gorąco. Tzn. dało się ale duża część trasy jest niezelektryfikowana i do wnętrza leciał dym z diesla ;)

52.

53. Oprócz jedzenia można też kupić drobne pamiątki u konduktorki ;)

54. Dostaliśmy też czekolady z motywem kolejowym, jest to dworzec w Samarze, który zresztą widziałem osobiście przy innej okazji ;)

55. Przedmieścia Moskwy.

·
Registered
950 Posts
Discussion Starter #12
56. To już śniadanie, jesteśmy prawie u celu. Penza niedawno świętowała 350 lecie założenia, a założona była dla obrony przed Tatarami. W obwodzie ciągle stanowią oni kilka procent populacji, podobnie zresztą jak Mordowini (ugrofinowie), obwód graniczy na północy z Mordowią. Miasto w ostatnich latach bardzo się wyludniło ale ciągle ma ponad pół miliona mieszkanców.

57.

58. Jesteśmy gdzieś na skraju stepu euroazjatyckiegi, wszędzie pola, ziemia czarna ;)

59. Przedmieścia Penzy.

60. Dworzec główny.

·
Registered
950 Posts
Discussion Starter #13
61. Następnego dnia udajemy się spacerem do miejskiego parku rozrywki

62. Tutaj nasza lokalizacja geograficzna, przynajmniej częściowa, 45 meridian ;)

63. Przy przejściach oczywiście bariery żeby ludzie nie rzucali się pod auta ;)

64.

65. W okolicy oprócz bloków sporo jest starych drewnianych domów, mają one zdecydowanie swój urok :)

·
Registered
950 Posts
Discussion Starter #15 (Edited)
71. Park znajduje się na wzgórzu, w połowie drogi można już podziwiać takie widoki.

72. Kurz to problem wielu rosyjskich miast, głównie z braku utrzymania niskiej zieleni i chodników. Takie sprzątanie to trochę głupiego robota ;)

73. Mijamy sporo starych domów. W tle 60 letnia wieża TV, prawie 200 m.

74.

75.

·
Registered
950 Posts
Discussion Starter #16
76. Trafia się też współczesna architektura, ale to raczej wyjątek.

77. Po drodze mijamy pięknie zdobione źródełko, jest to też miejsce relaksu ;)

78.

79. Wspinamy się dalej.

80.

cdn

·
Registered
950 Posts
Discussion Starter #17
81. Jesteśmy już w parku kultury i odpoczynku im. pioniera krytyki literackiej Bielinskiego. Widoczne stragany z m.in. rękodziełem czy miodem.

82.

83. W parku jest unikalne w skali europejskiej drewniane planetarium, od wielu lat zamknięte z powodu remontu na który nie ma pieniędzy.

84. Przed nim posąg chyba jakiegoś znanego astronoma ;)

85. Do parku jeszcze do niedawna można było dojechać kolejką linową z centrum ale ona też padła ofiarą braku pieniędzy.

1 - 20 of 393 Posts