SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 394 Posts

·
Registered
Joined
·
3,987 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W Moskwie i okolicach byłem kilkukrotnie, jest ona fascynującym miastem dla turysty i mimo że spędziłem tam łącznie parę tygodni to zdołałem jedynie zobaczyć część ciekawych miejsc, jest na pewno po co wracać. Miałem też okazję odwiedzić parę stolic obwodowych i jest to już zupełnie inny świat, też ciekawy ale na zupełnie inny sposób. Stolica to zdecydowanie światowa metropolia, obwody z drugiej strony to trochę taka podróż w przeszłość ;) Ostatni raz byłem tam w 2018tym, tuż przed mundialem, choć wyjazd niezwiązany z nim w żaden sposób a po prostu urlop, zacznę zatem od tego wyjazdu a potem zobaczymy co dalej ;)

Poranny lot z Wiednia i około południa jesteśmy na lotnisku Sheremetyevo gdzie wskakujemy w bezpośredni pociąg do centrum, Aeroexpress zabiera nas na dworzec Białoruski. Przejazd trwa pół godziny i kosztuje około 6€. Nie jest to jednak cel podróży, musimy dostać się na dworzec Kazański skąd wieczorem jedziemy dalej. Dworce są połączone oczywiście metrem linii okrężnej ale podróż nim z bagażem to istny tor przeszkód, zaczynając od masywnych drzwi wejściowych przez które trzeba się przepychać z walizką do niezliczonych podziemnych tuneli, półpięter i schodów łączących dworzec ze stacją/peronami metra, całe szczęście o tej porze było mniej ludzi, co nie znaczy że mało, ale nie trzeba było się cisnąć z torbami w wagonie jak sardynki ;) Na miejscu zostawiamy bagaż w przechowalni i idziemy na spacer po okolicy.

Spis treści:
2012. Moskwa Samara Penza Moskwa
2013 Brześć Nieśwież Mir Nowogródek Brześć Moskwa Penza
2014 Moskwa
2018 Moskwa Penza Moskwa

1. Zaraz przed dworcem jest zielony Plac Komsomolski z pomnikiem inżyniera P.P. Melnikowa, pioniera kolei rosyjskiej. Plac to taki trochę bastion otoczony ulicami na który można się dostać tylko przejściami podziemnymi, zresztą pozostając w konwencji wojennej sporo było na nim leżących na ławkach niedobitków jakiejś wcześniejszej libacji ;) Widok za to kapitalny, widać dwie z siedmiu sióstr, około 140 metrowe Hotel Leningradskaja i po lewej wieżowiec na placu Czerwonej Bramy, między nimi współczesny biurowiec, ponad 100m.

2. Sam budynek dworca jest też piękny, nawiązuje do rosyjskiego baroku i kazanskiego kremla, 1916r.

3.

4.

5.
 

·
Registered
Joined
·
3,987 Posts
Discussion Starter · #3 ·
11. Kierujemy się w stronę wieżowca na placu Czerwonej Bramy.

12. Zaraz obok jest zielony skwer i pomnik poety Lermontowa, z tym panem będziemy mieć więcej do czynienia podczas tego wyjazdu ;)

13. Podziemnym przejściem przekraczamy obwodnicę Sadową, która otacza centrum miasta.

14. Wieżowiec na placu Czerwonej Bramy w całej okazałości.

15. Modernistyczny ciekawy biurowiec kolei.
 

·
Registered
Joined
·
3,987 Posts
Discussion Starter · #11 ·
51. Wsiadamy w nocny pociąg, tym razem dwójka zamiast kupe, około 100€ za miejsce i dwa posiłki, ale jak dla mnie warto ;) Jedziemy do Penzy, 650 km, jak na warunki rosyjskie niedaleko ;) Jedynym minusem podróży był fakt że nie dało się otworzyć okna a w przedziale było gorąco. Tzn. dało się ale duża część trasy jest niezelektryfikowana i do wnętrza leciał dym z diesla ;)

52.

53. Oprócz jedzenia można też kupić drobne pamiątki u konduktorki ;)

54. Dostaliśmy też czekolady z motywem kolejowym, jest to dworzec w Samarze, który zresztą widziałem osobiście przy innej okazji ;)

55. Przedmieścia Moskwy.
 

·
Registered
Joined
·
3,987 Posts
Discussion Starter · #12 ·
56. To już śniadanie, jesteśmy prawie u celu. Penza niedawno świętowała 350 lecie założenia, a założona była dla obrony przed Tatarami. W obwodzie ciągle stanowią oni kilka procent populacji, podobnie zresztą jak Mordowini (ugrofinowie), obwód graniczy na północy z Mordowią. Miasto w ostatnich latach bardzo się wyludniło ale ciągle ma ponad pół miliona mieszkanców.

57.

58. Jesteśmy gdzieś na skraju stepu euroazjatyckiegi, wszędzie pola, ziemia czarna ;)

59. Przedmieścia Penzy.

60. Dworzec główny.
 

·
Registered
Joined
·
3,987 Posts
Discussion Starter · #13 ·
61. Następnego dnia udajemy się spacerem do miejskiego parku rozrywki

62. Tutaj nasza lokalizacja geograficzna, przynajmniej częściowa, 45 meridian ;)

63. Przy przejściach oczywiście bariery żeby ludzie nie rzucali się pod auta ;)

64.

65. W okolicy oprócz bloków sporo jest starych drewnianych domów, mają one zdecydowanie swój urok :)
 

·
Registered
Joined
·
3,987 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
71. Park znajduje się na wzgórzu, w połowie drogi można już podziwiać takie widoki.

72. Kurz to problem wielu rosyjskich miast, głównie z braku utrzymania niskiej zieleni i chodników. Takie sprzątanie to trochę głupiego robota ;)

73. Mijamy sporo starych domów. W tle 60 letnia wieża TV, prawie 200 m.

74.

75.
 

·
Registered
Joined
·
3,987 Posts
Discussion Starter · #17 ·
81. Jesteśmy już w parku kultury i odpoczynku im. pioniera krytyki literackiej Bielinskiego. Widoczne stragany z m.in. rękodziełem czy miodem.

82.

83. W parku jest unikalne w skali europejskiej drewniane planetarium, od wielu lat zamknięte z powodu remontu na który nie ma pieniędzy.

84. Przed nim posąg chyba jakiegoś znanego astronoma ;)

85. Do parku jeszcze do niedawna można było dojechać kolejką linową z centrum ale ona też padła ofiarą braku pieniędzy.
 
1 - 20 of 394 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top