Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 25 Posts

·
Registered
11 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W tym wątku chciałbym podzielić się zdjęciami Rosji (ewentualnie innych państw poradzieckich, do których miałem okazję dotrzeć).

Zauważyłem, że w większości przypadków zdjęcia z państw postsowieckich pochodzą z krótkich wycieczek. Więc zdecydowałem utworzyć wątek, w którym można będzie zobaczyć te tereny z nieco innej perspektywy. Dlatego też nie będzie tu zdjęć typowo turystycznych.
Ps. nie jestem profi od fotografii.

·
Registered
11 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Saratów.

Leży nad Wołgą. Aglomeracja saratowska liczy mniej-więcej 1 mln. mieszkańców.
Miasto jest znane dzięki radzieckiemu przemysłowi i Puszkinowi.

1. Widok na osiedle „Słoneczne”. Dane osiedle jest jednym z najszybciej rozwijających się w Saratowie. Na zdjęciu widać typową architekturę bloków mieszkalnych, czyli tzw. „putinek”.

2. Zdjęcie bloków w procesie budowy. Stan infrastruktury na nowych osiedlach możecie ocenić sami. Przeciętny dom w Saratowie liczy ok. 20 pięter.

3. Tzw. „Stare Słoneczne”. Bloki na zdjęciu powstały w latach 70.-80. Dwupiętrowy budynek w środku – typowa rosyjska szkoła. Dwa wieżowce po lewej stronie kiedyś były najwyższymi blokami w Saratowie.

4. Zdjęcie zrobiono w dzielnice „zawodskaja”. Parking, bazar, bloki.
Jeśli ktoś nie zrozumiał, w budynku z niebieskich blach trapezowych mieście się targowisko.

·
Registered
11 Posts
Discussion Starter · #4 ·
5. Widok ze strony wejścia do bazaru.

6. Dzielnice, które zostały wybudowane za czasów komuny odróżniają się od innych szerokością ulic. A dlatego, że Saratow leży w stepu tu prawie nie ma drzew. Wyjątek stanowią liczne topole i nieliczne klony.

7. Węzeł komunikacyjny. Na zdjęciu możecie zobaczyć rozjazd tramwajowy. Stąd można dostać się do starej części dzielnicy Lenińskiej również jak do nowej części rzeczonej dzielnicy (już wspomnionego os. Słonecznego).

8. Większośćz tramwajów powinna trafić do jakiegoś muzeum, a jednak nadal jeździ. Typy tramwajów, z których składa się tabor: КТМ-5 (na zdjęciu), КТМ-8, КТМ-19, КТКТМ-19А.

Nie widać zdjęć
dziękuję. Chyba jakiś problem z serwerem.

·
Registered
11 Posts
Discussion Starter · #5 ·
9. Pod względom zabytków Saratow nie odróżnia się od większości innych miast Rosji.
Swiato-Pokrowska Cerkiew jeden z nielicznych budynków, który przetrwał komunistów.

10. Przystanek tramwajowy razem z tramwajem. Tramwaj ze zdjęcia został wyprodukowany w 1964 roku (czyli roku odsunięcia od władzy Nikity Chruszczowa).

11. Saratowki UJ, czyli SGU.

12. „Stare miasto”.

·
Registered
11 Posts
Discussion Starter · #6 ·
13. Skwer przy płacu rynkowym. Prawosławna cerkiew św. Mitrofana została odbudowana dopiero na początku lat 90. Za czasów komuny mieścił się w niej magazyn rynkowy.

No i zimowe zdjęcia Saratowa.

14. Skwer przy jakimś osiedlu, w którym odsłonięto pomnik rosyjskim konstruktorom lotniczym (wynika to z napisów). Niestety nie kojarzę ani dzielnicy, ani osiedla.

15. Ul. Rachowa. Śnieg na większości zdjęć ma podobny kolor ze względu na stan powietrza.

16. Typowa droga, która łączy nowe osiedle z już istniejącymi. Brutalny budynek po prawej stronie to cerkiew, które na masową skalę budują na obrzeżach większości rosyjskich miast.

·
GUKPPiW
9,568 Posts
A to na pewno jest Rosjanin?

Na zdjęciach wprawdzie jest syfnie ale nie tragicznie, widać dekady zaniedbań i brak pieniędzy w biedniejszym i gorzej zarządzanym kraju, wypisz wymaluj Polska 30 lat temu, nic czemu nie można zaradzić. Tylko trzeba chcieć i mieć trochę cierpliwości.

·
Registered
11 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
No cóż, dzisiaj będą zdjęcia Penzy.

Penza — miasto obwodowe nad Surą. Obecnie ma ok. 500 tys. mieszkańców. Stanowi przykład „prawdziwej” Rosji, gdyż leży na terenach zamieszkanych przeważnie przez Rosjan.
Tu się naprawdę nic dzieje. Najlepszy wybór dla tych, którzy wybierają miejsce dla popełnienia samobójstwa. Miasto przypomina PRL lat 70.-80.
Z ciekawostek: gdzieś nad Surą przy siedzibie PKR kilka lat temu odsłonięto popiersie Stalina.

17. Widok na płac centralny. Statua Lenina, urząd miasta, no i tyle. Bardzo typowe miejsce, gdyż podobne płacy można spotkać dosłownie wszędzie pomiędzy Brześciem a Władywostokiem.

18. „Stare miasto”. Jak i w innych miastach Rosji, zabytkowe budynki w Penzie podpalają, aby później odkupić działkę pod inwestycję.

19. Ul. Puszkina i widok na kolumnę pokojową. Na kolumnie anioł, który symbolizuje pokój we wszechświecie, a pod kolumną można zobaczyć rzeźbę symbolizującą godło ZSSR. Niestety nie mam pojęcia, dlaczego w Penzie są tyle monumentów poświęconych Związkowi Radzieckiemu.

20. Zegar z kukułką. Jeden z głównych symbolów miasta. Kilkakrotnie był zniszczony przez wandali, po raz ostatni na początku lat 2010. Obok zegara mieści się najstarsza w Rosji fontanna tańcząca. Serdecznie nie polecam zwiedzania tej fontanny. Puszczają dyscopolowe przyboje, od których można dostać gorączki.

21. Domy jednorodzinne na obrzeżach Penzy.

·
Registered
11 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Wreszcie rosyjski wątek prowadzony przez Rosjanina, gdzie pokazywana jest prawdziwa strona tego kraju :troll:
i taką właśnie chcemy oglądać!
Proszę mnie nie obrażać. To, że się urodziłem na Kresach wcale nie oznacza, że nie jestem Polakiem. [sarkazm]
Jutro postaram się wrzucić zdjęcia Samary. O ile się nie mylę, MŚ 2018 między innymi będzie odbywało się w tym obwodzie. Więc może kogoś zainteresuje.

·
Registered
11 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Zapraszaw Was do Samary.
Niestety mam problem z kolekcją zdjęć - część fotek z zimowych wyjazdód zniknęła. Mam nadzieję, że wkrótce je znajdę, bo były robione na lepszy telefon. Ponadto właśnie na tych zdjęciach są miejsca pamięci związane z dziejami narodu polskiego.

Samara – miasto w Rosji, stolica obwodu samarskiego (tu bez niespodzianek). Leży nad Wołgą. Dzisiaj to wielki ośrodek przemysłu, który czasami nazywano stolicą kosmosu, gdyż znajdują się tu liczne zakłady dostarczające podzespoły dla rokiet kosmicznych.
Obecnie liczy około 1 200 000 mieszkańców.

Z ciekawostek: historia Samary jest ściśle związana z Polonią. Po rozbiorom I Rzeczypospolitej i w późniejszym okresie właśnie tu trafiło wielu patriotów, którzy walczyli z zaborcami. Co więcej, funkcję gubernatora obwodu samarskiego przez niektóry czas pełnił Adam Arcimowicz. Później, bowiem za czasów wojny polsko-bolszewickiej, w Samarze umieszczono mały łagier dla polskich jeńców.

22. Zacznę od tzw. Kościoła Polskiego, który został zbudowany tuż przed rozpoczęciem I wojny światowej. Naprawdę piękny budynek w stylu neogotyk. Jednak póki co powstrzymam się od wrzucenia innych zdjęć tegoż kościoła, bo mam nadzieję, że znajdę zimowe fotki. W otoczeniu śniegu on wygląda niesamowicie.

23. Widok na XIX-wieczną przemysłową dzielnicę. W oczy rzuca się bryła browaru oraz typowe domy dla robotników, które budowane były za czasów cara. Także widać Wołgę i jeden z licznych ostrowów. Kiedyś podobnymi dzielnicami mogła pochwalić się większość z miast nad Wołgą.

24. Na danym zdjęciu można zobaczyć pomnik Czapajewa. Towarzysz Czapajew – w latach 20-50. XX wieku - największy bohater ZSSR. Później większą sławę zyskali weterani II WŚ, a Wasilij został zepchnięty na drugi plan. Powiedziałbym, że to radziecki Tadeusz Kościuszko.

25. Piękny widok na samarskie „Wały Chrobrego”. Szczerze mówiąc po tym skojarzeniu ręce mi opadają. Następnym razem poprowadzę was po Czeboksarach.

Slodi, dziękuję za ciepłe słowa.

·
Registered
7,729 Posts
Jak dobrze pójdzie mam plan niedługo wybrać się do Rostowa nad Donem i Krasnodaru. Spodziewam się podobnych klimatów. Mam nadzieję, że się uda! :) Rosyjska prowincja ma jednak swój klimat!

·
Registered
7,729 Posts
Z tego co słyszałem od znajomych Rosjan, to wszystko poza Moskwą i Sankt Petersburgiem traktowane jest jako prowincja.

·
Moderator
19,656 Posts
Z tego co słyszałem od znajomych Rosjan, to wszystko poza Moskwą i Sankt Petersburgiem traktowane jest jako prowincja.
to też słyszałem
...że "prowincja" zaczyna się już za obwodnicą Moskwy ;)

·
Registered
1,279 Posts
Ogladajac zdjecia z tego kraju mozna tylko krecic glowa z przerazenia . Czy sa jeszcze bardziej zasyfione krajobrazy , beznadziejnej gospodarki , obojetnych na estetyke ludzi.Tyle polaci ziemi , zniszczonej i skazonej . Moze sa piekne budowle , domy mieszczanskie , ale co z tego jak wszystko zdewastowane . A w szczegolnosci te balkony zbite z byle czego i byle jak . Co to swiadczy o ludziach tam mieszkajacych ? Co przyciaga tam, was do podrozy w te strony? Na co tam patrzec co by przyciagnelo wzrok przyjemnym widokiem ?
Zdecydowanie nie moje klimaty z wylaczeniem dzikiej przyrody, bezkresnych lasow tajgi, czy obszarow jeszcze nie zepsutych przez ludzi tam mieszkajacych.

·
Registered
11 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Jak dobrze pójdzie mam plan niedługo wybrać się do Rostowa nad Donem i Krasnodaru. Spodziewam się podobnych klimatów. Mam nadzieję, że się uda! :) Rosyjska prowincja ma jednak swój klimat!
Mam nadzieję, że wyprawa się uda. Dlatego nie będę nawet wrzucał zdjęć z tych miast. Być może wkrótce tu powstanie nowy wątek poświęcony Krasnodarowi od osoby, która posiada lepszą kamerę, niż ja :)
Mogę zapewnić, że klimaty będą bardzo podobne. Za wyjątkiem tego, że to półdzień, więc nawet jak na Rosjan bądź Ukraińców mieszkańcy tamtejszych miast mają bardzo "swoistą" mentalność.
Ze swojej strony mogę polecić zwiedzanie mniejszych miejscowości (przykadłowo Taganrogu, ewentualnie Azowa), aby zapoznać się z tym regionem nieco bliżej.

Ale to wcale nie jest prowincja. To całkiem duże, obwodowe miasta!
Te miasta nie są aż takie wielkie. Ponadto te rejony kojarzone są raczej z rolnictwem i przestępnością, niż z przemysłem i aglomeracjami. No i ta słynna buracka mentalność. Więc Simsi ma rację.

Czy sa jeszcze bardziej zasyfione krajobrazy , beznadziejnej gospodarki , obojetnych na estetyke ludzi.Tyle polaci ziemi , zniszczonej i skazonej . Moze sa piekne budowle , domy mieszczanskie , ale co z tego jak wszystko zdewastowane
Czy są jeszcze bardziej zasyfione krajobrazy , beznadziejnej gospodarki , obojętni na estetykę ludzi?
No cóż, np. Ukraina i inne państwa poradzieckie. Byłem też w Tajlandii, Egipcie itp. – ta sama historia. Bo nie wszędzie dominuje europejski sposób myślenia. I nie wszystkie narody stanowią integralną część europejskiej cywilizacji. To trzeba pamiętać.

·
Registered
3,820 Posts
Ogladajac zdjecia z tego kraju mozna tylko krecic glowa z przerazenia . Czy sa jeszcze bardziej zasyfione krajobrazy , beznadziejnej gospodarki , obojetnych na estetyke ludzi.Tyle polaci ziemi , zniszczonej i skazonej . Moze sa piekne budowle , domy mieszczanskie , ale co z tego jak wszystko zdewastowane . A w szczegolnosci te balkony zbite z byle czego i byle jak . Co to swiadczy o ludziach tam mieszkajacych ? Co przyciaga tam, was do podrozy w te strony? Na co tam patrzec co by przyciagnelo wzrok przyjemnym widokiem ?
Zdecydowanie nie moje klimaty z wylaczeniem dzikiej przyrody, bezkresnych lasow tajgi, czy obszarow jeszcze nie zepsutych przez ludzi tam mieszkajacych.
Te rosyjskie obrazy są właśnie dlatego niesamowite: patrzymy na krajobraz upadłego imperium, przestrzeń, którą przed chwilą niemal w całości tworzył ZSRS. Teraz możemy zobaczyć z jednej strony jak mimo swojej ogólnej beznadziei wszechogarniającym krajem był (nie ma miejsca nie przekształconego na sowiecką modłę, po czasach wcześniejszych zostały jeno smętne resztki) oraz jak wątłe wobec ogromu tego dziedzictwa są próby wprowadzania normalności, jak naznaczone sowiecką estetyką i sowieckim myśleniem. Już pomijając szereg miast, które zostały założone przez bolszewików ale całe połacie rosyjskiej prowincji zabudowano czymś innym niż drewnianymi chatami właśnie w czasach radzieckich.

To naprawdę niesamowite miejsce do zwiedzania.

·
Registered
7,729 Posts
Przypomniał mi się pewien skecz kabaretu o drzwiach. Moja odpowiedź: TAK! ;)

Mam nadzieję, że wyprawa się uda. Dlatego nie będę nawet wrzucał zdjęć z tych miast. Być może wkrótce tu powstanie nowy wątek poświęcony Krasnodarowi od osoby, która posiada lepszą kamerę, niż ja :)
Mogę zapewnić, że klimaty będą bardzo podobne. Za wyjątkiem tego, że to półdzień, więc nawet jak na Rosjan bądź Ukraińców mieszkańcy tamtejszych miast mają bardzo "swoistą" mentalność.
Ze swojej strony mogę polecić zwiedzanie mniejszych miejscowości (przykadłowo Taganrogu, ewentualnie Azowa), aby zapoznać się z tym regionem nieco bliżej.

Te miasta nie są aż takie wielkie. Ponadto te rejony kojarzone są raczej z rolnictwem i przestępnością, niż z przemysłem i aglomeracjami. No i ta słynna buracka mentalność. Więc Simsi ma rację.
Wrzucaj, u mnie to jeszcze nic pewnego...., ja również nie jestem sprawnym fotorep ;)

1 - 20 of 25 Posts