SkyscraperCity banner
1 - 20 of 35 Posts

·
hræddur köttur
4,472 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Dobry wieczór.

Piosenka w temacie
Gdyby ktoś zajrzał "bez kontekstu", to niech wie, że to kontynuacja tego wątku.
Wpierw kilka obrazków z pociągu. Kraksa na Sloterdijk miała ten nieoczekiwany (?) skutek, że pociągi z Amsterdamu na południe jeździły nieco inną trasą, dzięki czemu można było zobaczyć trochę stereotypowych widoków.

01. Trudno było ocenić dokładnie co to było. Po kolorze można wnioskować, że fioletowe to hiacynty, żółte żonkile i narcyzy, białe i czerwone tulipany. Zastanawia mnie co się dzieje bo skoszeniu (przy takiej ich ilości można to chyba tak można nazwać) kwiatów - czy cebulki czekają na następny sezon w ziemi, czy zostaję wykopane, przeniesione w inne miejsce a w ziemi rośnie już coś innego.

02.

03.

04.

05.

06. Hehe ;)

07. Widok z dworca. Właściwie już tu można przypomnieć o pewnym fakcie, żeby na początku była jasność. To miasto w znacznej mierze przestało istnieć 14 maja 1940 roku i między innymi z tego względu wygląda tak a nie inaczej. Po prawej Millenium Tower - aż sam się dziwiłem sprawdzając, że takie pomo ukończono w 2000 roku. Po lewej szafy NN aka Gebouw Delftse Poort 1, niemal dziesięć lat starsze. Oba mniej więcej po 150 metrów, bo to w takich wysokościach będziemy się przemieszczać.

08. Dworzec w przebudowie. Wiszący dach nad wejściem. Jest naprawdę wielki, trudno było zmieścić go w kadr. A jak już zostanie ukończony, to będzie wyglądał mniej więcej tak

09.

10. Gebouw Delftse Poort 2 z bliska.

·
Registered
2,243 Posts
Ciekawa architektura, nowoczesność i rozmach tylko na jednym zdjęciu co to jest z tymi mnaretami? Jakaś wariacja historyzujaca nt. architektury wschodu ? Bo trochę trąci garagmelizmem.

·
Registered
2,243 Posts
Dziękuje za informacje. Swoją drogą, architektura islamu nie zatrzymała sie chyba w rozwoju od XVI w, a taką historyzujacą, turecko-bałkańską formę ta budowla przedstawia? Kiedyś Holandia była wzorem dbałości o ład przestrzenny, pejzaż historyczny...

·
hræddur köttur
4,472 Posts
Discussion Starter · #5 ·
@AMS
The mosque was voted as Rotterdam's most attractive building in 2006
:hilarious:

·
hipp-E
11,125 Posts
^^ Chyba przez samych Turków :laugh:
Dziękuje za informacje. Swoją drogą, architektura islamu nie zatrzymała sie chyba w rozwoju od XVI w, a taką historyzujacą, turecko-bałkańską formę ta budowla przedstawia? Kiedyś Holandia była wzorem dbałości o ład przestrzenny, pejzaż historyczny...
Kiedyś też kościół był mecenasem sztuki najwyższych lotów, a na jakim poziomie jest współczesna architektura sakralna w Polsce? Temat śliski, więc lepiej go nie kontynuować ;)

·
hræddur köttur
4,472 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Wobec tego proszę zachwycać się nowoczesnością. Spodobał mi się ten fragment - wszystko lśniące, srebrzysto-grafitowe z nielicznymi plamami jaskrawych kolorów (sygnalizacja). Precyzyjna separacja ruchu, ciągi komunikacyjne, konkret i funkcjonalność.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17. Lijnbaan. Ponoć pierwsza ulica w Holandii z wyłącznie pierwszym ruchem. 1953, Van den Broek & Bakema. Kojarzy się znajomo, prawda? I podobnie jak w przypadku krajowych pasaży podobnego typu, również i tam odniosłem wrażenie, że kiedyś były bardziej popularne. W tle ratusz.

18.

19.

20.

·
hipp-E
11,125 Posts
Spodobał mi się ten fragment - wszystko lśniące, srebrzysto-grafitowe z nielicznymi plamami jaskrawych kolorów (sygnalizacja). Precyzyjna separacja ruchu, ciągi komunikacyjne, konkret i funkcjonalność.
Ten komentarz jest dla mnie dużym zaskoczeniem, bo to co akurat zapamiętałem, gdy staliśmy w tym miejscu, to hermit kręcący nosem: "Hmmm, taka lepsza wersja Łodzi" :D

hermit said:
17. Lijnbaan. Ponoć pierwsza ulica w Holandii z wyłącznie pierwszym ruchem. 1953, Van den Broek & Bakema. Kojarzy się znajomo, prawda? I podobnie jak w przypadku krajowych pasaży podobnego typu, również i tam odniosłem wrażenie, że kiedyś były bardziej popularne.
Lijnbaan jest nadal popularny, ale my nie mogliśmy tego widzieć, bo byliśmy tam o świcie, gdy część sklepów jeszcze pozamykana, a ludzie w pracy.

·
hræddur köttur
4,472 Posts
Discussion Starter · #9 ·
O świcie to spałeś, o poranku robiłeś tapetę. Zdjęcie zrobione o 11:30.
Co do komentarza - masz rację, ale przeglądając zdjęcia dochodzę do wniosku, że na obrazkach jednak wygląda lepiej niż w rzeczywistości.

·
Pijcie portera z BŁ!
18,195 Posts
Ten komentarz jest dla mnie dużym zaskoczeniem, bo to co akurat zapamiętałem, gdy staliśmy w tym miejscu, to hermit kręcący nosem: "Hmmm, taka lepsza wersja Łodzi" :D
W jakim sensie? :lol: Chodzi o nasze tragiczne postmodernistyczne centrum, czy nawiązanie do żałości infrastruktury drogowej? ;)

·
3D
7,269 Posts
:lol: Widzę, że w tym wątku też będą teksty leciały.

Hermit dajesz dalej! Wszyscy się czepiają tego miasta, że to w ogóle nie miasto, ale ono mnie przez ten port i wieżowce zawsze interesowało. Mam wrażenie, że to taka kwintesencja "zachodu" w Europie. Ale to, poprawne pierzeje, ładna przestrzeń i zamuła.

·
hræddur köttur
4,472 Posts
Discussion Starter · #16 ·
@dexter2
Jakoś skojarzło mi się to z szafami przy Alei Piłsudksiego. Z tym że od razu zaznacze, że to jest baaardzo odległe skojarzenie

@greg111
Tak, kubiki bedą.

@Jakub
Kwintesencja Zachodu? Chłopcze, bój się boga! ;)

@skansen
Za zimno na frappe było.

No dobra, dosyć tych luźnych pogaduszek, lecimy dalej.

21. Dla pomowielbicieli. W kupie o dziwo nawet daje rade

22. Była Łódź, to teraz dla odmiany Warszawa ;)

23.

24. Bardzo dziwny konglomerat. Jeszcze będzie

25. Pasaż tuż obok (Beursplein). Tak, dla mnie to też była trauma - nie ostatnia tego dnia ;)

26.

27. Takie trochę Battersea

28. A za plecami to

28. A to już Grotekerkplein i kościół św. eeem, Wawrzyńca? Jedyna pozostałość starego miasta

29.

·
Registered
1,348 Posts
Widać miałeś ciężki dzień.
Rotterdam: niespodzianka. Pamiętam miasto z dawnych lat, myślałem, że będzie bardziej...holendersko. No, ale przynajmniej America it is not. Not quite. Not really...or even yet.
A roślinki ciekawe. To można jeść, palić, ozdabiać się nimi?

·
Registered
2,243 Posts
"myślałem, że będzie bardziej...holendersko", holendersko było przed bombardowaniem, potem centrum miasta odbudowano w stylu zwanym chyba kiedyś międzynarodowym?

·
hræddur köttur
4,472 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Pozostajemy nadal na Gotekerkplein i w okolicach kościoła

30.

31. A za plecami:

32. Taka wariacja na temat. Placyk jest mały a wieża dość wysoka i trzeba było się trochę nagimnastykować, żeby całą zmieścić w kadr.

33. Pomnik przedstawiający Erazma. Hendrick de Keyser, 1622 (jakim cudem to się uchowało?)

34.

35.

36. Obchodzimy kościół dookoła

37. i powoli zaczyna pojawiać się czekająca mnie później groza:

38. Póki co w bliższym otoczeniu odrobina nieco sterylnej przestrzeni

39. A na koniec obserwacja socjologiczna. Miastu prócz zniszczeń wojennych nie zostały oszczędzone problemy dużych aglomeracji współczesnego świata - przestępczośc, bezrobocie, prostutucja, narkomania, bezdomność. Tu kultura, architektura, Erazm z Rotterdamu, filozofia i kultura europejska a tymczasem ludzka kondycja tragiczna - można natknąć się na nieszczęśników czekających na zbawienie z obliczami trawionymi strapieniem. Albo zeżartymi przez kHystall.

;)

1 - 20 of 35 Posts