SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
81 - 100 of 382 Posts

·
Registered
Joined
·
1 Posts
Jeśli to ma być droga 1x2 to lepiej aby nigdy nie powstała bo dla Rybnika w niczym to nie pomoże.
Jeśli będzie to wariant 2x2 z możliwością łatwej rozbudowy w przyszłości do 2x3 przynajmniej w obrębie dzielnic Rybnika to jestem ZA takim rozwiązaniem niezależnie od kosztów.
Lepiej wybudować raz coś porządnie nawet i długo niż zrobić szybko byle jak i potem pluć sobie w twarz.
Patrząc jednak na to co Fudali spaprał wszystko w przeszłości w wydziale komunikacji co dotknął, więc nie wróżę sukcesu temu projektowi.

Aby nie być gołosłownym:
- obwodnica Rybnika Obwiednia w planach od 30 lat 2x2, z oszczędności zrobiono 1x2. Efekt taki że w godzinach ~8 i ~16 lepiej omijać tej drogi bo ma gigantyczne korki.
- obwodnica Rybnika ul Budowlanych w planach od 30 lat 2x2 a zrobiono 1x2. korki przy rondach robią się. Byłyby światła z synchronizacją to korki pewnie byłyby mniejsze.
- obwodnica Rybnika ul. Góreckiego w planach od 30 lat 2x2 a zrobiono 1x2 drogę osiedlową dosłownie, bez pobocza i bez chodnika!!! Wystarczy że coś zatarasuje drogę i mamy gigantyczny korek. Pierwotnie ograniczenia 40km/h, zniesione po protestach mieszkańców. I tak każdy tam jeździ >80km/h.
Po co te ronda na Góreckiego jak jeżdżę jeszcze nie widziałem aby się ktoś tam kiedykolwiek bocznej przez rondo włączył do ruchu. Spowalniają ruch a światła by wystarczyły w zupełności.

Oby wam ta DW933 się udała, ale jak zaprosicie Fudalego do rozmów to na pewno coś spapra bo wszystko czego tyka to partoli.
Powodzenia
Rybniczanin.
 

·
Registered
Joined
·
487 Posts
Ja bym tak kategorycznych sądów nie wysuwał...

Nawet 1x2 jest w stanie odciążyć miasto znacznie. Problemy opisane przez Ciebie są spowodowane opisywanymi przez Ciebie zakorkowanymi rondami. Na budowanej drodze takowych nie będzie a skrzyżowania będą bezkolizyjne i o to chodzi. Ja jeden z węzłów będę miał pod nosem i niezmiernie mnie to cieszy. Abym tylko tego doczekał...
 

·
Registered
Joined
·
7 Posts
Patrząc jednak na to co Fudali spaprał wszystko w przeszłości w wydziale komunikacji co dotknął, więc nie wróżę sukcesu temu projektowi.
Kolego... Ja myślałem, że Rybnik ma radnych ale widocznie jest to za małe miasto aby takowi byli i wszystko wymyśla i o wszystkim decyduje prezydent Fudali tak jak Prezydent Komorowski o Polsce więc winę za korupstwo i zapaść gospodarczą trzeba obarczać Prezydenta RP a nie kolejne rządy! A to świnia! :)

Swoją drogą ciągle słyszę jak obrażacie tego swojego prezydenta, i że kolejnych wyborów już na pewno nie wygra a tu ciągle Fudali i Fudali. Rybnik mówią, że jest (nie wiem jak teraz ale 10 lat temu na pewno) najszybciej rozwijającym się miastem w Polsce. Przejeżdżając przez Polskę mam wrażenie, że nasz region to perełka w Polsce... ale zawsze znajdą się tacy co wiedzą lepiej :) Taki kraj i taka nasza słowiańska natura :)
PS. też mi się zdarza narzekać na to czy tamto :nuts:


A co do drogi to podobały mi się słowa Fudalego, iż nigdy nas nie było stać i nie będzie stać na tę drogę i zasady finansowania będę inne aby można ją było wybudować. Projekt gigant. Zaprojektowany z rozmachem. Projektanci młodzi ale kompetentni. Sam jestem ciekaw jak sprawa będzie wyglądać za 7 lat.
 

·
Registered
Joined
·
138 Posts
Za nowiny.pl:
"Przedstawiciele gmin, których dotyczy budowa drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna spotkali się w Raciborzu i chcą zmian w projekcie. Zapoznali się i opiniowali projekt oraz dokumentację inwestycji. – Znaleźliśmy niedociągnięcie polegające na tym, że pominięto w dokumentach połączenie nowej trasy z drogą południową – powiedział Grzegorz Niestrój (na zdj.), wójt Kornowaca. Droga południowa biegnie śladem drogi nr 933, łączącej Rzuchów z Pszowem i dalej z Wodzisławiem.

W specyfikacji inwestycji rzeczywiście nie było mowy o tym połączeniu. Stąd uwagi samorządowców z gmin Kornowac, Lyski, Gaszowice, Rydułtowy, którzy oczekują modyfikacji dokumentów."

Może najpierw trzeba było sprawdzić specyfikację?
 

·
Registered
Joined
·
6 Posts
Z tym spotkaniem było tak, że dokumentacja na "raciborski" odcinek RDRP nie przewidywała połączenia z DGP.
Wspólne stanowisko zostało wynegocjowane i zapis jest.
Tak swoją drogą na stronie Raciborza ogłoszono przetarg na dokumentację na RDRP.
 

·
Moderator
Joined
·
69,635 Posts
A budowa szła tak sprawnie....

Estakadę nad DK 1 trzeba częściowo rozebrać

Firma projektująca węzeł łączący krajową "jedynkę" z obwodnicą Pszczyny popełniła błąd w obliczeniach. Wybudowane już częściowo elementy wiaduktu trzeba będzie częściowo rozebrać.
Chodzi o estakadę nad krajową "jedynką", która jest częścią budowanej właśnie obwodnicy Pszczyny.


Projekt estakady wraz ze wszystkimi łącznicami opracowała firma Egis Poland. Budowa zaczęła się wiosną 2012 roku, a pod koniec roku gotowe było 12 filarów, na których miała być oparta konstrukcja nośna drogi. - Zbrojenia już zostały przygotowane, ale na szczęście nie zaczęło się jeszcze betonowanie, bo okazało się, że projektant przyjął niewłaściwe parametry. Nośność wiaduktu jest za mała. Dla projektanta to kompromitacja, a dla nas duży problem - mówi Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach

W grę wchodzą miliony złotych

Jak dodaje, firma Egis Poland wzięła na siebie całą odpowiedzialność za błąd i przygotowała już projekt zamienny, który zapewnia bezpieczną nośność wiaduktu i łącznic dojazdowych. ZDW prowadzi rozmowy z wykonawcą budowy węzła firmą Mota-Engil. - Żeby można kontynuować budowę, trzeba najpierw rozebrać część jednego z filarów i założyć dodatkowe zbrojenia, na których oparty będzie cały ustrój nośny wiaduktu. Trwają ostatnie ustalenia dotyczące przeprowadzenia tych prac z przedstawicielami Mota-Engil, bo założyliśmy, że najlepiej będzie, jak zrobi to pracujący na budowie wykonawca - powiedział nam Pacer. Nie wiadomo jeszcze, ile będą kosztować dodatkowe prace. Koszty ma pokryć projektant, zdaniem rzecznika ZDW w grę wchodzą miliony złotych.

Obędzie się bez opóźnień?

Dobra wiadomość jest taka, że błąd projektanta nie powinien spowodować opóźnienia inwestycji. - Błąd został wykryty w grudniu, a w kolejnych miesiącach i tak z powodu zimy nie mogły się toczyć żadne prace przy budowie wiaduktu. Wykonawca zadeklarował, że prace naprawcze, które powinny rozpocząć się lada dzień, nie powinny spowodować opóźnień całego kontraktu - powiedział nam Pacer.

Obwodnica Pszczyny ma ponad 4 kilometry długości i powinna być gotowa do końca 2013 roku. Biegnie od drogi krajowej nr 1 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 935. Cała inwestycja pochłonie około 107 mln zł, a część pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,72739,13650504,Estakade_nad_DK_1_trzeba_czesciowo_rozebrac.html#ixzz2Oui5rx6T
 

·
Registered
Joined
·
7 Posts
Obwodnica Racibórza: przetarg na kolejny etap

Obwodnica Racibórza: przetarg na kolejny etap
2013-03-27
Władze miasta ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla planowanej budowy drogi Racibórz - Pszczyna. Koszt przedsięwzięcia to bagatela 5 mln zł. To jednak nic w porównaniu z kosztami budowy samej drogi.

Władze Raciborza ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. Projekt Budowy Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna na odcinku od DK 45 w gminie Rudnik do ul. Sportowej w Rybniku, jako nowego ciągu drogi wojewódzkiej nr 935.


Ogłoszony przetarg to wynik pracy katowickiej firmy Collect Consulting S.A., która zwyciężyła w poprzednim przetargu na wykonawcę materiałów przetargowych do aktualnego, dotyczącego sporządzenia dokumentacji projektowej przetargu. Tak skomplikowane procedury wiążą się z poziomem komplikacji zadania - budowa drogi może pochłonąć nawet 900 mln zł, a samo opracowanie dokumentacji projektowej (przedmiot aktualnego, ogłoszonego 27 marca przetargu) będzie kosztować 5 mln zł.Mirosław Lenk i Adam Matusiewicz z dumą prezentują porozumienie, które przyznało Raciborzowi rolę koordynatora budowy drogi Racibórz - Pszczyna - zdjęcia.


Na mocy porozumienia z marszałkiem województwa śląskiego, które w październik 2012 roku zawarli prezydent Mirosław Lenk i były już marszałek Adam Matusiewicz, 35 proc. kosztów przygotowania dokumentacji projektowej pokryje Racibórz, resztę - urząd marszałkowski.

http://www.raciborz.com.pl/obwodnica-raciborza-przetarg-na-kolejny-etap,29157.html
 

·
Registered
Joined
·
174 Posts
A ile się nie mylę, to dzisiaj mija termin wykonania I etapu Drogi Głównej Południowej w Jastrzębiu. Ciekawe jak rzeczywiście wygląda sytuacja na tym odcinku.
 

·
✰✰✰✰✰
Joined
·
1,569 Posts
A ile się nie mylę, to dzisiaj mija termin wykonania I etapu Drogi Głównej Południowej w Jastrzębiu. Ciekawe jak rzeczywiście wygląda sytuacja na tym odcinku.
Byłem dzisiaj w okolicy ronda na którym krzyżują się DGP i ul. Rybnicka:

Widok w kierunku Szerokiej


Widok w kier. wschodnim
Widok w kier. zachodnim


Brakuje w-wy ścieralnej SMA


Granica między etapem I i II


Od strony ul. Pszczyńskiej zostało o wiele więcej prac do wykonania - m.in.:
- cały pakiet warstw asfaltowych na pasie ruchu ul. Pszczyńskiej w kierunku Pawłowic,
- warstwa ścieralna SMA na całym obszarze skrzyżowania DGP z ul. Pszczyńską
- cała konstrukcja nawierzchni drogi zbiorczej/serwisowej po prawej stronie w kierunku Pawłowic,
- roboty związane z odwodnieniem (rowy, umocnienia wylotów, ścianki czołowe przepustów),
- roboty wykończeniowe.

Ciekawe czy Magistrat rozpocznie naliczanie kar, czy będzie następny aneks terminowy do umowy?
_______________________________________________________________

Jeszcze dwa strzały na etap II

Granica etapów


Maszyny budowlane stoją przy ul. Pochwacie


Żeby iść dalej musiałbym mieć obuwie robocze :)
 

·
Moderator
Joined
·
69,635 Posts
A ile się nie mylę, to dzisiaj mija termin wykonania I etapu Drogi Głównej Południowej w Jastrzębiu. Ciekawe jak rzeczywiście wygląda sytuacja na tym odcinku.
Byłem dzisiaj w okolicy ronda na którym krzyżują się DGP i ul. Rybnicka:
Można powiedzieć fotorelacja na życzenie:)
 

·
Registered
Joined
·
174 Posts
Tak, świetna fotorelacja. Szczególnie dobrze idzie im z 2 odcinkiem. Za to za pierwszy powinny lecieć kary umowne, bo to już nie pierwsze przedłużenie terminu.
 

·
Moderator
Joined
·
69,635 Posts
Tak, świetna fotorelacja. Szczególnie dobrze idzie im z 2 odcinkiem. Za to za pierwszy powinny lecieć kary umowne, bo to już nie pierwsze przedłużenie terminu.
W tym akurat roku opóźnienia można tłumaczyć zimą.
Zawsze znajdzie się podpunkt (kruczek prawny) w umowie, który złagodzi, lub całkowicie wyeliminuje ewentualną karę.
 

·
Registered
Joined
·
6 Posts
http://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/696343,woj_slaskie_przyjelo_liste_20_projektow_transportowych_wartych_2_61_mld_zl_na_lata_2014_2020.html

DGP jest (odcinek Racibórz - Rybnik), ale na liście...rezerwowej!
Na głównej jest tylko odcinek przebiegający przez Rybnik.
^^
Całość list rankingowych do przeczytania tu:
http://www.rpo.slaskie.pl/?grupa=2&art1=1365585581&art=1323426712&id_m=238&kat=&katrodzic=

DGP jest nawet wyżej na liście rezerwowej niż raciborski odcinek RDRP.
Województwo tak obiecywało, że RDRP jest tak bardzo kluczową inwestycją a teraz właśnie pokazali jak bardzo.
Na całe szczęście jest nadzieja dla Raciborza bo na liście z poziomu krajowego jest obwodnica miasta.
 

·
Moderator
Joined
·
69,635 Posts
Koniec marzeń, wracamy do rzeczywistości :

Nie wiadomo, kto naprawi źle zaprojektowaną estakadę

Zarządowi Dróg Wojewódzkich nie udało się porozumieć z firmą Mota Engil Europe w sprawie naprawy wadliwie zaprojektowanej estakady, która jest częścią obwodnicy Pszczyny. Drogowcy wciąż mają nadzieję, że całe zamieszanie nie opóźni inwestycji.


Projektanci z firmy Egis Poland popełnili błędy przy projektowaniu węzła pszczyńskiej obwodnicy. Do tragedii nie doszło, bo w porę udało się wykryć, że projekt jest wadliwy. Teraz trzeba jednak rozebrać dwie z szesnastu już wzniesionych podpór estakad najazdowych, wybudowanie ich od nowa oraz wzmocnić pozostałe.

Przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich liczyli, że prace naprawcze wykona firma Mota Engil Europe, która buduje węzeł obwodnicy. Negocjacje zakończyły się fiaskiem, a przyczyną była cena. Według ZDW koszt naprawy to 1,2 mln zł, podczas gdy Mota Engil Europe zgodził się wykonać prace za 1,75 mln zł.
- Będziemy szukali nowego wykonawcy robót naprawczych. Trudno mówić o terminach, ale wciąż oceniamy, że błąd projektowy i konieczność rozbiórki wybudowanych już podpór nie będą miały wpływu na opóźnienie całej inwestycji - mówi Ryszard Pacer, rzecznik ZDW.

Koszty prac naprawczych ma pokryć firma projektowa, która popełniła błąd. Obwodnica Pszczyny ma ponad 4 kilometry długości. Biegnie od drogi krajowej nr 1 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 935. Inwestycja będzie kosztowała około 107 mln zł, a część pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych. Obwodnica ma być gotowa do końca tego roku.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,13716910,Nie_wiadomo__kto_naprawi_zle_zaprojektowana_estakade.html#ixzz2Q8hXu59z
 

·
Registered
Joined
·
2,135 Posts
Discussion Starter #99
Nie ma się co dziwić, przynajmniej ja się nie dziwię że DGP i RDRP na odcinku Racibórz-Rybnik przeniesiono do rezerwy.
Inwestycje te są niestety w plecy z papierami. Racibórz dopiero co ogłosił przetarg na projekt... Myślę że jak będą wszystkie dokumenty, to i miejsce w rankingu tych inwestycji podskoczy.

Cieszy mnie że wysoko jest obwodnica Rybnika. W maju ma być już gotowy projekt budowlano-wykonawczy. Bardzo liczy na budowę w 2015!

Ciekawi mnie czy Żory myślą o dobudowie drugiej jezdni swojej obwodnicy i działają coś konkretnego w sprawie węzła z DK81?
 

·
Registered
Joined
·
2,135 Posts
Discussion Starter #100
Czy obwodnicą pojedziemy już w maju?

Czy obwodnicą pojedziemy już w maju?Do połowy maja został przedłużony termin zakończenia budowy I etapu Drogi Głównej Południowej. Czy robotnicy skończą prace w terminie? Na razie nie wiadomo. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych.

Przedłużające się opady śniegu oraz ujemna temperatura utrudniły prace wszystkim drogowcom. Nie inaczej było w przypadku wykonawców Drogi Głównej Południowej, gdzie intensywne opady uniemożliwiały wszelkie roboty. Właśnie z tego powodu przedłużono termin realizacji inwestycji do połowy maja. – Ostateczny termin zakończenia prac uzależniony będzie od tego, czy pogoda znów się pogorszy czy nie – wyjaśnia Krzysztof Baradziej, zastępca prezydenta miasta.

Dotychczas konsorcjum firm : BOGL a KRYSL Polska Sp. z o.o., BÖGL a KRÝSL k.s. i BUDMAX Sp. z o.o. wykonało w ponad 90 procentach nawierzchnię z asfaltu położonego na długości ponad 3000 mb. Natomiast na pozostałym odcinku prowadzone są prace związane z wykonaniem podbudowy.

Wykonano też pięć obiektów mostowych wraz z nawierzchnią torową i obecnie kontynuowane są roboty na ostatnim obiekcie – ze względu na warunki pogodowe prace musiały być przerwane. - Nie ma technicznych możliwości, żeby wykonać podbudowę i ułożyć asfalt przy zamarzniętym i mokrym podłożu i niskiej temperaturze. Tym bardziej, że wytwórnie nie przystąpiły jeszcze do produkcji masy bitumicznej tłumaczy Robert Cebula z Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Aktualnie trwają też prace na II etapie budowy. Tutaj zakończono wycinkę drzew w pasie DGP, a w trakcie realizacji jest budowa obiektów inżynieryjnych, wzmacnianie powierzchni gruntowej poprzez konsolidację dynamiczną, a także przebudowa urządzeń podziemnych typu: wodociągi, teletechnika, energetyka.

Przypomnijmy, I etap, a więc odcinek o długości 3,2 km, przebiega od ul. Pszczyńskiej od strony gminy Pawłowice w kierunku ul. Rybnickiej (gdzie powstaje skrzyżowanie typu rondo) do ul. Stodoły.

II odcinek będzie miał 5 km i przebiegnie przez Pochwacie i ul. Długą, dalej wzdłuż składowiska odpadów pogórniczych „Pochwacie”, przetnie ul. Połomską, pobiegnie przez teren KWK Jas-Mos, za kopalnią skręci w lewo do ul. Wodzisławskiej w Mszanie.
http://www.tujastrzebie.pl/wiadomosci,czy-obwodnica-pojedziemy-juz-w-maju-,wia5-3266-4042.html
 
81 - 100 of 382 Posts
Status
Not open for further replies.
Top