Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 78 Posts

·
Moderator
BURN
26,995 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Prosze przez moment nie przenosic:

Rozmowa z Janem Klerksem, założycielem forum www.skyscrapercity.com
Rozmawiał: Michał Wojtczuk
2008-06-02, ostatnia aktualizacja 2008-06-02 22:37

Wieżowce mogą mieć po 200-250 metrów. To ważne tylko dla statystyk. Dla mieszkańców naprawdę ważne jest pierwsze pięć kondygnacji - mówi Jan Klerks, założyciel forum miłośników wieżowców www.skyscrapercity.com
Jan Klerks właśnie przyjechał do Warszawy. Jego forum www.skyscrapercity.com, skupia internetową społeczność ludzi fascynujących się rozwojem miasta, wieżowcami i architekturą. Dziennie zagląda tam dwa miliony ludzi z całego świata. Ma swoje oddziały w wielkich miastach, także w Warszawie.

Michał Wojtczuk: Co sądzisz o architekturze Warszawy?

Jan Klerks: Pierwsze wrażenie: macie w centrum mnóstwo infrastruktury drogowej. Idąc koło Pałacu Kultury, ciągle trzeba schodzić pod ziemię. Po to, żeby przez centrum dało się szybko przejechać. To złe podejście. Centrum nie jest po to, by przez nie przejeżdżać, tu powinno się przyjeżdżać, by posiedzieć, pospacerować. Z okna samolotu Warszawa wygląda jak metropolia, widać dużo wysokich budynków. Z bliska zobaczyłem, że one równie dobrze mogłyby stać w jakimkolwiek mieście, nie mają lokalnego charakteru.

W centrum Warszawy ma powstać ćwierćkilometrowy wieżowiec Zahy Hadid, o którym krytycy mówią, że równie dobrze mógłby stać w Dubaju. Architektka twierdzi, że dostosowywanie się do sąsiedztwa to przeżytek.

- Nie zgadzam się. Proszę mnie źle nie zrozumieć: to dobrze, że w Warszawie powstają budynki światowych sław. Szkoda tylko, że nie ma wieżowców projektowanych przez waszych architektów, z wyczuciem specyfiki miasta. Jedyny budynek, który się wyróżnia, to Pałac Kultury.

Tymczasem nasz minister spraw zagranicznych publicznie powtarza, że "Pałac Kultury powinien zostać zburzony". Widzi w nim pamiątkę po czasach zależności od Związku Radzieckiego.

- Ta interpretacja z czasem wygaśnie. To wyjątkowy budynek, symbol miasta. Jestem w Warszawie pierwszy raz, ale sylwetkę Pałacu Kultury znam. Przykuł moją uwagę już gdy byłem dzieckiem. Ludzie pisujący na warszawskim wątku mojego forum pokazali mi projekt planu zagospodarowania terenu wokół Pałacu przewidujący schowanie go za koroną wieżowców. To bez sensu.

A czy widziałeś propozycję zagospodarowania stworzoną przez młodych urbanistów powiązanych z twoim forum?

- Tak, jest świetna. I spójna, choć proponuje podział terenu na cztery części - wieżowce wzdłuż Emilii Plater, park wzdłuż Świętokrzyskiej, budynki użyteczności publicznej i kulturalne od Marszałkowskiej oraz kwartały wielofunkcyjnej zabudowy wzdłuż Al. Jerozolimskich. Tę wizję bardzo poważnie powinny potraktować władze miasta. Ale wiem, że problem z zagospodarowaniem tego miejsca to ciągle zmieniająca się koncepcja. To niedopuszczalne. Deweloperom można narzucić bardzo surowe warunki, ale nie można ich co chwila zmieniać.

Jaka jest rola wieżowców w mieście?

- Nie wystarczy, że przyciągają uwagę. Bo co z tego, że tworzą panoramę miasta, jeżeli nie tworzą miasta? Mogą mieć po 200 czy 250 metrów. Ale dla przechodniów liczy się pierwsze pięć kondygnacji. Spacerowałem kameralnymi ulicami prostopadłymi do Emilii Plater. Myślałem, że to świetne miejsce na kawałek żywego miasta. Ale tam były martwe tyły biurowców, żadnych kawiarenek, sklepów, pubów. To problem, który powtarza się w kolejnych budynkach - pierwszych kilka pięter apartamentowca Libeskinda zajmą parkingi. Co za nuda! Zdumiewa mnie, że ten wieżowiec uchodzi za tak luksusowy. Przypomina biurowiec, na wyższych piętrach nie będzie można otwierać okien, jedynie uchylić. W Holandii nikt nie kupiłby mieszkania, które nie ma balkonu ani otwieranych okien.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

·
on va
1,449 Posts
Bardzo, bardzo ciekawe...
Dobrze uargumentowane tezy,chociaż jeśli chodzi o Złotą to zapomniał, że pierwsze piętra ścisłego trzonu wieżowca będą zajmowały właśnie sklep,a parking będzie w tej niejako "doklejonej" bryle.
I Znów nas docenili:)

·
Alles nur künftige Ruinen
3,324 Posts
- Nie zgadzam się. Proszę mnie źle nie zrozumieć: to dobrze, że w Warszawie powstają budynki światowych sław. Szkoda tylko, że nie ma wieżowców projektowanych przez waszych architektów, z wyczuciem specyfiki miasta. Jedyny budynek, który się wyróżnia, to Pałac Kultury.
:lol: no tutaj Pan Założyciel przywalił jak łysy grzywką o kant kuli...

·
Poor Leno
7,333 Posts
[QUOTE='[BÉTON!BRUT!]
A czy widziałeś propozycję zagospodarowania stworzoną przez młodych urbanistów powiązanych z twoim forum?

- Tak, jest świetna. I spójna, choć proponuje podział terenu na cztery części - wieżowce wzdłuż Emilii Plater, park wzdłuż Świętokrzyskiej, budynki użyteczności publicznej i kulturalne od Marszałkowskiej oraz kwartały wielofunkcyjnej zabudowy wzdłuż Al. Jerozolimskich. Tę wizję bardzo poważnie powinny potraktować władze miasta. Ale wiem, że problem z zagospodarowaniem tego miejsca to ciągle zmieniająca się koncepcja. To niedopuszczalne. Deweloperom można narzucić bardzo surowe warunki, ale nie można ich co chwila zmieniać.[/QUOTE]

:)

Szkoda tylko, że z nazwy nie zostali wymienieni Ci, którzy dyskutowali z Janem:).
Podziękowania dla Yasioo7 z SISKOM za ideę artykułu i 625 z TUMW za przedłużenie wizyty i odmienny punkt widzenia, który pomógł dość mocno.

:lol: no tutaj Pan Założyciel przywalił jak łysy grzywką o kant kuli...
Orangy, chodziło o nowopowstające wieżowce w centrum.

·
changes.
570 Posts
no niezle, Jan ma racje co do wielu punktow, ale mysle ze z uplywem lat Warszawa stanie sie bardziej przyjazna, np.dzieki staraniom obywatelow ktorzy zyli tu cale zycie albo stowarzyszen takich jak FRW. Oczywiscie wladze tez musza sie przylozyc do tego. Fajnie ze tak duzo slychac o FRW ostatnio:)

·
Tommy
1,144 Posts
Zgadzam się w 100% ze słowami Jana.

·
Registered
966 Posts
Ludzie zbyt mało wiedza o planach zagospodarowania centrum made in Forum Rozwoju Warszawy. Życie Warszawy zrobiło sondaż, ale .... jakby to powiedzieć... plany FRW wygrały, jednak ilość respondentów, kóra głosowała, choć reprezentatywna, jakoś nie powala na kolana. Należałoby poddać pod powszechną i szerszą ocenę poszczególne wizje. Jestem przekonany, że koncepcja FRW zdobyłaby największą ilość głosów.
Bo plany FRW są po prostu najlepsze.

·
Poor Leno
7,333 Posts
Problem jest zdecydowanie bardziej skomplikowany.
Jan podczas wizyty pytał nas się o to, kto pośredniczy pomiędzy architektami a społeczeństwem. Kto im mówi co jest dobrą architekturą, co złą?
No właśnie ....nikt (w zasadzie poza TUMW).

FRW będzie się starać to poprawić, niestety czerwiec jest ciężki dla FRW(głównie sesja)...

·
mies fan
5,254 Posts
Problem jest zdecydowanie bardziej skomplikowany.
Jan podczas wizyty pytał nas się o to, kto pośredniczy pomiędzy architektami a społeczeństwem. Kto im mówi co jest dobrą architekturą, co złą?
No właśnie ....nikt (w zasadzie poza TUMW).

FRW będzie się starać to poprawić, niestety czerwiec jest ciężki dla FRW(głównie sesja)...
myślę, że to jest świetny cel na jesień - wzorem TUMW możemy wejść we współpracę z warszawskim SARP-em i rozkręcić jakiś cykl debat, spotkań, wystaw...

·
Poor Leno
7,333 Posts

·
hipp-E
11,138 Posts
Halo, czy Holandia jest dla kogokolwiek wzorem do naśladowania? Chyba w kategorii sera, chodaków i tulipanów.
Aj, co za ignorancja, sojuzie. :D Współczesna architektura holenderska to czołówka światowej awangardy.

1. Mecanoo Architecten

2. MVRDV, MVRDV, MVRDV, MVRDV

3. Van Egeraat, Van Egeraat, Van Egeraat, Van Egeraat

4. Rem Koolhaas!!!!, Rem Koolhaas

5. Neutelings Riedijk, Neutelings Riedijk, Neutelings Riedijk

6. Pi de Bruijn

etc

Pozwolę sobie jeszcze przytoczyć parę przykładów przedwojennego holenderskiego ekspresjonizmu spod szyldu De Amsterdamse School.

1. Burg. Tellegenstraat

2. Burg. Tellegenstraat

3. Het Schip

4. Het Schip

^^ Mieszkam na przeciwko tego budynku. Widzę to cudo na co dzień. :D

5. Scheepvaartshuis

6. Diamantbuurt

I na koniec najlepszy modernizm na świecie - Ratusz w Hilversum :D:D:D

Jeśli chodzi o architekturę Holandii, to jest i była ona wybitna począwszy od renesansu niderlandzkiego, po dzień dzisiejszy, więc jak najbardziej godna do naśladowania. Jedynym słabym okresem były lata 80 XX wieku.

·
Administrator
37,301 Posts
Jan powiedział, że w Rotterdamie nikt nie zgodził by się na ślepe ściany w parterach.

1 - 20 of 78 Posts