Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 24 Posts

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Tak sobie myslę, co by bylo, gdyby Polska po 1918r. otrzymala Kamerun, Namibi, albo Madagaskar jako protektorat, po 45r. byłoby to jedyne terytorium wolnej Polski. Tam by imigrowali żołnierze Andersa i inni Polacy...po RPA bylby to kolejny cywilizowany kawalek kontynetu...
Prawdopodobnie stamtąd byśmy ściągali imigrantów tak jak np. Portugalia z Mozambiku czy Francja z Algierii.

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
bez jaj 45 tysięcy randów, przecież to ponad 20 tys. złotych :nuts:

ja jestem przedstawicielem handlowym w Polsce co prawda z sektora FMCG czyli żywność, ale moje zarobki wychodzą tylko trochę ponad średnią krajową - ok 3 tys. zł. na rękę, a to i tak dobrze w naszej branży.

ponad 20 tys. to nie zarabiają u nas żadni przedstawiciele, nawet medyczni po studiach co sprzedają leki na raka :nuts:

twoja żona nie szuka pracowników? jestem gotów się przeprowadzić :D
W RPA to chyba jest tak, że ok. 1/10 zarabia dużo więcej niż nawet w UK(a co dopiero mówić o Polsce hehe), a reszta kilkukrotnie mniej niz nawet w naszym kraju, więc coś musi w tym być. Wystarczy chociażby rzucić okiem na współczynnik GINIego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Współczynnik_Giniego

No, ale abstrachując od pensji i poziomu życia to same krajobrazy robią wrażenie, no i klimat chyba też:cheers: Kiedy u nas jest lato, to u nich zdaje sie jest zima i pytanie jak ona tam wygląda, tzn. czy identycznie jak nad Morzem Śródziemnym, że jest deszczowo? Jak były mistrzostwa w nogę 2 lata temu to widziałem dosyć "ciepło" poubieraną widownię;)

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, a swoją drogą to rzeczywiście masakryczne te nierówności, żeby absolwent jakiejkolwiek uczelni miał 10.000 zł. na ręke(podczas gdy w PL ma koło 2000-2500- tyle przynajmniej dostaje się na początek w firmach outsourcingowych), a cała reszta znacznie mniej niż 1000(podczas gdy u nas minimalna wynosi 1100 i zarabia ją ok.8-10% ludzi), zresztą dochodzi do tego jeszcze kwestia bezrobocia. No właśnie jak tam z tym jest?

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
RPA ma moim zdaniem jeden atut jeśli chodzi o wybór miejsca do życia, a mianowicie KLIMAT. Polska jest dużo lepiej rozwinięta, Polacy mają inną mentalność niż czarni mieszkańcy RPA(a tacy to chyba stanowią większość w tym kraju), ale pod względem klimatycznym to Polska mnie nie cieszy, cytując znanego artystę muzyki pop-rokowej lato jest nie gorące, tylko zimno i pada;). Gdyby tylko RPA było tak samo zarządzane jak w latach 80, czyli należałoby do najbogatszych krajów świata, to kto wie czy bym się tam nie przeniósł:)

@R4VeN No, z tym USA to sobie troszkę pojechałeś. Oczywiście, że tam są biedni ludzie i kraj się troszkę stacza, ale jednak wciąż istnieje tam silna klasa średnia(a to przecież ona decyduje o bogactwie kraju/narodu), która co prawda dostała przez kryzys po tyłeczku, ale wciąż jej daleko do biednych. Oczywiście też, że Polacy już tam nie jeżdżą do roboty, a niektórzy Polonusi wracają na stare śmiecie, ale póki co USA wciąż znacząco wyprzedza Polskę w wielu dziedzinach.

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Jak dla mnie RPA jest super pod względem klimatu:cheers:

Ciekawe jaka jest narodowa potrawa RPA, jaka tam kuchnia dominuje? Pewnie jest troszkę naleciałości hindusko-europejskich?

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Większość Polaków i tak kupuje używane auta(z czego część bezpośrednio sprowadza z zachodu), więc raczej ceny nowych samochodów nie mają za bardzo wpływu na funkcjonowanie naszego kraju/narodu.

Ciekaw jestem jak to wygląda w RPA? Jaki odsetek kierowców kupuje używane/nowe?

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
To wszystko fajnie co piszesz, ale czy w RPA nie jest przypadkiem tak, że robotnik czy sprzątaczka zarabiają 2-3 razy mniej niż w Polsce, mimo że osoba wykształcona 2-3 razy więcej? To by oznaczało ogromne nierówności społeczne, które są przyczyną dużo większej przestępczości niż np. w Polsce :nuts: Natomiast warto w RPA sobie pomieszkać chociażby dla cieplejszego niż u nas klimatu:cheers:

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
@HS po pierwsze w Polsce pracuje 15 milionów ludzi i nawet pracując na zleceniu możesz mieć ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne, jedynie na umowie o dzieło tego nie masz, więc liczba takich ludzi będzie mniejsza. Po drugie wrzucone przez Ciebie linki zalatują mi tendencyjnością. Na upratego można w takim np. Zimbabwe znaleźć dość bogatą i zadbaną dzielnicę i zestawić ją ze slumsem w takim USA czy Kanadzie :D

Oczywiście mi też podoba się RPA i cieszę się, że @Netzal się tam dobrze czuje, ale nie ma co zaklinać rzeczywistości. Cokolwiek by złego o naszym kraju nie powiedzieć to jednak jakość życia jest w Polsce nieporównywalnie wyższa niż w RPA i mimo, że w RPA jest sporo bardziej zadbanych dzielnic niż w polskich miastach to nie brak też slumsów, których na próżno szukać w Polsce.

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
To nie jest tendencyjność, tak ten kraj wygląda. Są bardzo biedne dzielnice, ale są też tak bogate, że oczy wysiadają. A dzielnice klasy średniej są tam znacznie ładniejsze i bardziej zadbane niż u nas.
Czyli kraj dużo większych kontrastów niż Polska, gdzie bogate dzielnice i klasy średniej wyglądają lepiej, a z kolei biedne (których jest pewnie ogromna ilość) gorzej niż ich polskie odpowiedniki.

Ja myślę, że to jest tak, jak Netzal mówi: jak masz pieniądze, to w RPA jest milion razy lepiej niż u nas. Można zamieszkać w Valley of Gardens, gdzie jest tak pięknie, że ja odpływam, a ludzie nawet płotów nie mają, więc pewnie i bezpiecznie (teraz zadanie: znajdź w Polsce jakieś miasto, gdzie ludzie nie mają płotów - u nas im wyższy płot tym lepiej).
Czyli znowu kraj kontrastów, gdzie jak masz wykształcenie i łeb na karku żyje Ci się million razy lepiej, a jak tego nie masz to żyje Ci się million razy gorzej niż w PL.

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Ty chyba nie rozumiesz, o czym ja mówię. W Polsce nawet ludzie mający pieniądze żyją w syfie albo obok syfu: krzywych chodników, sralników, rozjechanych samochodami rabatek, betonowych płotów i tak dalej. To nie jest kwestia pieniędzy tylko dbania o swoje otoczenie. To Polska jest krajem pełnym kaszalotów i gargamelów, z których każdy jest absurdalnie kosztowny, a nie RPA.

Jak już wcześniej wspomniałem w RPA też nie brakuje syfu, a zwłaszcza slumsów, gdzie mieszka dość liczna biedota i które to wyglądają znacznie gorzej niż polskie i twierdzenie, że jest inaczej to zwykłe samobiczowanie się.

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Ci Portugalczycy to pewnie zwykli ekspaci pracujący na stanowiskach kierowniczych, w korpo albo poprostu właściciele małych firm, coś jak zresztą w Polsce Hiszpanie/Włosi/Skandynawowie.

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Zapewne Afryka ma przed sobą przyszłość, ale jednak istnieje też poważny problem w rozwoju czyli korupcja i zbyt niska wolność gospodarcza/społeczna/polityczna. Jak z tym się uporają to niewykluczone, że takie kraje jak Angola/Namibia zajdą daleko i nie mam tu tylko na myśli PKB/os., ale również HDI (taki Gabon ma wyższe PKB/os. nawet niż Polska, ale HDI czy ogółem jakość życia dużo mniejsze) czy inne wskaźniki, ale pożyjemy zobaczymy.

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Przemysł peerelowski upadł nie tylko w katowickim, ale jak Polska długa i szeroka, za co rachunek płacimy do dzisiaj.
Upadł, bo nie było innej alternatywy, a na jego gruzach powstał przecież dużo nowocześniejszy, bardziej konkurencyjny, wydajny i nie są to tylko zagraniczne montownie.

Ja też życzę wszystkiego najlepszego mieszkańcom RPA, zwłaszcza że mają przepiękny kraj i oby znowu był tak samo dobrze prosperujący jak kiedyś :cheers:

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Statystyki są dość ciekawe. Zastanawia porównanie z Polską i przedziwny sposób liczenią bezrobocia. Średnie pensje w produkcji przemysłowej są wieksze od tych w Brazylii i nawet polskich nawet nie wiedziałem.
Biorąc pod uwagę o wiele większe nierówności niż w Polsce, to mediana może być już sporo mniejsza. Do tego dochodzi jeszcze dostęp do szkolnictwa czy służby zdrowia, który wypada na niekorzyść RPA w porównaniu z Polską i innymi krajami Europy.

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Pensje nie mają tu nic do rzeczy. W USA pensje nie podniosły się ani o jotę (a nawet nieco spadły) od połowy lat 70-tych, a gospodarka w tym czasie wielokrotnie się zwiększyła. W 1989 roku pracowało w Polsce 5 mln więcej ludzi niż dziś. W dodatku dzisiejsze 800 dolarów jest realnie warte wyraźnie mniej niż 800 dolarów z 1989 roku.

Polska gospodarka się od 1989 roku około potroiła.
Poprostu był przerost zatrudnienia, na dodatek praca dawała sporo mniejsze profity finansowe niż obecnie EOT

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
W sumie w każdym kraju można znaleźć rasistów, ksenofoboów, nacjonalistów etc.

BTW fotki super, ciekawe jaka pogoda panuje tam w czerwcu, lipcu i sierpniu, bo zdaje się wtedy u nich jest zima?

·
Polska wielonarodowa!!
1,201 Posts
Polska to biedny kraj po 2 wojnach i 45 latach komuny, który podnosi się powoli z kolan - jak taki kraj może być bogaty?

wiele rozmów z Niemcami, większość bardzo przyjemnych, choć o Polsce i o Polakach mają kiepskie zdanie, czemu ja się akurat nie dziwię

Nikogo nie namawiam do przyjechania do Polski, bo to jeszcze bardzo długo nie będzie dobry kraj do życia.
Eeech dałbyś już spokój naszemu krajowi, okey?:eek:hno: To, że dla Ciebie Polska nie jest dobra do życia, to nie znaczy, że w ogóle nie jest. Przecież bieda i bogatcwo to pojęcia jak najbardziej względne np. PKB/os. wg siły nabywczej zajmujemy chyba 47 miejsce w świecie, a w HDI 39 na 180-200 państw, a to oznacza, że sporo tracimy jeszcze do zachodu, ale w skali całego świata jesteśmy w miarę dobrym miejscem do życia (a porównaniu z PRLem to jest mega kosmos). Zresztą jakoś niemieccy ignoranci mnie nie w ogóle nie interesują (tak apropo słyszałem kiedyś, że w Niemczech nie można płacić zbliżeniowo?:dunno:).

Natomiast co do RPA to jak już nie raz było wspominane jest to kraj dość specyficzne, takie skrzyżowanie kraju I (na ostatnich zdjęciach z samochodzikami i luksusowymi domkami wygląda to lepiej niż w PL) i III świata. Warunki do rozwoju mają dobre, ale od czasu jak czarnoskórzy przejeli w nim władzę to sytuacja niestety się znacznie pogorszyła. Niemniej jednak jak ktoś ma dużą ilość mamony to dla niego RPA jest bardzo fajnym miejscem do życia, bo ma ciepły klimat, ładne krajobrazy i do tego można zamieszkać w bogatych dzielnicach z dala obok slumsów.

1 - 20 of 24 Posts