SkyscraperCity banner

1 - 20 of 240 Posts

·
tararam
Joined
·
7,569 Posts
Discussion Starter #1
W pirackiej scenerii

Poniedziałek, 10 stycznia 2005r.

Basen sportowy, zespół saun i zjeżdżalni wodnych, „sztuczne fale” oraz brodziki dla dzieci – to tylko kilka atrakcji, które mają czekać na odwiedzających kompleks rekreacyjny w dolinie Kłodnicy. Koncepcja budowy kompleksu właśnie trafiła na biurko architekta miejskiego. Na jego podstawie powstanie projekt budowlany.

Jego budowę zapowiedział prezydent Andrzej Stania podczas powitania w Rudzie Śląskiej Otylii Jędrzejczak po jej powrocie z olimpiady w Atenach. Sposobem na sfinansowanie przedsięwzięcia jest spółka publiczno-prywatna, którą utworzy gmina z prywatnym inwestorem. Miasto zapewnia grunt i koncepcję programowo-przestrzenną budowy, prywatny partner – pieniądze. Swoją część zadania gmina już „odrobiła” – na początku grudnia kupiła od Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom” w pełni uzbrojoną działkę w dolinie Kłodnicy w Halembie.

Docelowo kompleks miałby zajmować powierzchnię ponad 4 hektarów. Unikatowa ma być jednak nie tylko jego powierzchnia, ale także technologie wykorzystane podczas budowy.

– Dach basenów będzie tworzyć podwójna, przezroczysta folia, przepuszczająca promienie UV, co sprawi, iż w środku będzie się można opalać. Między foliami znajdować się będzie natomiast srebrny plaster, który będzie się przesuwać w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Dzięki temu w pomieszczeniach panowałaby stała temperatura 28 stopni Celsjusza – tłumaczy Tadeusz Kostoń, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury.

W podobnej technologii powstało już kilkanaście obiektów na terenie Niemiec. Każdy z nich ma swój specyficzny „image”.

– Kompleks w Halembie będzie utrzymany w „pirackiej” scenerii – zapowiada naczelnik Kostoń.

Wedle wstępnych szacunków budowa kompleksu w Halembie miałaby kosztować 20 milionów euro i zwróciłby się w ciągu 25 lat (wpływy z biletów powinny ponadto zapewnić możliwość rozwoju, a inwestorowi zysk, przy czym jego wysokość nie będzie przekraczać 15 procent).

Nieoficjalnie można usłyszeć, iż aby skłonić prywatną firmę do wejścia w spółkę (budowa obiektu rekreacyjnego związana jest z dużym stopniem ryzyka, gdyż jest on potencjalnie przedsięwzięciem niedochodowym) gmina gotowa jest wziąć na siebie część finansowej odpowiedzialności za całość, zapewniając inwestorowi dopłaty do rat zaciągniętego przez niego kredytu w razie niespłacania się inwestycji.

– Umowa o partnerstwie będzie tak skonstruowana, by sektor prywatny był w niej kontrolowany przez sektor publiczny – zapewnia naczelnik Kostoń.

Prywatny inwestor do spółki zostanie wybrany przez gminę w drodze przetargu. Jak na razie wstępne zainteresowanie taką kooperacją wykazały dwie firmy – jedna polska i jedna niemiecka. Po utworzeniu spółki na wybudowanie kompleksu rekreacyjnego w dolinie Kłodnicy będzie półtora roku.

Michał Wroński - Dziennik Zachodni
 

·
tararam
Joined
·
7,569 Posts
Discussion Starter #2
W Rudzie Śląskiej powstanie nowoczesny ośrodek sportowo-rekreacyjny


Maciej Szmigel 06-09-2005, ostatnia aktualizacja 06-09-2005 21:15

Baseny z różnymi atrakcjami, sauny, siłownie, kluby fitness, kręgielnia i punkty gastronomiczne - tak ma za dwa i pół roku wyglądać nowoczesny kompleks do uprawiania sportów wodnych, który powstanie przy ul. Kłodnickiej.

Władze miasta postanowiły wybudować centrum sportów pływackich z prawdziwego zdarzenia. Trudno się dziwić, przecież właśnie z Rudy Śląskiej pochodzi "złota" Otylia Jędrzejczak.

- Jesteśmy z niej dumni. Chcemy, aby młodzi ludzie mogli iść w jej ślady - mówi Tadeusz Kostoń, naczelnik wydziału architektury w rudzkim magistracie.

Ośrodek ma powstać na działce wielkości 3 ha w dolinie Kłodnicy. Teraz są tutaj nieczynne boisko asfaltowe i amfiteatr. Wewnątrz budynku w kształcie wachlarza będzie basen rekreacyjny ze sztuczną falą, rwącą rzeką. Będą też bicze i masaże wodne. Powstaną: basen sportowy i brodziki dla dzieci, pięć zjeżdżalni, sauny, fitness i kręgielnia. Pojawią się także punkty gastronomiczne, które zostaną podzielone na dwie części. Jedna będzie dostępna dla ludzi niekorzystających z usług centrum, w drugiej posiłek będą mogli zjeść klienci w strojach kąpielowych. Ciekawostką będzie całoroczny basen zewnętrzny, kąpać się w nim będzie można nawet w zimie. Woda będzie miała tu temperaturę 24-26 st. C.

Dach zostanie w całości wykonany z folii przepuszczających promienie UV. Dzięki temu opalać się będą mogli również klienci korzystający z basenów krytych.

Rada Miejska przyjęła już projekt i zobowiązała prezydenta miasta do podpisania umowy z prywatnym inwestorem.

- Powinno to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni - zapewnia Kostoń. Centrum będzie budować niemiecka firma König Consult. Prace nad inwestycją mają się rozpocząć najpóźniej w maju 2006 r. i potrwać maksymalnie dwa lata. Całość będzie kosztować nie więcej niż 20 mln euro. Po 25 latach za symboliczną złotówkę obiekt zostanie przekazany gminie.
 

·
tararam
Joined
·
7,569 Posts
Discussion Starter #3
Aquapark nad Kłodnicą
Data: 2005-10-17
Wodny kompleks sportowo-rekreacyjny powstanie za dwa lata w Rudzie ŚląskiejProjekt nowego Aquaparku z pewnością jest okazały. Czy starczy pieniędzy na jego realizacj´?
Początek mającej pochłonąć 20 mln zł inwestycji planowany jest na maj 2006 roku. Już teraz jednak wiadomo, że plany mogą się zmienić. Okrojeniu uległ bowiem budżet przedsięwzięcia. Jak informuje Tadeusz Kostoń z wydziału architektury rudzkiego magistratu, możliwe, że na inwestycje wydanych zostanie nawet 30 procent mniej, niż początkowo planowano. Mimo to w kompleksie wodnym przy ul. Kłodnickiej ma powstać m.in. pełnowymiarowy basen sportowy, zjeżdżalnie, sauny i klub fitness. W okazałym budynku w kształcie wachlarza ma się także zmieścić rekreacyjny basen ze sztuczną falą oraz rwąca rzeka. Podobnie jak to ma miejsce w Aquaparku w Dąbrowie Górniczej, na zewnątrz obiektu wybudowany zostanie całoroczny basen. Temperatura wody ma być w nim stała bez względu na porę roku.

 

·
tararam
Joined
·
7,569 Posts
Discussion Starter #4
Ruda Śląska będzie miała najnowocześniejszy park wodny w Polsce


Tomasz Głogowski 10-03-2006 , ostatnia aktualizacja 10-03-2006 20:09

"Oti - tak będzie nazywał się najnowocześniejszy w Polsce kompleks basenów wybudowany na cześć Otylii Jędrzejczak. Powstanie w Rudzie Śląskiej Halembie, rodzinnym mieście pływaczki. Budowa ruszy już w maju.

Po sukcesach Otylii na olimpiadzie w Atenach do rudzkiego magistratu zgłosiła się grupa niemieckich architektów. Zaproponowali, żeby wybudować w Rudzie Śląskiej największy w Polsce kompleks wodno-rekreacyjny usytuowany tuż przy autostradzie A4. Miasto nie chciało zapeszyć, więc całą sprawę trzymano w tajemnicy. Udało się jednak znaleźć niemiecką firmę König, która sfinansuje całe przedsięwzięcie. Budowa ma ruszyć na początku maja. Będzie kosztować ponad 20 miliardów euro.

Oprócz 25-metrowego basenu, który można powiększyć do 50 metrów (a więc do wymiarów olimpijskich), znajdą się tutaj zjeżdżalnie, brodziki i przyrządy do masaży wodnych. Dla dzieci powstanie sztuczna plaża z prawdziwym kutrem rybackim. Obok kompleks saun: od tureckiej, poprzez fińską do parowej.

Atrakcją ma być dach zrobiony ze specjalnej membrany przepuszczającej promienie słoneczne. Dzięki temu temperatura w budynku nie spadnie poniżej 28 stopni Celsjusza. Wszystko po to, by tropikalne rośliny, które znajdą się w kompleksie czuły się jak najlepiej.

Władze miasta chcą nazwać baseny Oti. Jednak Otylia Jędrzejczak nie wyraziła jeszcze na to zgody. Negocjacje przerwał wypadek, w którym zginął brat Otylii, a ona sama została ranna. Ale urzędnicy są pewni, że pływaczka nie będzie miała żadnych zastrzeżeń. - Otylia zaakceptowała już projekt architektoniczny. Złożyła nawet na nim swój autograf - mówią.

- Zdecydowaliśmy się na budowę nowoczesnych basenów, bo pływanie to teraz najpopularniejsza dyscyplina w mieście. Wszystkie dzieci chcą iść w ślady naszej mistrzyni - mówi Katarzyna Jajszczok, rzeczniczka prasowa rudzkiego magistratu.

Miasto nie będzie dokładać do utrzymania kompleksu ani złotówki. Poręczyło natomiast kredyt, który niemiecka firma zaciągnie, by sfinansować całe przedsięwzięcie. W zamian rudzkie szkoły będą mogły za darmo korzystać z basenów." Gazeta
 

·
Registered
Joined
·
17,108 Posts


W Rudzie Śląskiej powstanie aquapark ku czci Otylii

W Rudzie Śląskiej powstanie park wodny - zdecydowali radni. Dwa podobne obiekty w naszym regionie przynoszą straty, ale rudzkich samorządowców to nie zniechęca.

O aquaparku władze miasta mówią od igrzysk olimpijskich w 2004 roku w Atenach, gdy pochodząca z Rudy Śląskiej Otylia Jędrzejczak zdobyła złoty medal na 200 m motylkiem.

By upamiętnić tamten sukces urzędnicy postanowili, że obiekt powinien nosić zdrobniałe imię Oti.

Budowa była już kilkakrotnie przekładana. Teraz rudzki samorząd obiecuje, że prace ruszą jeszcze tej jesieni i potrwają półtora roku. Aquapark ma powstać na kupionej przez gminę czterohektarowej działce w dolinie Kłodnicy w Halembie, tuż przy autostradzie A4.

Inwestycja ma kosztować ok. 20 mln euro. Pieniądze wyłoży niemiecka firma Koenig, miasto poręczyło natomiast kredyt, który firma zaciągnie, by sfinansować projekt. Za te pieniądze powstanie m.in. pełnowymiarowy basen sportowy, kompleks saun, zjeżdżalnie, brodziki, przyrządy do masaży wodnych, a nawet sztuczna plaża z kutrem rybackim. Nie zabraknie nawet śródziemnomorskiej roślinności.

- W mieście są już trzy kryte pływalnie, nie mogą one jednak być konkurencją dla mającego powstać parku - zapewnia Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu. Plany budowy zakładają np. pokrycie obiektu dachem z folii przepuszczającej promienie słoneczne. Dzięki temu w środku można będzie się opalać nawet zimą. Nowak zapewnia, że w Polsce nic podobnego jeszcze nie istnieje, dlatego Ruda Śląska liczy na gości nie tylko z aglomeracji śląskiej, ale i z innych miast.

Obydwa istniejące na naszym terenie parki wodne - w Tarnowskich Górach i Dąbrowie Górniczej - borykają się z kłopotami. Do pierwszego w zeszłym roku trzeba było dopłacić 664 tys. zł. Drugi znalazł się już na skraju bankructwa, ale tutejsza rada miejska upoważniła prezydenta do zaciągnięcia kredytu na jego ratowanie.

Nowak jest pewien, że taka sytuacja w Rudzie Śląskiej się nie powtórzy. Inwestycja ma zwrócić się w ciągu 25 lat.


Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
 

·
Rzeczniepospolita Śląsk
Joined
·
196 Posts
budowa aquaparku na rogatkach aglomeracji (TG) nie mogła być trafiona
 

·
look here -->
Joined
·
5,756 Posts
Rozpoczęto budowę Aqua Parku. Ostatni byłem na Halembie i widziałem ogrodzedzia, koparki i robotników na terenie gdzie ma powstać Park Wodny. Jeżeli ktoś będzie w tych rejonach nie zrobi fotki, może ja sam sie postaram tam znowu zajrzeć i zrobic zdjęcia.
 

·
Przyjaciel KM - Gliwice
Joined
·
7,560 Posts
Zła wiadomość jest taka, że jeżeli aquapark ma się zwrócić z biletów, to będą one bardzo drogie. Na tradycyjnych basenach już dziś godzina pływania to jest 8-9 zł, a zwykle nie wystarcza to do zbilansowania się kosztów utrzymania pływalni. W Rudzie pewnie będzie więc tak, jak w TG: 15-20 zł/godz.
 

·
Registered
Joined
·
17,108 Posts
Zła wiadomość jest taka, że jeżeli aquapark ma się zwrócić z biletów, to będą one bardzo drogie. Na tradycyjnych basenach już dziś godzina pływania to jest 8-9 zł, a zwykle nie wystarcza to do zbilansowania się kosztów utrzymania pływalni. W Rudzie pewnie będzie więc tak, jak w TG: 15-20 zł/godz.
Bilet godzinny kosztuje od 10-15 zł w Tarnowskich Górach w zależności od dnia. Jesli bedzie podobnie to znowu nie tak drogo, zresztą bardziej sie opłaca bilet 3-godzinny, bo na godzine to się nie opłaci nawet tam jechać ;)
 

·
Registered
Joined
·
17,108 Posts


Rozmowa z Ewą Truchan, prezesem spółki Park Wodny w Rudzie Śląskiej

Polska Dziennik Zachodni: Dziś, w samo południe, mija termin składania ofert w przetargu nieograniczonym na przekładkę sieci zewnętrznych wod-kan-gaz-co. Na 18 sierpnia ustalono ostateczny termin składania wniosków o dopuszczenie do przetargu ograniczonego na budowę oraz wykonanie dokumentacji projektowej wykonawczej parku wodnego. Są chętni?

Ewa Truchan: Są to dwa najważniejsze postępowania. Zainteresowanie jest spore, zarówno ze strony pojedynczych firm, jak i tych, które reprezentują konsorcja. Są to firmy bardzo duże oraz średnie. Natomiast mniejsze przedsiębiorstwa są zainteresowane podwykonaniami. Większość telefonów, pism, faksów pochodzi od firm śląskich.

PDZ: Na jakim etapie znajduje się inwestycja?

ET: Projekt budowlany jest już gotowy, jest uzyskane pozwolenie na budowę. Teren jest ogrodzony, przygotowany pod inwestycję, zawarto umowę na wycinkę drzew i krzewów. Mam nadzieję, że dziś, po sprawdzeniu złożonych ofert, poznamy pierwszego wykonawcę, natomiast 18 sierpnia będziemy wiedzieć, jakie firmy chcą uczestniczyć w przetargu na budowę obiektu kubaturowego. Dopiero zakończenie tej procedury pozwoli zweryfikować, co będzie tematem następnych postępowań. W końcowej fazie realizacji inwestycji prowadzone będzie prawdopodobnie postępowanie dotyczące budowy parkingów, nasadzenia drzew, krzewów. Jeśli wszystko będzie realizowane według harmonogramu, bez protestów i opóźnień, wykonawcy wejdą w teren w październiku br., natomiast zakończenie prac budowlanych zaplanowano na grudzień 2009 r.

PDZ: Co może być najtrudniejszym elementem w trakcie budowy?

ET: Samo posadowienie obiektu, ponieważ grunt jest tam niejednorodny. Wprawdzie teren jest wolny od szkód górniczych, ale musimy pamiętać, że budujemy na Śląsku, gdzie występują oddziaływania związane z eksploatacją górniczą . Posadowienie będzie także trudne ze względu na nietypową konstrukcję obiektu. Oprócz żelbetonu będzie bardzo dużo szkła, drewno klejone i specjalny dach z membrany. Zwieńczenie budowy tym dachem, będzie bardzo ważnym i trudnym elementem. Stąd nasza troska, by wybrany wykonawca miał doświadczenie w tej nowoczesnej technologii i z takim nietypowym materiałem sobie poradził. Dach przepuszcza promienie słoneczne, poza tym jest to konstrukcja lekka i oszczędzamy na innych "ciężkich" i drogich materiałach.

PDZ: Oszczędności w przypadku tej inwestycji są istotne, ponieważ od początku pojawiały się problemy z jej finansowaniem.

ET: To prawda. Finansowanie odbywa się z kredytu bankowego, jaki spółka zaciągnęła w grudniu 2007 r. (na 25 lat), dla którego poręczenia udzieliło miasto (kwota poręczenia to ponad 174 mln zł - przyp. red). Jednak dopiero po otwarciu wszystkich ofert i po sfinalizowaniu wszystkich umów, poznamy rzeczywisty koszt inwestycji.

PDZ: Śledzicie co dzieje się w miastach sąsiednich w związku z budową podobnych obiektów?

ET: Cały czas sprawdzamy czy inwestycje, które inne miasta zgłaszają bądź już realizują, nie stanowią konkurencji dla naszego obiektu. Na dzień dzisiejszy obiekty podobne wielkością, jakością, programem funkcjonalno-użytkowym znajdują się w znacznej odległości od naszego parku wodnego. Inne, podobne inwestycje są na tyle małe, że nie stanowią dla nas konkurencji.

Agnieszka Widera - POLSKA Dziennik Zachodni
http://rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/885828.html
 

·
Registered
Joined
·
17,108 Posts


Budowa parku na starcie

W Rudzie Śląskie powstanie park wodny. Inwestor, którym jest spółka miejska ogłosił przetarg na wykonawcę prac


W Rudzie Śląskiej - Halembie, w dolinie rzeki Kłodnica powstanie park wodny o powierzchni 14,612 tys.mkw. Inwetor - spółka Park Wodny w Rudzie Śląskiej w której 100% udziałów ma miasto, otrzymał pozwolenie na budowę i rozpoczął przetarg, w którym ma zostać wyłoniony wykonawca. Na terenie, na którym ma powstać kompleks basenów, trwają też już prace przygotowawcze - m.in. wycinka drzew i krzewów, przebudowa stacji transformatorowej. Inwestycja jest finansowana z kredytu bankowego, któty poręcza miasto.

Jak informuje Iwona Małyska z biura prasowgo rudzkiego UM, zakończenie budowy planowe jest na grudzień 2009 r.

(jor)
http://katowice.biznespolska.pl/gazeta/article.php?cityid=katowice&contentid=171926
 

·
look here -->
Joined
·
5,756 Posts
[Ruda Śląska] Budowa Parku Wodnego

Postanowiłem otworzyć nowy wątek ponieważ stary koncentrował się głównie przy projekcie parku a ten wątek będzie na temat już właściwej budowy Parku Wodnego.
Później niż planowano, ale jeszcze w tym roku, powinna zostać wbita pierwsza łopata w miejscu zaprojektowanego kompleksu basenów sportowo-rekreacyjnych w Rudzie Śląskiej.

Za dwa lata ruszy z kolei budowa aquaparku w Katowicach, który swoim rozmiarem zostawić ma w tyle inne podobne obiekty. Tymczasem dwa obecnie działające w naszym regionie parki wodne, w Tarnowskich Górach i Dąbrowie Górniczej, dopiero niedawno wyszły z finansowych dołków. Przyszłym konkurentom źle nie życzą, ale stać z założonymi rękami nie zamierzają. Bo gdy obie inwestycje zostaną zrealizowane, nasz region będzie zagłębiem aquaparków - w promieniu 40 km będzie ich aż cztery!

W Tarnowskich Górach już myślą, jak zakasować konkurencję. - W przyszłym roku nastawiamy się na nowe atrakcje i rozszerzenie oferty. Toczą się rozmowy z kliniką kardiochirurgii w Zabrzu nad stworzeniem u nas specjalnego cyklu ćwiczeń dla osób po transplantacji - zapowiada Roman Utracki, prezes Parku Wodnego Agencji Inicjatyw Gospodarczych S.A.


- Konkurencja sprzyja podniesieniu jakości i dostępności usług - twierdzi z kolei Ewa Truchan, prezes spółki z o.o. Park Wodny w Rudzie Śląskiej.

W Dolinie Kłodnicy w Rudzie Śląskiej prace już się toczą. Trwa procedura przetargowa związana z wyłonieniem wykonawcy, który park wybuduje. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, wykonawcy wejdą w teren jeszcze w tym roku, natomiast zakończenie prac budowlanych zaplanowano na grudzień 2009 roku - tłumaczy Ewa Truchan.

Ma tu powstać basen ze sztuczną falą, laguna, "rwąca rzeka", całoroczny basen zewnętrzny, brodziki dla dzieci, sauny fińskie i orientalne, basen sportowy, pięć zjeżdżalni, tarasy widokowe, bary, fitness. Atrakcją będzie też dach z membrany, przepuszczający promienie słoneczne.

Jeszcze większy ma być katowicki aquapark, jaki zaplanowano w Brynowie, na terenie o pow. 9,5 ha. Wstępna koncepcja zakłada budowę obiektu, w którym znajdą się m.in. zespół rekreacji wodnej, strefa wellness i spa oraz fitness, a także strefa rozrywkowa, gastronomia, handel i usługi. Obok ma powstać kompleks z kąpieliskami i basenami zewnętrznymi, boiskami do gier zespołowych, lodowiskiem i kortami. Rozważana jest budowa hotelu. W zeszłym tygodniu odbyło się forum informacyjne dla potencjalnych inwestorów.

- Park wodny w Katowicach ma szansę stać się największym tego typu obiektem w Polsce - mówi Kacper Kozłowski z firmy Investment Support, która ma pozyskać inwestora dla projektu.

Wartość katowickiej inwestycji wstępnie szacowana jest na 240 mln zł. Budowa ma ruszyć w 2010 r. Władze miasta uznały, że najlepsze efekty daje współpraca z prywatną firmą. Miasto zawiąże więc z inwestorem spółkę. Samorząd wniesie do niej teren i sfinansuje przebudowę układu komunikacyjnego. Bo żadna gmina nie jest w stanie sama wyłożyć pieniędzy na budowę takiego obiektu. Parki powstają na bazie wieloletnich kredytów zaciąganych przez spółki, a kredyty poręcza gmina. Ruda Śląska poręczyła ponad 174 mln zł.

- Samorządowcy oczekują zwykle szybkiego zwrotu, co może oznaczać, że w Katowicach i w Rudzie będą wyższe ceny - ocenia Utracki.

Czy to opłacalny biznes? Jeszcze w 2007 r. tarnogórski park miał zajęte konta przez komornika. Potrzebna była gruntowna restrukturyzacja. Finansowy dołek zaliczył też Świat Wodny "Nemo" w Dąbrowie Górniczej. Biznesplan zakładający, że spółka zarobi na utrzymanie, spłatę kredytu i jeszcze przyniesie zyski, okazał się pobożnym życzeniem. Krążyły plotki o likwidacji. W końcu udało się zawrzeć ugody z bankami. - Ten rok jest dla nas korzystny. Zróżnicowaniem cen i ofert przyciągamy kolejnych klientów. Będziemy inwestować w solaria i sauny - zapowiada Stanisław Sitarski, prokurent aquaparku. I ostrzega: - Gminy, gdzie parki wodne się budują, dopiero się przekonają, co je czeka.

240 mln zł ma kosztować budowa aquaparku, który powstanie w Katowicach

174 milionów złotych kredytu poręczyła gmina Ruda Śląska

Agnieszka Widera, Katarzyna Wolnik - POLSKA Dziennik ZachodniOrientacyjne miejsce budowy parku na mapie satelitarnej:

I jeszcze dla przypomnienia projekt budowy Parku Wodnego

 

·
Registered
Joined
·
4,858 Posts
Żródło: GW Katowice, Link:http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35063,6313058,Budowa_aquaparku_pomoze_przetrwac_kryzys.html

Budowa aquaparku pomoże przetrwać kryzys
ot, PAP2009-02-24, ostatnia aktualizacja 2009-02-24 13:47

Kosztem blisko 120 mln zł do jesieni przyszłego roku w Rudzie Śląskiej powstanie aquapark. Rozpoczęcie tej gwarantowanej przez samorząd inwestycji właśnie teraz ma pomóc lokalnym firmom budowlanym przetrwać kryzys.
Na cześć pochodzącej z Rudy Śląskiej pływaczki, Otylii Jędrzejczak, nowy kompleks sportowo-rekreacyjny ma nosić nazwę "Oti", jak zdrobniale nazywana jest mistrzyni olimpijska.

Szczegóły przedsięwzięcia władze miasta i przedstawiciele inwestora przedstawili podczas wtorkowej konferencji prasowej w Rudzie Śląskiej. Kompleks powstanie w dzielnicy Halemba, w pobliżu autostrady A-4, na gruncie przekazanym przez miasto.Umowy z wykonawcami prac będą zawarte w drugim kwartale tego roku, a całość ma być gotowa w czwartym kwartale 2010 r. Inwestorem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 70 proc. ma wyspecjalizowany m.in. w podobnych projektach Miastoprojekt Wrocław. Pozostała część udziałów należy do spółki komunalnej, ze 100-proc. udziałem gminy.

Jak poinformował prezydent miasta Andrzej Stania, inwestycja będzie finansowana ze 119-milionowego kredytu w BRE Banku Hipotecznym, poręczonego przez miasto. Decyzję o poręczeniu rada miejska podejmie w najbliższy czwartek.

Biznesplan projektu zakłada jednak, że zarówno bieżące utrzymanie kompleksu, jak i spłata kredytu będą finansowane z bieżących przychodów aquaparku. Wyliczono, że przy frekwencji rzędu 550 tys. osób rocznie, przedsięwzięcie będzie w stanie na siebie zarobić. To o ok. 50 tys. osób więcej, niż odwiedza rocznie znacznie mniejszy i starszy aquapark w Tarnowskich Górach.

Zaciągnięty na inwestycję kredyt będzie spłacany przez 25 lat. Jak powiedział Grzegorz Rosik z Miastoprojektu Wrocław, w toku rozmów z bankiem udało się obniżyć koszty kredytu o ok. 19 mln zł, głównie dzięki gwarantowaniu kredytu przez samorząd. Po całkowitej spłacie obiekt przejdzie na własność miasta. Jeżeli wcześniej powstanie luka finansowa, samorząd - jako gwarant kredytu - będzie pokrywał straty, obejmując udziały w spółce.

Według prezydenta Rudy Śląskiej, wybór terminu oraz formuły realizacji projektu nie jest przypadkowy i służy wsparciu lokalnych firm budowlano-montażowych w trudnym dla nich okresie spowolnienia gospodarczego. M.in. dlatego inwestorem jest spółka z.o.o. z większościowym udziałem prywatnym - nie obowiązują jej rygory prawa zamówień publicznych.

- Wybór wykonawców będzie odbywał się na podstawie wewnętrznego regulaminu przetargów w naszej spółce, co pozwoli zastosować procedury, które przy zachowaniu konkurencyjności dadzą szansę zaangażowania przede wszystkim lokalnych - rudzkich i śląskich firm - wyjaśniła prezes spółki Park Wodny w Rudzie Śląskiej Ewa Truchan.

Stania dodał, że lokalne firmy budowlano-montażowe wykonują rocznie zamówienia wartości ok. 400 mln zł. - Chcemy "wpompować" w ten rynek ponad 100 mln zł, czyli czwartą część rocznej aktywności tych firm. Liczymy, że pomoże im to przetrwać trudniejszy okres - ocenił.

W parku wodnym ma pracować ok. 75 osób. Oprócz basenów o łącznej powierzchni ok. 1,5 tys. m kw. w kompleksie będzie rozbudowana część służąca odnowie biologicznej, restauracje, sklepy itp., a także lodowisko. Nowością będzie dach ze specjalnych folii-membran, przepuszczających promienie słoneczne, dzięki czemu na basenie nawet zimą będzie można się opalać. Całości dopełni żywa zieleń, m.in. palmy.

Źródło: Katowice.Gazeta.pl
Przy okazji mam pytanie do forumowiczów wrocławskich - czy Wasz aqua park też powstał przy udziale Miastoprojektu Wrocław?
 

·
look here -->
Joined
·
5,756 Posts
^^ ja już sam nie wiem gdzie ten park wodny ma być, wile osób mówi że za halą sportową w Halembie a w gazetach mówią że koło Autostrady A4 a te dwa miejsca sa oddalone od siebie o jakieś 4-5 km
 

·
Registered
Joined
·
4,858 Posts
Podobno już nawet zaczynali budowę, ale im stanęła... Jednak dobrze,że będzie, bo ten park ma - moim zdaniem - o wiele lepszą lokalizacje niż park w DG czy Tarnowskich Górach. Taka Ruda jakoś potrafi się zorganizować i "szarpnąć" na Park Wodny, a Katowice coś milczą na temat parku wodnego, który miały budować...
 
1 - 20 of 240 Posts
Top