SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 5642 Posts

·
Registered
Joined
·
21,302 Posts
Discussion Starter · #1 ·


Nowe oblicze


Ruda Śląska to miasto, które powstało w obecnym kształcie w 1959 r. z połączenia dziesięciu odrębnych dzielnic. Pozytywne i negatywne skutki takiej genezy mieszkańcy odczuwają do dzisiaj. Najważniejszy z nich to brak ściśle wyodrębnionego centrum. Wielu rudzian, i nie tylko, często zwracało uwagę na brak miejsca, w którym można spędzić miło czas, spotkać się ze znajomymi czy zrobić zakupy. Miejsca, w którym skupiałoby się życie miasta

Niedawno powstał projekt trzyetapowej przebudowy Nowego Bytomia, tak by nadać mu nowe funkcje usługowe, handlowe i rekreacyjne. Powstanie nowego centrum w dużej mierze zostanie sfinansowane ze środków unijnych.

Realizacja pierwszego etapu będzie polegać na uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej budynków przy placu Jana Pawła II, waloryzacji przestrzeni wokół niego oraz uporządkowaniu samej płyty placu.

Przebudowa placu w tym etapie obejmuje teren od linii budynków ulicy Ofiar Katynia, budynku Urzędu Miasta, ulicy Niedurnego oraz teren wokół kościoła pw. św. Pawła i obejmuje następujący zakres robót: wymianę płyty placu Jana Pawła II wraz z remontem istniejącej fontanny i budową nowej fontanny w centralnym miejscu płyty, budowę nowych nawierzchni dróg, chodników i parkingów, wymianę sieci i przyłączy wodno-kanalizacyjnych budynków, przełożenie sieci gazu wraz z wymianą przyłączy budynków, przebudowę sieci teletechnicznej, budowę sieci zasilania dla budynku biurowo-usługowego, sezonowych obiektów usługowych, fontanny oraz oświetlenie rynku.Sacrum i profanum

W projekcie urbanistyczno-architektonicznym obejmującym przestrzeń rynku wyodrębniono następujące strefy:

1. Strefa obrzeżna:
część płyty rynku bezpośrednio przyległa do pierzei, stanowiąca ich przedpole, przystosowana dla ruchu pieszego oraz komunikacji kołowej. Nieograniczony ruch kołowy przebiegać będzie wyłącznie wzdłuż pierzei południowej.

2. Strefa centralna:
wyznaczono w niej dwa samodzielne założenia architektoniczno-rzeźbiarskie, tzw. strefę sacrum oraz strefę profanum. Obie strefy dzieli przedłużenie ulicy Damrota, za pomocą którego możliwy jest dojazd samochodów przed kościół.

Strefa sacrum przynależy w założeniach bezpośrednio do otoczenia kościoła wraz z dwiema rzeźbami. Strefa profanum natomiast stała się otwartym placem, opadającym od urzędu w kierunku południowym, tworząc w ten sposób ogólnie dostępną przestrzeń.

W ramach założenia wyodrębniono dwie wzajemnie przecinające się prostopadle osie. Pierwsza, podłużna, łączy wieżę kościelną, przecięcie budynku i podąża w kierunku terenów zielonych znajdujących się za rudzką superjednostką. Druga przebiega od wejścia do Urzędu Miasta w kierunku fontanny w pierzei południowej. Na skrzyżowaniu obu osi rynku zlokalizowano fontannę, jako reminiscencję dawnego centralnego miejsca na placu.

Powrót do 1940 r.

Koncepcja przebudowy parku przy ul. Parkowej, czyli II etap, zakłada odtworzenie krajobrazu z roku 1940. Przywrócony zostanie dawny układ alej oparty na szerokich łukach i liniach eliptycznych. Powstanie wiele ciekawych rozwiązań np. „układ wodny“, plac zabaw dla dzieci, miejsca rekreacyjno-sportowe, rosarium. Park będzie miejscem otwartym, ogólnodostępnym. Wzdłuż ulicy Parkowej będzie wydzielony żywopłotem z ligustru. Podobny żywopłot będzie otaczał plac zabaw dla dzieci.

awiązując do układu z 1940 r., projekt zakłada odtworzenie trzech pawilonów parkowych. Pawilon nr 1 miałby zostać wybudowany na placu prostokątnym przy wejściu głównym z przeznaczeniem na cukiernię, lodziarnię i toalety dostosowane dla dzieci. Pawilon ustawiono na planie kwadratu z czterospadowym dachem z gontu drewnianego i wieżyczką na szczycie dachu. Budynek miałby być drewniany, stylizowany na budynek zwany Milchhalą. Z kolei pawilon nr 2 powstać ma na zakończeniu osi głównej, w zarysie zachowanych fundamentów, z przeznaczeniem na restaurację, kawiarnię, toalety i pomieszczenia dla obsługi stawu. Pawilon byłby murowany z cegły klinkierowej, z czterospadowym dachem, kryty dachówką ceramiczną, stylizowany na budynki lokalne z początków XX w.

Pawilon nr 3 usytuowano w zamyśle przy skrzyżowaniu alei w części środkowej, na południe od osi głównej, z przeznaczeniem na kawiarnię, cukiernię i toalety. Pawilon byłby ustawiony na planie prostokąta z czterospadowym dachem z gontu drewnianego, drewniany detalami i formą nawiązującą do pawilonu nr 1.

Więcej dla dzieci

Aby odtworzyć dawną rolę parku, rozszerzono program adresowany do dzieci. W parku powstanie plac zabaw dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią syntetyczną, hamakami, drabinkami, sieciami do wspinania, przejściami w rurach na dwóch poziomach, miniwozem strażackim i różnego typu huśtawkami.

Powstanie także zespół rekreacyjno-sportowy adresowany do wszystkich grup wiekowych z boiskiem do piłki nożnej z naturalnej mieszanki trawy.

W projekcie uwzględniony został tzw. „układ wodny“, tzn. odtworzenie małego stawu. W parku znajdować się będą także elementy małej architektury: fontanna na planie kwadratu, w centralnym punkcie parku będzie rosarium wraz z rzeźbą postaci kobiecej o naturalnych wymiarach. Mniejsza fontanna na planie koła zostanie umieszczona w centrum placyku.

Wzdłuż alei staną latarnie parkowe, które zostaną wykonane z aluminium i pomalowane proszkowo na czarno.

W parku zostanie urządzony skwer kwiatowy, tzw. różanka, który został odtworzony na podstawie planów z 1940 r., a także na podstawie zasad projektowania podobnych form parkowych z końca XIX i początku XX w.

Natomiast III etap przebudowy jest jeszcze w fazie koncepcji. Jego głównym założeniem jest przedłużenie płyty w kierunku zachodnim za kościół. Mają tam stanąć dwa nowe budynki z nowymi przestrzeniami usługowymi i handlowymi.
 

·
Registered
Joined
·
370 Posts
Tym samym Ruda Śląska dołącza do Chorzowa, Bedzina, Jaworzna, Katowic, którzy także szykują sie do rewitalizacji (odświeżenia) śródmieść swoich miast.
Z tą różnicą, że pomysł przebudowy śródmieścia Rudy Śląskiej powstał już ładne pare lat temu i nie jest czymś nowym. Szkoda tylko, że nie wiadomo kiedy zaczną się poważne prace budowlane i czy miasto zdoła znaleść na nią odpowiednie fundusze.
 

·
Registered
Joined
·
21,302 Posts
Discussion Starter · #5 ·


Zwiastun Doliny Krzemowej w Rudzie Śląskiej

Rudzki inkubator przedsiębiorczości szykuje zespół budynków dla kolejnych debiutujących biznesmenów. Warunkiem otrzymania hal i pomieszczeń z wyposażeniem biurowym za znacznie niższą cenę niż rynkowa jest innowacyjny pomysł.

Ruda Śląska po zamknięciu wielu kopalń musiała szukać nowych sposobów na walkę z bezrobociem - od kilku lat stawia na aktywizację biznesową mieszkańców miasta.

W 500-metrowym budynku dawnej administracji nieczynnej kopalni Walenty-Wawel powstał w 2004 roku pierwszy inkubator przedsiębiorczości. To miejsce, gdzie biznes wykluwa się w cieplarnianych warunkach. Sebastian Wojciechowski półtora roku temu założył tam firmę, zajmującą się dostawą produktów do sieci handlowych. - Gdyby nie inkubator, moja firma w ogóle by nie powstała. Tutaj za 100 zł miesięcznie mogę prowadzić prawdziwe biuro. Mam nawet własną sympatyczną sekretarkę - mówi Wojciechowski.

Inkubator oferuje pomieszczenia po znacznie niższej cenie niż rynkowa. Firmy mają wspólną sekretarkę, recepcjonistkę, salę konferencyjną. Na biznesmenów czekają doradcy, księgowi pomagający rozliczać się z fiskusem. - Nie musiałem kupować drogiego sprzętu takiego jak faks, ksero. Korzystam też z bezpłatnych szkoleń - dodaje Wojciechowski. Jest on jednym z kilkunastu, którzy skorzystali z rudzkiego inkubatora. Każdy ma umowę na dwa lata, może ją jeszcze przedłużyć na kolejny rok, potem musi samodzielnie wypłynąć na morze wolnego rynku.

- Przedsiębiorstwa działające pod naszymi skrzydłami dobrze sobie radzą. Ten sukces zachęcił nas do rozbudowy inkubatora - mówi Tomasz Copp, prezes Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Copp w czasie licznych zagranicznych podróży zobaczył jednak nową formułę inkubatorów. - Gdy my dopiero zaczynaliśmy, we Francji czy Niemczech od kilkunastu lat prężnie działały technoparki. Teraz w Rudzie Śląskiej chcemy stworzyć inkubator stawiający na nowoczesne rozwiązania -dodaje prezes.

Podstawowym warunkiem dostania się do Górnośląskiego Inkubatora Technologicznego jest innowacyjny pomysł na biznes. Specjalna komisja weryfikuje zgłoszenia. - Nie będzie tu miejsca dla producentów skarpetek czy gwoździ, chyba że będą to gwoździe produkowane z materiału z recyklingu, a do wytwarzania skarpetek zastosowane będzie zupełnie nowe syntetyczne włókno - wyjaśnia Copp.

Nowy inkubator powstaje na terenie dawnych zakładów poligraficznych w dzielnicy Godula, tuż przy głównej ulicy. Miasto otrzymało na adaptacje starych hal 11,5 mln. zł z funduszy unijnych, co stanowi 87,5 proc. kwoty całej inwestycji, reszta pochodzi z miejskiego budżetu.

Od frontu, przed halami, stoi już nowoczesny biurowiec. Będzie wizytówką inkubatora w jego reprezentacyjnych wnętrzach powstają biura, restauracja, a nawet olbrzymia sala konferencyjna wyposażona w kabiny tłumaczy. W sumie na przedsiębiorców czeka 6,5 tys. m kw. powierzchni w tym olbrzymie sale produkcyjne, magazyny i laboratoria. Wstępne umowy podpisało 15 firm z działu elektrotechniki, telekomunikacji oraz informatyki. Jest jeszcze miejsce dla kolejnych kilkunastu.

Inkubator pomoże biznesmenom wdrażać nowe technologie w produkcji, podpisano w tym celu listy intencyjne ze śląskimi uczelniami technicznymi, które zapewnią wsparcie badawczo-naukowe . Przedsiębiorcy będą mogli testować nowe próbki materiałów na najlepszym sprzęcie na Politechnice Śląskiej czy w Śląskiej Akademii Medycznej.

Górnośląski Inkubator Technologiczny da pracę około 180 osobom. Firmy będą mogły zacząć działalność z chwilą oddania budynku do użytku pod koniec lipca tego roku. Rudzki inkubator będzie pierwszym o takim profilu, który rozpocznie działalność na Górnym Śląsku, budowa podobnego Technoparku w Gliwicach zakończy się niecały rok później.

Prezes jest przekonany o sukcesie przedsięwzięcia. - Innowacyjność dużo kosztuje, w normalnych warunkach rynkowych trudno ją wprowadzać w życie. Dlatego miasto chce wspierać odważne firmy, na podobnych zasadach działała na początku kalifornijska Dolina Krzemowa. A już nasz skrót mówi, że wszystko będzie git! - żartuje Copp.


Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
 

·
Registered
Joined
·
21,302 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Szczegóły dotyczące przebudowy centrum ze strony http://www.rynek.rsl.pl/index.html

ETAP I

Jego realizacja będzie polegać na uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej budynków przy Placu Jana Pawła II, waloryzacji przestrzeni wokół niego oraz uporządkowanie płyty samego placu.

Przebudowa placu w tym etapie obejmuje teren od linii budynków ulicy Ofiar Katynia, linii budynku Urzędu Miasta , linii ulicy Niedurnego oraz teren wokół kościoła p.w. św. Pawła, aż do blaszanych garaży i obejmuje następujący zakres robót:
wymianę płyty placu Jana Pawła II wraz z remontem istniejącej fontanny i budową nowej fontanny w centralnym miejscu płyty,
budowę nowych nawierzchni dróg chodników i parkingów,
wymianę sieci i przyłączy wodno-kanalizacyjnych budynków do linii budynków,
przełożenie sieci gazu wraz z wymianą przyłączy budynków do linii budynków,
przebudowa sieci teletechnicznej,
budowę sieci zasilania dla budynku biurowo-usługowego, sezonowych obiektów usługowych, fontanny, oraz oświetlenie rynku.ETAP II

Koncepcja przebudowy parku przy ul. Parkowej zakłada odtworzenie krajobrazu z roku 1940. Przywrócony zostanie dawny układ alej oparty na szerokich łukach i liniach eliptycznych. Powstanie wiele ciekawych rozwiązań np. "układ wodny", plac zabaw dla dzieci, miejsca rekreacyjno-sportowe, rosarium. Park będzie miejscem otwartym, ogólnodostępnym. Park będzie wzdłuż ulicy Parkowej, wydzielony żywopłotem z ligustru. Podobny żywopłot będzie otaczał plac zabaw dla dzieci.

W ramach przebudowy projekt nawiązuje do układu z 1940 roku, proponując odtworzenie trzech pawilonów parkowych.

W nawiązaniu do dawnego programu użytkowego rozszerzono obecny program parku adresowany do dzieci. W parku powstanie plac zabaw dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią syntetyczną, wyposażony w hamaki, drabinki, sieci do wspinania, przejścia w rurach na dwóch poziomach, mini wóz strażacki różnego typu huśtawki.

Powstanie także zespół rekreacyjno-sportowy adresowany do wszystkich grup wiekowych z boiskiem do piłki nożnej z zastosowaniem naturalnej mieszanki sportowej trawy.

W projekcie uwzględniony został tzw. "układ wodny" tzn. odtworzenie małego stawu. W parku znajdować się będą także elementy małej architektury: fontanna na planie kwadratu, w centralnym punkcie parku będzie rosarium wraz z rzeźbą postaci kobiecej o naturalnych wymiarach. Mniejsza fontanna na planie koła zostanie umieszczona w centrum placyku.

Wzdłuż alei staną latarnie parkowe, które zostaną wykonane z aluminium, malowane proszkowo na czarno.

W parku zostanie posadzony skwer kwiatowy tzw. "różanka", który został odtworzony na podstawie planów z 1940 roku a także na podstawie zasad projektowania podobnych form parkowych z końca XIX i początku XX w.

ETAP III

Opis w opracowniu

-------------------------

Świetnie to wygląda :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
21,302 Posts
Discussion Starter · #9 ·


Uroczyste otwarcie Górnośląskiego Inkubatora Technologicznego!

Już w sierpniu 2007 roku w Rudzie Śląskiej rozpocznie swoją działalność Górnośląski Inkubator Technologiczny - instytucja, której celem jest udzielanie małym i średnim przedsiębiorcom pomocy i wsparcia, zarówno merytorycznego jak i infrastrukturalnego.

Górnośląski Inkubator Technologiczny oznacza dla przedsiębiorców 6300,00m2 powierzchni biurowych, produkcyjnych i magazynowych mieszczących się w nowoczesnym budynku o doskonałej lokalizacji, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi średnicowej do Katowic oraz autostrady A4.

Górnośląski Inkubator Technologiczny to także udogodnienia i wsparcie MŚP w postaci usług takich jak:

* najnowocześniejsze rozwiązania teleinformatyczne,
* kompleksowo wyposażone sale konferencyjne oraz restauracja,
* klimatyzowane pomieszczenia,
* pomieszczenia biurowe dostępne przez 24 godziny na dobę,
* strzeżony parking,
* całodobowa ochrona budynku,
* bezpłatne przeprowadzenie przez ekspertów analizy możliwości dofinansowania inwestycji ze środków UE,
* doradztwo w zakresie sporządzania wniosku o dofinansowanie z funduszy UE,
* pomoc w rozliczaniu dotacji,
* doradztwo w zakresie transferu technologii,
* pomoc w poszukiwaniu zagranicznych partnerów,
* pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej,
* możliwość zaprezentowania swojej firmy na www Inkubatora.

Dla nowopowstałych firm z branży IT i młodych firm innowacyjnych GIT oferuje
w promocyjnych cenach umeblowane biura wraz z sprzętem komputerowym

Górnośląski Inkubator Technologiczny to inwestycja realizowana przez Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o., który pozyskał środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu Państwa w kwocie 11 473 433 (w ramach działania 1.3 SPO WKP) co stanowi blisko 90% kosztów całej inwestycji.

Zapraszamy Państwa serdecznie 3 sierpnia 2007r na inaugurację Górnośląskiego Inkubatora Technologicznego, która rozpocznie się o godz. 11:00 przy ulicy k. Goduli 36 w Rudzie Śląskiej.

Podczas inauguracji będą Państwo mieli okazję:

* zwiedzić budynek i sale Górnośląskiego Inkubatora Technologicznego,
* zapoznać się z pełną ofertą usług świadczonych w GIT,
* wysłuchać referatów ekspertów dotyczących możliwości pozyskania przez MŚ środków z funduszy unijnych (dyrektor Wydziału Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich - pani Elżbieta Bieńkowska)

Serdecznie zapraszamy!
 

·
Registered
Joined
·
21,302 Posts
Discussion Starter · #10 ·
NOWE OTWARCIA W RUDZIE ŚLĄSKIEJ PLAZIE

JUŻ WKRÓTCE NOWE OTWARCIA:

CARREFOUR EXPRESS
EMPIK
AVANS

Zapewne zauważyliście Państwo, że centrum nasze przebudowuje się. Na parterze powstaje zupełnie nowa część pasażu. Tutaj właśnie na powierzchni 2500 mkw supermarket Carrefour Express otworzy swą działalność w drugiej połowie października. Znaleźć w nim będzie można wszelkie artykuły spożywcze, przemysłowe, chemię gospodarczą, agd, elektronikę oraz inne.
Jak wynika z opinii mieszkańców Rudy Śląskiej, Carrefour, jako bardzo popularny i cieszący się dobrą opinią market jest szczególnie pożądany w Rudzie Śląskiej i jego otwarcie wyczekiwane jest z niecierpliwością.

Ale jeszcze przed Carrefourem, w połowie października, nastąpi otwarcie salonu księgarskiego i prasowego Empik. Na powierzchni ok. 450 mkw znajdziemy w nim wiele ciekawych pozycji książkowych i multimedialnych. Markę Empik zna każdy, kto czyta czy słucha dobrej muzyki, stąd zainteresowanie otwarciem spore.

Avans otworzy się w listopadzie na powierzchni ok. 530 mkw, znajdziemy tu bogatą ofertę artykułów RTV i AGD.

ZAPRASZAMY NA OTWARCIA! Już wkrótce.

Tymczasem, zachęcamy do korzystania z naszej aktualnej oferty. Miesiąc październik to początek okresu jesiennego, więc zapraszamy na zakupy odzieży jesiennej i zimowej. A tym z Państwa, komu wieczorami nudno, zapraszamy do naszych centrów dobrej rozrywki: w Cinema City czy w Fantasy Parku nie da się nudzić.Z pozdrowieniami:)

Dyrekcja Centrum
 

·
Registered
Joined
·
21,302 Posts
Discussion Starter · #12 ·


Ruda Śląska kusi inwestorów loftami

Wieża wodna, stary dworzec, zabudowania fabryki margaryny czekają na inwestorów w Rudzie Śląskiej. Miasto przygotowało listę budowli, które można przerobić na lofty. W ten sposób chce ratować niszczejące przemysłowe dziedzictwo


Ruda Śląska na swojej stronie internetowej pokazuje obiekty poprzemysłowe, które można przerobić na lofty, czyli mieszkania w industrialnym klimacie. Wszystkie budynki są puste i czekają na inwestorów.

- Łódź przyciąga nowych mieszkańców przemysłowymi obiektami. My mamy ich całą masę, są bardzo piękne - mówi Renata Młynarczuk z rudzkiego magistratu. Na liście są m.in. budynki starego szpitala, szkoły, a nawet niewielka wieża wodna, która stoi w parku przy dworcu kolejowym w Kochłowicach. Miasto liczy na to, że w ten sposób przemysłowe zabytki przestaną niszczeć. W złym stanie jest np. wieża węglowa. To praktycznie tylko gołe mury, ale za to bardzo masywne. Unikatowa budowla przypomina trochę średniowieczne wieże mieszkalne.

Na razie na liście jest tylko sześć budynków, ale urzędnicy zapowiadają, że będzie ich więcej. Oferują też pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności.

Lofty w Rudzie Śląskiej już cieszą się sporym zainteresowaniem. - Mimo że specjalnie się nie reklamujemy, mamy już sporo telefonów. Stale też oprowadzamy zainteresowanych po obiektach - mówi Tomasz Kulpok z biura prasowego rudzkiego UM.

Największym zainteresowaniem cieszą się zabudowania dawnego szpitala w Wirku. Ceglany kompleks stojący wokół dziedzińca ma prawie 11 tys. m kw. Stoi przy ruchliwej ulicy 1 Maja łączącej autostradę z trasą średnicową. W szpitalu zachowało się wiele cennych elementów wyposażenia, w tym witraże w kaplicy. Interesująca jest też fabryka margaryny przy ulicy Piastowskiej, stoi na kamiennym cokole, a ceglane ściany zdobią smukłe okna zwieńczone łukami.

- W tych budynkach niekoniecznie muszą powstawać lofty. Przecież wieża wodna idealnie nadaje się na klimatyczną knajpkę, a w budynku dawnej szkoły w Kochłowicach może funkcjonować jakaś prywatna uczelnia - przekonuje Młynarczuk.

Rudzcy urzędnicy wiedzą jednak, że hasłem "loft" mogą zwrócić uwagę potencjalnych inwestorów, bo to teraz bardzo modne. Pierwszym loft na Śląsku to dom architekta Przemo Łukasika, który powstał w starej lampiarni kopalni Orzeł Biały w Bytomiu. Obok niej przerabiana jest na mieszkania kopalniana łaźnia. Kolejne industrialne apartamenty powstają w Gliwicach w zabytkowym spichlerzu. Gdyby Rudzie Śląskiej udało się zachęcić ludzi do remontowania starych budynków, mogłaby się stać prawdziwym polskim zagłębiem loftów.Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
 

·
Registered
Joined
·
21,302 Posts
Discussion Starter · #13 ·


Ruda Śląska wielkim placem budowy

W 2008 roku, w Rudzie Śląskiej planowana jest budowa kilku osiedli mieszkaniowych, w zachodniej części dzielnicy Halemba. Również w Halembie rozpocznie się budowa Parku Wodnego OTI. W Kochłowicach wybudowane zostanie osiedle usługowo - mieszkalne pn.:„Osiedle Leśne”, składające się z 55 domów.


Również w tej dzielnicy przybędzie 1.500 miejsc pracy w nowopowstającym centrum logistycznym przy ul. Kalinowej. Przy ul. Górnej w dzielnicy Bielszowice rozpocznie się budowa zespołu osiedlowego „Wawel”, na około 2000-3000 mieszkań. 18 domków szeregowych powstanie również przy ul. Norwida, w dzielnicy Ruda. Ponadto rozpocznie się etap projektowania budynku Sądu Rejonowego w dzielnicy Czarny Las oraz zakładu produkcyjnego przy ul. Rudzkiej w dzielnicy Ruda. W fazie przetargowej jest budowa zespołu usługowo - apartamentowego przy ul. Mickiewicza w dzielnicy Ruda, kontynuowana jest budowa TBS przy ul. Kokota-Cynkowej - II etap. Tam powstanie 108 mieszkań: 3 budynki po 36 mieszkań. Planowane wydatki budżetowe Miasta na gospodarkę mieszkaniową w tym roku wynoszą ponad 18 mln zł.
Dużą inwestycją będzie planowana przebudowa drogi do Śląskiego Parku Przemysłowego i Inkubatora Przedsiębiorczości – koszt robót budowlanych (wg kosztorysu inwestorskiego) to ponad 10 mln zł. Termin przygotowania specyfikacji upływa 15 marca 2008 r. Modernizacji ulegnie również ul. Pawła, która znajduje się w pobliżu ważnego dla regionu węzła komunikacyjnego z DTŚ. Koszt inwestycji łącznie z dokumentacją wynosi 2 690 000 zł. Ulica Pawła przebiega przez nową strefę ekonomiczną Rudy Śląskiej, gdzie swoje siedziby usytuowały takie firmy jak: Przedsiębiorstwo Polsko Kanadyjskie Pro - Stal Sp. z o.o, Restyl, firma „Euro-Lock”, Liber, czy „Tetgum”.
 

·
Moderator
Joined
·
83,736 Posts
^^Kurcze pierwsze słyszę, ale wiadomości pozytywne:) 2000-3000 tys mieszkań, to tak jakby ilość mieszkańców Bielszowic podwoić:D
 

·
GKW/SMM
Joined
·
283 Posts
Rudzki rynek ważniejszy od ogródków
Tomasz Malkowski2008-02-11, ostatnia aktualizacja 2008-02-11 17:07Planowana przebudowa Nowego Bytomia na centrum Rudy Śląskiej wywołała falę protestów działkowców. W miejscu, gdzie mają ogródki, miasto planuje stworzyć rynek. Zrobi to nawet przy sprzeciwie społecznym.

Ruda Śląska, utworzona z połączenia różnych miejscowości, nie ma centrum. Pojawiają się koncepcje, by zbudować miejski rynek od podstaw. Kiedyś centrum miasta miało zostać zbudowane między Wirkiem a Nowym Bytomiem. Od zeszłego roku władze lansują pomysł umieszczenia rynku w Nowym Bytomiu, który skupia najważniejsze funkcje administracyjne.

Już w latach międzywojennych powstał tutaj miejski plac z monumentalnym kościołem św. Pawła i gmachem urzędu miejskiego. Teraz plac Jana Pawła II ma być mocno przedłużony w kierunku zachodnim, za kościół. Problem w tym, że za świątynią, oprócz rzędu garaży, są też ogródki działkowe. I to o nie toczy się w mieście spór. Z ogródków działkowych Szarotka wysłano już do magistratu prawie pół tysiąca protestów.

- Miasto potrzebuje rynku, ale czy koniecznie na mojej działce? Plac Jana Pawła II jest wystarczająco duży, urzędnicy powinni skupić się na jego odnowieniu - przekonuje pani Maria, która z mężem posiada ogródek w spornym miejscu.

Jej znajomy ma murowaną altanę. - Postawiłem ją już dawno temu. I co, mam to teraz tak oddać? - mówi zdenerwowany.

Urzędnicy uspokajają: - Ustawa o ogródkach działkowych doskonale chroni interesy działkowców. Miasto będzie musiało zapłacić odszkodowania i znaleźć dla ogródków nowe miejsce - mówi Tadeusz Kostoń, naczelnik wydziału architektury. - Poza tym nie likwidujemy całych ogródków, które rozciągają się przy ulicy Objazdowej, tylko 40-metrowy pas za kościołem - aż do torów kolejowych. W tym miejscu powstaną nowe gmachy publiczne i plac.

Miasto nie wie jeszcze, ile pieniędzy wyda na przeniesienie ogródków. Urzędnicy mają już dla działkowców nowe miejsce: przy ulicy Hallera - kilkaset merów dalej. Każda działka zostanie tam ogrodzona oraz zostaną do niej doprowadzone woda i prąd.

Wcześniej jednak miasto musi zmienić plan miejscowy dla spornego fragmentu, procedury mogą potrwać nawet ponad rok. - Oczywiście na każdym etapie działkowcy będą mogli protestować i opóźniać prace. Jeżeli będziemy zmuszeni, podejmiemy działania nawet wbrew woli działkowców, bo budowa centrum to priorytet dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej - mówi Kostoń.
 

·
Moderator
Joined
·
83,736 Posts
^^No nie wiem;)Jeśli planują wybudować osiedle na 3000mieszkań, przyjmując, że mieszkanie zamieszkuje średnio 2,5 osoby, to wychodzi 7,5 tyś, więc można napisać, że przybędzie prawie dwa razy tyle ludności;)
Te osiedle będzie budowane przy ul. Górnej pomiędzy Niedzieli a 1 Maja, czy bardziej na zachód??
 

·
Registered
Joined
·
21,302 Posts
Discussion Starter · #20 ·


Park zamiast hałdy w centrum miasta

Ruda Śląska pozyskała dofinansowanie na projekt pn. Rekultywacja i zagospodarowanie terenu hałdy pocynkowej w rejonie ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej.


Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 3,5 mln zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 2 975 000 zł (tj. 85%). Miasto pokryje zaledwie 15% kosztów inwestycji, a mianowicie 525 000 zł. Projekt ten polega na uszczelnieniu, ukształtowaniu i rekultywacji biologicznej oraz zagospodarowaniu pod zieleń hałdy pocynkowej zlokalizowanej w mieście Ruda Śląska, w rejonie ul. Niedurnego.
Zdegradowany teren, zarówno samej hałdy, jak też przylegającego do niej obszaru, zostanie odpowiednio zabezpieczony przed dalszą emisją szkodliwych substancji oraz uzyska określone walory estetyczne.

Niniejszy projekt stanowi propozycję takiego rozwiązania, które równocześnie będzie stanowić o możliwości przywrócenia walorów krajobrazowych zarówno obszarowi hałdy, jak też terenom do niej przyległym. Jednocześnie poprzez modyfikację ukształtowania hałdy pozwoli na wkomponowanie jej w otaczający teren.

Miasto Ruda Śląska w ramach Programu Rozwoju Subregionu Centralnego realizować będzie pięć projektów. Programy Rozwoju Subregionów są dokumentami, na podstawie których jednostki samorządu terytorialnego województwa śląskiego mają możliwość absorpcji środków finansowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z pominięciem procedury konkursowej.
 
1 - 20 of 5642 Posts
Top