Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 61 Posts

·
extremely flammable
1,206 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Podróż po Siedmiogrodzie - Transylwanii proponuję zacząć w urokliwej, zacisznej i stosunkowo niewielkiej Sigishoarze:

Kolejnym miastem jest Sybin. To stosunkowy duży ośrodek, przepięknie położony u podnóża Gór Fogarskich. Był ważnym i bogatym miastem handlowym.

zdjęcie z Wikipedii

bardzo charakterystyczne dla Dolnego Miasta w Sybinie wysokie dachy

Braszów to duże miasto. Średniowieczne Stare Miasto wciśnięte jest w wąską dolinę - odizolowane od reszty miasta. To jeden z najpopularniejszych celów wycieczek - pełen turystów z najróżniejszych stron Europy i Świata.

z wikipedii

zlot miłosników Alfa Romeo na braszowskim rynku;)

I na koniec nieco inne od poprzednichKluż-Napoka.

I na koniec kilka pozostałych wrażeń z Rumunii.

Po pierwsze, to nie bardzo rozumiałem co znaczy zdanie 'W Rumunii nie ma bloków", które słyszałem kilka razy od znajomych, którzy byli tam przede mną... Teraz już rozumiem. Większość bloków budowanych za czasów Ceaucescu nie przypomina w niczym naszych osiedli. Są co prawda nieco bardziej zaniedbane ale... z reguły znacznie ciekawsze (często nawet powiedziałbym, że ładne!) i tworzą... pierzeje. Dodatkowo mają usługowe przyziemia!! Ulice przypominają pod tym względem bardziej ulice hiszpańskie niż polskie.

Kolejne zaskoczenie... Cygańskie pałace ze Zgierza to nic w porównaniu z tym...

Zastanawiam się do kogo należą..
Swoją drogą w Rumunii dosłownie jedynie raz lub dwa spotkałem Romów. To kolejne zaskoczenie.

Przygnębiająca ulica typowego małego miasteczka: Różnice między dużymi miastami a prowincją są w Rumunii drastycznie widzoczne.

i typowa wioska:

festyny:

korki na ekstremalnie zatłoczonych, wiecznie remontowanych drogach:

oferta turystyczna:

Zwracam uwagę, na język należący przecież do grupy romańskiej języków - znajomość francuskiego czy włoskiego sprzyja zrozumieniu rumuńskiego.

Zamek "Drakuli" w Bran:
.
Sam Vlad Palownik urodzony w Sigishoarze nigdy tu nie był.

i przepiękne góry Bucegi:

drogi jednak czasem nieprzejezdne;)
Góry Fogarskie:

wszechobecne kable;)

rumuński ser Telemea w wielu wydaniach w supermarkecie. Smakowo przypomina skrzyżowanie fety, bryndzy i kilku innych serów

po miastach często kursują ładne nikopodłogowe autobusy.. a po wioskach..

tankowanie...;)

skansen wsi rumuńskiej

Rumunom zazdroszczę bloków ale i.. centr miast. Jeśli ogólnie Rumunia jest biedniejsza i wygląda zdecydowanie bardziej zacofanie od Polski, to centra większych miast prezentują często lepszy poziom. a jeśli jeszcze nie prezentują to już niedługo będą... Oradea - jedna z ulic w centrum - remont hurtem całej pierzeji:

·
lublinianin
3,510 Posts
z wyżej wymienionych miast to byłem tylko w Braszowie - bardzo fajne miasto
jednak nawet Braszów, jedno z największych miast rumuńskich, jest dość mały w porównaniu z polskimi największymi miastami

·
extremely flammable
1,206 Posts
Discussion Starter · #3 ·
^^ to prawda. W Rumunii Bukareszt wyraźnie się wybija. Brakuje im dużych ośrodków wielkości Krakowa czy Wrocławia. Sporo jest za to miast średnich (wielkości Bydgoszczy/Lublina). Do takich należą właśnie Braszów i Kluż...

·
lublinianin
3,510 Posts
^^
tak, tam jest Bukareszt i cała masa miast ~300tys... ale szczerze mówiąc to nawet Braszów wydał mi się dość kameralny, nawet w porównaniu z Lublinem...(chociaż deptak wydał mi się łudząco podobny do lubelskiego:D)

a jak jest z pozostałymi miastami które zwiedziłeś? ssprawiają wrażenie większych od Braszowa? bo ja byłem jeszcze w Gałaczu (blokowisko) przy delcie Dunaju i w Konstancy nad morzem, która z tych 3 miast wydała mi się największa...

co się jeszcze 4 lata temu w Rumunii rzucało w oczy, to watahy bezpańskich psów, dosłownie wszędzie - czy to na plaży nadmorskiej, czy w górach na wysokości 2000m wszędzie te psy (mam żal, bo jeden taki podwędził mi kawał porządnego salami, który nieopatrznie umieściłem na zbyt niskiej półce na grillu:lol: )

·
Registered
375 Posts
Wszystkie te miasta przepiekne, juz na tych zdjęciach czuć ich taki średniowieczny klimacik:)
Sybin (w oryginale Sibiu) w zeszłym roku był Europejską Stolicą Kultury i dużo na tym zyskał - zostal odrestaurowany, zwiedziło go dużo turystów itp. Z pokazanych wyzej zdjęć najmniej doinwestowana jest chyba Sigishoara, ale to sie pewnie też niebawem zmieni.
Nie podoba mi sie jedna rzecz, w szczegolnosci w Bukareszcie, te porozwieszane całe tony kabli na słupach i latarniach, czy nie potrafią nic z tym zrobić, nie rozumiem tego?

·
Registered
815 Posts
Świetna Fotorelacja! Rumunia ostatnio coraz bardziej mnie fascynuje pamietam kiedy jakieś dwa lata temu zobaczyłem dość obszerny wątek o Rumunii (na FPW zresztą - choc nie pamietam czyj) to prawie szczeka mi opadła, piekna przyroda, góry, stare zabytkowe miasta i miasteczka - a wszystko to całkiem sprzeczne z moim wcześniejszym wyobrażeniu o tym kraju popartym szczatkowa wiedzą i pojedynczymi relacjami z niezbyt ładnego Bukaresztu a tu proszę:

we_shine said:
poza tym kocham takie małomiasteczkowe klimaty:
we_shine said:
a w Rumuni chyba ich pod dostatkiem:)

·
midnight talker
2,725 Posts
przepieknie! jestem pelen podziwu!

swoja droga ostatnio ogladalem tez watki o miastach czeskich, slowackich i wegierskich i musze powiedziec ze polska odstaje w jakosci dziedzictwa architektonicznego i klimatu miast i miasteczek o lata swietlne od nich wszystkich i nie mowie o utrzymaniu ale o potencjale, coz nie pozostaje nam nic innego jak turystyka:cheers:

ps: jak tam jest z zyciem nocnym, bezpieczenstwem po zmroku i cenami? bo takie klimaty az sie prosza o kilka tanich browarkow w milej knajpce wieczorkiem...

Ograniczona Odpowiedzialnosc Ortograficzna

·
Registered
3,149 Posts
swoja droga ostatnio ogladalem tez watki o miastach czeskich, slowackich i wegierskich i musze powiedziec ze polska odstaje w jakosci dziedzictwa architektonicznego i klimatu miast i miasteczek o lata swietlne od nich wszystkich i nie mowie o utrzymaniu ale o potencjale,
To się przeprowadź tam :eek:hno:

·
Registered
2,126 Posts
^^To dziwne (pomijając kraje dawnego ZSRS), że - bedąc najwselszym i najbardziel liberalnym barakiem w obozie - nie zdabaliśmy o jakość dziedzictwa architektonicznego w czasach PRLu, tak jak Czesi, Węgrzy, Słowacy, Rumuni...

·
lublinianin
3,510 Posts
^^
przecież zrekonstruowaliśmy sobie wiele miast na gruzach tego co nam Niemcy zostawili...sądzisz że Czechy czy Węgry zostały tak samo zniszczone jak Polska?

Piękne foty. Bardzo chciałbym wybrać się do Rumunii, ale straszą, że jest tam niebezpiecznie.
:lol: kto cię straszy? pan Heniek spod kiosku? :lol:

·
Registered
3,149 Posts
Po co ta zlosliwosc? Polska jesli chodzi o miasta naprawde nie ma sie czym pochwalic w Europie.
To szkoda tylko że Polacy są jedynym narodem który tak uważa. Moja kuzynka ma biuro turystyczne i oprowadza wycieczki po Krakowie i również robi wycieczki objazdowe po Polsce, czasami się z nią zabieram. Niezależnie od kraju z którego turyści pochodzą, są po prostu zachwyceni różnorodnością i pięknem miast w Polsce i mówią że tak pięknych miast to jeszcze nie widzieli. Z resztą liczby odwiedzin turystów mówią same za siebie...

·
extremely flammable
1,206 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
Co do cen...
Rumunia jest nieco tańsza niż Polska. Podstawowe produkty mogą być nawet 30 -40% tańsze, te bardziej 'ekskluzywne' bywają i droższe. Dość łatwy jest przelicznik za to:) 1 lej = 1 złoty.

Wciąż atrakcyjne są ceny nieruchomości. Mieszkania w tym nowym osiedlu Kluż Napoki kosztują od 945euro za m2, czyli jak na polskie realia są bardzo tanie

Co do bezpieczeństwa:
Należy mieć się na uwadze jak wszędzie. Poza tym nigdy nic nam się nie przytrafiło. Może to tylko szczęście ale prawdę mówiąc uważam że Rumunia jest dość bezpieczna. Niw występuje lub przynajmniej nie widoczne jest zjawisko blokersów. Psów też nie widziałem, za to doskonale pamiętam je chociażby z Aten:)

Co do ulubionego miasta:
Sybin - najciekawsza mieszanka, wspaniałe zabytki, w miarę doinwestowane.

Co do miast ogólnie:
Obiektywną prawdą jest dziedzictwo jakie mamy, z resztą na to nie mamy żadnego wpływu. Problemem jest to, że kiespko idzie nam utrzymanie w dobrym stanie tego co mamy najlepsze. Wiedzialem dawno że Słowakom, Czechom i Węgrom wychodzi to lepiej, po wycieczce do Rumunii trochę się kolejny raz rozczarowałem, że im też wychodzi to całkiem nieźle, zwłaszcza mając na uwadze ich PKB, a w Polsce widzę jeszcze wiele, wiele, wieeeeele do nadrobienia...

@Jedrzej - wyluzuj:)
To nie jest kółko wzajemnej adoracji, tylko forum architektonicznie, gdzie obiektywnie a nawet z pewną dozą KRYTYCYZMU spoglądamy na sprawy naszych miast.

Wybacz ale ciężko opierać się tutaj na tym, że wszyscy na wycieczce 'jeszcze tak pieknych miast nie widzieli'... Nie prawda, po prostu....

To tak jak kiedyś ktoś mnie ochrzanił za wrzucanie na którymś wątku z działu 'Architektura i urbanistyka' zdjęcia prezentującego nieciekawe części Krakowa. Że niby działam na niekorzyść miasta...:lol:

Pojadę sloganem ale to nie onet forum, tylko forum, skarbnica wiedzy, jedno z największych na świecie;)

·
Registered
2,519 Posts
@Jedrzej wyglada mi to na kurtuazje ze strony tych gosci. Polskie miasta nawet te ktore maja ow przyslowiowy potencjal jak Wroclaw sa zryte urbanistycznie. U nas standardem sa dwupasmówki przecinajace zabytkowe centra miast, szpetne bloki tuz przy rynkach staromiejskich, dziury w zabudowie, zaniedbanie, chaos estetyczny, nieciekawe typy przebywajace na miescie.

·
Redsigert User
11,961 Posts
@Jedrzej wyglada mi to na kurtuazje ze strony tych gosci. Polskie miasta nawet te ktore maja ow przyslowiowy potencjal jak Wroclaw sa zryte urbanistycznie. U nas standardem sa dwupasmówki przecinajace zabytkowe centra miast, szpetne bloki tuz przy rynkach staromiejskich, dziury w zabudowie, zaniedbanie, chaos estetyczny, nieciekawe typy przebywajace na miescie.
Najbardziej rażą zaniedbane kamienice, patrze na te zdjęcia i mam wrażenie, że te Rumuńskie są w lepszym stanie nawet jeśli nie są odnowione to przynajmniej nie są czarne od brudu...

·
midnight talker
2,725 Posts
mi chodzilo bardziej o jakosc architektury tj. finezja detali, gzymsow, zdobien np te pochylenia dachow ktore widac na zdjeciach w tym watku, u nas sa miasta ktore mozna zamiescic w pierwszej lidze europejskiej, i nie mowie o krakowie bo to jest oczywiste, ale np taki kazimierz dolny to wyjatek, istna perla, w innych krajach europy srodkowiej jest tego wiecej, typowe polskie miasteczko (nie poniemieckie) to olbrzymi przeskalowany rynek i jednopietrowe kamieniczki wokol, bez ciekawych zdobien gzymsow itp, po prostu wszystko szablonowe i niskiej jakosci, takie stare odpowiedniki refleksyjnego szkla w dzisiejszej arch. jesli chodzi o uklad miejski to oczywiscie prawo magdebuskie rulez z tym ze cale miasto to kamienice wokol rynku i wzdloz glowniej ulicy, o takim braszowie co powyzej to raczej nie ma mowy, oczywiscie mowie o miastach srednich malych i miasteczkach, i nie mama namysli stanu utrzymania, a wtracilem ta nieszczesna uwage nie zeby sobie ponazekac jak to ch...wo jest byc polakiem tylko dla tego ze sie zastanawialem ostatnio (nie to zebym nie spal po nocach) czy w polsce jest mozliwa taka turystyka regionalna jak wlasnie ta w tym watku, jeden pakiet caly region i wiele pieknych miejsc do zwiedzania, siedmiogrod pasuje jak ulal, we wloszech mozna zwidzac toskanie, umbrie, piedmont emilie i wogole kazdy region ma wiele perelek, w polsce np w calym lubelskim i swietokrzyskim, ktore sa wieksze niz czechy, miasteczek interesujacych jest gora szesc a odleglosci pomiedzy spore

wybaczcie za zamieszanie, nie wiedzialem ze moja uwaga podrazni czyjes kompleksy...

Ograniczona Odpowiedzialnosc Ortograficzna

·
lublinianin
3,510 Posts
no to ludzie pracujcie i bogaćcie się w tych brzydkich polskich miastach, żeby było nas stać na wyjazdy na bałkany! :D ;)

a tak serio mówiąc to wydaje mi się że ostro przesadzacie, po prostu codze chwalicie, swego nie znacie...mamy sporo ciekawych miasteczek, tylko jeszcze nieodkrytych i zaniedbanych, typu np Jarosław, Przemyśl czy miasteczka na Dolnym Śląsku, a tu kolega zebrał w jednym wątku top 5 rumuńskich miast i od razu na kolana padacie :D

1 - 20 of 61 Posts