Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
2,368 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Bună Ziua!

Zapraszam do skromnej fotorelacji z krótkiego backpack'erskiego wypadu do Rumunii. Podczas 8 dni udało nam się zwiedzić niestety tylko kilka miast Transylwanii - Brașov, Sighișoarę, Sibiu, Sinaię, oraz Bukareszt. Wszystkich zdjęć będzie docelowo około 150.

To był mój pierwszy raz w Rumunii. I choć nie należę do grupy 51% (mniej rozgarniętych) Polaków mających z tym krajem możliwie najgorsze skojarzenia, to z ręką na sercu przyznam, że mój obraz Rumunii, mimo iż pozytywny, był jednak w jakimś stopniu ukształtowany "Transylwanią" Tonego Gatlifa i "Bukaresztem" Małgorzaty Rejmer. Dlatego Rumunia, która ukazała się moim oczom była ze wszech miar zaskakująca! Zresztą oceńcie sami...

1. Wysiadamy na dworcu kolejowym w Brașov i ruszamy na Stare Miasto.

2. W tyle XVII w. zamek.

3. Północno-wschodnia pierzeja rynku (Piața Sfatului) ze znajdującą się przy niej prawosławną cerkwią Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny (Biserica ortodoxa Adormirea Maicii Domnului).

4.

5. Ratusz (Casa Sfatului).

6. W jednej z bram rodzimy akcent ;)

7. "W tym domu mieszkał w dniach 21-24 marca 1849 Generał Józef Bem".

8.

9. Południowo-zachodnia pierzeja rynku z widokiem na największy zabytem w mieście - Czarny Kościół (Biserica Negrea) - największy gotycki kościół pomiędzy Wiedniem i Stambułem i najdalej na wschód wysunięty tego typu obiekt w Europie.

10. Pierzeja zachodnia z Białą Wieżą (Turnul Alba) z XV w. w tle.

·
Registered
2,368 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
11. Rzut oka na ratusz.

12. Pierzeja południowa u podnóża wzgórza Tampa.

13. Brama Katarzyny.

14. Synagoga przy str. P. Schei.

15.

16.

17. Nieco dalej od centrum, za murami miejskimi, ciągnie się równie urocza dzielnica Schei, trochę mniej zatłoczona przez turystów. Schei była w średniowieczu zamieszkana wyłącznie przez Rumunów, podczas kiedy Stare Miasto (Juni) wyłącznie przez transylwańskich Sasów.

18.

19. Wracamy do Juni, gdzie przy Czarnym Kościele stoi pomnik Ioana Honterusa - saskosiedmiogrodzkiego humanisty, wykładowcy Uniwersytetu w Krakowie, nauczyciela Izabeli Jagiellonki ;)

·
Registered
2,047 Posts
wow... ale plastyczne kamieniczki... napewno to po czesci zasluga swiatla i ogolnie polozenia ale strasznie malowniczo sie to prezentuje.

·
Registered
2,368 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Następnego dnia wsiadamy w pociąg i jedziemy do Sighișoary :)

20. Zaczynamy od razu od Starego Miasta i widoku na symbol miasteczka - wieżę Zegarową (Turnul de Ceas).

21. A tu rzut na wieżę z Piaţa Cetăţii.

22. Widok na Bisecira din Deal (kościół na Wzgórzu) oraz Liceul teoretic Joseph Haltrich (liceum im. Josepha Haltricha). Co ciekawe językiem wykładowym w liceum jest nadal niemiecki. Mimo masowej emigracji Sasów z Rumunii do Niemiec za czasów Ceaușescu w Sighișoarze zostało ich jeszcze całkiem sporo.

23. Piaţa Cetăţii.

24. Str. Bastionului.

25. Kościół rzymsko-katolicki przy str. Bastionului.

·
Registered
2,368 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Ogólnie miasteczka Transylwanii są strasznie odpicowane. Oczywiście znajdzie się trochę zrujnowanych albo zaniedbanych kamienic, ale jednak zdecydowana większość jest już odrestaurowana. Najlepiej oczywiście wygląda Sybin, najgorzej Sinaia z setkami XIX w. i XX w. wilii w nienajlepszym stanie, choć i tutaj widać masę prac restauracyjnych. Duże wrażenie zrobił na mnie stan przestrzeni publicznej - zero reklam i bilbordów, za to małe, historyzujące emblematy i zero nowoczesnych budynków (typu jak np. Senatorska w Warszawie) wśród zabytkowej tkanki).

A co do cen - jedzenie w marketach w podobnych cenach jak u nas (spora część produktów z Polski :D), w knajpach raczej taniej niż u nas (w szczególności alkohole!), bilety do muzeów i zabytków śmiesznie tanie. Z cenami hoteli bywa różnie - infrastruktura hotelowa w Transylwanii jest bardzo rozwinięta i każdy znajdzie coś dla siebie - od luksusowych mega drogich hoteli sieciowych po tanie jak barszcz hostele i pensjonaty. Średnio za dwupokojowy przyzwoity pokój z łazienką w hotelu płaciliśmy od 100 do 150 RON (1 RON = 1 PLN).

·
Registered
2,368 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Sighișoary ciąg dalszy.

31. Wieża zegarowa.

32. Casa cu Cerb (Dom pod Jeleniami) na Piaţa Cetăţii.

33.

34. Północna pierzeja Piaţa Cetăţii
.

35. Bisecira din Deal (kościół na Wzgórzu).

·
Registered
2,368 Posts
Discussion Starter · #10 ·
36. Do kościoła na Wzgórzu prowadzą Scara Scolarilor (Szkolne Schody). Podobne, jak w Kazimierzu Dolnym, ale kilkukrotnie dłuższe ;)

37.

38. Pomału kierujemy się na Dolne Miasto. Tutaj dwa rzuty z góry.

39.

40. Widok na Wieżę Zegarową z Dolnego Miasta :D

·
tararam!
3,611 Posts
Bună Ziua!

Zapraszam do skromnej fotorelacji z krótkiego backpack'erskiego wypadu do Rumunii. Podczas 8 dni udało nam się zwiedzić niestety tylko kilka miast Transylwanii - Brașov, Sighișoarę, Sibiu, Sinaię, oraz Bukareszt. Wszystkich zdjęć będzie docelowo około 150.

To był mój pierwszy raz w Rumunii. I choć nie należę do grupy 51% (mniej rozgarniętych) Polaków mających z tym krajem możliwie najgorsze skojarzenia, to z ręką na sercu przyznam, że mój obraz Rumunii, mimo iż pozytywny, był jednak w jakimś stopniu ukształtowany "Transylwanią" Tonego Gatlifa i "Bukaresztem" Małgorzaty Rejmer. Dlatego Rumunia, która ukazała się moim oczom była ze wszech miar zaskakująca! Zresztą oceńcie sami...

1. Wysiadamy na dworcu kolejowym w Brașov i ruszamy na Stare Miasto.
Dojechaliście tam pociągiem? Mogę prosić o wskazówki, jak konkretnie? W październiku muszę dojechać na konferencję w Albie Iulii, i jakoś słabo ogarniam kwestie logistyczne :/

9. Południowo-zachodnia pierzeja rynku z widokiem na największy zabytem w mieście - Czarny Kościół (Biserica Negrea) - największy gotycki kościół pomiędzy Wiedniem i Stambułem i najdalej na wschód wysunięty tego typu obiekt w Europie.
A gdzie tam, wielkie gotyckie kościoły na Cyprze są ładnych kilkaset (co najmniej ze 600?) km dalej na wschód.

·
._.
2,802 Posts
Dojechaliście tam pociągiem? Mogę prosić o wskazówki, jak konkretnie? W październiku muszę dojechać na konferencję w Albie Iulii, i jakoś słabo ogarniam kwestie logistyczne :/
Z Budapesztu dojedziesz bezpośrednim pociągiem:

http://elvira.mav-start.hu/elvira.dll/xslvzs/vt?v=13538&d=14.08.23&language=2&ed=53F74657

Możesz kupić bilet relacyjny - ciągu miesiąca od skasowania możesz wracać tym samym pociągiem. Kupisz go bezpośrednio na dworcu, ale radzę stawić się wcześniej (tak z 1,5h dla bezpieczeństwa) bo panuje tam niezły bajzel ;)

A powiedz mi wojtekbp jak z cenami pociągów w Rumunii,też chciałem tam pojechać,ale skończyło się na Węgrzech.Bo ceny biletów w Rumunii są kosmiczne,aż mi się wierzyć nie chciało?Chyba,że źle spojrzałem?
Może patrzyłeś na międzynarodowe i expresy? Bo te lokalne, a'la nasze IR, są tanie. Kiedyś jechałem z Bukaresztu do Sybina to zapłaciłem ztcp ok 30 zł.

·
Banned
32 Posts
Z Budapesztu dojedziesz bezpośrednim pociągiem:

http://elvira.mav-start.hu/elvira.dll/xslvzs/vt?v=13538&d=14.08.23&language=2&ed=53F74657

Możesz kupić bilet relacyjny - ciągu miesiąca od skasowania możesz wracać tym samym pociągiem. Kupisz go bezpośrednio na dworcu, ale radzę stawić się wcześniej (tak z 1,5h dla bezpieczeństwa) bo panuje tam niezły bajzel ;)

Może patrzyłeś na międzynarodowe i expresy? Bo te lokalne, a'la nasze IR, są tanie. Kiedyś jechałem z Bukaresztu do Sybina to zapłaciłem ztcp ok 30 zł.

Niestety patrzałem na stronę CFR,Timisoara Nord-Bucuresti Nord kosztuje 137,15 RON!!!I to IR!Przecież to są ceny kosmiczne.Chyba,że to stona dla obcokrajowców i specjalnie takie ceny podają...chociaż wątpię.

·
._.
2,802 Posts
^^

Rzeczywiście, ostatni raz jeździłem tam pociągiem trochę ponad 3 lata temu i albo ceny wzrosły albo może to być wina niesamowicie skomplikowanego systemu i faktyczne ceny, tzn bilety kupowane na dworcach, są tańsze. Rumuni mają niezłe szambo ze swoimi kolejami, śmiałbym stwierdzić, że większe niż my mieliśmy kiedykolwiek ;)

anyway

na stronie http://www.cfrcalatori.ro/ możesz znaleźć promocję i dynamiczną sprzedaż. Znalazłem połączenia na tej trasie za 78 lei więc cena w miarę przystępna.

·
Banned
32 Posts
^^

Rzeczywiście, ostatni raz jeździłem tam pociągiem trochę ponad 3 lata temu i albo ceny wzrosły albo może to być wina niesamowicie skomplikowanego systemu i faktyczne ceny, tzn bilety kupowane na dworcach, są tańsze. Rumuni mają niezłe szambo ze swoimi kolejami, śmiałbym stwierdzić, że większe niż my mieliśmy kiedykolwiek ;)

anyway

na stronie http://www.cfrcalatori.ro/ możesz znaleźć promocję i dynamiczną sprzedaż. Znalazłem połączenia na tej trasie za 78 lei więc cena w miarę przystępna.
No 78 to i tak drogo,zważywszy na fakt,że u nich nie ma zniżek :) Więc w obie strony to i tak 156.Na kolejach węgierskich np. studenci z innych krajów też mają zniżki i to 50%,więc nie wychodzi tak drogo podróż przez Węgry.
U nas nie jest tak źle,może dlatego,że każde opóźnienie wywołuje poruszenie.A jak pokażą kibel w śniegu(mimo,że ktoś po prostu otworzył okno) to mamy burzę medialną przez tydzień :)

1 - 20 of 20 Posts