SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 40 Posts

·
Registered
Joined
·
222 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wątek dotyczący Komunikacji Miejskiej w Rybniku zarządzanej przez Zarząd Transportu Zbiorowego.

Tutaj piszcie wasze propozycje jak zmienić ZTZ, układ linii autobusowych, taryfy, tabor itd.
 

·
S919 (Opava) - Gliwice
Joined
·
2,698 Posts
Miały jeździć, nie jeżdżąRYBNIK, ŻORY. Wciąż są problemy z autobusami linii nr 52

Pasażerowie wciąż narzekają na zbyt małą liczbę autobusów linii nr 52, łączącej Żory z Rybnikiem. Przed wakacjami zawieszono wszystkie niedzielne kursy i szereg w dni powszednie. W lipcu w tej sprawie spotkali się prezydenci obu miast oraz szefowie Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku i Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu. W efekcie przywrócono część kursów, ale nie spełniło to oczekiwań podróżnych.
Pani Joanna z Żor (nazwisko do wiadomości redakcji) żali się, że mimo obietnic, w niedziele i święta nie jeździ ani jeden autobus linii 52, zaś w sobotę kursują tylko niektóre. Jej córka uczy się w szkole muzycznej w Rybniku. Zajęcia kończą się późnym popołudniem. Dziewczyna ma problemy z dotarciem do domu, gdyż w dni powszednie o tej porze kursuje bardzo mało autobusów. Jak mówi nasza Czytelniczka, ostatnie wyjeżdżają z Rybnika o godz. 18 i 21. – Choć więc córka wykupiła bilet miesięczny, to wraca busami. W podobnej sytuacji są kobiety pracujące w rybnickich firmach. Niektóre kończą o godz. 18, a potem długo czekają na swój autobus – zaznacza pani Joanna. Z kolei pani Agata (nazwisko do wiadomości redakcji) zauważa, że mieszkańców Żor w zasadzie pozbawiono możliwości korzystania z e-karty. – Prawda jest bowiem taka, że kursujące autobusy linii 52 albo spóźniają się nawet o całą godzinę, albo nie jadą wcale, choć figurują w rozkładzie. Aktualnie pracuję w Rybniku. Jednak nie mogę dostać się do swojej firmy, bo zawieszono autobus, którym wcześniej jeździłam do pracy. Podobny problem mam z drogą powrotną. Natomiast busy są tak przepełnione, że już nawet nie zatrzymują się na przystankach – argumentuje nasza Czytelniczka. W ZTZ wyjaśniają, że nie są w stanie wysłać w trasę więcej autobusów linii 52. Zawarte w lipcu porozumienie zakładało odwieszenie 20 kursów w dni powszednie oraz pięć w soboty.
– Przewidując, że we wrześniu wzrośnie liczba pasażerów, wystosowaliśmy pismo do władz Żor z pytaniem, czy przewidują więcej pieniędzy na uruchomienie dodatkowych kursów. Odpowiedź była negatywna, bo Żory nie mają takiej kwoty w tegorocznym budżecie – odpowiada Kazimierz Berger, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku. Józef Dziendziel, pełnomocnik prezydenta Żor ds. infrastruktury, przyznaje, że na razie miasto nie dysponuje stosowną sumą na sfinansowanie większej liczby kursów autobusów. – Na te istniejące wydajemy miesięcznie 11 tys. zł. Jest to spora kwota, nie stać nas na więcej. Uważamy, że obecny rozkład jazdy umożliwia młodzieży dotarcie do szkół, a osobom dorosłym do pracy na pierwszą zmianę – stwierdza Józef Dziendziel.

 

·
S919 (Opava) - Gliwice
Joined
·
2,698 Posts
Autobus rozliczonyZ początkiem lutego Zarząd Transportu Zbiorowego, zajmujący się organizowaniem komunikacji autobusowej w mieście, ale również w ościennych miejscowościach, wycofał ze swojego rozkładu jazdy sześć par kursów na liniach 28 i 29 do Gaszowic i Rydułtów. Na stronie internetowej rybnickiego magistratu pojawiła się informacja, że cięć tych dokonano na wniosek władz obu gmin.
– To tylko pół prawdy; trzeba dodać, że nasza decyzja to efekt wprowadzonej przez Rybnik podwyżki. Do tej pory płaciliśmy za autobusowy wozokilometr 1,10 zł, teraz ZTZ będzie naliczał średnio 1,50 zł. Na komunikację autobusową przeznaczyliśmy w tegorocznym budżecie 190 tys. zł, teraz musimy znaleźć jeszcze dodatkowych 67 tys. zł – mówi Andrzej Kowalczyk, wójt Gaszowic. Kochajmy się jak bracia, liczmy się jak Żydzi – to przysłowie można uznać za receptę na utrzymywanie dobrych stosunków z sąsiadami. Rybnik utrzymuje kosztowną komunikację autobusową. Autobusy nie zatrzymują się na rogatkach miast, ale kursują też po sąsiednich gminach. Nic więc dziwnego, że władze miasta czynią starania, by sąsiedzi ponosili też część kosztów związanych z utrzymywaniem komunikacji.
Ponad rok temu Rybnik zastąpił tradycyjne papierowe bilety elektronicznymi e-biletami. Jednym z ich atutów jest możliwość precyzyjnego monitorowania każdego kursu. W skali roku rybnickie autobusy blisko 30 proc. wszystkich przejechanych kilometrów przejeżdżają po drogach sąsiednich miejscowości.
– Rybnik wciąż jest postrzegany jako miasto bardzo bogate, ale nie zamierzamy z tego względu dopłacać do autobusów obsługujących sąsiednie gminy. Chętnie pomożemy sąsiadom, nasza propozycja jest uczciwa. Z wszystkimi chcemy się rzetelnie rozliczyć, tak by każdy płacił za siebie – mówi Joanna Kryszczyszyn, zastępca prezydenta Rybnika.
Przez Rydułtowy przejeżdżają autobusy pięciu rybnickich linii. W ubiegłym roku dopłacały tylko do dwóch z nich. Teraz będzie to zasadą w przypadku każdej linii. Stąd zmniejszenie liczby kursów, w imię racjonalizacji kosztów, podobnie wygląda sytuacja w Gaszowicach.
– Zrezygnowaliśmy generalnie z kursów, którymi nasi mieszkańcy raczej nie dojeżdżali do pracy; oczywiście zawsze mogą się znaleźć jakieś wyjątki. Najlepiej byłoby, gdyby autobus odjeżdżał z przystanku co pół godziny, ale ktoś za to musi zapłacić. Większość naszych mieszkańców jest szczerze zdziwiona, gdy dowiaduje się, że musimy dopłacać do autobusów z gminnego budżetu – mówi Andrzej Kowalczyk. Dodaje, że w przypadku dwóch linii, którymi mieszkańcy sołectw Szczerbice i Gaszowice mogą dojechać tak do Rydułtów, jak i Rybnika, na 41 kursów zlikwidowano cztery.
Obecnie komunikacyjne porozumienia i rozliczenia łączą Rybnik z dziesięcioma sąsiednimi gminami. Kolejną będzie Nędza. Na ostatniej sesji radni wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia komunalnego z tą gminą. Jego przedmiotem będzie połączenie autobusowe Rybnika z Górkami Śląskimi. – Powstanie nowa linia 42. Autobus wyjeżdżający z dworca komunikacji miejskiej pojedzie przez Chwałęcice, Zwonowice, Suminę do Górek Śl. Pierwsze rybnickie autobusy dotrą do przystanku w Górkach z początkiem kwietnia.
Zdecydowana polityka komunikacyjna Rybnika zaczyna przynosić pierwsze efekty. Z początkiem lutego na wniosek Żor ZTZ przywrócił kolejne, zawieszone w połowie ubiegłego roku, kursy linii nr 52 na trasie Rybnik Żory. W rozkładzie pojawiły dwie pary porannych kursów, które pozwolą młodym rybniczanom dotrzeć do żorskich szkół. W sobotnim rozkładzie do pięciu dotychczasowych kursów dodano trzy kolejne. Przywrócono też niedzielne połączenie autobusowe z Żorami. Do tej pory autobus linii 52 w niedziele w ogóle nie kursował, teraz w rozkładzie pojawiły się cztery kursy.

http://www.nowiny.rybnik.pl/index.php?me=a&id=12279
 

·
Banned
Joined
·
633 Posts
Jesli Mercedes i Man to nie sa renomowane marki:nuts: akurat e-Karta to jedna z lepszych rzeczy jaka sie przytrafila ZTZ-owi, nie wyobrazam sobie powrotu to papierowych biletow.
A te Jelcze i Karosy? To jest większość rybnickiego taboru.
A e-karta się tnie (przynajmniej mnie) i jak muszę korzystać z autobusu to mnie szlag trafia
 

·
Ride Or Die
Joined
·
514 Posts
Tych Karos to juz coraz mniej, ciezko trupy wskrzeszac hehe

Ja jak na razie nie mialem zadnych problemow z e-karta na szczescie, poczatki sa zawsze trudne mysle ze z czasem tak dopracuja wszystko ze bedzie ok (mam taka nadzieje).
 

·
Registered
Joined
·
721 Posts
Tych Karos to juz coraz mniej, ciezko trupy wskrzeszac hehe
Ale Jelczy, jak gdyby, coraz więcej (oczywiście optycznie, a nie fizycznie). A MANy i Merce same używane, więc to też nie jest powód do dumy. No i zdecydowanie za mało jest przegubów.


PS. Rybnik wciąż jest postrzegany jako miasto bardzo bogate [...] – mówi Joanna Kryszczyszyn, zastępca prezydenta Rybnika.

http://www.nowiny.rybnik.pl/index.php?me=a&id=12279

Po opublikowaniu ostatniego budżetu miasta (dość gwałtowny spadek dochodów) nikt już chyba nie powinien tak go postrzegać. "Bogate" - ok, ale "bardzo bogate" to już niepoprawny optymizm. ;)
 

·
Ride Or Die
Joined
·
514 Posts
Mercedesy byly uzywane?? nie wygladaly na takie. Co do przegubow to masz racje, juz ze dwa lata temu wywolalismy burze na forum wlasnie w tej sprawie, wtedy pojawily sie MANy ale od tamtego czasu znowu zastoj.

Hamulcem do rozwoju KM (nowy tabor itp.) jest osoba p. Bergera, jak wspomnial juz schlesiener,on zyje caly czas w latach 60tych, musi miec bardzo duze plecy ze nie wylecial jeszcze na twarz:bash:
 

·
Registered
Joined
·
721 Posts
No tak, to jest w Rybniku dziwne, że płaci on relatywnie dużo na komunikację - ok. 165 zł/os. (Gliwice, dla przykładu, już tylko ok. 60 zł/os.), a nie znajduje to przełożenia ani w jakości taboru, ani w ilości kursów, ani cenach biletów. Tak więc, rzeczywiście gdzieś te pieniądze się w ZTZ tracą. Przydałby się może jakiś aubyt??

PS. Z tych ostatnich dostaw Mercedesów dla Transgóru wszystkie są używane (co najmniej kilkuletnie). Z tych wcześniejszych to nie jestem pewien. W PKSie też wszystko sprowadzone z Niemiec.
 

·
:P
Joined
·
389 Posts
Na takie pieniądze wydawane przez Rybnik na komunikację zbiorową, ZTZ z Wielce Szlachetnym Panem Kazimierzem Bergerem na czele, powinni się kopnąć w cztery litery i zająć się:
1. Reorganizacją linii;
2. Kompletną przebudową rozkłady jazdy autobusów z naciskiem na krótki czas przesiadek oraz skomunikowanie z rozkładem jazdy pociągów odjeżdżających i przyjeżdżających do Rybnika;
3. Stworzyć własna flotę autobusową bądź wymagać przy przetargu na obsługę linii, by tabor nie był starszy niż 5 czy 10 lat;
4. Wykorzystać szansę i zacząć prawdziwie konkurować z MZK Jastrzębie w miejscowościach przyległych do granic Rybnika;

Niestety od czasu wprowadzenia e-karty nawet nie został przebudowany rozkład. Nic się nie robi tylko kasuje pieniążki, świergoli w mediach jak to jest cudownie z rybnickim ZTZtem.
Kaziku B., ty się nigdy nie zmienisz...
Jedynie wywalenie Cię z tej firmy pozwoli na jakąkolwiek poprawę komunikacji zbiorowej w Rybniku.

[OT] Czy ktoś wie może po jakich to szkołach jest Kazimierz B., bo niestety widząc jego poczynania, to sądzę, że na pewno nie po transporcie?[/OT]
 

·
:P
Joined
·
389 Posts
Nie wiem czy zauważyliście, że na przystankach Plac Wolności, Sąd, DKM postawiono słupy "szubienice" pod wyświetlacze systemu zapowiadawczego. Jestem Ciekaw jak to będzie wyglądać i działać (znając nasze miasto to pierwszego dnia cały system sie wykrzaczy), czy będzie wandalo odporne...
 
1 - 20 of 40 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top