SkyscraperCity banner

1 - 20 of 29 Posts

·
Registered
Joined
·
2,149 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)

źródło i opis zaznaczonych tras (klik!)

Rybnik już od lat 90-tych był rajem dla rowerzystów. Długie, dobrze oznaczone trasy rowerowe w otaczających dookoła miasto lasach od zawsze przyciągały wielu cyklistów.

Idąc światowym trendem na zdrowie i ruch w ostatnich latach zrealizowano także w samym centrum wiele inwestycji, a kolejne są w realizacji i planach!

Ogólny zarys tego co już zrealizowano, a także się planuje można sprawdzić na tej stronie (klik!).

Na zachętę, parę zdjęć z istniejącej już infrastruktury:

Bulwarami spacerem i rowerem

Do dyspozycji rybnickich rowerzystów i spacerowiczów oddana została 2,5-kilometrowa trasa wzdłuż rzeki Nacyny. Malownicze bulwary ciągną się wzdłuż Nacyny od mostu na ul. Raciborskiej aż do ulicy Rudzkiej.https://www.rybnik.eu/mieszkaj/aktualnosci/aktualnosc/bulwarami-spacerem-i-rowerem/

Pasy i kontrapasy czyli rowerem po Rybniku

Dobiegają końca prace związane z budową pasów rowerowych w centrum miasta. Powstały one na ul. 3 Maja, Bolesława Chrobrego, Piłsudskiego, Placu Armii Krajowej i Placu Mikołaja Kopernika.https://www.rybnik.eu/mieszkaj/aktualnosci/aktualnosc/pasy-i-kontrapasy-czyli-rowerem-po-rybniku/

Zakończył się IV etap remontu ul. Rudzkiej.

https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,zakonczyl-sie-iv-etap-remontu-ul-rudzkiej-pozostaly-jeszcze-ponad-2-km,wia5-3266-37095-8.html
 

·
Registered
Joined
·
2,149 Posts
Discussion Starter #3
Tunelem rowerem

Dedykowany rowerzystom, około 400-metrowy tunel powstanie wzdłuż rzeki Nacyny, pod układem torowym Rybnik Towarowy. W rozstrzygniętym właśnie przetargu wybrany został wykonawca, który przygotuje projekt przebudowy istniejącego przepustu.Opracowanie projektu budowlanego to ważny etap przygotowań, związanych z przyszłą budową kolejnych odcinków bulwarów nad rzeką Nacyną.

Projekt budowlany drogi rowerowej w tunelu Nacyny oraz łączników drogowych, wzdłuż ul. Śląskiej i powstającego odcinka drogi Śródmiejskiej, wykona firma DMK Inżynieria Sp. z o.o. z Rybnika, za kwotę 268 tys. zł.

Przepust rzeki Nacyny pod układem torowym Rybnik Towarowy - stan obecny:https://www.rybnik.eu/mieszkaj/aktualnosci/aktualnosc/tunelem-rowerem/
 

·
Moderator
Joined
·
70,907 Posts
Rybnik planuje połączenie rowerowe przez 400-metrowy tunel
PAP - Biznes14.09.2018, Katowice (PAP) - Połączenie rowerowe centrum Rybnika z częścią południowych dzielnic tego miasta, zakładające przejazd przez ok. 400-metrowy tunel pod kolejową stacją towarową, przygotowuje miejscowy samorząd.

Urząd miasta rozstrzygnął już przetarg na wykonawcę projektu przebudowy pod tym kątem istniejącego przepustu, którym pod torami przepływa rzeka Nacyna. Opracowanie projektu ma być etapem przygotowań związanych z zakładaną budową kolejnych odcinków bulwarów nad Nacyną.

Jesienią ub. roku miasto oddało do dyspozycji rowerzystów i spacerowiczów oświetloną 2,5-kilometrową trasę wzdłuż przecinającej miasto Nacyny - od mostu na ul. Raciborskiej w ścisłym centrum do ulicy Rudzkiej w dzielnicy Orzepowice. Bulwar powstał dzięki zbudowaniu liczącego ok. 1,4 km nowego asfaltowego odcinka między ul. Wierzbową i Rudzką oraz nowego przejazdu rowerowego pod mostem w ciągu ul. Kotucza.
całość : https://stooq.pl/n/?f=1252473&c=0&p=4+22
 

·
Registered
Joined
·
2,149 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
Wraz z parkingiem wielopoziomowym powstanie kolejny kawałek bulwarów nad Nacyną:

Niestety miasto dopiero niedawno się obudziło, że trzeba go połączyć na istniejącą ścieżką, stąd też taki przetarg z podziałem na dwa zadnia.

Zad. 2 Budowa łącznika ulic Raciborska - Łącznik Pocztowa-Hallera
- jezdnia o naw. bitumicznej szer. 4m (KR1),
- oświetlenie parkowe (niskie) z układem sterowania (czujniki ruchu – detekcja pieszego i rowerzysty),
- przebudowa kolidujących sieci uzbrojenia podziemnego i sieci nadziemnych,
- w razie potrzeby uzyskanie decyzji ustalającej linię brzegową

Pierwsza część zadania jest ciekawsza, to też bulwary nad Nacyną, ale od strony Rydułtów w dzielnicy Niewiadom!

Zad. 1 Budowa łącznika ulic Sportowa – Górnośląska
- jezdnia o naw. bitumicznej szer. 4m (KR1),
- oświetlenie parkowe (niskie) z układem sterowania (czujniki ruchu – detekcja pieszego i rowerzysty),
- miejsca postoju dla rowerzystów (stojak na rowery, ławeczka, kosz na śmieci),
- przebudowa kolidujących sieci uzbrojenia podziemnego i sieci nadziemnych,
- budowa przejazdu kolejowego zgodnie z uzgodnieniami z PKP,
- w razie potrzeby uzyskanie decyzji ustalającej linię brzegową

Robi się ciekawie. :)
 

·
Registered
Joined
·
2,149 Posts
Discussion Starter #7


Droga rowerowa wzdłuż Żorskiej jeszcze poczeka

Na budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Żorskiej jeszcze poczekamy. Do przetargu zgłosiły się tylko dwie firmy, które zaproponowały ceny przewyższające kwotę, jaką miasto chciało przeznaczyć na inwestycję.

(...)

Tym samym magistrat unieważnił przetarg. Kiedy powróci znów do tematu? Jak na razie nie wiadomo.
https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,droga-rowerowa-wzdluz-zorskiej-jeszcze-poczeka,wia5-3266-38131.html

:(
 

·
Cold Ass Honkey
Joined
·
2,409 Posts
Ale duzo drog rowerowych powstalo na Karolince! :uh:

Normalnie kazda uliczka tam jest teraz jednokierunkowa i ma wyznaczona droge rowerowa. :)

Tylko troche dziwne ze nie zrobiono jeszcze drogi rowerowej wzdluz ul. Powstancow Slaskich od ronda z kulkami do bazyliki (i deptaka).
Skoro powstanie taka droga rowerowa przy Zorskiej ktora bedzie sie konczyc na wysokosci MediaMarkt przed wiaduktem (ktory po przebudowie tez dostanie pobocze dla rowerow) to taka droga rowerowa wzdluz Pow.Sl. miala by sens jako najkrotsze poloczenie do centrum miasta. :)
 

·
Registered
Joined
·
333 Posts
Rowerowy Rybnik pierwszy w województwie!
„Rowertour”Rybnik znalazł się na pierwszym miejscu w województwie śląskim w rankingu miast najbardziej przyjaznych rowerzystom, organizowanym przez magazyn


W skali ogólnopolskiej nasze miasto zajęło wysokie, 15. miejsce. Ranking jest organizowany przez magazyn raz na dwa lata. Warto podkreślić, iż jeszcze 4 lata temu zajmowaliśmy w nim przedostatnie miejsce. W 2016 roku była to 31 lokata, w tym roku skoczyliśmy 16 oczek w górę, na miejsce 15, co stawia Rybnik na najlepszej pozycji ze wszystkich miast w województwie śląskim przy jednocześnie najwyższym awansie jednostkowym ze wszystkich miast branych pod uwagę w rankingu.
- W rankingu dostrzeżono i doceniono działania miasta z ostatnich dwóch lat, nastawione na poprawę warunków poruszania się po mieście rowerem – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - W rankingu nie tylko istotna okazała się twarda infrastruktura, taka jak drogi rowerowe - duży skok naprzód zawdzięczamy wielu zmodernizowanym kilometrom dróg, dziś dostosowanym do potrzeb rowerzystów - nowe kontrapasy, pasy rowerowe, kontraruch na podrzędnych drogach jednokierunkowych – wskazuje prezydent.
Na sukces Rybnika złożyły się z pewnością dodatkowo nowe inwestycje takie jak dalsza rozbudowa ul. Rudzkiej, budowa nowych odcinków bulwarów nad Nacyną czy drogi rowerowej wzdłuż ul. Raciborskiej.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat w mieście pojawiło się również wiele drobnych udogodnień dla osób poruszających się rowerem, które z pewnością również wpłynęły na sukces w tegorocznym rankingu. Nie bez znaczenia jest organizowanie kampanii Rowerowy Maj w szkołach, montaż stojaków rowerowych w miejscach publicznych czy budowa wiat rowerowych przy rybnickich szkołach.
W najbliższych latach magistrat zamierza kontynuować obraną politykę prorowerową. W planach jest m.in. budowa kolejnych odcinków bulwarów wzdłuż rzeki Nacyny i dróg rowerowych przy głównych arteriach Rybnika.
https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/rowerowy-rybnik-pierwszy-w-wojewodztwie/
 

·
Registered
Joined
·
2,973 Posts
W rankingu Rybnik znalazł się zasłużenie tak wysoko bo zmiany są bardzo znaczące i przełomowe - szokujące dla kierowców przyzwyczajonych przez lata do konfiskowania wszystkich środków tylko na drogi dla aut :nuts:. A od czasu tego rankingu uruchomiono już kolejny kontrapas na ul. Brudnioka. A z nowości: 1) trwają końcowe prace na przedłużeniu Bulwarów do ul. Hallera wraz z nową drogą która będzie obsługiwać okoliczne budynki i dojazd do parkingu wielopoziomowego. 2) Właśnie malowane są oznakowania poziome dla nowych dróg rowerowych na ul. Zebrzydowickiej, Raciborskiej i Wodzisławskiej. 3) Chyba rozpoczęto jakieś prace na Żorskiej w okolicy Tesco.
 

·
Registered
Joined
·
2,149 Posts
Discussion Starter #13
Rowerowy Rybnik AD2019.

W ramach zadania w 2019 roku przewidziano do realizacji:

Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Żorskiej 2.856.344,00 zł

Rozbudowa centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym Rybnik-Paruszowiec 2.074.985,51 zł

Rozbudowa centrum przesiadkowego przy Dworcu Komunikacji Miejskiej przy ul. Budowlanych 1.194.382,62 zł

Rozbudowa centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym Rybnik 528.031,17 zł

Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Nacyny od ul. Rzecznej do Obwiedni Południowej 2.520.000,00 zł
Dodatkowo, gotowy jest już odcinek bulwarów koło nowego parkingu.
Niestety urzędnicy wykazali się niekompetencją i na ścieżce rowerowej zastosowano płyty granitowe zamiast asfaltu. Ciekawy jestem tłumaczeń. :eek:hno:

https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,mamy-grudzien-a-parking-przy-hallera-dalej-niegotowy-dlaczego,wia5-3266-38986-16.html
 

·
Moderator
Joined
·
70,907 Posts
Ul. Żorska: wycinają drzewa pod drogę rowerową

Wykonawca drogi rowerowej wzdłuż ul. Żorskiej wziął się ostro do roboty i to dosłownie. W zeszłym tygodniu wyciął 16 drzew. Mieszkańcy Rybnika pytają się natomiast, czy rzeczywiście cel musi uświęcać środki.

O wycince drzew na ul. Żorskiej pisze do nas Czytelnik.- Na odcinku ponad 1 km wycięto w pień wszystkie drzewa. Rozumiem, że to wszystko dla dobra rowerzystów i przebudowy drogi, ale nie można było oszczędzić tych drzew? Nie będzie tam już centymetra zieleni i cienia latem, kosztem namalowania czy wybudowania czerwonego pasa dla rowerów. Rowerzystom naprawdę lepiej jeździ się w cieniu niż w pełnym słońcu – informuje.
całość : https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,ruszyl-przetarg-na-sale-koncertowa,wia5-3266-39486.html
 

·
Registered
Joined
·
743 Posts
katowice.wyborcza.pl: Siedem rzeczy, które sprawią, że miasto będzie o wiele lepsze. Szczególnie dla rowerzystów
Zastanawiałem się też, czy oceniać działania poszczególnych miast, jeśli chodzi o politykę rowerową. Uznałem, że rankingi w tej sprawie to trochę za mało, by wydać jednoznaczną ocenę. Ale jestem pewien, że warto pokazywać miejsca, w których rower traktuje się poważnie.
Dlatego polecam wycieczkę do Rybnika. Nie trzeba brać ze sobą roweru. W tym sezonie można tu wypożyczyć 80 rowerów, które czekają na mieszkańców w 35 stacjach. Ale najważniejsze jest to, że Rybnik realizuje lub planuje szereg inwestycji, które ułatwią rowerzystom życie.
Jako wieloletni mieszkaniec Rybnika, choć już były, muszę powiedzieć, że polityka rowerowa miasta robi na mnie piorunujące wrażenie. Jedynie do czego muszę się przyczepić to kontrapasy i skrzyżowania w centrum miasta. Niestety większość kierowców jeździ tam na pamięć (w tym niestety ja) i z przykrością muszę przyznać, że obawiam się poważnych kolizji. UM w Rybniku powinien też zainwestować w jakieś dodatkowe oznaczenia np. jakaś sygnalizacja świetlna oraz informacje dla kierowców, bo bez tego może być krucho. Aczkolwiek głęboko liczę na to, że moje czarnowidztwo się nie ziści.
 

·
Registered
Joined
·
743 Posts
^^Wiesz tam już 15 lat temu było bardzo dobrze, można było praktycznie do każdej dzielnicy dostać się rowerem, omijając szerokim łukiem większość arterii drogowych. Problemem było tylko centrum miasta, ale widać, że problemem nie był układ drogowy, tylko chęci w UM, ale nowy obóz pokazał, że się da.
 

·
Moderator
Joined
·
70,907 Posts
Rybnik: Budowa pieszo-rowerowego ciągu komunikacyjnego, łączącego ulicę Mikołowską w dzielnicy Paruszowiec-Piaski z ulicą Żużlową w dzielnicy Północ - zadanie realizowane w ramach projektu "Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w Rybniku"
http://www.przetargi.egospodarka.pl/560111928_Budowa-pieszo-rowerowego-ciagu-komunikacyjnego-laczacego-ulice-Mikolowska-w-dzielnicy-Paruszowiec-Piaski-z-ulica-Zuzlowa-w-dzielnicy-Polnoc-zadanie-realizowane-w-ramach-projektu-Rozwoj-zrownowazonej-mobilno_2019_2.html
https://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=33
 

·
Registered
Joined
·
2,973 Posts
Rowerowe centra przesiadkowe działają!:

1) przy głównym dworcu kolejowym, 16 schowków na rowery, wiata, ławki i stojaki rowerowe

2) przy dworcu Rybnik Paruszowiec, wiaty, stojaki rowerowe, ławki

3) przy dworcu autobusowym 14 schowków na rowery, wiata, ławki i stojaki rowerowe

Częścią inwestycji jest też tunel pod linią kolejową 140 umożliwiający łatwy dojazd/dojście do przystanku PKP Rybnik Paruszowiec od strony zachodniej, a także znacznie skracający możliwość dojazdu rowerem na miejski stadion, kąpielisko, tężnię i błonia, tunel łączy też dwie dzielnice Północ z Paruszowcem. Tunel jeszcze czeka na odbiory techniczne ale ma być czynny w najgorszym scenariuszu od sierpnia.

https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/rowerowe-przesiadki/

https://www.rybnik.com.pl/video,centra-przesiadkowe-w-rybniku-gotowe-zobaczcie-jak-wygladaja,vid5-9-1731.html
 
1 - 20 of 29 Posts
Top