SkyscraperCity banner

1 - 20 of 79 Posts

·
Cold Ass Honkey
Joined
·
2,408 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Wyłoniono wykonawcę rewitalizacji

Miasto rozstrzygnęło przetarg na „Rewitalizację przestrzeni publicznej na obszarze pomiędzy kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej-Bazyliką Mniejszą pw. Św. Antoniego Padewskiego-Rynkiem”.W przetargu, w ramach którego złożono w sumie 9 ofert, najkorzystniejszą ofertę złożyła firma WASBUD Robert Wąs z Grodkowa, deklarując wykonanie prac za kwotę, 11.123.001,07 zł.

Prace powinny zakończyć się do końca sierpnia br. a ich zakres obejmuje:

-zamianę ciągu ulic Powstańców Śląskich – Jana III Sobieskiego na deptak z ograniczoną strefą poruszania się pojazdów;

-przebudowę placu Jana Pawła II (przed bazyliką św. Antoniego), w tym budowa fontanny z elementami oświetlenia i nagłośnienia (^^ zdjęcie);

-zmianę istniejącego układu komunikacyjnego, remont nawierzchni i budowa parkingów w rejonie Bazyliki św. Antoniego;

-przebudowę skweru przy Bazylice św. Antoniego;

-przebudowę ul. Św. Jana wraz z placem przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej;

-budowę nowego oświetlenia ulicznego dla projektowanych placów i ciągów komunikacyjnych;

-budowę zasilania elektrycznego i wodno-kanalizacyjnego dla stałych oraz tymczasowych elementów wyposażenia (mała architektura, stragany, kiermasze, itp.), rozmieszczonych wzdłuż projektowanych ciągów komunikacyjnych;

-przebudowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej (ogólnospławnej) w rejonie projektowanych ciągów komunikacyjnych, w tym remont istniejących przyłączy oraz budowa odwodnienia dla projektowanego zakresu opracowania;

-przebudowę infrastruktury podziemnej kolidującej z projektowanymi obiektami;

-budowę niezbędnej infrastruktury dla zaprojektowanych obiektów;


Więcej szczegółów w dokumentacji przetargowej – zobacz.
 

·
Cold Ass Honkey
Joined
·
2,408 Posts
Discussion Starter #2
^^
W programie: informacja o rewitalizacji Śródmieścia i związanych z tym zmianach organizacji ruchu w rejonie bazyliki [...]
 

·
Registered
Joined
·
333 Posts
Deptak w Rybniku: Urzędnicy już podpisali umowę na rewitalizację deptaku w Rybniku. Plac budowy został nawet przekazany wykonawcy, nic nie stoi więc na przeszkodzie, by prace mogły się już rozpocząć. 

·
Cold Ass Honkey
Joined
·
2,408 Posts
Discussion Starter #6 (Edited)
^^
Wielkie dzieki za zdjecia! :eek:kay:
Za kilka dni jade do Polski (czyli do Rybnika :D) to zrobie fotorelacje z calego rejonu. :)


Wycinka drzew przy bazylice. Mieszkańcy nie chcą mieć w centrum „betonowej pustyni”

05 marca 2014, autor: Dominika Kuśka

Wokół bazyliki kilka dni temu wycięto wysokie, stare drzewa. Według władz miasta wycinka była konieczna do przebudowy ciągu komunikacyjnego, zaś dla tamtejszych mieszkańców to prawdziwa „rzeź” drzew, dzięki którym to miejsce miało swój urok.


Wzdłuż ulicy przy bazylice zniknęły stare i wielkie drzewa.

Choć rewitalizacja ulic Powstańców i Sobieskiego dopiero się rozpoczęła, już pojawiają się głosy protestu. Jednym z pierwszych działań w ramach inwestycji była wycinka drzew przy ulicy Powstańców i Mikołowskiej.

Dla mieszkańców dzielnicy Śródmieście wycinanie starych, ogromnych drzew to prawdziwa „rzeź”. – To był taki zielony, spokojny zakątek w centrum. Lubimy tędy spacerować. Aż łza się w oku kręci, że teraz tu tak pusto. Nie chcemy mieć w Rybniku „betonowej pustyni”, a wszystko wskazuje na to, że tak będzie – mówi jeden z mieszkańców Śródmieścia, który dodaje, że trzeba będzie jeszcze wiele lat poczekać zanim urosną nowe, tak okazałe drzewa.


Fot. Dominika Kuśka

Władze miasta twierdzą jednak, że wycinka drzew była konieczna i nikt nikomu nie chciał zrobić na złość. – Czasami trzeba podjąć taką decyzję, by zrobić krok do przodu. Sami bardzo zwracamy uwagę na zieleń w naszym mieście, więc nie chcieliśmy zrobić mieszkańcom na złość. Decyzja o wycince została podjęta zgodnie z prawem. Będziemy oczywiście sadzić nowe drzewa, ekwiwalent tych wyciętych – uspokaja prezydent Adam Fudali.

Prezydent tłumaczy, że wycinka drzew była konieczna z powodu przebudowy ciągu komunikacyjnego. – W tym rejonie całkowicie zmieni się organizacja ruchu, a drogi muszą być poszerzone. Przykładowo ulica Byłych Więźniów Politycznych będzie dwukierunkowa, a ruchem będzie kierować sygnalizacja. Poza tym drogi muszą być odwodnione – mówi Adam Fudali.
 

·
FotoManiac_ SilesiaRybnik
Joined
·
1,720 Posts
„Skwer z kaczkami” zmieni się nie do poznania. Zobaczcie wizualizację

Zieleniec POW znajdujący się tuż obok Bazyliki św. Antoniego ma w najbliższej przyszłości zmienić swój wygląd. Nie będziemy już podziwiali wielkich, zielonych kaczek ani przechadzali się po czerwonym mostku. Zamiast tego powstanie o wiele większy kompleks złożony z tarasów, placu zabaw, sporych połaci trawy do leżenia czy miejsc wypoczynkowych. Zobaczcie, jak ma wyglądać park przed bazyliką.

Jak wyjaśniła wczoraj architekt krajobrazu Marlena Drewniak z firmy projektowej Park-M ze Starego Sącza, koncepcja zagospodarowania zieleńca przy ul. Kościuszki/Powstańców Śląskich ma być jak najbardziej funkcjonalna i dogodna dla mieszkańców Rybnika. – Inspirowaliśmy się wykorzystaniem takich elementów jak metal, beton, zieleń, drewno i światło. To była sztuka, by dostosować nowoczesność kompozycji z harmonią – powiedziała Marlena Drewniak.

Projekt zakłada powiększenie parku o dziki parking jaki znajduje się tuż przed Zespołem Szkół Technicznych. W zamian za to powstanie całkiem nowy plac przeznaczony do postoju samochodów. Oprócz tego zieleniec zostanie podzielony na kilka stref – każda z nich będzie charakteryzowała się innym przeznaczeniem oraz wyposażeniem:

- Strefa reprezentacyjno-widokowa będzie łączyła zieleń z fontanną na Placu Jana Pawła II;

- Zieleń izolacyjna – odgradzająca park od ruchu ulicznego na ul. Kościuszki i Wysokiej;

- Strefa rekreacji biernej – miejsce wypoczynku np. na trawie, gdzie mieszkańcy mogą rozłożyć koc i czytać książki;

- Strefa rekreacji czynnej – znajdzie się na niej plac zabaw, pola do gier czy usypane kopce.

- Park przeznaczony będzie dla każdego rybniczanina, w każdym wieku – zapowiedziała Marlena Drewniak.

Panie nie zniszczą sobie szpilek

Ważną kwestią są też typy nawierzchni wykorzystane przy budowie nowego parku. Jak zapewnia przedstawicielka Park-M, panie nie muszą się martwić, że zostawią fleki ze szpilek w szparach kostki granitowej. – Zastosujemy kostkę granitową cięto łupaną, po której bardzo wygodnie się chodzi w różnych typach obuwia – sama sprawdzałam – śmiała się Marlena Drewniak. Oprócz tego pojawią się także płyty betonowe i granitowe poprzerastane gdzieniegdzie trawą. Innowacją ma być zastosowanie nawierzchni terraway – bryły, która składa się z kamyków połączonych spoiwem. Ma ona przepuszczać wodę, dzięki czemu w zieleńcu nie będzie gromadziła się woda.

Firma opracowała nowe ścieżki poprzecinane drewnianymi tarasami. – Park zostanie tak wyprofilowany, że ze ścieżek skorzystają osoby niepełnosprawne. Teren ma opadać w dół – w kierunku fontanny na Placu Jana Pawła II. Jedyne schody do parku będą się znajdowały od strony ul. Kościuszki – wyjaśniła Marlena Drewniak

Park-M stawia w głównej mierze na roślinność, która ma w założeniach cieszyć oko przez cały rok – również w zimie. Zielenią izolacyjną wybrano miskant – rodzaj traw wieloletnich. Pojawią się również byliny, trawy ozdobne, krzewy czy drzewa ozdobne. Jednakże już teraz wiemy, że około 60 drzew znajdujących się na terenie aktualnego zieleńca, zostanie wyciętych ze względu na ich zły stan. – Architektura musi być dostosowana do przestrzeni tak, żeby była jak najbardziej atrakcyjna i zachęcająca do wypoczynku. Zawsze zastanawiamy się przy tworzeniu projektu, które drzewa warto zostawić na swoim miejscu, jednakże nie możemy patrzeć tylko i wyłącznie na taki aspekt. Nie dałoby się wykonać tego planu, gdyby te drzewa tam dalej stały. – powiedziała architekt z firmy Park-M. Ponadto dowiedzieliśmy się też, że wiele roślin i tak byłoby w przyszłości wyciętych ze względów sanitarnych.

Duży akcent zostanie postawiony na światło, które ma się wydobywać spod ławek, siedzisk, tarasów czy posadzek. Podświetlona od dołu ma być również cała ścieżka główna, skierowaną w stronę Bazyliki św. Antoniego. Tego typu detale stworzą klimat tego miejsca – zwłaszcza w nocy. Rzecz jasna w parku pojawią się nowe lampy stojące.

Nowy zieleniec zostanie stworzony z myślą o dorosłych jak i dzieci. Nie znajdziemy tam zwyczajnych huśtawek – prędzej wielkie pajęczyny, które posłużą jako hamaki. W planach pojawiły się też kolorowe piaskownice oraz karuzela-ruletka. Maluchy będą mogły się wspinać po różnego rodzaju instalacjach wokół których wyłoży się specjalne podłoże amortyzujące upadek.

Z kolei osoby starsze odpoczną na leżakach lub tarasach z desek kompozytowych, które obecnie wypierają tradycyjne drewno. Są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Nie wymagają odnawiania i malowania, a wyglądem do złudzenia przypominają deski drewniane.

Zastanawiacie się, ile będzie kosztował taki park? Prezydent Adam Fudali zdradził wczoraj, że wartość kosztorysowa musi się zamknąć w przedziale od 1,5 mln do 2 mln złotych. Miasto nie planuje jednak instalacji dodatkowych kamer monitoringu miejskiego.

Jak podoba Wam się nowa koncepcja „skweru z kaczkami”? Właśnie! Zielone kaczuszki zostaną przeniesione do miejsca, gdzie znajduje się prawdziwa woda, a więc do skweru obok hipermarketu Real. Poniżej zobaczycie resztę wizualizacji:Za: Rybnik1.pl

Zrealizowane projekty Park-M można obejrzeć na ich stronie: www.park-m.pl

Zapowiada się dobrze...
 

·
Cold Ass Honkey
Joined
·
2,408 Posts
Discussion Starter #9
Zapowiada się nawet bardo dobrze! :uh:

Obecny skwer z kaczkami nie jest taki brzydki (moze troche kiczowaty :D) jednak ten nowy projekt tego parku to calkiem inna liga i jesli tak zostanie zrealizowany to razem z przebudowanym placem JP2 ta czesc miasta zmieni sie nie do poznania. :eek:kay:
 

·
Cold Ass Honkey
Joined
·
2,408 Posts
Discussion Starter #13
Kilka zdjec z mojego ostatniego pobytu w Polsce/Rybniku.
Co prawda zdjecia nie zbyt aktuane ale chyba tam sie nic wiekszego nie zmienilo. :)

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.cdn...
 

·
FotoManiac_ SilesiaRybnik
Joined
·
1,720 Posts
I już zaczynają się schody:

Miesiąc obsuwy na deptaku. Robotnicy zapowiadają zwiększenie tempa prac

Stało się to, czego wielu się obawiało. Modernizacja deptaka w Śródmieściu będzie opóźniona o co najmniej miesiąc. To oznacza, że remont nie potrwa jak planowano – do 31 sierpnia, ale do końca września. Niewykluczone, że termin może jeszcze ulec zmianie. Wszystko zależy w jakim czasie „uwinie się” teraz główny wykonawca inwestycji. Budowlańcy z firmy Wasbud zapowiadają, że będą pracowali od świtu do zmierzchu – dosłownie.


Przede wszystkim trzeba postawić pytanie, dlaczego modernizacja ul. Powstańców Śląskich i Sobieskiego potrwa o przynajmniej miesiąc dłużej? Zastępca prezydenta Rybnika – Michał Śmigielski wyjaśnił, że są dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Po pierwsze: właściciele budynków znajdujących się na wyżej wymienionych ulicach często nie są zdecydowani, czy przyłączyć do zakładanego ciepłociągu czy nie. Mówiąc wprost – zmieniają zdanie. Po drugie: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej miało też kłopoty z dostawą materiałów niezbędnych do prawidłowego działania ciepłociągu. – Mamy miesięczne opóźnienie terminu. Deptak miał być przekazany 30 kwietnia przez PEC. To się nie odbyło – ma być oddany pod koniec maja – powiedział Michał Śmigielski.
Wg uzyskanych informacji przez wiceprezydenta Rybnika, dzisiaj (28 maja) między 17.00 a 18.00 pracownicy przeprowadzą płukanie, próby i zasypanie ciepłociągu. – To oznacza, że jutro nasz wykonawca dostałby plac budowy do pełnego zakresu wykonywania podbudów i nawierzchni. Wykonawca oświadczył, że zrobi wszystko by skrócić termin – dodał Michał Śmigielski.
Prezes firmy Wasbud (odpowiedzialnej za właściwą modernizację deptaka) powiedział władzom miasta, że jego ludzie będą pracowali tyle, ile dadzą rady – czyli przez 12, 13, a nawet 14 godzin. Dzięki temu budowlańcy mają nadgonić stracony czas. – Jestem zadowolony, że taką firmę wybraliśmy, choć to wiąże się z pewnymi utrudnieniami – przyznał nasz rozmówca.
Robotnicy zamierzają bowiem działać na Sobieskiego i Powstańców Śląskich od godziny 7.00 do 21.00, a nawet 22.00. Właśnie w tej sprawie odbędzie się jutrzejsze spotkanie w budynku rybnickiego magistratu (godzina 15.00, sala 264). Zaproszone są na nią osoby, które mieszkają w rejonie placu budowy. Michał Śmigielski zapyta się ich, czy wyrażą zgodę na pracę do późnych godzin. – Wszyscy tam cierpią, zarówno lokatorzy jak i właściciele sklepów. Wytrzymując krótki okres czasu z tymi uciążliwościami, mamy szanse przyśpieszenia z modernizacją – wyjaśnił zastępca prezydenta Rybnika.
za: http://rybnik1.pl/miesiac-obsuwy-na-deptaku-robotnicy-zapowiadaja-zwiekszenie-tempa-prac/
 

·
Registered
Joined
·
2,973 Posts
@rafiki - to było pewne. :nuts: Za duży zakres prac i za krótki termin. Możliwe że to nie jest pierwsza obsuwa.
 

·
:P
Joined
·
384 Posts
Prezes firmy Wasbud (odpowiedzialnej za właściwą modernizację deptaka) powiedział władzom miasta, że jego ludzie będą pracowali tyle, ile dadzą rady – czyli przez 12, 13, a nawet 14 godzin
Żeby po takiej deklaracji do Wasbud-u nie wpadł PIP na kontrolę. Z resztą zastanawiam się jak Prezio zacznie pilnować czasu pracy? Przy pomocy wielkoluda z pejczem? :)

Jak dla mnie wystarczy czekać i obserwować rozwój sytuacji.
 

·
Cold Ass Honkey
Joined
·
2,408 Posts
Discussion Starter #20
Maly update. :yes:

Zdjecia zrobil na moja prosbe moj tata bo byl na krotko w Polsce/Rybniku ("Ty i te twoje forum." :eek:hno: ). :D

01.02.03.04.05.06.07.08.09.10.11.12.13.14.15.16.BONUS :cheers:


RynekWyremontowana fontanna 
1 - 20 of 79 Posts
Top