SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 74 Posts

·
Registered
Joined
·
68 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam. Mam przyjemność przedstawić fotki z kolejnego miasta- Rzeszowa.
Miasto leży na wschodzie i choć nie jest metropolią, bardzo szybko się rozwija. A oto efekty mojego pobytu w Rzeszowie...
 

·
Registered
Joined
·
5,070 Posts
W Rzeszowie byłem tylko raz i to ok. 10 lat temu, tak więc niewiele pamiętam. Z chęcią zobaczyłbym jak wygląda to miasto teraz. Ale zdjęć nie ma... :(

Edit: Pierwsze zdjęcia już są. :) Bardzo ładny ten ryneczek w Rzeszowie, zwłaszcza ratusz (kiedy zbudowany?). Dużo odnowionych kamieniczek. Zapowiada się ciekawie. :)
 

·
Registered
Joined
·
5,070 Posts
Co prawda mało na razie tych zdjęć, ale nawet tych kilka przekonało mnie do tego, żeby wpisać Rzeszów na listę "ZWIEDZIĆ!" kiedy w celach turystycznych zawitam w tę część Polski. :)
 

·
Registered
Joined
·
10,223 Posts
Bardzo MAŁOmiejski, ale takie miasta też muszą być :) Zadbanie i czystość powalające zwłaszcza biorąc pod uwagę wielkość i położenie miasta :) I jaka to tam Polska B lub C jak chcą niektórzy ? :D

Chcieć to móc :)
 

·
perfidus acutus
Joined
·
33,958 Posts
^^
ciekawe, że wg niektórych Pruszków, Wołomin czy Zgorzelec to Polska A, a Rzeszów, Przemyśl i Jasło to B...
sorry, ale widzę tu przewagę po stronie Podkarpacia, która prędzej czy później przełoży sie na PKB i inne wskaźniki...
 

·
Registered
Joined
·
13,182 Posts
Większe fotki prosimy! :cheer:
 

·
Registered
Joined
·
68 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Rzeszów to jedno z niewielu miast w Polsce, gdzie odnowiono już większość domów w centrum. Miasto ma swój klimat i bardzo szybko się rozwija (jestem w Rzeszowie co dwa lata i zmiany widoczne są gołym okiem), a ta Polska B czy C to jest na Podkarpaciu, tylko w mniejszych miastach i wsiach.
 

·
Gdynia - Open City
Joined
·
10,524 Posts
Bardzo ciekawie to wygląda - niewiem czemu patrząc na te fotki mam wrażenie oglądania jakiegoś małego czeskiego miasteczka.Ale to dobrze oczywiście :D
 

·
Registered
Joined
·
1,773 Posts
Kościół Bernardynów.
Kościół Farny, Bernardyni są nieopodal. Farę uchwyciłeś świeżo po remoncie, w dodatku kościół jest starszy niż przewidywano.

Niedawno zniknęły rusztowania z rzeszowskiej fary, to znak, że zakończył się remont elewacji jednego z najważniejszych zabytków Rzeszowa. Do tej pory powszechnie uważano, że najstarszą zachowaną częścią kościoła jest gotyckie prezbiterium z I połowy XV wieku. Taki okres powstania potwierdziły przeprowadzone przed remontem badania architektoniczne i historyczne. Zaskoczeniem dla konserwatorów było jednak odkrycie, że to niejedyne zachowane gotyckie mury fary. Odkryli oni, że nawa główna nie została zbudowana w XVII wieku - jak do tej pory sądzono - ale dużo wcześniej.

O tym, że główna nawa została wybudowana po pożarze kościoła na początku XVII wieku piszą wszystkie informatory. Przyjęto taki czas budowy, bo z tego okresu pochodzi sklepienie - tymczasem okazało się, że mury głównej nawy są gotyckie, tak jak prezbiterium.

Neogotyckie cementowe tynki kryły charakterystyczne cegły: formowane ręcznie "palcówki", na których widać podłużne zagłębienia wyżłobione palcami rzemieślnika, oraz "zendrówki" i "kopciałki", czyli cegły wypalone w ciemniejszym kolorze i okopcone sadzą, z których układano na fasadach dekoracyjny wzór. Jest on widoczny na ścianach prezbiterium, ale w głównej nawie fary nie odnaleziono takich wzorów, większość "kopciałek" trzeba było wymienić, bo były w złym stanie.

- O gotyckim rodowodzie głównej nawy świadczą też wątki ceglane, czyli specjalny układ, jaki tworzy cegła ze spoiną, a także rozmiary cegły - mówi Maciej Filip, konserwator odpowiedzialny za remont elewacji. - Zachowały się także przypory gotyckiego kościoła pod dachami naw bocznych dobudowanych w XVII lub XVIII wieku - dodaje.
Pełny tekst:
http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34975,6750011,Fara_starsza__niz_pisza_w_przewodnikach.html
Okolice Zamku.
Dwie pierwsze fotki to wille przy Alei Pod Kasztanami. Uchwyciłeś dwie, w sumie stoją trzy. Trzecie zdjęcie przedstawia kamienice przy ul. PCK, ale od strony Alei Lubomirskich. Czwarte zdjęcie przedstawia pałacyk Lubomirskich (obecnie katedra informatyki Uniwersytetu Rzeszowskiego). Ostatnie zdjęcie to już nie taka okolica zamku, tylko ulica odchodząca od 3 Maja - ul. Jagiellońska.
Tu z kolei narożnik Króla Kazimierza x Baldachówka.


Rzeszów postrzegacie jako małomiasteczkowy. Niestety, rozwój miasta przypadł dopiero na drugą połowę XX wieku. Do II wojny światowej to miasto było małe. Za to po drugiej nieprzerwany wzrost. Ostało się dziedzictwo początków dużego Rzeszowa - wielkomiejskie gmachy Sądu Apelacyjnego, Komendy Wojewódzkiej czy Urzędu Wojewódzkiego. To na nie należy zwrócić uwagę w poszukiwaniu wielkomiejskości.

Czystość miasta - jak się chce, to się da. Tylko trzeba urzędników pogonić do wielu czynności począwszy od karania właścicieli kamienic po grzebanie w śmieciach wywalonych na dziko w celu znalezienia dokumentów prowadzących po sznurku do syfiarza.


Dziękuję autorowi za kolejną fotorelację Rzeszowa i czekamy na więcej:)
 
1 - 20 of 74 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top