Pracownia Projektowa Orlewski
Nowy rzeszowski kryty basen zmienia lokalizację



Nowy rzeszowski kryty basen zmienia lokalizację
Źródło: Gazeta Wyborcza RzeszówZostanie wybudowany na terenach, które można pozyskać taniej i w łatwiejszy sposób - tłumaczą urzędnicy. Ale przez zmianę lokalizacji trzeba będzie przerabiać część gotowych już dokumentów.
- Chodzi przede wszystkim o decyzję środowiskową, która została już opracowana przez zewnętrzną firmę. Zmieniając lokalizację przyszłego basenu, trzeba mieć nową decyzję. Ale opracujemy ją własnymi siłami, bez potrzeby zlecania tej pracy jakiejś firmie. Wykorzystamy przy tej pracy poprzednie dokumenty opracowane przez firmę zewnętrzną. Nie będzie więc finansowych strat - zapewnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Kryty basen miał powstać przy ul. Błogosławionej Karoliny nieopodal planowanego przez miasto kompleksu oświatowego. - Basen "przesunie się" o zaledwie 200 metrów - mówią urzędnicy i tłumaczą: - Pierwsza lokalizacja to prywatne tereny, bardzo rozdrobnione. Ich wykup byłby skomplikowaną, długotrwałą i prawdopodobnie drogą operacją. Dlatego też zdecydowaliśmy się na nową lokalizację na terenach należących do skarbu państwa. Będzie je można stosunkowo łatwo przejąć - wyjaśniają pracownicy urzędu miasta. Nowa lokalizacja oznacza opóźnienie w realizacji projektu. - Nie będzie ono duże. W tym roku chcemy zamkną sprawy dokumentacyjne. Budowa i tak była planowana na przyszły rok - mówi Maciej Chłodnicki.
Powstanie krytego basenu przy ul. Błogosławionej Karoliny ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych. - Będzie to zadaszony kompleks basenów. Na czele z basenem o wymiarach 50 na 25 metrów, przystosowanym do uprawiania skoków do wody. Zawody, które będą się tam odbywały będzie mogło z trybuny podziwiać 800 widzów - tłumaczy rzecznik. Ponadto w budynku znajdą się m. in. basen z dla dzieci, zespół saun, kręgielnia, bar.
Nie jest to jedyna "wodna" inwestycja w Rzeszowie, która ma opóźnienie. Podobnie jest z kompleksem odkrytych basenów Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który latem tego roku miał się doczekać modernizacji. - Ta inwestycja jest nieco opóźniona ze względu na to, że trzeba było rozszerzyć jej zakres. Projektanci otrzymali dodatkowe zadania i dlatego też jest poślizg - tłumaczą miejscy urzędnicy. Dyrektor ROSiR-u - Janusz Makar jest jednak dobrej myśli. - Zasadnicza część dokumentacji tej inwestycji już otrzymaliśmy. Jest ona obecnie sprawdzana przez miejski wydział gospodarki komunalnej i inwestycji. Tylko jedna sprawa jest jeszcze niegotowa - dokumentacja przepompowni ścieków. Projektant ma dostarczyć projekt do końca roku. To nie wstrzymuje jednak planowanych prac. Sądzę, że pierwsze inwestycje na basenach rozpoczną się po zakończeniu sezonu - we wrześniu - mówi Makar. Na początek odnowiona ma być stacja uzdatniania wody. Później przyjdzie czas na same baseny. - Będą nowocześniejsze, atrakcyjniejsze. Przykładowo w basenie rekreacyjnym zamontowane zostaną huśtawki wodne, bicze wodne, rwąca rzeka - wylicza dyrektor Makar. W tym roku na zmiany na basenach ROSiR-u samorząd zarezerwował ok. 3 mln zł. Cała inwestycja będzie jednak droższa. - Ale nie będziemy też wszystkiego robić na raz. Modernizacja tych basenów potrwa kilka lat - mówią urzędnicy.