SkyscraperCity banner
1 - 20 of 1341 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,378 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
RZESZÓW Cushman ma szanse na kupienie ostatniej, brakującej działki
(artykuł - gc "nowiny")
W miejscu stojącego przy rondzie hotelu zostanie wybudowany biurowiec. Nowy hotel będzie stał od strony wiaduktu.
Jeżeli radni zgodzą się na uchwalenie planu miejscowego, Cushman będzie miał otwartą drogę do budowy największego centrum handlowego w mieście. Wszystko rozstrzygnie się na nadzwyczajnej sesji.
(widok od strony ronda-biurowiec)


Do rozpoczęcia budowy pozostał firmie ostatni krok - uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Po tym Cushman będzie mógł kupić ostatnią, brakującą działkę i rozpocząć budowę.

Wczoraj minął termin składania zażaleń do opracowanego przez Biuro Rozwoju Miasta miejscowego planu. Zakładał on, że na terenie obecnego hotelu Rzeszów i przyległego terenu może zostać wybudowane olbrzymie centrum handlowo-wystawienniczo-kongresowe. Jeżeli przez najbliższe dni do biura nie wpłynął żadne zażalenia plan będzie mógł być przedstawiony na sesji Rady Miasta.

- W najbliższych dniach prezydent zwróci się do przewodniczącego rady o zwołanie nadzwyczajnej sesji - mówi Marcin Stopa, rzecznik prezydenta. Jeżeli radni zgodzą się na przyjęcie planu, zniknie ostatnia przeszkoda formalna i firma będzie mogła starać się zakup działki.

Cushmanowi brakuje tylko jednej działki. MA ona pow. 1,5 ha i należy do miasta.

Obecnie stoją na niej dwa budynki mieszkalne oraz przedszkole. - Działka zostanie wystawiona na przetarg w momencie uchwalenia planu. Część jej zostanie sprzedana na własność a część, na której są drogi na wieczyste użytkowanie. Ze względu na ustawowe terminy do przetargu będzie mogło dojść w październiku - tłumaczy Artur Piwoński, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem.

Działka będzie warta kilkanaście milionów złotych. Za ile zostanie sprzedana trudno powiedzieć, bo do przetargu będzie mógł stanąć każdy. Gdy stanie się własnością Cushmana, firma będzie mogła starać się o pozwolenie na budowę.

Hotel Rzeszów do rozbiórki

Ten hotel to przeżytek
W pierwotnej wersji hotel miał pozostać na swoim miejscu. W grę wchodziła jego modernizacja. - Okazało się, że dostosowanie go do wymogów bezpieczeństwa i odpowiedniego standardu było zbyt drogie. Bardziej opłaca się nam wybudować hotel na nowo - wyjaśnił Daniecki.
Nowy hotel miałby stanąć po drugiej stronie placu, na wysokości wjazdu na wiadukt. Będzie to 12-kondygnacyjny budynek, nieco węższy od obecnego. Ciekawostką jest fakt, że jego część zostanie "zawieszona” nad ulicą prowadzącą na dworzec podmiejski.
Nowy wjazd i dodatkowe pasy
Projektanci zrezygnowali też z poprzedniego skomplikowanego wjazdu do centrum handlowego, od strony ul. Krakowskiej. Zaprojektowali łatwiejszy. Zniknie natomiast obecny dojazd na parking hotelowy. W tym miejscy powstanie duży plac. Poszerzone o dodatkowe pasy ruchu zostaną wjazdy na rondo od strony ulic: Marszałkowskiej, Krakowskiej i Piłsudskiego. Przebudowane mają też zostać skrzyżowania Jabłońskiego z Grunwaldzką i Grunwaldzkiej z Piłsudskiego.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,378 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Cushman coraz bliżej
Artur Gernand 29-05-2006
To ma być największy budynek na Podkarpaciu i jeden z największych w Polsce. Czy powstanie, zadecydują radni za kilkanaście dni.


Amerykańska firma Cushman chce wybudować na terenie hotelu Rzeszów i przyległych działkach najnowocześniejsze w tej części Polski centrum konferencyjno-usługowo-handlowe o powierzchni 130 m kw. Aby inwestycja mogła ruszyć, potrzebny był miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan jest gotowy, do 24 maja można było składać zastrzeżenia do niego. - Na razie nie ma żadnych. Poczekamy jeszcze dzień, dwa, bo jakieś uwagi mogą nadejść pocztą - mówi Anna Raińczuk, dyrektor Biura Rozwoju Miasta. Jeśli nikt nie zgłosi zastrzeżeń, plan zagospodarowania trafi na sesję. - Będzie to sesja nadzwyczajna, poświęcona tylko tej inwestycji - mówi Marcin Stopa, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Sesja, według nieoficjalnych informacji, ma odbyć się 13 czerwca. Czy plan zagospodarowania i inwestycja mają szanse na akceptację rady? Robert Kultys, radny PiS i szef komisji gospodarki przestrzennej, jest ostrożny: - Z rozwiązaniami projektu zapoznamy się na posiedzeniu komisji, na które zaprosimy przedstawicieli Cushmana. Sprawdzimy czy w projekcie uwzględniono wyprowadzenia ruchu z bezpośrednio na wiadukt Śląski i czy inestycja powstanie dalej od jezdni.
Architekci z rzeszowskiej pracowni MWM-Projekt zapewniają, że uwzględnili sugestie radnych. - Zaprojektowaliśmy m.in. estakadę, która połączy obiekt z wiaduktem - mówi Maciej Łobos. Jeśli radni zaakceptują plan zagospodarowania, to następnym krokiem będzie zorganizowanie przez miasto przetargu na sprzedaż działki (1,5 ha) w pobliżu hotelu. To ostatnia działka, której brakuje inwestorowi. Gdy ją kupi, będzie mógł starć się o pozwolenie na budowę.
W skład kompleksu wejdzie galeria handlowa z kinami (7 sal), hotel (150 pokoi i sale konferencyjne), biurowiec i wielopoziomowe parkingi. Inwestor chce wyburzyć hotel Rzeszów, w jego miejscu ma powstać biurowiec o wysokości do 45 m. Hotel zostanie wybudowany w innym miejscu, bliżej wiaduktu Śląskiego
 

·
Homo Skyscraperus
Joined
·
22,131 Posts
Rzeszów ostatnio mnie rozwala... o ile architektura tego projektu jest moimz daniem średnia, o tyle sama inicjatywa... szok :)
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Pytam się, bo nie widziałem jescze tego typu architektury, od Cushmana.
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,428 Posts
Darek_W said:
Pytam się, bo nie widziałem jescze tego typu architektury, od Cushmana.
to projekt rzeszowskiego biura, zastanawiam się czy to koncepcja czy końcowy projekt. Architekci przygotowali ponad 60 wersji, żeby zadowolić Rade Miasta i może są... zmęczeni. Z drugiej strony jeszcze nikt w rzeszowie czegoś takiego nie projektował, brakuje doświadczenia. Wg mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie zagranicznego architekta z polską ekipą. Jeśli miałbym oceniać render z GW to daje mu 7/10. Bardzo chciałbym dać 10 gotowemu budynkowi. W końcu C&W mają siedzibę w Metropolitanie! Pozdrawiam
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
pixeolo said:
to projekt rzeszowskiego biura, zastanawiam się czy to koncepcja czy końcowy projekt. Architekci przygotowali ponad 60 wersji, żeby zadowolić Rade Miasta i może są... zmęczeni. Z drugiej strony jeszcze nikt w rzeszowie czegoś takiego nie projektował, brakuje doświadczenia. Wg mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie zagranicznego architekta z polską ekipą. Jeśli miałbym oceniać render z GW to daje mu 7/10. Bardzo chciałbym dać 10 gotowemu budynkowi. W końcu C&W mają siedzibę w Metropolitanie! Pozdrawiam

Dziękuję za wyjaśnienia. Pozdrawiam i życzę dobrego, ładnego kompleksu biznesowo-handlowo-hotelowego, na jaki Rzeszów od dawna po prostu zasługuje.

:cheers2:
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,428 Posts
dzisiaj na forum gazeta.pl takie oto wyjaśnienie z biura MWM:

"Prezentowana wizualizacja ciągle jest "wersją roboczą" budynku, więc sporo w niej jeszcze niedociągnięć. Na 13.06.2006 będą nowe wizualizacje, jeżeli do tego czasu uda się "postawić" naszą stronę www, to będzie można zobaczyć więcej.

pozdrawiam,

Maciej Łobos
Pracownia Architektoniczna
MWM-PROJEKT
ul. Partyzantów 1A
35-242 Rzeszów
te./fax: +4817 86 13 914"

no to życzę owocnych tygodni, a 13 to chyba się wybiorę na sesję. Pozdrawiam!! Szkoda że plan zagospodarowanie pozwala na 45-metrowiec, marzy mi się wyższy skajlajn w Rzeszowie.
P.S. Respekt za cierpliwość dla MWM i C&W. ;)
 

·
Registered
Joined
·
120 Posts
Projekt jest niesamowity... Zastanawiam sie tylko czy im sie to opłaci w Rzeszowie...

Hotel - ok, napewno sie opłaci, centrum konferencyjne oraz biurowiec - także. Ale nowa Galeria Handlowa z kinami...hmm mam wątpliwości. Galerie wyskakują w Rzeszowie jak grzyby po deszczu... Zobaczcie Rzeszowiacy, na przykładzie kin. Helios (4 sale) ma teraz można powiedzieć monopol, Zorza jakoś ciągnie - inna małe kina upadły. W budowanym już Nowym mieście także mają być kina no i teraz w Cushamnie. Nie wiem czy to na Rzeszów nie za dużo. Pewne jest że Zorza chyba nie wytrzyma takiej konkurencji, a W heliosie ceny pójdą w dół...
 

·
Registered
Joined
·
446 Posts
picoloaniolo said:
.....Galerie wyskakują w Rzeszowie jak grzyby po deszczu...
..... W heliosie ceny pójdą w dół...
no to tylko sie cieszyc. Im wieksza konkurencja tym nizsze ceny a to dla nas - zwyklych "smiertelników" :) to chyba jest dobra wiadomosc...
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,428 Posts
Będzie sesja nadzwyczajna


Wczoraj do przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa wpłynął wniosek prezydenta miasta w sprawie zwołania sesji nadzwyczajnej. Chodzi o uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie hotelu ''Rzeszów''. Pozytywna decyzja rady umożliwi w praktyce budowę centrum hotelowo-kongresowo-handlowego firmy Cushman.
O tym kiedy radni zbiorą się na nadzwyczajnej sesji, przewodniczący rady Waldemar Szumny zdecyduje dzisiaj. Sesja musi się odbyć w ciągu siedmiu dni od daty wpłynięcia wniosku, czyli najpóźniej 13 czerwca. Z wcześniejszych nieoficjalnych informacji wynikało, że sesja będzie właśnie w tym dniu.
kk
---------
źródło: Super Nowości z dnia 07_06_2006
link: http://www.pressmedia.com.pl/sn/wydarzenia/d2.asp?u_file=GG.TXT
---------
Sesja nadzwyczajna to dobry sygnał, według ostatnich wypowiedzi inwestycję poprą wszyscy w radzie miasta oprócz LPRu. LPR ma zdecydować na dzień przed sesją. Czekam do 13. Pozdrawiam.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,378 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Cushman czeka na werdykt radnych
RZESZÓW Nadzwyczajna sesja Rady Miasta


Miejsce obecnego hotelu zajmie część wystawienniczo-konferencyjna. Nowy hotel zostanie wybudowany od strony wiaduktu Śląskiego (widok od strony ul. Krakowskiej)

To może być ostatnie głosowanie dotyczące tej gigantycznej inwestycji. Jeżeli radni się zgodzą, budowa ruszy w przyszłym roku.

Centrum to ponad 70 tys. metrów kw. powierzchni brutto. Parkingi pod ziemią lub na dachu. Tylko jeden sklep będzie miał pow. powyżej 2 tys. m. kw. Znajdzie się tu również część gastronomiczna, usługowa i sportowo - rekreacyjna oraz wystawienniczo - konferencyjna. Inwestycja ma kosztować ok. 60 mln euro.
Sesję zwołano na wtorek. - Chciałbym jak najszybciej załatwić tę sprawę, aby inwestor nie rozmyślił się i nie zrezygnował - mówi Tadeusz Ferenc.

Inwestor jest dość cierpliwy, ponieważ radni przez prawie dwa lata debatowali nad tym czy pozwolić na budowę dużego centrum w tej części Rzeszowa. Architekci zmieniali kilka razy plany budynku i rozwiązania komunikacyjne. Teraz wreszcie może nastąpić finał.

We wtorek radni zadecydują czy uchwalić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który przewiduje, że na działce pomiędzy wiaduktem Śląskim i Tarnobrzeskim powstanie centrum handlowo-rozrywkowo - wystawiennicze.

- Na razie nie chcę przesądzać, jakie będzie nasze stanowisko. Poczekajmy na decyzję komisji - mówi Robert Kultys (PiS), przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej.

Aby rozpocząć budowę, Cushman będzie musiał kupić jeszcze jedną, brakującą działkę, która zostanie wystawiona na przetarg.
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,428 Posts
letowniak said:
Cushman czeka na werdykt radnych
RZESZÓW Nadzwyczajna sesja Rady Miasta


Niepokoi mnie ta ślepa ściana między biurowcem a hotelem, ma miec okolo 25m wysokości i ponad 100 długości, przy tych gabarytach prosta elewacja ze znikomą ilością okien i małą ilością podziałów i detali może wyglądac zle...
Hotel taki okrąglutki bardzo mi się podoba:)
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,428 Posts
Cushman nadzwyczajny


RZESZÓW. We wtorek, 13 bm. odbędzie się sesja nadzwyczajna rzeszowskiej Rady Miasta. Przewidziano tylko jeden punkt obrad - plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie hotelu ''Rzeszów''. Bez jego uchwalenia niemożliwa będzie budowa wielkiego centrum hotelowo-rozrywkowo-handlowego firmy Cushman.
Sprawa budowy w Rzeszowie wielofunkcyjnego obiektu amerykańskiej firmy Cushman ciągnie się już od ponad dwóch lat. Przed rzeszowskimi radnymi już tylko jedno kluczowe głosowanie, otwierające drogę do realizacji tej ogromnej inwestycji. Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwoli ogłosić przetarg na sprzedaż miejskich działek, niezbędnych inwestorowi do zbudowania obiektu. Prezydent miasta wnioskował w tej sprawie o zwołanie sesji nadzwyczajnej, by nie marnować uciekającego czasu.
Tymczasem lobbing przeciwników Cushmana jest nadal silny. Niektórym osobom w Rzeszowie jest po prostu nie na rękę, by powstało tu centrum handlowo-rozrywkowe z prawdziwego zdarzenia.
Od długiego czasu w tym mieście dziwnych układów obserwujemy różne zakulisowe działania spowalniające rozwój Rzeszowa, a rada miasta często była teatrem takich właśnie zabiegów. Rzeszów był jednym z ostatnich miast wojewódzkich gdzie powstał hipermarket, a i obecnie są mniejsze miasta, dysponujące bogatszą ofertą handlową.
Rzeszów jest także ostatnim miastem tej wielkości, które nie ma profesjonalnego, dużego centrum handlowego. Dlatego mieszkańcy stolicy Podkarpacia nie mogą robić zakupów w sklepach renomowanych marek takich chociażby jak H&M, Zara, Kappahl czy Orsay.
Naszym zdaniem sprawa inwestora, który przychodzi do Rzeszowa, powinna być załatwiona w jak najkrótszym terminie czyli od 3 do 6 miesięcy. Tymczasem sprawy odwlekane są latami, Rada Miasta bezowocnie obraduje nad nimi na wielu kolejnych sesjach, stosowane są też różne tricki by opóźnić decyzję. Można wręcz odnieść wrażenie, że ci którzy utrudniają, nie robią tego bezinteresownie.
Zbliżają się wybory samorządowe. Super Nowości ujawnią przed wyborami, kto i jak głosował we wszystkich sprawach, ważnych dla rozwoju Rzeszowa, notorycznie blokowanych przez radnych, którzy nie kierowali się interesem miasta.
KRZYSZTOF KUCHTA
***
Kompleks Cushmana obejmie galerię handlową wraz z kinami (7 sal), hotel (150 pokoi i sale konferencyjne), biurowiec i zespół wielopoziomowych parkingów. Łączna powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 130 000 m kw.
---------
źródło: Super Nowości z dnia 09_06_2006
link: http://www.pressmedia.com.pl/sn/wydarzenia/d2.asp?u_file=f.txt
---------
faktycznie, blokowanie inwestycji w Rzeszowie to temat na niezłe śledzwto dziennikarskie. Ciekawe czy akurat dla dzienniarzy SuperNowości;)
pozdrawiam. 13.06.2006 godz 8:00, Ratusz, Sala Sesyjna- będzie się działo!
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,378 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Jeśli chodzi o opisywanie teorii spiskowych - to Super Nowości są najlepszym dziennikiem :). I dobrze że jest taka gazeta która miesza w tym mieście i sprawia że politycy do czasu nowych wyborów nie będą spać spokojnie
 

·
Registered
Joined
·
14,636 Posts
Po sesji rady miejskiej. W świat idzie zła opinia o Rzeszowie
not. art 15-06-2006 , ostatnia aktualizacja 15-06-2006 18:32
GAZETA WYBORCZA


Wtorkowa decyzja radnych szkodzi miastu. Dla potencjalnych inwestorów Rzeszów zyskuje wizerunek miasta dużego ryzyka


*Rozmowa z Jackiem Kiczkiem

Artur Gernand: Rzeszowianie, którzy dyskutują na forum portalu gazeta.pl o inwestycji przy hotelu Rzeszów, nie pozostawili na PiS-ie suchej nitki. Są oburzeni tym, że wasza partia wspólnie z LPR ją zablokowała. W oczach mieszkańców zyskujecie opinię przeciwników jakichkolwiek inwestycji w Rzeszowie.

Jacek Kiczek: - Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Uważam, że taka inwestycja ma sens. Zła jest jednak lokalizacja, co podkreślałem od samego początku - od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się, że pojawiła się firma zainteresowana taką właśnie inwestycją. Zawsze w tej sprawie głosowałem na "nie", bo na pewno nie zgodzę się na paraliż komunikacyjny miasta. I tak teraz jest już ciężko przejechać przy hotelu Rzeszów. Wiem, bo jeżdżę tamtędy codziennie. Dziś np. korek rozpoczynał się na wiadukcie Śląskim, a kończył na światłach przy hotelu.

Gdzie więc mogłaby powstać ta inwestycja?

- Najlepiej byłoby, gdyby została zlokalizowana na obrzeżach miasta.

Pana propozycja nijak się ma do charakteru tego kompleksu konferencyjno-handlowo-rozrywkowego. W zamyśle inwestorów i projektantów ich obiekt ma pełnić rolę centrotwórczą.

- Ja uważam, że na pewno nie pełniłby takiej roli. Centrum w Rzeszowie mamy jedno i jest to Rynek, i dochodzące do niego ulice. I o to trzeba dbać. Nie zgadzam się z architektami z Biura Rozwoju Miasta, którzy opracowują koncepcję tzw. Nowego Centrum, w skład którego ma wejść np. Nowe Miasto. W myśl tej koncepcji obiekt przy hotelu byłby dopełnieniem rzeszowskiego centrum od strony zachodniej. Uważam, że nie jest to dobry pomysł. Centrum miasta to nie miejsce na takie obiekty. Ich miejsce jest na obrzeżach. Dlatego podoba mi się pomysł firmy Casta, która chce hipermarkety zlokalizować przy granicy Rzeszowa i gminy Trzebownisko. Tę inwestycję poprę, oczywiście pod warunkiem dużego offsetu dla miasta, czyli inwestycji, które ta firma zrealizuje na rzecz Rzeszowa. Warunkiem poparcia jest także wysoki poziom architektury tych obiektów.

Wymieniając przyczyny, dla których zagłosował Pan na "nie" w sprawie inwestycji przy hotelu, powołuje się Pan tylko na względy lokalizacyjne i komunikacyjne. Tymczasem oficjalne stanowisko PiS na sesji było zupełnie inne - powiedzieliście "nie" ze względu na problemy jednego z udziałowców - firmy Semako, która jest właścicielem hotelu Rzeszów.

- Ja do tego pana nic nie mam, mi on nie wadzi. Powiedziałem "nie", bo nie podoba mi się lokalizacja. Oczywiście odpowiadam tylko za siebie

*Jacek Kiczek jest radnym PiSRozmowa z Maciejem Łobosem*

Artur Gernand: Firma Cushman na razie nie zamierza się wycofywać z inwestycji w Rzeszowie, którą wy projektujecie...

Maciej Łobos: Cushman nie, ale nie jest to jedyna duża firma, z którą współpracujemy. Nie mogę ujawnić szczegółów, bo inwestorzy na razie sobie tego nie życzą. My jako firma projektowa nie komentujemy decyzji rzeszowskich radnych, którzy nie zgodzili się we wtorek na inwestycję Cushmana. Decyzja ta jednak odbiła się szerokim echem i wzbudziła duże zaniepokojenie wśród współpracujących z nami firm, które są zainteresowane inwestowaniem w Rzeszowie.

Czego obawiają się firmy?

- Ich niepokój wzbudziło uzasadnienie radnych [nie zgodzili się oni na inwestycję przy hotelu Rzeszów, ponieważ jeden z udziałowców firmy Semako ma kłopoty z prawem - przyp. red.], które zostało odebrane jako skandal. Inwestorzy uważają, że hańbą jest to, że radni posłużyli się pogłoskami i bawią się w pełnienie roli sądu, przed którym każdy obywatel musi udowadniać swoją niewinność. Zachodni inwestorzy są przyzwyczajeni do innego poziomu cywilizacyjnego niż ten, który jest w Rzeszowie. Wtorkowa decyzja radnych stawia Rzeszów w bardzo niekorzystnym świetle.

Żadna z firm współpracujących z wami nie podjęła jednak decyzji o wycofaniu się z Rzeszowa?

- Taka decyzja na razie nie zapadła. Firmy, z którymi współpracujemy, zaczynają się jednak zastanawiać nad inwestowaniem tutaj. Takie decyzje radnych jak w przypadku Cushmana szybko idą w świat, a Rzeszów zyskuje niekorzystną opinię miasta dużego ryzyka dla potencjalnych inwestorów.


*Maciej Łobos jest architektem z rzeszowskiej pracowni MWM
 

·
بيدغوشت&
Joined
·
7,072 Posts
A inwestor nie proponowal ulepszenia ukladu drogowego na swoj koszt?
Rece opadaja, kiedy widze, ze PIS daje ciala w kolejnym miescie... I jeszcze ta wizja, ze Nowe Miasto nie jest potrzebne :lol:
Trzymam kciuki, ze Cushman zwyciezy :)
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,378 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Pis + Lpr :bash:
Nigdy więcej takich radnych.
Cushman czekał tyle to poczeka jeszcze kilka miesięcy, nowa rada napewno się zgodzi. Możliwe że jednak znajdą wyjście wcześniej, bo przez to blokowanie Pis i Lpr psuje sobie wizerunek przed wyborami.
 
1 - 20 of 1341 Posts
Top