SkyscraperCity banner

21 - 31 of 31 Posts

·
Registered
Joined
·
2,881 Posts
Obok filharmonii w Rzeszowie zaparkujemy na dwóch poziomach

Na 23 października zaplanowano otwarcie odnowionej Filharmonii Rzeszowskiej. Powstaje tu dwupoziomowy parking.

W budynku trwają już ostatnie prace wykończeniowe, na zewnątrz budowany jest dwupoziomowy parking. Ponieważ do budowy dopłaciło miasto, jedna z jego kondygnacji będzie ogólnodostępna.
www.nowiny24.pl
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter #24
Czy goście inauguracji będą mieli gdzie parkować?
Już w sobotę wielka inauguracja sezonu artystycznego i świeżo odremontowanego wnętrza Filharmonii Podkarpackiej. Na koncert przybędzie blisko 700 gości, tymczasem na parkingu przed budynkiem wciąż panuje twórczy bałagan.Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Roboty prowadzone przez firmę Budimex idą pełną parą, choć miały zakończyć się do 15 października. Jeszcze wczoraj robotnicy układali nawierzchnię z granitowych płyt. Czy zdążą? To pytanie zadają sobie nie tylko melomani, ale i dyrekcja filharmonii. - Prace na zewnątrz opóźniły lipcowe deszcze. Ale idzie dobrze, na szczęście nie ma deszczu... Jestem optymistką, dlatego jestem przekonana, że w sobotę będzie można wjechać na parking - wzdycha Marta Wierzbieniec, dyrektorka Filharmonii Podkarpackiej. Parking przed filharmonią powiększył się prawie o 100 procent, bo teraz jest dwupoziomowy. Jak informuje pani dyrektor - nie będzie zamykany, ale dostępny dla wszystkich chętnych przez cały tydzień. - Być może jedynie część dolnego parkingu wyłączymy dla pracowników filharmonii i szkoły muzycznej - zastanawia się. Remont filharmonii trwał rok. Przeprowadzono go dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO. Całkowita wartość projektu to ponad 40 mln zł, z czego Unia Europejska sfinansowała ponad 28 mln zł. W sobotę o godz. 18 odbędzie się pierwszy koncert w całkowicie wyremontowanych wnętrzach. Biletów już nie ma, zostało tylko kilka na powtórkę koncertu w niedzielę.


Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,8549946,Czy_goscie_inauguracji_beda_mieli_gdzie_parkowac_.html#ixzz135YivP6t
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter #26
Już pierwsze dźwięki obnażyły całą prawdę o akustyce odnowionej sali filharmonii - jest lepiej niż było. Nasza sala koncertowa obroniła swoje miejsce w czołówce najlepszych w Polsce.
Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Ryzyko było ogromne. Dosłownie na każdym etapie remontu można było zepsuć największy atut naszej filharmonii, jedną z najlepszych w kraju akustykę. - Z drugiej strony grzechem zaniechania byłoby nie skorzystanie z funduszy europejskich - mówi Jan Burek, członek zarządu województwa podkarpackiego odpowiedzialny za kulturę.

Remont kosztował 36 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie UE w ramach RPO. Budynek filharmonii był zamknięty przez rok. Ekipy remontowe wypruły jego wnętrze do gołego betonu, a potem od nowa je wykańczały. Na placu przed filharmonią, dzięki dofinansowaniu miasta, powstał dwupoziomowy parking, który będzie otwarty przez cały tydzień. Prace trwały tam dosłownie do ostatniej chwili, robotnicy uwijali się jeszcze w sobotę o g. 15. Trzy godziny później melomani po raz pierwszy przekroczyli progi zmodernizowanej filharmonii, która zmieniła nie tylko wnętrze ale i nazwę - na Filharmonia Podkarpacka.

Fotele badane w komorze
Uzyskanie akustyki co najmniej takiej jaka była przed remontem było priorytetem. - Wnętrze można zawsze zmienić, ale akustyki nie da się już łatwo poprawić - mówi Marta Wierzbieniec, dyrektor filharmonii. Specjaliści z krakowskiej AGH stworzyli model akustyczny sali, a potem na każdym etapie prac prowadzili badania. W komorze bezechowej badano stare fotele, a potem różne modele nowych, aby można było wybrać idealne.

Yasuhisa Toyota, wybitny japoński specjalista, uważa, że aby uzyskać doskonałą akustykę sali oprócz precyzyjnych obliczeń musi pojawić się pierwiastek szczęścia. I tego składnika ekipie remontującej salę koncertową w Rzeszowie także nie zabrakło. Ucho cieszyły zwłaszcza pełnobrzmiące niskie rejestry, których wcześniej ewidentnie brakowało. - Od poniedziałku, kiedy odbyła się próba z udziałem grupy statystów, mogę spać spokojnie. Cały stres związany z akustyką minął już po kilku pierwszych dźwiękach. Mamy doskonałą salę - cieszy się dyrektorka.

- Selektywnie słychać poszczególne grupy instrumentów - potwierdza dyrygent Tadeusz Wojciechowski.

Lepszą akustyką są mile zaskoczeni także muzycy. - O wiele lepiej słyszymy siebie nawzajem, a także każdy z nas lepiej słyszy samego siebie. Barwa dźwięku jest miękka, bardziej szlachetna. Wcześniej zanikały wiolonczele i kontrabasy. Teraz brzmią dobrze - ocenia Robert Naściszewski, koncertmistrz filharmonii.

Oklaski nawet dla fortepianu

- Wreszcie w domu - tymi słowami powitała gości koncertu inauguracyjnego dyrektor Marta Wierzbieniec. Przecięcia wstęgi dokonali: Jan Burek, członek zarządu województwa i Marta Wierzbieniec, dyrektorka fiilharmonii, czyli ojciec i matka wielkiego remontu oraz biskup Edward Białogłowski, który poświęcił nową salę. Szczególne podziękowania dyrektorka kierowała do swojego zastępcy Pawła Stochmala, który bezpośrednio czuwał nad pracami i "spędzał w filharmonii 48 godzin na dobę". Były też podziękowania dla... wojska. - Mieliśmy dylemat gdzie przechować instrumenty i zawartość magazynów. Pomogło wojsko - wyjaśniała Wierzbieniec.

Sobotnia inauguracja była wielkim świętem filharmonii. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w grudniu ub. roku dokładnie na środku miejsca, w którym w sobotę koncertowali artyści, pracowała koparka. Przestrzeń pod sceną została pogłębiona o kilka metrów. Teraz mieszczą się tam mechanizmy, dzięki którym scena dysponuje aż dziewięcioma różnymi poziomami. Gościom podobało się dosłownie wszystko. Gromkie oklaski zebrali wykonawcy, a także... fortepian, chowający się powoli pod podłogą na nowiutkiej platformie.

Najwięcej zachwytów budziła sala kameralna. Cieszy oko ciemnobrązowym obiciem ścian i odcinającym się na tym tle jasnofioletowym kolorem foteli. Kameralna ma ucieszyć też melomanów, bo wykresy specjalistycznych badań pokazują, że udało się znacznie poprawić akustykę.

Wnętrze dużej sali koncertowej nie zaskoczyło nowym wyglądem, bo nadrzędnym założeniem było aby nie zmieniać wystroju, ale je odtworzyć. Zmieniło się wszystko, choć niewiele z tych zmian widać gołym okiem. Sala, w razie potrzeby, może szybko przekształcić się w w scenę, na której można wystawiać opery i operetki. Boczne ściany ukrywają dwa skrzydła, które po odchyleniu stają się kulisami. Z góry będzie spuszczana kurtyna. Projektantem prac remontowych był Marek Kozień, wygląd wnętrz zaprojektowała Magdalena Kozień-Woźniak. Wykonawcą była firma Budimex.

Scena dla gwiazd

Sobotni koncert inauguracyjny był powtórzony w niedzielę. W sumie w inauguracji uczestniczyło około 1400 osób. Bilety kosztowały 70 zł i 50 zł ulgowe. Do takich cen zresztą melomani będą musieli się przyzwyczaić, bo w ślad za tym, że w repertuarze znalazło się wiele koncertów artystów wybitnych, ceny niektórych koncertów poszybowały w górę. Najdroższe dochodzą nawet do 150 zł a karnet na wszystkie koncerty kosztuje w tym roku 800 zł. Za to jeszcze tej jesieni w nowej sali koncertowej wystąpią takie sławy jak Agnieszka Duczmal z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Aleksandra Kurzak, wielka gwiazda światowych scen operowych od Covent Garden w Londynie po Metropolitan Opera w Nowym Jorku, czy Krzysztof Penderecki, który poprowadzi wykonanie swojej VII Symfonii "Siedem Bram Jerozolimy".

Kto wystąpił na inaugurację

Kevin Kenner, wykonał Poloneza-As dur Op.53 oraz Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina.

Haik Kazazian wykonał II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego.

W pierwszej części orkiestrę prowadził jej szef artystyczny - Vladimir Kiradjiev.

W drugiej części IX Symfonia Ludwiga van Beethovena wybrzmiała słynną "Odą do radości". Dzieło poprowadzone było przez Tadeusza Wojciechowskiego.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter #27
Filharmonia zaprasza na dolny i górny parking
Próbowałam wjechać na parking przy filharmonii. Ale, wbrew zapowiedziom, był zamknięty dla mieszkańców - zgłosiła nam Czytelniczka. Musiał to być incydent, bo: - Zapraszamy i zachęcamy do parkowania na dolnym i górnym parkingu - mówi dyrektor instytucjiPrzy okazji generalnego remontu Filharmonii Podkarpackiej, który został przeprowadzony dzięki wsparciu z funduszy unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego, powstał dwupoziomowy parking.

Dolny miał służyć pracownikom i uczniom szkoły muzycznej, górny mieszkańcom.
- Piszecie o ruchu w centrum miasta i małej dostępności miejsc parkingowych. Sytuację miał trochę rozładować parking przy filharmonii. Ale próbowałam tam wjechać w ostatni poniedziałek, szlaban był jednak opuszczony - zgłosiła nam Czytelniczka.

Dyrektorka filharmonii Marta Wierzbieniec podkreśla, że jeśli szlaban był rzeczywiście opuszczony, mogło to wynikać wyłącznie z tego, że jeszcze wciąż na parkingu są prowadzone drobne prace, usuwane drobne usterki.

- Prosimy o cierpliwość, jeśli zdarzy się jeszcze taka sytuacja. Na ogół zapraszamy mieszkańców na oba poziomy. Zachęcamy, by parkowali u nas, jeśli tylko są wolne miejsca. Parkingi są ogólnodostępne i bezpłatne - zapewnia Wierzbieniec.

Na obu parkingach przy filharmonii jest w sumie 150 miejsc.
Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34975,8591203,Filharmonia_zaprasza_na_dolny_i_gorny_parking.html#ixzz13qaspUuZ
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter #28
Przy filharmonii. Nowy parking trzeba... naprawiać

Pachnący jeszcze nowością parking przed Filharmonią Rzeszowską trzeba naprawiać. Robotnicy wymieniają w nim popękane płyty.


- Nie będzie nas to nic kosztowało. Wykonawca wymieni płyty w ramach gwarancji. Trudno powiedzieć, dlaczego popękały. Być może z powodu mrozu albo w wyniku źle wykonanego podłoża - mówi Janusz Jakubiec, kierownik działu administracyjno-technicznego w Filharmonii Rzeszowskiej.

Nowy parking przed filharmonią oddano do użytku pod koniec października zeszłego roku. Płyty popękane są w wielu miejscach, ale pracownicy nie wiedzą dokładnie, ile ich jest. Do kiedy potrwa wymiana? - Firma ma to zrobić jak najszybciej - dodaje Jakubiec.

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,8974175,Przy_filharmonii__Nowy_parking_trzeba____naprawiac.html#ixzz1BeUYajf8
robione na szybko kiepsko przygotowane podłoze do tego deszcze i mamy tego efekty


A tu efekt końcowy w filmiku, na początku sceny przeprowadzki z instytutu muzyki
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter #29
Filharmonia zakrywa dzieło sztuki reklamą
Gigantyczna reklama nowego modelu samochodu znanej marki zasłoniła szklaną mozaikę zdobiącą elewację Filharmonii Podkarpackiej. Szefostwu filharmonii, niestety, spodobała się ta nowa "tablica reklamowa" i chce z niej korzystać na stałe.


Przed okazałym budynkiem w centrum miasta parking wypełniony samochodami, a na elewacji gigantyczna reklama nowego modelu znanej marki. Budynek filharmonii przypomina teraz bardziej salon samochodowy niż świątynię sztuki. Reklama auta na elewacji powisi tu na szczęście już niedługo, bo - jak słyszymy w filharmonii - to "tylko na wakacje". Potem budynek nie odzyska jednak wcale swojego charakterystycznego wyglądu. Filharmonia chce się nadal oszpecać, i to już nawet nie dla pieniędzy.

Po wakacjach stylową szklaną mozaikę zakryje kolejna płachta - tym razem nie będzie to płatna reklama, ale wielki afisz informujący o koncertach. Taki sposób anonsowania repertuaru filharmonia testowała już pod koniec ubiegłego sezonu. Podobno się sprawdził.

- Dostaliśmy mnóstwo sygnałów, że ludziom to się podoba, jest czytelne. To dobra forma reklamy i nie chcielibyśmy z tego rezygnować - słyszymy. A co z mozaiką, która w ramach zakończonego przed rokiem wielkiego remontu filharmonii została uzupełniona i wyczyszczona?

- Jej miłośnicy też będą mogli się nią czasem nacieszyć - brzmi enigmatyczna odpowiedź.

Budynek filharmonii pochodzi z lat 70. XX w. Został zaprojektowany przez słynne "Tygrysy" (tak nazywano zespół warszawskich architektów: Wierzbicki, Mokrzyński, Kryszewski) w stylu modernizmu. Także mozaika nie jest przypadkowym zlepkiem kolorowych kwadracików. To dzieło sztuki. Jej istnienie na elewacji świątyni sztuki jest jak najbardziej uzasadnione, w tym miejscu staje się swoistym symbolem przenikania się sztuk i dziedzin artystycznych. Zamienianie dzieła sztuki w tablicę ogłoszeń po prostu nie uchodzi. To tak, jakby zakryć obraz w muzeum ogłoszeniami o najbliższych wystawach.

- Baner na tej mozaice to koszmarna rzecz, paskudna - zgadza się z nami Władysław Hennig, znany rzeszowski architekt. Jak przypomina, mozaika powstała w 1974 r., a jej twórcą jest Zbigniew Brodowski, uznany artysta warszawski, który m.in. uprawia malarstwo sztalugowe i ścienne oraz grafikę, ale specjalizuje się w mozaikach. Skomponowane przez niego mozaiki zdobią m.in. Ambasadę Polską w Pekinie, kino Bajka w Warszawie. Jest także współautorem dekoracji na domach odbudowanej warszawskiej Starówki. Jego prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą (m.in. w Japonii).

Mozaika na rzeszowskiej filharmonii znakomicie koresponduje stylem z mozaiką na budynku szkoły muzycznej tuż przy filharmonii, która również wyszła spod ręki Brodowskiego.

- Nic nie powinno zakrywać tej mozaiki. Jeśli filharmonia chce mieć tablicę ogłoszeń, to niech sobie ją postawi obok. Będzie mniejsza, za to nie zasłoni budynku. Teraz nawet zdjęcia filharmonii nie można zrobić, bo zapaskudzona - mówi Hennig.

Zwraca uwagę, że elementy widocznej mozaiki - od strony ul. Słowackiego - już odpadają i nikt nie dba o jej naprawę.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,10162294,Filharmonia_zakrywa_dzielo_sztuki_reklama.html#ixzz1VzsiQ16i
Nareszcie ktoś na to zwrócił uwagę, pytanie jeszcze czy można wg przepisów unijnych komercyjnie wynajmować powierzchnie pod reklamy na obiekcie wyremontowanym z środków unijnych?
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter #30
Odkurzony modernizm: Filharmonia w Rzeszowie po remoncie [FILM]

Filharmonia w Rzeszowie, projekt modernizacji KKM Kozień www.atos.com.pl
- Nie chodziło o to, by pokazać siebie, ale na nowo odkryć ducha architektury - mówi Magdalena Kozień-Woźniak z pracowni KKM Kozień Architekci, która zmodernizowała rzeszowski gmach Filharmonii, zaprojektowany przez warszawskich Tygrysów ponad 50 lat temu.

Film:
http://vimeo.com/43660873
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85301,11891751,Odkurzony_modernizm__Filharmonia_w_Rzeszowie_po_remoncie.html
 
21 - 31 of 31 Posts
Top