SkyscraperCity banner
1 - 20 of 2030 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,378 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Ruszyła budowa Galerii "Nowe Miasto" (Inwestor podał oficjalną nazę - Millennium Hall)

W centrum Rzeszowa przy skrzyżowaniu ulic Rejtana i majora Kopisto powstaje kosztem 400 mln zł nowa inwestycja


"Pierwszy etap budowy Nowego Miasta ma się zakończyć w 2006 roku.
Na powierzchni 1,7 ha będą sąsiadować ze sobą galeria handlowa, trzyekranowe kino z salą konferencyjną, hotel, basen, lodowisko, centrum odnowy biologicznej i dyskoteka. Wszystkie te obiekty staną przy nowym, ogólnodostępnym placu miejskim.

W naszym kraju inwestorzy komercyjni zazwyczaj nie zawracają sobie głowy estetyką, toteż jedno centrum handlowe jest paskudniejsze od drugiego, jakby trwał wyścig, kto zbuduje coś jeszcze brzydszego i bardziej bezmyślnego.

Na Zachodzie jest inaczej - najbardziej znani architekci biorą udział w konkursach na obiekty komercyjne i je projektują. Inwestor Galerii Nowe Miasto w Rzeszowie, Przedsiębiorstwo Odzieżowe Conres SA, poszedł tym europejskim tropem - konkurs na jego inwestycję zorganizowało Stowarzyszenie Architektów Polskich. W jury, obok architektów, zasiadali też przedstawiciele Conresu, więc ogłoszony 10 maja werdykt nie wzbudził zastrzeżeń inwestora.

- To nie będzie hipermarket, ale budynek, który pomieści w sobie wiele różnych funkcji, jakie mają stworzyć przestrzeń przyjazną dla mieszkańców Rzeszowa - mówi Witold Gawłowski, współprojektant (razem z Krzysztofem Leśnodorskim, Magdaleną Mgeładze-Arciuch i Beatą Wawrowsk&#261 wybranej do realizacji wizji Nowego Miasta.

Wizja ta uwzględnia wytyczne urbanistyczne Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa - stworzenie nowej, ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Ta zaprojektowana przestrzeń publiczna to wewnętrzna uliczka oraz plac wejściowy, częściowo zadaszony.

Niby tak samo jak w wielu istniejących centrach handlowych, a jednak inaczej - tego placu i uliczki nikt nie będzie zamykał z chwilą zamknięcia sklepów w galerii. Restauracje, kawiarnie i puby będą zatem mogły być otwarte do ostatniego klienta, czyli tak jak na starym mieście. Ale nawet na starym mieście nie ma takiej atrakcji jak planowana przez projektantów: umieszczonej na czwartym piętrze, przeszklonej dyskoteki, z widokiem na leżący po drugiej stronie Wisłoka zamek.

Dyskotece na pewno nie zabraknie klientów, gdyż po przeciwnej stronie ul. Rejtana,przy której powstanie, ma swą siedzibę Uniwersytet Rzeszowski. Widok na zamek będą mogli także podziwiać goście trzygwiazdkowego hotelu.

Do Nowego Miasta będą też przyciągały basen, zlokalizowana na dachu ślizgawka, kręgielnia, sale gier oraz trzyekranowe kino, którego największa sala będzie też pełnić funkcje konferencyjne.

Proporcje powierzchni handlowej (41,5 tys. mkw.) do powierzchni o innej funkcji, jak rekreacja czy rozrywka (22,3 tys. mkw.), czyli 2:1, są niespotykane w dotychczas budowanych w Polsce wielkopowierzchniowych obiektach handlowo-usługowych, w których absolutnie dominuje handel (jak choćby w legendarnym - ze względu na długość realizacji - krakowskim Nowym Mieście, z którego po latach została tylko galeria handlowa). To także tendencja europejska, którą wcześniej zauważono w Rzeszowie niż w wielkich miastach.

Również pod względem materiałów do wykończenia elewacji rzeszowska inwestycja będzie odbiegała od blaszanej lub marmurowo-granitowo-piaskowcowej sztampy.
- Nie chcieliśmy zadęcia, monumentalnego charakteru i zaproponowaliśmy elewacje nie kamienne, ale z kładzionej tak jak kamień ceramiki - wyjaśnia Witold Gawłowski.
Jak będą wyglądać te elewacje, rzeszowianie zobaczą w 2006 r., kiedy ma zakończyć się pierwszy etap budowy Nowego Miasta, czyli galerii handlowej.

PAWEŁ JASICA

zakończyła się już rozbiórka domów przy ul Karowej

Obecnie trwają prace ziemne :)

adres poprzedniego wątku
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=223965
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,428 Posts
Koparki na miejscu, czas wspomnieć projekty i czekać na mury...


(wiz. ze strony Architekury Murator)
a tak to wyglądało 29 maja 2006:pozdrawiam!!
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,428 Posts
milczacy said:
Masz może więcej rzutów Nowego Miasta?
Niewiele... Większość już się pojawiła w zapowiedziach. Znalazłem 2 nowe z A-M i wrzucę wszystkie które znalazłem się na gazeta.pl, gcnowiny.pl i ssc.

-------
pozdrawiam!
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,378 Posts
Discussion Starter · #5 ·
dzisiejszy artykuł z Super Nowiści

RZESZÓW. Rozpoczęło się próbne palowanie terenu, gdzie stanie Centrum Kulturalno-Handlowe ''Nowe Miasto''. Gigantyczna inwestycja za 400 mln złotych będzie wizytówką miasta i regionu. Takie plany ma inwestor obiektu - firma ''Conres''.

''Nowe Miasto'', zaprojektowane przez krakowską pracownię Studio ARCHI 5, stanie na działce przy ul. Karowej, Kopisto i al. Rejtana. Na razie teren budowy został ogrodzony i rozpoczęto próbne palowanie.

- Nasze centrum, zgodnie z najnowszymi tendencjami na światowym rynku, jest silnie związane z miejscem, w którym powstaje - mówi Beata Jeż, rzecznik inwestycji. - Zamierzamy zaoferować mieszkańcom obiekt, w którym wolny czas będą mogły spędzać całe rodziny. Do ich dyspozycji będą: sala widowiskowa, kino z siedmioma salami, kręgielnia, sala bilardowa, fitness z basenem, korty do squasha, teren zabaw dla dzieci, restauracje, puby i kluby muzyczne.

Według ''Conresu'', obiekt przyczyni się do promocji miasta i stanie się wizytówką regionu. Klienci nowego centrum znajdą w nim wyjątkową ofertę kulturalną, rozrywkową oraz handlową.

Aby jednak te ambitne plany zostały zrealizowane, konieczne jest pozyskanie najemców powierzchni. - Proces komercjalizacji już się rozpoczął, a zainteresowanie wynajmem powierzchni jest duże - wyjaśnia Beata Jeż. - Obiekt będzie miał charakter ponadregionalny, więc dobór najemców w dużej mierze odbywa się według tego kryterium. Oczywiście nie zabraknie w nim lokalnych marek, które wzbogacą klimat centrum.

Wśród ok. 180 sklepów znajdą się m.in. delikatesy renomowanej polskiej firmy, sklepy z odzieżą, wyposażeniem wnętrz, restauracje, kawiarnie oraz tzw. dziedziniec żywieniowy. Nowatorskie ma być zagospodarowanie dachu obiektu. Zimą pojawi się tam... lodowisko, a w lecie tor rolkowy. Ważną częścią centrum będzie sala widowiskowa, mieszcząca w zależności od konfiguracji do 4500 osób. W obiekcie znajdzie się też trzygwiazdkowy hotel z centrum konferencyjnym.
Wartość inwestycji to 400 mln zł. 20 proc. tej sumy stanowi wkład własny inwestora. Pozostała część zostanie sfinansowana kredytem bankowym. Otwarcie Centrum zaplanowano na koniec 2007 roku. W obiekcie znajdzie zatrudnienie około 1000 osób. ''Conres'' wykona tez kilka inwestycji na rzecz miasta (patrz ramka).

KRZYSZTOF KUCHTA

******
Podstawowe dane:
Powierzchnia łączna centrum wraz parkingami: ok. 135 000 m kw.
Powierzchnia obiektu: ok. 80 000 m kw.
Powierzchnia przeznaczona na funkcję handlową: ok. 58 000 m kw.
Powierzchnia przeznaczona na funkcję kulturalno-rozrywkową: ok. 17 000 m kw.
Powierzchnia przeznaczona na centrum biznesowe: ok. 5 000 m kw.
Parkingi: 1 500 miejsc

*****
Dodatkowe inwestycje ''Conresu'' na rzecz osiedla:
Modernizacja al. Rejtana (na odcinku od ul. Kopisto do al. Powstańców Warszawy)
Dobudowanie dojazdu do Gimnazjum nr 7 z miejscami parkingowymi
Wybudowanie parkingu na 40 miejsc dla mieszkańców
Tereny rekreacyjne: wybudowanie boiska, placu zabaw, niewielkiego parku obok Przedszkola nr 38, ścieżek rowerowych
Ustawienie ekranów dźwiękochłonnych oraz nasadzenie drzew wokół centrum
Sfinansowanie kamer do monitoringu osiedla

Dziwne Super Nowości podają że inwestycja będzie kosztować 400mln GW jakiś czas temu mówiła o 200mln!
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
troche dziwnie to wyglada tak jak by były 2 czescie i trzeba by bylo wychodzic na pole zeby prrzejsc do 2giej . no ale jakies tam połaczenie bedzie ``
ALE cos widze ze z budowa cięzko ... od miesiaca wszystko stoi , jakies koparki sie tam kręcą tylko ale jakos pracują tak jak by nie musieli strasznie powoli to idzie : /
 

·
Jestem z Miasta...
Joined
·
3,960 Posts
Projekt bardzo ciekawy, mam nadzieje, ze wtrakcie realizacji nie zmienia nic na niekorzysc. Taka architekture chcialbym wiedziec czesciej w Galeria Handlowych. Licze na czeste obrazki z budowy. Pozdrawiam!
 

·
little idiot
Joined
·
4,096 Posts
mastahor said:
troche dziwnie to wyglada tak jak by były 2 czescie i trzeba by bylo wychodzic na pole zeby prrzejsc do 2giej . no ale jakies tam połaczenie bedzie `` /
dokladnie tak, obie czesci galerii sa rozciete ulica karowa. w dwoch/trzech miejscach beda polaczone w kondygnacji drugiej i trzeciej. w parterze nie bedzie polaczenia wewnatrz budynku.

mastahor said:
ALE cos widze ze z budowa cięzko ... od miesiaca wszystko stoi , jakies koparki sie tam kręcą tylko ale jakos pracują tak jak by nie musieli strasznie powoli to idzie : /
nie ma jeszcze pozwolenia na budowe. proponuje poczekac jakies... 3 tygodnie;-)
cierpliwosci.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,378 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Lysy said:
nie ma jeszcze pozwolenia na budowe. proponuje poczekac jakies... 3 tygodnie;-)
cierpliwosci.
pozwolenie już jest, bo zaczęli roboty ziemne fotki będą. Póki co nic ciekawego się nie dzieje kopią i wywożą ziemię, ostatnio był zastój ale to przez te deszcze...pada i pada
 

·
little idiot
Joined
·
4,096 Posts
letowniak said:
pozwolenie już jest, bo zaczęli roboty ziemne fotki będą. Póki co nic ciekawego się nie dzieje kopią i wywożą ziemię, ostatnio był zastój ale to przez te deszcze...pada i pada
nie ma pozwolenia na budowe, jest pozwolenie na probne palowanie i prace rozbiorkowe.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
a co tam sie teraz dzieje ? bo od 3 miesiecy to wyburzyli tylko domy - 1 został , i cos tam kopią ale powoli :x jakies Wielkich prac , pełna parą nie widze ; / a szkoda w takim tempie to zakupy w galerii zrobimy moze na Swieta Bozego Narodzenia 2007 :/

aha i jesce 1 pytania - wie ktos jakie tam beda sklepy ? bo mam nadziejee ze nie takie "szmatexy" jak w graffice , tylko jakies typu : ZARA , H&M , NewYorker , i inne :X
 

·
Registered
Patrz, bocian!
Joined
·
1,428 Posts
trochę to dziwne, trochę nie. Powierzchni handlowej w Rzeszowie faktycznie jest dużo, do tej pory były to słabej jakosci galerie i hipy. Konkurencja budowanego Nowego Miasta wymusiła na właścicielu remont największych "starych" obiektów handlowych. Europa II jest przebudowywana i z tego co wiem w dużej częsci przemieni się w biurowiec(tak słyszałem ale moze to plota). Graffica która nie tak dawno powstała od lipca bedzie w remoncie. Obiekt typu Nowe Miasto to zupełnie nowa jakość i ma znaczenie regionalne, wiec klientów pewnie nie zabraknie.
Wysoki stosunek powierzchni do mieszkańców wynika z maleńkości Rzeszowa a fakt budowania nowych obiektów to zasługa dość dużej aglomeracji. Mam nadzieję, że po okresie rozwoju powierzchni handlowej przyjdzie czas na biurową. To chyba naruturalny porządek rzeczy i obym się nie mylił:)
Pozdro dla Lublina, niedługo odwiedzę Wasze miasto!!
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
w rzeszowie NIEMA zadnej galerii handlowej - typu Kazimierz , Plaza w krakowie // europa II , graficca , Plaza(nie ta firma co w krakowie) , Agora - to zwykłe bazary , ze sklepami z bazaru i ciuchami z Japonii .

niema obiektu wktórym bez wychodzenia na zewnatrz mozna : zrobic zakupy spozywcze , kupic ciuchy , telewizor , isc do Kina , pograc w kregle , zjesc cos :X NIEMA !!!

a dodatkowym atutem Naszego miasta jest Trasa E4 - lotnisko , i bliskosc Slowacji i Ukrainy / bardzo czesto widze samochody na ukrainskich rejestracjach w tesco czy graffice (tylko czemu przewaznie czarne :D )

napiszcie co wiecie o Nowym Miescie - co tam bedzie pozdro
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,378 Posts
Discussion Starter · #18 ·
mastahor said:
bardzo czesto widze samochody na ukrainskich rejestracjach w tesco czy graffice (tylko czemu przewaznie czarne :D )
ja też. Ale najlepsze jest to że często taka rejestracja jest przypięta do zajebistej fury o której nie jeden Polak może tylko pomarzyć
 

·
little idiot
Joined
·
4,096 Posts
mastahor said:
napiszcie co wiecie o Nowym Miescie - co tam bedzie pozdro
poza handlem (bomi, butiki) hotel, troche sal konferencyjnych, dyskoteka, salon gier, kregielnia, fitness, squash, lodowisko na dachu, multipleks (ok. 10 sal) oraz byc moze sala wielofunkcyjna. o ile wszystko wypali.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
dyskoteka, salon gier, kregielnia, fitness, squash, lodowisko na dachu, multipleks - jak to by wypaliło - o_O to mega by było :)

tylko zeby dyskoteki nie opanowały dresiaze ;x najlepiej jak wstep by zrobili od 21 lat ;x
 
1 - 20 of 2030 Posts
Top