SkyscraperCity banner
1 - 20 of 2022 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
8,378 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Wagonik zabierający ok. 60 osób będzie się poruszał na stalowej szynie na wysokości ok. 6 metrów nad ziemią. Prezydent podjął decyzję, że Rzeszów wybuduje nowy system transportu dla mieszkańców.

Na początku tygodnia Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc wyjechał do Szwajcarii aby zobaczyć jak wygląda i funkcjonuje system nadziemnej kolejki. W fabryce, która jest producentem takich systemów testowano kolejkę, która w przyszłym tygodniu ma być montowana na Tajwanie.

Kolejka składa się z kilku kabin połączonych ze sobą. W każdej kabinie może zasiąść 6 osób. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i otwierane z obydwu stron co znacznie przyśpiesza wsiadanie i wysiadanie. Kolejka jest bezobsługowa i sterowana z centrum monitoringu. Jest zasilana prądem. Porusza się po stalowej szynie, która umieszczona jest na słupach rozmieszczonych co kilka metrów. Może zjeżdżać na ziemię, na przystanek. Przystanki mogą być również budowane na wysokości, na specjalnych platformach, do których będą prowadzić schody i windy dla osób niepełnosprawnych. Przystanki będą mogły być też umieszczane na piętrach np. w galeriach handlowych. – Poleciłem aby już rozpoczęto przygotowania opracowania trasy dla kolejki. Musi ona przebiegać tam gdzie są największe skupiska ludzi. Trasa ma być tak opracowana aby w przyszłości można ją było bez problemu wydłużyć - mówi Prezydent.
przedwyborcze info ze strony UM

- Chcemy, aby pierwszy odcinek nadziemnej kolejki powstał w Rzeszowie już w przyszłym roku - zapowiadają władze miasta. Ma mieć sześć-siedem kilometrów długości, jego budowa kosztować będzie prawdopodobnie ponad 60 mln zł
Testy kolejki odbyły się w mieście Chur. Zaproszeni na nie zostali m. in. prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc (z prawej) oraz Stanisław Sroka, prezes firmy Transsystem, która współpracuje ze szwajcarskim producentem kolejek. Goście testów oglądali wagoniki, z których będą korzystali mieszkańcy Tajwanu. - W tym egzemplarzu były niskie wejścia, dostosowane do wzrostu Azjatów. U nas będą wyższe, tak by z tej kolejki mogli korzystać nasi wspaniali siatkarze - żartuje prezydent Ferenc

- Gdyby było to możliwe, to chciałbym wybudować tę kolejkę jeszcze w tym roku. Niestety, formalności: pozwolenia, decyzje środowiskowe - to wszystko opóźnia inwestycję. Ale na taki transport jesteśmy zdecydowani - mówił wczoraj po powrocie ze Szwajcarii Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Prezydent wraz ze Zbigniewem Rudnickim, głównym specjalistą do spraw transportu, oraz Stanisławem Sroką, prezesem firmy Transsystem, był w szwajcarskim Chur, gdzie testowana była kolejka nadziemna.

- Wyprodukowana przez firmę Bartholet Maschinenbau AG. Ten egzemplarz, który widzieliśmy podczas testów, został wyprodukowany dla Tajwanu - mówi Rudnicki. - Kolejka, którą nazwaliśmy "gąsienicą", składa się z ośmiu połączonych segmentów. W każdym z nich jest miejsce dla ośmiu osób, co oznacza, że jednorazowo może nią jechać 64 pasażerów. Porusza się po szynie, która może być zamontowana zarówno na poziomie ulicy, jak i kilka metrów nad nią. Maksymalna prędkość tej kolejki to 30 kilometrów na godzinę. Jest bezobsługowa, sterowana z zewnątrz - tłumaczy.

Każdy z segmentów ma drzwi po obydwu stronach, dzięki czemu wymiana pasażerów na przystankach odbywa się bardzo szybko i sprawnie.

Gdzie mogą znajdować się przystanki? - W trzech miejscach: na specjalnie wybudowanych platformach, na które się wchodzi lub wjeżdża windami, na przystosowanych do tego celu dachach budynków, np. sklepów, a także w niektórych przypadkach na poziomie ziemi - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Urzędnicy zachwalają szwajcarską kolejkę, mówiąc, że jest bardzo cicha, a szyny, po których się porusza, można poprowadzić praktycznie wszędzie. - Nie trzeba wykupywać terenu, słupy mogą być montowane pomiędzy pasami ruchu. Najważniejsze jest jednak to, że przeszła testy, ma wszelkie atesty i zezwolenia. Dlatego decydujemy się na takie rozwiązanie, a nie na gondole, o których wcześniej rozmawialiśmy - tłumaczą w ratuszu. Nie przeraża ich cena. Wybudowanie kilometrowego odcinka kosztuje około 10 mln zł. - Ale taki sam odcinek kolejki gondolowej miał kosztować 20 mln zł - mówi rzecznik Chłodnicki.

Skąd miasto weźmie pieniądze na tę inwestycję? - Jest kilka potencjalnych źródeł sfinansowania. Po pierwsze, Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. Po drugie, program "Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic". Po obecnym kursie euro w ramach tego programu mamy do wykorzystania około 380 mln zł - tłumaczą urzędnicy.

Jest jeszcze inna droga. - Kilka dni temu byłem w Warszawie, m.in. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Ministerstwie Infrastruktury. Jest duża szansa, że dostaniemy dofinansowanie z kasy państwowej - zdradza prezydent Ferenc

W Rzeszowie prawdopodobnie już w przyszłym roku miałby powstać pierwszy odcinek kolejki. - "Gąsienice" poruszałyby się około sześciu metrów nad ziemią. Pierwszy odcinek liczyłby sześć-siedem kilometrów. Na razie nie wiemy, na jakiej trasie miałaby jeździć kolejka. Chcielibyśmy, aby odciążyła centrum Rzeszowa - mówi Chłodnicki.

Trasę mają zaplanować urbaniści z rzeszowskiego biura rozwoju miasta. - Ale to dopiero po przeprowadzeniu jesienią badań ruchu drogowego w Rzeszowie. Na ich podstawie będzie można wskazać, gdzie kolejka będzie najpotrzebniejsza - wyjaśnia Rudnicki.

Czy kilkukilometrowy odcinek kolejki rozwiąże problemy komunikacyjne Rzeszowa? - W jakiejś części na pewno tak - uważaj Chłodnicki. - Ten kilkukilometrowy odcinek będzie na początek. Zobaczymy, jak się sprawdza kolejka, czy akceptują ją mieszkańcy. Jeśli tak, na pewno sieć będzie rozbudowywana - dodaje rzecznik.
gazeta.pl

·
Eurotram
18,974 Posts
przedwyborcze info ze strony UM
Jak to się mówi:sezon ogórkowy w pełni.Do dziś nie mogę uwierzyć,że w ub. roku dałem się nabrać na Translohr'a w Zakopanym :nuts:

·
Registered
631 Posts
w godzinach szczytu ludzie bedą musieli biegać z jednego wagoniku do drugiego aby poszukać wolnych miejsc w środku
brak spójnego połączenia całego składu tak jak w tramwaju czy wagonach metra to klapa na całego^^

·
orendż dżus jabłkowy
8,378 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
Ta kolejka jest produkowana przy dużym udziale firmy z okolic Rzeszowa Transsystem

w godzinach szczytu ludzie bedą musieli biegać z jednego wagoniku do drugiego aby poszukać wolnych miejsc w środku
brak spójnego połączenia całego składu tak jak w tramwaju czy wagonach metra to klapa na całego^^
racja... też mi się to nie podoba, ale plusem jest to że klimę łatwo utrzymać w takich przedziałach, pod warunkiem ze na każdej stacji będą otwierać się tylko te przedziały do których ktoś wchodzi lub wychodzi..

·
Eurotram
18,974 Posts
Z tego wynika,że jednak jest połączona w jedną całość.Fajny gadżet,pod warunkiem że będzie tylko JEDNA trasa.Bo jak z czymś takim zrobić połączenie trójkierunkowe (czyli klasyczny Y)?

·
Eurotram
18,974 Posts
Ale dziwna sprawa z tym monorailem, w czym to jest lepsze niz tramwaj? tylko tym ze futurystycznie wyglada i jezdzi nad powierzchnia? Rzeszow serio jest tak gesto zabudowany ze nie da sie normalnej linii wytyczyc?
Nie chciałem tak nachalnie,ale skoro już Ty wszedłeś z tramem,to i ja przyznam,że mówiąc o rozwidleniu trasy miałem przed oczami tramwaj :D
Swoją drogą uczciwie przyznam,że nie wiem jakie ukształtowanie terenu ma Rzeszów;nie da się wykluczyć,że jest zbyt pagórkowaty na tramwaje,a taki monorail daje możliwość zróżnicowania wysokości podpór w zależności od poziomu gruntu...

·
Registered
733 Posts
Z tego wynika,że jednak jest połączona w jedną całość.Fajny gadżet,pod warunkiem że będzie tylko JEDNA trasa.Bo jak z czymś takim zrobić połączenie trójkierunkowe (czyli klasyczny Y)?
Akurat na monorailu zwrotnice robi się tak samo jak na dwóch szynach. Szyna przesuwa się od łącząc raz jeden, raz drugi kierunek.
Co bynajmniej nie oznacza że ten pomysł jest pozbawiony sensu i równie realny jak poznańska Fujibana.

·
orendż dżus jabłkowy
8,378 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
Swoją drogą uczciwie przyznam,że nie wiem jakie ukształtowanie terenu ma Rzeszów;nie da się wykluczyć,że jest zbyt pagórkowaty na tramwaje,a taki monorail daje możliwość zróżnicowania wysokości podpór w zależności od poziomu gruntu...
Miasto leży w dolinie, myślę że bez problemu można by pościć tramwaj szczególnie że już kiedyś go planowano i są na wielu ulicach bardzo szerokie pasy zieleni robione z myślą o tramwajach. Problem byłby tylko w ścisłym centrum tam torowiska musiałyby przebiegać ulicą, a to raczej nie odciążyłoby ruchu.

·
in omnia paratus
3,924 Posts
Nie chciałem tak nachalnie,ale skoro już Ty wszedłeś z tramem,to i ja przyznam,że mówiąc o rozwidleniu trasy miałem przed oczami tramwaj :D
Przykłady Lizbony i Stuttgartu dowodzą, że w Europie trudno o miasto duże czy średniej wielkości zbyt pagórkowate dla tramwajów. No może Neapol :)

·
Eurotram
18,974 Posts
Przykłady Lizbony i Stuttgartu dowodzą, że w Europie trudno o miasto duże czy średniej wielkości zbyt pagórkowate dla tramwajów. No może Neapol :)
Przecież w Neapolu SĄ tramwaje :?
Dobra,przyznaję:jak na Rzeszów,to chyba przerost formy nad treścią (i tylko 60 ludu pojemności?).Jak już napisałem,ja to rozpatruję w kategoriach "sezonu ogórkowego" (dokładnie jak Translohr w Zakopanym).

·
Registered
110 Posts
Może to być taka "innowacyjna" propaganda. Władze robią szum żeby poszło to w Polskę i wszyscy myśleli "wow jaka fajna nowoczesna kolejka, ale się ten Rzeszów rozwija" i już by jakaś reklama była
Z drugiej strony prezydent Ferenc ma ostre parcie żeby zostawić po swojej prezydenturze jakąś wielką spektakularną pamiątkę ( bo on już w podeszłym wieku i b chory) i może się okazać, że nie skończy się na gadaniu :bash:

·
Eurotram
18,974 Posts
Może to być taka "innowacyjna" propaganda. Władze robią szum żeby poszło to w Polskę i wszyscy myśleli "wow jaka fajna nowoczesna kolejka, ale się ten Rzeszów rozwija" i już by jakaś reklama była
Z drugiej strony prezydent Ferenc ma ostre parcie żeby zostawić po swojej prezydenturze jakąś wielką spektakularną pamiątkę ( bo on już w podeszłym wieku i b chory) i może się okazać, że nie skończy się na gadaniu :bash:
No cóż... w sumie to chyba lepiej tak,niż jak pewien $#@%&,który zamierza postawić sobie pomnik w postaci hali widowiskowej i wycina wszystko,co może rywalizować z jego pomnikiem o kasę :bash:

·
in omnia paratus
3,924 Posts
Przecież w Neapolu SĄ tramwaje :?
Ale tak jakby ich nie było - kilka linii z rzadkim taktem na milionowe miasto to raczej cienko. Poza tym nie tworzą sensownej sieci przez topografię miasta i gęstą zabudowę wokół Spaccanapoli. :)

·
orendż dżus jabłkowy
8,378 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Może to być taka "innowacyjna" propaganda.
Propaganda i reklama... oczywiście ze tak. Podobnie jak to było z Misterem
Fakty jednak są takie ze na Zintegrowany system transportu miejskiego jest zaklepane 380mln i skok cywilizacyjny jeśli chodzi o transport miejski będzie miał miejsce... tylko czy warto się pakować w takie rozwiązanie?

·
Freelancer
629 Posts
Taką kolejkę to bym widział np. jako "obsługę" dużego lotniska, ale żeby zaraz w ramach komunikacji miejskiej...

1 - 20 of 2022 Posts