Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 228 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
llub trochę poszukać w sieci;)
Widać że władze w Rzeszowie mają jakąś fobie że ktoś im te inwestycje sprzątnie z przed nosa, bo wcześniej inwestor powiadamia na swojej stronie niż Miasto... Ale w sumie nie dziwię się po tej akcji z bazą Ryana
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
:cheers:

dotyczace tematu:
Seweryński: Dolina Lotnicza to początek nowego trendu w polskiej gospodarce

Dolina Lotnicza to początek nowego trendu w polskiej gospodarce - powiedział w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Michał Seweryński, podczas XII Podkarpackiego Forum Innowacyjności, odbywającego się w Rzeszowie pod hasłem "Inicjatywa Technologiczna - Nauka, Przemysł, Administracja".
Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele biznesu, nauki oraz administracji państwowej i samorządowej, poświęcone było jednemu z najprężniej działających klastrów przemysłowo- technologicznych w Polsce - Dolinie Lotniczej.

Dolina Lotnicza powstała w 2003 roku jako organizacja służąca wspieraniu szybkiego rozwoju przemysłu lotniczego w Polsce południowowschodniej. Jej głównym celem jest przekształcenie Podkarpacia w jeden z wiodących ośrodków aerokosmicznych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Ma to być możliwe dzięki ścisłej współpracy przedstawicieli nauki, biznesu i administracji samorządowej.

Swoje zamierzenia członkowie klastra realizują poprzez: wspieranie przedsiębiorstw przemysłu lotniczego i tworzenie dogodnych warunków do ich rozwoju, wspieranie współpracy między przemysłem a uczelniami wyższymi, dofinansowywanie badań naukowych w zakresie lotnictwa, podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zatrudnionych w nim osób, promocję polskiego przemysłu lotniczego, poprawę i rozwój infrastruktury produkcyjnej oraz przyciąganie do kraju inwestorów zagranicznych.
W skład klastra wchodzi 65 przedsiębiorstw (zatrudniających ponad 18 tys. osób i sprzedających produkty za ponad 800 mln dolarów rocznie), sześć uczelni wyższych (Politechniki: Rzeszowska, Śląska, Lubelska, Łódzka, Warszawska i Uniwersytet Rzeszowski) oraz sześć szkół średnich, których zadaniem jest kształcenie kadr na potrzeby działających w regionie firm i opracowywanie najnowszych technologii produkcyjnych.
"Chcemy, aby Podkarpacie przestało kojarzyć się ludziom ze skansenami i rolnictwem, a stało się symbolem najnowocześniejszych technologii - powiedział prezes największego w regionie przedsiębiorstwa, WSK PZL-Rzeszów, Marek Darecki. - Prawdziwa siła każdego kraju opiera się bowiem na nowoczesnej technologii i silnej gospodarce". Podkreślił, że już teraz 99 proc. polskiego przemysłu lotniczego zlokalizowane jest w Dolinie Lotniczej.
"Jednym z głównych celów polityki naszego ministerstwa jest inwestowanie w rozwój innowacyjnych badań i wspieranie współpracy nauki z biznesem. Chcemy, aby polskie przedsiębiorstwa pracowały w oparciu o polską myśl technologiczną - zaznaczył minister Seweryński. - Dotąd, niestety, praca naukowa w naszym kraju nie służyła rozwojowi gospodarki. My staramy się to zmienić".
"Nasza wizyta tutaj i zainteresowanie Doliną Lotniczą wynika z faktu, że na całym świecie to właśnie przemysł lotniczy charakteryzuje się największą intensywnością badań i prac rozwojowych - podkreślił podsekretarz stanu w MNiSW, prof. Krzysztof Kurzydłowski.
Podczas spotkania przypomniano, że podkarpacki klaster bierze udział w wielu programach unijnych, m.in.: 6. i 7. PR, ACARE oraz w IMG 4. Jest też inicjatorem i koordynatorem prac zmierzających do utworzenia w regionie pierwszego Parku Technologicznego.
Seweryński zaznaczył, że z roku na rok zwiększają się w Polsce nakłady na badania naukowe. W 2006 r. wzrosły one o 16 proc. w stosunku do lat poprzednich, w 2007 o kolejnych 10 proc. W 2008 r. do środków z budżetu państwa dołączone zostaną dodatkowo pieniądze z funduszy unijnych. Eksperci szacują, że dzięki nim polska nauka otrzyma do 2013 r. aż 5,5 mld euro.(PAP)
zrodlo: puls biznesu
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Decyzja o budowie nowych stref ekonomicznych właśnie została podjęta.

Inwestorzy czekali na nią od kilku miesięcy. Wreszcie wczoraj, na rozporządzeniu Rady Ministrów, które powołuje dwie nowe strefy i rozszerza trzy istniejące, znalazły się podpisy wszystkich ministrów. Brakuje tylko najważniejszego.

- Premier na pewno podpisze dokument w ciągu najbliższych dni - zapewniono nas wczoraj w Centrum Informacji Rządowej.
źródło: gc nowiny
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Niemiecki MTU chce inwestować na lotnisku
Inwestorom z Niemiec bardzo zależy, aby szybko kupić działkę. Chcą jeszcze w tym roku rozpocząć budowę fabryki.
- W piątek w Rzeszowie ustalaliśmy szczegóły inwestycji. Firma jest zdeterminowana, aby jak najszybciej rozpocząć budowę. Wszystko jest na dobrej drodze - mówi Wojciech Kostecki, specjalista ds. strefy ekonomicznej Urzędu Miasta.

Prawdopodobnie przetarg na 7-hektarową działkę ogłosi Euro - Park Mielec, do którego będzie należeć strefa ekonomiczna w Jasionce. Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji, że przetarg na działkę wygra firma, która nie jest zainteresowana budową fabryki, a jedynie zakupem ziemi.

Rada Ministrów już zgodziła się na utworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Jasionce. Rozporządzenie czeka tylko na podpis premiera.

- Dokument analizujemy w naszym centrum legislacyjnym. Być może jeszcze dzisiaj premier go podpisze - dowiedzieliśmy się w Centrum Informacji Rządowej.

Jeżeli tak się stanie, w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg. Rozstrzygnięcie - na początku grudnia.


Chcą inwestować w strefach
Zagórz
Freudenberg - fabryka uszczelnień technicznych. Nakłady ok. 39 mln zł.

Jarosław
Lear Corporation - zakład produkujący wyposażenie wnętrz samochodów.
Nakłady - ok. 16 mln zł.

Lubaczów
Con Teyor - fabryka systemów opakowań dla przemysłu. Nakłady - ok. 10 mln zł.

Ropczyce
Kidde Polska - zakład produkcji systemów gaśniczych.
Cukromix - produkcja galanterii cukrowniczej.
Firma Orzech - zakład przetwórstwa owocowo - warzywnego.
Firma Rega - zakład budowy łodzi wycieczkowych i sportowych.
Nakłady razem tych firm - ok. 63 mln zł

Jasionka
MTU - fabryka silników samolotowych. Ultratech - produkcja elementów do samolotów
Borg Warner - produkcja turbosprężarek do samochodów
Ruch - centrum przeładunkowe
Łączne nakłady - ok. 400 mln zł.
gc nowiny
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Ta ostatnia fotka to droga laczaca 9 z 19 ?? To chyba Droga dojazdowa juz do parkingu , a droga laczaca 9tke z 19stka jest bardziej na prawo?
Tak faktycznie...

Tak, poza tym jakoś wcześniej istniała droga między 9 a 19, a nie od kilku miesięcy.
nie no przecież w tym roku oddali tę drogę do użytku, wykarczowali nawet kawał lasu żeby się przebić do 9. Odcinek do lotniska oczywiście istnieje już od lat.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Larremu pewnie chodzi o aglomeracje. Ferenc ma w tym duze zasługi, ale nie trzeba zapominac o pozostalych osobach pracujących nad parkiem technologicznym od lat.
OJ żeby jeszcze te Buraki z lotniska i PLL coś robiły, byłoby rewelacyjnie
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Podkarpacki Park Naukowo - Technologiczny będzie większy

W Podkarpackim Parku Naukowowo-Technologicznym “Aeropolis” zaczyna brakować już wolnych działek dla inwestorów. Rozwiązaniem jest poszerzenie. Jest już na to pomysł.

Każdy park inwestycyjny czy to technologiczny, czy to przemysłowy to uzbrojony teren, przygotowany pod lokalizacje farbryk. W PPN-T mogą lokować się tylko firmy produkcyjne, wykorzystujące nowoczesne technologie. W ostatnich tygodniach dwie takie firmy rozpoczęły budowę swoich fabryk: jedna z branży motoryzacyjnej (Borg Warner), a druga lotniczej (MTU). Kilkanaście następnych ma już zarezerwowane działki. Łącznie już 85 proc. terenu jest rozdysponowanych. Zarządzająca parkiem Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego prowadzi też rozmowy z dalszymi inwestorami.

- Jest wśród nich kolejny koncern lotniczy, który chce wydać 70 milionów dolarów - mówi Andrzej Szortyka z RARR, nie ujawniając jeszcze nazwy firmy.

W krótkim czasie cały przeznaczony pod inwestycje teren zostanie zajęty.

- Planujemy rozszerzyć park o nowe grunty - mówi Waldemar Pijar, prezes RARR. - Jest pod Rzeszowem spory obszar należący do skarbu państwa, których chcemy wykorzystać.

W tej chwili do “Aeropolis” należy 123 hektary. Docelowo Park zajmowałby 400 hektarów, a w firmach zatrudnionych byłoby 15 tysięcy osób.
Echo Dnia
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Niemieckie dziecko w rodzinie Doliny Lotniczej


Gdy jedliśmy obiad na rzeszowskim rynku moi przyjaciele z Monachium powiedzieli, że chętnie się tu przeprowadzą i wybudują fabrykę. Poczuli się tu naprawdę dobrze - prezydent ds. rozwoju MTU obrazowo opowiadał jak rodziła się decyzja o inwestycji, pod którą kamień węgielny został wmurowany w środę w Jasionce.

Niemiecka firma MTU Aero Engines to jeden z największych w świecie producentów zespołów napędowych. W kwietniu tego roku rozpoczęły się prace budowlane przy fabryce, która ma powstać na siedmiohektarowej działce tuż przy podrzeszowskim lotnisku, na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W środę uroczyście został wmurowany kamień węgielny pod tę inwestycję. Razem z tzw. aktem erekcyjnym wmurowane zostały środowe wydania "Gazety Wyborczej" i "Suddeutsche Zeitung.

Na uroczystości pojawili się szefowie firmy. Richard Maier, członek zarządu, nazywany ojcem projektu MTU w Polsce, podkreślał, że w fabryce w Jasionce do 2012 roku znajdzie zatrudnienie 420 osób. W tym roku firma zatrudni 180 osób. - Będziemy ich szkolić, podnosić kwalifikacje tak, aby w marcu przyszłego roku mogła ruszyć tu produkcja - mówił Maier.

W fabryce MTU w Jasionce będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe nad łopatkami do turbin. Będzie też prowadzony montaż i naprawa podzespołów do turbin. Miniaturka łopatki została także wmurowana. - To będzie poważny i ambitny zakład - mówił Maier. Malowniczo o poznawaniu Polski, a zwłaszcza Rzeszowa opowiadał Rainer Martens, prezydent ds. rozwoju techniki i produkcji w MTU. Okazuje się, że po raz pierwszy był u nas w 2000 roku. Odwiedził wtedy WSK. - Już wtedy byłem pod dużym wrażeniem tej fabryki. Ale gdy przyjechałem tu w 2006 roku nie mogłem wyjść z podziwu, że w mieście i w fabryce tak dużo może się zmienić w ciągu kilku lat. Długo rozmawiałem z prezesem Dareckim (Marek Darecki jest prezesem WSK Rzeszów - przyp. red.). To miało dla mnie duże znaczenie. A kluczowe przeżycie to było spotkanie z prezydentem miasta - mówił prezydent Martens. - Pamiętam, że po tych spotkaniach usiedliśmy razem z przyjaciółmi z Monachium na rzeszowskim rynku i zjedliśmy obiad. Moi przyjaciele powiedzieli mi wtedy, że chętnie się tu przeprowadzą i wybudują tu fabrykę. Poczuli się tu naprawdę dobrze - wspominał prezydent Martens.

Decyzja o tym, że MTU zainwestuje w naszym parku zapadła w lutym 2007 roku. Przedstawiciele firmy nie żałują do dziś tego wyboru. Jak mantrę powtarzają, że na tej decyzji zaważyło istnienie m.in. Doliny Lotniczej, tradycje lotnicze regionu, politechnika, która kształci fachowców. Do szczęścia brakuje jeszcze tylko autostrady i bezpośrednich połączeń lotniczych z Niemcami.

W zarządzie polskiego oddziału MTU są Polacy i Niemcy. Prezesem został Krzysztof Zuzak z Krosna, sprawami personalnymi kieruje rzeszowianka Renata Markowska. W zespole jest sześciu niemieckich specjalistów. Każdy z nich wygłosił w środę krótkie przemówienie w języku polskim. Wprawdzie z kartki, ale i tak wypadło nieźle. Wszyscy podkreślali, że chętnie się tu przeprowadzają razem z rodzinami.

Nic dziwnego, że przedstawiciele Podkarpacia prześcigali się w komplementach pod adresem - jak podkreślał Adam Gajdek, konsul honorowy Niemiec w Rzeszowie - partnerów a nie gości z Niemiec. - Właśnie takich inwestorów jak MTU potrzebujemy. Wasza inwestycja uwiarygadnia województwo podkarpackie jako region przyjazny inwestorom - mówił wicemarszałek Bogdan Rzońca.

- Jesteśmy regionem chłonnym i oczekującym na inwestycje - dorzucał wojewoda Mirosław Karapyta.

- To święto dla Doliny Lotniczej. Do tej rodziny dołączyło niemieckie dziecko - mówił Gajdek. A Mariusz Błędowski, szef mieleckiej strefy ekonomicznej, która objęła tereny parku (bez tego MTU nie zainwestowałaby w tym miejscu) dając firmom najwyższe z możliwych ulgi przewidywał: - To największa nasza inwestycja w tym roku. Chyba jej nikt nie wyprzedzi - mówił.

W ciągu najbliższych trzech lat MTU zainwestuje tu 50 mln euro.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Produkcja opakowań to trochę przegięcie ale przydadzą się nowe miejsca pracy. Dobrze że jest sporo przemysłu produkującego nieco "ambitniejsze" rzeczy aniżeli pudełka czy jakieś puszki.
Pracowałem w takiej firmie i powiem voy szczerze ze wolałbym firmę opakowań niz np LG które jest pod Wrocławiem.

A to nowe fotki:

stoją już żurawie, (fotka RENO z forum lotnictow.net.pl)


park z lotu ptaka: ( fotka LoboV z forum lotnictwo.net.pl)
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Goodrich builds its factory

Warsaw (Puls Biznesu – The US concern has promised to build a plant near Rzeszow for PLN 131m (EUR 32.4m) and employ 250 people. The project will be bigger.

“Last week, Goodrich received a permission to build a plant in Euro-Park Mielec special economic zone. The company pledged to invest at least PLN 131m and create 250 new jobs till the end of 2012”, Mariusz Bledowski, the zone’s head said.

According to “PB” sources, when Goodrich had applied for a grant from the Polish government, it had promised PLN 229.6m and 300 jobs.

“The company will build a plant in Trzebownisko near Rzeszow-Jasionka airport. Construction works will start next year”, Mariusz Bledowski added.

The companies which have decided to invest in the zone this year include, among others, Ball Packaging (PLN 200m of investment), BorgWarner Turbo Systems (PLN 45.3m),or MTU Aero Engines (PLN 248.5m.
źródło: puls biznesu
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
No to jest co opijać :cheers: Teraz drogowcy powinni pomyśleć nad skrzyżowaniem z drogą Rzeszów - Lublin bo teraz wyjazd w lewo z lotnika lub strefy to koszmar, może jakaś sygnalizacja??
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Na chwile obecna to cała strefa i miasto promuje sie na wystawie w Paryżu:

Rzeszów na największej wystawie lotniczej


Miasto Rzeszów bierze udział w międzynarodowej wystawie INTERNATIONAL PARIS AIR SHOW 2009 – LE BOURGET, która odbędzie się w Paryżu, w dniach 15 – 21 czerwca 2009 roku. Na 40-metrowym stoisku Miasta, o ciekawej, nowoczesnej zabudowie zaprezentują się także: Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, Politechnika Rzeszowska oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

INTERNATIONAL PARIS AIR SHOW to największe na świecie targi branży lotniczej, które organizowane są co dwa lata. W tej międzynarodowej, prestiżowej imprezie uczestniczą zarówno przedsiębiorstwa branży lotniczej, jak również miasta i regiony lotnicze. Podczas wystawy Miasto Rzeszów zaprezentuje się jako stolica Doliny Lotniczej, siedziba dużych zakładów lotniczych, a także jako dobre miejsce do zainwestowania.

Potencjalnym inwestorom przekazane zostaną szczegółowe informacje dotyczące możliwości inwestowania na terenie Rzeszowa i w regionie, w tym na obszarach objętych Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS oraz na terenach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko.

Podczas targów zorganizowana zostanie wspólna konferencja promocyjna Miasta Rzeszowa oraz Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”. Podczas konferencji zostanie zaprezentowany, specjalnie przygotowany na tę okoliczność, film o potencjale gospodarczym Rzeszowa. Konferencję wzbogaci występ Krystiana Herby, a także degustacja regionalnej żywności ekologicznej. Dla zwiedzających zostały przygotowane prospekty promujące Rzeszów, w językach angielskim, francuskim, niemieckim i polskim.

Udział Miasta Rzeszowa w wystawie jest przedmiotem projektu pn. „Promocja gospodarcza miasta Rzeszowa poprzez udział w imprezie targowo-wystawienniczej INTERNATIONAL PARIS AIR SHOW 2009”, zgłoszonego do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013. Całkowity koszt projektu określa się na kwotę 330 tys. złotych, zaś wnioskowane dofinansowanie opiewa na 60% kosztów całkowitych.
Rzeszów na International Paris Air Show 2009W podparyskim Le Bourget odbywa się z udziałem Rzeszowa największa międzynarodowa wystawa lotnicza International Paris Air Show.

Rzeszowskie, 40 – metrowe stoisko zbudowane w kształcie i barwach logo miasta jest efektowne i nowoczesne. Na Air Show Rzeszów przedstawiany jest jako stolica polskiego przemysłu lotniczego i dobre miejsce do inwestowania. Szczególnie na obszarach objętych Podkarpackim Parkiem Naukowo Technologicznym AEROPOLIS i terenach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rzeszów- Dworzysko. Oprócz potencjału Doliny Lotniczej, na podparyskiej wystawie prezentowane są walory Rzeszowa i Podkarpacia, oraz specjały naszej regionalnej kuchni.

Delegacja z Rzeszowa, której przewodniczy Prezydent Rzeszowa Stanisław Sienko chce w Paryżu przede wszystkim nawiązać kontakty z innymi krajami. Została podpisana umowa o współpracy z holenderskim odpowiednikiem Doliny Lotniczej – Grupą Lotniczą NAG.

W Air Show 2009 z ramienia Rzeszowa uczestniczą oprócz Urzędu Miasta także Politechnika Rzeszowska, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Prezentację Rzeszowa i regionu wzbogacił film o potencjale miasta oraz występ Krystiana Herby – jednego z najlepszych zawodników w trialu rowerowym w Europie.
info ze strony rzeszow.pl
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Rzeszowski OPTeam zbuduje centrum technologii za 13 mln zł


Park Naukowo-Technologiczny w Jasionce przyciąga inwestorów. Docelowo pracę znajdzie tam minimum 1000 osób. Trzysta z tego już tam pracuje.


- Tak ma wyglądać nasze Centrum Projektowania Nowoczesnych Technologii – pokazuje Andrzej Pelczar, wiceszef OPTeam.

W Aeropolis są już dwie duże fabryki, które zbudowały MTU i Borg Warner. Wkrótce zainwestuje tam kolejnych osiem firm. Jedną z nich jest rzeszowski OPTeam, który w Tajęcinie rozpoczął właśnie budowę Centrum Projektowania Nowoczesnych Technologii.

- Nasze centrum będzie zajmowało się przede wszystkim rozwojem systemów informatycznych wykorzystujących technologie kart elektronicznych - tłumaczy Andrzej Pelczar, wiceprezes OPTeam.

Inwestycja będzie wiązała się ze wzrostem zatrudnienia. - Wstępne zakładamy, że nowe etaty otrzyma 30 osób, głównie programistów – dodaje Pelczar.

Inwestycja w przyszłość

Dlaczego firma zamierza inwestować akurat w systemy kart elektronicznych.

- Bo powoli stają się one standardem w naszym życiu. Na co dzień korzystamy już z kart płatniczych, a coraz popularniejsze stają się karty zastępujące bilety do miejskiej komunikacji czy elektroniczne legitymacje – tłumaczy wiceprezes OPTeam. – Z opracowanych przez nas e-legitymacji korzysta obecnie ponad 80 polskich uczelni – podkreśla.

Do Centrum Projektowego Nowych Technologii przeniesione zostaną wszystkie działów technologiczne OPTeam, rozproszone obecnie w kilku miejscach. Jego budowa, która właśnie się zaczęła, będzie współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Otwarcie centrum planowane jest na lipiec przyszłego roku.

Kierunek - stolica innowacji

- Park Naukowo-Technologiczny okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Systematycznie udaje przyciągnąć tam nowych inwestorów. Poza firmami, które już w nim są lub wkrótce, zaczną budować swoje obiekty, mamy już kolejnych 16 firm, które wykupiło tu grunty pod planowane inwestycje – cieszy się Waldemar Pijar, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która zarządza Aeropolis.

– Dzięki temu już niebawem Rzeszów ma szansę stać miastem innowacji z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko z nazwy.
reklama

W Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce gotowe fabryki mają firmy MTU (producent wirników lotniczych), który docelowo zatrudni 400 osób i Borg Warner (producent turbosprężarek do samochodów), który daje pracę 100 osobom.
Kolejne firmy poza OPTeam, które zainwestują w Aeropolis:

- Elektroniczny Zakład Innowacyjno-Wdrożeniowy Hybres z Rzeszowa (moduły elektroniczne do sprzętu AGD, motoryzacji, garmażerii);

- Ranlip z Raniżowa (sprzedaż, wynajem i usługi maszynami budowlanymi);

- Zelnar Zakład Narzędziowy z Rzeszowa (projektowanie i produkcja urządzeń i narzędzi technologicznych);

- Vac Aero Kalisz (usługi specjalistyczne dla producentów elementów silników lotniczych);

- D.A. Glass z Rzeszowa (szkło matowe, trawione, ozdobne, przemysłowe i budowlane);

- Foto-Hurt z Rzeszowa (badania nad oświetleniem LED);

- Yanko z Rzeszowa (produkcja opakowań giętkich z folii i papieru do artykułów spożywczych i przemysłowych.
źródło: gc nowiny
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Przyjadą do nas Niemcy z pieniędzmi?

Kilkunastu niemieckich przedsiębiorców przyjechało na Podkarpacie, by rozejrzeć się za terenami i możliwościami inwestycyjnymi. - Szukamy ponad 50 hektarów przy samym lotnisku a Jasionce na 2011 rok - zapowiada prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

W Rzeszowie rozpoczęła się w czwartek Konferencja Inwestorów na Europę Wschodnią organizowana przez firmę Metroplan. - To doroczne konferencje, które do tej pory odbywały się w Niemczech. Przez jedenaście lat tylko raz była na Węgrzech. Teraz namówiłam firmę, by wybrała właśnie Podkarpacie w Polsce - mówi nam Susanna Brittani z firmy BNG Bittani Network Group, współorganizatorka konferencji.

Susanna Brittani uczestniczyła w rozmowach na temat sprowadzenia MTU do Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Do Rzeszowa przyjechali przedstawiciele dwunastu firm z Niemiec, które szukają terenów do inwestycji w tej części Europy. - Z naszych doświadczeń wynika, że proces decyzyjny u zachodnich inwestorów trwa od półtora do dwóch lat. A na ten czas przygotujemy już ekskluzywną propozycję. Uzbroimy i zabudujemy 51 hektarów tuż przy lotnisku, po południowo-zachodniej stronie pasa startowego. Jesteśmy bodaj jedynym takim miejscem w kraju, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska są tak bogato uzbrojone tereny przemysłowe - mówi Waldemar Pijar, prezes RARR.

- To spotkanie jest po to, by inwestorzy niemieccy poznali możliwości Podkarpacia, zwłaszcza okolic Rzeszowa. Dowodem na to, że można tu spokojnie inwestować jest fakt, że na Podkarpaciu zainwestowało już 160 firm z Niemiec - podkreśla Andrzej Szortyka, członek zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

- Konferencja to pierwszy krok inwestorów, którzy przyjechali tu głównie po to, by zdobyć informacje. Obserwuję ich i widzę ogromne zdziwienie, że ten region tak bardzo się rozwinął pod względem przemysłowym - mówi Susanna Brittani.

Inwestorzy byli szczególnie "atakowani" informacjami o Dolinie Lotniczej i parku naukowo-technologicznym. Ten ostatni ciągle się rozwija się. Tereny już gotowe są już niemal całkowicie obstawione. - 90 procent działek jest już zarezerwowanych. Zostało nam 20 hektarów ziemi i już się zgłaszają chętni - mówi prezes Pijar.

Nowe tereny dla inwestorów w ramach Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego mają być gotowe w 2011 roku. Właśnie kończą się prace projektowe. W ramach tej inwestycji zostanie tam doprowadzona 7-kilometrowa magistrala wodno-kanalizacyjna z miasta, powstanie budynek o powierzchni ponad 5 tys. metrów kw., w którym będą się mogły ulokować 42 firmy. Czynsz będzie wynosił w granicach 10-15 zł. za metr kw. Powstaną też dwa obiekty laboratoryjne o powierzchni 950 m. kw. każdy. Być może tutaj ulokują się firmy z Japonii. Przedstawiciele 25 podmiotów z tego kraju już dwa razy odwiedzili Rzeszów i do tej pory są w kontakcie z RARR. Dopytywali nawet, czy jeśli by tu zainwestowali, powstałoby dla dzieci ich pracowników przedszkole z językiem angielskim. - Odpowiedziałem im, że jeśli do nas przyjdą, powstanie przedszkole z językiem japońskim - opowiada nam prezes Pijar.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 
1 - 20 of 228 Posts
Top