SkyscraperCity Forum banner
121 - 140 of 632 Posts

·
Registered
Joined
·
446 Posts
Strefa S2 w Rogoźnicy; powoli robi się tam pełno:
Zostały jeszcze tylko trzy małe działeczki:

Są jakies dalsze plany rozbudowy tej pod strefy?

Edit.
Przypadkowo znalazłem wizualizacjie budynku Polkemic-u. Nawet ciekawie się prezentuje:


Projekt zakładu jest już gotowy. Kamień węgielny rozpoczynający budowę zostanie wmurowany IV kwartale 2010 roku. Pierwszą linią produkcyjną zamówioną do nowej fabryki jest nowoczesna linia technologiczna do produkcji obrzeży z ABS-u. Potocznie zwaną: „jumbo rolą” o szerokości 700 mm. Fabryka wraz z całą infrastrukturą powinna rozpocząć pracę w II kwartale 2011 roku.
I jeszcze jeden artykuł z lokalnej gazety.
Na terenie specjalnego obszaru gospodarczego w Rogoźnicy, gm. Głogów Małopolski, zainwestowało już kilkanaście firm. Rogoźnica jest podstrefą Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park w Mielcu.

Jeden z kilkunastu

Jesienią zeszłego roku w Rogoźnicy odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej fabryki rzeszowskiego Zelmeru. Renomowana firma wybrała tu lokalizację swego nowego oddziału produkcyjnego z kilku powodów. Przy czym nie chodziło wyłącznie o preferencje ekonomiczne w strefie. Liczyła się bliskość macierzystego zakładu, dość wygodny dojazd, możliwość zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników.
Nowy zakład Zelmeru będzie jednym z kilkunastu nowych zakładów produkcyjnych, które powstają na terenie strefy w Rogoźnicy.


Polimarky i Plastsystem

Przykładowo, swą fabrykę buduje tu m. in. firma Polimarky. Zajmuje się produkcją tworzyw antybakteryjnych, bezhalogenowych mieszanek kablowych, granulatu poliuretanowego, tworzyw przewodzących oraz rur z polibutylenu.
Specjalność firmy Plastsystem sp. z o. o. to produkcja opakowań z tworzyw sztucznych dla chemii budowlanej. D.A. GLASS opracowuje autorskie technologie produkcji szkła płaskiego, matowego i technologii chemicznej obróbki szkła.

Yanko sp. z o. o. - zajmuje się produkcją opakowań papierowych fałdowanych oraz foliowych z nadrukiem i bez nadruku. LEDOLUX Sp. z o. o. zamierza produkować elektryczny sprzęt oświetleniowy wykorzystujący diody elektroluminescencyjne.
Z kolei P.P.U.H. "RANLIP" Andrysiewicz M. & Kloc Z. rozpoczynali produkcyjno - usługowej do produkcji zaworów hydraulicznych, przewodów hydraulicznych oraz regeneracji komputerów do maszyn budowlanych;Offset Druk - zajmować się będzie wdrażaniem nowoczesnych technologii drukarskich;
Leo Minor - rozpocznie produkcję elementów systemu kanalizacji wewnętrznej i zewnętrznej dla budownictwa;

ELMAT Sp. z o. o. - będzie produkować urządzenia aktywne i pasywne do sieci teletechnicznych, światłowody, system FIBRAIN DATA, usługi wydmuchiwania mikrokabli światłowodowych w technice mikrokanalizacji oraz spawanie światłowodów wraz z pomiarami torów;
Creo Sp. z o. o. - chce rozpocząć produkcję kanałów wentylacyjnych oraz otworzyć biuro konstrukcyjno - projektowe.
BEST Construction Sp. z o. o. BIS - planuje wybudować i wyposażyć ośrodek w zakresie prowadzenia badań laboratoryjnych stosowanych bądź wdrażanych do stosowania wyrobów i materiałów budowlanych, a także służącego podnoszeniu kwalifikacji personelu;
POLKEMIC II Sp. z o. o. - spółka w parku będzie produkować obrzeża meblowe.

http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/rozwija-sie-strefa-ekonomiczna-w-rogoznicy-48196.html
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
„Rozbudowa Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego(PPNT)-II etap”


30 czerwca 2010 roku została podpisana umowa o dofinansowanie projektu pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, a Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S. A.. Całkowite nakłady na realizacje projektu wyniosą 82 261 187,14 PLN, wydatki kwalifikowalne - 68 000 000,00 PLN, a kwota dofinansowania wyniesie 53 696 880,00 PLN.

Faza przygotowania:
- 01.01.2007-31.12.2009
Planowana faza realizacji:
- 01.01.2010- 31.12.2013

Projekt ma na celu:
kompleksowe uzbrojenie w infrastrukturę techniczną terenu o powierzchni 51 ha, w ramach strefy S1-3
utworzenie 4 laboratoriów badawczo rozwojowych - trzech w ramach Laboratorium Badawczym dla Politechniki Rzeszowskiej i jednego w ramach laboratorium Biotechnologii dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

Jednym z zadań realizowanych w ramach projektu jest uzbrojenie terenu Strefy S1-3 Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego położonego w Jasionce i Rudnej Małe w sieć gazową, energetyczną, wodociagową, kanalizację sanitarną i deszczową oraz drogi wewnetrzne i dojazd do drogi wojewódzkiej nr 869 celem przygotowania terenu strefy pod przyszłą zabudowę produkcyjną i usługową.


Celem budowy Inkubatora Technologicznego jest stworzenie miejsca skupiajacego i promującego rozwój wysokiej technologii z dziedziny lotnictwa, informatyki oraz branży motoryzacyjnej. Przedsiębiorcy początkujący oraz wprowadzający innowacyjne technologiie będą mogli wynająć na korzystnych warunkach pomieszczenia produkcyjno - usługowe zlokalizowane w budynku Inkubatora oraz skorzystać z dostępnego zaplecza infrastrukturalnego, technicznego, konferencyjnego oraz biurowo socjalnego. Na budynek Inkubatora o łącznej powierzchni 5300 m2, składać się będą następujące moduły:
trzykondygnacyjny moduł administracyjny z zapleczem technicznym i higieniczno-sanitarnym,
dwukondygnacyjny modół konferencyjny z zapleczem, wyposażony w salę konferencyjną na max. 200 osób, dwie sale spotkań na 20 - 25 osób oraz bufet,
jednokondygnacyjny moduł produkcyjny, na który składać się będą jednostki do wynajęcia.


Laboratorium Biotechnologii zlokalizowane na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego, będzie składało się z trzech pracowni o łącznej powierzchni ok. 970 m2:
Roślinnych Kultur in Vitro,
Biotyzacji Roślin i Allelopatii,
Markerów Molekularnych.

Działania prowadzone w w/w pracowniach będą miały na celu otrzymanie substancji, mikroorganizmów i roślin odpornych na szok cieplarniany i ograniczeniu stosowania nawozów sztucznych.
Laboratoria Politechniki Rzeszowskiej mają przyczyniać się przede wszystkim, do wnikliwego opracowania, wykonywania i uruchomienia unikalnej technologii produkcji. Będą się na nie składać:

Laboratorium materiałów Kompozytowych i Polimerowych dla potrzeb lotnictwa:
- Pracownia Materiałów Kompozytowych,
- Pracownia Materiałów Polimerowych,
- Pracownia Auksetyków.

Laboratorium Zastosowań Systemów Informatycznych w Diagnostyce:
- Pracownia Diagnostyki Medycznej,
- Pracownia Diagnostyki Konstrukcji i Urządzeń.

Laboratorium Komputerowego Wspomagania Badań i Projektowania Konstrukcji Lotniczych i Alternatywnych - Odnawialnych Żródeł Energii:
- Pracownia Konstrukcji Lotniczych,
- Pracownia Siłowni Wiatrowych.

Dziedziny te przyczynią się przede wszystkim do wnikliwego opracowania, wykonywania i uruchomienia unikalnej technologii produkcji.

http://www.rarr.rzeszow.pl/projekty/ppnt2


Podsumowanie inwestycji w parku:


Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny podzielony jest na 3 strefy:

Strefa S1 - nazywana Przylotniskową, zlokalizowana w Gminie Trzebownisko - strefa ta zajmuje obszar 70 ha i podzielona jest na 35 działek, które są własnością samorządów:

* 11,71 ha gruntów należy do Gminy Trzebownisko
* 31,62 ha należy do Województwa Podkarpackiego
* 21,19 ha jest własnoscią Miasta Rzeszów

Obecnie na terenie strefy S1 działają 2 firmy:

* MTU Aero Engines Polska Sp. z o. o. - która zajmuje się produkcją elementów turbin do silników lotniczych, docelowo ma zatrudniać około 400 osób;
* Borg Warner - produkuje turbosprężarki samochodowe, obecnie zatrudnia ponad 100 osób, a docelowo liczba zatrudnionych ma się zwiekszyć do 200.

W przyszłości na Strefie S1 działalność rozpoczną kolejne firmy:

* OPTeam S.A., która będzie produkować systemy wykorzystujące technologie kart elektronicznych;
* Goodrich Corporation - ma produkować części i podzespoły dla przemysłu lotniczego;
* ZELNAR Zakład Narzędziowy Sp. z o. o., którego działalność będzie polegała na produkcji różnego rodzaju narzędzi;
* VAC AERO - zamierza świadczyć usługi w zakresie procesów specjalnych (nakładanie powłok, napylanie plazmą, malowanie nieorganiczne, obróbka termiczna i lutowanie próżniowe).

Strefa S2 - zajmuje obszar około 47 ha i zlokalizowana jest na terenie Gminy Głogów Małopolski - strefa ta przeznaczona jest dla firm z branży chemicznej, tworzyw sztucznych oraz biotechnologii. Grunty pod inwestycje zlokalizowane są w nastepujących miejscowościach:

* Rogoźnica - 34,9 ha
* Rudna Mała - 0,8 ha
* Wola Cicha - 12,52 ha

Na terenach tych 16 firm wykupiło działki oraz otrzymało zezwolenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Trzy z nich rozpoczęły realizację inwestycji:

* Polimarky - zajmuje się produkcją tworzyw antybakteryjnych, bezhalogenowych mieszanek kablowych, granulatu poliuretanowego, tworzyw przewodzących oraz rur z polibutylenu;
* Plastsystem Sp. z o. o. - produkuje opakowania z tworzyw sztucznych dla chemii budowlanej;
* D.A. GLASS - opracowuje autorskie technologie produkcji szkła płaskiego, matowego i technologii chemicznej obróbki szkła.

Proces inwestycyjny rozpoczęły kolejne przedsiebiorstwa:

* Odlewnia Ciśnieniowa META - ZEL Sp. z o. o., wykonuje odlewy ciśnieniowe ze stopów aluminiowych i cynkowych;
* EKO HYBRYDES Sp. z o. o. - zakład recyklingu sprzętu AGD i odzysku surowców;
* Yanko Sp. z o. o. - zajmuje się produkcją opakowań papierowych fałdowanych oraz foliowych z nadrukiem i bez nadruku;
* LEDOLUX Sp. z o. o. - zamierza produkować elektryczny sprzęt oświetleniowy wykorzystujący diody elektroluminescencyjne (LED);
* P.P.U.H. "RANLIP" Andrysiewicz M. & Kloc Z. - przygotowuje się do budowy hali produkcyjno - usługowej do produkcji zaworów hydraulicznych, przewodów hydraulicznych oraz regeneracji komputerów do maszyn budowlanych;
* Offset Druk - zajmować się będzie wdrażaniem nowoczesnych technologii drukarskich;
* Leo Minor - rozpocznie produkcję elementów systemu kanalizacji wewnętrznej i zewnętrznej dla budownictwa;
* ELMAT Sp. z o. o. - bedzie produkować urządzenia aktywne i pasywne do sieci teletechnicznych, światłowody, system FIBRAIN DATA, usługi wydmuchiwania mikrokabli światłowodowych w technice mikrokanalizacji oraz spawanie światłowodów wraz z pomiarami torów;
* Creo Sp. z o. o. - chce rozpocząć produkcję kanałów wentylacyjnych oraz otworzyć biuro konstrukcyjno - projektowe.
* Systemy Informatyczne Set (h) Sp. z o. o. - rozpoczyna produkcję oprogramowania dedykowanego dla branży rolno - spożywczej o nazwie System Plantator oraz oprogramowania dla branży tytoniowej;
* Polmar Krystyna Marciniec - zajmuje się produkcją systemów telemetrii i płatności mobilnej wraz z modyłem multimedialnym oraz automaty sprzedające;
* BEST Construction Sp. z o. o. BIS - planuje wybudować i wyposażyć ośrodek w zakresie prowadzenia badań laboratoryjnych stosowanych bądź wdrażanych do stosowania wyrobów i materiałów budowlanych, a także służącego podnoszeniu kwalifikacji personelu;
* POLKEMIC II Sp. z o. o. - spółka w parku bedzie produkować obrzeża meblowe.

Docelowo w Podkarpackim Parku Naukowo Technologicznym ma powstać ok. 30 fabryk, w których zatrudnienie znajdzie ponad 3 tyś. osób.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
SSE powstanie nowy zakład produkcyjny

Wytwórnia Szablonów Kreślarskich LENIAR z Rzeszowa wybuduje nowy zakład produkcyjny, w którym wytwarzane będą m.in. artykuły biurowe i przybory kreślarskie. Dzięki wartej prawie 5 mln zł inwestycji pracę znajdzie 13 osób.
Specjalna Strefa EkonomicznaFot. Archiwum
Zakład powstanie w podstrefie mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Głogowie Małopolskim. Inwestor ma już zezwolenie wydane przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która zarządza SSE w Mielcu.

Firma Leniar istnieje od 1983 r.; produkcję zaczynała od szablonów literowych. Obecnie jest największym producentem aluminiowych przyrządów do kreślenia i mierzenia w Europie Środkowej i Wschodniej. W swojej ofercie ma m.in. produkty do biur i szkół.

SSE Euro-Park w Mielcu jest najstarszą strefą w Polsce. Została utworzona w 1995 r. Zajmuje ponad 1,1 tys. ha i jest zlokalizowana w 22 miejscowościach na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Małopolsce i w Szczecinie. Dzięki strefie powstało ok. 16 tys. miejsc pracy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...ie_nowy_zaklad_produkcyjny.html#ixzz1BeYqR4hk
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Amerykańskie koncerny inwestują w Dolinie Lotniczej
Amerykanscy inwestorzy branży lotniczej coraz liczniej przychodzą do Rzeszowa i na Podkarpacie. Przyciąga je sława Doliny Lotniczej.

Firma Hamilton Sundstrand Poland jest - podobnie jak WSK-PZL Rzeszów - częścią potężnej korporacji United Technologies Corporation ze Satnów Zjednoczonych. Na terenie rzeszowskiej wytwórni rozpoczęła budowę nowego zakładu.

W nowej fabryce uruchomiona zostanie produkcja silników pomocniczych dla rodziny samolotów Airbus A320, A także Embraerów i najnowszej wersji samolotów Boeing B787. Świadczy to o wielkim zaufaniu szefów amerykańskiego koncernu do możliwości i kwalifikacji rzeszowskich pracowników. Zakład zostanie zbudowany w ciągu 18 miesięcy. Będzie kosztował 100 milionów złotych. Pracę w nim znajdzie ponad 300 osób, w tym 70 inżynierów.

Inwestycja UCT na terenie rzeszowskiej wytwórni jest jedną z kilku realizowanych od pewnego czasu w Podkarpackiej Dolinie Lotniczej. \

Wystarczy dodać, że na terenie Parku Naukowo Technologicznego w Jasionce budowę nowej fabryki kontynuuje firma lotnicza VAK AERO z Kalisza. Zakład będzie zajmował się między innymi zabezpieczaniem elementów turbin lotniczych przed korozją i ciepłem. Pracę znajdzie tu kilkadziesiąt osób.

Nowe zakłady budują także firmy branży komputerowej, elektronicznej i metalowej. Każda inwestycja to nie tylko nowe technologie, ale przede wszystkim nowe miejsca pracy.

Na terenie Parku Naukowo-Technologicznego nową fabrykę buduje tez inny amerykański giganta lotniczy, czyli koncern Goodrich. Koncern dostanie od polskiego rządu 12,5 mln zł za to, że zainwestuje w Jasionce. W nowym zakładzie Goodricha będą budowane podwozia do samolotów. Goodrich planuje zainwestować w nową fabrykę blisko 150 mln zł. Daje też gwarancję utrzymania zakładu co najmniej prze 5 lat i utworzenia nowych miejsc pracy. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2014 roku.
Dolina Lotnicza jest dziś najbardziej rozpoznawalnym znakiem marketingowym Podkarpacia w świecie.

Interesują się nią Amerykanie, Niemcy i Japończycy. Marek Darecki, prezes WSK Rzeszów, główny inicjator stowarzyszenia od samego początku zakładał, że Dolina Lotnicza biedzię przyciągać niczym magnes największych i najbogatszych inwestorów branży lotniczej. I to założenie się spełnia
Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” powstało w kwietniu 2003 roku. Na początku otrzymało pomoc finansową od firmy Pratt and Whitney, światowego lidera w projektowaniu, produkcji i obsłudze silników lotniczych. Dziś „Dolina Lotnicza” zrzesza prawie 100 firm z Podkarpacia.
Gc Nowiny
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Park Naukowo-Technologiczny. Inkubator będzie wizytówką

Trwa rozbudowa Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, czyli terenów inwestycyjnych głównie wokół lotniska w podrzeszowskiej Jasionce
.


Fot. Archiwum RARR
Oprócz zbrojenia terenów i budowy dróg, w ramach tej inwestycji powstaną też budynki: dwa laboratoryjne dla Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej oraz okazały budynek inkubatora technologicznego (na zdjęciu). Budynek będzie miał powierzchnię 5,2 tys. metrów kw. Zmieszczą się tu 33 firmy. - To będzie obiekt o pięknej architekturze, prawdziwa wizytówka parku - zachwala Waldemar Pijar, prezes RARR. Wejdą do niego firmy po opuszczeniu dwuletniego wylęgania się w preinkubatorze akademickim. Tu, w inkubatorze technologicznym, spędzą kolejne dwa, trzy lata. Idea jest prosta: założone przez absolwentów firmy, dostają na atrakcyjnych warunkach miejsce do działalności w inkubatorze. Mogą tu się zainstalować na czas przejściowy. A potem zostanie dla nich wykrojonych kilka hektarów w parku. Budynek ma być gotowy w przyszłym roku. Zostanie podzielony na trzy moduły: administracyjną, konferencyjną i produkcyjną.

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...Inkubator_bedzie_wizytowka.html#ixzz1EKIYcxCh
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Szklana inwestycja
Kolejna innowacyjna inwestycja na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego.


Rzeszowska firma D.A. Glass dostała kolejne zezwolenie na prowadzenie działalności. na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec (należąca do Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego podstrefa w Rogoźnicy. Firma chce zatrudnić 46 osób i łącznie zainwestować ponad 16 mln zł.

Posiadająca kilka patentów dotyczących produkcji szkła firma zamierza wdrożyć produkcję szkła szklarniowego o parametrach uwzględniających kąt padania promieni słonecznych, a także szkła przepuszczającego tyle światła, ile potrzebuje dana roślina.

D.A. Glass planuje kupić dwie działki na których powstanie nowoczesny zakład produkcyjny wraz z niezbędną infrastrukturą, wyposażoną w kompletną linię produkcyjną do chemicznego przetwarzania szkła.

- To nie jest ostatnia z planowanych przez nas innowacyjnych inwestycji - mówi Wiesław Doros z D.A Glass.

Adam Cyło

Fot. ARP
Super Nowości

Nowa linia MKS do Jasionki
Od 1 marca (wtorek) Międzygminna Komunikacja Samochodowa uruchamia nową linię oznaczoną numerem 224.

Połączy ona Dworzec Główny PKS w Rzeszowie z terenami parku naukowo-technologicznego w Jasionce. Jej trasa będzie wiodła przez ul. Marszałkowską, Lubelską, Trzebownisko, Jasionkę, drogą obok portu lotniczego i zakończy się w Tajęcinie.

- Nowa linia będzie obsługiwać zakłady przemysłowe zlokalizowane w parku technologicznym - wyjaśnia Kazimierz Jarecki, prezes Związku Gmin "Podkarpacka Komunikacja Samochodowa", organizatora sieci MKS. - Mieliśmy sporo sygnałów w tej sprawie.

Na linii 224 będzie 12 kursów dziennie. Ostatni po godz. 23. - Godziny odjazdów będą dopasowane do godzin pracy firm działających w parku - mówi Jarecki. Autobusy będą kursować tylko w dni robocze.

kk
Super Nowości

No proszę Strefa dorobiła się własnej linii.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Japończycy chcą zainwestować pod Rzeszowem

Na ostatniej sesji Rady Miasta Boguchwała, radni uchwalili objęcie terenem specjalnej strefy ekonomicznej kolejnych terenów na tzw. Wisłoczysku.

Dla inwestorów przeznaczony zostanie znacznie większy teren niż do tej pory. Według decyzji radnych, SSE ma być znacznie większa, a przede wszystkim ma być znacznie lepiej skomunikowana z resztą miasta. Obszar przeznaczony dla inwestorów w tej chwili liczy 8 hektarów, a ma powiększyć się o łącznie o ponad 40 hektarów.

- Poważnie zainteresowani są przedsiębiorcy z Japonii, reprezentujący branżę spożywczą - informuje Wiesław Dronka, burmistrz Boguchwały.

Planowane rozszerzenie wiąże się z tym, że zainteresowane inwestycjami firmy, chcą działki większej niż obecna.

Nim jednak miejsce będzie można zaprezentować inwestorom, temat musi zaopiniować zarząd województwa a odpowiednią decyzję o objęciu terenu strefą musi wydać rada ministrów. Może to zająć kilka miesięcy.
Super Nowości
 

·
Registered
Joined
·
15,081 Posts
Jeśli mówić o lotnictwie i branży lotniczej w Polsce to najlepszym do tego miejscem jest Podkarpackie. Dlaczego? Tutaj skoncentrowane jest 90% polskiej produkcji i tu są wyjątkowo bogate tradycje lotnicze.

Stąd nie dziwi fakt, że jednym ze spotkań podczas wizyty Zastępców Stałych Przedstawicieli w Komitecie COREPER I w regionie będzie prezentacja klastra technologicznego „Dolina Lotnicza” i spotkanie z przedstawicielami tej branży.

Wizyta w Rzeszowie i prezentacja polskiej oraz podkarpackiej branży lotniczej będzie okazją do pokazania sektora lotniczego jako nośnika postępu technicznego i organizacyjnego, pioniera we wprowadzaniu narzędzi informatycznych i komunikacyjnych, najnowocześniejszych technologii i technik komunikowania.

Rozwój zależy od wysokiej klasy specjalistów, wykwalifikowanej kadry pracowniczej. To wszystko posiada Podkarpackie – krajowy lider branży lotniczej.
Powstanie w 2003 r. Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” ma stworzyć z tej części Polski wiodący region lotniczy Europy, który będzie dostarczał produkty i usługi z zakresu lotnictwa na najwyższym poziomie. Obecnie Stowarzyszenie skupia ponad 80 firm z Polski południowo – wschodniej, z czego 90% znajduje się na terenie województwa i jest jednym z trzech liderów European Aerospace Cluster Partnership – organizacji skupiającej 34 klastry przemysłu lotniczego i kosmicznego w Unii Europejskiej.

Do największych i najnowocześniejszych przedsiębiorstw klastra zalicza się wchodzącą w skład amerykańskiej korporacji United Technologies i produkującą komponenty lotnicze oraz kompletne jednostki napędowe spółkę WSK „PZL - Rzeszów”. Drugim czołowym przedsiębiorstwem Doliny jest PZL Mielec - spółka zależna Sikorsky Aircraft Corporation.

Przedsiębiorstwo jest największym w Polsce producentem samolotów, rozszerzającym profil produkcji o wytwarzanie struktur lotniczych i produkcję helikopterów. Znanym „dzieckiem” tej firmy jest choćby Sikorsky S-70i BLACK HAWKTM - wielozadaniowy śmigłowiec przeznaczony na rynki międzynarodowe.
http://prezydencjaue.gov.pl/czym-jest-prezydencja/709-lotnicza-prezentacja-podkarpackiego-
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Mielecka strefa puchnie. Zielona Budka i Partners
Partners in Progress oraz Zielona Budka to kolejne firmy, które otrzymały zezwolenie na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Mielcu. Obie firmy zatrudnią w sumie ponad 60 osób i zainwestują ponad 13 mln zł.
Spółka Partners in Progress, która zajmuje się systemami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie uczelniami wyższymi, planuje zatrudnić 43 osoby. Firma wybuduje nowoczesny obiekt w Trzebownisku. Zostaną tam umieszczone m.in. produkcja i dział rozwoju oprogramowania IT. W budynku będą się odbywać również szkolenia dla klientów firmy. Zakończenie inwestycji planowane jest pod koniec 2013 r. Nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 5,4 mln zł.

Agencja Rozwoju Przemysłu, która zarządza SSE w Mielcu, wydała również zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie firmie Zielona Budka. Jest to już drugie zezwolenie tego inwestora w mieleckiej strefie. Firma od 1998 r. ma na terenie SSE zakład produkcyjny, w którym wytwarzane są lody. Nowe zezwolenie zakłada, że spółka rozbuduje istniejącą halę produkcyjną, dzięki temu możliwe będzie m.in. poszerzenie asortymentu lodów. W związku z tą inwestycją firma zadeklarowała zatrudnienie 20 osób przy jednoczesnej gwarancji utrzymania już istniejących 175 miejsc pracy. Wartość inwestycji w tym przypadku to mniej więcej 8 mln zł.

SSE "Euro-Park" w Mielcu jest najstarszą strefą w Polsce, powstała w 1995 r. Obecnie ma ponad 1,1 tys. ha i jest zlokalizowana w 22 miejscowościach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Szczecinie. Dzięki strefie powstało blisko 16 tys. miejsc pracy. W tym roku wydano sześć zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie strefy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...__Zielona_Budka_i_Partners.html#ixzz1NEWcpK13
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Kolejna firma chce do strefy ekonomicznej w Jasionce

M.in. brytyjska firma z branży lotniczej jest zainteresowana kupnem dwuhektarowej działki w specjalnej strefie ekonomicznej przy lotnisku w Jasionce.


- Dwuhektaorwy teren to jedna z dwóch naszych działek w strefie. Agencja Rozwoju Przemysłu właśnie ogłosiła przetarg na jego sprzedaż. Cena wywoławcza wynosi 2,9 mln zł – mówi Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Urzędu Rzeszowa.

Na razie kupnem terenu zainteresowana jest przede wszystkim duża, brytyjska firma z branży lotniczej. Ponieważ oferty można składać do 1 sierpnia, miasto liczy na kolejne oferty.

Wybierając ofertę komisja przetargowa będzie brać pod uwagę jednak nie tylko oferowaną cenę. Ważne będą także możliwości rozwoju, stosowane technologie, a także liczba miejsc pracy zapewnianych przez przedsiębiorcę.
GC Nowniny

Rolls-Royce to byłoby coś.. albo Bombardier. Czekam z niecierpliwością.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Jest pierwszy inwestor na Dworzysku!
Centrum magazynowo-logistyczne firmy Raben będzie pierwszą inwestycją w rzeszowskiej strefie ekonomicznej

Firma transportowa Raben wybuduje na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko w dzielnicy Przybyszówka magazyn przeładunkowy i wysokiego składu.

Władze spółki szacują, że inwestycja pochłonie ok. 20-25 mln zł. Raben jest pierwszą firmą, która zainwestuje w rzeszowskiej strefie. Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej w rzeszowskim ratuszu wiceprezes Raben Polska Paweł Rymarowicz, firma na Podkarpaciu dotychczas wynajmowała magazyn o pow. 2 tys. mkw. – W związku z rozwojem firmy doszliśmy jednak do wniosku, że musimy mieć własny magazyn. Od pewnego czasu rozglądaliśmy się w okolicach Rzeszowa za terenem, na którym mógłby powstać nasz magazyn. Po wyselekcjonowaniu wielu ofert zdecydowaliśmy się na SSE Rzeszów-Dworzysko – powiedział.

Magazyn powstanie na 7-hektarowej działce, którą firma kupiła od Agencji Nieruchomości Rolnych za blisko 10 mln zł. Obiekt będzie składał się z dwóch części: magazynu przeładunkowego o pow. ok. 5-6 tys. mkw. oraz magazynu wysokiego składu o powierzchni do 30 tys. mkw.

Rymarowicz zaznaczył, że warunkiem rozpoczęcia inwestycji jest wybudowanie dróg dojazdowych do działki. – Miasto deklaruje pomoc w tym zakresie. Drogi powinny powstać w połowie przyszłego roku. Wówczas na przełomie 2012-2013 r. rozpoczniemy budowę i planujemy oddać magazyn w III kwartale 2013 r. – dodał prezes.
Początkowo dzięki tej inwestycji pracę znajdzie 100 osób, ale jak deklaruje wiceprezes, jeśli zamówień będzie przybywać, zatrudnionych może zostać kolejne 100.
Specjalna Strefa Ekonomiczna Rzeszów-Dworzysko, będąca podstrefą SSE Euro-Park Mielec, została utworzona w marcu 2010 r. Obecnie liczy tylko 26 ha, ale w przyszłości włączone mają zostać do niej obszary z przyległych gmin – wówczas strefa będzie mieć powierzchnię 450 ha. Teren ten położony jest w pobliżu lotniska w Jasionce. W przyszłości w tym rejonie przebiegać będzie także budowana autostrada A4 oraz droga ekspresowa S19.

Grupa Raben działa na terenie Czech, Estonii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier. Świadczy m.in. usługi transportowe oraz spedycyjne. Zatrudnia 5,5 tys. osób. W tym roku obchodzi 80-lecie istnienia. Oddział Raben Polska istnieje od 20 lat; ma 22 placówki na terenie kraju; zatrudnia 2,5 tys. osób.
Mogliby się pospieszyć z tą strefą póki jeszcze jest taka możliwość i są chętni.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Rosną fabryki w Dolinie Lotniczej. Wkrótce ruszy Goodrich

Przemysł lotniczy rozwija w Jasionce skrzydła, pierwsza strefa Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego już się zapełniła firmami z tej branży, wkrótce ruszy z produkcją Goodrich - mówi w rozmowie ze Strefą Biznesu, KRZYSZTOF KŁAK, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.


- Kończą się pieniądze dla przedsiębiorców z unijnego budżetu na lata 2007-2013. Nie ma już naborów na projekty inwestycyjne. Z jednej strony to zła informacja, ale z drugiej - to chyba dobrze, że przedsiębiorcy tak sprawnie sięgali po unijne dofinansowanie, że żadne pieniądze na ten cel nie przepadną?

- Owszem. Z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka skorzystało o wiele podkarpackich firm. Co więcej, nasza agencja ma największy odsetek wniosków o dofinansowanie pozytywnie ocenionych przez PARP, spośród wszystkich Regionalnych Instytucji Finansujących w Polsce. Przygotowanie takiego wniosku nie jest proste, dlatego w skali kraju odpada ich mnóstwo.

Nasi przedsiębiorcy tymczasem radzą sobie z nimi bardzo dobrze. Sądzimy, że ta dobra wiedza jest także efektem naszej wieloletniej współpracy z wieloma podkarpackimi firmami. Bo nie tylko pośredniczymy w przekazywaniu pieniędzy, ale także prowadzimy szkolenia dla przedsiębiorców, świadczymy dla nich usługi doradcze. Wspieramy biznes na różne sposoby.

MTU, Goodrich i inni

- „Rzeczpospolita” opublikowała niedawno mapkę zarobków w stolicach poszczególnych województw. Okazuje się, że w Rzeszowie pensje w sektorze przedsiębiorstw są wyższe niż np. w Łodzi, a w ostatnich latach należały do najszybciej rosnących w Polsce. Ekonomiści przyznają, że to zasługa Doliny Lotniczej.


- Oczywiście. Rozwija się obszar związany z przemysłem lotniczym. Oprócz WSK, które parę lat temu zdobyło dobrego inwestora, mamy kolejne firmy z tej branży, które lokują swoje zakłady w PPNT.

Zwłaszcza w pierwszej strefie, gdzie już funkcjonuje MTU. Niedawno odwiedził nas też nowy dyrektor Goodrich na Polskę i poinformował, że pierwsze linie produkcyjne chcą tu uruchomić w styczniu przyszłego roku. Zakładają także możliwość poszerzenia działalności na strefie o dodatkową halę i prosił o zarezerwowanie jednego obszaru, który nie został tam jeszcze wykupiony.

To wszystko pokazuje, że przygotowanie przez naszą agencję tych terenów z wykorzystaniem środków unijnych opłaciło się. Pierwsza strefa w Jasionce, gdzie wpuszczano jedynie inwestycje związane czysto z przemysłem lotniczym, już się wypełniła, zostały tam jeszcze bodaj dwie wolne działki. Druga strefa - w Rogoźnicy - która zostało uzbrojona później, już jest zapełniona. Największym inwestorem jest tam Zelmer, który już przeniósł dwa czy trzy wydziały do wybudowanej tam fabryki, a do sierpnia przeniesie wszystkie.

Dolina Lotnicza także dla małych i średnich

- No i wciąż uzbrajane są kolejne hektary.


- Teraz realizujemy drugi etap rozbudowy PPNT za pieniądze z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Przy Jasionce, po drugiej strony lotniska już trwają prace nad uzbrojeniem kolejnych 50 ha. Zaczęła się także budowa inkubatora technologicznego. Na ponad 5 tys. m kw. zaplanowano w nim moduły pod działalność produkcyjną, jak i usługową. O miejsce w inkubatorze będą mogły ubiegać się mniejsze firmy, które powstały np. w ramach preinkubatora przy Politechnice Rzeszowskiej.

- Ile firm zmieści się w inkubatorze?


- Kilkadziesiąt. Ale chcemy jeszcze powiększyć tę ofertę dla małych i średnich firm. Z oszczędności przetargowych przygotowujemy rozbudowę obiektu. Z obu stron głównego inkubatora, w którym będzie się też mieściło centrum zarządzania parkiem, dobudujemy dwie hale. W każdej po ok. 3 tys. m kw. dodatkowej powierzchni, zaprojektowano na niej m.in. dodatkowe hale produkcyjne o powierzchni 1 tys. m kw. Będą się tam mogły ulokować średnie firmy, bez konieczności budowania własnego zakładu.

- RARR przygotowuje także projekt centrum kongresowo-wystawienniczego. Problemem jednak są pieniądze, bo nie wiadomo czy samorząd województwa je na tę inwestycję znajdzie?

- Jednak to inwestycja strategiczna, bo byłaby uzupełnieniem otoczenia, jakie stworzyliśmy przedsiębiorcom w Dolinie Lotniczej. Teraz możemy mieć na nią jeszcze dofinansowanie unijne, którego w kolejnych latach na takie przedsięwzięcia raczej nie będzie. W naszych planach centrum ma ok. 23 tys. m kw. powierzchni, z potężna halą wystawienniczą oraz aulą na tysiąc osób. To byłoby godne miejsce do organizowania wielkich naukowych sympozjów, konferencji, targów.

- Takich jak chociażby targi „Podkarpacka Nauka dla przedsiębiorczości”, które w czwartek RARR organizuje na Podpromiu?

- Na te targi zaprosiliśmy 2,5 tys. przedsiębiorców z całego regionu. Wśród 25 wystawców zaprezentują się m.in. wszystkie podkarpackie uczelnie. Im bliższa współpraca uczelni z firmami i przedsiębiorcami, tym bardziej nasze firmy mogą się technologicznie rozwijać, a absolwenci studiów - mieć tu szansę na udaną karierę.

- Marzyłyby się nam wynalazki i patenty.

- Do ścisłej współpracy nauki z przemysłem dążą wszystkie kraje europejskie. Co do patentów, to wielu naszych przedsiębiorców nie zdawało sobie sprawy, jak ważne jest chronienie własności intelektualnej. Mieliśmy taki projekt, w którym przeszkoliliśmy w tym zakresie 250 osób. Efekt był taki, ze kilkadziesiąt firm rozpoczęło starania o patenty. Nasza agencja dostała nawet za to nagrodę w konkursie organizowanym przez PARP dla najlepszych instytucji otoczenia biznesu
GC Nowiny, strefa biznesu.


foto Gregor lotnictwo.net.pl
Inkubator Technologiczny PPNT


VAC AERO KALISZ w na dniach rozpoczyna działalność


Goodirch
 

·
Registered
Joined
·
1,773 Posts
Boeing krąży nad Polską

Przedstawiciele korporacji odwiedzili trzy miasta ze strefami ekonomicznymi. Jest szansa na fabrykę amerykańskiego producenta samolotów – donosi "Puls Biznesu".

Na początku sierpnia Polskę odwiedzili przedstawiciele koncernu Boeing. Delegacja zawitała do Gdańska, Bielska-Białej i Rzeszowa. "To były decyzyjne osoby, co oznacza, że firma poważnie pochodzi do inwestycji. Na razie bada co mogła by w Polsce zlokalizować. Jest szansa na fabrykę elementów do samolotów" – mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

Nie wiadomo jednak ile Boeing miałby u nas ewentualnie zainwestować. "Z doświadczeń Doliny Lotniczej wynika, ze inwestor w pierwszym etapie zatrudnia 300-400 osób i buduje fabrykę za 40 mln USD" – mówi Marek Darecki, prezes WSK "PZL-Rzeszów" i Doliny Lotniczej – stowarzyszenia 80 firm lotniczych z południowo-wschodniej Polski.

Niepewność na rynkach światowych może przyspieszyć rozpoczęcie inwestycji. "Wiadomo, że trzeba będzie zacisnąć pasa i rozwinąć produkcję w krajach z najniższymi kosztami. Polska w tej chwili dysponuje najlepszymi warunkami na świecie dla sektora lotniczego" – ocenia Marek Darecki.
http://biznes.onet.pl/boeing-krazy-nad-polska,18571,4821430,1,prasa-detal
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Bardzo dobre wieści.
Wczoraj został rozstrzygnięty przetarg na działkę w podstrefie Trzebownisko

W wyniku zaproszenia do przetargu łącznego Nr 94 mającego na celu ustalenie przedsiębiorcy, który uzyska zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC Podstrefa Trzebownisko oraz nabędzie od Gminy Miasta Rzeszów prawo własności nieruchomości składającej się z działki nr 717/18 o powierzchni 1,9805 ha, zezwolenie zostało wydane przedsiębiorcy McBraida Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zarejestrowanemu w Sądzie Rejonowym dla M. St. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000357760.
Jest to firma z Anglii z głowną siedzibą w Bristolu
http://www.mcbraida.com/
Oczywiście produkuje części dla przemysłu lotniczego.


Kilka tygodni temu został też rozstrzygnięty przetarg na działkę w podstrefie Głogów Małopolski

W wyniku zaproszenia do przetargu łącznego Nr 96 mającego na celu ustalenie przedsiębiorcy, który uzyska zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC Podstrefa Głogów Młp. oraz nabędzie od Gminy Głogów Młp. prawo własności nieruchomości składającej się z działek nr 1245/5 o powierzchni 2,0131 ha, stanowiącej własność Gminy Głogów Młp., zezwolenie zostało wydane przedsiębiorcy Zakład Produkcji Folii EFEKT PLUS Sp. z o.o., z siedzibą w Rzeszowie, wpisanemu do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000186179.
http://www.folia-stretch.pl/
:cheers:
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Rosną skrzydła podkarpackiej Dolinie Lotniczej
Nowe inwestycje rozkręcają biznes w Rzeszowie. Boeing, Airbus i inni potentaci awiacji co roku zamawiają części warte miliard dolarów

W tym roku inwestycje na terenie podkarpackiego klastra mogą mieć wartość miliarda złotych. – Spodziewamy się co najmniej 2 tysięcy nowych miejsc pracy w technologicznych i usługowych spółkach – prognozuje Tadeusz Ferenc prezydent Rzeszowa. Nie ma roku, by rzeszowski samorząd nie inwestował kilkudziesięciu mln zł w uzbrajanie terenów pod nowe inwestycje.

W rzeszowskim parku technologicznym już wiosną ruszyły budowy lotniczej grupy Goodrich, a na terenie WSK inwestuje Hamilton Sundstrand, silnikowy potentat amerykańskiej korporacji UTC. W sąsiedztwie już pracuje pełną parą fabryka turbosprężarek Borg Warner Turbosystems i polski oddział bawarskiej potęgi lotniczej MTU Aeroengines. W ich ślady chce iść co najmniej 20 innych zarejestrowanych już inwestorów. – Grupujemy w jednym miejscu, w rzeszowskim parku przemysłowym tylko firmy związane z awiacją, elektroniką i alternatywnymi źródłami energii – mówi Waldemar Pijar z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Przygotowania do kolejnych budów kończą polskie i zagraniczne spółki Optim (systemy informatyczne), Vac Aero (powłoki galwaniczne dla lotnictwa), Zelnar (narzędzia) i kilkanaście innych, kojarzonych wyłącznie z innowacyjnymi technologiami. Nieopodal w Rogoźnicy, w kolejnej strefie należącej do Europarku Mielec, na terenach przygotowanych dzięki europejskim funduszom i pieniądzom władz regionalnych ulokowane są kolejne firmy, w tym nowe zakłady Zelmera i kompleks badawczy Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Laboratorium materiałowe dla przemysłu lotniczego już ściąga obiecujące technologie z dziesięciu czołowych krajowych uczelni technicznych. – Tworzymy zaplecze badawcze dla przemysłu materiałów kompozytowych i polimerowych używanych w lotnictwie i komputerowego projektowania i sprawdzania konstrukcji lotniczych oraz elektronicznej aparatury diagnostycznej – mówi Waldemar Pijar.

Podkarpacka Dolina Lotnicza, która wspólnie ze szkołami zbudowała sieć 12 ośrodków przygotowujących operatorów obrabiarek sterowanych komputerowo, to już potężne zagłębie produkcji lotniczych części zamawianych przez światowych potentatów awiacji. Szefowie lotniczego klastra przypominają, że na początku dekady startowali z 18 firmami zatrudniającymi 9 tys. osób. Teraz Dolina Lotnicza skupia już ok. 80 spółek dających pracę 22 tysiącom mechaników i inżynierów. Nawet niedawny kryzys w lotnictwie obszedł się z awiacyjną branżą w miarę łagodnie. – Utrzymaliśmy eksport przede wszystkim wysoko przetworzonych komponentów dla lotnictwa – potwierdza Andrzej Rybka, dyrektor stowarzyszenia Dolina Lotnicza.
Rzeczpospolita

Nic nowego ale dobra reklama Doliny.
 
121 - 140 of 632 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top