SkyscraperCity Forum banner
141 - 160 of 632 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Fragment starego artykuł też z Rzeczpospolitej, wyraźnie widać jak państwo wspiera inwestycje na wschodzie kraju.

W 2009 roku strategiczne dla gospodarki inwestycje wspierane przez budżet ulokowały się w centralnej, zachodniej i południowej Polsce. Z blisko 40 przedsięwzięć tylko jedno – inwestycja firmy MTU w Rzeszowie – było objęte rządowym programem wsparcia na Ścianie Wschodniej. Z kolei w połowie roku ubiegłego, z blisko 20 nowych dotacji, do wschodnich regionów nie trafiła żadna.

Eksperci z firm doradczych zwracają uwagę, że terenom na wschodzie niewiele pomoże nawet program operacyjny "Rozwój Polski wschodniej". – Oferuje wsparcie dla lokalnej administracji czy otoczenia biznesu. Ale brakuje bezpośredniej pomocy dla firm – mówi dyrektor w Ernst & Young Paweł Tynel.
http://www.rp.pl/artykul/631327.html
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Elewacja fabryki Zelnar już gotowa


Meta-Zel Sp. z o.o. W tym miesiącu przeprowadzają sie do nowej siedziby.
Siedziba w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Miło nam Państwa poinformować, iż nasza Odlewnia niebawem zmieni swoją siedzibę. W sieprniu bieżącego roku, przenosi się do nowo wybudowanego zakładu
w Specjalnej Strefie Ekonimicznej (w Rogoźnicy k. Rzeszowa).
Nowa strona internetowa http://www.metazel.pl

stare fotki ale jeszcze ich tu nie było, źródło hartbex.pl
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
McBraida Polska Sp. z o.o. w SSE EURO-PARK MIELEC
McBraida Polska Sp. z o.o. zainwestuje ponad 15,5 mln zł i zatrudni co najmniej 20 pracowników w związku z uruchamianą w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC produkcją komponentów do silników lotniczych. Projekt realizowany będzie w oparciu o zezwolenie udzielone przez ARP S.A na prowadzenie działalności gospodarczej w mieleckiej strefie, na terenach w pobliżu Lotniska Jasionka w Rzeszowie.


McBraida Polska Sp. z o.o. została utworzona przez. McBraida PLC (Anglia) jako spółka celowa dla realizacji nowego projektu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.

McBraida PLC, 100-procentowy udziałowiec McBraida Polska Sp. z o.o., od 1954 roku jest dostawcą precyzyjnych komponentów dla przemysłu lotniczego w skali globalnej do silników Rolls-Royce instalowanych m.in. w samolotach: Airbus, Boeing, Gulfstream i helikopterach AgustaWestland. Spółka wykorzystuje najnowocześniejsze technologie zapewniające światowej klasy standardy produkcyjne w zakresie obróbki części o różnorodnym przekroju i średnicy oraz kompleksowe usługi i efektywne wsparcie techniczno-eksploatacyjne, od koncepcji poprzez cały okres rozwoju produktu.

Na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo - Technologicznego AEROPOLIS objętego Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO – PARK MIELEC (Podstrefa Trzebownisko) McBraida Polska Sp. z o.o. planuje zrealizować nowy projekt inwestycyjny polegający na zakupie niezabudowanej działki, wybudowaniu na niej zakładu produkcyjnego oraz zakupie maszyn i urządzeń. Realizacja projektu umożliwi uruchomienie na terenie Strefy produkcji zaawansowanych technologicznie elementów do silników lotniczych oraz innych komponentów dla przemysłu lotniczego. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2014 r.
http://www.europark.com.pl/pl/
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
W Rzeszowie pracują dla Rolls Royce'a

Spółka McBraida Polska zainwestuje ponad 15,5 mln zł w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Będzie produkować elementy do silników lotniczych.


Stuprocentowym udziałowcem McBraida polska jest McBraida PLC, który od 1954 roku dostarcza komponenty dla przemysłu lotniczego. Odbiorcą firmy jest producent silników Rolls Royce, montowanych w samolotach Airbus, Boeing oraz Gulfstream, a także w helikopterach Augusta Westland.

Inwestycja w mieleckiej SSE przewiduje zakup działki w pobliżu lotniska Jasionka w Rzeszowie, na której wybudowany zostanie zakład produkcyjny. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 2014 rok. Przedsięwzięcie jest elementem rozbudowy znajdującej się w południowo-wschodniej Polsce „Doliny Lotniczej", gdzie działa już przeszło 80 firm związanych z sektorem lotniczym. – To jeden z priorytetowych i najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki – mówi prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman. Ten rozwój jest możliwy dzięki szybkiemu napływowi inwestycji zagranicznych.

W regionie działa m.in. należąca do koncernu Sikorsky Aircraft fabryka PZL Mielec czy MTU Aeroengines. W ubiegłym roku zezwolenie n działalność w strefie otrzymała firma Hamilton Sundstrand wchodząca w skład amerykańskiej United technlogies Company, mająca budować i testować pomocnicze silniki do samolotów.

W ubiegłym roku mielecka strefa wydała 22 zezwolenia i przyciągnęła inwestycje warte 390 mln zł.
rzeczpospolita.pl


Hamilton Sundstrand otworzył fabrykę w Rzeszowie
W nowym zakładzie amerykańskiej firmy Hamilton Sundstrand rozpoczęto montaż silników przeznaczonych do najnowocześniejszych samolotów pasażerskich na świecie. Fabrykę w Rzeszowie budowano zaledwie 9 miesięcy.

- Z początkiem sierpnia wprowadziliśmy się do nowego budynku, systematycznie uruchamiamy procesy produkcyjne. Pracuje u nas już 100 osób. Do końca roku zatrudnienie zwiększy się do około 140 pracowników. Przewidujemy, że docelowo nasza załoga liczyć będzie 350 osób. Stanie się to prawdopodobnie w 2015 roku - ocenia Roman Staszewski, prezes zarządu Hamilton Sundstrand Poland Sp. z o.o.
Nowa fabryka Hamilton Sundrstrand Poland powstała na terenach Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów” S.A. i należy do tej samej korporacji, czyli UTC. Wartość amerykańskiej inwestycji szacuje się na ponad 100 mln zł. Jak sprawdziliśmy w ofertach PUP, proponowana płaca dla montera silników w rzeszowskiej HSP wynosi 1800-2400 zł brutto.
Fabryka przyszłości

Jako pierwsi dziennikarze oglądamy przestronne hale nowego zakładu. Mechanicy pracują przy montażu i remontach APU (czyli pomocniczych silników lotniczych – wyj. red.). W innym pomieszczeniu na stoisku testowym ustawiono pomocniczy zespół zasilający. To stanowisko testowe jest bardzo nowoczesne: zostało zaprojektowane i wybudowane według norm bezpieczeństwa oraz standardów środowiskowych.

Obok znajduje się placówka przeznaczona do mycia części silników po eksploatacji, które w Rzeszowie będą przechodzić remonty i naprawy. Firma bardzo dba o ochronę środowiska. Woda, którą oczyszcza się części, spływa wprost do oczyszczalni ścieków, znajdującej się na kondygnacji poniżej tej nowoczesnej myjni.

Wkrótce silniki do Boeinga 787

Część pracowników rzeszowskiego Hamiltona przechodziła szkolenia w zakładzie remontowym korporacji w Singapurze, a także w innych oddziałach Hamilton Sundstrand.

- Większość szkoleń odbywa się w Rzeszowie. Przyjeżdżają fachowcy najczęściej z zakładów w Stanach Zjednoczonych i przekazują pracownikom wiedzę z zakresu montażu naszych wyrobów - dodaje prezes.

Wkrótce w rzeszowskim zakładzie planowany jest montaż dwóch głównych modeli napędów pomocniczych, które instalowane są w Airbusach i Embrayerach. W pierwszym kwartale przyszłego roku ma rozpocząć się montaż kolejnego pomocniczego zespołu zasilającego do najnowszego modelu Boeinga 787, czyli słynnego Dreamlinera.
Docelowo, co jest szczególnie ważne, gotowe silniki wprost z rzeszowskiej wytwórni będą trafiały bezpośrednio do klientów. W tym samym czasie wykonywane będą remonty APU dostarczanych przez klientów i użytkowników.
- Planujemy, iż po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych, będziemy w stanie montować kilkaset silników rozmaitych modeli w ciągu roku. Wszystko zależy, jak duże będzie zapotrzebowanie na świecie na naszą produkcję – zaznacza prezes Staszewski.
Rośnie Dolina Lotnicza
W okolicach Rzeszowa fabryki otworzyło lub buduje kilka światowych koncernów lotniczych. Firma MTU Areo Engines Polska sp. z oo rozpoczęła produkcję na terenie Parku Naukowo- Technologicznego w Jasionce dwa lata temu. Zatrudnia 364 pracowników, w tym 86 inżynierów. W roku przyszłym zatrudnienie powinno przekroczyć 400 osób. Obok jest zakład amerykańskiego koncernu BorgWarner Turbo Systems Poland Sp. z o.o., producenta m. in. turbosprężarek . Po sąsiedzku zakład buduje amerykański koncern Goodrich. W nowej fabryce będą produkowane podwozia do samolotów. Goodrich planuje zainwestować 150 mln zł.
Pełna moc – koniec 2012

Cały czas trwa proces szkolenia załogi. Przyjmuje się też nowych mechaników, monterów, a także inżynierów, których kilkudziesięciu będzie pracowało w rzeszowskim Hamiltonie. Cały czas, systematycznie hale wypełniane są kolejnymi urządzeniami do produkcji.

Pełną moc rzeszowska firma uzyska pod koniec przyszłego roku. Natomiast uroczystość oficjalnego otwarcia zakładu przewidziana jest jeszcze w tym roku.
GC Nowiny
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Zelmer otwiera fabrykę w Rogoźnicy
W fabryce Zelmeru w Rogoźnicy pracuje aktualnie 1,3 tys. pracowników.

Już 15 września odbędzie się uroczyste otwarcie fabryki Zelmer. Nowa inwestycja umiejscowiona jest w województwie podkarpackim, w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK Mielec, 11 km od Rzeszowa, w Rogoźnicy.

W przeniesionej z Rzeszowa fabryce produkowane będą produkty z gamy małego AGD, takie jak: odkurzacze, blendery, sokowirówki czy czajniki. Szacowana wartość inwestycji to ok. 80 mln zł.

Zelmer to największy polski producent sprzętu AGD. Firma posiada duży udział w sprzedaży na rynkach zagranicznych, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Fabryka w Rogoźnicy będzie jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk małego AGD w Europie. Zakład zatrudnia obecnie ok. 1300 pracowników.

Fabryka w 218 dni

Fabryka w Rogoźnicy to pierwsza tak duża inwestycja marki Zelmer. Projekt budowy nowej fabryki rozpoczął się w październiku 2009 roku, a sama budowa trwała dokładnie 218 dni.

- Wybraliśmy Rogoźnicę, ponieważ to teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, a co za tym idzie wysoko rozwinięta infrastruktura i kanały komunikacyjne - mówi Janusz Płocica, prezes firmy Zelmer S.A.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
W ostatnich dniach do Rzeszowa zawitało ścisłe kierownictwo United Technology Company. Pewnie ma to coś wspólnego z otwarciem nowego zakładu w strefie, może jakaś nowa inwestycja.

Przyleciały same szychy prywatnymi odrzutowcami.

foto Gregor lotnictwo.net.pl

Bombardier BD-700-1A10


Falcon 900


Falcon 2000EX

Jak widać w prywatnej firmie stosuje się zasadę nielatania całego kierownictwa w jednym samolocie, polski rząd może się uczyć
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Są pierwsze owoce wizyty prezesów UTC

Amerykańskie innowacje uskrzydlą Dolinę Lotniczą
Amerykański koncern United Technologies Corp., który miał w zeszłym roku 54,3 mld dol. sprzedaży, zbuduje w Polsce ośrodki lotniczych innowacji. Decyzje w tej sprawie zapadną w najbliższym czasie.

W grę wchodzą inwestycje warte miliony dolarów, zamówienia dla laboratoriów, grup badawczych na wiodących politechnikach a potem eksport technologicznych usług. Amerykański konglomerat (oprócz awiacji zajmuje się systemami przeciwpożarowymi i bezpieczeństwa a także dźwigami, windami i urządzeniami komunikacyjnymi) , który przyniósł w 2010 r 4,4 mld zysku i zatrudnia ponad 200 tysięcy fachowców w 71 krajach, jest bardzo zadowolony z biznesu, który robi w Polsce. Teraz chciałby przenieść go na wyższy poziom.

Spółki z grupy UTC są już prawdziwymi potentatami lotniczymi w kraju. PZL Mielec – Sikorsky Aircraft buduje śmigłowce Black Hawk, rzeszowska WSK samolotowe napędy, Pratt&Whitney Kalisz to dostawca komponentów w silnikowych , PZL Wrocław- Hamilton Sundstrand robi elementy hydrauliki i systemy sterowania, HS Rzeszów- silniki pomocnicze do statków powietrznych. Polskie fabryki amerykańskiej korporacji zatrudniają blisko 9 tys. pracowników i do tej pory zainwestowały w budowę bazy produkcyjnej ok. miliard dolarów. Już w tej chwili rosnące zasoby lotniczych spółek UTC w kraju da się porównać z potencjałem największego polskiego holdingu zbrojeniowego – Bumaru.

-Wspólnie z Amerykanami zbudowaliśmy podstawy nowoczesnego przemysłu związanego z awiacją. Teraz czas ugruntować obecność UTC w Dolinie Lotniczej i Polsce. Przekonaliśmy szefów koncernu, że warto tworzyć w Polsce zaplecze rozwojowe dla całej branży - mówi Marek Darecki prezes WSK Rzeszów największej fabryki w polskiej rodzinie koncernu i współtwórca podkarpackiego skrzydlatego klastra. Dolina Lotnicza, to już potęga: 92 firmy, 23 tys. zatrudnionych, 1,5 mld dol. rocznego eksportu części i komponentów dla Boeinga, Airbusa i innych potentatów globalnej awiacji.

Janusz Zakręcki prezes PZL Mielec a Sikorsky Company, wylicza atuty polskiej lokalizacji dla amerykańskich ośrodków innowacyjności: to dwu -, nawet trzykrotnie niższe koszty pracy polskich konstruktorów, dostępność dobrze wyedukowanej kadry inżynierskiej, możliwość dofinansowania technologicznych projektów z państwowych i unijnych źródeł.

Innowacyjne inwestycje już rozpoczyna Hamilton Sundstrand. Centrum konstruktorskie zatrudniające 350 inżynierów powstaje w przejętym w tym roku przez UTC dawnym Hydralu (dziś PZL Wrocław). 100 kolejnych konstruktorów, speców od pomocniczych silników samolotowych zatrudnia inna fabryka HS w Rzeszowie. – W nowoczesnych ośrodkach rozwojowych będą od podstaw tworzone i testowane nowe produkty, które potem trafią do produkcji w polskich fabrykach lub zagranicznych zakładach UTC – przekonuje Roman Staszewski prezes podkarpackiego zakładu Hamilton Sundstrand.

Prezes Darecki przypomina, że na rzecz nowych technologii produkcji materiałów dla lotnictwa i ich obróbki już pracuje w skoordynowany sposób , w największym obecnie programie wspieranym przez państwo (wartym 80 mln zł), 350 naukowców z 15 technicznych uczelni i inżynierowie z kilkudziesięciu firm. Incjatywa Aeronet wychodzi naprzeciw planom UTC. Korporacja w zeszłym roku na badania i rozwój wydała w sumie 3,6 mld dol. W najbliższych latach, począwszy od przyszłego roku, spora część tego tortu zacznie trafiać nad Wisłę.
rp.pl
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Amerykanie wybudowali W Rzeszowie nową fabrykę
Pracuje tu ponad 100 osób. Z efektów ich pracy korzystają najwięksi potentaci branży lotniczej: Airbus, Boeing. Embraer. W czwartek w Rzeszowie oficjalnie otwarto fabrykę firmy Hamilton Sundstrand.Fabryka powstała na terenie rzeszowskiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, na działce o powierzchni około 1,4 ha. Działka ta decyzją rządu została włączona do mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co stanowiło dodatkową zachętę dla amerykańskiego inwestora. W niespełna rok powstały dwa obiekty firmy: pierwszy w rozbudowanej unowocześnionej hali niegdyś należącej do WSK, drugi zupełnie nowy, w którym mieści się centrum konstrukcyjne. Bo Hamilton Sundstrand w Rzeszowie nie zamierza tylko produkować i remontować silników pomocniczych takich samolotów jak np. Airbus A 320. - W naszym dziale inżynierii pracuje 20 osób. Są to głównie inżynierowie z Rzeszowa i okolic, choć zatrudniliśmy także ludzi z Gdańska i Warszawy. Do 2015 roku ma tu pracować ponad 80 inżynierów - tłumaczył Mariusz Mucha, szef działu inżynierii. - Obecnie zajmujemy się dwoma projektami. Pierwszy z nich to silnik APS 3250 dla nowej wersji Airbusa A 320 NEO. Ten samolot choć dopiero będzie produkowany, już cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest ponad 1500 zamówień na niego. Drugi projekt to silnik APS 2800. To lekki samolot biznesowy - mówił Mucha. Zatrudnieni w Rzeszowie inżynierowie współpracują z centralą Hamilton Sundstrand znajdującą się w amerykańskim San Diego.

Fabryka Hamilton Sundstrand swoją działalność w Rzeszowie rozpoczęła kilka tygodni temu. W czwartek nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Do 15 grudnia w rzeszowskiej fabryce powstało 10 silników pomocniczych dla Airbusa A 320. - Plan na ten rok to 16 silników dla Airbusa. Wszystkie trafią do klienta z Niemiec - mówił Sebastian Fołta z Hamilton Sundstrand. Wyprodukowano już także 4 silniki dla Embraera.

Tuż obok dwóch już działających linii montażowych jest jeszcze sporo wolnego miejsca. Zacznie się ono wypełniać już niedługo - powstanie tam linia montażowa silników pomocniczych Boeinga 787, czyli słynnego Dreamlinera. - W styczniu 2012 roku rozpocznie się montaż pierwszego silnika dla Dreamlinera - zdradzili przedstawiciele Hamiltona.

Do Rzeszowa trafiają także silniki pomocnicze wymagające remontu. - Przysyłają je linie lotnicze. Remont zajmuje dwa tygodnie. W przyszłym roku według planów wyremontujemy 120 silników - mówili pracownicy fabryki.

Silniki zarówno te nowe, jak i wyremontowane trafiają na testy do hamowni. W rzeszowskiej fabryce jest ich w sumie pięć.

W nowej fabryce Hamilton Sundstrand zatrudnionych jest 114 osób. Według planów w 2015 roku zatrudnionych ma być w niej 350 osób. Inwestycja kosztowała ponad 100 mln zł.

- Kiedy uczestniczyliśmy w uroczystości pierwszego wbicia łopaty, obiecywałem, że za rok będzie tu stał nowoczesny zakład, produkujący najnowocześniejsze wyroby. Udało się. To inwestycja przyszłości. Pokazuje ona, że Rzeszów i Podkarpacie to dobre miejsce dla inwestycji, zwłaszcza dla nowoczesnych technologii - mówił Roman Staszewski, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Hamilton Sundstrand Poland. Biorący udział we wczorajszej uroczystości podkreślali lotnicze tradycje Podkarpacia. - W tym miejscu zostało połączone to, co było dawniej - potężne dzieło - Centralny Okręg Przemysłowy, z tym co przyszło teraz - mówił Kazimierz Górny, biskup rzeszowski. Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki mówiła o wysokim poziomie kształcenia na Podkarpaciu, dzięki któremu ludzie przygotowywani są do pracy w tak zawansowanych technologicznie fabrykach jak ta firmy Hamilton Sundstrand. Podkreśliła także rolę Doliny Lotniczej. - Chwalimy się nią nie tylko w Polsce. W przyszłym tygodniu z prezesem WSK Markiem Dareckim będziemy się nią chwalić w Chinach - mówiła Ilona Antoniszyn-Klik. - W Szanghaju będę zachęcał chińskich przedsiębiorców do inwestowania na Podkarpaciu - powiedział Darecki.

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...szowie_nowa_fabryke__FOTO_.html#ixzz1giFd7sTD:cheers:
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Nareszcie ktoś to ładnie obfocił.

Zakończyła się budowa drogi do nowej części parku, tej po południowej stronie lotniska, świetnie stamtąd widać startujące samoloty, polecam przejażdżkę póki jeszcze jest wyłączona z ruchu, można się zatrzymać równolegle do pasa lub centralnie nad ścieżką podejścia :)
 

·
Nadszedł czas Wolności
Joined
·
3,042 Posts
Problem polega na tym, że tam trzeba dopiero skoczyć, ładnie to obfocić i zrobić mapkę, gdzie które zdjęcie zostało wykonane :) Na to trzeba conajmniej całego jednego dnia. Te fotki były robione późnym wieczorem i część jest paskudna, a na część nie starczyło w ogóle czasu.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Rzeszów ma problem z „Dworzyskiem”
Rozwija się strefa ekonomiczna w Rogoźnicy

Chociaż pierwszy inwestor kupił już działkę pod budowę swojej siedziby, teren specjalnej strefy ekonomicznej ciągle nie jest gotowy na budowę fabryk.

„Dworzysko” (podstrefa mieleckiego Europarku) to tereny w dzielnicy Przybyszówka. Docelowo, w ciągu kilkunastu lat ma mieć aż 450 hektarów. Na razie miasto uzbroi jednak pierwsze 30. leżące najbliżej salonu Citroena. To tu 7-hektarową działkę w ubiegłym roku kupił holenderski Raben.


Holendrzy czekają na rury i drogę
- Inwestycję dzielimy na dwa etapy. Najpierw powstanie magazyn o powierzchni ok. 10-15 tys. m kw. Zatrudnimy w nim ok. sto osób. Docelowo chcemy rozbudować go do ponad 30 tys. m kw., a to oznacza, że będziemy poszukiwać kolejnych stu pracowników. Prace budowlane zaczniemy po uzbrojeniu terenu przez miasto – mówi Stefania Bandos, dyrektor regionu Raben Polska.
W Urzędzie Miasta przygotowania do rozpoczęcia prac już trwają. Podzielono je na trzy etapy: budowę drogi łączącej krajową czwórkę ze strefą, wykonanie kanalizacji sanitarnej, oraz odwodnienie terenu. Budowa mogłaby już trwać, ale urzędnicy narzekają na protesty przeciwko inwestycji. - Np. przeciwko budowie drogi protestuje jedna osoba. To właścicielka działki, obok której przebiega planowana ulica. Inwestycja zahacza teren tylko nieznacznie i w jednym miejscu. Taki przebieg trasy to jednak jedyna możliwość pozwalająca uniknąć burzenia domów – przekonuje Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem Urzędu Miasta Rzeszowa.
Urzędnicy zapewniają, że protesty właścicielki terenu nie wstrzymają prac. Zgodnie z przepisami tzw. specustawy, droga zostanie wybudowana, a za zajętą część terenu miasto zapłaci właścicielce według aktualnej ceny rynkowej gruntu. Budowa pierwszej części 7-kilometrowej ulicy ma ruszyć na przełomie maja i czerwca.

Nie chcą kanalizacji
Znacznie większy problem to protesty przeciwko odwodnieniu terenu. W tej sprawie zawiązał się nawet komitet strajkowy złożony z okolicznych mieszkańców. - Twierdzą, że budowa kolektora deszczowego i innych elementów odwodnienia terenu naruszy tzw. stosunki wodne w okolicy, co z kolei negatywnie wpłynie na ich budynki – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Mieszkańcy storpedowali już m.in. wydanie tzw. decyzji środowiskowej, czyli dokumentu, który określa jak inwestycja ma wyglądać, aby nie szkodzić otoczeniu. Urzędnicy przekonują, że w przypadku pierwszej, 30-hektarowej części strefy nie spowolni to jednak budowy kanalizacji deszczowej i sanitarnej. - Bo przeprowadzimy je na działkach naszych i starosty. Wejścia na tereny prywatne wymagają dopiero kolejne etapy – dodaje M. Chłodnicki.
Projekty obu kanalizacji mają być gotowe najpóźniej w połowie roku. Miasto liczy, że skończy zbroić teren do grudnia.
Płaczą że nie ma pracy, ale jak coś zaczynają robić to protestują i bądź tu mądry.

Ktoś mi mądry wyjaśni w jaki sposób budowa kanalizacji i odwodnienie terenu negatywnie wpłynie na budynki?
 

·
Registered
Joined
·
16,787 Posts
Ktoś mi mądry wyjaśni w jaki sposób budowa kanalizacji i odwodnienie terenu negatywnie wpłynie na budynki?
Prosze nie mów mi, bo mnie krew zalewa. Sam robie mapy do celów projektowych pod kanalizację i często spotykam się właśnie z takimi ludźmi. Nie bo nie. Tyle można z nich wydusić.
 
141 - 160 of 632 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top