Skyscraper City Forum banner
161 - 180 of 632 Posts

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
McBraida Polska gotowa do budowy fabryki
Firma McBraida Polska, spółka córka McBraida Plc. z Bristolu przygotowuje się do budowy fabryki Tajęcinie w strefie S1 Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis (koło lotniska). Działka jest już zakupiona, jest także gotowy projekt obiektu, (wykonany przez Pracownia Architektoniczna Archicomp Ryszard Miklas).


Według planów w czerwcu ma zacząć się budowa fabryki, zaś na przełomie 2012 i 2013 roku już ma rozpocząć się produkcja. W planach jest początkowo zatrudnienie 15-20 osób, a w ciągu kilku lat zwiększenia zatrudnienia do 80-100 osób. Głównym klientem firmy będzie Rolls Royce, ale chcemy też produkować dla firm z Doliny Lotniczej.

- Będziemy zatrudniać techników obsługujących obrabiarki sterowane numerycznie (CNC), inżynierów produkcji i inżynierów jakości. Na samym początku będzie to tylko zakład produkcyjny, ale później, zależnie od współpracy z miejscowymi firmami, niewykluczone, że poszerzymy działalność o projektowanie nowych wyrobów – mówi Andrew Cunliffe, dyrektor McBraida Polska. - Już rozpoczęliśmy rekrutację - kilka osób zaczyna pracę w Wielkiej Brytanii, tam się przeszkolą, a potem będą szkolić pracowników przyjętych do pracy Jasionce. A pełną rekrutację zaczniemy za kilka miesięcy.Informacje o wolnych stanowiskach pracy firma będzie publikować swojej na stronie internetowej.

Jak dodaje Andrew Cunliffe, rynek samolotów cywilnych kwitnie, wiele programów wchodzi w fazę produkcji, zapotrzebowanie światowe jest duże. Firma posiada też koncesję z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na produkcję części do samolotów wojskowych.
- Rozszerzenie zatrudnienia warunkowane jest przez dwa czynniki – mówi dyrektor McBraida Polska. - Przede wszystkim jest to wzrost zamówień ze strony Rolls Royce w naszej macierzystej fabryce, a wynika to z produkcji silników do takich samolotów jak Boeing 787 Dreamliner, Airbus A 380 czy Lockhead F 35.

Drugim czynnikiem będzie pozyskanie zamówień od klientów z Doliny Lotniczej - połowę możliwości produkcyjnych firma chce związać właśnie z firmami z regionu. To zresztą główna przyczyna wyboru województwa podkarpackiego na miejsce produkcji.

- To nie jest w żadnym razie proste przeniesienie produkcji, to rozszerzenie działalności i wdrażanie nowych programów – podsumowuje Andrew Cunliffe.
gospodarkapodkarpacka.pl
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Porównanie zapełnienia strefy S-2

Stan na wrzesień 2010 roku.


Stan na sierpień 2011 roku.


Stan na październik 2011

wszystkie działki wykupione


Porównanie strefy S-1
Stan na wrzesień 2010 roku.


Stan na sierpień 2011 roku


Stan sierpień 2011

źródło aeropolis.com.pl

S1-3 Już w pełni uzbrojona, chodzą polotki że ostatnio z wizytą byli przedstawiciele Rolls-Royca
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Te tereny wokół lotniska powinni w pizdu zrównać z ziemią, uzbroić, wydzielić działki i przeznaczyć na inwestycje. Cały ten las miedzy pasem startowym a DK9 w pień :)
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
A jak myślisz ile tych zwierząt żyje w tym skrawku lasu? Mówie tylko o tym fragmencie między DK9 - pasem startowym - łącznikiem DK9/DK19 (widocznym na fotce pod napisem Strefa 1-3)
Jak myślisz czy jakaś większa zwierzyna będzie zamieszkiwac w sąsiedztwie A4/węzła A4, ścieżki podejścia samolotów oraz drogi do strefy która jest zaznaczona?
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Wydaje mi się że część tego lasu na przedłużeniu pasa startowego już nie istnieje, wybudowali tam nowe światła na podejściu do pasa, nowe ogrodzenie, kanalizacje, jest też droga (fajna miejscówka do podziwiania startów i lądowań) , wiadukt do strefy nad A4. Cały teren pod S1-3 jest już uzbrojony.
 

·
...
Joined
·
1,881 Posts
A jak myślisz ile tych zwierząt żyje w tym skrawku lasu? Mówie tylko o tym fragmencie między DK9 - pasem startowym - łącznikiem DK9/DK19 (widocznym na fotce pod napisem Strefa 1-3)
Jak myślisz czy jakaś większa zwierzyna będzie zamieszkiwac w sąsiedztwie A4/węzła A4, ścieżki podejścia samolotów oraz drogi do strefy która jest zaznaczona?
Okolice Rzeszowa nie narzekają na nadmiar lasów, wszystko wylesione i zaorane. Nikomu nie powinien przeszkadzać kawałek lasu między fabrykami.

Mieszkam w Krakowie na Pychowicach, 50 m od skrawka lasu (takiej wielkości jak ten, o którym mówimy) który oddziela Pychowice od Kampusu i blokowiska Ruczaj, samoloty latają tam od 5 rano do 1 w nocy. Spotkania z dzikami, sarnami i królikami (na łąkach koło lasu) nie należą tam do rzadkości - 5 km od rynku w Krakowie. Sarny widywałem też na działkach, w środku blokowiska, jak mieszkałem na Krowodrzy Górce - 3 km od Rynku!

Co do zwierząt przy drodze - polecam w jakiś letni wieczór przejażdżkę po okolicach Szczecina. Jak jedziesz od strony Berlina drogą nr 6 w stronę Kołobrzegu, to w pewnym momencie z ekspresówki robi się gierkówka. Właśnie w tym miejscu całkiem częstym widokiem są sarny stojące na poboczu, skubiące krzaczki - 2 m od drogi pełnej ruchu i tirów!

A co do okolic lotniska w Rzeszowie, to w zimie wystarczy odejść 50 - 100 metrów od drogi nr 9 w głąb lasu i patrzeć pod nogi na ślady na śniegu. Gołym okiem widać, że koło lotniska i drogi nr 9 jest masa zwierząt - na pewno są sarny i dziki, bo sam je widziałem jak łaziłem tam z psem. Zresztą myślę, że myśliwi nieprzypadkowo zrobili sobie strzelnicę akurat tam.

Myślę, że budowa węzła nic nie zmieni jeżeli chodzi o liczebność mieszkających tam zwierząt - już i tak żyją w hałasie, przystosowały się. Jedyne co je rzeczywiście może wykurzyć, to własnie wycięcie lasu, bo nie będą miały co jeść, ani gdzie się ukryć.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Na Miłocińskiej wrze. Nie chcą drogi między domkami
Mieszkańcy piszą pisma do parlamentarzystów, radnych, organizacji ekologicznych. Nie chcą, by przez środek osiedla została poprowadzona droga dojazdowa do strefy Dworzysko. - Bo przez spokojne osiedle będą przejeżdżać codziennie setki samochodów - mówią. Mają też żal, że nikt z nimi nie konsultował przebiegu trasy


Miłocin to osiedle w północnej części Rzeszowa zabudowane domami jednorodzinnymi. W pobliżu są zabytkowy, ale niestety zaniedbany park oraz dwór, w którym znajduje się Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości. Spokojną egzystencję mieszkańców dotychczas zakłócała głównie sprawa bloku, który zeszpecił krajobraz, wyrastając pośród domów. Ludzie protestowali, urzędnicy rozkładali ręce. - Pozwolenie na budowę bloku wydane zostało jeszcze za czasów, gdy Miłocin był częścią gminy Głogów Małopolski. Po przyłączeniu terenu pozwolenia na budowę nie mogliśmy anulować - tłumaczyli pracownicy ratusza.

Teraz mieszkańcy osiedla Miłocin mają kolejny kłopot: plany budowy drogi do strefy przemysłowej Dworzysko. Strefa obejmie niezagospodarowane tereny m.in. na osiedlach Przybyszówka i Miłocin. Mają tam powstać nowoczesne zakłady, które dadzą setki, a może i tysiące miejsc pracy. Strefa powolutku jest na to przygotowywana, powstają plany dotyczące przebiegu podziemnych sieci. No i dróg, którymi do strefy mieliby dojeżdżać m.in. przyszli pracownicy fabryk. I to właśnie te plany bardzo niepokoją mieszkańców osiedla Miłocin. Ratusz przygotował już pierwszą koncepcję tego odcinka drogi. Ma ona biec ul. Miłocińską od strony ul. Warszawskiej. Około 200 metrów za skrzyżowaniem ul. Obrońców Poczty Gdańskiej i Morelowej droga ma odbić w kierunku południowo-zachodnim. Minąć ma zabytkowy park, a za nim połączy się z ul. Tarnowską i skręci na północ.

- Jesteśmy przeciwni takiemu przebiegowi drogi - mówi Marian Buksztel, który mieszka przy Miłocińskiej. Mieszkańcy denerwują się, że miasto nie konsultowało z nimi przebiegu trasy. A została wytyczona tak, że żeby mogła powstać, niektórym z mieszkańców trzeba będzie zabrać część ich terenu. - Wybieraliśmy najbardziej optymalny wariant. Wiemy, że niektórym mieszkańcom nie podoba się, że będziemy musieli wywłaszczyć część należącego do nich terenu. Podczas spotkania zaproponowali, by teren potrzebny do budowy drogi pozyskać z drugiej strony ulicy - mówi Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Zieleni w Rzeszowie. We wskazanym przez mieszkańców miejscu stoją garaże. - Są także słupy wysokiego napięcia. Gdybyśmy zdecydowali się na ten wariant, mocno wzrósłby koszt inwestycji, bo musielibyśmy przebudować linię wysokiego napięcia i dodatkowo zapłacić ludziom za te garaże, bo są prywatne i stoją na prywatnym terenie - tłumaczy Magdoń.

Ale mieszkańcom nie chodzi tylko o sprawy związane z wywłaszczeniami. Mają żal do ratusza, że nikt z nimi nie rozmawiał o przebiegu trasy. - Na tym etapie nie było obowiązku przeprowadzania specjalnych konsultacji - mówią urzędnicy. - Nawet jeśli nie ma obowiązku, to w przypadku tak ważnej drogi wypadałoby zapytać ludzi. Przecież nie będzie to zwykła osiedlowa dróżka. Raz, że to dojazd do strefy, dwa, że w przyszłości będzie to część obwodnicy, którą miasto chce budować od Załęża do Lubelskiej. Ciąg dalszy to doprowadzenie tej drogi do ul. Warszawskiej i dalej Miłocińską oraz trasą przy strefie do ul. Krakowskiej. Takie są plany miasta, tylko nikt o ich głośno nie mówi. A my nie chcemy obwodnicy biegnącej prawie przez środek osiedla domków jednorodzinnych - mówi mieszkaniec osiedla Miłocin.

Mieszkańcy przygotowali pisemne oświadczenie w sprawie przebiegu trasy, na którą się nie zgadzają. Ma trafić m.in. do podkarpackich parlamentarzystów, rzeszowskich radnych, organizacji ekologicznych. - Liczymy, że ktoś się tą sprawą zajmie i pomoże nam - mówią. Mają nadzieję, że trasa zostanie poprowadzona gdzie indziej, np. po północnej stronie torów przecinających Miłocin.

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,..._chca_drogi_miedzy_domkami.html#ixzz1mdJ0NGkb
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Miasto na własne życzenie zabrnęło w ślepy zaułek LIST
Robert Kultys, radny PiS, przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej

Przez plany budowy drogi na północnym skraju osiedla Baranówka miasto na własne życzenie zabrnęło w ślepy zaułek z uzbrojeniem terenów strefy ekonomicznej Dworzysko. Wszystko przez to, że dla oszczędności próbowało upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Droga ta miała poprzez realizowany właśnie most na Wisłoku skomunikować w przyszłości mieszkańców tej części miasta z częścią wschodnią przy ul. Rejtana. Miała także obsługiwać strefę ekonomiczną. Rozmawiając z mieszkańcami, odniosłem wrażenie, że gdyby nie przewidywany tu ruch samochodowy do strefy, byłoby o wiele łatwiej porozumieć się z nimi co do takich rozwiązań, aby nie były one dla nich uciążliwe. Pamiętajmy też, że już niedługo pierwsza funkcja - czyli połączenie komunikacyjne w kierunku Wisłoka - może być dla mieszkańców niezbędna. Jeśli zostaną zrealizowane plany prezydenta i w śródmieściu powstaną buspasy, to może być ono prawie nieprzejezdne. Wtedy droga północna (czy jak kto woli - obwodnica) będzie dla kierowców jedyną alternatywą.

Być może od początku uzbrajania strefy Dworzysko miasto powinno nastawić się na budowę także głównego planowanego, choć droższego, drogowego połączenia wzdłuż torów kolejowych. Rozwiązanie to proponują także mieszkańcy. Teraz problem w tym, że całe uzbrojenie strefy w media (wodociąg, kanalizacja) planowane jest właśnie wzdłuż kontrowersyjnej dla mieszkańców drogi realizowanej przy Baranówce. A jak widać, na tym etapie trudno będzie przekonać ich do tej inwestycji.

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...ie_zabrnelo_w_slepy_zaulek.html#ixzz1nQNXyslT
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Rozstrzygnięcie rokowań Nr 117

W wyniku zaproszenia do rokowań Nr 117 mających na celu ustalenie przedsiębiorcy, który uzyska zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC Podstrefa Trzebownisko, zezwolenie zostało udzielone przedsiębiorcy Borgwarner Turbo Systems Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Jasionce, zarejestrowanemu w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,XII Wydział Gospodarczypod numerem KRS 0000289644
http://www.europark.com.pl

Wygląda na to że inwestycja wypaliła i planują rozbudowę

A obecna fabryka wybudowana 2 lata temu wygląda tak
Budynek firmy BorgWarner, jako pierwszy w Polsce, otrzymał srebrny certyfikat LEED. Wszystkie miejsca pracy w tym obiekcie zostały doświetlone naturalnym światłem dziennym.
W oknach i przeszkleniach fasady biurowca BorgWarner wykorzystano szyby zespolone Pilkington Insulight Activ™ wykonane z samoczyszczącego, hartowanego szkła przeciwsłonecznego Pilkington Activ™ Blue T oraz szkła niskoemisyjnego Pilkington Optitherm™ S3. Zastosowane szkło przeciwsłoneczne skutecznie chroni przed nadmiernym promieniowaniem (g = 29%), zapewniając jednocześnie optymalne warunki oświetleniowe (VLT = 44%), natomiast szkło niskoemisyjne ogranicza straty ciepła (Ug = 1,1 W/m²K). Użyty produkt, przyczynia się do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku, zarówno pod względem energetycznym, jak i utrzymania szklanych powierzchni w czystości.

W pasach nieprzeziernych fasady zastosowano również szyby zespolone, gdzie zewnętrzną taflę szkła, podobnie jak w pasach okiennych, stanowiło przeciwsłoneczne szkło samoczyszczące Pilkington Activ™ Blue T, natomiast szyba wewnętrzna wykonana została z hartowanego szkła emaliowanego w kolorze RAL 9006. Takie rozwiązanie zapewniło harmonijne dopasowanie części okiennych z nieprzeziernymi.
http://www.pilkington.com
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
BorgWarner rozbudowuje fabrykę w Trzebownisku
Spółka BorgWarner Turbo Systems Poland zainwestuje blisko 24,5 mln zł na terenie zarządzanej przez ARP S.A. Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Będa nowe miejsca pracy w Trzebownisku.

Nowe zezwolenie na realizację projektu inwestycyjnego w Podstrefie Trzebownisko SSE EURO-PARK MIELEC umożliwi budowę wytwórni modułów kontrolnych ze sprzęgłami do nowoczesnych skrzyń biegów - informuje Agencja Rozwoju Przemysłu. - Planowane nakłady inwestycyjne wyniosą 24,375 mln zł, w nowym zakładzie zatrudnionych będzie co najmniej 30 osób.

BorgWarner Turbo Systems Poland Sp. z o.o., spółka wchodząca w skład Grupy BorgWarner Systems, prowadzi działalność na terenie SSE EURO-PARK MIELEC w Podstrefie Trzebownisko od 2008 r. Spółka wybudowała zakład i uruchomiła produkcję turbosprężarek do samochodów osobowych.

Obecnie zatrudnia około 180 pracowników i produkuje 2 mln turbosprężarek rocznie. BorgWarner Turbo Systems Poland jest członkiem stowarzyszenia Dolina Lotnicza najdynamiczniej rozwijającego się klastra w Polsce.

Od początku istnienia SSE EURO-PARK MIELEC przedsiębiorcy zainwestowali na jej terenach ok. 4,9 mld zł i utworzyli 14,5 tys. nowych miejsc pracy. W mieleckiej strefie aktualnie prowadzi działalność ponad 130 przedsiębiorców.

BorgWarner Inc. (USA) jest wiodącym, światowym producentem komponentów i systemów zaawansowanych technologii dla układów przeniesienia napędu w pojazdach. Korporacja dysponuje zakładami produkcyjnymi i ośrodkami badawczo-rozwojowymi w 17 krajach, łącznie zatrudnia ponad 17 000 pracowników. Do jej klientów należą: VW/Audi, Ford, Toyota, Renault/Nissan, General Motors, Hyundai/Kia, Daimler, Chrysler, Fiat, BMW, Honda, John Deere, PSA oraz MAN.
GC Nowiny

wreszcie znaleźli info o inwestycji....
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Park Aeropolis rośnie w siłę. Kolejna fabryka już działa
Mają specjalną technologię, na którą czekały firmy z Doliny Lotniczej. Będą produkować dla Boeinga, WSK Rzeszów, MTU, Goodricha i innych światowych spółek. W podrzeszowskiej Tajęcinie w okolicy lotniska w Jasionce działalność rozpoczął kanadyjski Vac Aero.


Oficjalnie, bo fabryka pracuje od kilku miesięcy. W środę do pachnącego jeszcze nowością zakładu przyjechało kilkadziesiąt osób. Częściej niż polski słychać było język angielski i niemiecki. Byli przedstawiciele działających już firm na terenie Parku Naukowo-Technologicznego "Aeropolis". Pojawili się również prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i Mirosław Karapyta, marszałek podkarpacki. Swoją obecnością zaszczycił także prezes centrali Vac Aero Scott Rush.

Fabryka ma ok. 1,5 tys. m kw. powierzchni. Wyposażona jest w specjalne piece, w których elementy lotnicze poddawane są obróbce cieplnej. Jeden taki piec kosztuje pół miliona dolarów. Jest również specjalistyczna linia pokryć dla lotnictwa. Na nich powstają powłoki antykorozyjne, które są zabezpieczeniem przed niskimi temperaturami.

Dotychczas Vac Aero zainwestował tu 15 mln zł, zatrudnia kilkanaście osób, ale docelowo liczba miejsc pracy ma sięgnąć 50.

- Mamy też laboratorium badawcze, w którym sprawdzamy wytrzymałość części. Już możemy produkować dla WSK Rzeszów. Mamy zatwierdzenie dla Boeinga i Goodricha - mówi Tomasz Krążyński, dyrektor generalny Vac Aero.

Rzeszów to drugie po Kaliszu miasto w Polsce, w którym zainwestował kanadyjski koncern. - Nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości, by przyjść do Rzeszowa. Polska jest najszybciej rozwijającym się w tej chwili ośrodkiem lotniczym na świecie, a Rzeszów - najszybciej w Polsce - ocenia Michael J. Miasek, prezes polskiego oddziału Vac Aero.

I chwalił stolicę Podkarpacia. - Macie dobre hotele, restauracje, drogi. Widać, że Rzeszów ma dobrego gospodarza. Jest czysto, zielono. Tak mi się tutaj spodobało, że kupiłem w Rzeszowie mieszkanie. Jak jeżdżę taksówkami, taksówkarze przeważnie chwalą rzeszowski urząd, czego nie spotkałem zbyt często w innych miastach w Polsce - porównywał Miasek.

Na przyjście Vac Aero do parku Aeropolis jak na zbawienie czekał Marek Darecki, prezes WSK Rzeszów i szef stowarzyszenia Dolina Lotnicza, skupiającego kilkadziesiąt przedsiębiorstwo branży lotniczej w południowo-wschodniej Polsce.

- Ten zakład uzupełnia tzw. łańcuch pokarmowy lotnictwa. Potrzebujemy dostawców, którzy będą dla nas obrabiać metal. Małe firmy rodzinne nie miały takiej technologii. Vac Aero nie jest dla nas konkurencją, to uzupełnienie łańcucha technologicznego - mówił Darecki.

Vac Aero jest już piątym zakładem, który rozpoczął działalność w strefie S1, czyli najbliższej lotniska w Jasionce. Wcześniej zrobili to inni giganci branży lotniczej - Borg Warner i MTU. Są też Zelnar i informatyczny Opteam. W tym roku produkcję rozpocznie kanadyjski Goodrich, a na początku przyszłego roku brytyjska firma McBraida.

- Oddamy też do użytku inkubator przedsiębiorczości, w którym zostanie zlokalizowanych kilkadziesiąt małych firm. W planach jest budowa centrum kongresowego. W sumie na terenie parku powstanie w najbliższych latach ponad 1000 miejsc pracy, a wartość nakładów inwestycyjnych przekroczy 100 mln zł. Do zagospodarowania mamy jeszcze 50 ha ziemi. To tutaj tętni życie gospodarcze naszego regionu - podkreśla Krzysztof Kłak, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, której podlega park Aeropolis.

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,..._sile__Kolejna_fabryka_juz.html#ixzz1ug9QyKll
Kolejne otwarcie a tutaj brak info
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,379 Posts
Strefa ekonomiczna wokół Rzeszowa. 2500 miejsc pracy, zainwestowany miliard
Już 27 firm działa w okolicach Rzeszowa na terenach objętych mielecką strefą EURO-PARK. Zatrudniają prawie 2500 osób. A to dopiero początek, bo po następne tereny czeka kolejka inwestorów.


Strefa S1
Powierzchnia: 70 ha
Liczba zakładów: 9
Zakładane nakłady na inwestycje: ok. 608 mln zł
Planowane zatrudnienie: 940 osób
Marki: BorgWarner, Opteam, MTU, Zelnar Goodrich, Vac Aero

Strefa S2
Powierzchnia: 40 ha
Liczba zakładów: 19
Zakładane nakłady na inwestycje: 278,7 mln zł
Zatrudnienie: 1400 osób
Marki: Zelmer, Ledolux, D.A. Glass, Polkemic, Elmat

Strefa S1-3
Powierzchnia: 48 ha
Planowana liczba zakładów: 20
Liczba zatrudnienia i planowane nakłady będą zależały od inwestorów, którzy zbudują tu swoje firmy.

Majowe zbiory pomidorów w holenderskich szklarniach Pietera van Goga po raz kolejny będą wyższe niż u konkurentów. Z każdego metra kwadratowego zamiast dziesięciu, dostanie aż 11,6 kg soczystych, aromatycznych warzyw. Nawozy? Absolutnie nie.

Holender to pierwszy duży klient rzeszowskiej firmy D.A. Glass, zajmującej się chemiczną obróbką szkła. Specjaliści z naszego zakładu przygotowali dla niego specjalny rodzaj pokrycia szklarni.

- Tajemnica sukcesu polega na poprawie parametrów szkła poprzez wykonanie w nim specjalnych wżerów. Dzięki temu światło jest lepiej rozprowadzane i wspomaga procesy fotosyntezy u roślin. Szybciej się rozwijają, lepiej kwitną i owocują. Szkło jest przy tym znacznie bardziej odporne na uszkodzenia – wyjaśnia Krzysztof Ciepluch, dyrektor zarządzający D.A.Glass.

Sukces naszych inżynierów odbił się szerokim echem na kilku kontynentach. Dziś D.A. Glass sprzedaje rocznie milion metrów kwadratowych szkła. 60 procent zamówień dostarcza na rynek europejski, resztę do Meksyku, Kanady, Australii oraz Stanów Zjednoczonych.
Nie tylko przy lotnisku

D.A. Glass to jeden z dziewiętnastu zakładów działających w podstrefie ekonomicznej S2 w Rogoźnicy k. Rzeszowa. To teren należący do mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK. Ta część strefy powstała głównie z myślą o lokalnych, małych i średnich firmach, reprezentujących rozmaite branże. Jak mówi Teresa Orczykowska, dyrektor marketingu i promocji EURO-PARK Mielec, taki wybór jest nieprzypadkowy.

- Załóżmy, że na jednym terenie lokujemy tylko firmy z branży motoryzacyjnej. Jeśli w pewnym momencie zaczęłaby przeżywać kryzys, zagrożony byłby rozwój całego obszaru, na którym działają takie firmy. A tak o działanie podstrefy jesteśmy spokojni - mówi T. Orczykowska.

Wysokie technologie, branża lotnicza i IT zajęły kolejna podstrefę - oznaczoną symbolem S1, leżącą na przeciwko lotniska w Jasionce. - To głównie przedsiębiorstwa zagraniczne, dla których sąsiedztwo portu lotniczego jest bardzo istotne - dodaje dyrektor Orczykowska.

Podstrefa S1 to w sumie ok. 70 hektarów. Większość jest już wykorzystana. Na razie działa tu 9 zakładów, ale budowa kilku kolejnych wkrótce się rozpocznie. Do tej pory firmy wydały tutaj na swoje fabryki prawie pół miliarda złotych.

- Docelowo mają zatrudnić prawie tysiąc osób. Działają tu m.in. BorgWarner, Opteam, MTU i Zelnar. Swoją filię buduje już Goodrich. W ubiegłym tygodniu drugi zakład w Polsce otworzył kanadyjski Vac Aero - mówi Małgorzata Zajchowska z Centrum Obsługi Inwestora Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

W Jasionce Kanadyjczycy zajmują się termiczną obróbką metali. W specjalnych piecach i robotach metalowe części przysyłane przez inne zakłady są hartowane, wzmacniane i pokrywane powłokami odpornymi na wysoką temperaturę oraz tarcia.

- Ja obsługuję robota, który powłoki z kadmu, chromu lub kobaltu nakłada na podzespoły plazmowo. To ciekawa praca, taka, jakiej szukałem. Nowy zakład daje mi możliwość rozwoju i awansu - mówi Marcin Dróbek z Rzeszowa, absolwent Politechniki Rzeszowskiej.

Budowa podrzeszowskiego zakładu kosztowała 13 mln zł, z czego 6,5 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Na razie firma zatrudnia kilkanaście osób, ale docelowo załoga wzrośnie do 50 pracowników. - Poszukujemy głównie inżynierów metalurgów, ale osoby z innym, technicznym wykształceniem także mają szansę na zatrudnienie. Szkolimy je na własną rękę. Podstawą jest dobra znajomość języka angielskiego - mówi Tomasz Krążyński, dyrektor generalny Vac Aero w Polsce.

Zdaniem Marka Dareckiego, prezesa Doliny Lotniczej i szefa WSK PZL Rzeszów, firma ma przed sobą znakomitą szansę na rozwój. - Bo Dolinie Lotniczej brakowało takiego zakładu. Podkarpackie firmy nie mogły na miejscu poddać produkowanych przez siebie części obróbce termicznej. Zakład Vac Aero jest rozwiązaniem ich problemu. Aparatura warta miliony dolarów pozwoli uzupełnić produkcję o brakujące do tej pory procesy na miejscu - wyjaśnia prezes Darecki.
Airbus, Boeing i Embraer

Najmniejsza podstrefa działająca w Rzeszowie leży na terenie WSK PZL Rzeszów SA. Od grudnia 2009 r. działa tu zakład amerykańskiej firmy Hamilton Sundstrand, która - podobnie jak rzeszowskie WSK i mieleckie PZL - jest częścią korporacji UTC. Wartość inwestycji szacuje się na 100 mln zł. Hamilton Sundstrand Poland zajmuje dwa budynki o powierzchni 12,5 tys. m kw. W rzeszowskim zakładzie amerykańskiego potentata buduje się i remontuje silniki pomocnicze do samolotów komercyjnych.

- Obsługujemy takich producentów jak Airbus, Embraer i Boeing. Silniki do remontów przysyłają do nas linie lotnicze. Serwis polegający na diagnozie, naprawie i sprawdzeniu silnika na hamowni trwa ok. dwa tygodnie. Plan na ten rok zakłada naprawę ok. 120 silników - mówi Robert Kyc, kierujący działem remontów i napraw.

- Co osiem godzin linię obsługującą Airbusa opuszcza nowy silnik. W tym roku zamierzamy wyprodukować 200 jednostek. Z kolei plan dla Embraera zakłada budowę ok. 120 silników - dodaje Sebastian Fołta, szef działu produkcji.

Od stycznia w zakładzie trwają prace nad przygotowaniem nowej linii dla słynnego, potężnego Boeinga 787 Dreamliner. Co ciekawe, jego moc to 0,5 MW, co wystarczyłoby do zasilenia w energię małej wioski. Produkcja i remonty dla tak dużych producentów są możliwe dzięki międzynarodowym certyfikatom.

- Wizytowali nas przedstawiciele Amerykańskiej Agencji Lotniczej, Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz producenci samolotów Airbus, Boeing i Embraer, jak również przedstawiciele linii lotniczych. Nie mieli zastrzeżeń do naszej pracy. To najlepszy dowód na to, że mamy najwyższej jakości sprzęt i fachowców, oferujemy usługi najwyższej jakości - mówi Lance Ehrmantraut, z amerykańskiej siedziby Hamiltona w San Diego, członek zarządu rzeszowskiej spółki.

Na razie w rzeszowskim oddziale Hamiltona pracuje 125 osób. Wielu z nich wywodzi się z WSK. Do 2015 roku zatrudnienie ma wzrosnąć do około 350 osób. Tylko w tym roku firma planuje zatrudnić 80 pracowników. - Rekrutacja trwa cały czas. Szukamy m.in. inżynierów technologów, inżynierów działu badań i rozwoju, monterów i mechaników. Oferujemy bardzo dobre warunki pracy oraz świetną opiekę medyczną. Uruchomiliśmy także atrakcyjny pracowniczy program emerytalny. Wymagania? Znajomość języka angielskiego i chęć rozwoju - mówi Anna Pawlak, szefowa działu osobowego.

Co sprawia, że w czasie kryzysu na warte dziesiątki miliony złotych inwestycje decyduje się u nas tak wiele firm? Według ekonomisty dr. Tomasza Solińskiego to przede wszystkim dostęp do wykwalifikowanej kadry.

- Mamy na Podkarpaciu mnóstwo wykształconych, młodych ludzi. Co istotne, koszty pracy w naszym regionie są niższe niż w innych częściach kraju. Do tego należy dodać dobre skomunikowanie stref z innymi regionami, zarówno drogą lotniczą jak i lądową oraz znakomite podejście do inwestorów ze strony władz regionu - wylicza dr Soliński.

Nie bez znaczenia są także strefowe bonusy finansowe. Przede wszystkim przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienia podatkowe.

- Możliwości są dwie. Wysokość ulg oblicza się na podstawie kosztów pracy, albo z tytułu nakładów inwestycyjnych - tłumaczy Teresa Orczykowska. - Praktycznie sto procent firm korzysta z tych drugich. Dzięki temu mogą skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia od podatku dochodowego między 50 a 70 proc. wielkości nakładów poniesionych na inwestycje. Wysokość zwolnień zależy od wielkości przedsiębiorcy.

Zdaniem specjalistów z RARR i EURO-PARK kluczowe znaczenie ma także dostępność do świetnie uzbrojonych i przygotowanych pod inwestycje terenów. – Inwestując w strefie biznesmen ma pewność, że nikt nie będzie protestował przeciwko jego budowie, bo nikomu firma nie będzie przeszkadzać. Dodatkowy atut to sąsiedztwo lotniska - dodaje T. Orczykowska.

Ze względu na duże zainteresowanie terenami RARR przygotowuje już kolejne działki, oznaczone symbolem S1-3.

- To tereny leżące na południe od lotniska - mówi Małgorzata Zajchowska. - Mamy tutaj do zaoferowania 48 hektarów. Działki są już uzbrojone, w tej chwili prowadzimy rozmowy z pierwszymi inwestorami.
GC Nowiny
 

·
Registered
Joined
·
16,749 Posts
Sam się właśnie zastanawiałem nad tym. Ile firm się przeniosło ze starych miejsc a ile to naprawde nowe inwestycje.
 
161 - 180 of 632 Posts
Top