SkyscraperCity banner

1 - 20 of 174 Posts

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
Discussion Starter #1
Włączenie kolei w miejski system komunikacji proponuje Biuro Rozwoju Rzeszowa. Gdy miasto zostanie metropolią, będzie można szynobusem dojechać do Jasionki, Kolbuszowej, Dębicy, Łańcuta i Strzyżowa.

W Rzeszowie powstałyby nowe przystanki, na przedłużeniu linii wychodzącej ze stacji PKP Staroniwa. Zlokalizowane mają być przy ul. Hanasiewicza (Politechnika), przy ul. Podgórskiej (wylot z miasta w kierunku Krosna) z odgałęzieniem w stronę WSK (ul. Techniczna). Trasa prowadziłaby dalej przez Boguchwałę i Czudec do Strzyżowa. Drugą ma być linia do Kolbuszowej z odgałęzieniem do Jasionki, zaś kolejne - do Dębicy i Łańcuta. Kolej dojazdową do Rzeszowa obsługiwałyby szynobusy.

-Zapotrzebowanie byłoby duże. Przy wzrastających cenach benzyny chętnie korzystaliby z niej: młodzież szkolna, studenci i pracujący. W ten sposób miasto zaznaczyłby swoją metropolitalną funkcję - mówi Anna Raińczuk, dyrektor BRMR.

Zdaniem Andrzeja Kościelniaka, dyrektora Zakładu Linii Kolejowych PKP w Rzeszowie, jest to szansa na reaktywację kolei na niektórych trasach. - Linia do Kolbuszowej zamknięta jest dziś dla ruchu pasażerskiego, zaś tory między Miłocinem a Jasionką rozkradziono. Obie linie należałoby zrekonstruować. Między Dębicą a Łańcutem nie są potrzebne żadne inwestycje. Na linii do Strzyżowa poprawienia wymaga łuk koło Żarnowej.

Koszt inwestycji - 47 mln zł. Połowę pieniędzy wyłożyłaby kolej. Połowa pochodziłaby ze środków Unii Europejskiej, która chętnie finansuje metropolie. Środkami UE dysponuje Urząd Marszałkowski.

Ten ostatni jest zaskoczony pomysłem. - Nikt nam nie zgłaszał takiego projektu. Nie mogę nic powiedzieć o jego współfinansowaniu - mówi Aleksandra Zioło, rzecznik marszałka.
 

·
Registered
Joined
·
463 Posts
To zupełnie nierealny pomysł po pierwsze ze względu na brak dodatkowych torów na linii Dębica-Rzeszów-Łańcut - linia ta jest mocno obciążona i przy założeniu częstego kursowania pociągów SKM 2 tory to za mało. Stan linii do Kolbuszowej - tragiczny szlakowa pewnie gdzieś ok. 20 km/h. Linii do Jasionki nie ma :). Linia do Strzyżowa (Jasła) - myślę, że jednotorowa niezelektryfikowana linia to za mało żeby myslec o SKM. Czyli jednym słowem nic z tego nie będzie. Poza tym znając rzeszowkie realnia (wystarczy popatrzec na stan rzeszowskiego dworca) to nie uwierzę aby coś się tam ruszyło. To miasto nie lubi kolei, a szkoda.
 

·
...
Joined
·
1,866 Posts
Wiecie co się dzieje z tym projektem? Bo jak na razie cicho... Udało mi się wygrzebać protokół z sesji rady miasta gdzie mówią o tym projekcie http://bip.erzeszow.pl/file/1833/prot_sesja_33_2008.pdf oraz info na stronie miasta z ogólnym opisem projektu http://www.erzeszow.pl/2925,5554/5554/ . Jest też mapka ze strategii rozwoju miasta Rzeszowa http://www.rzeszow.pl/file/809/zalacznik_nr_46mapa.pdf . Mapka jest mocno schematyczna, ale chcą chyba dobudować przystanek kolejki koło Oś. Tysiąclecia i w okolicach Politechniki za Staroniwą, ten przystanek który tam widać na Załężu to chyba ten który już istnieje. Jak ma wyglądać połączenie z lotniskiem.
Mowa jest o 4 szynobusach które mają kursować na linii płn-płd i wsch-zach, poza tym mają dokupić 100 autobusów i zbudować system dający im zawsze zielone światło. Zastanawiam się jak to się ma do obecnej sytuacji MPK ?
 

·
Registered
Joined
·
1,761 Posts
Projekt na etapie przetargu na badania komunikacyjne - strategia transportowa, sprawdzanie aktualności układu linii i takie tam.
Fajne rzeczy wygrzebałeś. Jak interesuje Cię ogólny projekt to tu masz specyfikację na studium przetargowe, co wkrótce będzie badane w Rzeszowie:
http://bip.erzeszow.pl/file/3325/SIWZ.pdf
w skrócie wypisałem to tutaj:
http://inwestycje.rzeszow.pl/forum/viewtopic.php?p=42551#42551
Przystanki SKM mają być właśnie na Konopnickiej i przy Politechnice. Niewykluczone że powstaną też na Podgórskiej (Zwięczyca) i na Załężu - ale to nie jest ten co istnieje. Nowy będzie przy obwodnicy północnej, przy centrali Asseco.
Połączenie z lotniskiem nie wiadomo jak ma wyglądać. Po prostu u nas są za cienkie władze żeby na bieżąco się tym zająć. Projekt się będzie pewnie gdzieś u (wioch)marszałka przewalał.
Szynobusy: 2 elektryczne, 2 spalinowe. Te pierwsze na trasie Łańcut - Sędziszów Młp., te drugie na trasie Głogów Młp. - Boguchwała.
Z autobusami sprawa jest tak zagmatwana, że po dziś dzień nie wiadomo co kupią. Nie wiedzą jaka pojemność, ile kupić, nawet o jakim napędzie (oby nie CNG). Mam nadzieję, że studium wykaże mądrze jakie autobusy kupować i idiotyzm w postaci dziesiątek małych autobusików pójdzie robić to co dla niego przeznaczone - paść się.
System sterowania ruchem - tak.
Jak się ma do sytuacji MPK? Zależy co masz na myśli.

Za kilka dni rusza oficjalnie stowarzyszenie rzeszowskie. Za jakiś czas ruszy też portal komunikacyjny w ramach stowarzyszenia, gdzie wszystkie informację zbiorę w jedną całość - także będzie prościej czegoś się dowiedzieć :)
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
nieco stary artykuł:

Nowe rozwiązania komunikacyjne

Miejskie szynobusy, dodatkowe pasy specjalnie dla autobusów oraz system sterowania miejskim ruchem - takie inwestycje mają być realizowane w Rzeszowie za unijne pieniądze. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego właśnie zaakceptowało 75 mln euro dofinansowania dla stolicy
Jeszcze niedawno na forum "Gazety" żywy był wątek tramwajów w Rzeszowie. Pomysł wydawał się być z gatunku fantastycznych, tymczasem okazuje się, że już za kilka lat rzeszowianie będą mogli dojeżdżać do pracy... szynobusami.

Pieniądze na ich zakup mają pochodzić z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. - Nasz projekt "Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa" był wpisany na listę priorytetowych inwestycji, które mają być z niego finansowane. A teraz został zaakceptowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, co bardzo przybliża miasto do zdobycia tych pieniędzy - tłumaczy Stanisława Bęben, dyrektor miejskiego wydziału pozyskiwania funduszy.


A pieniądze, jakie miasto ma otrzymać, są ogromne - chodzi o kwotę aż 75 mln euro! - Nie jest to cała wartość projektu, ponieważ jak zawsze w przypadku środków unijnych musimy w budżecie miasta zabezpieczyć wkład własny w tę inwestycję - to kwota rzędu 13,5 mln euro [czyli ok. 50 mln zł, dla porównania roczny budżet Rzeszowa to ponad 600 mln zł - przyp. red.] - wyjaśniają urzędnicy.

Zielone światło dla autobusów

- W tym programie nie chodzi tylko i wyłącznie o poprawę jakości dróg czy budowę nowych. Ważniejsze są tu kompleksowe rozwiązania dla komunikacji w mieście, czyli np. dobudowanie tam, gdzie to możliwe, dodatkowych pasów ruchu dla autobusów czy przebudowę skrzyżowań - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta.

W Rzeszowie stworzony ma zostać także system sterowania ruchem drogowym. Ma on polegać na budowie systemu monitorowania autobusów miejskich, tak aby mogły one jak najszybciej przejeżdżać przez miasto. - Autobusy zbliżające się do skrzyżowania będą otrzymywać zielone światło. Dzięki systemowi na elektronicznych tablicach umieszczonych na przystankach wyświetlana będzie informacja, za ile minut dany autobus przyjedzie na przystanek - tłumaczą pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Zieleni w Rzeszowie.

GPS na skrzyżowaniach

Dla osób niewidomych na przystankach zamontowany zostanie system głośnomówiący. Planowane jest również umieszczenie elektronicznych tablic, informujących o wypadkach i kolizjach drogowych oraz zalecanych objazdach. Powstanie także centrum zarządzania ruchem. - Będą tu wpływać wszystkie informacje zbierane m.in. przez kamery i GPS-y umieszczone na większości skrzyżowań w mieście - mówią urzędnicy.

Pasażerowie miejskiej komunikacji będą się mogli posługiwać się e-biletem, który w Rzeszowie zostanie wprowadzony właśnie dzięki środkom unijnym. O możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania (stosowanego już w innych polskich miastach, m.in. w Poznaniu) mówi się od kilku lat. Przeszkodą były zawsze pieniądze, bo wdrożenie biletu elektronicznego to koszt kilku milionów złotych. Z e-biletu korzystaliby pasażerowie jeżdżący zarówno autobusami, jak i miejskimi szynobusami. W ramach projektu mają być kupione cztery tego typu pojazdy. - Nie będzie konieczności wydawania pieniędzy na kładzenie nowych szyn. Szynobusy będą poruszać się po istniejących torach kolejowych. Stacjami granicznymi dla tych pojazdów mają być: Łańcut, Sędziszów, Głogów Młp. i Boguchwała. Każdy z szynobusów będzie miał 130 miejsc siedzących i ok. 180 stojących - tłumaczy Chłodnicki.

Szynobusem do pracy

Rzeszowianie nie będą chyba jednak zbyt często korzystać z tych szynobusów - przystanków, na których mogłyby się one zatrzymywać, jest bardzo niewiele: dworzec główny, Staroniwa, Osiedle, Załęże, Zwięczyca. - Nie będziemy się opierać tylko na istniejących. Będą budowane nowe, by zachęcić mieszkańców do korzystania z tej formy komunikacji miejskiej. Główną ideą uruchomienia szynobusów jest to, aby mieszkańcy zostawili samochody na parkingach i przesiadali się do szynobusów, które dowiozą ich do centrum miasta. Dlatego też w pobliżu przystanków mają być zlokalizowane duże parkingi, na których będzie można zostawić samochód i dojechać szynobusem do centrum - mówi rzecznik.

Program przewiduje także zakup kilkudziesięciu autobusów napędzanych gazem oraz małych autobusów, które będą obsługiwać kursy nocne oraz mniej rentowne.

Po pozytywnej decyzji ministerstwa w urzędzie miasta rozpoczęły się prace związane z uszczegółowieniem całego projektu. - Musimy przeprowadzić m.in. analizy ekonomiczne i społeczne, sporządzić studium wykonalności oraz dokumentację projektową. Potrwa to ok. roku. Wtedy dokument zostanie przedłożony komisji - tłumaczy dyrektor miejskiego wydziału pozyskiwania funduszy. Jeśli projekt zyska akceptację komisji europejskiej, będzie realizowany w latach 2010-2012.

Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Odgrzewany kotlet

To zupełnie nierealny pomysł po pierwsze ze względu na brak dodatkowych torów na linii Dębica-Rzeszów-Łańcut - linia ta jest mocno obciążona i przy założeniu częstego kursowania pociągów SKM 2 tory to za mało. Stan linii do Kolbuszowej - tragiczny szlakowa pewnie gdzieś ok. 20 km/h. Linii do Jasionki nie ma :). Linia do Strzyżowa (Jasła) - myślę, że jednotorowa niezelektryfikowana linia to za mało żeby myslec o SKM. Czyli jednym słowem nic z tego nie będzie. Poza tym znając rzeszowkie realnia (wystarczy popatrzec na stan rzeszowskiego dworca) to nie uwierzę aby coś się tam ruszyło. To miasto nie lubi kolei, a szkoda.
Minęło 7 lat od postu i tak: Linia do Jasionki w fazie opracowywania studium wykonalności, linia do Kolbuszowej nuwencja, ostatnio miałem okazje jechać do Tarnobrzega, miód malina, szlakowa pewnie 90-100km/h. Linia do Jasła w trakcie remontu, dworzec wyremontowany, przystanki wyremontowane. Zamówione są kolejne szynobusy. Niestety miasto nadal nie lubi kolei a już tak naprawdę niewiele trzeba do uruchomienia szybkiej kolei miejskiej.


Gumiaki na peronie w Załężu nadal w cenie

Do peronu Rzeszów-Załęże wybudowany został kawałek chodnika, który jednak się urywa i dalej trzeba iść polną ścieżką. Droga dojazdowa od strony Krasnego zmieniła się w większe bajoro niż było w kwietniu

W kwietniu opisaliśmy peron kolejowy Rzeszów-Załęże, na którym przystanki zostały odnowione, ale mieszkańcy skarżyli się na brak odpowiedniego dojścia.


- Mam problem z dostaniem się do przystanku kolejowego. Wszędzie kałuże i błoto - mówił Czytelnik, który zaalarmował naszą redkację.

Pojechaliśmy tam wtedy, sprawdziliśmy, że rzeczywiście trudno dotrzeć na miejsce, koła naszego samochodu tonęły w bagnie. Spotkaliśmy studentkę, która czekała na przyjazd swojej koleżanki. W rękach trzymała gumiaki. Jak się okazało, to jedyny sposób mieszkańców na to, by nie wsiadać do pociągu w ubłoconych butach. Niektórzy nawet chowali pod peronem obuwie na zmianę.

Henryk Peszko z Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie zapewnił nas wówczas, że fragmenty drogi należące do PKP, zostaną jak najszybciej utwardzone.

Sprawdziliśmy to wczoraj. Niestety droga dojazdowa do peronu od strony Krasnego zmieniła się w jeszcze gorsze bajoro niż w kwietniu. Widocznie ostatnie opady spowodowały tam "błotną rewolucję". Ponadto ścieżka porośnięta jest wysoką trawą. Udało nam się jedynie dojechać do miejsca, w którym peron się kończy. Tym razem przywitały nas biało-różowe gumiaki, które samotnie czekały pod płytą peronu na przyjazd swojego właściciela. W kwietniu w tym samym miejscu stały adidasy.

Wprawdzie kiedy przeszliśmy na początek przystanku, zobaczyliśmy płyty chodnikowe umieszczone po obu stronach peronu, których wtedy nie było, jednak w pewnym momencie... urywały się. Dalej już prowadziła polna (od strony Krasnego) i błotna (od strony ul. Agatowej) ścieżka.

- Na początku czerwca wstawiliśmy betonowe płyty. Jednak mogliśmy je tylko poprowadzić przez teren należący do PKP, reszta należy do miasta Rzeszowa i gminy Krasne - opowiada Peszko.

Wójt Krasnego Alfred Maternia twierdzi, że fragment od strony drogi głównej do peronu jest utwardzony kamieniami i można go przejść suchą stopą. Proponuje jednak, żeby w tym miejscu, gdzie kończy się płyta peronu, zrobić podejście i podjazd. Co skróciłoby drogę mieszkańcom gminy.

- Przecież nikt z pasażerów nie idzie aż na początek do przystanku, tylko wchodzi na peron na płytę - twierdzi wójt Maternia.

Co na to Peszko?

- Odnawianie peronu zostało zakończone w tamtym roku, ale pomysł jest dobry. Na pewno go rozważymy wspólnie z gminą Krasne - mówi.

Tymczasem Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie zapewnił nas, że zaraz po wakacjach droga przy ul. Agatowej również zostanie utwardzona.

- Utwardzimy ją materiałem kamiennym - mówi dyrektor Magdoń.

Dodaje jednak, że najlepiej byłoby, gdyby mieszkańcy przekazali miastu kawałek przyległego terenu, na którym miasto wybudowałoby chodnik i kanalizację deszczową.

- Można wtedy wylać asfalt, zrobić kratki i studzienki. Bo zwykłe utwardzenie terenu spowoduje, że woda nadal będzie stała w miejscu - twierdzi dyrektor.

Więcej... http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,...ezu_nadal_w_cenie__ZOBACZ_.html#ixzz1zgTVwZvF
Przystanek ok ale reszta, jak widać...
 

·
Registered
Joined
·
494 Posts
Data dodania: 2012-07-23 11:25:49
(źródło: Nowiny)

Rzeszów przesłał do Ministerstwa Transportu plan stworzenia własnej SKM

Urząd Miasta w Rzeszowie przygotował koncepcję pokrycia regionu nowymi połączeniami szynowymi. Została już przesłana do Ministerstwa Transportu i MRR. Na stworzenie SKM Rzeszów potrzeba 300 mln złotych. Stolica Podkarpacia liczy na fundusze unijne.

Projekt nosi nazwę "Szybka Kolej Miejska aglomeracji rzeszowskiej” – To nasza odpowiedź na pytania o pomysły transportowe do realizacji w latach 2014-2020 – wyjaśnia gazecie "Nowiny" Stanisława Bęben, dyrektor wydziału pozyskiwania funduszy w UM. Potrzebne 300 mln to suma koniecznych inwestycji zarówno w tabor, jak i w infrastrukturę. Miastu zależały na budowie nowych przystanków, z których każdy pozwalałby na dogodną przesiadkę do autobusu. Kolei i autobusy miałyby korzystać ze zintegrowanego systemu informacji pasażerskiej - na przykład na pokładzie pociągu byłaby informacja o godzinach odjazdu autobusów z najbliższych przystanków.
Projekt korzystałby z innych planowanych lub prowadzonych już przedsięwzięć, jak modernizacja linii kolejowej E30, czy budowa linii kolejowej do portu lotniczego w Jasionce. Według dyrektora podkarpackiego zakładu PKP PLK Henryka Peszki, pociągi mogłyby jeździć do Jasła, Dębicy, Przeworska i Kolbuszowej.
http://www.rynek-kolejowy.pl/34288/Rzeszow_przeslal_do_Ministerstwa_Transportu_plan_stworzenia_wlasnej_SKM.htm
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
W Rzeszowie powstanie kolej aglomeracyjna?

Jak dowiedział się „Rynek Kolejowy”, władze samorządowe województwa podkarpackiego oraz miasta Rzeszów są zainteresowane uruchomieniem Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Do końca września ma powstać wstępna koncepcja przedsięwzięcia. Środki na jego realizację planuje się pozyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

„Rynek Kolejowy” dowiedział się w Departamencie Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego o prowadzonych pracach przy tworzeniu Planu Wstępnej Koncepcji Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Jego wykonanie spółce WYG zlecił w przetargu publicznym samorząd województwa podkarpackiego. Ma on powstać do końca trzeciego kwartału tego roku. Projekt zakłada uruchomienia kolei aglomeracyjnej na istniejących liniach kolejowych, dobudowanie dodatkowych przystanków oraz zakup taboru do obsługi ruch aglomeracyjnego. Zadanie obejmuje m.in. budowę linii kolejowej do Jasionki.

Kolejnym etapem zamierzenia ma być pozyskanie studium wykonalności. Dopiero kolejny dokument ma wykazać celowość realizacji PKA, której jednym z celów jest zwiększenie udziału transportu kolejowego w przewozach pasażerów na terenie województwa.

Realizacją przedsięwzięcia zainteresowany jest również samorząd miejski stolicy regionu. Jak informuje „Rynek Kolejowy” Maciej Chłodnicki, Rzecznik Prasowy Prezydenta Rzeszowa, „pierwsza osoba w mieście” była wspólnie z marszałkiem inicjatorem idei powstania PKA. Wskazuje jednak, że organem kompetentnym w zakresie realizacji zadania jest samorząd województwa.
- My oczywiście włączymy się do realizacji projektu – podkreśla w rozmowie z „Rynkiem Kolejowym” Maciej Chłodnicki.
http://www.rynek-kolejowy.pl/53019/w_rzeszowie_powstanie_kolej_aglomeracyjna.htm
 

·
...
Joined
·
1,866 Posts
LOL ale wątek wykopałeś. Wg mnie kiełbasa wyborcza i tyle. Wątek ożywa co 4 lata w roku wyborów samorządowych ;)

Chętnie widziałbym kolejkę podmiejską od Przeworska po Dębicę i od Strzyżowa po Kolbuszową o F=30 min w szczycie, ale przy obecnym zachłyśnięciu się motoryzacją na Podkarpaciu to całkowicie nierealne. Nawet jakby taki pociąg powstał, to by woził powietrze.
 

·
Eurotram
Joined
·
18,926 Posts
Kolej do Jasionki to największy bezsens i przejaw megalomanii w tej całej imprezie. Prób opłacalności: 2,5 milionowe lotnisko (Jasionka: 589k; dużo wyżej nie wyskoczy,bo nie ma jak),a gdzie nazbiera resztę pasażerów? Dla porównania: miejski odcinek PKM połaczy Gdańsk z Gdynią,prawie nie wychylając nosa z Trójmiasta (a jak wychyli,to do najpopularniejszej ostatnio podgdańskiej sypialni,czyli do Banina) i jadąc przez port lotniczy o przewozach wielkości 2842k.
 

·
Registered
Joined
·
8,047 Posts
Kolej do Jasionki to największy bezsens i przejaw megalomanii w tej całej imprezie. Prób opłacalności: 2,5 milionowe lotnisko (Jasionka: 589k; dużo wyżej nie wyskoczy,bo nie ma jak),a gdzie nazbiera resztę pasażerów?
Wiesz, Bogiem a prawdą (jak mawiali starożytni górale), to pod drugiej stronie DW 869 jest strefa ekonomiczna z kilkoma działającymi zakładami produkcyjnymi, a poza tym powstaje (jest w trakcie budowy) centrum wystawienniczo - kongresowe (TU się buduje) , więc jacyś dodatkowi pasażerowie będą. IMHO - nie wystarczą na zapewnienie kolejce opłacalności, ale straty będą nieco mniejsze niż w przypadku "gołego" lotniska. :)
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Wie może ktoś czy wobec przesądzonej elektryfikacji linii 71 ten łącznik do Jasionki ma być od razu z drutem?
 

·
Registered
Joined
·
8,047 Posts
Wie może ktoś czy wobec przesądzonej elektryfikacji linii 71 ten łącznik do Jasionki ma być od razu z drutem?
Boję się, że ktoś zechce "zaoszczędzić". :eek:hno:
Prawdę mówiąc nigdzie nie czytałem, jaka ma być trakcja na tej linii. Może jeszcze sami decydenci nie wiedzą?

EDIT:

Szukajcie - a znajdziecie, powiedziane jest w piśmie! :D

Nie wiadomo kiedy ruszy budowa 5-kilometrowego zelektryfikowanego odcinka torów od Zaczernia do portu lotniczego w Jasionce. Według pierwotnych założeń inwestycja miała być gotowa w 2017 roku.
Źródło.

Wiem, źródło takie sobie, ale kto wie? Tym niemniej moje zastrzeżenia pozostają w mocy.
 

·
Wygnaniec z Wygnańca
Joined
·
1,110 Posts
Coś się ruszyło:

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Nowa trasa do Jasionki

Na prawie 360 mln zł szacowana jest budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Jej wizytówką ma być nowa trasa z Rzeszowa do Jasionki.

O budowie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na Podkarpaciu mówi się od lat. To projekt, który ma sprawić, że dzięki inwestycjom kolejowym łatwo i szybko będzie można dojeżdżać do stolicy województwa z sąsiednich miast. Ma w tym pomóc m.in. budowa nowych parkingów typu „park&driver” (parkuj i jedź) w okolicach dworców oraz dróg dojazdowych.

Cały projekt pilotuje Podkarpacki Urząd Marszałkowski, który w piątek podpisał z 18 podkarpackimi samorządami list intencyjny. Samorządy deklarują chęć współpracy w budowie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, list też określa ich kompetencje.

Do projektu włączą się także Polskie Linie Kolejowe, czyli zarządca całej infrastruktury kolejowej. Bez zaangażowania PLK cały plan nie ruszy z miejsca. – Procedura jest skomplikowana – przyznaje Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

Szybciej do Rzeszowa

List intencyjny do niczego nie zobowiązuje, ale ma być pierwszym ważnym krokiem do tego, by PKA nie pozostała tylko w sferze marzeń i urzędniczych wizji, które będą jedynie na papierze i omawiane na konferencjach transportowych.

Plan wydaje się prosty. Samorząd wojewódzki wraz z lokalnymi chce wybudować i przebudować 34 przystanki i stacje, z czego 14 ma być nowych. W planach jest zakup nowych pociągów: dziewięć spalinowych i trzech elektrycznych.

Inwestycje mają być zrealizowane na trasach od Rzeszowa do Kolbuszowej i Strzyżowa, a także z Dębicy do Przeworska przez Rzeszów.

– Podmiejska Kolej Aglomeracyjna pozwoli na szybszy dostęp do stolicy regionu mieszkańców Podkarpacia z takich powiatów jak kolbuszowski, strzyżowski, dębicki, ropczycko-sędziszowski, przeworski czy jarosławski – twierdzi Bogdan Romaniuk, wicemarszałek podkarpacki.

Samorządy już zacierają ręce. – Planujemy centrum przesiadkowe, aby pasażerowie mogli zostawić samochód i dalej jechać koleją. Także dworzec w Sędziszowie będzie budowany od nowa – zapowiada Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Młp.

Pociągiem na lotnisko

Ale wizytówką PKA ma być zupełnie nowa trasa kolejowa z Rzeszowa do Jasionki, której budowa szacowana jest na 72 mln zł. Z jednej strony – w założeniu – ułatwiłaby dojazd na lotnisko, co dzisiaj przy braku samochodu jest komunikacyjną porażką, a z drugiej ułatwiłaby dojazd do pracy tym, którzy pracują w firmach skupionych w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce.

– Gdy lotnisko jeszcze bardziej się rozwinie, gdy będzie więcej pasażerów, kolej aglomeracyjna będzie miała jeszcze większe znaczenie – twierdzi marszałek Ortyl.

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna ma sprawić, że ci, którzy na co dzień dojeżdżają do stolicy Podkarpacia, np. do pracy, czy na uczelnie, częściej będę wybierali kolej, a w domach zostawią samochód, albo wykorzystywać go będą co najwyżej na dojazd na dworzec, aby z auta przesiąść się do pociągu. Brzmi pięknie? Pewnie tak.

Rzeszów o tym marzył

Wielkim orędownikiem projektu jest Rzeszów, który najchętniej zamknąłby już wjazd do miasta dla nowych samochodów spoza Rzeszowa. W stolicy Podkarpacia jest zarejestrowanych prawie 130 tys. aut, a kolejne 50 tys. każdego dnia wjeżdża spoza granic miasta. Od dawna fachowcy zajmujący się na co dzień transportem alarmują, że Rzeszów coraz bardziej ugina się pod zalewem nowych samochodów.

Ratusz przed ich napływem próbuje się ratować, wprowadzając m.in. płatną strefę parkowania, czy malując kolejne kilometry buspasów, by choć trochę utrudnić życie kierowcom. Ma to pokazać, że jazda samochodami po Rzeszowie nie jest aż tak przyjemna, a lepiej do miasta przyjechać pociągiem i korzystać z transportu publicznego, np. autobusów MPK. Program transportowy za ponad 330 mln zł wszyscy już chyba znają. Jego efekty też.

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna ma sprawić, że nawet jeśli Rzeszów od korków się nie uwolni, to przynajmniej nie będą się one pogłębiały. – Stało się to, o czym marzyliśmy od wielu lat – chwali projekt PKA Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Ferenc: Do roboty

Koszt budowy PKA szacowany jest na 357 mln zł. Tylko przebudowa stacji i przystanków może wynieść 27 mln zł, a 117 mln zł to koszt zakupu nowych pociągów, budowa hal, w tym myjni, dla szynobusów waha się w granicach ok. 29 mln zł.

Samorząd podkarpacki chce unijne pieniądze na inwestycję zdobyć z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. – Będziemy musieli wziąć się wszyscy do roboty – mówi Ferenc.

W przyszłym tygodniu ma być ogłoszony przetarg na opracowanie tzw. studium wykonalności, które będzie wstępem do tego, by samorządy mogły wyciągnąć ręce po unijne fundusze. Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej ma się rozpocząć w 2017 r., a finał zaplanowano trzy lata później.

SABINA LEWICKA

http://rzeszow-news.pl/podmiejska-kolej-aglomeracyjna-nowa-trasa-do-jasionki/#
Ale nazwę to wymyślili zajebistą :D
 

·
Registered
Joined
·
7,737 Posts
^^ Z tego artykułu: „Plan wydaje się prosty. Samorząd wojewódzki wraz z lokalnymi chce wybudować i przebudować 34 przystanki i stacje, z czego 14 ma być nowych. W planach jest zakup nowych pociągów: dziewięć spalinowych i trzech elektrycznych.”

Jest gdzieś jakaś mapka tych nowych przystanków lub stacji? Albo jakiś szerszy dokument? „Plan Wstępnej Koncepcji Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” (nazwa dokumentu oraz jej pisownia oryginalne :picard:), o którym wzmiankowano wyżej i który miał zostać zrealizowany w 2014?
 

·
Registered
Joined
·
559 Posts
Coś się ruszyło:

Ale nazwę to wymyślili zajebistą :D
Aale mnie denerwują te nazwy u nas. Mamy Kolej:
- Szybką Aglomeracyjną (Kraków),
- Szybką Miejską (Warszawa, Trójmiasto),
- Pomorską/Poznańską Metropolitalną,
- Łódzką Aglomeracyjną,
a teraz jeszcze Podmiejska Aglomeracyjna...

Dlaczego nie przyjąć jednej spójnej nazwy podobnych systemów, np. SKA lub SKM? Tak jak w Niemczech - wszędzie S-Bahn. Dla mieszkańca może bez różnicy, ale dla przyjezdnego (szczególnie z zagranicy) ma to przecież spore znaczenie.
 

·
Registered
Joined
·
2,995 Posts
Szybki tramwaj, przystanki w Rzeszowie


Za 357 mln zł samorząd województwa stworzy dla Rzeszowa i okolic sieć kolei aglomeracyjnej, obsługiwanej przez tabor szyno-busów, funkcjonujących podobnie jak szybkie tramwaje. Pierwszy raz publikujemy wizualizację lokalizacji nowych przystanków w Rzeszowie.

Samorząd województwa podkarpackiego przygotowuje dla Rzeszowskiego Obszaru Metropolitalnego olbrzymią inwestycję komunikacyjna za 357 mln złotych. Według założeń opracowanych m.in. przez marszałka województwa Władysława Ortyla i poprzedniego wicemarszałka Wojciecha Buczaka, na liniach kolejowych łączących Dębicę, Kolbuszową, Przeworsk i Strzyżów z Rzeszowem, ma zostać uruchomiona kolej aglomeracyjna zapewniająca łatwy i szybki dojazd mieszkańcom sąsiednich powiatów do stolicy województwa. Osobna, nowo projektowana linia będzie łączyła ponadto centrum Rzeszowa z portem lotniczym w Jasionce.
Połączenia będą obsługiwane przez niewielkie, ale często kursujące szyno-busy, które mają spełniać analogiczną rolę do typowych szybkich tramwajów obsługujących w dużych metropoliach połączenia pomiędzy oddalonymi od siebie osiedlami. Przystanki (w tym 14 w zupełnie nowych lokalizacjach) będą rozmieszczone co około 1 do 2 km w mieście Rzeszowie i co około 2 do 5 km na pozostałych odcinkach. Zapewni to maksymalną dostępność kolei dla mieszkańców, a jednocześnie pozwoli na znaczne rozpędzenie się szyno-busów (nawet do 120 km/h) na odcinkach pomiędzy stacjami.
LINIA ZACHODNIA, RZESZÓW – DĘBICA
Na linii tej zaczynając od dworca głównego w Rzeszowie mają działać następujące przystanki:
Rzeszów Główny – dworzec przesiadkowy;
Rzeszów Zachodni (nowy przystanek po północnej stronie dwupoziomowego skrzyżowania torów z Al. Wyzwolenia);
Rzeszów Północny (nowy przystanek przy ciągu pieszym łączącym ul. Ciasną z ul. Staromiejską, przystanek podwójny obsługujący dwie rozgałęziające się w tym miejscu linie kolejowe);
Rzeszów Dworzysko (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ul. Pola Miłocińskie, w pobliżu Strefy Ekonomicznej).
Na dalszej trasie będą działały następujące przystanki:
Rudna Wielka;
Świlcza;
Trzciana (stacja kolejowa);
Będziemyśl (nowy przystanek przy drodze łączącej miejscowości Będziemyśl i Klęczany);
Sędziszów Młp. Wschodni (nowy przystanek przy ul. Ksieżymost);
Sędziszów Małopolski (stacja kolejowa);
Ropczyce-Witkowice;
Ropczyce (stacja kolejowa);
Lubzina;
Dębica Wschodnia;
Dębica (stacja kolejowa).LINIA WSCHODNIA, RZESZÓW – PRZEWORSK
Rzeszów Główny – dworzec przesiadkowy
Rzeszów Wschodni (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ul. Załęską w pobliżu siedziby Asecco Poland);
Rzeszów Załęże (bez zmian przy ul. Agatowej).
Na dalszej trasie będą działały następujące przystanki:
Strażów (stacja kolejowa);
Krzemienica;
Łańcut (stacja kolejowa);
Głuchów;
Kosina;
Rogóżno (stacja kolejowa);
Grzęska;
Przeworsk (stacja kolejowa).
LINIA PÓŁNOCNA, RZESZÓW – KOLBUSZOWA
Początkowo linia ta biegnie razem z linią zachodnią i w Rzeszowie obejmuje ona przystanki:
Rzeszów Główny – dworzec przesiadkowy
Rzeszów Zachodni (nowy przystanek po północnej stronie dwupoziomowego skrzyżowania torów z Al. Wyzwolenia);
Rzeszów Północny (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ciągiem pieszym łączącym ul. Ciasną z ul. Staromiejską, przystanek podwójny obsługujący dwie rozgałęziające się w tym miejscu linie kolejowe);
Na dalszej trasie linie kolejowe są już rozdzielone, a ku Kolbuszowej przewidziano przystanki:
Miłocin;
Zaczernie;
Rogoźnica (przed tym przystankiem zaplanowano nowe odgałęzienie linii kolejowej na wschód do nowego przystanku Jasionka-Port Lotniczy;
Głogów Małopolski-Osiedle Niwa (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II);
Głogów Małopolski (stacja kolejowa);
Budy Głogowskie;
Widełka;
Kolbuszowa Górna (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z drogą łączącą Kolbuszową z Kłapówką);
Kolbuszowa (stacja kolejowa).
LINIA POŁUDNIOWA, RZESZÓW – STRZYŻÓW
Na linii tej zaczynając od dworca głównego w Rzeszowie mają działać następujące przystanki:
Rzeszów Główny – dworzec przesiadkowy
Rzeszów Staroniwa (bez zmian przy ul. księdza Sondeja);
Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ul. Hanasiewicza);
Rzeszów Politechnika (zmiana nazwy obecnego przystanku Rzeszów Osiedle położonego na tyłach Liceum im. M. Kopernika);
Rzeszów Południowy (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z ciągiem pieszym łączącym ul. Zawiszy z ul. Matuszczaka);
Rzeszów Zwięczyca (bez zmian przy skrzyżowaniu z ul. Beskidzką).
Na dalszej trasie będą działały następujące przystanki:
Boguchwała (stacja kolejowa);
Lutoryż (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z drogą do Lutoryża);
Wisłoczanka-Zarzecze;
Babica;
Kolonia Babica;
Czudec (stacja kolejowa);
Zaborów (nowy przystanek przy dwupoziomowym skrzyżowaniu z drogą wojewódzką Babica-Strzyżów);
Glinnik Charzewski (zmiana nazwy obecnego przystanku Zaborów);
Żarnowa (nowy przystanek przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką przy wjeździe do Strzyżowa – lokalizacja analizowana);
Strzyżów (stacja kolejowa).
Dla budowy kolei aglomeracyjnej opracowywane jest obecnie studium wykonalności. Ma być ono ukończone w tym roku. Zakup taboru szyno-busów, oraz przystosowanie linii kolejowych i budowa przystanków planowane jest natomiast na lata 2017-2020. Przedstawiona powyżej sieć przystanków jest co prawda projektem i możliwe, że zdarzą się w niej jeszcze pewne korekty, inwestycja jednak jest już na tyle dokładnie opracowana, że ewentualne zmiany mogą być najwyżej minimalne.
Wojciech Młocki
http://twinn.pl/?idd=2&poz=&rok=2016&page=0&id=1474&idd=6&poz=ml0
 
1 - 20 of 174 Posts
Top