SkyscraperCity banner

121 - 140 of 174 Posts

·
Registered
Joined
·
7,749 Posts
Ul. Warszawska sama jest barierą urbanistyczną. Przeniesienie linii kolejowej raczej nie uwolni żadnych terenów, prędzej odetnie je od trzeciej strony.
 

·
Registered
Joined
·
1,761 Posts
Myślę że ważne jest by rozróżnić zakres podstawowy od rozszerzonego.


Zakres podstawowy:
- dobudowa przystanków na LK71 Kolbuszowa – Rzeszów Główny
- dobudowa torów mijankowych wraz z dostosowaniem srk
- dobudowa przystanków na LK91 Dębica – Rzeszów Główny z wyłączeniem stacji Trzciana
- przebudowa LK106 w zakresie stacji Rzeszów Staroniwa w zakresie srk oraz powiązania z zapleczem technicznym, budowa przystanku Rzeszów Os. Dąbrowskiego

Opcja 1 – zabudowa sygnalizacji przejazdowej na 6 przejazdach – LK71 i LK106
Opcja 2 –budowa mijanki Lutoryż
Opcja 3 –budowa kabla protekcyjnego, zabudowa sbl na LK71
Opcja 4 –dobudowa torów PODG Trzciana
Opcja 5 – przebudowa LK106 na odcinku Rzeszów Główny – Strzyżów tj. dobudowa przystanków, torów mijankowych (z wyłączeniem Rzeszów Staroniwa, Lutoryż, Rzeszów os.Dąbrowskiego)
Opcja 6 –dobudowa infrastruktury przystankowej na nowo powstałym przystanku Rzeszów Wschód

Zamawiający zastrzega możliwość skorzystania z prawa opcji włączenia do zakresu zamówienia zakresów dodatkowych robót wskazanych w opcjach 1, 2, 3, 4, 5 i 6. Zakres podstawowy obejmuje również opracowanie dokumentacji projektowej oraz pozyskanie decyzji administracyjnych dla robót przewidzianych do realizacji w opcjach – z wyłączeniem opcji dotyczącej Trzciany (opcja 4)).


Jeżeli niektóre mijanki pozostają w opcji to wątpliwa staje się realizacja rozkładu jazdy. Szkoda, że nie można wywalić kolei do lotniska bo nie można byłoby wykazać budowy nowych linii kolejowych...
 

·
Registered
Joined
·
105 Posts
@ Hipolit
Innego nie ma - rysunek planu był naniesiony ręcznie na matrycę w skali 1:1000, ale w BIP opublikowany został skan z pomniejszenia tej matrycy do formatki A3. Wydział Architektury UM Rzeszowa oferuje (odpłatnie) kopie w dobrym stanie, czytelne i przejrzyste, ale do BIP-u dotąd nikt nie przygotował aktualizacji materiałów graficznych (czyli np. skanów w lepszej rozdzielczości) z planów miejscowych uchwalonych dawniej, przed 2005 rokiem.
 

·
Wygnaniec z Wygnańca
Joined
·
1,110 Posts
Założenie o istnieniu planowania w Polsce i w Rzeszowie oznacza, że przy takiej inwestycji jak PKA ktoś (z zainteresowanych stron) usiadł odpowiednio wcześniej, przemyślał, przedyskutował, wybrał odpowiednie rozwiązanie i zapisał w aktach planistycznych, a prawo temu sprzyja (choć nawet w obecnym stanie prawnym, i to już od jakiegoś czasu, plany miejscowe mogą obejmować tereny kolejowe). A tak to mamy inwestycję na wpół propagandową z jednej strony, miasto prowadzące antypolitykę przestrzenną z drugiej i beznadziejne prawo z trzeciej. Dlatego nie ma co przytaczać zapisów istniejących planów jako prawdy objawionej, bo dla tego mojego gdybania nie mają większego znaczenia. Już po zawodach, kolejny kawałek miasta spieprzony.

Co to jest ta "strona kolejowa"? Jest miasto, jest województwo i jest państwo, które działają na rzecz i w imieniu obywateli. "Strona kolejowa" jest tylko narzędziem do realizacji polityki władzy publicznej. Jak różne podmioty władzy coś ustalą, to kolej ma to realizować.

Wg mojego rysunku likwidowane są dwa przejazdy (Miłocińska i Borowa), a wraz z nimi dwa zestawy urządzeń sygnalizacyjnych (można przenieść w inne miejsca) i dwa miejsca częstych dzwonów (większa niezawodność kolei). Na przecięciu Borowej i przeniesionej LK71 przejazd jest zbędny. Działki wzdłuż Warszawskiej powinny pójść pod zabudowę (bez tego szkoda się bawić w cokolwiek), a więc będą miały większą wartość podczas sprzedaży.

Ul. Warszawska sama jest barierą urbanistyczną. Przeniesienie linii kolejowej raczej nie uwolni żadnych terenów, prędzej odetnie je od trzeciej strony.
Taki stan nie musi i nie może trwać wiecznie. Jak już ktoś miałby się brać za przenoszenie linii kolejowej, budowę dworca itd. to właśnie po to, żeby ten kawałek miasta ucywilizować. Wjazd na Trasę Północną (tą prawdziwą, nie tą z mojego rysunku) będzie wcześniej, tam sobie można jeździć autem.
 

·
Registered
Joined
·
105 Posts
@ kornik rz

To, co opisuję jako "stronę kolejową" to poszczególne spółki kolejowe, zajmujące się swoimi wycinkami schedy po dawnych PKP. czasem te spółki występują samodzielnie, a czasem - dla wzmocnienia swoich argumentów - wymachują wojewodą lub marszałkiem (w kontekście PKA - zwłaszcza tym drugim). Do współpracy pomiędzy gminami a "stroną kolejową" dochodzi prawie wyłącznie na styku decyzji administracyjnych związanych z inwestycjami jednych lub drugich, o ile tereny tych inwestycji te przecinają się z terenami jednych lub drugich. Nie ma praktyki wspólnego planowania, przemyśleń lub dyskusji, ponieważ "strona kolejowa" uważa się (m.in. na mocy obowiązujących przepisów) za zwolnioną od takiego obowiązku. Przykłady - śladowa współpraca "strony kolejowej" z gminami przy okazji modernizacji lub rewitalizacji linii kolejowych przed EURO 2012, polegająca na wyznaczeniu gminom zadań związanych z nowymi warunkami funkcjonowania linii kolejowych lub z lokalizacją nowych przystanków na tych liniach. Podstawową zasadą tej śladowej współpracy była minimalizacja kosztów ponoszonych przez "stronę kolejową".

Konkretny przykład z Rzeszowa: budowa nowego wiaduktu kolejowego nad ulicą Batorego; "strona kolejowa" nie chciała się zgodzić na wiadukt umożliwiający poprowadzenie pod nim drogi dwujezdniowej, czteropasowej (czyli przedłużenia Alei Rejtana do ulicy Siemieńskiego); kolejarze łaskawie zgodzili się na drogę jednojezdniową o trzech pasach ruchu (ze ścieżką rowerową), ale pod warunkiem, że odcinki tej drogi przed i za wiaduktem wybuduje miasto ze swoich środków. Tymczasem dotychczasowa praktyka nakazywała wykonywanie dojazdów do nowych lub zmodernizowanych obiektów kolejowych jako części inwestycji kolejowej, a więc ze środków "strony kolejowej".

Przykładów z samego tylko Rzeszowa jest zresztą więcej, ale szkoda tu miejsca na ich przywoływanie.

Moim zdaniem, podstawowym argumentem przeciw podwójnemu "wygięciu" LK71 na wysokości ulicy Borowej i Miłocińskiej jest pogorszenie warunków użytkowania tej linii przez pociągi IC oraz TLK - i to wystarczy, żeby żaden kolejarz nie brał na poważnie żadnych prób osiągnięcia lokalnych korzyści przez gminę (miasto Rzeszów). Ich takie rzeczy po prostu nie obchodzą. To, co planuje sobie taka czy inna gmina, po prostu po nich spływa - nieważne, czy chodzi o wysoką jakość planowania przestrzennego, czy o inne dobro publiczne...
 

·
Registered
Joined
·
7,941 Posts
Cisza w wątku, a tu pojawił się w przestrzeni publicznej pierwszy Impuls2 dla PKA.


fot. Dawid Mochtak w artykule Rynku Kolejowego.

Takie pociągi pojadą na lotnisko Rzeszów-Jasionka. Mamy zdjęcie
Na badaniach homologacyjnych w Warszawie jest już pociąg Impuls 2 dla województwa podkarpackiego. Osiem takich jednostek zamówiono do obsługi Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, w tym połączeń na planowanej linii do rzeszowskiego lotniska.
[...]
Pierwszą z jednostek elektrycznych - a takie według założeń będą jeździć na lotnisko Jasionka - sfotografował w Warszawie profil Kolejowe Podkarpacie. Został sfotografowany podczas przejazdu przez stację Warszawa Gdańska. Pojazd ten ma oznaczenia robocze 36WEdb-001. - Impuls 2 dla Podkarpacia jest na testach homologacyjnych w Warszawie prowadzonych przez Instytut Kolejnictwa. Pozostałe pojazdy są w produkcji - potwierdza Aldona Mastalerz z Newagu. Według pierwotnych założeń, pierwsza jednostka ma dotrzeć do województwa w III kwartale tego roku.
Całość artykułu - rynek-lotniczy.pl.
 

·
Registered
Joined
·
28 Posts
19.05.2020, Rzeszów (PAP) - W przetargu ogłoszonym przez samorząd woj. podkarpackiego na obsługę połączeń kolejowych wygrała firma POLREGIO. Przewoźnik będzie świadczył swoje usługi przez 5 lat.

Jak poinformowała spółka w komunikacie, przetarg zakłada również organizowanie przewozów kolejowych w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, która jest w trakcie tworzenia.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie prezes POLREGIO Krzysztof Zgorzelski, rozwój kolei w województwie podkarpackim to duże wyzwanie dla spółki, ale także ogromna szansa.

"Złożona przez nas oferta odpowiada w pełni na oczekiwania władz województwa, a wybranie jej to dowód na to, że po zakończonej sukcesem restrukturyzacji, wbrew niektórym opiniom, jesteśmy przygotowani, by konkurencyjnymi ofertami odpowiadać na rosnące potrzeby samorządów województw w zakresie transportu kolejowego" - dodał.

Przewoźnik będzie obsługiwał połączenia kolejowe na Podkarpaciu od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2025 r.

POLREGIO to największy pasażerski przewoźnik w Polsce. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża ok. 1900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W ciągu roku z usług POLREGIO korzysta ponad 88 mln pasażerów. Udział firmy w rynku kolejowych przewozów pasażerskich wynosi ponad 26 proc. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (PAP)

Autor: Wojciech Huk
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
14,688 Posts
Już mogli chociaż podpisać umowę na 10 lat, oczywiście z zastrzeżeniem obsługi nowym i zmodernizowanym taborem przewoźnika, z opcją zwiększenia ilości pockm.
 

·
Registered
Joined
·
1,761 Posts
No i kolejne otwarcie ofert na PKA:

ZAPROJEKTOWANIE I WYKONANIE ROBÓT DLA ZADANIA PN. Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej REALIZOWANEGO W RAMACH PROJEKTU „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”

Budżet 374,4 mln brutto. Oferty:

PNiUIK 490,6 mln
Budimex, KZA 551,1 mln
Strabag 622,5 mln
Track Tec 590,0 mln
Swietelsky 544,6 mln
Torpol 495,4 mln
ZUE 577,2 mln

Z ciekawostek, Budimex w czerwcu złożył odwołanie w związku z nie dysponowaniem przez inwestora gruntami pod budowę przystanków :p
 

·
Registered
Joined
·
7,941 Posts
W wątku Newagu pojawił się ciekawy post zawierający zdjęcie tego, co w Newagu stoi. Ja tam wypatrzyłem 4 trójskłady Impulsów2 dla PKA.

Proszę bardzo: Dla rządnych szpiegostwa przemysłowego: proszę kliknąć i oglądać w powiększeniu.

Z tej soboty 12.09.20; W prawy górnym rogu zobaczycie ET43-001 + SM42-2090, które potem wyruszą do Żmigrodu...

 

·
Registered
Joined
·
112 Posts
Poza wszystkim wydaje mi się, że takie przeciwstawne łuki spowodują znacznie spowolnienie pociągów, które nie zatrzymują się na przystankach aglomeracyjnych. Modernizacja LK71, łącznie z jej elektryfikacją, jest chyba po to, żeby usprawnić i uatrakcyjnić połączenia kolejowe Rzeszowa z Warszawą, a tych nie obsługuje raczej kolej aglomeracyjna. Pociągi TLK i IC będą tu zwalniać, żeby zaraz potem przyspieszać? Szczerze wątpię...
tutaj sie nie zgodzę, o ile pametam to na tym odcinku pociagi juz chyba zawalniaja bo wjezdzajado do miasta, wiec spowolnienie istnieje juz teraz...one chyba spowlaniaja tam gdzie lk 71 styka sie z lk 91, a łuki byłby tuz przed tym stykiem...
 

·
Registered
Joined
·
112 Posts
Gdyby w tym kraju i w tym mieście istniało planowanie przestrzenne, to przy okazji PKA zostałoby zrobione coś takiego: przełożenie linii 71 (czerwona linia), dzięki czemu odpadłaby konieczność budowy dwupoziomowego węzła Trasy Północnej (niebieska linia) i ul. Warszawskiej z długim i wysokim wiaduktem, który musi objąć też LK 71. Na przecięciu TP i kolei mógłby powstać węzeł przesiadkowy z przystankiem kolejowym, P+R i dworcem autobusowym, dla którego to bardzo dogodna lokalizacja (blisko do A4 i S19).

moim zdaniem to ma sens co piszesz :)
 

·
Registered
Joined
·
2,041 Posts
Piękna wystawa!
 

·
Registered
Joined
·
7,941 Posts
Pierwszy raz nie spotkałem na stacji kibla, to jest dopiero święto.
Tabor PKA na razie musi robić za wystawkę, reszta jeździ, jeden Elf wyjechał nieco wcześniej, drugi też się szykował do wylotu.
 
121 - 140 of 174 Posts
Top