SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 24 Posts

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
^^ To u Was jest aż tyle firm wypożyczających samochody? Ma to rację bytu?
Niestety z przykrością stwierdzę, że to ma rację bytu i popytu. Mimo, że Podkarpacie jak na 7-me województwo pod względem inwestycji, 9 pod względem ilości populacji ludzkiej i tylko o 50 000 ustępuje lubelskiemu, a pod względem bezrobocia na 12, to posiada duży ruch businessowy. Podam przykład: 18 października 2012r. służbowo udałem się lotem LO 3805 do Rzeszowa i podczas odbioru autka, pan z "He**za" powiedział, że to ostatnie autko i dobrze że rezerwowałem wcześniej, bo klientów jest więcej chętnych, a żaden z pozostałych agentów nie ma już nic wolnego w tym dniu :eek:hno:
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
^^Ale dlaczego "z przykrością"? To chyba dobrze, że biznes się kręci, są chętni.
Wszystkich do komunikacji publicznej nie wsadzisz ;)
Tak tak, jak najbardziej na plus jak ruch w businessie :)
A "z przykrością" dla ludzi niedowierzających :lol:
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
Myślałem, że te hangary budują trochę bliżej terminalu. Na płycie jak zwykle burdel, "parkują" niczym auta w Rzeszowie. Po co mają linie na płycie? Nie mogą ich normalnie stawiać ...
Odpowiedź wytluszczonym drukiem:

"...Płyta postojowa – Apron

Płyta postojowa jest zawsze w pobliżu budynku terminalu, który dawniej był zwany budynkiem dworcowym lub budynkiem portowym.

Ale zanim samolot w kołuje na płytę peronową przyjrzyjmy się jej dokładnie. Na pierwszy rzut oka to ogromny betonowy plac, na którym nic nie ma. W nowoczesnych portach lotniczych najbardziej rzucają się w oczy rękawy, do których dokują samoloty. Ale co ciekawe nawet w największych portach lotniczych nie wszystkie samoloty zajmą miejsce przy rękawie.

Kiedy się jednak dokładnie przyjrzymy betonowej powierzchni zboczonym na niej wiele linii i innych znaków. Bo i tutaj ruch musi być uporządkowany. Większość panujących tutaj zasad jest stosowana powszechnie. Jednak są zasady, które należą do specyfiki danego kraju czy nawet lotniska. Podstawowym miejscem na płycie postojowej(peronowej) jest stanowisko. Samolot musi tam do kołować. I zwykle prowadzą go tam centralne linie, które zgodnie z zasadą obowiązującą na drogach kołowania są żółte. Załoga tak prowadzi samolot, aby przednie podwozie podążało po linii. Ta linia prowadzi od drogi kołowania na płytę peronową i poprzez płytę peronową, drogą peronową (apron taxiway) na stanowisko postojowe. Czyli ta sama linia, które prowadziła samolot po zjechaniu z RWY, prowadzi samolot na miejsce przewidzianego postoju, jak tor kolejowy prowadzi pociąg.

Na płycie peronowej są także wymalowane białe linie, które wyznaczają drogi, po których poruszają się pojazdy lotniskowe, autobusy z pasażerami, dystrybutory paliwa i inne. Obowiązują na nich normalne przepisy ruchu drogowego, z jednym tylko dodatkiem – Samoloty mają zawsze pierwszeństwo przed samochodami.

Na płycie postojowej możemy także spotkać czerwone linie. Są to linie, które oznaczają kategoryczny zakaz jej przekraczania przez samochody. Wyjątkiem są samochody ochrony lotniska i samochody Follow me. Czerwonymi liniami są także oznaczone miejsca stałych dystrybutorów paliwa, lub instalacji elektrycznej (zasilającej samoloty na postoju).

Na płycie peronowej są także często malowane strefy magazynowe. Zwykle białymi prostokątami zakreskowanymi białymi liniami. Tutaj składowany jest sprzęt wykorzystywany do obsługi samolotu.

Samochód Follow me

Samolot wylądował i załoga chce trafić na właściwe stanowisko postojowe. Samolot i załoga są pierwszy raz na naszym lotnisku. Wysyłamy, więc samochód Follow me, który poprowadzi samolot. Samochód standardowo jest wyposażony w żółte światła błyskowe na dachu w postaci tak zwanego koguta. Może mieć także tablice z napisem Follow me. Na karoserii są elementy odblaskowe i łatwo dostrzegalne, dla szybkiej orientacji. Zwykle załoga samolotu spotyka ten samochód na głównej drodze kołowania i podąża za nim cały czas. Na bardziej zagmatwanych lotniskach samolot jest prowadzony na miejsce przez samochód Follow me standardowo. Miejsce na płycie jest wcześniej uzgodnione z koordynacją portu lotniczego. Tam właśnie samolot przejmuje koordynator ruchu naziemnego (zwany sygnalistą lub z angielska marshallerem). Sygnalista dba o odpowiednie (dokładne) ustawienie samolotu na stanowisku.
Prawidło czynność ta nazywa się dokowaniem, nazwa jest zaczerpnięta z żeglugi morskiej. W ogóle, wiele elementów w lotnictwie pochodzi z żeglugi. ..."

Zaczerpniete z poradnika Karola Placha Hetmana
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
^^ Zasięgnąłem informacji u źródła podajac w/w przykład.

Odpowiedź jest taka: "Jasionka to lotnisko które obsługuje trzech rególarnych przewoźnikow po za czarterami. Jeżeli chodzi o ustawienie maszyn w tym przypadku Ryanaira, to taki ruch jaki panuje na lotnisku na to pozwala oraz jest wygodny, bo w tym przypadku zalezy na czasie. Ryanair narzucił 25 minut na rozladunek i zaladunek PAX z bagażami i obsługą samolotu, co wiąże się z kosztami. Takie ustawienie samolotu powoduje, ze nie potrzeba uzywać wypychacza, a samolot wlasnym ciagiem kołuje na pas startowy. Jeżeli bedziemy mieli tylu przewoźników i taki ruch jak np. Balice - wtedy na to juz nie będziemy mogli sobie pozwolic i zapanuje porządek"
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
No to rzeczywiście w Rzeszowie będzie zachód i jakie zaplecze - ślicznota ;)
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
Są jakieś info dot. uruchomienia wieży kontroli lotów, miało się to odbyć w maju tego roku a tu cicho sza...
Uruchomienie wieży będzie z małym poślizgiem związanym z opóźnieniem pozostałych inwestycji na lotnisku, a które powiazane są z nią. Przyczyna opóźnienia to długa zima. PAŻP planuje wstępniy termin uruchomieniua wieży w pierwszej połowie lipca 2013r. *)


*) - info uzyskane drogą telefoniczną w PAŻP
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
Mam pytanie odnośnie tych hangarów które są budowane na EPRZ. Kto jest inwestorem? Co pomieści każdy z nich? Oraz czy jakaś firma/linia zapowiedziała serwisowanie w nich swoich maszyn?

PS:dodatkowo przydałaby się jakaś mapka inwestycji (DK, terminal, hangary, płyty etc) jeśli jest :)
Tu masz wszystko opisane:
Przedmiotem projektu jest budowa dwóch hangarów dla statków powietrznych wraz z powierzchnią socjalną dla każdego z nich oraz budowa płyty postojowej przyległej do hangarów wraz z oświetleniem płyty przedhangarowej [postojowej].

Parametry inwestycji: 1 hangar o powierzchni zabudowy 2 900 m2; 1 hangar o powierzchni zabudowy 6 550 m2; 1 płyta postojowa o powierzchni zabudowy 46 950 m2; 1 budynek socjalny o powierzchni zabudowy 670 m2.

Opis szczegółowy zakresu projektu:

Budowa hangaru H2. Powierzchnia użytkowa: ok. 2695 m2. Długość, szerokość : 55 x 49 m

Przybliżona kubatura: ok.44960 m3.

Budowa hangaru H3. Powierzchnia użytkowa: ok. 6720 m2. Długość, szerokość: 84 x 80 m.

Przybliżona kubatura: ok.150480 m3

Hangary stanowią dwie oddzielne hale jednonawowe, jednokondygnacyjne, niepodpiwniczone, o rzucie prostokątnym, z dachem o kształcie poszycia łukowym. Hangary swoją formą i elewacją będą nawiązywać do istniejącej, dominującej zabudowy na lotnisku „Rzeszów - Jasionka".

Budowa płyty postojowej [PPH]. Płyta przedhangarowa [postojowa] o nawierzchni utwardzonej stanowi miejsce postoju lub przejazdu statków powietrznych transportowanych do hangaru. Powierzchnia płyty: ok. 46950 m2. Konstrukcja płyty wykonana będzie jako sztywna, zapewniająca nośność nawierzchni rzędu PCN 85.

Budowa zaplecza technicznego [BZS]. Powierzchnia użytkowa obiektu: ok. 560 m2.Długość, szerokość: 55x12m.

Przybliżona kubatura: ok. 2970 m3 .Zaplecze socjalno-administracyjne [zwane zamiennie zapleczem technicznym] jest budynkiem jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym, prostopadłościennym, krytym dachem płaskim, zlokalizowanym pomiędzy hangarem H2 i H3.

Budowa dróg dojazdowych.
Droga wzdłuż krawędzi płyty przedhangarowej - (D1): dł. drogi: ok. 19 m, szer. drogi: 6,0 m.

Droga łącząca hangar H2 z drogą patrolową - (D2): dł. drogi: ok. 19 m, szer. drogi: 6,0 m.

Droga łącząca hangar H3 z drogą patrolową - (D3): dł. drogi: ok. 210,0 m, szer drogi: 6,0 m.

Droga łącząca płytę z drogą patrolową - (D4): dł. drogi: ok. 100,0 m, szer. drogi: 6,0 m. Konstrukcja nawierzchni dróg: warstwa ścieralna - beton asfaltowy 4cm, wiążąca - beton asfaltowy 9cm., podbudowa zasadnicza- beton asfaltowy 14cm. Podbudowa pomocnicza - kruszywo łamane stabilizowane mechanicznie 20cm.

Budowa budynku zaplecza socjalno-administracyjnego [BZS]. Powierzchnia użytkowa obiektu : ok. 560 m2.Długość,szerokość: 55x12m. Przybliżona kubatura: ok. 2970 m3 .Obiekt jest budynkiem jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym, prostopadłościennym, krytym dachem płaskim, zlokalizowanym pomiędzy hangarem H2 i H3.

Budynek jest podzielony ścianami na dwie części użytkowe : ZS2 i ZS3, zagospodarowanie poszczególnych części użytkowych przedstawiono poniżej. Budynek zaplecza socjalnego swoją formą architektoniczną będzie współgrać z zabudową hangarową.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 termin realizacji obejmuje okres od 30.09.2010r. do 28.02.2014r.

Koszt inwestycji wyniesie 50 mln 548 tys. 004,33 zł z czego 25 mln 519 tys,709,32 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 4 503 478,11 z Budżetu Państwa. „Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego.”
http://www.rzeszowairport.pl/strona/382/rpo.html

Wg założeń projektanta Hangarów - biuro ATI Architektura Technika Inwestycje - duży hangar H3 pomieści 1 samolot typu B777-300 lub B747-400, natomiast mały H2 pomieści 1 samolot typu B737-900 lub B757-200
Hangar H3 - wysokość w najwyższym punkcie - 24 m
Hangar H2 - wysokość w najwyższym punkcie - 17,5 m
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
Po dzisiejszej konferencji dla mediów na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce oprócz radia, też telewizja i gazety opisują nowe inwestycje:
Już w wakacje lotnisko w Jasionce będzie mogło w ciągu godziny obsłużyć dwa razy więcej samolotów niż teraz, bo aż 12. Zainwestowanie w drogę kołowania i drogi szybkiego zejścia pochłonęło 60 mln zł
W piątek władze podrzeszowskiego portu chwaliły się kolejną inwestycją, która ma świadczyć o dalszym rozwoju lotniska. A wszystko za sprawą rozbudowy i modernizacji równoległej drogi kołowania i dróg szybkiego zejścia. W uproszczeniu: w Jasionce wybudowano alternatywną drogę dla pasa startowego liczącego 3200 m, drugiego po warszawskim Okęciu najdłuższego pasa na polskich lotniskach.

- Samolot, który lądował z kierunku wschodniego, musiał kołować do końca pasa startowego, tam robił zawrót i wracał, żeby opuścić pas startowy. Ten czas był dość długi. Około 4-5 minut. To samo się działo z drugiego kierunku. Identycznie było ze startem. Samolot musiał przejechać na jeden lub na drugi koniec pasa startowego - tłumaczy Jan Domagalski, dyrektor projektów w spółce lotniskowej Rzeszów-Jasionka, która zarządza portem.

Specjalnie dla boeingów

Droga, która została wybudowana, uwalnia pas startowy do dalszych operacji. Ma 1850 m długości. Wybudowano także dwa prostopadłe łączniki na początku i końcu drogi i jedną drogę szybkiego zejścia, które nie będą blokować miejsca na pasie startowym.

Droga szybkiego zejścia jest o tyle istotna, że jeżeli samolot wyląduje, nie będzie musiał dojeżdżać na koniec pasa startowego, tylko zjedzie z niego w trakcie kołowania i na płytę postojową wróci nowo wybudowaną drogą. Będą mogły z niej korzystać także te samoloty, które będą się przygotowywać do startu. Specjalnie dla nich wybudowano kolejną płytę postojową dla trzech samolotów kategorii C, czyli wielkości boeinga 737-800. Takie właśnie w swojej bazie ma irlandzki Ryanair, jedyny tani przewoźnik operujący z Jasionki.

Cel inwestycji? Zwiększyć przepustowość portu lotniczego. Dziś Jasionka w ciągu godziny może przyjąć sześć samolotów, po oddaniu drogi kołowania do użytku ta liczba zwiększy się do dwunastu. Dziennie lotnisko wykonuje około 50 operacji lotniczych.

- Dawniej wąskim gardłem był ciągle mały terminal, później była płyta postojowa, bo była za mała. A teraz po rozbudowie płyty i wybudowaniu nowego terminalu okazało się, że tym wąskim gardłem było pole manewrowe - stwierdza dyrektor Domagała.

Budowa drogi kołowania była planowana już wiele lata temu - w 2008 r. Gdy wreszcie udało się wybudować dużą płytę postojową na około 20 samolotów (w lipcu 2011 r.) i nowy terminal (maj 2012 r.), droga kołowania była już tylko kwestią czasu. Kosztowała 60 mln zł, z czego 25 mln zł pochodziło z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Drogę w ciągu 14 miesięcy wybudowała firma Max Bögl Polska. Zużyła do tego ponad 25 tys. m sześciennych betonu.

Dreamliner może lądować

- Grubość betonu nawierzchniowego ma 30 cm. Wyniki przewyższają wymagania jakościowe. Nad jakością czuwał też Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych - podkreślał Jacek Zwiech, dyrektor kontraktu w Max Bögl Polska.

Dla pewności władze lotniska zamówiły badania betonu na Politechnice Rzeszowskiej. - Potwierdzają jego dobrą jakość. W niektórych przypadkach parametry przekraczają nawet normy - dodawał Domagała.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się procedury odbioru drogi kołowania przez nadzór budowlany, który ma wydać zgodę na jej użytkowanie. To może potrwać około trzech tygodni. Kierownictwo portu ocenia, że pierwsze samoloty z drogi kołowania będą mogły skorzystać w drugiej połowie wakacji.

Na tym nie kończy się inwestycja. Zaprojektowana jest już dalsza część drogi kołowania na odcinku 1350 m, czyli w sumie na całej długości pasa startowego. Wtedy Jasionka w ciągu godziny obsłuży 18 samolotów. - Będziemy obserwować, jak nam rośnie ruch pasażerski. Wtedy będziemy reagować - mówią przedstawiciele Jasionki.

A ten ruch z każdym rokiem rośnie. Rok 2012 dla Jasionki był rekordowy. Obsłużyła 565 tys. pasażerów. Za pierwsze pięć miesięcy br. lotnisko ma wynik blisko 200-tysięczny.

W Jasionce zakończono również naprawę pasa startowego na odcinku 700 m. - Dreamliner, jak będzie chciał, może u nas lądować - mają nadzieję przedstawiciele portu. Za kilka tygodni lotnisko ogłosi przetarg na modernizację świateł podejścia do lądowania. W beton zostaną wbudowane lampy. - Samolot będzie mógł lądować, gdy podstawa chmur wyniesie 60 m. To trudne warunki. Dzięki temu zwiększymy liczbę dni operacyjnych. Inwestycję chcemy wykonać do połowy przyszłego roku - mówi Antoni Lech, zastępca ds. operacyjnych w porcie w Jasionce.
Źródło i Foto
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
^^
JASIONKA k. RZESZOWA.

Działa już nowa wieża kontroli ruchu lotniczego.

Port Lotniczy dysponuje najnowocześniejszymi na świecie urządzeniami nawigacyjnymi i radiolokacyjnymi. ... ... ...
Cały artykuł.
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
Miesiąc temu byłem w Rzeszowie i czekałem na lot do WAW i wyświetlał mi się dostęp do hot spotu chyba jak dobrze pamiętam o nazwie "Cofe ....." z komunikatem - dostęp płatny, kontakt w sprawie dostępu w kawiarni.
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
  • Like
Reactions: Hipolit

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
  • Like
Reactions: Hipolit

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
Dzisiaj fotograf często jest traktowany jak terrorysta, więc... :) Najlepsze jest to, że gdybym chciał z tego "rozwiązania" skorzystać, musiałbym klęknąć :) Al-Ka'ida wymięka...
No niedługo u Was jak co roku, będą pielgrzymki z Izraela do cadyka Elimelecha, ciekawe jak rozwiążą ten problem tamtejsze służby bezpieczeństwa, które pieczołowicie troszczą się o swoich pielgrzymujących rodaków? ;)
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
No i brawo dla Rzeszowa - darmowe Wi-Fi w całym Terminalu.

Login i hasło - podane na zdjęciu ;)

 
  • Like
Reactions: Hipolit

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
^^ hmm Zwrot kosztów jakieś 100lat, nie licząc konserwacji i napraw, podobno drogich... Brawo.
Panele słoneczne są drogie, ciekaw jestem jaką mają żywotność

Żywotność paneli fotowoltaicznych to 25-35 lat. Gwarancja i darmowy serwis na panele słoneczne w zależności od producenta obejmuje okres 10-12 lat, zaś gwarancja na moc wyjściową wynosi od 25-30 lat.
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
No to lotnisko RZE zyska, po KTW będzie to druga baza techniczno-obsługowa z własnymi hangarami i pierwsza z hangarem dla szerokokadłubowców. Już na swojej stronie zaznaczyli na mapce bazę kolorem zielonym.
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
polac czy Ty aby na pewno przeczytałeś ten post, bo ja czytać umiem doskanale... więc nie pisz głupot i mnie nie pouczaj bez sensu i pisz merytorycznie bo nikt na moje pytanie nie odpowiedział...

Nikt Ci nie odpowiedział, bo to nie wątek lotniska w Gdyni a RZE i wszystko w temacie. Jeszcze raz kłania się czytanie ze zrozumieniem.
 

·
It is very important
Joined
·
1,456 Posts
Nie było, i raczej nie będzie na tej działce. Heli-One też musiało nieco przesunąć swój hangar, ponieważ zasłaniałby widoczność z wieży kontroli lotów, na pas i drogi kołowania. Bardzo możliwe że jeśli już to będzie to po zachodniej stronie obecnych hangarów

Tak przy okazji będąc ostatnio w Katowicach widziałem że praca w tamtejszej bazie LineTech wre, hangary full przed nimi też kilka maszyn, chłopaki robią pewnie 24/h. W Rzeszowie bodajże tylko jedna większa maszyna Air Moldova była obsługiwana.
Z tego co wiem, to LineTech w KTW ma w pełni wyposażone hangary pod względem infrastruktury obsługowo-naprawczej, a w RZE wyposażanie i przystosowanie hangarów dopiero jest w powijakach, także nie ma co zazdrościć.
 
1 - 20 of 24 Posts
Top