SkyscraperCity Forum banner
1 - 12 of 12 Posts

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Terminal w Jasionce coraz dalej

Szanse, że budowa nowego terminalu w Jasionce ruszy jeszcze w tym roku, są minimalne, a więc dotrzymanie terminu oddania inwestycji do użytku też wydaje się wątpliwe
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (właściciel podrzeszowskiego lotniska) miało problem z firmami, które chcą budować nowy terminal w Jasionce. Oferty złożyło dziewięć firm. Spośród wszystkich PPL wybrał do dalszej fazy przetargu dwa konsorcja. Jednym z nich jest warszawski Warbud plus dwie spółki niezwiązane z branżą budowlaną. Drugie konsorcjum tworzy Mostostal Warszawa i hiszpańska spółka Acciona, która jest największym udziałowcem Mostostalu. Pozostałe oferty PPL odrzucił, bo nie spełniały odpowiednich wymogów. Jedna firma, której ofertę odrzucono - Skobud z Żywca - złożyła protest. Protest okazał się skuteczny, bo spółkę dopuszczono do walki o budowę terminalu.

- I na tym etapie jesteśmy w tej chwili. Do firm zostanie skierowane zaproszenie do składania ofert. W tej chwili nie mogę jeszcze powiedzieć, kiedy to nastąpi - tłumaczy Artur Burak, rzecznik PPL.

Co będzie dalej? Walka z czasem i biurokracją, bo od dnia rozesłania do firm zaproszenia, by składały oferty, musi upłynąć jeszcze cztery tygodnie na ich przygotowanie, a potem następnie od dwóch tygodni do miesiąca będzie trzeba czekać na przeprowadzenie kontroli przetargu przez Urząd Zamówień Publicznych. - Na rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy potrzebujemy więc dwa miesiące od dnia, kiedy wyślemy zaproszenia do składania ofert - twierdzi rzecznik PPL. A jak już wiadomo takich zaproszeń jeszcze nie wysłano.

Jeszcze kilka miesięcy temu właściciel podrzeszowskiego lotniska zapowiadał, że przetarg zostanie rozstrzygnięty we wrześniu i jeszcze w tym samym miesiącu ruszyłyby roboty. - Mam taką nadzieję. Nadzieję, która umiera ostatnia - wzdycha Wiesław Mardosz, dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce. Niestety, można już tylko wzdychać i marzyć, bo szanse, że budowlańcy w tym roku ruszą z pracami są niewielkie. - Wziąwszy pod uwagę terminy, jak też czas niezbędny do zmobilizowania ludzi i sprzętu przez wykonawcę, jest minimalna szansa na to, że roboty rozpoczną jeszcze w tym roku - przyznaje Burak. - A jeśli nie w tym, to na początku następnego sezonu budowlanego, czyli wiosną 2008 roku - dodaje.

Pod znakiem zapytania stoi więc kolejny już obiecywany termin zakończenia budowy terminalu - do końca września 2009 roku. Ale PPL i na te obietnice ma wytłumaczenie: - Wrzesień 2009 nie był założeniem wynikającym wprost z harmonogramu budowy, bo ten sporządzi wykonawca przed podpisaniem umowy. To był termin szacunkowy i trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy może on być utrzymany - mówi rzecznik Burak. - Myślę, że należy brać pod uwagę, że termin może być dłuższy, ale proszę mi wybaczyć, że nie będę próbował szacować, kiedy dokładnie budowa może się zakończyć. Precyzyjnie na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć, gdy zostaną wynegocjowane warunki umowy z wykonawcą - stwierdza Burak.

Szacuje się, że budowa nowego terminalu pochłonie 140 mln zł.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Światełko dla lotniska w Jasionce

Prawie 24 mln zł ma kosztować budowa Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego, który stanie w bezpośrednim sąsiedztwie nowego terminalu w Jasionce. A kiedy będzie terminal? - Na Euro 2012 zdążymy - słyszymy w porcie

- Ze względu na przewidzianą rozbudowę terminalu pasażerskiego w Jasionce, niezbędne jest wybudowanie nowego obiektu, Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego, spełniającego wymogi prawidłowej obsługi ruchu lotniczego w obrębie lotniska - informuje Grzegorz Hlebowicz z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
To właśnie ta Agencja będzie realizowała nową inwestycję w Jasionce. - Wraz z budową Ośrodka powstanie niezbędna infrastruktura, czyli parkingi, drogi, oświetlenie i przyłącza - dodaje Hlebowicz.

Ośrodek będzie się składał z dwóch połączonych ze sobą budynków - 26-metrowej wieży lotów i dwukondygnacyjnych pomieszczeń biurowych. Inwestycja ma kosztować prawie 24 mln zł. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stara się o unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowiska. - Możemy dostać nawet 85 proc. całej kwoty - precyzuje Grzegorz Hlebowicz.

W tej chwili na dokumentację projektową nanoszone są ostatnie poprawki. W lutym PAŻP chce wystąpić o pozwolenie na budowę. Przetarg na roboty budowlane ma być ogłoszony w maju, a inwestycję Agencja chce oddać do użytku w marcu 2012 r.

Pozostaje więc pytanie, czy do tego czasu w Jasionce powstanie nowy terminal. Terminów rozpoczęcia inwestycji podawano już wiele. Terminal miał być najpierw gotowy w 2007 r., potem na koniec września 2009 r., a teraz mówi się o 2012 r. Przetarg, który został ogłoszony w czerwcu 2007 r., jest w tej chwili unieważniany przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza Jasionką. - Załatwiamy jeszcze w tej sprawie ostatnie formalności - mówi Jakub Mielniczuk, rzecznik PPL.

Nowy przetarg ma ogłosić spółka lotniskowa powołana przez samorząd podkarpacki. To on ma być jej większościowym udziałowcem, a drugim PPL. Spółka docelowo ma przejąć od portów zarządzanie lotniskiem. Ale o tych planach słyszymy już od kilkunastu miesięcy. Do spółki muszą być wniesione aportem majątki i samorządu i PPL-u. - Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej, która ma się wypowiedzieć, czy wnoszony przez nas majątek nie jest niedozwoloną pomocą publiczną - tłumaczy Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

Decyzja KE będzie znana w ciągu paru miesięcy. Od niej zależy, czy minister skarbu zgodzi się później na przeniesienie majątku PPL (to firma państwowa) do spółki lotniskowej.

W międzyczasie zmieniana jest dokumentacja projektowa nowego terminalu. - Musimy uzyskać decyzję środowiskową. Konieczne jest także wskazanie innego wariantu, gdzie terminal na lotnisku mógłby powstać. Ale to w ciągu kilku dni będziemy mieli za sobą. Myślę, że pierwsze roboty z budową terminalu ruszą pod koniec roku. W 2012 r. będzie już stał - zapowiada Nowak.

- Nasza inwestycja nie jest jaskółką, która wiosny nie czyni. Jesteśmy przekonani, że obie inwestycje będą wykonane w tym samym czasie - powiedział Grzegorz Hlebowicz.

Szacuje się, że budowa terminalu pochłonie około 200 mln zł. W latach 2007-2013 Jasionka z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko ma dostać 56 mln euro.

Nad portem zbierają się jednak czarne chmury. Prokuratura Rejonowa dla Miasta Rzeszów sprawdza, że zarząd województwa podkarpackiego nie przekroczył swoich uprawnień kupując sprzęt dla lotniska za 27,5 mln zł. Na polecenie prokuratury czynności wykonuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Jasionka dostanie 28 mln euro z Unii Europejskiej

Port Lotniczy w Jasionce na pewno dostanie te pieniądze, pod warunkiem że dołoży taką samą kwotę.

Komisja Europejska dała właśnie zielone światło ośmiu portom lotniczym w Polsce, m.in. Jasionce. W programie Infrastruktura i Środowisko na rozwój polskiego lotnictwa zarezerwowano ponad 400 mln euro. 250 mln euro z tej puli pochodzić będzie z unijnego Funduszu Spójności.
Pieniądze wydamy na budowę nowego terminalu, rozbudowę stacji paliw i budowę drogi zejścia z pasa startowego - cieszy się Władysław Uchman, dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce.

Koszt budowy terminalu ma wynieść około 140 mln zł. Żeby skorzystać z unijnej dotacji, Jasionka będzie musiała mieć drugie 28 mln euro jako środki własne. Musi o nie zadbać spółka lotniskowa utworzona przez Zarząd Województwa Podkarpackiego wspólnie z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze (obecny zarządca podrzeszowskiego lotniska).

- Pieniądze będą. Cały czas prowadzimy też rozmowy w prywatnymi inwestorami, którzy mogliby wejść do spółki ze swoimi pieniędzmi - mówi Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

Zanim spółka sięgnie po pieniądze, musi się uporać z własnymi problemami. Wciąż nie zarządza ona lotniskiem w Jasionce. Do spółki nadal nie przekazano majątku samorządu podkarpackiego i PPL-u. - Komisja Europejska wyda dla nas jeszcze indywidualną decyzję. Bruksela musi się wypowiedzieć, czy wnoszony do spółki majątek nie jest niedozwoloną pomocą publiczną - wyjaśnia Nowak.

Chodzi m.in. o kolejne 23 mln euro, które samorząd chce dać Jasionce z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Cała ta procedura ma się w tym roku zakończyć. Pierwsze roboty związane z budową nowego terminalu rozpoczną się jednak dopiero w przyszłym roku i mają trwać dwa lata. Według pierwotnych planów pasażerowie w nowym terminalu mieli być odprawiani już w 2007 roku. Jednak dopiero wtedy został ogłoszony przez PPL przetarg na inwestycję, który obecnie jest unieważniany. Nową dokumentację przetargową i sam przetarg przygotuje spółka lotniskowa.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Otwarcie południowej części terminalu w Jasionce już 14 czerwca

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka rozbudowuje terminal pasażerski tak, by mógł obsługiwać jednocześnie trzy samoloty. Skróci to o połowę czas odprawy pasażerów i przyciągnie nowych przewoźników.


(Fot. Dariusz Danek)

Po przebudowie terminal będzie w stanie odprawić 550-600 tys. pasażerów rocznie.
Port Lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce dysponuje maleńkim i przestarzałym terminalem pasażerskim, który jest w stanie obsłużyć tylko jeden średniej wielkości samolot.

Przetargu na budowę nowego, dużego terminalu nie ogłosi dotychczasowy właściciel lotniska - państwowe przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze (PPL). Zrobi to spółka lotniskowa, utworzona przez PPL i samorząd Podkarpacia, która lada dzień przejmie administrację lotniskiem.

- Przetarg na nowy terminal będzie ogłoszony we wrześniu lub październiku. Budowa ruszy w marcu 2010 i powinna się zakończyć w 2012 r. Nie mogliśmy tak długo czekać, bo lotnisko musi się rozwijać - mówi Władysław Uchman, dyrektor portu.

Stąd decyzja o rozbudowie obecnego terminalu, który po modernizacji zwiększy powierzchnię do 2600 m kw. Czyli dwukrotnie. Lotnisko będzie wtedy w stanie obsłużyć jednocześnie trzy średniej wielkości samoloty. Odprawa pasażerska skróci się z 2,5-3 godzin do 1-1,5 godziny. Koszt przebudowy, którą wykonują firmy z Rzeszowa, wyniesie ok. 8 mln zł.
reklama

Przestarzały terminal, był głównym hamulcem portu, szalenie utrudniającym ściągnięcie nowych przewoźników. Uruchomienie nowych połączeń to bardzo skomplikowany i czasochłonny logistycznie proces, bo godziny lotów muszą odpowiadać przewoźnikowi, lotnisku docelowemu i instytucji w Brukseli, która wydaje zgody na korzystanie z korytarzy powietrznych.

Dopasowanie tych godzin w Jasionce, która mogła obsłużyć zaledwie jedną maszynę, było bardzo trudne.

- Intensywne rozmawiamy z kolejnymi liniami lotniczymi, które chcemy ściągnąć do Rzeszowa. Uruchomienie zmodernizowanego terminala bardzo nam te rozmowy ułatwi - mówi W. Uchman.

Przebudowa terminalu potrwa do połowy sierpnia. Ale już 14 czerwca - podczas inauguracji bezpośrednich połączeń Rzeszów-Nowy Jork, pasażerowie będą odprawieni z oddanej do użytku - południowej części zmodernizowanego terminalu.
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090603/RZESZOW/864864510
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Jasionka rozbuduje się z rozmachem

Jest już pozwolenie na budowę nowego terminalu w Jasionce. Będzie siedmiokrotnie większy niż obecny. - Przed Euro 2012 na pewno będzie gotowy - twierdzi szefostwo lotniska

- Jest! - aż zerwał się z fotela Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka, gdy tuż po czwartkowej konferencji na lotnisku na temat rekordowej liczby obsłużonych pasażerów w ubiegłym roku odebrał SMS. - Dobra wiadomość, dzisiaj chyba najlepsza! Wojewoda podkarpacki wydał pozwolenie na budowę nowego terminalu i rozbudowę płyty postojowej - cieszył się Halat.

Jest się z czego cieszyć: to w ostatnich latach najbardziej wyczekiwana inwestycja na lotnisku w Jasionce. Zapowiedzi, że powstanie, pojawiły się już w 2005 roku, kiedy oddawano do użytku drugi po Okęciu najdłuższy pas startowy w Polsce. Wtedy mówiono, że terminal powstanie najpóźniej do końca 2007 roku. Tak się jednak nie stało. Przez ostatnie lata bardziej zajmowano się zmianami na dyrektorskim fotelu w Jasionce, niż rozpoczęciem inwestycji: w ciągu pięciu lat było tu pięciu dyrektorów. Największy problem był z ustaleniem, kto będzie finansował inwestycję. Bój toczył się między Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze a władzami samorządowymi Podkarpacia, które dążyły do powołania spółki. Pierwszy przetarg na terminal PPL poprzedni właściciel lotniska ogłosił w czerwcu 2007 r. Rok później został unieważniony, bo warszawskie porty uznały, że skala inwestycji ich przerasta. Gdy do spółki dołączył samorząd, temat wrócił.

- Terminalu nie będziemy okrajać - słyszeliśmy kilka miesięcy temu.

- Zeszły rok poświęciliśmy na aktualizowanie dokumentacji technicznej, musieliśmy mieć nowe raporty środowiskowe. Praktycznie zaczynaliśmy od zera - wspomina wiceprezes Halat.

Dziś wiadomo: budowa płyty pochłonie 57 mln zł, nowego terminalu - ponad 100 mln. Finansowanie jest zapewnione. Na obie inwestycje w połowie pieniądze wyłoży UE. A dokładnie będą one pochodziły z największego unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, w którym Jasionka ma zagwarantowane 28 mln euro. Wkład własny gwarantuje samorząd podkarpacki i PPL, czyli udziałowcy spółki lotniskowej.

- O, tutaj będą dwa rękawy, przez które po odprawie będą szli pasażerowie. Będą cały czas pod dachem do samego wejścia do samolotu. A jak drugi samolot stanie dalej, to drugim wyjściem zejdziemy schodami, gdzie będziemy podstawiać autobus - Halat pokazuje teczkę z dokumentacją techniczną nowego terminalu.

- Terminal z dwoma rękawami wybudujemy do 2012 roku - deklaruje wiceprezes. - Przed lipcem będzie stał. Teraz na godzinę odprawiamy 250-300 pasażerów. Gdy inwestycję zakończymy, ta liczba zwiększy się do 700 osób. W pierwszej kolejności musimy jednak rozbudować płytę postojową. Pieniądze mamy, zdążymy - zapewnia Halat.

To nie wszystko. - Budynek terminalu jest tak skonstruowany, że będzie można do niego dobudować kolejne cztery rękawy - mówi wiceprezes.

Dwie inwestycje na lotnisku dostały od wojewody podkarpackiego zielone światło. Na przełomie stycznia i lutego port ogłosi przetarg na wykonawcę płyty, miesiąc później terminalu. Budowa tego ostatniego potrwa 18 miesięcy.

Płyta powstanie wcześniej, w pierwszym półroczu 2011 r. Musi powstać, jeśli za rok chcemy witać unijnych urzędników. W 2011 roku Polska przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Rzeszów jest na liście tych miast, które przyjmą zagranicznych gości. Jasionka musi być gotowa na obsługę jednocześnie nawet 20 VIP-owskich samolotów.

- Obie inwestycje ruszą w tym roku. Dokładny termin jest uzależniony od tego, kiedy rozstrzygniemy przetargi - mówił na konferencji Stanisław Nowak, prezes spółki Rzeszów-Jasionka.

W czwartek dowiedzieliśmy się, że Jasionka z wszystkich portów w Polsce zanotowała w ubiegłym roku najwyższy wzrost pasażerów w porównaniu z 2008 r. - 18,5 proc. Lotnisko obsłużyło ponad 380 tys. pasażerów.

W ostatnich miesiącach Jasionka polepszyła im komfort oczekiwania na samolot. Powiększyła o drugie tyle terminal odlotowy. W części komercyjnej otwarto dwa sklepy, punkt apteczny, stoisko z biżuterią. Dla dzieciaków jest kącik zabaw. W tym roku mają powstać kolejne punkty gastronomiczne i kioski internetowe.

A nowe połączenia? Madryt, Paryż, Rzym na razie nam się marzą. Rozmowy z przewoźnikami trwają. O Lwowie zapomnijmy. - Bilety byłyby za drogie - uważa prezes Nowak.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Port Lotniczy Jasionka zaczyna od przetargu na budowę płyty postojowej

Przetarg na jedną z dwóch najważniejszych inwestycji na lotnisku w Jasionce został ogłoszony. Chodzi o budowę płyty postojowej.

- Dzięki tej inwestycji na naszym lotnisku będziemy mogli przyjąć jednocześnie kilkanaście największych kilkudziesięciotonowych samolotów. Teraz mamy z tym kłopoty, szczególnie jest to widoczne, gdy każdego roku do Leżajska zjeżdżają Chasydzi i samoloty lądują u nas - mówi Łukasz Sikora, szef marketingu w spółce lotniskowej "Rzeszów-Jasionka".

Przed kilkoma tygodniami wojewoda podkarpacki wydał pozwolenie na budowę płyty postojowej i nowego terminalu pasażerskiego. Pierwsza inwestycja jest szacowana na 57 mln zł, terminal zaś ma pochłonąć ponad 100 mln zł.

W pierwszej kolejności zacznie się budowa płyty. Oprócz niej wybudowana będzie płyta do odladzania samolotów, a także droga do zbiornika retencyjnego i droga łącząca płytę do odladzania z zapleczem technicznym.

Oferty firm przyjmowane są do 10 marca br. Po wybraniu wykonawcy umowa z nim zostanie podpisana w ciągu miesiąca, a potem firma będzie miała rok na wybudowanie płyty.

- Jesteśmy przekonany, że w tym roku ruszymy z robotami. Płytę postojową chcemy oddać do użytku do końca czerwca przyszłego roku - dodaje Łukasz Sikora.

Płyta musi powstać, jeśli za rok chcemy witać unijnych urzędników. W 2011 r. Polska przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Rzeszów jest na liście tych miast, które przyjmą zagranicznych gości. Jasionka musi być gotowa na obsługę jednocześnie nawet 20 VIP-owskich samolotów.

Przetarg na drugą oczekiwaną inwestycję na podrzeszowskim lotnisku, czyli terminal, ma być ogłoszony na przełomie lutego i marca. Jego budowa potrwa 1,5 roku, a pierwsi pasażerowie będą mogli być w nim odprawiani przed Euro 2012.

Dokładny termin jednak nie jest znany, bo wszystko zależy od tego, kiedy uda się przetarg rozstrzygnąć. Nie można bowiem wykluczyć, że po wyłonieniu wykonawcy będą odwołania przegranych firm. A to oznacza, że cała procedura przetargowa wydłużyłaby się.

Ale władze Jasionki zapewniają, że budowa terminalu również ruszy jeszcze w tym roku.

Po wybudowaniu terminalu w ciągu godziny Jasionka będzie mogła odprawiać 700 pasażerów na godzinę, dwa razy więcej niż obecnie. W terminalu będą dwa rękawy przez które podróżni od razu przejdą do samolotów. Docelowo ma być jeszcze cztery.

Podrzeszowskie lotnisko na obie inwestycje ma zapewnione unijne wsparcie.

W największym programie UE "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013 zarezerwowano 28 mln euro. Żeby z tej kwoty skorzystać samorząd podkarpacki i Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (udziałowcy spółki lotniskowej) muszą wyłożyć podobne pieniądze.

Kierownictwo portu twierdzi, że nie będzie z tym żadnych kłopotów.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Siedmiu chętnych do budowy płyty na lotnisku

Otwarto koperty z ofertami firm, które chcą wybudować na lotnisku w Jasionce płytę postojową. Jest ich siedem. - Ceny wszystkich są mniejsze niż zakładaliśmy - cieszy się kierownictwo podrzeszowskiego portu

Oferty wpłynęły od polskich i zagranicznych firm. Jedną z ofert złożyła spółka z Grecji. - Są też oferty zagranicznych przedsiębiorstw, które mają oddziały w Polsce, jak również o budowę płyty starają się konsorcja - ujawnia "Gazecie" Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

W środę minął termin, do kiedy port przyjmował oferty firm, które chcą budować płytę postojową na lotnisku w Jasionce. To potężna inwestycja szacowana na 57 mln zł. Dzięki niej Jasionka będzie mogła przyjmować jednocześnie kilkanaście największych samolotów.

- Na tym etapie nie możemy zdradzać za jaką kwotę firmy są skłonne wybudować płytę. Te oferty będą teraz analizowane. Mogę powiedzieć, że wszystkie są poniżej szacowanej przez nas kwoty, z czego się bardzo cieszymy, bo mamy w czym wybierać. Ceny są dużo, dużo niższe niż zakładaliśmy - podkreśla wiceprezes Halat.

Sam wybór wykonawcy zajmie kilka tygodni. Ale władze podrzeszowskiego portu liczą się z tym, że przegrane firmy mogą składać odwołania, co może opóźnić wejście z robotami. - Mamy nadzieję, że w pierwszym półroczu sprawa zostanie definitywnie rozstrzygnięta - słyszymy w porcie.

Wykonawca będzie miał rok na wybudowanie płyty postojowej. Oddanie inwestycji zaplanowano na czerwiec przyszłego roku. To ważna data, bo w 2011 r. Polska przejmuje rezydencję w Unii Europejskiej i Rzeszów jest na liście polskich miast, które mają gościć unijnych urzędników. Jasionka musi przygotowana na przyjmowanie VIP-owskich samolotów.

Jeszcze w tym miesiącu ma być ogłoszony przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję w Jasionce, czyli nowy terminal. Jego budowa potrwa 1,5 roku, a pierwsi pasażerowie będą mogli być w nim odprawiani przed Euro 2012.

Kierownictwo portu zapewnia, że budowa terminalu również ruszy jeszcze w tym roku. Po jego wybudowaniu w ciągu godziny Jasionka będzie mogła odprawiać 700 pasażerów, dwa razy więcej niż obecnie. W terminalu będą dwa rękawy, przez które podróżni od razu przejdą do samolotów. Docelowo mają być jeszcze cztery.

Obie inwestycję będą współfinansowane z unijnych funduszy. W największym programie unijnym "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2007-2013 dla portu jest zapisanych 28 mln euro. Drugie tyle wyłożą udziałowcy spółki lotniskowej, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i samorząd podkarpacki.

W kwietniu ubiegłego roku Komisja Europejska dała zielone światło Jasionce zgadzając się na wpompowanie w rozwój portu 650 mln zł publicznych pieniędzy. W tej kwocie mieści się również 23 mln euro, które są zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym. "Finansowanie służy ogólnemu interesowi, nie powodując zakłócenia konkurencji" - uznała wtedy KE.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Skanska wybuduje nowy terminal w Jasionce

Chciałoby się powiedzieć: "wreszcie", albo "dlaczego tak późno". Przetarg na budowę nowego terminalu w Jasionce został rozstrzygnięty. Mamy być w nim odprawiani przed Euro 2012.

Nowy terminal na podrzeszowskim lotnisku wybuduje warszawska firma Skanska, której oferta okazała się najkorzystniejsza spośród dziesięciu, jakie trafiły do portu. Na terminal zostanie wydanych prawie 96 mln zł, o 6 mln mniej, jak pierwotnie zaplanowano. Koszt połowy inwestycji zostanie sfinansowany z największego unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Reszta dołoży spółka lotniskowa zarządzająca lotniskiem.

- Nowy terminal obrósł legendą, ale wreszcie udało się przetarg rozstrzygnąć - mówi Łukasz Sikora, szef marketingu spółki Rzeszów-Jasionka.

Teraz firmy, których oferty zostały odrzucone, mają jeszcze dziesięć dni na odwołania, które rozpatruje Urząd Zamówień Publicznych. Jeżeli nie będzie protestów, to w ciągu 30 dni zostanie podpisana umowa ze Skanską. - A potem wykonawca ma kolejny miesiąc na wbicie pierwszej łopaty. Budowa terminalu potrwa piętnaście miesięcy - dodaje Sikora.

Nowy terminal to w ostatnich latach najbardziej wyczekiwana inwestycja w Jasionce. Ze składanych przed czterema laty obietnic wynikało, że terminal będziemy mieli już wrześniu zeszłego roku. Takie obietnice można było policzyć na palcach obu rąk.

Po zakończeniu inwestycji w ciągu godziny Jasionka będzie mogła odprawiać 700 pasażerów - dwa razy więcej niż obecnie. W obiekcie będą dwa rękawy, przez które podróżni od razu przejdą do samolotów. Docelowo mają być jeszcze cztery. Pierwsi pasażerowie w nowym terminalu mają być odprawiani na Euro 2012.

Skanska, która wybuduje terminal, już jest obecna w Jasionce od ponad dwóch miesięcy. Trwa tam budowa nowej płyty postojowej. Dzięki tej inwestycji lotnisko będzie mogło przyjąć jednocześnie nawet 20 samolotów. Dziś zmieści się tam osiem. Na budowę płyty postojowej ma być wydane 35 mln zł. To o 22 mln zł mniej, niż planowano. Inwestycja ma być gotowa do maja przyszłego roku.

Jasionce zależy, by w przyszłym roku na lotnisku można było witać unijnych urzędników, kiedy Polska przejmuje rezydencję w Unii Europejskiej. Rzeszów jest na liście tych miast, które przyjmą zagranicznych gości. Podrzeszowski port musi być gotowy na obsługę jednocześnie nawet 20 vipowskich samolotów.

Lotnisko w Jasionce już teraz wygląda jak jeden wielki plac budowy. Rozpoczęła się tam rozbudowa i modernizacja strażnicy lotniskowej straży pożarnej, która pochłonie prawie kosztował 4,7 mln zł. Inwestycję realizuje firma remontowo-budowlana "Firemb" z Rzeszowa. Potrwa 12 miesięcy. Dzięki tej rozbudowie rozbudowie, lotniskowa straż pożarna zyska m.in. możliwość garażowania wszystkich pięciu posiadanych samochodów. Utworzone zostanie nowe stanowisko dowodzenia oraz specjalne pomieszczenie dla sztabu kryzysowego.

Drugą inwestycją związaną z bezpieczeństwem portu jest budowa systemu zaopatrzenia w wodę do celów ratowniczych. Wart 4,75 mln zł projekt realizuje "Inżynieria Rzeszów", a system ma być oddany do eksploatacji w ciągu pół roku.

Obie wspomniane inwestycje są współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Budowa nowego terminalu ruszy w ciągu miesiąca

W poniedziałek podpisano w Jasionce umowę z firmą Skanska, która za 100 mln zł ma postawić nowy terminal. Pasażerowie mają być w nim odprawiani jeszcze przed Euro 2012

Marszałek Zbigniew Cholewiński powiedział w Jasionce, że dwie inwestycje dadzą Podkarpaciu gospodarczego kopa: budowa autostrady A4 i nowy terminal. Na uroczystości był Zbigniew Rynasiewicz (PO), szef Sejmowej Komisji Infrastruktury, a także Michał Marzec, dyrektor generalny Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. PPL razem z samorządem wojewódzkim jest udziałowcem spółki lotniskowej, która jest inwestorem terminalu.

- To władze regionalne wiedzą, jakie są konieczne inwestycje w porcie, jacy przewoźnicy przyjdą do Jasionki. Słabą stroną lotniska jest brak płyty postojowej. Ale ona już się buduje - mówił dyrektor Marzec.

Na nowy terminal w Jasionce czekamy od wielu lat. Obietnice, kiedy on powstanie, można byłoby zliczyć na palcach obu rąk. - Ten terminal obrósł już legendą - przyznawał Stanisław Nowak, prezes spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka.

Do przetargu na terminal stanęło 11 firm i wygrała go spółka Skanska, która nigdy w Polsce terminalu nie budowała, ale - jak zapewniał Zenon Bugno, dyrektor rzeszowskiego oddziału firmy - inwestycja nie jest dla nich nowością, bo terminale budowali już w innych krajach. Zapewnił, że czas realizacji inwestycji jest napięty, ale poradzą sobie z dotrzymaniem terminów. Za opóźnienie, zgodnie z umową, wykonawcy grożą kary finansowe.

- Cieszymy się, że to nam przypadł udział w realizacji marzeń tego regionu - mówił dyrektor Bugno.

Pierwsza łopata zostanie wbita w ciągu miesiąca. - W czasie budowy nie będzie żadnych utrudnień dla pasażerów. Teren budowy zostanie ogrodzony - twierdzi prezes Nowak.

W ramach inwestycji Skanska wybuduje ogrodzony terminal, oświetlenie wraz z niezbędną infrastrukturą. Budynek będzie miał trzy kondygnacje nadziemne, jedną podziemną i będzie częściowo podpiwniczony. Cały obiekt będzie miał kształt litery T. Jego całkowita powierzchnia będzie trzykrotnie większa od obecnie stojących budynków.

Po zakończeniu inwestycji w ciągu godziny Jasionka będzie mogła odprawiać 700 pasażerów - dwa razy więcej niż obecnie. W obiekcie będą dwa rękawy, przez które podróżni od razu przejdą do samolotów.

- Tej wielkości terminal wystarczy nam na 10-20 lat. Rocznie będziemy mogli odprawiać nawet dwa miliony pasażerów - reklamował Nowak.

W ub.r. Jasionka odprawiła prawie 400 tys. pasażerów i zanotowała najwyższy wzrost w Polsce. W tym roku podrzeszowskie lotnisko też prawdopodobnie pobije rekord.

Od maja w Jasionce trwa już budowa płyty postojowej oraz płyty do odladzania samolotów. Ta pierwsza jest szczególnie ważna, bo dzięki niej na lotnisku będzie mogło jednocześnie "zaparkować" nawet 20 samolotów, dziś tylko osiem. Obie inwestycje też buduje Skanska. - Wykonaliśmy już większość robót ziemnych. Płyta do odladzania ma już betonową podbudowę, na której obecnie układamy warstwę poślizgową - dodaje Bogusław Cienki, kierownik budowy.

Te inwestycje będą kosztować 35 mln i mają się zakończyć w maju przyszłego roku.

Jasionka ma w przyszłym roku witać unijnych urzędników, kiedy Polska przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Rzeszów jest na liście tych miast, które przyjmą zagranicznych gości.

- Cieszymy się, że w Jasionce będziemy mieli jeden wielki plac budowy - powiedział prezes Nowak.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Sześciu chętnych do budowy drogi kołowania

Dzięki tej inwestycji lotnisko w Jasionce będzie mogło w ciągu godziny przyjąć szesnaście samolotów - o dziesięć więcej niż w tej chwili. W piątek w porcie otworzono koperty z ofertami firm, które chcą budować drogę kołowania.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo pięć z sześciu firm, które przysłały oferty, chce zrealizować inwestycję poniżej szacowanej przez nas kwoty - mówi nam Zbigniew Halat, wiceprezes spółki lotniskowej "Rzeszów-Jasionka".

Firmy zainteresowanie budową drogi kołowania pochodzą z Polski i zagranicy. Teraz ich oferty będą sprawdzane pod względem formalnym. W ciągu miesiąca zostanie wybrany wykonawca. Władze podrzeszowskiego lotniska mają nadzieję, że budowa drogi zacznie się jeszcze w pierwszym kwartale br. Finał inwestycji zaplanowano na początek 2013 r. Port szacował, że koszt budowy drogi przekroczy 60 mln zł.

Inwestycja będzie współfinansowana z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Jest jedną z najważniejszych, jakie w ostatnich miesiącach zaczęły się w Jasionce. Fachowo nazywa się ona równoległą drogą kołowania do drogi startowej, czyli będzie miała długość 3,2 km, a szerokość 23 m z poboczami po 10,5 m. Dodatkowo zostaną wybudowane drogi szybkiego zejścia dla samolotów.

- Droga kołowania zwiększy możliwość wykonywania operacji lotniczych w ciągu godziny. W tym czasie będziemy mogli przyjąć o dziesięć samolotów więcej - z sześciu do szesnastu - wyjaśnia wiceprezes Halat.

Powstanie również całe zaplecze techniczne - oświetlenie nawigacyjne, niezbędna kanalizacja oraz odwodnienie dla wybudowanej drogi.

W tym roku w Jasionce powstanie droga postojowa, a przed Euro 2012 ma być oddany do użytku nowy terminal pasażerski. Wartość wszystkich realizowanych w tej chwili inwestycji w porcie sięga 300 mln zł. Jasionka na Euro 2012 będzie lotniskiem zapasowym dla Lwowa, gdzie mają się odbywać mecze piłkarskie mistrzostw Europy.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Nowa wieża kontroli ruchu w Jasionce. Taniej i szybciej

4 mln zł zaoszczędzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na wybudowaniu nowej wieży kontroli ruchu na lotnisku w Jasionce. Przetarg wygrała firma Skanska.
Fot. Archiwum inwestora
dowa nowej wieży potrwa prawie rok

Agencja wyda na inwestycję blisko 15 mln zł, o 4 mln mniej niż początkowo szacowała. W lipcu placu budowy zostanie przekazany firmie Skanska. Oprócz oszczędności, skróci się również czas budowy. Początkowo PAŻP podawała, że wieża powstanie w półtora roku, Skanska zobowiązała się, że wybuduje ją w jedenaście miesięcy.

- Czyli w połowie przyszłego roku wieża już będzie stała. Potem w ciągu 4-5 miesięcy zostanie wyposażona. Być może jeszcze w przyszłym roku zacznie ona swoją pracę - dodaje Hlebowicz.

Wieża kontroli ruchu lotniczego powstanie tuż obok całego kompleksu innych inwestycji infrastrukturalnych prowadzonych w tej chwili na lotnisku, m.in. nowego terminalu. Wieża wybudowana zostanie na działce o powierzchni ponad 3,6 tys. m kw. Ma mieć wysokość 33 m. Obecna ma 11. Jest ona przestarzała. Nie ma w niej m.in. windy.

Z nowej wieży obsługa będzie miała bardzo dobrą widoczność na cały kompleks lotniska. Jej nowoczesny charakter ma zapewnić konstrukcja z blachy tytanowo-cynkowej, powlekana w formie małej łuski spiczastej.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 
1 - 12 of 12 Posts
Top