SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 28 Posts

·
Registered
Patrz, bocian!
1,440 Posts
Budują terminal pasażarski

16 milionów 200 tys. złotych - tyle warte są prace, które już wykonano przy modernizacji rzeszowskiego lotniska. To ponad połowa środków przewidzianych na pierwszy etap inwestycji. Jego dokończenie musi nastąpić do końca czerwca przyszłego roku.

Infrastruktura dla nowego terminala, czyli przyłącza mediów i parkingi, budowa ogrodzenia wokół lotniska oraz drogi patrolowej, to elementy pierwszego etapu modernizacji lotniska w Jasionce. Będzie on kosztował 32 mln zł. Połowa tych pieniędzy pochodzi z tegorocznego budżetu państwa. Drugie 16 mln zł zapłaci Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, właściciel rzeszowskiego lotniska.

- Prace rozpoczęto trzy miesiące temu - przypomina Artur Burak, rzecznik prasowy PPL. - Wykonano już roboty za ponad połowę kwoty przeznaczonej na tę inwestycję. Pozwala to na ubieganie się o zapisanie pozostałej części środków budżetowych jako niewygasające. Trzeba je będzie wykorzystać do końca czerwca. W tym czasie pierwszy etap modernizacji lotniska zostanie zakończony.

60 mln zł na przyszły rok

W przyszłym roku rozpocznie się budowa gmachu nowego terminala pasażerskiego.

- Na ten cel w budżecie przedsiębiorstwa przeznaczono dwadzieścia milionów złotych - informuje Artur Burak. - Te pieniądze wystarczą na prace budowlane, które są możliwe do wykonania w przyszłym roku. Prócz tego w budżecie PPL-u przewidziano blisko czterdzieści milionów złotych na szereg drobniejszych, a koniecznych inwestycji w Jasionce. Za te pieniądze zostanie między innymi zakupione wyposażenie do obsługi transatlantyckich samolotów.

Uruchomienie bezpośredniego połączenia z Rzeszowa do Nowego Jorku planowane jest na czerwiec przyszłego roku.

KRZYSZTOF ROKOSZ

Super Nowości z dnia 14_12_2006
http://www.pressmedia.com.pl/sn/wydarzenia/d2.asp?u_file=hs.txt

·
Registered
Patrz, bocian!
1,440 Posts
Taki mały to ten terminal nie jest, z tej perspektywy wygląda zupełnie przyzwoicie. Na poprzednim zdjęciu widać konstrukcję pod okna. Co jak co, spotterzy są niezwykle niechętni obszernym foto-relacjom, trzeba ich przeszkolić :)

·
Registered
Patrz, bocian!
1,440 Posts
Rozbudowa może odbyć się tylko "wszerz" czyli o kolejne rękawy (wizualki się przewijały przez wątek). To powinno w zupełności wystarczyć na kolejne lata.

·
Registered
Patrz, bocian!
1,440 Posts
Wiemy zatem, gdzie powstaną hangary. Zastanawiam się jeszcze co to za 3 obiekty na północ od terminala i parkingu? Pojawiają się na wszystkich wizualkach II etapu.

?

·
Registered
Patrz, bocian!
1,440 Posts
Relacja TVBiOSG (odczytałem TV BIGOS)

Wbrew niektórym obawom wnętrze jest bardzo jasne (mimo rusztowań:

antresola na I piętrze:

wnętrze rękawa:

taras widokowy:

z wyjściem na "balkon" - ciekawe czy wyjście będzie dostępne (nie ma barierek, być może to tylko do celów technicznych:

·
Registered
Patrz, bocian!
1,440 Posts
Letowniak, miałem na myśli samą część zewnętrzną. Wiemy już z inwestycje.rzeszow.pl, że pojawią się tam barierki i podłoga, więc balkon będzie dostępny. A bary i kawiarnie to raczej w środku, co widać z resztą na planach, które postowałeś. Co do miejsca, faktycznie mało, ale 80% obserwatorów spod siatki nigdy nie wpadnie na pomysł odwiedzenia najwyższej kondygnacji ;)

·
Registered
Patrz, bocian!
1,440 Posts
A ja jeszcze w życiu nie słyszałem, aby ktokolwiek w Rzeszowie rozmawiał o budowie lotniska w Lublinie, ten temat po prostu nie istnieje - prawdopodobnie 98% mieszkańców o tej budowie nie wie. Nie wiem czy to konkurencja, trudno powiedzieć. Poczekajmy na pierwszy samolot, który odleci ze Świdnika.

Nie do końca wiem, jak porty mogą się uzupełniać, będą raczej pełnić podobne role i dublować swoje funkcje w regionach. To nadal tylko regionalne lotniska i nie żadne z nich poza tą miarę nie wyjdzie.

Ja osobiście sądzę, ze dobrze, że powstaje lotnisko w Lublinie. Prognozy ruchu lotniczego na najbliższe lata są korzystne. Im ta część kraju silniejsza tym lepiej. Jeśli jeszcze dojadę do Lublina i Białegostoku ekspresówką to będzie pięknie.

·
Registered
Patrz, bocian!
1,440 Posts
Może i konkurencja ale nie można zahamować rozwoju ruchu lotniczego w PL. Tak jak pisałem wcześniej, na ocenę wpływu Świdnika na Jasionkę należy poczekać do uruchomienia pierwszych połączeń. Jeśli władze lubelskiego portu będą budować siatkę połączeń równie kompetentnie jak prowadzą obecną politykę (PR, Volvo, obrażanie się na low-costy itp) to Jasionka może spać spokojnie. Sam terminal i pas startowy to jeszcze nie jest prężnie działający port lotniczy, miarę sukcesu wyznaczy liczba PAX.

·
Registered
Patrz, bocian!
1,440 Posts
Hm, dojazd z centrum może rewelacyjny nie jest, ale nigdy nie zajęło mi do dłużej niż 25 minut. W odległości kilku km znajdować się będą 3 węzły autostradowe i droga ekspresowa.

1 - 20 of 28 Posts