SkyscraperCity Forum banner
321 - 340 of 1141 Posts

·
Banned
3,234 Posts
^^ - Hangary i płyta przed nimi bedą na lewo od terminala - a wieć nr. 1 to raczej droga kołowania w ich stronę.
nr 1 to droga kołowania którą zaczną budować wkrótce + drogi szybkiego zejścia.

Super fota - nawet wygląda jak Internazionale Aeroport :)

·
orendż dżus jabłkowy
8,382 Posts
Discussion Starter · #325 · (Edited)

·
Registered
Patrz, bocian!
1,433 Posts
Relacja TVBiOSG (odczytałem TV BIGOS)

Wbrew niektórym obawom wnętrze jest bardzo jasne (mimo rusztowań:

antresola na I piętrze:

wnętrze rękawa:

taras widokowy:

z wyjściem na "balkon" - ciekawe czy wyjście będzie dostępne (nie ma barierek, być może to tylko do celów technicznych:

·
orendż dżus jabłkowy
8,382 Posts
Discussion Starter · #329 ·
z wyjściem na "balkon" - ciekawe czy wyjście będzie dostępne (nie ma barierek, być może to tylko do celów technicznych:
Będzie ogólnodostępne, dla wszystkich witających i żegnających także tłumy pod siatką znikną, pewnie urządzą tam jakieś kawiarnie, bary. Nareszcie będzie można zarabiać na tych licznie odwożących na lotnisko, a komfort oczekiwania pod daszkiem lub za szybką też świetny. Tylko czy miejsca wystarczy dla wszystkich chętnych?

·
Registered
Patrz, bocian!
1,433 Posts
Letowniak, miałem na myśli samą część zewnętrzną. Wiemy już z inwestycje.rzeszow.pl, że pojawią się tam barierki i podłoga, więc balkon będzie dostępny. A bary i kawiarnie to raczej w środku, co widać z resztą na planach, które postowałeś. Co do miejsca, faktycznie mało, ale 80% obserwatorów spod siatki nigdy nie wpadnie na pomysł odwiedzenia najwyższej kondygnacji ;)

·
Registered
2,995 Posts
Co powstanie przed EURO 2012 na lotnisku w Jasionce

Mocno zawansowana jest budowa nowego terminalu pasażerskiego. To najważniejsza obecnie inwestycja na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Instaluje się na nim najnowocześniejsze urządzenia.
Jasionka ma sporo atutów. Przede wszystkim już od kilku lat dysponuje drugim pod względem długości pasem startowym w kraju. Dłuższy ma tylko Okęcie.
Najważniejszy terminal pasażerski
Od wielu lat piętą achillesową podrzeszowskiego lotniska był brak terminalu pasażerskiego z prawdziwego zdarzenia. Maleńkie pomieszczenia w niedużym budynku nie sprzyjały temu, aby odlatujący do wielu krajów i przylatujący ze świata czuli się w tej ciasnocie komfortowo.
Według Łukasza Sikory, szefa Zespołu Marketingu i Rozwoju Połączeń w lotniskowej spółce, najważniejszą inwestycją jest nowoczesny terminal pasażerski. Koniec realizacji tego bardzo potrzebnego obiektu to maj 2012. Ma zostać oddany do użytku na EURO 2012. Wartość tej inwestycji wynosi około 100 mln zł.
Lotnisko zapasowe dla Lwowa
Wszystko więc wskazuje na to, że podrzeszowskie lotnisko będzie gotowe na przyjęcie zwiększonej ilości pasażerów przed piłkarskimi mistrzostwami. Zwłaszcza, że Jasionce wyznaczono role lotniska zapasowego dla Lwowa.
Dużo się mówi ostatnio w światku lotniczym o inauguracji lotów na linii Wrocław – Kraków – Rzeszów - Lwów. Lądowanie w Jasionce z pewnością przysporzyłoby wielu nowych pasażerów naszemu lotnisku.
Inwestycje za 200 milionów
Łukasz Sikora, szef Zespołu Marketingu i Rozwoju Połączeń w lotniskowej spółce informuje, że inwestycje w Jasionce szacowane są na około 200 milionów złotych. Jednak dochodzą następne, więc kwota będzie wyższa.
Bardzo ważna dla przyszłości lotniska i jego funkcjonowania jest płyta postojowa i płyta do odladzania samolotów. Koszt tych inwestycji - 40 mln zł.
Rozbudowa i modernizacja strażnicy LSP to koszt 4,5 mln zł.
Na etapie przygotowania dokumentacji znajduje się budowa hangarów i zaplecza technicznego. A także budowa dróg kołowania i drogi szybkiego zejścia oraz rozbudowa infrastruktury cargo
Do powyższych dochodzą jeszcze inne inwestycje, np. zakupy sprzętu lotniskowego, wyposażenie nowego terminala, poprawa systemów bezpieczeństwa, modernizacja systemu nawigacji ILS.
Nowa wieża kontroli lotów
W porcie rozpoczęła się również budowa nowej wieży kontroli lotów. Jej zakończenie przewidziane jest na 2013 rok. Jak zapewnia Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wtedy też nasze lotnisko zostanie wyposażone w urządzenia, które umożliwią włączenie rzeszowskiego lotniska w system kontroli ruchu lotniczego w Polsce, a w przyszłości w system europejski.
Będzie milion pasażerów?
Szefowie portu lotniczego przewidują, że po zakończeniu wszystkich prac modernizacyjnych, przez podrzeszowskie lotnisko może przewijać się aż milion pasażerów rocznie.
http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl

·
Registered
957 Posts
Co sądzicie o budowie Portu Lotniczego Lublin-Świdnik? Z racji zawodu handlowca z Lublina i wywiadów (na Podkarpaciu) słyszałem wiele negatywnych opinii (proste-konkurencja). Ale zasadnicze pytanie brzmi: jak rzeszowska Jasionka z lubelskim Świdnikiem może przyczynić się do rozwoju "wiecznie zapomnianej" Polski Wschodniej?

http://www.airport.lublin.pl/kamera-z-budowy/kamera-1/

http://www.airport.lublin.pl/kamera-z-budowy/kamera-2/

http://www.airport.lublin.pl/kamera-z-budowy/kamera-3/

·
Registered
Patrz, bocian!
1,433 Posts
A ja jeszcze w życiu nie słyszałem, aby ktokolwiek w Rzeszowie rozmawiał o budowie lotniska w Lublinie, ten temat po prostu nie istnieje - prawdopodobnie 98% mieszkańców o tej budowie nie wie. Nie wiem czy to konkurencja, trudno powiedzieć. Poczekajmy na pierwszy samolot, który odleci ze Świdnika.

Nie do końca wiem, jak porty mogą się uzupełniać, będą raczej pełnić podobne role i dublować swoje funkcje w regionach. To nadal tylko regionalne lotniska i nie żadne z nich poza tą miarę nie wyjdzie.

Ja osobiście sądzę, ze dobrze, że powstaje lotnisko w Lublinie. Prognozy ruchu lotniczego na najbliższe lata są korzystne. Im ta część kraju silniejsza tym lepiej. Jeśli jeszcze dojadę do Lublina i Białegostoku ekspresówką to będzie pięknie.

·
Registered
2,995 Posts
^^ To bez dwóch zdań jest bezpośrednia konkurencja dla Jasionki. Znam osoby mieszkające w Lublinie, które korzystają z naszego lotniska zwłaszcza w kierunku Wysp. Spotkałem tam jednak takich, którzy w ogóle nie wiedzieli, że z Rzeszowa da się gdzieś latać. Z drugiej strony ciężko się spodziewać, że takie miasto jak Lublin długo "wytrzyma" bez swojego portu lotniczego. Port ma mieć zresztą podobną ilość docelową odprawianych pasażerów. A terminal zbliżoną wielkość. Mam nadzieję, że któryś z przewoźników nie będzie chciał się tam przenieść. Co do samego terminalu ... trochę barakowaty. Podobno wcześniejsze wizualizacje były rewelacyjne.
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110922/SWIDNIK/96115119
Dziwi mnie brak rękawów w projekcie. Zazdroszczę Lublinowi jednak tej linii szynobusu do terminalu.

·
Registered
Patrz, bocian!
1,433 Posts
Może i konkurencja ale nie można zahamować rozwoju ruchu lotniczego w PL. Tak jak pisałem wcześniej, na ocenę wpływu Świdnika na Jasionkę należy poczekać do uruchomienia pierwszych połączeń. Jeśli władze lubelskiego portu będą budować siatkę połączeń równie kompetentnie jak prowadzą obecną politykę (PR, Volvo, obrażanie się na low-costy itp) to Jasionka może spać spokojnie. Sam terminal i pas startowy to jeszcze nie jest prężnie działający port lotniczy, miarę sukcesu wyznaczy liczba PAX.

·
orendż dżus jabłkowy
8,382 Posts
Discussion Starter · #337 ·
Co sądzicie o budowie Portu Lotniczego Lublin-Świdnik? Z racji zawodu handlowca z Lublina i wywiadów (na Podkarpaciu) słyszałem wiele negatywnych opinii (proste-konkurencja). Ale zasadnicze pytanie brzmi: jak rzeszowska Jasionka z lubelskim Świdnikiem może przyczynić się do rozwoju "wiecznie zapomnianej" Polski Wschodniej?
Dziwne pytanie, to chyba oczywiste że infrastruktura każdego rodzaju wpływa na rozwój regionów.

Za jakiś czas ktoś z Radomia lub Kielc może zadać podobne pytanie w wątku dotyczącym portu w Lublinie.
Dla pasażerów im więcej tym lepiej, większy wybór niższe ceny. Dla mnie osobiście lotnisko które nie ma siatki połączeń nie istnieje, trudno bawić się w proroka. Świdnik na pewno nie będzie miał łatwo, nie ma się co czarować tymi setkami odprawionych pax w pierwszym roku działalności. Inne porty w kraju też inwestują gigantyczne pieniądze co widać w tym wątku, a kolejne miasta myślą o własnym lotnisku.

A co sądzą mieszkańcy Lubelszczyzny o budowanym rozbudowywanym lotnisku w Jasionce? Bo to raczej na takie pytania odpowiedni temat ;)

·
Registered
2,968 Posts
A co sądzą mieszkańcy Lubelszczyzny o budowanym rozbudowywanym lotnisku w Jasionce? Bo to raczej na takie pytania odpowiedni temat ;)
^^Jako mieszkaniec świętokrzyskiego powiem tak: będzie walka o pasażera na tańsze bilety. A jak wiadomo - mniejsze opłaty lotniskowe - tańsze bilety. Nie mogę pojąć dlaczego opłaty lotniskowe w RZE są wyższe od tych co ma lotnisko KRK.

·
Banned
3,234 Posts
^^Jako mieszkaniec świętokrzyskiego powiem tak: będzie walka o pasażera na tańsze bilety. A jak wiadomo - mniejsze opłaty lotniskowe - tańsze bilety. Nie mogę pojąć dlaczego opłaty lotniskowe w RZE są wyższe od tych co ma lotnisko KRK.
Tak będzie walka o pasażera na tańszy bilet ... mhm kto będzie niby walczył? Ryanair będzie sam ze sobą walczył ? :lol:

w Krakowie sa mniejsze opłaty lotniskowe bo im więcej lotów wykonuje dany przewoźnik tym większe dostaje upusty ... logiczne.

321 - 340 of 1141 Posts