SkyscraperCity Forum banner
61 - 80 of 1141 Posts

·
Registered
Joined
·
54 Posts
Urzad bez problemór jest bo to dla tych którzy towrza te problemy :D
Na Temide przyjdzie pora ale mimo wszystko licze na szybki i ciekwy rozwój Rzeszowa!! :) Szczególnie MH i Lotnisko ;)
 

·
karzio
Joined
·
607 Posts
Terminal w Jasionce coraz dalej

Szanse, że budowa nowego terminalu w Jasionce ruszy jeszcze w tym roku, są minimalne, a więc dotrzymanie terminu oddania inwestycji do użytku też wydaje się wątpliwe
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (właściciel podrzeszowskiego lotniska) miało problem z firmami, które chcą budować nowy terminal w Jasionce. Oferty złożyło dziewięć firm. Spośród wszystkich PPL wybrał do dalszej fazy przetargu dwa konsorcja. Jednym z nich jest warszawski Warbud plus dwie spółki niezwiązane z branżą budowlaną. Drugie konsorcjum tworzy Mostostal Warszawa i hiszpańska spółka Acciona, która jest największym udziałowcem Mostostalu. Pozostałe oferty PPL odrzucił, bo nie spełniały odpowiednich wymogów. Jedna firma, której ofertę odrzucono - Skobud z Żywca - złożyła protest. Protest okazał się skuteczny, bo spółkę dopuszczono do walki o budowę terminalu.

- I na tym etapie jesteśmy w tej chwili. Do firm zostanie skierowane zaproszenie do składania ofert. W tej chwili nie mogę jeszcze powiedzieć, kiedy to nastąpi - tłumaczy Artur Burak, rzecznik PPL.

Co będzie dalej? Walka z czasem i biurokracją, bo od dnia rozesłania do firm zaproszenia, by składały oferty, musi upłynąć jeszcze cztery tygodnie na ich przygotowanie, a potem następnie od dwóch tygodni do miesiąca będzie trzeba czekać na przeprowadzenie kontroli przetargu przez Urząd Zamówień Publicznych. - Na rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy potrzebujemy więc dwa miesiące od dnia, kiedy wyślemy zaproszenia do składania ofert - twierdzi rzecznik PPL. A jak już wiadomo takich zaproszeń jeszcze nie wysłano.

Jeszcze kilka miesięcy temu właściciel podrzeszowskiego lotniska zapowiadał, że przetarg zostanie rozstrzygnięty we wrześniu i jeszcze w tym samym miesiącu ruszyłyby roboty. - Mam taką nadzieję. Nadzieję, która umiera ostatnia - wzdycha Wiesław Mardosz, dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce. Niestety, można już tylko wzdychać i marzyć, bo szanse, że budowlańcy w tym roku ruszą z pracami są niewielkie. - Wziąwszy pod uwagę terminy, jak też czas niezbędny do zmobilizowania ludzi i sprzętu przez wykonawcę, jest minimalna szansa na to, że roboty rozpoczną jeszcze w tym roku - przyznaje Burak. - A jeśli nie w tym, to na początku następnego sezonu budowlanego, czyli wiosną 2008 roku - dodaje.

Pod znakiem zapytania stoi więc kolejny już obiecywany termin zakończenia budowy terminalu - do końca września 2009 roku. Ale PPL i na te obietnice ma wytłumaczenie: - Wrzesień 2009 nie był założeniem wynikającym wprost z harmonogramu budowy, bo ten sporządzi wykonawca przed podpisaniem umowy. To był termin szacunkowy i trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy może on być utrzymany - mówi rzecznik Burak. - Myślę, że należy brać pod uwagę, że termin może być dłuższy, ale proszę mi wybaczyć, że nie będę próbował szacować, kiedy dokładnie budowa może się zakończyć. Precyzyjnie na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć, gdy zostaną wynegocjowane warunki umowy z wykonawcą - stwierdza Burak.

Szacuje się, że budowa nowego terminalu pochłonie 140 mln zł.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter · #64 ·
oj dzieje się ale nic ciekawego, podciągnięto media, zrobili parking i tymczasowy terminal i sprawa utknęła w miejscu, pieniądze są a PLL nie potrafi z nimi nic zrobić już od roku, wszystko wygląda albo na niesamowitą nieporadność PLL albo na specjalne opóźnianie budowy.
 

·
Registered
Joined
·
63 Posts
oj dzieje się ale nic ciekawego, podciągnięto media, zrobili parking i tymczasowy terminal
Nazywanie tych baraków terminalem nawet tymczasowym to chyba lekka przesada - tzw. "Przyloty" spełniają swoją podstawową rolę tj. przyjmują przylatujących i na tym koniec, miałem tą "przyjemność" już kilkukrotnego skorzystania i powiem tak: kiepsko, wrażenie straszne, oprócz tego że coś jest to tyle z pozytywnych rzeczy.

Po lądowaniu nie wiadomo który budyneczek to terminal ;)


Przyloty - komentarz zbędny:


Terminal - tutaj też komentarz zbędny:


Jak dobrze sobie przypominam pewien czas temu któryś z oficjeli (albo jakiś polityk albo z władz samorządowych lub portów lotniczych) obiecał, że na 100% we wrześniu zostanie powołana spółka zarządzająca lotniskiem - jak na razie cisza.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter · #66 ·
Oj tak chluby to nam nie przynosi ale i tak trzeba się cieszyć że któraś z regionalnych gazet podpowiedziała tym durniom z PLL żeby postawili barak dla przylatujących bo mogą być problemy z odprawianiem pasażerów do stanów.
Ja korzystałem z terminalu jak już działał ten barak i powiem szczerze że nie chcę wiedzieć co działo się wcześniej. Ale szacunek dla obsługi robią co mogą.
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter · #67 ·
Terminal w Jasionce pod presją
Dyrektor generalny spółki, która jest właścicielem podrzeszowskiego lotniska, obiecuje, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowego terminalu. A tymczasem problemów nie ubywa, piętrzą się kolejne


- Mamy problem z projektem terminalu, który w pewnej części jest przestarzały i wymaga uzupełnienia - mówi "Gazecie" Paweł Łatacz, dyrektor generalny Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze (właściciel lotniska w Jasionce). O jakie problemy chodzi? Łatacz enigmatycznie twierdzi, że projekt trzeba dopracować, by terminal spełniał dodatkowe wymogi bezpieczeństwa, których wymaga Unia Europejska. - Prowadzimy rozmowy z firmą, która dokona tych uzupełnień w trybie pilnym - dodaje Łatacz.

Dyrektor PPL jest przekonany, że jeszcze w tym roku w Jasionce ruszą roboty przy budowie nowego terminalu. Czuje jednak ogromną presję. - I medialną i władz Podkarpacia, bo wiemy, jak bardzo wam zależy na rozwoju lotniska w Jasionce - mówi Paweł Łatacz. Portom się spieszy, bo w tym roku trzeba wykorzystać 17,5 mln zł, które są zapisane na lotnisko w kontrakcie dla województwa podkarpackiego. - Niech pan też nie myśli, że te pieniądze leżą i na nas już czekają. Ale jest realne, że roboty ruszą jeszcze w tym roku - stwierdza Łatacz.

- Gdyby prace przy terminalu nie ruszyły, to pieniądze wydamy na inne inwestycje. Musimy je tak wyselekcjonować, żeby wszystko było zgodne z prawem. Ot, tak z sufitu potrzeb nie możemy sobie wymyślić - mówi Wiesław Mardos, dyrektor Portu Lotniczego w Jasionce. I od razu uprzedza nasze kolejne pytanie: - Nie potrafię powiedzieć jeszcze, co zrobimy za te pieniądze. To będzie wiadomo w przyszłym tygodniu. Teraz jest jeszcze ciut za wcześnie - dodaje Mardosz.

Także władze Podkarpacia wciąż przekonują, że uda się rozpocząć roboty jeszcze w 2007 r., a pieniądze, jeśli nawet nie na terminal, uda się wydać. Bogdan Rzońca, wicemarszałek podkarpacki, który w czwartek był w Warszawie, zachwycał się: - Jest świetnie, świetnie. Pieniądze zostaną na lotnisku. Na co je wydamy? Na elektroniczne kwestie. Lotnisko musi być bezpieczne - mówi wicemarszałek Rzońca, równie enigmatycznie co Paweł Łatacz. Zapewnia, że spółka, którą ma powołać samorząd by zarządzała lotniskiem, powstanie w ciągu 2 tygodni.

Zanim roboty ruszą trzeba najpierw rozstrzygnąć przetarg na budowę terminalu. Najwcześniej może się to stać za dwa miesiące. Są już pierwsze konsekwencje opóźnień inwestycyjnych na lotnisku. Portom przepadło 10 mln zł, które chciał wydać wojewoda podkarpacki na budowę przejścia granicznego w Jasionce, które jest nieodłącznym elementem przyszłego terminalu. Wojewoda Ewa Draus nie doszła do porozumienia z PPL i pieniądze zostaną przekazane na budowę drogowych przejść granicznych.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
 

·
Registered
Joined
·
63 Posts
Jest wreszcie spółka lotniskowa ??????

W połowie października zacznie działać spółka, która przejmie zarządzanie nad lotniskiem w Jasionce. - To historyczny moment - upajają się sukcesem władze województwa

Większościowym udziałowcem spółki (50,2 proc.) będzie samorząd podkarpacki. Drugim (49,8 proc.) Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, dotychczasowy właściciel podrzeszowskiego lotniska. Umowa notarialna zostanie podpisana 15 października. O powołaniu spółki mówiło się od co najmniej dwóch lat.

- Dzięki spółce będziemy decydować, jakie inwestycje na lotnisku trzeba w pierwszej kolejności realizować. To historyczny moment - mówi Bogdan Rzońca, wicemarszałek podkarpacki. Powołanie spółki umożliwi korzystanie z 56 mln euro, które lotnisko w Jasionce otrzyma z Unii Europejskiej w latach 2007-2013. Priorytetową inwestycją na podrzeszowskim lotnisku jest nowy temrinal. Wiadomo już, że jego budowa rusza dopiero wiosną przyszłego roku.

Samorząd twierdzi, że uratowane zostanie 17,5 mln zł, które w tym roku były zapisane na lotnisko w Jasionce. Za te pieniądze port kupi m.in. wozy strażackie oraz sprzęt do odladzania i czyszczenia płyty lotniska.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów
http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,4569997.html


Niby dobra wiadomość ale niestety w jakim momencie się pojawia? Kilka dni przed wyborami !!!! :bash: Zrobili z tej ważnej sprawy element kampanii wyborczej - co za patałachy, czyli pewnie można było sprawę załatwić dużo wcześniej !!! :eek:hno: po prostu brakuje słów ...
 

·
Registered
Joined
·
1,773 Posts
Też odniosłem wrażenie, że to uwarunkowane politycznie - wstyd! W tej chwili najważniejsze jest kiedy powstanie terminal, procedura przetargowa jak w wielu przypadkach przeciąga się.
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Eh lepiej pozno niz wcale :/ Dzieki temu te 56mln euro dostaniemy - a to ogromny zastrzyk.
Szkoda ze budowa terminala nawet nie ruszyła ( wogole to powinien on juz byc na ukonczeniu :/)
No ale taka mamy wladza, patałachów ... terminal za 2 lata do tego czasu inne lotniska beda miec ponad 2-3 mln pasazerów :/ (moze oprocz Szczecina , Bydgoszczy i Z-Góry)
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter · #74 ·
Hej,
Czy coś wiadomo nt powołania nowej spółki zarządzającej lotniskiem ?
Rzeszów chce wejść do spółki lotniskowej

- Chcemy mieć wpływ na rozwój Jasionki - mówi prezydent Tadeusz Ferenc
Ferenc spotkał się w tej sprawie z Pawłem Łataczem, dyrektorem generalnym Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, które jest właścicielem podrzeszowskiego lotniska. Prezydent twierdzi, że PPL są zainteresowane wejściem miasta do spółki. - Akt notarialny zostanie podpisany w przyszłym tygodniu. Dokładna data nie jest jeszcze znana. Potem spółka szybko zostanie zarejestrowana w sądzie gospodarczym - zapowiada Artur Burak, rzecznik portów.

Akt notarialny podpiszą przedstawiciele PPL-u i samorządu podkarpackiego. Porty mają mieć 49,8 proc. udziałów, a samorząd 50,2 proc. Spółka będzie dysponowała ponaddziewięciomilionowym kapitałem. Będzie można ją zasilać dodatkowymi pieniędzmi i majątkiem rzeczowym oraz włączać do niej kolejnych udziałowców. Trzecim ma być właśnie miasto Rzeszów. - Przygotowujemy projekt uchwały, który trafi na styczniowe posiedzenie rady miasta. Radni zdecydują, czy przystąpimy do spółki. Wierzę, że nie będzie z tym żadnych problemów - mówi prezydent Ferenc.

Miasto zamierza wnieść do spółki około 20 ha gruntów w Jasionce i pieniądze. Ale o ich kwocie Ferenc na razie nie chce mówić. - Na początek chcemy być właścicielem 10 proc. udziałów. Rozwój lotniska w Jasionce jest dla mnie ważniejszy niż budowa nowych dróg w mieście - nie kryje Ferenc.

Na jakie korzyści z przystąpienia do spółki liczy miasto? - Będziemy mieć wpływ na budowę terminalu w Jasionce, staniemy się partnerem do rozmów z LOT-em na temat połączeń transatlantyckich, będziemy mogli rozmawiać z nowymi przewoźnikami. Mam nadzieję, że uda się w końcu uruchomić loty z Rzeszowa do Lwowa - wylicza Ferenc.

W najbliższych dniach (19 lub 20 grudnia) do Jasionki zostanie sprowadzony z Portugalii autobus lotniskowy, który będzie zabierał pasażerów z samolotu do terminalu. Wyprodukowała go firma Contrac z Niemiec, która posiada w Portugalii fabrykę. Autobus, który kosztował ponad milion złotych, może zabrać na pokład 120 osób. - To jest pojazd niskopodłogowy z klimatyzacją i ogrzewaniem. Z każdej strony będą po trzy wejścia i wyjścia dla pasażerów. Większość polskich lotnisk posiada właśnie takie autobusy - informuje Wiesław Mardosz, dyrektor portu lotniczego w Jasionce.

Pieniądze na autobus pochodzić będą z puli 27,5 mln zł, które rzutem na taśmę udało się uratować dla Jasionki. 17,5 mln zł pochodzi z budżetu państwa, pozostałe 10 mln z budżetu województwa. Pieniądze miały być wykorzystane jeszcze w tym roku, ale już wiadomo, że tak się nie stanie. Samorząd złożył do Ministerstwa Finansów wniosek o przesunięcie 17,5 mln zł na przyszły rok. - Wiem, że sejmowa komisja budżetu i finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała przesunięcie pieniędzy. Teraz wszystko zależy od Rady Ministrów - mówi "Gazecie" Zygmunt Cholewiński, marszałek podkarpacki.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów

to tylko tak odnosnie tego co sie dzieje na lotnisku. Watek o lotnisku jest tutaj:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=334230&page=14
A w tym piszemy tylko na temat terminalu.
 

·
Registered
Joined
·
1,893 Posts
UWAGA Terminal będzie mniejszy !!!
Czyli co? Mniejszy od istniejącego? Podaj więcej szczegółów swojej wypowiedzi bo teraz nie wiadomo o co konkretnie chodzi. Mniejszy od czego? Od Frankfurtu, Okęcia, Balic? Konkrety proszę.
 
61 - 80 of 1141 Posts
Top