SkyscraperCity Forum banner
841 - 860 of 1141 Posts

·
Nadszedł czas Wolności
Joined
·
3,042 Posts
Kiedyś (jak była tylko mała płyta) obserwowałem parkowanie jednego z samolotów: gość na płycie pokazuje pilotowi jak ma się kierować, a pilot zatrzymał się, stwierdził, że woli inaczej i na bezczelnego olał wskazywania obsługi naziemnej - zaparkował tak, jak jemu było wygodnie... Temu na płycie ręce opadły z wrażenia :) Chwilę później drugi samolot miał spory problem z wjazdem na płytę... Ci piloci chyba mają Rzeszów za wioskę pełną dzikusów i boją się o swoje maszyny :)
 

·
It is very important
Joined
·
1,458 Posts
Myślałem, że te hangary budują trochę bliżej terminalu. Na płycie jak zwykle burdel, "parkują" niczym auta w Rzeszowie. Po co mają linie na płycie? Nie mogą ich normalnie stawiać ...
Odpowiedź wytluszczonym drukiem:

"...Płyta postojowa – Apron

Płyta postojowa jest zawsze w pobliżu budynku terminalu, który dawniej był zwany budynkiem dworcowym lub budynkiem portowym.

Ale zanim samolot w kołuje na płytę peronową przyjrzyjmy się jej dokładnie. Na pierwszy rzut oka to ogromny betonowy plac, na którym nic nie ma. W nowoczesnych portach lotniczych najbardziej rzucają się w oczy rękawy, do których dokują samoloty. Ale co ciekawe nawet w największych portach lotniczych nie wszystkie samoloty zajmą miejsce przy rękawie.

Kiedy się jednak dokładnie przyjrzymy betonowej powierzchni zboczonym na niej wiele linii i innych znaków. Bo i tutaj ruch musi być uporządkowany. Większość panujących tutaj zasad jest stosowana powszechnie. Jednak są zasady, które należą do specyfiki danego kraju czy nawet lotniska. Podstawowym miejscem na płycie postojowej(peronowej) jest stanowisko. Samolot musi tam do kołować. I zwykle prowadzą go tam centralne linie, które zgodnie z zasadą obowiązującą na drogach kołowania są żółte. Załoga tak prowadzi samolot, aby przednie podwozie podążało po linii. Ta linia prowadzi od drogi kołowania na płytę peronową i poprzez płytę peronową, drogą peronową (apron taxiway) na stanowisko postojowe. Czyli ta sama linia, które prowadziła samolot po zjechaniu z RWY, prowadzi samolot na miejsce przewidzianego postoju, jak tor kolejowy prowadzi pociąg.

Na płycie peronowej są także wymalowane białe linie, które wyznaczają drogi, po których poruszają się pojazdy lotniskowe, autobusy z pasażerami, dystrybutory paliwa i inne. Obowiązują na nich normalne przepisy ruchu drogowego, z jednym tylko dodatkiem – Samoloty mają zawsze pierwszeństwo przed samochodami.

Na płycie postojowej możemy także spotkać czerwone linie. Są to linie, które oznaczają kategoryczny zakaz jej przekraczania przez samochody. Wyjątkiem są samochody ochrony lotniska i samochody Follow me. Czerwonymi liniami są także oznaczone miejsca stałych dystrybutorów paliwa, lub instalacji elektrycznej (zasilającej samoloty na postoju).

Na płycie peronowej są także często malowane strefy magazynowe. Zwykle białymi prostokątami zakreskowanymi białymi liniami. Tutaj składowany jest sprzęt wykorzystywany do obsługi samolotu.

Samochód Follow me

Samolot wylądował i załoga chce trafić na właściwe stanowisko postojowe. Samolot i załoga są pierwszy raz na naszym lotnisku. Wysyłamy, więc samochód Follow me, który poprowadzi samolot. Samochód standardowo jest wyposażony w żółte światła błyskowe na dachu w postaci tak zwanego koguta. Może mieć także tablice z napisem Follow me. Na karoserii są elementy odblaskowe i łatwo dostrzegalne, dla szybkiej orientacji. Zwykle załoga samolotu spotyka ten samochód na głównej drodze kołowania i podąża za nim cały czas. Na bardziej zagmatwanych lotniskach samolot jest prowadzony na miejsce przez samochód Follow me standardowo. Miejsce na płycie jest wcześniej uzgodnione z koordynacją portu lotniczego. Tam właśnie samolot przejmuje koordynator ruchu naziemnego (zwany sygnalistą lub z angielska marshallerem). Sygnalista dba o odpowiednie (dokładne) ustawienie samolotu na stanowisku.
Prawidło czynność ta nazywa się dokowaniem, nazwa jest zaczerpnięta z żeglugi morskiej. W ogóle, wiele elementów w lotnictwie pochodzi z żeglugi. ..."

Zaczerpniete z poradnika Karola Placha Hetmana
 

·
It is very important
Joined
·
1,458 Posts
^^ Zasięgnąłem informacji u źródła podajac w/w przykład.

Odpowiedź jest taka: "Jasionka to lotnisko które obsługuje trzech rególarnych przewoźnikow po za czarterami. Jeżeli chodzi o ustawienie maszyn w tym przypadku Ryanaira, to taki ruch jaki panuje na lotnisku na to pozwala oraz jest wygodny, bo w tym przypadku zalezy na czasie. Ryanair narzucił 25 minut na rozladunek i zaladunek PAX z bagażami i obsługą samolotu, co wiąże się z kosztami. Takie ustawienie samolotu powoduje, ze nie potrzeba uzywać wypychacza, a samolot wlasnym ciagiem kołuje na pas startowy. Jeżeli bedziemy mieli tylu przewoźników i taki ruch jak np. Balice - wtedy na to juz nie będziemy mogli sobie pozwolic i zapanuje porządek"
 

·
orendż dżus jabłkowy
Joined
·
8,382 Posts
Discussion Starter · #847 · (Edited)

·
Registered
Joined
·
1,417 Posts
WOW. Jestem bardzo miło zaskoczony !! Wygląda na to że Jasionka, pod względem infrastruktury 'airside' wypada lepiej już od Krakowa. Speedway-e, hangary, płyty, rękawy itd. Międzynarodowy Port Lotniczy z prawdziwego zgarzenia. ;-)

Czekamy na fotki i zmiany na Balicach :) Gratulacje dla Rzeszowa !!
 

·
Banned
Joined
·
3,234 Posts
Tak tylko w tej "B" :)

Jako ciekawostkę dodam, że widoczny hangar to jeden z dwóch które budują. Obok tego powstanie drugi, jeden będzie mógł pomieścić 737-8 drugi nawet 777.
 

·
It is very important
Joined
·
1,458 Posts
No to rzeczywiście w Rzeszowie będzie zachód i jakie zaplecze - ślicznota ;)
 

·
Registered
Joined
·
12,762 Posts
841 - 860 of 1141 Posts
Top